[ Mitkoni @ 30.09.2012. 16:19 ] @
pogledoa sam par stranica i pokupio neke od saveta, kao i sto rekh katkad se cuje to krcanje na had disc pa cak dodje i do stanja da mi se ugasi racunar

ne znam da li imam te bed sektore na tom hardisku


ako bude nekog zanimalo koja je temperatura evo



Na HD Tune Pro sam postavio AAM od mogucih 254 na 128 i znantno se manje cuje, sto mi i vise odgovara, nadam se da to ne skodi.

[ Jovan 1988 @ 30.09.2012. 17:13 ] @
Citat:
ne znam da li imam te bed sektore na tom hardisku


Upališ HD tune,klikneš na Error Scan i stavi da se ceo hard skenira.Ako imaš crvene kvadratiće to su ti bad sektori.

i nemoj da štikliraš Quick scan.
[ Mitkoni @ 30.09.2012. 17:18 ] @
Citat:
Jovan 1988: Upališ HD tune,klikneš na Error Scan i stavi da se ceo hard skenira.Ako imaš crvene kvadratiće to su ti bad sektori.

i nemoj da štikliraš Quick scan.


Taj deo sam upravo malo cas zavrsio. I bez Quick Scan naravno.

Prvo je uradio taj scan ovako nije javilo ni jednu crvenu tacku. Slika #1
Tek onda kada sam kliknuo na ponudjenu opciju 'Speed Map' pojavilo se sledece. Slika #2

#1
http://www.zaslike.com/files/wbgb66a9b1rj373kbwk.jpg

#2
http://www.zaslike.com/files/njdew8mwzaxsqn954xg.jpg

edit;

nadovezao bih se na prvi post od ove fotografije, malo sam i 'nategao' racunar sa google earth



temperatura CPU sa 58-60 c je skocila cak na 80 c a i najcesce mi je dolazilo do gasenja racunara kada bih tako neki tezi program pokrenuo kao sto je sada u ovom slucaju google earth.

Procesor sam pre par dana uzeo polovan; Intel Pentium D 830, Socket 775 LGA, CPU 3GHz, Dual-Core.

Cooler koji ga hladi je; DI5-8E5PA-0L-GP Intel LGA 775 65W Cooler, http://www.coolermaster-usa.com/product.php?product_id=2993

[Ovu poruku je menjao Mitkoni dana 30.09.2012. u 18:30 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Mitkoni dana 30.09.2012. u 18:36 GMT+1]
[ Jovan 1988 @ 30.09.2012. 22:22 ] @
Nisam znao ni da postoji Speed Map,ako sam dobro skapirao to je brzina pisanja/čitanja sa tog dela harda...
ali čini mi se da ti se komp gasi zbog procesora a ne harda.
Još u prvom postu si naveo da ti se gasi računar.
A sad kažeš da ti temperatura CPU ide do 80C.
U kakvom ti je stanju taj kuler,da li je prašnjav?
Da li si menjao pastu kad si stavljao nov procesor?
[ Mitkoni @ 30.09.2012. 23:53 ] @
Citat:
Jovan 1988: Nisam znao ni da postoji Speed Map,ako sam dobro skapirao to je brzina pisanja/čitanja sa tog dela harda...
ali čini mi se da ti se komp gasi zbog procesora a ne harda.
Još u prvom postu si naveo da ti se gasi računar.
A sad kažeš da ti temperatura CPU ide do 80C.
U kakvom ti je stanju taj kuler,da li je prašnjav?
Da li si menjao pastu kad si stavljao nov procesor?


Eto prikazao sam na fotografiji to, pa izgleda da bi mu to bila ta opcija, valjda nema neku znacajnu ulogu kao ti bed sektori.

Da, dosao sam i ja do tog zakljucka da mi se gasi zbog procesora, tj. zbog temperature, da dostize i do 80 c, pa cak i prelazi e sada nisam ga skapirao koja je maksimalna pa se samo ugasi.

Cist je kuler, uzimajuci u obzir kakvih ima, vide se ova jezgra na njemu cista...
Pasta, nisam imao pastu pa sam samo preneo sa onog staroga na ovaj pastu ono prilepio stari i ovaj sadasnji procesor da bih prebacio pastu.


Ne znam da li si pogledao jacinu tog kulera koji ja koristim. I koliko se razumes u kulere.

Recimo ako vrsim uporedjenja jos nekih kulera ovaj moj je bas bas ispod nekog nivoa. A i nebio kad sam ga platio 600 dinara novog.

Ne znam opet koliko si strucan sto se tice kulera pa bih te pitao i privatnom porukom za neke tvoje preporuke.
[ iglig @ 01.10.2012. 01:41 ] @
Jedina preporuka je da ne koristiš računar dok ne kupiš i ne staviš novu termalnu pastu. Procesor ti se verovatno neće oštetiti pošto ima ugrađen senzor pa se gasi, a verovatno se i usporava, kako bi pokušao da se ohladi. Ovde ti je veliki problem to što je povećan rizik od crkavanja komponenti matične ploče koje se nalaze u okolini podnožja procesora, pošto je većina ploča dizajnirana tako da se hladi vazduhom koji je prošao kroz kuler procesora, koliko god to paradoksalno zvučalo.
Skoro sam siguran da ti nije potreban bolji kuler, samo dobro očisti ostatke stare paste i nanesi mali sloj nove, malo više od zrna pirinča, lepo učvrsti kuler i posmatraj temperature koje će biti 15-20* niže od postojećih.
Inače bi bolje bilo da nisi ni prenosio staru pastu, stvoreni su mikro vazdušni džepovi koji ljubomorno čuvaju toplotu, uostalom, pogledaj ciglu i funkciju njene strukture pa će ti postati jasno zašto je pasta neophodna za dobro hlađenje.
[ Mitkoni @ 01.10.2012. 12:21 ] @
Koju pastu da uzmem za ovaj procesor, jer kada sam gledao imalo ih je vise? Gledao sam par linkova i kako se nanosi na vise od 5 nacina ima to nanosenje paste. Eto kazes nanesi kao zrno pirinca, a na jednom od foruma sam gledao da ovi procesori i cooleri konkretno socket 775 ima ta neka ispupcenja sa strana pa sredina ostaje malo odaljenija.



[Ovu poruku je menjao Mitkoni dana 01.10.2012. u 14:40 GMT+1]
[ iglig @ 01.10.2012. 15:12 ] @
Kupi bilo koju u srednjem rangu cena. Što se nanošenja tiče, probao sam sve metode a najbolje rezultate sam dobijao sa jednom tačkicom paste na sredini koja se raširi po montiranju kulera. Ako imaš vremena mogao bi da ispoliraš nalegajuću stranu kulera i eventualno da kupiš kuler sa bakarnim jezgrom. Ako ti se posle svega ovoga pregreva, znači da je nešto neispravno ili je kućište zabijeno u neki ugao koji puni zagrejanim vazduhom a nema pristup novom, hladnijem.
[ Mitkoni @ 01.10.2012. 17:40 ] @
Citat:
iglig: Kupi bilo koju u srednjem rangu cena. Što se nanošenja tiče, probao sam sve metode a najbolje rezultate sam dobijao sa jednom tačkicom paste na sredini koja se raširi po montiranju kulera. Ako imaš vremena mogao bi da ispoliraš nalegajuću stranu kulera i eventualno da kupiš kuler sa bakarnim jezgrom. Ako ti se posle svega ovoga pregreva, znači da je nešto neispravno ili je kućište zabijeno u neki ugao koji puni zagrejanim vazduhom a nema pristup novom, hladnijem.


Zamenio sam pastu ali slucaj i dalje isti, dodje temperatura do 83 c i ne prelazi preko 83 c ali smatram da to ipak nije bas normalno. Sto se tice samog sufranja sa po jednim tabom ili 2 temperatura varira negde izmedju 54 i 58.
Gledajuci karakteristike procesora gde kaze da je minimalna 25, maximalna 76.

Ne znam jesi li video, ali postavio sam link mog kulera. I koji bi mi ti preporucio.

Na plocu stoji oznaka N1996, Acer je.

[Ovu poruku je menjao Mitkoni dana 01.10.2012. u 18:52 GMT+1]
[ iglig @ 01.10.2012. 18:42 ] @
Auuu, pa tek sad vidim u čemu je problem! :)
Procesor -->
http://ark.intel.com/products/...-2M-Cache-3_00-GHz-800-MHz-FSB
Kuler -->
http://www.coolermaster-usa.com/product.php?product_id=2993

Intel kaže: Max TDP 130 W i na žalost TCASE 69.8°C
Što bi značilo da su te temp daleko od normalnih!
CM kaže: Compatible with 65W 775 sockets.
Što bi značilo da je to 100% pogrešan kuler za ovaj procesor!
"N1996" nije oznaka ploče, već oznaka veličine i formata ploče, tjst. fizičke dimenzije, ali nam to nije ni bitno jer smo već izolovali problem.

Što se rešenja tiče, nisam imao taj socket pa nemam lično iskustvo što se tiče odgovarajućih kulera ali brzom pretragom sam suzio izbor na:
COOLER MASTER Hyper 212 EVO - 30€

COOLER MASTER Hyper TX3 - 21€
COOLER MASTER Hyper 212 -30€

Ako si u mogućnosti kupi EVO model, zato što je noviji i bolje završne obrade pa su mu i performanse bolje. Cena jeste jaka ali računaj da će odgovarati kada jednog dana budeš prešao na neki novi i5-i7 procesor a trenutno će ti sigurno rešiti problem.
Javi samo šta si uradio i koji su efekti. :)
[ Mitkoni @ 01.10.2012. 19:26 ] @
Citat:
iglig: Auuu, pa tek sad vidim u čemu je problem! :)
Procesor -->
http://ark.intel.com/products/...-2M-Cache-3_00-GHz-800-MHz-FSB
Kuler -->
http://www.coolermaster-usa.com/product.php?product_id=2993

Intel kaže: Max TDP 130 W i na žalost TCASE 69.8°C
Što bi značilo da su te temp daleko od normalnih!
CM kaže: Compatible with 65W 775 sockets.
Što bi značilo da je to 100% pogrešan kuler za ovaj procesor!
"N1996" nije oznaka ploče, već oznaka veličine i formata ploče, tjst. fizičke dimenzije, ali nam to nije ni bitno jer smo već izolovali problem.

Što se rešenja tiče, nisam imao taj socket pa nemam lično iskustvo što se tiče odgovarajućih kulera ali brzom pretragom sam suzio izbor na:
COOLER MASTER Hyper 212 EVO - 30€

COOLER MASTER Hyper TX3 - 21€
COOLER MASTER Hyper 212 -30€

Ako si u mogućnosti kupi EVO model, zato što je noviji i bolje završne obrade pa su mu i performanse bolje. Cena jeste jaka ali računaj da će odgovarati kada jednog dana budeš prešao na neki novi i5-i7 procesor a trenutno će ti sigurno rešiti problem.
Javi samo šta si uradio i koji su efekti. :)


Na plocu stoji ta oznaka a model je kada gledam u CPU-Z Acer M945G. No pored ovog sve sam ostalo postavio samo je trebalo da procitas post detaljno, jer smatram da sam ga detaljno i opisao. Naveo sam da sam skoro uzeo polovan ovaj procesor ranije mi je bio sa jednim jezgrom, no naravno na taj mi je CPU Usage bio na 100% sa jednim tabom surfanja nesto teze da i ne spominjem, i naravno dizao temperaturu.

Ne znam gde si iskopao ove coolere, i je li bas moraju biti ovi cooler master Hyper? Gledam ih bas na ITsvet sigurno si i ti pokupio informacije odatle, jer su cene iste. Iskreno nesot mi se ne daje 30 eura za cooler, pa gledam ovaj od 14 eura LC POWER Cosmo Cool LC-CC93 LGA775/AM2

Model : Hyper TX3 - Brzina rotacije : 800-2800 RPM

Model : Cosmo Cool - Brzina rotacije : 1500-2500 RPM

ako uzmem u obrzir brzinu rotacije a i cenu, lepo mirise i ovaj LC POWER Cosmo Cool LC-CC93 LGA775/AM2

Ipak mi je opet malo nejasno oko te rotacije gledam brzinu rotacije sada ovog mog cooler Brzina rotacije : 2800 RPM, je li sto je veca cifra to je smanjeno hladjenje procesora ili kako?
[ iglig @ 01.10.2012. 21:25 ] @
Istina je to što si rekao nego me je ubolo u oko ono vezano za staru pastu pa sam prevideo ostatak informacija.
Postojeći kuler ima konektor od 3 pina a ovi noviji su PWM regulisani i imaju konektor od 4 pina, što neće biti problem, jer kako vidim ploča i poseduje takav konektor pa će regulacija obrtaja raditi svoj posao.
Cene i kulere sam naveo sa dotičnog sajta zato što prikazuje skoro kompletnu ponudu hardvera u ovoj našoj državici, a direktne linkove nisam postavio iz razloga što bi kršili pravila ovog foruma.
Izabrao sam CM kulere zato što ih lično preferiram, a i postojeći je od tog proizvođača pa rekoh da ne kvarimo tradiciju.
Dodatni i relevantniji razlog za moj predlog je to što je 212 serija konstruisana za hlađenje velikih potrošača (u koje spada i tvoj procesor) i iako verujem da se može pazariti kuler sličnih karaktereistika za kojih 10 evra manje, takav nema mogućnost kačenja na 1156 i slične socket-e (barem ga ja nisam pronašao), pa gledano i dugoročno LC nije dobra investicija.

Navedeni LC je šampion kada se pogleda cena i performanse ali ipak nije dovoljno dobar za tvoj procesor, naime, našao sam podatak da radi dobro do 90W a izvor je sa sledeće adrese -->
http://www.mid9.rs/cc93
Dakle ja verujem da će raditi bolje od postojećeg ali ne i dovoljno dobro da spusti temp. u normalnu zonu, pa ćeš možda biti prinuđen da posle tog ipak kupiš neki od skupljih kulera.

Brzina rotacije se ne može jednako gledati za dva navedena kulera pošto su različite konstrukcije, putanja vazduha drugačija, kao i efekat hlađenja po zapremini. Sama debljina ventilatora takođe utiče na količinu izbačenog vazduja po jedinici obrtaja.
TX3 ima heat pipe-ove koji brže odvode temp. sa proc. nego što to radi konstrukcija LC-a.
TX3 -->

CC93 -->


CC93 sa druge strane ima bolju nalegajuću površinu ali kad spojiš ova dva kulera dobiješ 212 EVO koji izgleda ovako -->


Takođe obrati pažnju pri donošenju konačne odluke na to da na oba ova CM kulera možeš montirati po još jedan vent. sa suprotne strane koji će da izbacuje vazduh.

Ne bih da donosim odluku umesto tebe, ali jedino ti mogu reći da kupiš onaj za koliko možeš da se isprsiš.
[ Mitkoni @ 01.10.2012. 23:17 ] @
^

Hvala na detaljnom objasnjenu, dovoljno detaljno onoliko koliko mi je potrebno za moj problem. Javicu konacne rezulaltate, nadam se krajem meseca.

Pokusacu opet sutra nekako ubaciti fotografiju izgleda kucista. Gledajuci ovaj Hyper 212 i dimenzije sve se plasim kao da mi je razdaljina od sadasljeg coolera do napajanja za struju negde od 1 do 2 cm.

Inace kuciste je acer veriton 6800 originalno i sa tom plocom.


p.s. kada si jos rekao da se na CM moze dodati jos jedan ventilator koliko to znaci struje i za maticnu, tj. da li moze pretrpeti sve to? Jer sam razmisljao da dodam i na grafickoj jedan cooler, graficka je ati radeon hd 3600 ali bez i jednog kulera, osim bakarnih rebara na njoj. A na istoj sam vidjao naknadno usrafljen cooler.

edit;

Da se opet vratim na pocetak teme.

Citat:
Na HD Tune Pro sam postavio AAM od mogucih 254 na 128 i znantno se manje cuje, sto mi i vise odgovara, nadam se da to ne skodi.


Da li ta opcija samo znaci da bi mi hard disc dao do znanja da se nesto na njemu radi ili?

[Ovu poruku je menjao Mitkoni dana 02.10.2012. u 00:33 GMT+1]
[ Aleksandar Đokić @ 02.10.2012. 01:36 ] @
Citat:
koliko to znaci struje i za maticnu, tj. da li moze pretrpeti sve to?


maticna? bas briga maticnu kolko struje ti vuces
[ iglig @ 02.10.2012. 02:10 ] @
Zavisi sve od matične ploče, ne mogu da se setim tačno ali sam u nekom manualu pročitao maksimalne vrednosti opterećenja konektora ventilatora na samoj ploči, bio je reda 2-2,5 veći u odnosu na osmice što sam koristio.
Trenutno sa četvoropinskog konektora za vent. procesora guram fabrički intelov kuler i osmicu koja mi stoji u napajanju umesto fabričkog ventilatora, svaki put se upale i evo već 6 meseci nemam nikakvih problema.
^ploča nije neka ultra-turbo, običan H61 čipset. upakovan od strane Asus-a.
Verovatno imaš i tropinski "chasis fan" konektor koji možeš iskoristiti za grafiku, a uvek možeš i da prevežeš vent. na crvenu+crnu žicu iz slobodnog molex konektora pa da pogoniš vent na 5, odnosno u slučaju žute i crne na 12v, brzina će biti fiksna, i na 5v ga nećeš ni čuti ako je u iole dobrom stanju.

Podešavanjem AAM vrednosti si malo smanjio buku i isto toliko performanse, zapravo si smanjivanjem vrednosti usporio ubrzanje glave koja šeta po ploči harda pa ne poskače toliko, odnosno ne klikće. Čak se usuđujem da kažem da će se možda time spustiti temperatura za stepen ili dva.
[ Aleksandar Đokić @ 02.10.2012. 14:24 ] @
pa jedino ako vodovi na ploci nisu dovoljno "debeli" pa se greju pri transportu te struje (sto je malo verovatno), ne vidim drugi razlog,

ti si bas odusevljen 'ladnjacima i ventilatorima :D
[ iglig @ 02.10.2012. 19:17 ] @
Upravo to je jedino ograničenje.
Naterala me nužda, nemoj da počnem o pakovanju hladnjaka desktop soutbridge-a u laptop.
[ Mitkoni @ 06.01.2013. 22:57 ] @
Evo da javim da sam problem resio.

@iglig
nisam uzeo bas cooler sto si mi dao predlog, vec sam uzeo polovan na limundo.com i temperatura je znatno manja

zamenio sam ovaj cooler; http://www.coolermaster-usa.com/product.php?product_id=2993 sa ovim http://www.limundo.com/kupovin...75-podnozje-za-montazu/6539120

Hvala na savetima.