[ bogdan.kecman @ 01.10.2012. 05:03 ] @
mozda nekome bude zanimljivo

SARK-110 Antenna Analyzer

Citat:

The SARK-110 Antenna Analyser is a pocket size instrument providing fast and accurate measurement of the vector impedance, VSWR, vector reflection coefficient, return loss, and R-L-C (as series or parallel equivalent circuits).

Typical applications include checking and tuning antennas, impedance matching, component test, cable fault location, measuring coaxial cable losses, and cutting coaxial cables to precise electrical lengths.


moze da se odradi preorder na seeed-u kapiram da ce biti bar 50% skuplji kad se pojavi, mada moguce da ce ta prva verzija da ima pokoji hw bug pa je mozda ok sacekati v1.1 .. u svakom slucaju, ko razume shvatice :D


[ mikikg @ 01.10.2012. 09:55 ] @
Mmmm, fina spravica :) ... I cena je sasvim korektna za takvu vrstu mernih uredjaja ... Razmislicu malo, mozda se "upecam" i uhvatim termin pred kraj pre-order perioda pocetkom sledeceg meseca.

Razmisljao sam da napravim tako nesto, imam jedan DDS i jos neke bitne delove sem jednog faznog/RMS dektektora od AD-a koji se tu koristi, LCD i ostale fancy fore mi nisu bas neophodne, moze to sve i na USB. Mada je ovo mali kompaktan uredjaj zgodan za teren a kako pise moze do 200MHz da radi sto bi vec meni bio problem jer bi trebao staviti 400MHz DDS a to povlaci vazdan drugih problema koje ja ne mogu tako lako da resim u kucnim uslovima, pocevsi od viseslojne PCB pa nadalje :(
[ bogdan.kecman @ 01.10.2012. 14:25 ] @
pogledaj dal je projekat open source, ja nisam nesto zagledao posto mene to ne zanima, ako je open source mozes da vidis dal mozes da iskopiras bitne delove i uradis u samogradnji pa ne mora da bude uopste u tom form faktoru ...

vidim da su uzeli istu kutiju kao dso quad, kutija je odlicna :D to mogu da kazem :D :D :D .. sve ostalo, nemam pojma, taj preorder je zezanje, dso quad je isto bio na preorderu i tada je bio 199$ a sada je regularno 199$ - dakle preorder nije bio nista jeftiniji!!! a sad npr imas i verziju u aluminijumskoj kutiji (umesto beloj plasticnoj ova crna ili siva aluminijumska kao sto je ovaj sark) za 219$ ... e sad oni kazu kao da ce sprava posle biti skuplja, verovatno isto ko dso, bice mesec dana kad izadje 50$ skuplja nego preorder i onda ce da dropnu cenu na koliko je bio i preorder tako da ja licno ne bi narucio to u preorderu vec bi sacekao sledeci batch kada ovi iz preordera pronadju hw bagove :D a ovi ih oprave
[ YU2AX @ 17.10.2012. 23:20 ] @
Interesantno da su merenja na 144MHz radjena samo za 50ohm-a, sve ostale impedanse merene su standardno do 50MHz. Preko 50MHz tacno merenje faze je vec i te kako veliki problem da bi rezultati bili u pouzdanim granicama. Imajuci to u vidu, ovaj uredjaj ni po cemu se ne izdvaja od vec postojecih osim po "fensi' izgledu.

Kod kupovine ovih instrumenata treba sagledati jos po nesto. Portabl uredjaj ima smisla samo kod merenja na antenama (na krovu ili poljani) gde je problem vuci i neki PC sa sobom. A kod umeravanja antena dovoljno je pouzdano izmeriti Z i X. Sve ostalo (grafika) mnogo je bolje odraditi na racunaru, sto opet navodi na zakljucak da je grafika na ovakvim instrumentima "visak". Pre nego sto se neko odluci na kupovinu savetovao bih ga da pogleda PA1ARE i N2PK analizatore, i sracuna da li se isplati sagraditi ih ili je kupovina bolja opcija. Tacnost ova dva nabrojana analizatora je vrlo velika (standard je AIM4160), i ni malo ne zaostaju za SARK-om, naprotiv.

[ mikikg @ 18.10.2012. 00:28 ] @
Citat:
YU2AX: ... savetovao bih ga da pogleda PA1ARE i N2PK analizatore ...


Ah zato ti fali MC145170 ;) ... Kao sto rekoh ima ga u Digi-key u SMD varijanti. Uz malo truda moze da se "nakalemi" na DIP podnozje ...

[ YU2AX @ 18.10.2012. 01:27 ] @
"Provalio" si me ;)

Nije samo taj IC problem, treba naci i NE5230 ili slicne. Ima ih u Quest-u ali minimum je 50$ porudzbina, a to je jedno 20-tak komada. Mozda ako bi se naslo vise interesenata pa da i ima smisla naruciti.
[ mikikg @ 18.10.2012. 01:53 ] @
Ima i NE5230 u Digi-key :) ... sve je to dobavljivo preko Tagora ...
[ YU2AX @ 18.10.2012. 02:14 ] @
Ima na spisku ali su sve non-stock. Probacu onda prvo preko digi-key pa cemo da vidimo sta kazu.
[ foxhunter1 @ 18.10.2012. 12:24 ] @
N2PK je zakon!

[ mikikg @ 18.10.2012. 13:04 ] @
@foxhunter1 vidim da je zakon, ali samo delovi za njega kostaju finu svotu novca :) Uzgred, da li si pravio taj N2PK? Konkretno me interesuje gde si nabavljao Mini Circuit transformatore? Kuburim sa njima vec duze vreme :(
[ foxhunter1 @ 18.10.2012. 14:43 ] @
Jesam Miki, napravljen je odavno, ima tome 4-5 godina, ako ne i vise. MCL trafoe nisam nabavljao, vec sam ono sto je meni trebalo motao na jezgrima sa 2 rupice. Jezgra stigla iz Reichelta preko ovih nasih dobavljaca. Jezgro je BN 43-2402 (Fair Rite). sa istim jezgrima sam pravio i merni most. Kako se prilikom merenja vrsi kalibracija, sve greske koje sam (eventualno) ugradio u ove trafoe zbog samogradnje - ponistavaju se . E kad napravis, ili kupis, VNA - vise ti nece biti problem da napravis bilo kakav trafo ili kalem ili filter . Cesto se bojavi neka tura MCLa na e-beju, e sada kad ce da nas puste iz tora pa da mozemo da kupujemo i placamo kao sav normalan svet - to je vec drugo pitanje. Cenim, da kad nas budu pustili, vise necemo imati sa cim da placamo i opet ce biti 1:1