[ milos 2 @ 01.10.2012. 08:00 ] @
ovo je kod nikona colpix P500. da li je ovaj fotoaparat valjan ako hocu da slikam ako je neko, na primer, u pokretu, a nije najbolja osvetljenost prostorije?
Imam nikon colpix P5000 i uvek kada je malo priguseno svetlo ako hocu da slikam nesto u pokretu dobijam mutnu sliku.
[ Backy @ 01.10.2012. 09:50 ] @
nisam baš razumeo pitanje, ali pokret zamućen pri slabijem osvetljenju je sasvim u skladu za zakonima fizike... da bi se zamućenje izbeglo, najlakše je koristiti blic
[ milos 2 @ 01.10.2012. 10:24 ] @
da, ali kada koristim blic, dok on blicne, vec se 100 puta pomeri to sto hocu da slikam, recimo ako hocu po danu da slikam auto koji ide 40 km/h ja sa obicnim digitalcem dobijem mutnu sliku, pa pitam kolika treba da je brzina okidanja, recimo za taj automobil, da li je dovoljna brzina okidanja 1/1500 sec
[ calexx @ 01.10.2012. 10:52 ] @
Sa digitalncima je bar lako, okidaš dok ne dobiješ željeni rezultat. Nekada je to bio trošak ali je sada lako.

Ako nema svetla i skraćena ekspozicija ne pomaže, nećeš ili ne možeš da koristiš blic, ostaje da povećaš osetljivost. Koliki ISO si probao?
[ Backy @ 01.10.2012. 10:58 ] @
automobil sa 40km/č bi trebalo da se bez problema zamrzava sa ekspozicijom reda veličine 1/250s što po danu nije nikakav problem dobiti... razlog zamućenja treba tražiti na drugom mestu

btw blic okida trenutno i to stvarajući neverovatno kratke ekspozicije, priprema za sledeći snimak je ono što ume da potraje :)
[ milos 2 @ 01.10.2012. 11:11 ] @
e ovako, imao sam prilike da u ruci po danu drzim nikon colpix P5000, i kada sam sa njim slikao, dok ne okine prodju dve sekunde, dok odradi fokus, itd. ja iskljucim AF, medjutim opet mu treba dugo da se pripremi, i ode mi kadar, dok sam imao i priliku da slikam sa jednim canon-ovim fotoaparatom (ne znam tacan model) koji okida cim pritisnem dugme, i dobijem odlican snimak, zato sam mislio da je do brzine okidanja.

sta treba da gledam pri kupovini da bi mogao da brzo napravim dobru sliku po danu, a ne da cekam dve sekunde dok on napravi sliku?
[ KrkaCiC @ 01.10.2012. 23:28 ] @
Citat:
milos 2
sta treba da gledam pri kupovini da bi mogao da brzo napravim dobru sliku po danu, a ne da cekam dve sekunde dok on napravi sliku?


Kupi Dslr koji kosta puno i neces imati brige

Malo sale ne skodi

Inace,imam ixus 70,i sa chdk mogu da podesim shutter speed. Kao sto je neko iznad napisao, 1/250 bi trebalo da je dovoljno za dnevni snimak.
Ne znam kakav je tvoj nikon,ali po slici sa neta mi se cini mnogo boljim od mog malog ixusa i trebalo bi bez problema napraviti zeljeni foto.
[ milos 2 @ 02.10.2012. 09:17 ] @
hvala za ovu informaciju sa chdk-om. to koliko sam video za nikon ne postoji. moguce da jeste bolji od canon ixus 70, ali sta mi vredi kada ne mogu da napravim zeljene slike.
[ 3way @ 02.10.2012. 09:24 ] @
Citat:
KrkaCiC:
Inace,imam ixus 70,i sa chdk mogu da podesim shutter speed. Kao sto je neko iznad napisao, 1/250 bi trebalo da je dovoljno za dnevni snimak.


Koliko vidim on je nezadovoljan vremenom koje je potrebno za autofokus, a to nikakve veze nema sa ekspozicijom.
[ milos 2 @ 02.10.2012. 09:30 ] @
Citat:
3way: Koliko vidim on je nezadovoljan vremenom koje je potrebno za autofokus, a to nikakve veze nema sa ekspozicijom.


Tacno. za to mi onda pomaze samo DSLR?
[ Backy @ 02.10.2012. 13:14 ] @
ili aparat sa toliko malim senzorom da mu fokus ni ne treba...
[ 3way @ 02.10.2012. 13:17 ] @
Ili aparat sa brzim autofokusom :)
[ KrkaCiC @ 02.10.2012. 14:02 ] @
Aha,nisam pratio na casu
Kad sam pazario svoj ixus,secam se nekih testova brzina aparata,bio je cini mi se prvi na listi*

*test je obuhvatao aparate slicne klase
[ joojant200 @ 02.10.2012. 21:50 ] @
Citat:
milos 2:
e ovako, imao sam prilike da u ruci po danu drzim nikon colpix P5000, i kada sam sa njim slikao, dok ne okine prodju dve sekunde, dok odradi fokus, itd. ja iskljucim AF, medjutim opet mu treba dugo da se pripremi, i ode mi kadar, dok sam imao i priliku da slikam sa jednim canon-ovim fotoaparatom (ne znam tacan model) koji okida cim pritisnem dugme, i dobijem odlican snimak, zato sam mislio da je do brzine okidanja.


- Imas na aparatu 'fokus mod' dugme gde mozes prebaciti na manualni fokus i otprilike naci fokus pre dolaska automobila. (vec si probao) :)

- Kod mene na starom_dobrom_Oly5060 ima dugme "af lock", sa kojim mogu da automatski fokusiram nesto tamo i zakucam fokus na tu daljinu.

- Za kraj najbolja varijanta: Imas aparatu i user mod. Ne znam tacno kako on funkcionise na Nikonu, ali na starom_dobrom_Oly5060 sam iskoristio za ovo:
http://www.wrotniak.net/photo/c/c5050-leica.html
i to radi skoro savrseno godinama vec - pa probaj da namestis nesto slicno na tvom aparatu ako mozes.

http://www.wrotniak.net/photo/tech/dof.html

edit odavno nisam citao :) pise i:
"Don't let me mislead you, even in the manual focus mode the '5050 (or '5060, or any camera of that class) will not match a classic rangefinder model in responsiveness. There still will be a noticeable lag between pressing the release and actully taking the picture. The lag will be, however, smaller than in the AF mode you also will have a greater chance of getting the foreground (closer than the subject centered in the frame) sharp. This, especially in a crowded urban environment, is a definite plus."
ali meni je skroz ok varijanta osim ako ne slikas lastu u letu :)


[Ovu poruku je menjao joojant200 dana 02.10.2012. u 23:15 GMT+1]
[ milos 2 @ 03.10.2012. 07:12 ] @
ok, hvala vam svima, nasao sam na oglasima fotoaparate DSLR-ove sa objektivom za 240 E, tako da cu najverovatnije tako nesto uzeti
[ 3way @ 03.10.2012. 08:33 ] @
I tu postoje razlike, ne fokusira svaki objektiv istom brzinom :)
Ako ti je to toliko vazno, najbolje je da ispregledas testove aparata, pa da odlucis sta bi uzimao.
[ milos 2 @ 03.10.2012. 09:05 ] @
sta mislite na canon 400d sa objektivom 18-55 ili canon 350d, pa da mi preporucite neki objektiv koji je brz