[ Pedja_Pedja @ 03.10.2012. 09:27 ] @
Pomagajte!

Nadam se da nisam odabrao pogrešan forum, pošto vidim da svašta nešto pravite ovde, pa se nadam da i meni možete pomoći

Situacija:
Imam vikendicu na kojoj imam solarni panel od nešto manje od 300W na 12V. Trenutno je to povezano tako što je panel povezan na invertor koji ima jednu utičnicu i na nju su mi preko produžnog kabla spojeni LCD TV i punjač za laptop (do 200W). Na vikendicu mi je proletos stigla struja (živeli izbori!!!).

Šta meni treba:
Da je invertor povezan posle brojila, da imam akumulator i da preko postojeće mreže ubacujem struju u moju vikendicu, a da razliku snage taj kako sam ga ja nazvao "Invertor za mrežu" propusti iz postojeće EPS mreže. Kada padne napon na akumulatoru ispod preporučenog minimuma, da tada se snabedvanje potrošača preusmeri kompletno na EPS struju, a čim akumulator ponovo bude pun, da se u snabdevanje uključi i solarni akumulator.

Trenutno solarni panel se koristi samo danju kad ima svetla i to samo preko jednog produžnog kabla koji vučem kroz hodnik i o koji se redovno svi sapliću. Moja ideja je da solarni panel preko akumulatora bude stalno povezan u mreži i da daje struju koliko može i kad može. Time bi mu povećao iskoristivost na 100% od sadašnjih možda 30%. Da ne pričam da bi izbacio mrski produžni .

Da li postoji gotovo rešenje za tako nešto?

Ako ne postoji (ili ne znate da postoji) da li je tako nešto moguće napraviti?

Unapred se zahvaljujem na odgovorima.
[ mikikg @ 03.10.2012. 11:55 ] @
Pozdrav,

ovako ukratko, "upumpavanje" elektricne energije u postojecu strujnu mrezu je tehnicki uzasno komplikovana stvar. U tom smislu zaboravi bilo kakvo pravljenje takvih sprava.

Tvoja ideja da iskoristis solarni panel je na mestu i to se tako radi u cilju smanjenja troska za elektricnu energiju koju placas EPS-u, stim da tu sam akumulator ne igra neku bitnu ulogu osim sto moze ti obezbedi struju kada nemas ni sunca ni struje iz mreze.

Malo je sve to problematicno da uvezes i inverter i akumulator i solarni panel. Sigurno postoje neka gotova resenja za to al mislim da nisu u ovom trenutku bas jeftina. Nemam toliko iskustva oko tih stvari pa moze neki drugi clan da o tome nesto kaze.

Jedino sto znam trenutno da postoje jako dobri i relativno povoljni "mikro-inverteri" od firme Enphase - http://enphase.com.
Poenta sa tim malim inverterima je skalabilnost koju mozes da dobijes. Tehnicki, ovakav inverter se postavlja uz jedan panel a sa druge strane samo ubode u strujni 230V utikac. Kada kupis sledeci panel opet se postavi jos jedan mikro-inverter i tako redom. Znaci na ovaj nacin se izbegava kupovina velikog centralnog invertera koji su poprilicno skupi i ne-rentabilni kada imas mali broj panela. Takodje sa velikim inverterom, kasnije kada postavis desetine panela opet dolazi do problema jer ukoliko iz bilo kog razloga on otkaze ostajes bez velikog dela energije koji proizvode paneli, a dodatno imaju i manju efikasnost jer je neophodno razvalciti nisko-naponske kablove kroz koje protice relativno velika struja pa su i gubitci na samim kablovima vec znacajni.
Ajd da kazemo "cilj" ovakve postavke je da kupujes solarne panele + invertere svake godine "po malo" tj koliko u nekom trenutku mozes da odvojis i da kroz odredjeno vreme dostignes proizvodnju energije iz solarnih panela jednaku ili vecu nego sto je tvoja potrosnja. Kada dostignes taj cilj, neces imati vise troskova ka EPS-u a onda moze i ti njima da prodajes istu tu struju. Uzgred, u nekim zemljama se tako vracena energija placa vise nego sto distribucija tebi prodaje jer dolazi iz "cistih izvora", kako je to kod nas regulisano, nisam upucen.

Ovo pisanje nije bas direktan odgovor tvom pitanju ali mi je bilo interesatno da spomenem ove mikro invertere.

BTW: kod starih mehanickih elektricnih brojila (ne znam za nova digitalna da li su to uopste hteli da ubace kao funkciju), ukoliko iz solarnih panela proizvodis struju i recimo preko ovih mikroinvertora upumpavas energiju u mrezu a sa druge strane nemas potrosnju (nisi u vikendici) BROJCANIK POCINJE DA SE KRECE UNAZAD!!! Dakle iskoriscenje panela je maksimalno, sve jedno mu je dal ces ti da trosis tu energiju ili ce da vraca nazad u mrezu ;) U Holandiji sam video i jedan konkretan primer gde je osoba koja zbog krize ostala bez posla, svoju otpremninu ulozila u veci broj solarnih panela jer je to sigurna i ispljatljiva investicija koja sa sve vecim poskupljenjem struje sve vise ima smisla!

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 03.10.2012. u 13:47 GMT+1]
[ Slobodan čovek @ 03.10.2012. 12:13 ] @
Ako sam dobro razumeo, čovek hoće da mu solarni panel puni akumulator (bilo bi dobro preko MPPT regulatora i regulatora punjenja) da invertor iz baterije daje 220V kojim će "napajati" jedan ili više utičnica/štekera, kako bi mogao da napaja potrošače dok ima sunca i energije u bateriji. Kad nama sunca i baterija se isprazni, hoće da mu neki rele prebaci na te utičnice 220V iz gradske mreže. Pa kad se napuni akumulator da vrati na ivertor itd. Ako je to ideja onda može da se napravi. Ja ne znam napamet kako, ali znam da može ...
[ Horvat I @ 03.10.2012. 12:40 ] @
Veoma jednostavno! napravi ili nabavi kontrolnik napona i podesi ga na 10,8V.
On pobuđuje 2 rela, recimo Iskra PR45B012 ili neki slični.
Kućnu instalaciju kačiš na preklopne kontakte 7i9 Invertor na radne kontakte 4i6 a gradsku mrežu na mirne kontakte 1 i 3.
2. rele treba da bi isklučio ilaz pretvarača sa akumlatora
[ Pedja_Pedja @ 03.10.2012. 20:43 ] @
Citat:
mikikg: Tvoja ideja da iskoristis solarni panel je na mestu i to se tako radi u cilju smanjenja troska za elektricnu energiju koju placas EPS-u, stim da tu sam akumulator ne igra neku bitnu ulogu osim sto moze ti obezbedi struju kada nemas ni sunca ni struje iz mreze.


E baš to. Oću da ne primetim razliku između toga da li struja dolazi sa panela ili iz mreže, odnosno da vuče sa panela dok god može, a da dopunjava sa mreže.

Što se tiče invertora, ja ga imam. On je snage 400W i može na njega da se prikači i baterija.

U trenutnoj postavci, panel mi koristi samo tokom sunčanog dana za TV i komp, a voleo bi da ga zakačim na mrežu da ga "troše" i drugi uređaji dok god može da daje bilo kakav doprinos.

Citat:
Horvat I: Veoma jednostavno! napravi ili nabavi kontrolnik napona i podesi ga na 10,8V.
On pobuđuje 2 rela, recimo Iskra PR45B012 ili neki slični.
Kućnu instalaciju kačiš na preklopne kontakte 7i9 Invertor na radne kontakte 4i6 a gradsku mrežu na mirne kontakte 1 i 3.
2. rele treba da bi isklučio ilaz pretvarača sa akumlatora


Izvini, ali ja sam u potpunosti nepismen da protumačim šta si mi želio reći. U svakom slučaju bi voleo da vidim neku šemu.

Mada bi iskreno želeo da mi neko objasni kako se zove taj uređaj za kojim tragam, da neke linkove i da ga poručim iz majke Kine. Hvala.
[ mikikg @ 03.10.2012. 21:39 ] @
@Pedja_Pedja Moras samo napraviti jednu bitnu razliku oko tih invertora, postoje klasicni inverteri koji pretvaraju sa nekog jednosmernog napona na 230V i nemaju nikakvu vezu (niti smeju da imaju) sa elektricnom mrezom. To su dakle svi ovi jeftiniji koje vidjamo kod nas na trzistu.

Druga vrsta invertera su "sinhroni inverteri" koji mogu da se priljuce na elektricnu mrezu. Primer takvr vrste sinhronih invertera je onaj mali sto sam spomenuo od Enphase i spada u nizu klasu cena (nemoj me drzati za rec mislim da se radi o ceni od oko 200$, dodatno mislim da ih jos nema na evropskom trzistu!). Tehnicki to su veoma slozene sprave koje imaju DSP procesore i jos krsh ostale elektronike da bi to mogli da rade i u tom smislu to je veoma tesko napraviti u kucnim pa cak i u laboratorsikim uslovima bez poznavanja te problematike u prste i visegodisnjeg iskustva.

Ova pomocna resenja koja predlazu drugi clanovi su "preklopnici" da cas imas struje iz mreze ili struju iz invertera koji se napaja bilo baterijom ili panelom, ali nikako ne mozes u istom trenutku to spojiti jer ce u suprotnom biti poveci kabuuuummmm :)

Evo ovde malo vise informacijama o sinhronim inverterima:
http://en.wikipedia.org/wiki/Grid-tie_inverter

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 03.10.2012. u 22:59 GMT+1]
[ Horvat I @ 04.10.2012. 18:59 ] @
Po načinu postavljanja pitanja da će posao odraditi stručnija osoba kojem je to dovoljno primeni na materijalu koji uspe nabaviti.
Veruj mi niko od nas ne želi da te nosi na duši
[ veselinovic @ 04.10.2012. 20:33 ] @
Ne znam sta zelis postici.
300W je jako mala snaga u finansijskom smislu.
Kod nas u Srpskoj je 1kWh oko 0.05 Evra.
Znaci tvojih 300W za sat napravi 0.015E.
Ako invertor platis 300 E trebace ravno 20 000 sati da otplatis investiciju.
Ako sunca imas 6 sati dnevno ( neki prosjek) trebace ti skoro 10 godina za otplatu.
Ako bas zelis da iskoristis tih 300W, onda klasicni invertor ( koji vec imas) a mreza dopunjava akumulator.
Zanci iz mreze pravis 12V pa invertorom dizes na 220V.
E sad, ko ce da plati gubitke?
Licno mislim da, osim, edukativne strane nema benefita od tog rjesenja.
[ gigabyte091 @ 06.10.2012. 11:46 ] @
Ako zbilja misliš prodavati struju elektroprivredi, to ti je dug i mukotrpan proces za dobivanje dozvola, barem u Hrvatskoj. Sad ne znam kako je to u Srbiji. U Zagrebu ima tvrtka Artas d.o.o koja prodaje opremu za obnovljive izvore energije, a u ponudi imaju i mrežom vezane invertere od 500 i 2500 W, ovaj od 500 W košta 1250 kn ili ti oko 20 000 dinara. Punu snagu daje na 33-36 V što bi reklo još 2 panela od 12V u seriju, jedan takav inverter, sredi papire i neka ti viksa bude jedan prihod love ;) Za mjesec i pol, dva se investicija isplati. Običan baterijski inverter se može vezati na postojeću instalaciju samo u jednom slučaju, a to je da imaš prekidač koji odvaja inverter i mrežu od instalacije, tj ako je uključen inverter, mreža je isključena i obratno. Nikako ne spajati baterijski inverter na mrežu. Što se tiče izrade takvog invertera, to je duug i mukotrpan posao, a naravno, elektroniku, mikrokontrolere moraš imat u malom prstu
[ yz7myg @ 08.10.2012. 12:49 ] @
Pošto si dobio struju na vikendicu Solarni paneli i ostala oprema su ti sada višak.Ukoliko želiš da prodaš solarne panele i opremu javise na PP.Jednom mom drugu treba za vikendicu a ovde struja neće doći bar još 10 godina.
[ Pedja_Pedja @ 15.10.2012. 06:59 ] @
Citat:
yz7myg: Pošto si dobio struju na vikendicu Solarni paneli i ostala oprema su ti sada višak.Ukoliko želiš da prodaš solarne panele i opremu javise na PP.Jednom mom drugu treba za vikendicu a ovde struja neće doći bar još 10 godina.


Hvala na ponudi, ali opremu želim da zadržim, pošto je taj panel moja "samogradnja" i imaju neprocenjivu sentimentalnu vrednost.
[ Pedja_Pedja @ 15.10.2012. 07:04 ] @
Citat:
Horvat I:
Po načinu postavljanja pitanja da će posao odraditi stručnija osoba kojem je to dovoljno primeni na materijalu koji uspe nabaviti.
Veruj mi niko od nas ne želi da te nosi na duši


:)
Hvala na brizi, ali nisam baš toliko neuk.

Ja ne znam na osnovu blok šeme ili priče uzmi to i to da uradim šemu, ali znam gotovu šemu da preslikam na pločicu, znam da kupim elemente i polemim po pločici....itd. A i retko sam se kačio na mrežu (mada nije da nisam nekoliko puta hvatao žive žice :) ). Tako da ako imaš neku gotovu šemu sa popisom elemenata bez bojazni možeš da podeliš.
[ ZAS011 @ 15.10.2012. 08:05 ] @
Pošto, očigledno, nisi iz struke, i opasnosti "igranja sa mrežom" (osim ), mislim da će ti retko ko postaviti "šemu" sa kojom bi mogao da se pre vremena priključiš precima.
[ Pedja_Pedja @ 15.10.2012. 08:41 ] @
Citat:
gigabyte091:
Ako zbilja misliš prodavati struju elektroprivredi, to ti je dug i mukotrpan proces za dobivanje dozvola, barem u Hrvatskoj. Sad ne znam kako je to u Srbiji. U Zagrebu ima tvrtka Artas d.o.o koja prodaje opremu za obnovljive izvore energije, a u ponudi imaju i mrežom vezane invertere od 500 i 2500 W, ovaj od 500 W košta 1250 kn ili ti oko 20 000 dinara. Punu snagu daje na 33-36 V što bi reklo još 2 panela od 12V u seriju, jedan takav inverter, sredi papire i neka ti viksa bude jedan prihod love ;) Za mjesec i pol, dva se investicija isplati. Običan baterijski inverter se može vezati na postojeću instalaciju samo u jednom slučaju, a to je da imaš prekidač koji odvaja inverter i mrežu od instalacije, tj ako je uključen inverter, mreža je isključena i obratno. Nikako ne spajati baterijski inverter na mrežu. Što se tiče izrade takvog invertera, to je duug i mukotrpan posao, a naravno, elektroniku, mikrokontrolere moraš imat u malom prstu


Hvala na kontaktu, mislim da sam video invertor koji mi treba (ARTAS 500G). Poslao sam im mejl pa sad čekam odgovore :)
[ Pedja_Pedja @ 15.10.2012. 08:44 ] @
Citat:
ZAS011:...kojom bi mogao da se pre vremena priključiš precima.


Šta možeš danas ne ostavljaj za sutra
[ ZAS011 @ 15.10.2012. 09:11 ] @
Citat:
Pedja_Pedja: Šta možeš danas ne ostavljaj za sutra


Onda stoji preporuka: samo svaka žička posebna faza.
Srećan put.
[ mikikg @ 15.10.2012. 09:24 ] @
Samo da dodam, po pravilima koje vaze za takve vrste invertera koji se prikljucuju na mrezu, ti inverteri mogu da rade samo kada ima napona iz elektricne mreze, kad nema napona iz mreze oni MORAJU da se automatski iskljuce. To znaci da ne mogu da rade kao UPS ili slicno. Ovo je vezano za sigurnost jer recimo ako distribucija namerno iskljuci napon zbog nekih radova na mrezi i ti inverteri moraju da se ugase jer u suprotnom moze biti veoma opasno za radnike koji rade na mrezi. Ovo je vezano i za samu sigurnost invertera jer kada nema mreznog napona, prosto je nemoguce da on nadomesti svu energiju koju bi eventualno povukli ostali potrosaci i samim tim doveli do preopterecenja ili kvara.
[ Slobodan čovek @ 15.10.2012. 09:40 ] @
A zašto da priključuješ na mrežu, hoćeš da prodaješ struju EPS-u? Zar ovako nije jednostavnije i jeftinije?

Citat:
Slobodan čovek:
Ako sam dobro razumeo, čovek hoće da mu solarni panel puni akumulator (bilo bi dobro preko MPPT regulatora i regulatora punjenja) da invertor iz baterije daje 220V kojim će "napajati" jedan ili više utičnica/štekera, kako bi mogao da napaja potrošače dok ima sunca i energije u bateriji. Kad nama sunca i baterija se isprazni, hoće da mu neki rele prebaci na te utičnice 220V iz gradske mreže. Pa kad se napuni akumulator da vrati na ivertor itd. Ako je to ideja onda može da se napravi. Ja ne znam napamet kako, ali znam da može :-)...

[ mikikg @ 15.10.2012. 10:25 ] @
Pa moze i ta varijanta, ali sa sinhronim inverterima jedino moze da ima potpuno iskoriscenje panela (sto je i poenta da bi se investicija isplatila) jer bi se proizvedena energija trosila na potrosacima u kuci a ako je opterecenje malo onda bi energija isla u mrezu i vrtela strujomer unazad :)
[ ZAS011 @ 15.10.2012. 10:35 ] @
Jedino što sa 300W instalirane snage mož' se ubriše po pitanju prodaje struje EPS-u
[ gigabyte091 @ 15.10.2012. 11:16 ] @
Samo jedno upozorenje, ako se odlučiš na kupnju mrežnog invertera, spajaj ga na mrežu sa što debljim vodom i što bliže brojilu, naime ovi invertori prate impedanciju mreže i ako je ona previsoka oni se ne uključuju, znam da za ovaj od 2.5 kW je bilo problema kod jednog čovjeka jer je impedancija bila previsoka pa je izbacivala zaštita, onda ga je smjestio kod brojila i spojio sa 4-6 mm2 kabelom i proradio mu je.
[ Pedja_Pedja @ 15.10.2012. 20:04 ] @
Neću da prodajem struju EPS-u, jednostavno ljudi imam panel koji sam pre 2 godine sam napravio, monitrao na vikendicu da mi rade laptop i TV, u međuvremenu stigla struja, sad hoću da taj panel bacim u funkciju, pa sam čuo za inventore koji se kače na mrežu.

Ovo sa vraćanjem sata me je posebno obradovalo, pošto kad nisam gore, sat će da vrti unazad URAAAA!

Inače mislim da se cela investicija isplati, pogotovo što ja struju trošim svega 4-5 dana mesečno tokom perioda septembar-maj, a onda možda 10-15 dana u proseku mesečno u letnjem periodu, što znači da ću ja sa 300W panelom pokriti dosta svojih potreba.

Citat:
gigabyte091: Samo jedno upozorenje, ako se odlučiš na kupnju mrežnog invertera, spajaj ga na mrežu sa što debljim vodom i što bliže brojilu, naime ovi invertori prate impedanciju mreže i ako je ona previsoka oni se ne uključuju, znam da za ovaj od 2.5 kW je bilo problema kod jednog čovjeka jer je impedancija bila previsoka pa je izbacivala zaštita, onda ga je smjestio kod brojila i spojio sa 4-6 mm2 kabelom i proradio mu je.


Hvala na upozorenju!

Inače ne znam da li postoji neka zakonska regulativa u Srbiji o okretanju strujomera unatrške, da ne ispadne da kradem struju!?
[ ZAS011 @ 15.10.2012. 21:10 ] @
Postoji negde, mrzi me da googlam, samo što ti je minimum instalisane snage, da bi mogao da sklopiš ugovor sa EPS-om 10 kW. Za "obrtanje strujomere unatraške" bi mogao i "packe" da dobiješ od distribucije.
[ gigabyte091 @ 16.10.2012. 08:41 ] @
Pazi, ne vrte sva brojila unazad, ova nova ja mislim da se nemogu vrtiti unazad (Iskrina brojila koja ugrađuje naša elektra), a digitalna čak i struju vraćenu u mrežu registriraju kao potrošenu tako da pazi. Naravno elektra će primjetiti da ti je potrošnja manja, možda bi se trebao raspitati kod elektre u vezi mrežnih invertera jer bi trebali znat da postoji mogućnost da ako nestane struje dođe do povratnog napona. (Kod nas je regulativa da se svi takvi inverteri prijavljuju i onda elektra u trafostanici stavi znak opasnost od povratnog napona.)
[ Pedja_Pedja @ 16.10.2012. 09:56 ] @
Imam obično, staro, Iskrino brojilo (krem belo) što vrti točkić.
Ali kući imam neko digitalno crno kockast što nema nikakve meni vidljive točkiće. A taman sam se poveselio da eksperiment uspe, da ću da instaliram istu skalameriju i kući

@gigabyte091
Raspitivao sam se vezano za onu tvoju priču o impedanciji mreže kod nekog električara i on mi kaže da to može da pravi problem kod invertora veće snage (tipa 1,5 kW), ali da kod ovih manjih to nebi trebalo da ima problem pogotovo što ide samo po jednoj fazi. On nema iskustva u kačenju ovakvih invertora na mrežu, pa me zanima da li imaš neka detaljnija iskustava ili neki link koji možeš da mi pošalješ vezan za tu temu. Hvala.
[ gigabyte091 @ 16.10.2012. 10:07 ] @
Pitaj što te zanima slobodno. Imaju i inverteri manjih snaga taj problem, samo ne tolko izraženiji jer što je inverter veće snage, to su im zaštite od previsoke impedancije podešene na manje vrijednosti. Obično inverteri od 2 kW traže impedanciju od najviše 1 do 1.5 ohm, sve iznad toga ne žele radit. Ovaj od 500W nebi trebao imat problema s time pošto on ima veću granicu impedancije.