[ Dobroslav @ 03.10.2012. 14:31 ] @
Pozdrav.

Radim na "oživljavanju" jednog starijeg računara. U njemu se nalazi ATi 9600 pro AGP 128MB grafička, neko 450W MSI napajanje, i matična ASUS A7V8X-x (ne bih sad nabrajao ostale komponente, ali ako su potrebne i njih ću navesti). Kako je fabrički kuler na toj grafičkoj karti pokvaren (jednom prilikom se "zalaufao" da su elise kulera, koje su bile labave - pukle), stavio sam drugi kuler koji verovatno nije ni kompatibilan sa grafičkom niti imam one pričvršćivače pomoću kojih mogu da taj kuler pričvrstim za karticu. Onda sam rešio da ga pričvrstim nekim gumicama koje sam imao, a zatim sam video da iz kulera ide 3pinski izlaz. Našao sam ovaj adapter (http://sb1.shopmania.org/files...apter-power-cable~l_134072.jpg), pa sam jednu stranu ubacio u molex od napajanja, a drugi kraj mi je u DVD čitaču. DVD čitač radi bez problema, ali kuler ni da se zavrti kako treba. Prilikom paljenja računara zavrti se za milimetar-dva, i stane. To pravi problem jer grafička kada se zagreje pri opterećenju, a nema hlađenje, onda počinje slika da se muti i da ostaju tragovi od prozora koje sam zatvorio. Za normalan rad (internet, office i tako to, čak i yt ponekad radi) radi kako treba, a čim dođe do većeg opterećenja ili se slika bluruje, ili se pojavljuju crni kvadratići.

Kako da nateram kuler da radi? Hvala unapred.
[ alasalas @ 03.10.2012. 16:39 ] @
Zbog cega si ubacio drugi kraj adaptera u DVD?
Izvuci molex iz DVD-a a ostavi a ostavi one sto idu u napajanje i kuler i vidi sta se onda desava.
[ Dobroslav @ 03.10.2012. 17:08 ] @
Ubacio sam drugi kraj u DVD zato što više nemam slobodnih molex priključaka, imam jedino još 2 sata (što znači da moram da kupujem adapter). BTW, probao sam to što si rekao, neće.
Inače, jednom prilikom sam ubacivao ventilator na SYS_FAN priključak na matičnoj (znači isključivo ventilator, ne i grafičku), i radio je kao lud. Kada ga prikačim na grafičku onda se javljaju problemi...
[ alasalas @ 03.10.2012. 18:05 ] @
Pa, cak i da proradi preko tog adaptera, fan ce se okretati na maksimalnoj brzini.
Mozda da spojis ventilator sa SYS_FAN priključkom i iz BIOS-a (ako ima te opcije) ili preko nekog software-a kontrolises broj obrtaja.