[ Coa Smor @ 05.10.2012. 16:06 ] @
Zdravo ljudi!

Imam sledeći problem: kada pokrenem veći broj aplikacija (bilo simultano bilo paralelno, recimo da su u opticaju Chrome, Premiere, Foxit Reader, Live Messenger, Winamp, tako nešto), u jednom trenutku dobijem drastičan gubitak performansi - tipa winamp počinje da preskače, aplikacije se sporije otvaraju, više laguju, dobijam one "bele" prozore itd. Ovo se dešava već par nedelja, i u početku su simptomi bili intenzivniji - problemi su nastajali maltene pri podizanju sistema, i uglavnom su se završavali plavim ekranima. U međuvremenu sam reinstalirao sistem na čistu particiju, očistio ventilatore, promenio termalnu pastu i napajanje (sumnjao sam da je u njemu problem). Sve od ovoga je u nekoj meri ublažilo simptome, ali ih nije odstranilo. Trenutno najbrže izazovem probleme tako što pustim nekoliko hd klipova u vlcu, i recimo rezanje dvdova vodi u plavi ekran. Image ume i da prođe ali ako pre toga malo "umorim" sistem brzina postaje komično spora (v. sliku ispod).

Osim toga, USB mi je potpuno poludeo - kada priključim bilo koji uređaj, u nasumičnim (ne naročito dugim) intervalima se samostalno prijavljuje i odjavljuje.

Puštao sam memtest, i pregledao hard (ako se ne varam na bad sektore, surface test mislim da nisam puštao - večeras ću), nisam našao ništa. Furmark je zagrejao grafičku do 100 stepeni, na pikovima i jače, ali nije uspeo da obori sistem. Menjao sam drajvere za grafičku (fabričke i najnovije), ne deluje mi da utiče. Neki memtestoliki tester za grafičku takođe nije našao ništa.

Ukoliko imate nekih ideja šta bih još mogao da testiram, ili vam simptomi govore nešto što ja ne znam, bio bih vam zahvalan na pomoći :)

Konfiguracija je stara oko 3 godine, a komponente su:
MSI MS-7519
Intel Core 2 Duo E8400 @ 3Ghz
Nvidia GeForce 9600 GT
Geil DDR2 400Mhz 2x2GB
napajanje je Intex Accopia IT-25F2, 500W
OS je XP SP3

temperature i softverska merenja sa napajanja su takođe na slici

[ Binary Mind @ 05.10.2012. 17:32 ] @
Ako je poludeo USB ploca moze biti problem. O kojoj se tacno grafickoj kartici radi? Da nije isto MSI?
[ Coa Smor @ 05.10.2012. 17:38 ] @
Nope, Gigabyte.

Inače da, i meni je trenutno matična možda i glavni osumnjičeni, ali nem ideju kako da je proverim :/ Kondenzatori su kanda ok, u najmanju ruku...
[ Binary Mind @ 05.10.2012. 18:49 ] @
Nema tu neke provere osim da nadjes neku kompatibilnu testnu LGA 775 plocu i probas... Tako sam ja najcesce radio dok sam radio po servisima kad bih posumnjao na plocu. Uvek je bilo ispravnih kompatibilnih ploca sa kojima sam mogao da testiram svoje sumnje. Tacnije bilo je zamna za bukvalno svaku komponentu. Ili izvadis iz nekog drugog racunara koji dodje na servis ili uzmes iz magacina novu komponentu na revers radi testiranja. Znaci druga ploca, instaliras Windows i probas... U kucnim uslovima to je malo teze. to sto zeza USB ukazuje na moguce probleme sa chipsetom i jos nekim bitnim IC-evima... To se kuci ne popravlja osim ako nemas skup specijalizovan alat i pozamasno iskustvo sa istim... BTW takve popravke se uglavnom ne isplate. Jedino ako znas to da radis za sebe.
[ Coa Smor @ 06.10.2012. 10:32 ] @
Pa ok, i ne nameravam popravku, samo mi je važno da dokažem paranoičnom sebi da je problem u toj komponenti a ne nekoj drugoj. Pa da kupujem npr samo matičnu, ako je već do nje, a ne pola kompa jureći šta bi moglo da bude.

Ali da, u pravu si, kanda sve pokazuje u tom smeru...

Hvala! :)