[ brzibg @ 07.10.2012. 14:03 ] @
Pozdrav svima,

zivim u delu NBG gde je trenutno glavno desavanje, u smislu internet pristupa, dolazak TT i njihove optike, sto konacno dovodi konkurenciju ADSL-u, jer nas PTT KDS nema tehnicke mogucnosti za net u mom kraju, a i ono sto nudi je ... ...smesno. Elem, nakon duge borbe sa predsednikom skupstine stanara koji nije hteo da overi pecatom prikupljenu saglasnost za postavljanje njihove infrastrukture u zgradi, po sistemu meni to ne treba pa ne treba ni vama, covek se obratio sa obavestenjem da je dao saglasnost. Na istom obavestenju nas je obavestio i da je dao saglasnost Telekomu Srbije da izvrsi zamenu svoje sadasnje infrastrukture sa optickom, cime cemo dobiti kvalitetnije i nove usluge...

Probao sam da izguglam nesto o tome i pronasao sam samo tvit smarkovica sa slikom obavestenja Telekoma i na jednom drugom forumu info kako je to vec uradjeno u naselju u Stepi. Medjutim, ono sto sam tamo procitao je da ponuda usluga ostaje ista (ADSL, IPTV, telefon), samo sto sve ide preko optike.

Da li neko zna nesto o ovome i da li to znaci i da je Telekom poceo sa postavljanjem svoje opticke mreze za rezidencijalne korisnike?

Ako im je namera da pariraju ponudi optike koju nudi TT, onda mozda da sacekam razvoj situacije pojavom konkurencije, ako ne onda ugovor sa TT na 2 godine.
[ zmajko @ 10.10.2012. 21:46 ] @
U Novom Sadu vec postoji. Zivim u naselju koje je izgradila ista firma kao i Stepe Stepanovica u Beogradu, tako da mogu da to potvrdim.
Ponuda je takva da se sve usluge iz vazeceg cenovnika pruzaju preko optike. Pozdrav
[ zderavko @ 11.10.2012. 08:00 ] @
U najavi je i nova ponuda za FTTB/GPON/VDSL korisnike (sa dinamičkom adresom) sa brzinama do 30/2, 50/2 i 100/2 Mb/s...


[ bachi @ 11.10.2012. 09:25 ] @
100/2? Kroz 2? WTF? Ne može više, šta?
[ zderavko @ 11.10.2012. 09:43 ] @
I to 2 je DO 2. Politika "tuđe hoćemo - svoje ne damo" se odražava i na korisnike...samo download, upload ko šiša. "srBska" posla
[ Slobodan Milivojevic @ 11.10.2012. 10:27 ] @
Da razumem ovakvu ponudu na docsis 3.0 al na optici... hmmm...
[ Dexic @ 11.10.2012. 12:19 ] @
Citat:
zderavko:
U najavi je i nova ponuda za FTTB/GPON/VDSL korisnike (sa dinamičkom adresom) sa brzinama do 30/2, 50/2 i 100/2 Mb/s...

Ove decenije, pre ili posle prodaje Telekoma i koliko veza ce biti potrebno da se isti dobiju?:)
[ zivanicd @ 11.10.2012. 15:12 ] @
100/2 ? smejurija...

U Rumuniji su standard fiber paketi 50/10 ili 100/20.

Cijena? Prava sitnica.
50/10 - 6 eur
100/20 - 8 eur

TVA(PDV-24%) included :)

www.rdslink.ro
[ Dexic @ 11.10.2012. 15:16 ] @
Ne znam kakva je situacija sada ali do pre koje godine ne bih menjao nas 8/1 za rumunski 100/100 - bio je toliko nestabilan taj rumunski net da je to cudo :(
[ Aleksandar Đokić @ 11.10.2012. 16:09 ] @
zato sam ja da se telekom srbija pokloni nekome, ne da se proda vec pokloni
[ calexx @ 11.10.2012. 17:30 ] @
To je bilo do skoro, za sada se kumovi još ne forsiraju.
[ Dexic @ 11.10.2012. 18:54 ] @
Citat:
guslac:
zato sam ja da se telekom srbija pokloni nekome, ne da se proda vec pokloni

Zbog onoga sto sam ja rekao ili necega drugog??
[ telemajstor @ 11.10.2012. 22:46 ] @
Pa nije reč o optici do korisnika već FTTB implementacija optike do zgrade a onda odatle po zgradi do korisnika VDSL tehnologija + dakle bakarne parice postojeće u zgradi. Zato i asimetrični paketi sa ovakvim uploadom ako je to oficijalna ponuda jer ja to još nisam video. Znanm pouzdano samo da jeste VDSL po zgradi iliti last mile.
[ milosbeo @ 11.10.2012. 22:54 ] @
Citat:
telemajstor: Pa nije reč o optici do korisnika već FTTB implementacija optike do zgrade a onda odatle po zgradi do korisnika VDSL tehnologija + dakle bakarne parice postojeće u zgradi. Zato i asimetrični paketi sa ovakvim uploadom ako je to oficijalna ponuda jer ja to još nisam video. Znanm pouzdano samo da jeste VDSL po zgradi iliti last mile.


Jel to pricas za Stepu (novo naselje)? Tamo mislim da je bas FTTH.

Telekom bi trebao po NGN-u da pravi sledeci scenario:
Optika do isturenog stepena, odnosno DSLAM-a u zgradi ili blize zgradi, pa VDSL modemi kod korisnika.
[ zivanicd @ 12.10.2012. 07:47 ] @
^ taj scenario nije "optika za rezidencijalne korisnike"....

Pa pun je beograd orionovih DSLAMova po zgradama...

Racunam da mora optika da ti udje u stan. Ili bar ethernet.
[ milosbeo @ 12.10.2012. 08:16 ] @
@zivanicd

Optika za rezidencijalne moze da se pojavi samo na lokacijama Stepa, Belville...

Sto se tice Oriona, ako pun grad znaci 20 komada plafon i to po NBG, onda OK
I to onaj mali Zyxel sa 12 portova.
[ technotize @ 13.10.2012. 13:02 ] @
napisana cena je po MB?
[ zivanicd @ 13.10.2012. 15:39 ] @
Normalno :) Sa telekomom je sve po megabitu :)

Mesecno...

:D
[ Slobodan Milivojevic @ 13.10.2012. 15:49 ] @
A koje cene su bile pre ovog smanjenja?
[ brzibg @ 20.10.2012. 18:45 ] @
Prvo da se zahvalim svima na odgovorima.

Drugo, da li je moguce da dodju optikom do zgrade i da tu stanu? Da ne ubace optiku u stan, a konkurencija im to vec uradila? Cudna odluka...

Znaci da ih ne cekam, vec da pravim ugovor sa TT.
[ angelos @ 21.10.2012. 17:43 ] @
Dejane, nije mi jasno koje su cene validne? Sa ove strane ili sa prethodne?
Takodje me zanima koji je postupak za dobijanje opreme i instalaciju.
Po sistemu "Angazujem firmu koja ce da mi izvuce last mile sa cvorista" ili nesto drugo?
[ DownBall @ 22.10.2012. 11:59 ] @
@zivanicd

Dali imaš možda informacije o drugim provajderima koji pružaju usluge zakupa linka osim Telekoma, kao što su Pantel International d.o.o. i COGENT COMMUNICATIONS d.o.o. kakva je kod njih situacija ili oni rade samo sa velikim provajderima, i preko njih plasiraju uslugu.

Pošto sam u jednoj od tema napisao da su već povezani sa svojim čvorištima pa samim tim mislim da su "nezavisni" i da pružaju niske cene zakupa linka, ili pak postoji tu neka skrivena informacija.

Takođe sam primetio da su svi provajderi iz Srbije ka inostranstvu povezani na Univerzalne Telekomunikacije, Hrvatska za koga oni plasiraju linkove tj. čiju uslugu pružaju? Nisam uspeo da nađem koga oni zastupaju, a vidim da imaju mrežu po celoj Hrvatskoj tj. glavna čvorišta.

Hvala
[ zivanicd @ 22.10.2012. 15:10 ] @
Mnogi provajderi imaju svoju infrastrukturu za medjunarodno povezivanje (Sattrakt, Gimelnet, ...) i oni kupuju jeftinije iz inostranstva ali imaju "obavezu u investiranje u ovlasceni nadzor".

Jos uvek ovlasceni nadzor nije definisan, tako da ti ISPovi rade bez vece kontrole. Kada budu trebali da investiraju 100k+ evra za opremu za nadzor saobracaja videcemo koliko ce im biti interesantan i jeftin link iz inostranstva.

Ujedno niza cena nabavke interneta ne znaci i jeftine pakete (Sattrakt recimo nema nize cene od drugih operatera).

Cogentco i Combridge rade preko NUBE. Videcemo da li ce i tu biti nekih promena sad kad je NUBA pod lupom zbog zloupotrebe pri postavljanju kablova.

[ Aleksandar Đokić @ 26.10.2012. 13:19 ] @
a jel nekad telekom pod lupom? ja bih malo nji da stavimo pod lupu
[ DusanSukovic @ 28.10.2012. 05:18 ] @
Citat:
zivanicd:
Jos uvek ovlasceni nadzor nije definisan, tako da ti ISPovi rade bez vece kontrole. Kada budu trebali da investiraju 100k+ evra za opremu za nadzor saobracaja videcemo koliko ce im biti interesantan i jeftin link iz inostranstva.



Imas li koji www link za ovu opremu?
[ angelos @ 06.11.2012. 12:59 ] @
Chek, ovlasceni nadzor bese ona oprema za pracenje rada korisnika za koju bezbednosne strukture teraju Isp da kesiraju lovu?
[ Mister Big Time @ 17.03.2013. 22:10 ] @
Ima li sta novo po ovom pitanju?

Kod mene ceo kraj prokupase... Energomontaza radi taj posao za Telekom.
Kada ce ponuda - ne zna se.
Pre neki dan i u samu kucu spojise u PTT sanducic kabl koji su dovlacili sa ulice...