[ Union.rs @ 13.10.2012. 20:07 ] @
Hteo bih da slušam muziku preko mog starog američkog radija iz 1945. godine (AM frekvencije od 55-160) ali nema radio stanica ili ih hvatam sa jakim smetnjama. Da li može negde da se kupi mali AM transmiter pa da puštam muziku preko kompjutera?
[ RADAR669 @ 14.10.2012. 12:24 ] @
Tebi bi trebalo nesto kao FM modulator, samo da radi na prijemnoj frekvenciji tvog prijemnika odnosno od 550 do 1600 khz sto je AM difuzni band.
Naravno to treba da radi sa AM modulacijom.
Tesko da ima da se kupi AM modulator ili ja to jos nisam video?
Mozes ako se razumes dovoljno, da napravis naki tzv " Low power am transmitter " koji nesme da bude jaci od onoga koliko je zakonom to regulisano. E sad koliko je to ne znam proguglaj na tu temu, ima sigurno negde po netu.
A kazes da ti taj prijemnik ne hvata nista sem smetnji? prikljuci mu antenu parce zice par metera ce biti dovljno pa probaj onda, trebalo bi da cujes neku stanicu.
Smetnje su ti verovatno od kompjutera i slicnih uredjaja koji znaju da ih prave na toj frekvenciji.
To sto ti hoces ako sam te dobro razumeo, moze samo u sobnoj, kucnoj reziji.
Kao sto radi fm modulator.
A ako si mislio na vece razdaljine, e to ne moze, zakonom je zabranjeno, i ovde neces dobiti info o tome jer ce tema biti zkljucana.
Pozdrav
[ RADAR669 @ 14.10.2012. 12:25 ] @
Tebi bi trebalo nesto kao FM modulator, samo da radi na prijemnoj frekvenciji tvog prijemnika odnosno od 550 do 1600 khz sto je AM difuzni band.
Naravno to treba da radi sa AM modulacijom.
Tesko da ima da se kupi AM modulator ili ja to jos nisam video?
Mozes ako se razumes dovoljno, da napravis naki tzv " Low power am transmitter " koji nesme da bude jaci od onoga koliko je zakonom to regulisano. E sad koliko je to ne znam proguglaj na tu temu, ima sigurno negde po netu.
A kazes da ti taj prijemnik ne hvata nista sem smetnji? prikljuci mu antenu parce zice par metera ce biti dovljno pa probaj onda, trebalo bi da cujes neku stanicu.
Smetnje su ti verovatno od kompjutera i slicnih uredjaja koji znaju da ih prave na toj frekvenciji.
To sto ti hoces ako sam te dobro razumeo, moze samo u sobnoj, kucnoj reziji.
Kao sto radi fm modulator.
A ako si mislio na vece razdaljine, e to ne moze, zakonom je zabranjeno, i ovde neces dobiti info o tome jer ce tema biti zkljucana.
Pozdrav
[ hiđorđe @ 14.10.2012. 14:28 ] @
@Union.rs, :) Nemoj slušati ovog RADARA :) to je "pirat" prve klase :). Šalim se naravno.
Pošto kažeš da je to radio iz davne '45-e godine.Trba uzeti u obzir da su elektronske cevi
verovatno "odslužile" svoj radni vek, kako se to kaže. A najverovatnije u principu .
Osim ukoliko Radio nije bio van upotrebe duže vremena. A to bi značilo otprilike,
da bez dugačke neke žičane ili možda neke Loop antene za te talasne dužine koje su velike prilično,
ukoliko nemaš vremena da se baviš time, na AM opsegu ne možeš imati neki bolji prijem,
a pogotovu, u današnje vreme kada je eter prepun najrazličitijih smetnji.

Jedina prilika, koliko se meni čini, da se iskusi kvalitniji Am prijem na takvom Radiju je ,das e boravi
negde van gradske sredine,pod uslovom da nema atmosferskih smetnji koje mogu takvu zabavu da pokvare.

Nadam se da se neće naći ovde sada neki članovi foruma da kažu da to nisam ja ustvari ;)
[ Union.rs @ 14.10.2012. 17:19 ] @
Citat:
RADAR669:
Tebi bi trebalo nesto kao FM modulator, samo da radi na prijemnoj frekvenciji tvog prijemnika odnosno od 550 do 1600 khz sto je AM difuzni band.
Naravno to treba da radi sa AM modulacijom.
Tesko da ima da se kupi AM modulator ili ja to jos nisam video?
Mozes ako se razumes dovoljno, da napravis naki tzv " Low power am transmitter " koji nesme da bude jaci od onoga koliko je zakonom to regulisano. E sad koliko je to ne znam proguglaj na tu temu, ima sigurno negde po netu.
A kazes da ti taj prijemnik ne hvata nista sem smetnji? prikljuci mu antenu parce zice par metera ce biti dovljno pa probaj onda, trebalo bi da cujes neku stanicu.
Smetnje su ti verovatno od kompjutera i slicnih uredjaja koji znaju da ih prave na toj frekvenciji.
To sto ti hoces ako sam te dobro razumeo, moze samo u sobnoj, kucnoj reziji.
Kao sto radi fm modulator.
A ako si mislio na vece razdaljine, e to ne moze, zakonom je zabranjeno, i ovde neces dobiti info o tome jer ce tema biti zkljucana.
Pozdrav



E baš tako, neki mali AM modulator mi treba. U prodaji nema da se kupi već sam sve pretražio. Viđao sam uputstva kako napraviti takav transmiter ali ne znam ni lemilicu da koristim a kamo li tako nešto da konstruišem. Ako neko ovde može da napravi takav uređaj neka mi pošalje poruku pa da se dogovorimo oko cene i svega ostalog...

I druga varijanta koja mi se manje sviđa bi bila ugradnja AUX ulaza, za to imam isto uputstvo ali ne bih ja da čačkam pošto stvarno nemam veze sa elektronikom.
[ RADAR669 @ 14.10.2012. 20:01 ] @
Union rs
Pa vidi ovako ako je tvoj radio prijemnik cevni, onda mozda postoji mogucnost da ima ulaz za gramofon na koji mozes da prkopcas racunar pustis muziku i slusas.
Na taj nacin korstis taj prijemnik kao audio pojacalo i onda ti ne treba nikakav am transmitter.
Ako je prijemnik cevni trebalo bi da ima sa zadnje strane gde mu se nalazi prikljucak za antenu i uzemljenje i par prikljucaka za gramofonski ulaz.
A sa prednje strane bi trebalo da pored onih dugmica za paljenje i odabir talasne duzine ima i jedno dugme koje sluzi da se aktivira taj gramofonski ulaz tj da prijemnik radi kao audio pojacalo. Al to ako je cevni prijemnik ako nije onda najverovatnije nema tu opciju.

Hidjordje
Kamav pirat jasam Gusar! he he zezam se, nisam vise preso sam na cb al to mu dodje isto.
Mozda se zimus kad se ne radi nista malo spremim pa da polozim neku klasu ko zna videcemo.
[ hiđorđe @ 14.10.2012. 23:14 ] @
Citat:
Mozda se zimus kad se ne radi nista malo spremim pa da polozim neku klasu ko zna videcemo.

Samo napred sa polaganjem , toliki su položili i drndaju se po KT opsegu.
Ti samo zakonski reguliši ono što već znaš!
Ja bih isto uradio.Ali problem je u tome što sam totalno više i poptpuno nezainteresovan da se bavim time.
Samo povremeno teoretski, ili eventualno nešto oko Bežičnog interneta,na dosta visokim frekvencijama.
A zimus ću verovatno upisati neki sport, videću u Hali šta ima tamo, nisam bio skoro.

Položi to obavezno,ako imaš vremena.
I sa uspehom.

hiđorđe