[ bolepks @ 16.10.2012. 18:26 ] @
Šata je CSS i koja je razlika u odnosu na HTML?
[ plague @ 16.10.2012. 19:06 ] @
CSS (Cascading Style Sheets) sluzi da opise HTML elemente i njihovo ponasanje u nekim slucajevima. Prednost se ogleda u tome sto mozes u zaseban file izdvojiti stil koji ces primenjivati na vise razlicitih stanica, olaksano propagiranje osobina kroz vise dokumenata (promenis na jednom mestu efekti se vide svuda).
Definise se na neki od 3 nacina:
- Unutar "style" atributa elementa
- Unutar stranice u <style> tagu
- Eksterno u zasebnom fajlu

CSS se sastoji iz selektora i liste atributa pracenih njihovom vrednoscu kao i obaveznim ";":
Code:

#id_elementa { /* selektor, ako korisitimo id stavlja se prefiks "#", za klasu ide ".", mozemo staviti i ime taga */
    background-color: yellow; /* pozadinska boja elementa */
    width: 800px; /* sirina */
    text-align: justify; /* poravnanje teksta */
}


Kako se razlikuju? Ne znam ni kako su slicni. Oni su kao simbioza u zivotinjskom svetu, 2 razlicita organizma koja jedan drugom daju svrhu.

Na netu mozes naci gomilu detaljnijih objasnjenja kao i tutorijala vezanih za CSS. Mada mozda nekoga nece mrzeti da napise detaljnije objasnjenje.
[ jeske.su @ 16.10.2012. 19:23 ] @
CSS je sastavni deo HTML-a.

Evo ti jos malo objasnjenja.
[ plus_minus @ 16.10.2012. 19:51 ] @
Evo od mene za sve koji su voljni da razjasne sebi sve što im je potrebno za manipulaciju i uopšte pisanje css-a » CSS: The Missing Manual

Doduše, materija (tekst i slike) u sklopu priručnika nije moja. Sve to komplet izvučeno iz chm-a. Dizajn sajta je moj. Nabasao sam na jako zanimljiv priručnik preko googleta u chm formatu i rešio da upotrebim to kao prvi pokušaj za sajt koji u potpunosti radi bez mysql-a a ima oko 120 stranica. Sve u svemu, u sklopu tog dotičnog priručnika od David Sawyer MacFarland-a, lepo se pokriva komplet css level1 i level2, jer je knjiga malo starija, dakle, ne i css level3 koji je inače, onako, solidno obuhvaćen vezano za sami dizajn.
[ Shadowed @ 16.10.2012. 23:33 ] @
Najkrace, mada ne bas potpuno objasnjenje: Html govori sta ce se prikazati a css govori kako ce se prikazati.
[ plus_minus @ 16.10.2012. 23:50 ] @
A slikovito najkraće objašnjenje mu dođe otpr. ovako :

Otvori Firefox

1. Učitaj bilo koji sajt
2. View » Page Style » No Style (iz glavnog menija) Taster ALT ga otvara ako je 'spakovan' ili sakriven, kao u operi, npr..

Nakon toga, pojavljuje se čist html sa javaskriptom, bez css-a i automatski sve biva razjašnjeno povodom ove teme.