[ Java Beograd @ 18.10.2012. 12:32 ] @





Sva sreća da je godpođa rekla da neće biti oštrog pomeranja kursa. Dakle, sa 115 se sroza na 110, za dva dana, NEKO obavi posao koji je trebalo obaviti pri niskom kursu, a onda se, jelte, sve lepo vrati kako je i bilo, opet za dva dana. I eto, nije bilo oštrog pomeranja kursa. Vidite i sami.


Kori, vrati se, sve ti je oprošteno !
[ Marko83 @ 18.10.2012. 12:48 ] @
Nista novo u zemlji Srbiji
Bez ikakve namere da branim bilo koga...
[ Java Beograd @ 18.10.2012. 13:11 ] @
Usput je rekla da je devizni kurs stabilizovan. Prosto se naježim kad pomislim kako bi bilo da kurs nije stabilizovan.
[ Boris Tadić @ 18.10.2012. 13:27 ] @
Što, pa baš dobro ume da uklopi ove dezene za zavese i tapete. Sreća njena da se još ne zove Desanka Milojković ili Karin Pušić. Šta bi tek onda bilo.
[ etjen @ 18.10.2012. 13:28 ] @
domaćinski
[ cika dacha @ 18.10.2012. 13:31 ] @
pustite zenu da vidimo kakva ce se pokazati! tu je tek 50 dana! a koliko je dinar vredeo 2001 a koliko je vredeo odlaskom zutih??? to ste vec zaboravili! tesko je biti realan
[ mmix @ 18.10.2012. 13:40 ] @
Nije uopste tesko biti realan, guvernerka je pod politickom kontrolom i radi sta joj se kaze. Samo jos malo da interesi izburgijaju svoje rute kroz izvrsnu vlast pa ce i oscilacije malo da se pojacaju. Pa ces evre da prodajes jeftino kad moras a kupujes skupo kad mozes.
[ Braksi @ 18.10.2012. 13:52 ] @
jaoj, opet mmix i njegova teza o nezavisnom guverneru.

Reci mi dear mmix, kad je to i ko i kada u Srbiji bio politicki nezavisan ? Hahaha. Pa kod nas imas ladno sudije i tuzioce koji kazu da ne resavaju slucajve jer nema politicke volje ! Lol.

Drugo ideja da guverner nezavisne banke bude pol. nezavisan je veoma upitna i upravo je praksa demantuje. Ne moze u demokratskom sistemu biti nedodirljivih funkcija. Dokaz za to je Greenspan i njegovo urnisanje americkih finansija koje je psotavilo scenu za aktuelnu katastrofu !

[ jnk @ 18.10.2012. 14:09 ] @
Istina, guverneri do sad su uvek bili pomalo bliski vlasti ali Jelašić i Šoškić su bar poznavali engleski jezik i bili ekonomski stručnjaci a ne političari koji su radni vek proveli izležavajući se u skupštini i žickajući stan od državne firme.
[ Java Beograd @ 18.10.2012. 14:16 ] @
Ama, neka je i politički zavisan, ali da je sposoban i da nije pajac.

Koliko znam, ova vlast se zalaže za stabilan i jak dinar i za jaku privredu. Odlično ! I treba nam guverner koji će da bude politički zavisan, i koji će da prati politiku vladajuće garniture.

Ali izjaviti da je kurs stabilizovan i da se neće biti oštrih pomeranja, i to upravo u danima kada se namerno srozava kurs da bi neki veliki igrač "odradio posao" je nebuloza, samo takva !

Setite se samo i one izjave od pre oko mesec dana kada je kritikovala banke što "trguju devizama na deviznom tržištu, ali tako da ostvare dobit" ?! Alo ?
Pa ono kada je rekla da "treba primorati banke da kreditiraju proizvodnju" Alo ? Kuc, kuc ? Ima li šta unutra ?

Kažem, najgori pajac koji je ikad bio na čelu Narodne banke Srbije.

Štono bio se reklo na srpskom, "stay tuned", tek ćemo da se naslušamo nebuloza.
[ Braksi @ 18.10.2012. 14:28 ] @
pardon Java,

jel nama treba politicki nezavisan guverner (kojeg svakako mora da postavi neko politicko telo, ali nema veze) ili guverner nezavisan od bilo koga ? Mislim da li nam treba kao u Americi guverner nezavisan od polticara koji radi za konto tajkuna sa WS ???
[ Java Beograd @ 18.10.2012. 14:38 ] @
Pardon Braksi

Jeste, bilo bi idealno da je guverner politički nezavisan, ali kažem, ajd' nema veze, ako već ne može tako, neka bude i politički zavisan, al' samo da je sposoban da sabere dva i dva.

- Neka bude neko ko zna da banke imaju pravo da trguju na međubankarskom tržištu deviza.
- Neko ko ima trunku ekonomske logike da pojmi da će banke da trguju na tom tržištu tako da ostvare dobit, a ne gubitak.
- Neko ko ima dve daske u glavi da shvati da u zemlji sa tržišnom ekonomijom (bar se tako zalaže ova vlas') ne možeš da primoraš banke da daju kredite.

Ono što me plaši je da je ovo tek početak, tek je 50 dana prošlo (što reče Čika Dača) a već se žešće nalupetala.
[ Dexic @ 18.10.2012. 19:08 ] @
Citat:
Java Beograd:- Neka bude neko ko zna da banke imaju pravo da trguju na međubankarskom tržištu deviza.
- Neko ko ima trunku ekonomske logike da pojmi da će banke da trguju na tom tržištu tako da ostvare dobit, a ne gubitak.

Tacno, ali u malim zemljama kao sto je Srbija ne sme se dopustiti bankama da drljaju kurs kao sto kod nas drljaju.
Pogledaj recimo Emirate, Dansku, Norvesku, Svedsku, pa cak i Bugarsku, Makedoniju i Hrvatsku!
Ove prve su extra jake zemlje pa ne dozvoljavaju prevelika podhebavanja kursa od strane spekulanata.
Svajcarska je morala da im stop da ne bi unistili njihovu ekonomiju.
A Bugarksa, Makedonija i Hrvatska - zemlje koje i nemaju nesto suficita i ko zna koliko priliva naspram Srbije, pa opet forsiraju pravu stabilnost kursa. Bugarska i Hrvatska cak i fixirale kurs. Makedonija de facto fixirala.

A ne kao kod nas - realna privreda nema ni 10% Gadafijeve imovine a dozvoljava kolebanja kursa kao da smo Rusija, Australija ili Engleska.


Mada sto se tice kursa i guvernerske se slazem sa tobom :)
[ Braksi @ 18.10.2012. 19:24 ] @
Svajcarska vestacki drzi franak nizim nego sto bi on inace bio zbog toga sto je franak uz funtu rezervna valuta za evro koji je trenutno pod znakom pitanja. HR, BG, Srbija i ostala boranija cine upravo obrnuto tj drze svoju valutu precenjenom da bi najpre pokazali vecim GDP nego sto realno jeste kao i da bi predstavile sebe kao stabilne ekonomije. Cena ovoga je povecan spoljni deficit i dug sto nece trajati zauvek.
[ Dexic @ 18.10.2012. 20:05 ] @
Svajcarska valuta nije jaka zbog jake ekonomije vec zbog prejake kupovine franka iz sigurnosnih "razmisljanja".
Svejedno, ima primer i mnogo jacih i mnogo slabijih ekonomija - i realnih i kvazi ekonomija, koje ne dozvoljavaju primetne oscilacije kursa (neke ne dozvoljavaju nikakve oscilacije cak).


Kod njih postoji mnogo veca kontrola banaka i formiranja kursa, forward trzista i ostalog. Kod nas se sve to ostavilo bankama da "samo trziste sredi" po kapitalizmu.
[ dlalic @ 19.10.2012. 08:05 ] @
Jedinstven je slucaj u Evropi, a verujem i sire da je guverner potpredsednik stranke.

Uz to nije mi jasno ni kako se osoba kojoj u CV-ju pod iskustvo(i to jedino) u struci pise likvidator u PTT-u, moze naci na mestu guvernera CB
[ Java Beograd @ 19.10.2012. 08:37 ] @
Citat:
Dexic:
Citat:
Java Beograd:- Neka bude neko ko zna da banke imaju pravo da trguju na međubankarskom tržištu deviza.
- Neko ko ima trunku ekonomske logike da pojmi da će banke da trguju na tom tržištu tako da ostvare dobit, a ne gubitak.

Tacno, ali u malim zemljama kao sto je Srbija ne sme se dopustiti bankama da drljaju kurs kao sto kod nas drljaju.
Tačno, ali ako je formirano međubankarsko tržište deviza, onda moraš da dozvoliš bankama da trguju na tom tržištu. Inače, džabe si ga formirao. A "onaj_ko_treba_da_vodi_računa", sme jedino tržišnim mehanizmina da utiče na kurs, a ne da proziva banke po medijima i da od sebe pravi dvorsku ludu.

Uostalom, temu sam i započeo zato što je ovih dana očigledno na delu veštačko pomeranje kursa, zarad "velikih igrača" a NBS nije adekvatno reagovala. (Zašto, pitam se?) Sad očekujem naslove u žutoj štampi i lov na veštice, tj. banke koje su trgovale.


Inače, samo da se zna, pojam špekulant u svojoj osnovi ne ide uz negativnu konotaciju. To je osoba koja poštuje sve zakonske norme i pravila, i jednostavno učestvuje na tržištu u cilju zarade. U Titovo vreme, kad su se samo radnici i seljaci smatrali poštenim, ovaj termin je kod nas dobio negativnu konotaciju. Gospođa šefica NBS to očigledno ne zna. Štaviše, špekulanti deluju stabilizirajuće ne tržište: kupuju kad je jeftino i time povećavaju slabu potražnju, i prodaju kad je skupo, čime povećavaju slabu ponudu.
[ Ivan Dimkovic @ 19.10.2012. 09:41 ] @
@Java,

Nije jurenje spekulanata nesto karakteristicno za Tita ili socijaliste - svaki politicar doticne uvek koristi kao rezervu za lov na vestice.

Cim je neka veca kriza odmah se ospe paljba po svim short-sellerima (spekulantima) iako je samo jedna od delatnosti bila upitna (tzv. naked short selling) i pravo je pitanje zasto je uopste bila legalna. Medjutim, to politicarima ne predstavlja problem i spekulante koji sasvim legalno zaradjuju na gubitku nazivaju krivcima.

Opet, ne mozes tu kriviti politicare - oni samo koriste nesto sto znaju da ce imati efekta posto sama javnost cesto smatra da je prljavo zaradjivati samo na spekulaciji.

To je problem obrazovanja mase. Mada opet... ocekivati od mase da razume dublje ekonomiju nije preterano realno.
[ zmej @ 19.10.2012. 10:34 ] @
Bez namere, da ulazim u politiku ili osnove ekonomije, meni kao obicnom gradjaninu, ovo lici na neku tesku spekulaciju, da ne upotrebim tezu rec. Naime, spremio sam malo vecu sumu eura, za mene barem vecu, za uplatu poreza i doprinosa do kraja godine. Suma, mi je pokrivala ceo iznos obaveze, ali iznenada, evro pocinje da pada, i meni fali par hiljada za uplatu, u utorak, u menjacnicama kurs 108, hvata me panika, pasce evro jos, pa jurim veci kurs po celom gradu, kad mi neko rece idi u banku, dace ti veci kurs. U prvi mah posumnjam u to, kada je banka placala evro vise nego menjacnice, ali da budem siguran ja svratih u jednu. Gledam onu njihovu el. tablu kurs 108 i neka sica, pitam na salteru, a ono iznenadjenje:" Gospodine, prodajni kurs je 11o,90 din." Ja kao mladi majmun, srecan sto sam nasao mnogo povoljniji kurs, odmah prodam evre. Gledam, danas, posle tri dana, kurs 113 dinara, ispao sam budala na kvadrat.....
[ Shadowed @ 19.10.2012. 11:00 ] @
Citat:
Java Beograd: Inače, samo da se zna, pojam špekulant u svojoj osnovi ne ide uz negativnu konotaciju. To je osoba koja poštuje sve zakonske norme i pravila, i jednostavno učestvuje na tržištu u cilju zarade.

Tacno. Naziv je jednostavo od toga sto oni spekulisu (procenjuju, pretpostavljaju) o tome kakva ce kasnije cena biti pa na osnovu toga kupuju ili prodaju.

Citat:
Java Beograd: Štaviše, špekulanti deluju stabilizirajuće ne tržište: kupuju kad je jeftino i time povećavaju slabu potražnju, i prodaju kad je skupo, čime povećavaju slabu ponudu.

Ovo ne mora da bude tako jer ako predstavlju znacajan deo trzista mogu da dovedu do velikih oscilacija.
[ anon115774 @ 19.10.2012. 11:27 ] @
Citat:
Java Beograd: Uostalom, temu sam i započeo zato što je ovih dana očigledno na delu veštačko pomeranje kursa, zarad "velikih igrača" a NBS nije adekvatno reagovala.


Errrrr.... ne bas.

Dinar je ojacao zato sto je doslo do pomeranja referentne kamatne stope i promene odnosa valutne strukture obaveznih rezervi. To su potpuno normalne odluke NBS i tu nema nista vestacko. Zbog tih odluka se pojavio visak deviza (pre svega EUR) i dinar je zbog toga ojacao.

U poslednja tri dana dinar slabi zato sto je NBS odlucila da je previse poceo da jaca pa je onda pocela da kupuje devize. E to jeste vestacki odnosno proizvod je iskljucivo intervencije NBS.
[ zmej @ 19.10.2012. 11:30 ] @
Moram, na kratko da se umesam. Tacno je da spekulant, ne mora da znaci nesto negativno, svi brokeri, dileri na berzama su spekulanti procenjuju trziste, i u skladu sa svim procenama kupuju jeftino i prodaju skupo, mada i tamo ima insajderske trgovine i nelegalne spekulacije, ali govoreci o nasem primeru, tj o Srbiji, itekako je negativno, i nelegalno, kada spekulanti direktno upravljaju trzistem, odnosno vestacki smanjuju ponudu i potraznju, odnosno je povecavaju. Naime, proslog vikenda, nisam moga da prodam vise od 10 evra u menjacnici, jer nisu imali dinare, pa sam morao u dve menjacnice da prodajem 30 evra, vestacki nedostatak dinara, i pored toga sto je to bilo oko 11, 12. oktobra, kada su legle plate i penzije.....
Promena referentne kamatne stope, od 0,25% garantnovano nije uticala na jacanje dinara, a devize su se pojavile iz slamarica, od ljudi kao sto sam ja, mladih majmuna.
Banka, je imala veci kurs za otkup deviza nego menjacnice, ej, ljudi, to nikada nije bilo, ako je bilo vise evra na trzistu, po nizoj ceni, sto su banke pojurile da ih pokupe, i to sa razlikom od menjacnica za skoro 3 dinara....A kao sto ti navodis, NBS ih sada kupuje od banaka, na medjubankarskom trzistu po vecem kursu od 2 dinara...Pa ko je lud bre ovde!!!!
[ Java Beograd @ 19.10.2012. 12:03 ] @
Kod nas je problem što su špekulanti jači od tržišta, tj. tržište deviza / dinara je tako malo, da špekulanti mogu da upravljaju njime.

Kako se to radi ? "Neko" (a to nisam ja) treba da obavi neku veću transakciju "po srednjem kursu Narodne Banke na dan plaćanja". Onda on, preko svoje banke nudi na tržištu veću sumu deviza nekoliko dana zaredom, obori kurs, i kad zaključi da je postigao željeni cilj - obavi transakciju. Ili, naravno, važi i obrnuto, sve zavisi od okolnosti.

Sitna boranija (to sam ja) može nešto jadno da ušićari, ako je planirao da kupi par stotina evra, baš kad je kurs pao, ili da bude kolatelarna šteta (kao Zmej) ako je 'teo da proda.



Citat:
Informer: Dinar je ojacao zato sto je doslo do pomeranja referentne kamatne stope i promene odnosa valutne strukture obaveznih rezervi. To su potpuno normalne odluke NBS i tu nema nista vestacko. Zbog tih odluka se pojavio visak deviza (pre svega EUR) i dinar je zbog toga ojacao. U poslednja tri dana dinar slabi zato sto je NBS odlucila da je previse poceo da jaca pa je onda pocela da kupuje devize. E to jeste vestacki odnosno proizvod je iskljucivo intervencije NBS.

Ajde, neka pretpostavimo da si u pravu u vezi referentne kamatne stope, tj. da kurs ovaj put nije oboren na način kako sam to ovde opisao. A sad mi objasni:

- Da li je iko od onih koji primaju platu preko 5k€ mogao da pretpostavi šta će se desiti ?
- Da li iko od njih ima dva grama mozga, ili pamćenje duže od poslednjeg "Drugog dnevnika", pa da zna znanje: "Aha - menjam referentu 'vako, onda kurs 'nako"
- Da li je NBS morala da reaguje ISTOG DANA, (i narednih dana) i da većim otkupom deviza drži kurs stablinim
- Da li su u NBS iznenađeni jačanjem dinara, pa im je trebalo nekoliko dana da se opasulje ?

Poenta je u tih dva dana nerealno niskog kursa. Ne verujem da je to prošlo tek tako. Ubeđen sam da su tog dana plaćene mnoge carine, porezi, dažbine vezane za €, uz klauzulu "po srednjem kursu NBS na dan plaćanja"

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 19.10.2012. u 13:26 GMT+1]
[ Braksi @ 19.10.2012. 12:36 ] @
ceo nas monetarni koncept u osnovi je podlozan spekulaciji iz jednog prostog razloga sto se kurs dinara odredjuje vestacki i sto je politicki motivisan.

Znaci iz politickih razloga se dinar drzi precenjen vec sam rekao da bi se naduvao GDP (cuj imamo 5 puta veci GDP nego 2000, a 5 puta manji obim proizvodnje !). Drugo i ranije sam pricao da ovako precenjen kurs pogoduje uvoznom lobiju, pa kad je Soskic samo zucnuo da je kurs precenjen odmah su skocili nasi vrli tajkuni (a sve sami uvoznici, uvoze i cackalice, ne proizvode nista) i hteli da ga oduvaju. I to je draga gospodo problem nase ekonomije.

Nemamo mi nikakvo trziste deviza, da l' ste normalni, koje bi odredjivalo kurs LOL. To je trziste samo gde se obavljaju transakcije, tehnicka stvar. Pa kurs se odredjuje u Londonu i onda se stampa i salje po svetu pa sad ko ga kako prihvati, a ko ne.

I sad kad se desi oscilacija koja eto pogoduje nesrecnom dinaru onda on ojaca u odnosu na evro pa nasa CB to odmah prikazuje kao veliku pobedu. Ovde se radi o dve ironije, tj neverovatnom spletu okolnosti, da je u metezu transakcija i kamatnih stopa dinar mogao da ojaca tj. verovatno se radi trenutnoj potraznji jer neko velik je uspeo nesto konacno da izveze, a druga ironija je da ljudi kao java sad ni to nece ! Kao smeta mu sto ce mu se rata smanjiti ili sta ? Moguce je da je neko blizak guverneru profitirao, ali cak i da se to i desilo, to je jos i najmanji problem.

Al ajde da vidim ja tog guvernera koji ce konacno prestati da "brani" dinar (mislim to ce se svakako desiti kad potrosimo sve devize) i onda imati krizu dugovanja, slom bankarskog sektora, hipotekarni haos i dr. Naravno 'teligentna narodna masa ce i dalje kovati u zvezde fenomenalnu Kori Udovicki i fantasticnog Jelasica koji su zapravo i postavili scenu za neizbezni kolaps. Uz precenjen dinar nabili su drzavi, privredi i staniovnistvu kredite vezane za eur/chf, a sve to je pratilo rasprodaja privrede bez ikakvog plana, pad industrijske proizvodnje...


[ anon115774 @ 19.10.2012. 13:07 ] @
Citat:
Java Beograd:Ajde, neka pretpostavimo da si u pravu u vezi referentne kamatne stope, tj. da kurs ovaj put nije oboren na način kako sam to ovde opisao.


Nema sta da pretpostavljamo. Svako ko ima prave informacije (a ne novinske clanke i rekla-kazala tvrdnje) moze da zakljuci da li sam ja u pravu ili nisam.

Ja nisam rekao da je samo ref kamata dovela do pomeranja kursa. Spomenuo sam da je i promena valutne strukture obavezne rezerve uticala. I to u mnogo vecem obimu nego ref kamata. Procesljajte malo odluke, pogledajte brojeve, analizirajte. Pustite te price "iz glave" i ono "znam ja" i slicno. Neko je gore napisao "garantujem". Da mi je znati samo na osnovu cega garantuje? :)

Za razliku od vas koji "garantujete" ima i nas koji u svakom momentu znamo:

- koliko kosta evro na medjubankarskom trzistu
- kolika je marza
- kolika je ponuda
- kolika potraznja
- koliko puta se dnevno menja cena
- itd itd itd...

Poenta cele moje price: previse je ovde pausalnih izjava i "garantujem", "cuo sam", "rekli mi", "citao sam".... Dajte neka se neko ukljuci u tematiku kako treba pa da diskutujemo :)
[ Java Beograd @ 19.10.2012. 13:11 ] @
Citat:
Informer: Nema sta da pretpostavljamo. Svako ko ima prave informacije (a ne novinske clanke i rekla-kazala tvrdnje) moze da zakljuci da li sam ja u pravu ili nisam.
OK. U pravu si.

A sad probaj da pojasniš:
- Zašto je NBS čekala tri dana ? Zašto nije odmah regovala i stabilizovala kurs ?
- Jel' nije bila informisana šta se dešava ili ju je iznenadilo pomeranje kursa (k'o sneg u jenuaru)
- Da li je moguće da su se neki veliki igrači i te kako ovajdili u ta tri dana koristeći klauzulu "po srednjem kursu NBS na dan plaćanja"
[ zmej @ 19.10.2012. 13:21 ] @
Ajde Informer, objasni meni, nekom ko se opeko ovih dana, sa jeftinijom ulaznicom, kako kada je mala potraznja za evrom, tj ima ga, AIK banka isti kupuje dana 16.10.2012.godine, za kurs od 11o,9o dinara, a po menjacnicama kurs 108 najvise 109 dinara, istog dana. Ti koji si upoznat sa medjubankarskom potraznjom i trgovinom devizama. Mrzi da skeniram potvrdu o otkupu, ali ako sumnjas skeniracu je!!!!!
Citat:
Kako se to radi ? "Neko" (a to nisam ja) treba da obavi neku veću transakciju "po srednjem kursu Narodne Banke na dan plaćanja". Onda on, preko svoje banke nudi na tržištu veću sumu deviza nekoliko dana zaredom, obori kurs, i kad zaključi da je postigao željeni cilj - obavi transakciju. Ili, naravno, važi i obrnuto, sve zavisi od okolnosti.

Java je gore objasnio neke stvari......


[Ovu poruku je menjao zmej dana 19.10.2012. u 14:35 GMT+1]
[ Tyler Durden @ 19.10.2012. 14:02 ] @
I ja bih volio da malo to pojasnis Informer.
[ jnk @ 19.10.2012. 14:40 ] @
Ajde šta ste navalili, čovek nije specijalizovan za objašnjavanje već za nadobudno komentarisanje kako je on upućen i zna ali objašnjavanje je druga priča. I tako bar 100 puta do sad.
[ anon115774 @ 19.10.2012. 15:45 ] @
Citat:
Java Beograd:

A sad probaj da pojasniš:
- Zašto je NBS čekala tri dana ? Zašto nije odmah regovala i stabilizovala kurs ?


Ovo mogu samo da probam da pojasnim jer niti radim u NBS a jos manje ucestvujem u odlucivanju. Moja pretpostavka je da nisu ocekivali da ce toliki uticaj da imaju njihove mere u tako kratkom roku. Verovatno se ocekivalo da ce dinar da krene da jaca ali ne tim tempom.

Citat:
- Jel' nije bila informisana šta se dešava ili ju je iznenadilo pomeranje kursa (k'o sneg u jenuaru)


Pomeranje kursa od 1-1,5% u jednom danu nije znacajno tako da se nikad ne reaguje na prvu loptu (odnosno na prvi dan). U ovoj situaciji reagovanje nakon dva dana je sasvim adekvatno.

Citat:
- Da li je moguće da su se neki veliki igrači i te kako ovajdili u ta tri dana koristeći klauzulu "po srednjem kursu NBS na dan plaćanja"


O da, i ne samo veliki igraci. Zamisli da si imao EUR 5000 i prodao ih za 116 RSD/EUR i posle nedelju dana kupio EUR po 113. Zaradio bi 132 EUR sto kazu - ni kriv ni duzan. E sad zamisli isto to samo dodaj jos tri nule npr :)

Citat:
zmej: Ajde Informer, objasni meni, nekom ko se opeko ovih dana, sa jeftinijom ulaznicom, kako kada je mala potraznja za evrom, tj ima ga, AIK banka isti kupuje dana 16.10.2012.godine, za kurs od 11o,9o dinara, a po menjacnicama kurs 108 najvise 109 dinara, istog dana. Ti koji si upoznat sa medjubankarskom potraznjom i trgovinom devizama. Mrzi da skeniram potvrdu o otkupu, ali ako sumnjas skeniracu je!!!!!


Banka je duzna da celog dana efektivom trguje po kursu koji je objavila na pocetku dana. Menjacnice, koliko je meni poznato, nisu u obavezi odnosno menjaju kurs kako im se cefne. Menjaci, isto kao i banke imaju info sa medjubankarskog trzista o trenutnom stanju kursa i odmah prilagodjavaju svoju cenu jer znaju za koliko ce od prilike moci da prodaju te devize. Banke to isto rade ali tek od sledeceg dana jer se u toku dana ne sme menjati kurs za efektivu. I menjacnice ne vrse kupoprodaju deviza sa bankama pod istim uslovima kao i fizicka lica (videti zakon o deviznom poslovanju i odgovarajuce odluke nbs).

Nema potrebe da skeniras bilo sta jer se to sto tvrdis savrseno uklapa u stanje koje je bilo na trzistu 16.10.

[Ovu poruku je menjao Informer dana 19.10.2012. u 16:59 GMT+1]
[ Boris Tadić @ 19.10.2012. 18:12 ] @
[ Java Beograd @ 19.10.2012. 18:15 ] @
Citat:
Informer:O da, i ne samo veliki igraci. Zamisli da si imao EUR 5000 i prodao ih za 116 RSD/EUR i posle nedelju dana kupio EUR po 113. Zaradio bi 132 EUR sto kazu - ni kriv ni duzan. E sad zamisli isto to samo dodaj jos tri nule npr :)
To mu dođe kao onaj vic kad je hodža sa vrha minareta obješnjavao raji šta su to demokratija, ljudske slobode i građanska prava.
Dakle, da sam ZNAO ja bih to i uradio. Neko je znao, a neko nije.
[ Braksi @ 19.10.2012. 18:40 ] @
najveci vic na ovom topicu je ovaj topic odnosno nesuvisla pitanja koja ti Javo konstantno vrtis tj to su vise neke pretpostavke koje ti plasiras.

Tacno je da na oscilaciji kursa moze da se zaradi i tacno je da je Jorgovanka mogla da dosapne nekome za sve ovo bas kao sto je i supruga bivseg guvernera svajcarske nacionalne banke znala za namestanje kursa franka pa je kupovala/prodavala dolara sto je na kraju Hiledebranda kostalo ostavke. Dakle sve sto treba uraditi je ispitati da li je do toga doslo. Znam da ti smeta Jorgovanka kao verovatno komplet nova vlast, ali nisam znao da ce ti pasti na pamet da ih kritikujes i kad dinar jaca ! (ironija)

Dalje kad vec zelis da nam objasnis kako to sto ima kod nas nema nigde u svetu onda se informisi recimo o slucaju namestanja upravo LIBORA-a od strane Barclaysa i ne samo njega.

I na kraju, bankarski sistem je totalno korumpiran jer je totalno subvencionisan.
[ Dexic @ 19.10.2012. 19:05 ] @
Citat:
Java Beograd:
- Da li je moguće da su se neki veliki igrači i te kako ovajdili u ta tri dana koristeći klauzulu "po srednjem kursu NBS na dan plaćanja"

Nije. Jedino ako je roba stigla na carinjenje tog dana bi neko imao koristi.
Sve ka drzavi ide u dinarima a ne "po srednjem kursu NBS na dan placanja".

Jedino ako veliki igraci tog dana odluce da isplate nekim nasim privatnim firmama "po srednjem kursu", ali te firme su mogle odmah da kupe evro i time se to anulira.


U sustini jedino realno je da je neko trebao da izbaci vecu kolicinu kroz razne "usluge" i hteo je sto vise evra da izbaci za dinare koje ima. Sigurno je neko veliki u prevodu se ovajdao - ali ne od onoga sto mislis (ili barem ne od onoga sto si recima opisao).
[ Dexic @ 19.10.2012. 19:12 ] @
Citat:
Informer:
Banka je duzna da celog dana efektivom trguje po kursu koji je objavila na pocetku dana.

Mislis celog radnog ili do 8h sledeceg dana? Pitam jer je Raiffeisen ovih dana def. menjao kurs u toku dana sto ce reci ili ti samo pricas napamet ili RF krsi neki zakon :)

Citat:
Banke to isto rade ali tek od sledeceg dana jer se u toku dana ne sme menjati kurs za efektivu. I menjacnice ne vrse kupoprodaju deviza sa bankama pod istim uslovima kao i fizicka lica (videti zakon o deviznom poslovanju i odgovarajuce odluke nbs).

Ovo si lose protumacio. Menjacnice ne dobijaju isti kurs od banke celog dana. Naprotiv, on se menja kao i za firme.
Ovo sto ti pominjes u zakonu se samo odnosi na to da menjacnice mogu SLOBODNO da kupuju i prodaju devize banci kao i fizicka lica - dok pravna lica ne mogu da kupuju devize bez konkretne potrebe za istim (faktura koja treba da se plati u roku od 2 dana ili neka garancija u devizama).
Opet, RF je za menjacnice promenio kurs nekoliko puta u toku dana ove nedelje :) Znaci, ili ti pricas napamet ili RF opet krsi neki zakon :)
[ anon115774 @ 19.10.2012. 19:36 ] @
Citat:
Java Beograd: To mu dođe kao onaj vic kad je hodža sa vrha minareta obješnjavao raji šta su to demokratija, ljudske slobode i građanska prava.
Dakle, da sam ZNAO ja bih to i uradio. Neko je znao, a neko nije.


Slazem se ali nasa diskusija ovde moze da se vodi oko toga kako se nesto desilo a ne zasto se desilo. To kako se desilo je vrlo jasno izanalizirati i objasniti ali da li je neko namerno povukao poteze koje je potegao... bojim se da to mi ovde ne mozemo da saznamo. I dodacu: na zalost.

Citat:
Dexic: Mislis celog radnog ili do 8h sledeceg dana? Pitam jer je Raiffeisen ovih dana def. menjao kurs u toku dana sto ce reci ili ti samo pricas napamet ili RF krsi neki zakon :)


Proverim u ponedeljak i javim.
[ Dexic @ 19.10.2012. 20:02 ] @
Proveri i unazad jer je isto uradila i kada je krajem neke godine odjednom kurs pao sa ~92 na ~84 za jedan dan zbog odluke o povecanju dinarske rezerve.
[ kalimero 011 @ 19.10.2012. 22:10 ] @
^
Mogu ja? ;) Ovo:
Citat:
Banka je duzna da celog dana efektivom trguje po kursu koji je objavila na pocetku dana.

nije tačno. Banka efektivom mora da trguje po kursevima koji su U RASPONU kupovnih i prodajnih kurseva i zato banke po pravilu imaju ogromne te raspone u zvaničnim kursnim listama.

@zmej
Ta banka koju spominješ uvek ima nešto što naziva "stimulativni kurs za efektivu" i taj kurs je uglavnom bolji (i kupovni i prodajni) od 90% menjačnica, pošto je kod te banke raspon kupovni-prodajni (tog "stimulativnog" kursa) najčešće ispod jednog dinara. U Beogradu postoje ovlašćeni menjači kod kojih je taj raspon čak i manji - na primer samo 40 para.
[ Java Beograd @ 20.10.2012. 14:52 ] @
Citat:
Braksi: Znam da ti smeta Jorgovanka kao verovatno komplet nova vlast, ali nisam znao da ce ti pasti na pamet da ih kritikujes i kad dinar jaca ! (ironija)


To da dinar "jača" je otprilike najsmešniji vic ovde. Dinar se srozao na 120, tako i cene otišle, prateći evro, a onda se dinar veštački namesti na 110, a cene naravno ostanu kao da je na 120. Šta onda, treba da likujemo kako nam je nacionalna valuta "jaka". Valuta je jaka koliko je jaka industrija zemlje koja stoji iza valute. A kolika je nominalna vrednost dinara u odnosu na evro, videćemo za koji dan.

Citat:
Braksi:Tacno je da na oscilaciji kursa moze da se zaradi i tacno je da je Jorgovanka mogla da dosapne nekome za sve ovo ...
Ali mi znamo da je nova vlast poštena i da se ovo nije desilo.</ironija>

Ovo nema ama baš nikakve veze sa vlašću, već isključivo sa osnovama ekonomije tj. sa nesposobnošću.

A kad pomenu vlast, tu mogu da budem ljut na drugu totalno nesposobnu plavušu čije su izjave išle otrpilike ovako:

- struja će da pojeftini
- neće da pojeftini, ali će biti 2 sata niže tarife u toku dana
- neće biti niže tarife ("malo sam vas zekila"), ali neće da poskupi pre proleća 2013
- poskupeće od 1.jan.2013

Šta je sledeće?


[ anon115774 @ 20.10.2012. 15:44 ] @
Citat:
Java Beograd: a onda se dinar veštački namesti na 110


A sta ti to tacno znaci "vestacki"? Ako su za tebe odluke regulatornog tela mehanizam za vestacko namestanje kursa kako onda izgleda kad se dinar nevestacki namesta?
[ Java Beograd @ 20.10.2012. 17:16 ] @
Citat:
Informer: A sta ti to tacno znaci "vestacki"? Ako su za tebe odluke regulatornog tela mehanizam za vestacko namestanje kursa kako onda izgleda kad se dinar nevestacki namesta?
Kad je postignuta cena rezultat ponude i potražnje na međubankarskom tržištu deviza. A NBS je tu da otkupi preveliku dnevnu ponudu deviza (iz bilo kog razloga) i da ponudi devize kad je prevelika potražnja. Dakle, da "stabilizuje" oscilacije, ali isključivo tržišnim mehanizmima. NBS to treba i mora da radi, a i da ne dozvoli da čart EUR/RSD bude kao na slici uvodnog posta. (svega jedan dan nakon što guvernerka izjavi da neće dozvoliti prevelike oscilacije)

Takvim i samo takvim ponašanjem NBS potvrđuje da nije u službi tajkuna.
[ Dexic @ 20.10.2012. 21:29 ] @
Citat:
Informer: A sta ti to tacno znaci "vestacki"? Ako su za tebe odluke regulatornog tela mehanizam za vestacko namestanje kursa kako onda izgleda kad se dinar nevestacki namesta?

Kad sklopis da je u ISTO vreme:
- povecana ref. kamatna stopa
- smanjena rezerva za devize
- prodate obveznice drzave u evrima

naravno da ces doci do toga da je to vestacki uradjeno, jer nista od toga nije prava ponuda novih deviza kroz izvoz/investicije :)
[ Java Beograd @ 23.10.2012. 10:06 ] @
Dakle, idemo dalje, istim djonom.

Današnji Blic (23.okt.2012)

NBS neće dozvoliti preprodaju deviza
Guvernerka je rekla da NBS neće dozvoliti da neka banka jeftino kupuje devize na domaćem tržištu i prodaje ih po višoj ceni i to u vreme krize u Srbiji, kada su devize oskudan resurs.


Dakle, prevedeno na srpski, međubankarsko tržište deviza nije za one banke koji bi da kupe pa da prodaju ! Jeste, tačno je da se zove "međubankarsko", ali to ne znači da banke smeju da trguju. To NBS neće dozvoliiti ! Dakle, povećati potražnju (kupovati) kad je potražnja slaba, i povećati ponudu (prodavati) kad je ponuda slaba nije ono čime banke treba da se bave. I još da zarade !
[ Dexic @ 23.10.2012. 13:02 ] @
Zeznuo si se. Spekulacija i nije nesto na cemu banka treba da zaradjuje. To je bas ono sto banka NE TREBA da radi. Da kupuje i prodaje devize, kao posrednik da, ali ne i da spekulise. Ako spekulise, ona to radi nasim depozitima.
Jeste da kod nas banke mogu da toliko uticu na trziste da to nije spekulacija, vec namestanje trzista, ali svejedno :)
[ Braksi @ 24.10.2012. 19:56 ] @
vidi Java,

Bankarski sektor je veoma regulisan i to kako mali perica zamislja "slobodno" medjubankarsko trziste ono tipa nevidljiva ruka, ja radim sta hocu, po trzisnim principima to zaboravi. To nema ni u USA, nije bilo ni u SSSR pa nece da bude ni u Srbiji. Sad druga je stvar sto mi Srbi imamo uslovljen refleks da kad god nam se nesto ne svidja odmah kazemo "PA TO NEMA NIGDE, SAMO U SRBIJI !".

E sad zasto je to tako ?

Pa to je tako sto trenutni svetski bankarski sistem je zasnovan na principu obaveznih rezervi od depozita, a sve preko toga banke mogu slobodno da izdaju kredite i samim tim emituju novac ! Posto to ne moze ipak tako stihijski da se odvija onda je drzava uskocila tu sa svojm regulativom, najpre preko osiguranja depozita do odredjene visine, zatim mehanizmima pozajmljivanja bankama koje imaju problema sa likvidnoscu i dr.

Guverner je tu saobracajac, on je ustavri racunovodja i neki instant revizor koji prati tokove novca i propisuje terapiju u skladu sa zacrtanom monetarnom politikom.

Ja sam vec i ranije rekao da se ne slazem sa monetarnom politikom i po meni, ja bar imam utisak, da Jorgovanka nije nezavisna vec da je stavise zavisna i to od prethodnih guvernera genijalaca koji su i zakuvali ovo sve. Svaki potez koji povuce samo se pravda kako nece narusiti prethodnu monetarnu politiku koja vise nije odrziva.

Znaci Java nemoj da brines i ne nasedaj na spinovanja zutih, ja ti garantujem da ce Jorgovanka biti jos agilnija da se kune da sa puta ne skrene.
[ anon115774 @ 24.10.2012. 20:11 ] @
Citat:
Braksi: Sad druga je stvar sto mi Srbi imamo uslovljen refleks da kad god nam se nesto ne svidja odmah kazemo "PA TO NEMA NIGDE, SAMO U SRBIJI !".


Za to su dobrim delom krivi i nasi novinari koji su toliko neobrazovani i neinformisani da to nije normalno.

Evo danasnji primer: http://www.novosti.rs/vesti/na...urnost-banaka-placaju-gradjani

Citat:
GRAĐANI u Srbiji plaćaju sigurnost bankarskog sektora. Ovo proizlazi iz činjenice da je gotovo svaki peti kredit problematičan, pa banke, kroz cene novih zajmova i svih ostalih usluga, to nadomeštaju od drugih klijenata. Tako dobre platiše uz svoje, praktično plaćaju i dugove onih koji su na uzete kredite zaboravili.


I to je sad za retardiranog novinarcica vest dok je za normalnog coveka (sa prosecnom opstom informisanoscu) potpuno normalna stvar.
[ Braksi @ 24.10.2012. 20:30 ] @
da.

Iz teksta se vidi da novinar uopste i ne razume kako se formira kamatna stopa, ali ja to slusam vec nekih 12 godina, kako su kamate strasno velike u Srbiji, kako to nema nigde :-)

Jbg, neko spinuje javnost jer kamata ili interest zajmodavca je obrnuto srazmerna riziku. npr banka procenjuje koliko ce imati nenaplativih kredita i ne moze ponuditi kamatnu stopu nizu od postotka ocekivanog gubitka. Kod nas je problem sto se banke jos moraju i zaduzivati u inostranstvu da bi prikupile sredstva za plasman kredita jer je stednja jako niska.
[ Dexic @ 25.10.2012. 03:52 ] @
More, Informer, nemoj ti da se vadis nego reci sta je bilo za ono sto si jos u ponedeljak trebao da proveris ;)
[ kalimero 011 @ 25.10.2012. 07:09 ] @
^
Meni ne veruješ ili samo teraš mak na konac? ;)
[ anon115774 @ 25.10.2012. 07:36 ] @
Tera mak na konac.

@Dexic

Kalimero je odgovorio.
[ Dexic @ 25.10.2012. 08:08 ] @
Citat:
kalimero 011:
^
Meni ne veruješ ili samo teraš mak na konac? ;)


Nebitno, Informer stalno prica kako zna sve i svasta o bankama :) Pa hocu da imam crno na belo :)
A ovo nije tacno, ili je RF nekoliko puta krsila to pravilo. Naveo sam i primere. (menjala je raspon u toku dana)
[ anon115774 @ 25.10.2012. 08:39 ] @
Citat:
Dexic: Nebitno, Informer stalno prica kako zna sve i svasta o bankama :) Pa hocu da imam crno na belo :)


Ja uopste ne patim od te vrste sujete tako da lajes na pogresno drvo :)

Citat:
A ovo nije tacno, ili je RF nekoliko puta krsila to pravilo. Naveo sam i primere. (menjala je raspon u toku dana)


Izvini, mozda ja ne vidim dobro. Da li bi mogao da mi ukazes na poruku u kojoj si naveo primere? Koliko ja vidim, naveo si samo "ovih dana" i tvrdnju da je menjano vise puta u toku dana. Nisi naveo ni tacne datume ni iznose. Ako si procitao sta ti je Kalimero napisao ili si mozda procitao Odluku o uslovima i nacinu obavljanja menjackih poslova (sl. gl. 93/2011) onda ti je jasno da su iznosi koji su bili na kursnoj listi najvazniji element kako bi se utvrdilo da li je RFB krsila Odluku ili nije.

Dakle, da li bi mogao da navedes tacno koji su kursevi bili i kog dana?
[ Dexic @ 25.10.2012. 09:20 ] @
Naravno da ne mogu, jer ne pamtim niti pisem takve stvari - niti smatram da je to tako :)

Onih dana kad je kurs padao vrlo brzo (do 112 ili koliko), RF je u toku dana smajila donji kurs za skoro dinar.
Takodje, ako se secas one godine, decembar 6. cini mi se, kada je kurs odjednom pao sa ~92 na ~84, RF je smanjio kurs istog dana. Intesa je dva dana nakon toga povecala kurs u toku dana. E sad ako je ovo iz 2011 novina, znaci da je samo RF krsila tu odluku.

U stvari odluka kaze da moze u rasponu vazece kursne liste - niko ne zabranjuje da se nova kursna lista formira u toku dana.

[Ovu poruku je menjao Dexic dana 25.10.2012. u 10:32 GMT+1]
[ anon115774 @ 25.10.2012. 09:34 ] @
Kada kazes "donji kurs" pretpostavljam da mislis na kupovni kurs banke za efektivu? Ili za devize?

Kako si ti to ustanovio da je spusten kurs? Gde si poredio? Sajt? Ekspozitura? Telefon?
[ Boris Tadić @ 25.10.2012. 09:38 ] @
Ko u Srbiji živi od plate, taj je poludeo.
[ Dexic @ 25.10.2012. 12:12 ] @
Citat:
Informer:
Kada kazes "donji kurs" pretpostavljam da mislis na kupovni kurs banke za efektivu? Ili za devize?

Za efektivu su spustili, za devize nisam zagledao.

Citat:
Kako si ti to ustanovio da je spusten kurs? Gde si poredio? Sajt? Ekspozitura? Telefon?

Pogledao kursnu listu na sajtu u 10h ujutru, pogledao u 16h popodne - donji kurs za efektivu je bio NIZI popodne.
[ anon115774 @ 25.10.2012. 12:24 ] @
http://www.nbs.rs/export/sites...t/cirilica/50/50_8/minmax.html

Jesi uporedio te vrednosti sa ovom listom i kakva je bila razlika za navedeni datum?
[ kalimero 011 @ 25.10.2012. 14:03 ] @
Citat:
Dexic: Pogledao kursnu listu na sajtu u 10h ujutru, pogledao u 16h popodne - donji kurs za efektivu je bio NIZI popodne.

Ja sam napisao u onoj poruci (mislio sam da sam bio jasan): "Banka efektivom mora da trguje po kursevima koji su U RASPONU kupovnih i prodajnih kurseva..." što znači da kurs za efektivu o kome ti pričaš može da se menja koliko god hoćeš puta u toku dana, ali U RASPONU objavljenom ujutru. Pogledaj ovo što je @Informer linkovao - kurs u toku bilo kog dana MORA da se kreće u tim granicama.

Citat:
Informer: ...Odluku o uslovima i nacinu obavljanja menjackih poslova (sl. gl. 93/2011)...

Ovo o čemu pričamo je propisano Odlukom o uslovima i načinu rada deviznog tržišta (Službeni glasnik RS 10/2011).
[ Dexic @ 25.10.2012. 14:19 ] @
Citat:
Informer:
http://www.nbs.rs/export/sites...t/cirilica/50/50_8/minmax.html

Jesi uporedio te vrednosti sa ovom listom i kakva je bila razlika za navedeni datum?

Tog dana ne - nisam ni mislio da nemaju pravo na to. Nego sam gledao da li da menjam online posto je padao kurs.

Ali evo sta kaze danas za RF:
NBS: 978 EMU EUR 1 110,6096 115,0244
Sajt RF: 978 EUR EUR 1 111.2773 115.0244
Za devize: 110.7096 115.0244
Znaci nijedan donji se ne slaze sa NBS-om.
[ Dexic @ 25.10.2012. 14:21 ] @
Citat:
kalimero 011:
Citat:
Dexic: Pogledao kursnu listu na sajtu u 10h ujutru, pogledao u 16h popodne - donji kurs za efektivu je bio NIZI popodne.

Ja sam napisao u onoj poruci (mislio sam da sam bio jasan): "Banka efektivom mora da trguje po kursevima koji su U RASPONU kupovnih i prodajnih kurseva..." što znači da kurs za efektivu o kome ti pričaš može da se menja koliko god hoćeš puta u toku dana, ali U RASPONU objavljenom ujutru. Pogledaj ovo što je @Informer linkovao - kurs u toku bilo kog dana MORA da se kreće u tim granicama.

U rasponu CIJIH prodajnih i kupovnih kurseva? Njene kursne liste ili bilo koje menjacnice tokom dana?
Ako ovo sto RF postavi na sajtu: https://rol.raiffeisenbank.rs/...istaIndep.aspx?cult=sr-SP-Latn
nije taj raspon, sta je onda? (a taj "raspon" za efektivu, na sajtu, je i menjala)
[ kalimero 011 @ 25.10.2012. 14:30 ] @
^
Citat:
U rasponu CIJIH prodajnih i kupovnih kurseva?

Svojih, svaka banka za sebe.
Citat:
Ako ovo sto RF postavi na sajtu: https://rol.raiffeisenbank.rs/...istaIndep.aspx?cult=sr-SP-Latn
nije taj raspon, sta je onda? (a taj "raspon" za efektivu, na sajtu, je i menjala)

Nije to na sajtu (to može da menja), već ono sa linka koji je @Informer ostavio. Npr. tamo za današnji dan i RF piše ovo:
Citat:
Raiffeisen banka A.D.- Beograd

25.10.2012.
Pregled podataka o minimalnom iznosu dinara koji banke plaćaju pri otkupu efektive, odnosno maksimalnom iznosu dinara koji banke naplaćuju pri prodaji efektive
ŠIFRA VALUTE NAZIV ZEMLjE OZNAKA VALUTE VAŽI ZA MINIMALNI IZNOS MAKSIMALNI IZNOS
978 EMU EUR 1 110,6096 115,0244

i u ovom rasponu RF može da se kreće u toku dana kako god hoće.
[ Dexic @ 25.10.2012. 17:16 ] @
Jako je moguce da je i bilo u okviru tih raspona, to je skoro ceo dinar manje od kursa za efektivu koji je na sajtu.
[ anon115774 @ 26.10.2012. 08:17 ] @
Eto vidis kako smo dosli od toga da RFB krsi propise i zakone do "Jako je moguce da je i bilo u okviru tih raspona".

Koja je sledeca kleveta? :)
[ Dexic @ 26.10.2012. 10:14 ] @
Dosli smo do toga da raspon nije onaj koji objavljuju na sajtu :)

Polako... imas ti dosta njih na forumu koji ti ne veruju :) (ja sam cak medju slabijim nevernicima :D)
[ anon115774 @ 26.10.2012. 10:17 ] @
Citat:
Dexic: Dosli smo do toga da raspon nije onaj koji objavljuju na sajtu :)


Jesi ti siguran da nisi novinar? :) Prosto mi je neverovatno da neko ko nije novinar ima ovoliki problem da shvati nesto sto mu se na dve strane objasnjava.
[ Dexic @ 26.10.2012. 13:55 ] @
Ma pravio sam salu.
Bio si u pravu.
[ anon115774 @ 26.10.2012. 15:31 ] @
A, onda ok :)
[ mist @ 26.10.2012. 21:38 ] @
Evo, ovde je jedan pametan dečko objasnio šta se desilo i šta će da se desi. Samo obratite pažnju na datum pisanja. Pisano je pre nego što je dinar opet počeo da pada.

http://clubvonneumann.blogspot...nar-ojacao-i-koliko-ce-to.html


Vrlo slično ovoj analizi imate i u poslednjem broju NIN-a, pisao je Milan Ćulibrk.