[ mjauu @ 18.10.2012. 17:58 ] @
Ljudi hocu da podignem neke pare sa moneybookersa i poslao sam ih na svoj bankovni devizni racun.

Danas sam dobio SMS poruku da dodjem u banku i potpisem Izjavu o osnovu priliva sredstava.

Kakva je to procedura? Sta je najbolje da napisem odakle mi te pare?

Da li mogu reci da je to poklon i ako to kazem mogu li oni imati uvid u to da je moneybookers account registrovan na isto moje ime?

Postoji li neki rizik ako mi neko stalno "poklanja" svakih 6 meseci recimo?
[ electropioneer @ 19.10.2012. 08:58 ] @
Razlika je sto neke osnove ulaze u tvoj godisnji prihod, a druge ne.
Mozes da napises informaticke usluge, npr.
U tom bi slucaju, ako predjes cifru za ekstra profit, koja je na oko 2 miliona godisnje, trebalo da platish porez i to je glavna razlika.
Trazili su mi ugovor sa poslodavcem, pa mozes da ispoljis i svoju kreativnost.
[ Java Beograd @ 19.10.2012. 09:17 ] @
nema tu mnogo filozofiranja: Poklon od bliskog rođaka iz inostranstva.

[ mjauu @ 19.10.2012. 20:37 ] @
Procitao sam ovde negde na forumu da je rizicno stavljati poklon od prijatelja, da to retko kad prodje. Da me mogu cimati kako ti je pravo lice (Moneybookers) rodjak itd... Doduse ti postovi su bili pre nekoliko godina, da li je sad promenjena situacija?

Radio sam neki dizajn, za neku bednu kintu i ko sveti petar se namuci... ne bi sad hteo da me banka olesi i uzme mi neki procenat za autorska prava, konsultantski ili ko zna kakav rad. Koliko moze banka da mi uzme i sta mi je najbolja opcija?


P.S. Ako ima neke veze ja sam u Intesa banci
[ djoka_l @ 19.10.2012. 21:24 ] @
Pošto si u Intesi, evo ti linka na njihov cenovnik:
http://www.bancaintesa.rs/upload/tarifa_06_09_2012.pdf

Tebi je interesantan onaj deo pod brojem 7.3.2.2 Loro doznake

Dakle, banka uzima malu proviziju (između 0 i 0.25%), a ne uzima poreze, doprinose i slično. To ti uzima država (ako te uhvati). Banka može da ti uzme, eventualno, i troškove SWIFT-a ako je pošiljalac rekao da troškovi padaju na tebe, ili ako su deljeni (kada plaćaš doznaku, ili primaš pare iz inostranstva, pošiljalac specificira ko snosi troškove; postoji tri načina: BEN (Beneficiary) primalac snosi sve troškove, SHA (Shared) pošiljalac i primalac dele troškove pola-pola i OUR pošiljalac plaća sve troškove).

Ono što može da ti se desi, je da banka vrati pare pošiljaocu, jer nemaš objašnjenje po kojem je osnovu stigao novac.

E, sada šta da kažeš banci. U principu ti si u deviznom prekršaju samom činjenicom da imaš devizni račun u inostranstvu (kao i svi mi ostali koji imamo nalog na Moneybookers). Čak i ako kažemo da Moneybookers nije banka i da to nije pravi račun, nema načina da te pare što si zaradio kao freelancer uneseš u zemlju legalno. Jedino da imaš sa svojim poslodavcem Ugovor o delu ili Ugovor o autorskom delu na osnovu kojeg si naplatio posao (ilegalno na račun u inostranstvu).
Na osnovu toga, sam treba da napraviš poresku prijavu, obračunaš porez na prihod, doprinos za zdravstveno i doprinos za socijalno i to platiš državi.

Imaš dve opcije:
1. Da se raspitaš u banci kako to da rešite (da li će da prihvate da je u pitanju poklon, ili ako se klasifikuje kao naplata za uslugu, da li će pristati da obrade doznaku bez ugovora), banka sigurno ima iskustva i neku svoju praksu za povlačenje para sa Moneybookersa
2. Da ne povlačiš pare u zemlju nego da ih spiskaš na stvari koje možeš da kupiš na internetu.
[ endre85 @ 02.11.2012. 13:48 ] @
Ako mogu nakratko da pozajmim temu kako ne bih otvarao novu, postavio bih jedno slicno pitanje .

Naime, danas sam dobio poruku od RF banke da imam uplatu iz inostranstva i da trebam dostaviti osnov priliva.

U pitanju su putni troskovi u jednu inostranu firmu gde sam bio na razgovoru za posao.

Mene interesuje kako izgleda ova procedura i sta je najbolje reci u banci? Imam pozivno pismo u digitalnom obliku, da li bi to trebalo da bude dovoljno? Da li se placa neki porez na iznos od nesto ispod 300 eura?
[ JHN @ 08.11.2012. 16:21 ] @
kao sto sam vec rekao na drugoj temi najbolje je da ko radi sa moneybookersom ako ima nekog vani u zemljama EU da registruje racun na njega i dobije moneybookers mastercard i podize novac na bankomatima bez maltretiranja sa domacim bankama
[ djordjeno @ 09.11.2012. 10:28 ] @
Citat:
endre85:
Ako mogu nakratko da pozajmim temu kako ne bih otvarao novu, postavio bih jedno slicno pitanje .

Naime, danas sam dobio poruku od RF banke da imam uplatu iz inostranstva i da trebam dostaviti osnov priliva.

U pitanju su putni troskovi u jednu inostranu firmu gde sam bio na razgovoru za posao.

Mene interesuje kako izgleda ova procedura i sta je najbolje reci u banci? Imam pozivno pismo u digitalnom obliku, da li bi to trebalo da bude dovoljno? Da li se placa neki porez na iznos od nesto ispod 300 eura?



Kad sam ja bio u slicnoj situaciji u RF sam dobio formular sa ponudjenim opcijama da se izabere.
Tako da nema mnogo izbora :)
[ Marcus Naissus @ 08.12.2012. 19:42 ] @
Kaži im lepo da je MoneyBookers samo servis za plaćanje preko interneta na koji ti možeš da staviš pare sa svoje kartice da ne bi plaćao direktno karticom po sajtovima, a da možeš i novac koji imaš na MoneyBookersu da povučeš na svoju karticu... i objasni im da su to lično tvoje pare koje ti sâm povlačiš na svoju karticu sa MoneyBookersa i da tebi MoneyBookers ne plaća ni za šta tu nego su oni nešto kao "internet novčanik" kod kojih su stajale tvoje pare.

Znači, samo im ukratko objasni šta je MoneyBookers i kaži im da ti samo povlačiš svoje pare na karticu. Nema potrebe da izmišljaš neke priče.

Pare koje su ti legle na MoneyBookers su tvoje, a da li si ti sâm uplaćivao pare na MoneyBookers ili ti je neko drugi uplatio nema šta da zanima banku... to bi eventualno moglo da zanima MoneyBookers po kom osnovu ti neko uplaćuje nešto, pa da te oni pitaju da im objasniš... ali bezveze je da te banka pita odakle tebi pare na MoneyBookersu jer to bi bilo kao da ti odneses svoje pare da staviš u banku i da te oni pitaju odakle tebi te pare koje su doneo, koliko ti je neko poklonio, koliko si od toga zaradio, koliko je od toga tvoja ušteđevina i slično.

Kao što verovatno znaš, neko na MoneyBookers bi mogao da primi i 100 sitnijih uplata iz 100 različitih razloga, pa da onda sve to na kup prebaci na karticu... ne bi bilo smisla kada bi onda banci morao da objašnjava da su to pare od 100 sitnijih uplata i za svaku da navodi poseban razlog.
[ mr. ako @ 09.12.2012. 14:52 ] @
Zasto dajes coveku pogresne informacije? Nema sta ti banci "da objasnjavas sta je Moneybookers" i slicne nebuloze. Tebi pare stizu in inostranstva i ti moras da das izjavu po kom osnovu ti stizu pare iz ino.
Cim ti stizu iz ino to znaci da nisu tvoje pare, jer ti u inostranstvu ne mozes imati bankovni racun po zakonu, te zato i pitaju ko ti salje, jer ocigledno nisi ti. A ako jesi, time priznajes da krisis zakon.

Takodje primer sa odnosenjem velike kolicine novca u banku i polaganje u banku bez pitanja moze ali, sve preko 10k e ce obavestiti nadlezne institucije.
Dodatno (jos nesto sto ocrtava domaci bankarski sistem), od skoro (bas skoro, tipa par meseci) doneta je uredba da ne mozes da uplatis vise od 20k din. nekome na racun...


EDIT:
Naravno, pod "tvoje pare" sam mislio na pare sa tvog racuna, ne na eventualnu penziju ili platu ili neki dug pa da su po tom osnovu "tvoje".

[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 09.12.2012. u 17:25 GMT+1]
[ Marcus Naissus @ 11.12.2012. 14:20 ] @
^
Ja uopšte ne dajem "pogrešne informacije".

Slobodno možeš da proveriš i da vidiš da se MoneyBookers ne vodi kao "banka" niti se korisnički račun na MoneyBookersu vodi kao neki tvoj "bankovni račun", nego je to samo najobičniji servis za plaćanje preko interneta koji je vezan za karticu koju već imaš (znači, ako ti je karticu izdala banka u Srbiji, onda ti se na nju vodi korisnički račun na MoneyBookersu) i nikakav "bankovni račun u inostranstvu" oni tebi ne otvaraju.

MoneyBookers neće da dozvoli nekom tvom "rođaku" da sa svog računa uplati tebi pare direktno u banku, nego jedino dozovoljavaju da neko svoje pare sa svog korisničkog računa na MoneyBookersu povuče na SVOJU karticu koja je prethodno vezana (uz verifikaciju) za njegov MoneyBookers korisnički račun.

Tako da ako ti bilo koje pare MoneyBookers uplati na karticu, to jedino može da znači da si ti sa svog računa na MoneyBookersu zatražio da povučeš svoje pare na svoju karticu. MoneyBookers ne bi dopustio ni tvojoj naužoj familiji da sa svojih računa prebace bilo kakve pare direktno na tvoju karticu, nego da bi neko primio bilo kakvu isplatu od MoneyBookersa, mora da ima svoj korisnički račun na MoneyBookersu. Ako ti MoneyBookers uplati bilo šta na karticu, to znači da ti već imaš korisnički račun na MoneyBookersu koji je vezan za tu karticu (znači, da je već prošla verifikacija kako bi se potvrdilo da je kartica tvoja) i da si zatražio da povučeš pare na nju.

Znači, očigledno bi bilo da te pare ti šalješ sâm sebi preko MoneyBookersa jer drugi NE MOŽE preko MB da ti šalje direktno na karticu.

Zašto da onda ne kažeš onako kako jeste? Nema potrebe da izmišljaš neke priče da ti je to kao neki "rođak" (kako bre firma može da ti bude "rođak"?) kad je to samo običan servis za plaćanje preko interneta.

[ mr. ako @ 11.12.2012. 16:08 ] @
Uh, nisi me razumeo izgleda, aj' ponovo cu... Osvrnuo sam se pre svega na ovo:
Citat:
Marcus Naissus: Kaži im lepo da je MoneyBookers samo servis za plaćanje preko interneta na koji ti možeš da staviš pare... ...

Gde ti ja kazem da nema sta ti banci "da objasnjavas sta je Moneybookers" i slicno, jer banku to ne interesuje, niti vecina sluzbenika u banci zna za to, niti ih interesuje, niti ima ovlascenja da nesto izmeni procedure u tom polgedu, niti ces ti imati nesto od toga cak i kad/ako im "objasnis"... Banka trazi tvoju izjavu, a ne edukaciju o internacionalnim platnim sistemima.

Citat:
Marcus Naissus:Pare koje su ti legle na MoneyBookers su tvoje, a da li si ti sâm uplaćivao pare na MoneyBookers ili ti je neko drugi uplatio nema šta da zanima banku...

To je tacno, i banku zaista i ne interesuje ko ti je uplacivao pare na Moneybookers, ne interesuje je sta je Moneybookers uopste, niti da li si ti ti ili neko drugi upacivao pare na tvoj nalog na Moneybookers... banka ne mora ni da zna sta je i cime se bavi Moneybookers... oni samo obradjuju pristiglu uplatu iz inostranstva, sa stranog bankovnog racuna. Tj. interesuje ih ko tebi i po kom osnovu upacuje pare na tvoj racun u Srbiji koji imas otvoren kod njih. Nista vise.

Znaci, ono sta je zaista Moneybookers (btw, odavno se zove Skrill), je totalno nebitno za citavu pricu... da, tacno je da je to samo servis, da, tacno je da ti otvaranjem Skrill naloga nemas pravi bankovni racun, da, tacno je da su to tvoje pare koje saljes sebi, da... ALI to za banku ne predstavlja bitnu informaciju, jer ona vidi samo uplatu koja stize iz inostranstva. Banka niti ima kapacitete, niti ingerencije da istrazuje da li je to tvoj nalog, sta je uopste Skrill nalog, da li ti sam sebi saljes ili na koji nacin Skrill funkcionise uopste...
Iz tog razloga oni tebe pitaju da das izjavu po kom osnovu ti stizu pare iz inostranstva (sa stranog bankovnog racuna), ti das tu izjavu i banka je svoj deo zavrsila. A ako bude problema posle, nadlezni ce te vec dalje obradjivati. :)

Tako da taj tvoj savet "Cika Banka, samo da vam objasnim sta je Moneybookers i kako radi" ne pije vodu i jednostavno je pogresan u realnom svetu. Uostalom prvi put kad povuces kintu sa Skrill naloga na svoj racun idi u banku pa im pricaj i objasnjavaj sta je Skrill, kako radi i da je to samo e-wallet, pa ces videti koji ce biti rezultat. Hint: moraces na kraju da das izjavu po kom osnovu dobijas pare iz inostranstva. ;)


[ Marcus Naissus @ 11.12.2012. 19:53 ] @
Citat:
mr. ako: Znaci, ono sta je zaista Moneybookers (btw, odavno se zove Skrill), je totalno nebitno za citavu pricu... da, tacno je da je to samo servis, da, tacno je da ti otvaranjem Skrill naloga nemas pravi bankovni racun, da, tacno je da su to tvoje pare koje saljes sebi, da... ALI to za banku ne predstavlja bitnu informaciju, jer ona vidi samo uplatu koja stize iz inostranstva.


Kad uplata stigne, tamo lepo piše da su te pare sa MoneyBookersa (jeste, odavno se zove "Skrill", ali opet piše da "MoneyBookers" šalje), tako da mogu i sami da zaključe o čemu se radi.

Ako rade u banci, oni su dužni da budu upoznati kako funkcionišu servisi za plaćanje preko interneta jer je sad 2012. godina i plaćanje preko interneta je nešto sasvim normalno.

Citat:
mr. ako: Tako da taj tvoj savet "Cika Banka, samo da vam objasnim sta je Moneybookers i kako radi" ne pije vodu i jednostavno je pogresan u realnom svetu. Uostalom prvi put kad povuces kintu sa Skrill naloga na svoj racun idi u banku pa im pricaj i objasnjavaj sta je Skrill, kako radi i da je to samo e-wallet, pa ces videti koji ce biti rezultat. Hint: moraces na kraju da das izjavu po kom osnovu dobijas pare iz inostranstva. ;)

Ako su tebi u nekoj banci pravili problem kad si povlačio pare na karticu (ako si uopšte to radio), to ne znači da u svim bankama prave problem.

Ako na šalteru ne možeš da im objasniš šta je servis za plaćanje preko interneta, onda traži šefa da bi sa njim porazgovarao o tome koliko je dotični šaterski službenik kompetentan da radi tu ako u 2012. godini ne zna šta je servis za plaćanje preko interneta kao da živi u pećini. Bezveze bi bilo da ti smišljaš neku priču ako oni ne znaju kako da knjiže kad neko koristi servis za plaćanje preko interneta.

A valjda i ta banka ima mail, pa bi onaj koji odgovara na mailove trebalo da bude upućeniji u to od nekog običnog šalterskog službenika.
[ mr. ako @ 13.12.2012. 16:05 ] @
Citat:
Marcus Naissus: Kad uplata stigne, tamo lepo piše da su te pare sa MoneyBookersa (jeste, odavno se zove "Skrill", ali opet piše da "MoneyBookers" šalje), tako da mogu i sami da zaključe o čemu se radi.

Ako rade u banci, oni su dužni da budu upoznati kako funkcionišu servisi za plaćanje preko interneta jer je sad 2012. godina i plaćanje preko interneta je nešto sasvim normalno.

Covece, moze njima da pise i PayPal i Moneybookers i Pera Peric, njih to ne zanima niti se bave time, vec im treba izjava po kom osnovu ti dobijas pare sa racuna iz inostranstva.


Citat:
Marcus Naissus: Ako su tebi u nekoj banci pravili problem kad si povlačio pare na karticu (ako si uopšte to radio), to ne znači da u svim bankama prave problem.

Ako na šalteru ne možeš da im objasniš šta je servis za plaćanje preko interneta, onda traži šefa da bi sa njim porazgovarao o tome koliko je dotični šaterski službenik kompetentan da radi tu ako u 2012. godini ne zna šta je servis za plaćanje preko interneta kao da živi u pećini. Bezveze bi bilo da ti smišljaš neku priču ako oni ne znaju kako da knjiže kad neko koristi servis za plaćanje preko interneta.

A valjda i ta banka ima mail, pa bi onaj koji odgovara na mailove trebalo da bude upućeniji u to od nekog običnog šalterskog službenika.

Ajde da probam opet, niti ti treba da im objasnjavas, niti oni to hoce, niti ces postici nesto sa tom edukacijom bankarskih sluzbenika... Da li ces ti smisljati pricu ili sta vec je tvoja stvar, ali njima treba izjava po kom osnovu ti stizu pare sa racuna iz inostranstva na racun koji imas u njihovoj banci, nista vise.
[ Markoxxx @ 24.12.2012. 08:45 ] @
Meni stize u raiffeisen, i uvek se malo natezem sa sluzbenicima, ali na ponudjenom formularu ima opcija OSTALO, koja je mislim poslednja(891) ili pod kojim vec brojem, to je u sustini sve ostalo sto nije navedeno u prethodnim opcijama, kao i povracaj preplacene sume za neke transakcije i sl...
[ Java Beograd @ 24.12.2012. 09:02 ] @
Citat:
mr. ako:... i banku zaista i ne interesuje ko ti je uplacivao pare na Moneybookers, ne interesuje je sta je Moneybookers uopste, niti da li si ti ti ili neko drugi upacivao pare na tvoj nalog na Moneybookers... banka ne mora ni da zna sta je i cime se bavi Moneybookers... oni samo obradjuju pristiglu uplatu iz inostranstva, sa stranog bankovnog racuna. Tj. interesuje ih ko tebi i po kom osnovu upacuje pare na tvoj racun u Srbiji koji imas otvoren kod njih. Nista vise.
Zapravo, najbitnije je skapirati da banku UOPŠTE NE ZANIMA ništa oko tog priliva, ali su po zakonu dužni da ti postave pitanje i da odgovor proslede poreskoj upravi.

Zato, ostavite se teorija zavere i edukacije bankarskih službenika. Banka te nevoljno pita ono šta su joj naredili da te pita, i tvoj odgovor prosleđuje državnim organima. Dal' uplaćuješ sam sebi ili ti rimski papa uplaćuje, banci je svejedno. Banka niti gubi, niti zarađuje, šta god ti odgovorio. Niti banka može da kontroliše verodostojnost tvoje izjave, niti hoće. Zato, smisli odgovor unapred, zaokruži željeno, i završiš posao sa bankarima.
[ djoka_l @ 24.12.2012. 10:01 ] @
Citat:
Zapravo, najbitnije je skapirati da banku UOPŠTE NE ZANIMA ništa oko tog priliva, ali su po zakonu dužni da ti postave pitanje i da odgovor proslede poreskoj upravi.


Tačnije bi glasilo: banku UOPŠTE NE ZANIMA ništa oko tog priliva, ali su po zakonu dužni da ti postave pitanje i da odgovor proslede DEVIZNOJ STATISTICI (a ne poreskoj upravi)
[ mr. ako @ 24.12.2012. 15:40 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
mr. ako:... i banku zaista i ne interesuje ko ti je uplacivao pare na Moneybookers, ne interesuje je sta je Moneybookers uopste, niti da li si ti ti ili neko drugi upacivao pare na tvoj nalog na Moneybookers... banka ne mora ni da zna sta je i cime se bavi Moneybookers... oni samo obradjuju pristiglu uplatu iz inostranstva, sa stranog bankovnog racuna. Tj. interesuje ih ko tebi i po kom osnovu upacuje pare na tvoj racun u Srbiji koji imas otvoren kod njih. Nista vise.
Zapravo, najbitnije je skapirati da banku UOPŠTE NE ZANIMA ništa oko tog priliva, ali su po zakonu dužni da ti postave pitanje i da odgovor proslede poreskoj upravi.

Zato, ostavite se teorija zavere i edukacije bankarskih službenika. Banka te nevoljno pita ono šta su joj naredili da te pita, i tvoj odgovor prosleđuje državnim organima. Dal' uplaćuješ sam sebi ili ti rimski papa uplaćuje, banci je svejedno. Banka niti gubi, niti zarađuje, šta god ti odgovorio. Niti banka može da kontroliše verodostojnost tvoje izjave, niti hoće. Zato, smisli odgovor unapred, zaokruži željeno, i završiš posao sa bankarima.
Sto vec rekoh gore nekoliko puta... oni samo obradjuju pristiglu uplatu iz inostranstva, sa stranog bankovnog racuna. I to rade po svojim internim pravilima i pravilima koje im je nametnula drzava... No, nisam zalazio u detalje da banke postuju propisana pravila od strane drzave, to se valjda podrazumeva. Vidim da Marcus Naissus-u nije islo najbolje da skapira ni ovo, pa nisam sirio. No ko sto rekoh gore:
Citat:
mr. ako:
Ajde da probam opet, niti ti treba da im objasnjavas, niti oni to hoce, niti ces postici nesto sa tom edukacijom bankarskih sluzbenika... Da li ces ti smisljati pricu ili sta vec je tvoja stvar, ali njima treba izjava po kom osnovu ti stizu pare sa racuna iz inostranstva na racun koji imas u njihovoj banci, nista vise.
...a ta izjava banci treba, da bi uradila ono sto sto joj drzava nalaze svojim pravilima. To je valjda jasno.



Sto se tice teorija zavere i edukacije bankarskih sluzbenika, ne znam da li je upuceno meni, ali u prethodnim porukama upucenim Marcus Naissus-u sam bio prilicno jasan sto se tice toga.
Citat:
mr. ako:
...

Gde ti ja kazem da nema sta ti banci "da objasnjavas sta je Moneybookers" i slicno, jer banku to ne interesuje, niti vecina sluzbenika u banci zna za to, niti ih interesuje, niti ima ovlascenja da nesto izmeni procedure u tom polgedu, niti ces ti imati nesto od toga cak i kad/ako im "objasnis"... Banka trazi tvoju izjavu, a ne edukaciju o internacionalnim platnim sistemima.

...

Iz tog razloga oni tebe pitaju da das izjavu po kom osnovu ti stizu pare iz inostranstva (sa stranog bankovnog racuna), ti das tu izjavu i banka je svoj deo zavrsila. A ako bude problema posle, nadlezni ce te vec dalje obradjivati. :)

...

Tako da taj tvoj savet "Cika Banka, samo da vam objasnim sta je Moneybookers i kako radi" ne pije vodu i jednostavno je pogresan u realnom svetu. Uostalom prvi put kad povuces kintu sa Skrill naloga na svoj racun idi u banku pa im pricaj i objasnjavaj sta je Skrill, kako radi i da je to samo e-wallet, pa ces videti koji ce biti rezultat. Hint: moraces na kraju da das izjavu po kom osnovu dobijas pare iz inostranstva. ;)