[ anonimuss @ 19.10.2012. 18:29 ] @
naslov je sve rekao..
[ jeske.su @ 19.10.2012. 20:07 ] @
Pa u vezi ove teme moglo bi se diskutovati u nedogled :)

Moj izbor je WP, jednostavna blogerska platforma koja je idealna za portfolio ili klasicne prezentacije tj obicne sajtove. Dok je Joomla odlicna za portale, forume pa cak i online shopove. Prednost WP je sigurno jednostavan user-friendly interfejs taman toliko dovoljno opcija da na prvi pogled ne uplasi obicnog korisnika. Naravno, sve se to moze nadograditi i fino prosiriti.

Prilikom izbora izmedju ova dva CMS-a, bar sto se tice mene, presudno je kako se kod stranice generise. Naime, Joomla generise kod u tabelama a svako ko se bavi web dizajnom zna da pretrazivaci brze indeksiraju sajtove sa fleksibilnim div tagovima a upravo takav kod generise WP.

Moc Joomle je upravo ta njena kompleksnost, visestepena navigaciona struktura, sekcije u sekcijama, mocni dodaci poput Fireboard-a ili VirtueMart-a itd. Ali samim tim Joomla zahteva mnogo vise resursa od servera za razliku od WP.

Takodje, jos jedna bitna stavka a to je da WP ima mnogo vecu zajednicu da ne kazem mocniju :D

Iz nekog mog licnog iskustva, obican korisnik se uglavnom opredeljuje za WP (blog, portfolio...).

Moglo bi se o ovim stvarima jos dosta pricati.
Evo za kraj jos malo statistike (tu je uvrsten i Drupal).
[ ivan.a @ 20.10.2012. 22:15 ] @
Wordpress i Joomlu sam koristio još od prvih verzija. U početku mi se Joomla činila kao dosta napredniji CMS, a WP jednostavan i sa malo opcija. Vremenom sam shvatio da uopšte nije tako. Wordpress ima genijalan plugin i hook sistem koji ne može ni da se poredi sa Joomla-nim pluginovima, modovima, komponentama, ni po logici programiranja, funkcionalnosti ni po user-friendly interfejsu (a pogotovo kada se pogleda "ispod haube").

WP je u početku zamišljen kao blogging platforma, ali danas je daleko ispred i može služiti kao moćna platforma, pa čak i razna e-commerce rešenja i shopovi bolje funkcionišu nego kod joomle.
Kod joomle je specifično to što na prvi pogled odmah možeš znati da se radi o Joomli, dok kod WP su mnogo šire mogućnosti i sajtovi mogu izgledati veoma raznovrsno. Poznato je i to da su WP sajtovi bar za 2-3 "koplja" bolje optimizovani (SEO) nego kod joomle.
Wordpress jeste jednostavan za korišćenje i bukvalno uz par klika imaš instant sajt, ali takođe možeš uz malo poznavanja wordpress codex-a uraditi mnogo više.
Joomla CMS se pre više godina smatrao kao jedan od najboljih CMS sistema, ali mislim da je odavno zreo za penziju.
Možda je pravo pitanje za tebe: drupal ili wordpress?
[ peromalosutra @ 22.10.2012. 23:11 ] @
Citat:
Joomla CMS se pre više godina smatrao kao jedan od najboljih CMS sistema, ali mislim da je odavno zreo za penziju.
Možda je pravo pitanje za tebe: drupal ili wordpress?


Hm, necu da vucem na svoju vodenicu, ali ovo ne moze biti dalje od istine. Joomla ima veoma aktivnu zajednicu i release ciklus je ubrzan na svakih pola godine. Stvari se zapravo zahuhtavaju i u svakoj verziji se kod dodatno restruktuira, dodaju nove mogucnosti, itd.

Takodje, ne vidim kako se to Joomla na prvi pogled moze prepoznati, a WP ili bilo koji drugi CMS ne moze. Sav kod koji se vidi u browseru dolazi od templejta, ciji izbor je, blago receno, ogroman.

+ za Joomlu je veliki broj najrazlicitijih ekstenzija. Takodje, ne vidim sta je problem sa modulima / pluginima / komponentama, njihovom kombinacijom se moze uraditi bilo sta. Takodje, Joomla nije samo CMS, vec i framework.

Da ne bude da samo hvalim Joomlu, neke od negativnih stvari sa kojima sam se susreo je prilicno losa dokumentacija.

Pitanje je postavljeno previse uopsteno da bi se mogao dati bilo kakav odgovor. Da postoji jedan najbolji CMS za sve potrebe, valjda bi svi koristili njega.
[ ivan.a @ 23.10.2012. 06:34 ] @
Citat:
Takodje, ne vidim kako se to Joomla na prvi pogled moze prepoznati, a WP ili bilo koji drugi CMS ne moze. Sav kod koji se vidi u browseru dolazi od templejta, ciji izbor je, blago receno, ogroman.
Učitaš Joomlin sajt i u 90% slučajeva možeš pogoditi da se radi o Joomli (jedino ako je baš template hard-kodovan, ali tada je uglavnom i sajt trom i spor kao puž). Ako pogledaš source stranice onda 100% znaš. Joomla ima prilično jednosmeran sistem za renderovanje templateova.
Wordpress svojim nadograđivanjem i customizovanjem može veoma jednostavno promeniti svaki aspekt template-a ili generisati potpuno novi subsistem ili framework.
Citat:
Da postoji jedan najbolji CMS za sve potrebe, valjda bi svi koristili njega.
Ne vidim ni jedan jedini razlog zašto bi se neko opredelio za Joomlu, pored Wordpress-a i Drupala, bilo da se radi o običnoj prezentaciji, e-commerce sajtu, blogu, feed news sajtu ili bilo kom drugom sajtu.
Naravno, svako može da izabere ono što hoće, a ja sam uvek bio za custom rešenja.
[ Predrag Supurovic @ 23.10.2012. 07:27 ] @
Joomla je spora.
Joomla trosi nenormalne resurse u goloj instalaciji.
Joomla ima vrlo komplikovan interfejs.
Joomla je veoma ogranicena u mogucnostima a programiranje novih mogucnost je vrlo kompikovano.
Kastomizacija Joomla sajta zahteva mnogo posla, narocito ako je ne poznajes odlicno.

Ako hoces da se nazivis, nemoj ni uzimati Joomla u obzir.

[ peromalosutra @ 23.10.2012. 08:11 ] @
Citat:
ivan.a
Učitaš Joomlin sajt i u 90% slučajeva možeš pogoditi da se radi o Joomli (jedino ako je baš template hard-kodovan, ali tada je uglavnom i sajt trom i spor kao puž). Ako pogledaš source stranice onda 100% znaš. Joomla ima prilično jednosmeran sistem za renderovanje templateova.


Pa ako se ostavi neki od bezlicnih templejta koji svi lice jedan na drugi, onda se slazem. I sam cesto kazem "ovo je Joomla" i pogodim. Ali ne vidim u cemu je problem za bilo kog dizajnera da odradi custom HTML+CSS i napravi svoj template koji je jedinstven. Ovo nema nikakve veze sa sporoscu, template se ucitava u svakom slucaju. Zapravo custom templejti uglavnom imaju manje mogucnosti pa su cak i brzi.

Ajde da probamo malo da argumentujemo stvari i nacinimo raspravu konstruktivnijom. Trenutno imam samo Joomlu instaliranu na virtuelnoj masini, pa mogu da isprobam samo nju.

Citat:
Predrag Supurovic:
Joomla je spora.
Joomla trosi nenormalne resurse u goloj instalaciji.


Evo koliko trosi osnovna instalacija sa sample podacima (koja predstavlja potpuno funkcionalan sajt).
Code:

Application 0.000 seconds (+0.000); 1.48 MB (+1.485) - afterLoad
Application 0.045 seconds (+0.045); 7.59 MB (+6.105) - afterInitialise
Application 0.055 seconds (+0.010); 8.72 MB (+1.127) - afterRoute
Application 0.111 seconds (+0.056); 13.23 MB (+4.514) - afterDispatch
Application 0.123 seconds (+0.012); 13.64 MB (+0.414) - beforeRenderModule mod_menu (Main Menu)
Application 0.134 seconds (+0.011); 13.98 MB (+0.333) - afterRenderModule mod_menu (Main Menu)
Application 0.134 seconds (+0.000); 13.97 MB (-0.011) - beforeRenderModule mod_taxonomy_cloud (Tag Cloud)
Application 0.136 seconds (+0.002); 14.06 MB (+0.096) - afterRenderModule mod_taxonomy_cloud (Tag Cloud)
Application 0.137 seconds (+0.001); 14.05 MB (-0.017) - beforeRenderModule mod_login (Login Form)
Application 0.144 seconds (+0.007); 14.17 MB (+0.122) - afterRenderModule mod_login (Login Form)
Application 0.145 seconds (+0.000); 14.17 MB (-0.001) - beforeRenderModule mod_breadcrumbs (Breadcrumbs)
Application 0.149 seconds (+0.004); 14.30 MB (+0.129) - afterRenderModule mod_breadcrumbs (Breadcrumbs)
Application 0.154 seconds (+0.005); 14.41 MB (+0.112) - afterRender


Da li je ovo malo ili puno ne znam dok ne zakacimo primjer slicnog sajta za WP i Drupal.

Citat:
Joomla ima vrlo komplikovan interfejs.

Kako kome. Mislim da je administratorski panel prilicno pregledan i dobro ogranizovan. Naravno, neki osnovni koncepti se moraju poznavati, sto je valjda slucaj sa svakim CMS-om. Kod Joomle je problem vec duze vrijeme to sto svaka ekstenzija uglavnom donosi svoj "look & feel" u admin panelu, ali verzija 3.0 donosi velika poboljsanja na ovom polju.

Citat:

Predrag Supurovic
:Joomla je veoma ogranicena u mogucnostima a programiranje novih mogucnost je vrlo kompikovano.


Sa prvim djelom se ne bih previse slozio. Sta je konkretno ograniceno? Pored par hiljada dostupnih ekstenzija, bezveze je pricati o ogranicenosti bez konkretnih primjera. S druge strane, donekle se slazem da je programiranje novih ekstenzija ponekad komplikovano. U poslednje 4 godine sam isprogramirao na desetine ekstenzija i problemi se vrte oko sledece 2 stvari:
- Joomla koristi prilicno kompleksan MVC model, pa je sam proces zapocinjanja programiranja nove ekstenzije nocna mora ako se radi rucno. Srecom, postoje generatori koda koji su u stanju da naprave kompletan MVC layout, a onda se od toga dalje gradi sta je potrebno.
-Hronican nedostatak dobre dokumentacije.
[ ivan.a @ 23.10.2012. 18:21 ] @
Ono što je najbitnije za dizajnere i programere jeste odvojen kod aplikacije od prezentacije. WP je taj deo uradio na mnogo bolji i praktičniji način od Joomle. Zato kreiranje templejtova u Joomli može biti "pain in the ass".
WP koristi klasičan HTML sa pozadinskom aplikacijom. Sloboda je gotovo neograničena. Kod Joomle je stvar potpuno drugačija i verujem da ćeš osedeti dok ne uradiš ono što hoćeš.
Ako si zadovoljan sa osnovnim funkcijama sajta, i ograničenost CMS sistema ti ne smeta, onda joomla može doći u obzir. Mnogi misle da je joomla prekompleksna samo zato što ima podeljene komponente, module i fancy administratorski panel, a zapravo je veoma ograničena.
WP i Joomla mogu zauzeti prilično resursa. To je sasvim normalno, jer su oba sistema pravljena za većinu (kao i plugin, hook sistem). Ali opet WP se drži malo bolje oko trošenja resursa od Joomle.

Testiranje "golog" CMS nema nikakvog smisla, jer će i jedan i drugi pokazati solidne rezultate (pa i developeri nisu debili da naprave aplikaciju koja jede resurse kao Tasmanijski đavo). Testiranje CMS-a sa određenim template-om i par dodataka već ima smisla, jer tada stvarno uposliš skriptu.

Logika programiranja kod joomle je loša za današnje standarde. Na pamet mi ne bi palo da koristim joomlu za neki sajt koji znam da će trajati duže vreme. Posle sledećeg update-a mogu samo da se pomolim da li će svi dodaci raditi kako treba. Doduše, to može da se desi i kod Wordpress-a, ali šanse su dosta manje, jer je mnogo veća sloboda.

Citat:
Joomla ima vrlo komplikovan interfejs.
Ja bih pre rekao da nema baš funkcionalan i praktičan interfejs. Za neku sitnicu izgubiš pola sata, dok u WP to rešiš kroz 2 klika. Meni je interfejs jednostavan, ali je loše organizovan i spor.

SEO mislim da ne treba ni spominjati. WP je bar 3 koplja iznad joomle. Onaj ko tvrdi drugačije verujem da je samo koristio joomlu u životu, i nema bukvalno nikakvog iskustva sa programiranjem i optimizacijom sajta.
Ne kažem da je joomla loša, samo da su pomenuti CMS-ovi daleko daleko ispred.

peromalosutra, ovo što si spomenuo u poslednjim rečenicama govori o tome koliko je zapravo joomla ograničena, a broj dodataka i templejtova za WP je daleko ispred. Da bi napravio neki dodatak za joomlu ti treba generator koda kako ne bi imao noćne more, za WP ti treba samo notepad++ ili sličan editor (i zabava može da počne :) ).
[ peromalosutra @ 23.10.2012. 22:09 ] @
Nije ni za Joomlu problem koristiti samo Notepad++, ako cemo iskreno, desavalo se da doradim pokoji plugin i kroz Vi. :) Kad kazem programiranje ekstenzije, mislim na front end + back end komponentu, tu ima mozda 30-ak fajlova koji su standardni dio MVC modela (kontroleri, modeli, view, templejti za svaki view, dodatni kontroleri ako je to potrebno, pa sve to puta 2).

Citat:
Ono što je najbitnije za dizajnere i programere jeste odvojen kod aplikacije od prezentacije.


Samo se vratiti na prethodni pasus, ne vidim na koji nacin se kod mogao vise raslojiti.

Jasno mi je da zvucim kao neki Joomla advokat, ali po ovome sto je receno vidim da niste koristili Joomlu vec neko vrijeme. Pretpostavljam da je poslednje sto ste probali 1.5. Kome bude dosadno, neka proba verziju 3.0.

Citat:
Testiranje "golog" CMS nema nikakvog smisla, jer će i jedan i drugi pokazati solidne rezultate (pa i developeri nisu debili da naprave aplikaciju koja jede resurse kao Tasmanijski đavo). Testiranje CMS-a sa određenim template-om i par dodataka već ima smisla, jer tada stvarno uposliš skriptu.


Slazem se, zato onaj dump i nije prazan sistem, vec povlaci sample podatke, po koji modul i naravno template (screenshot je zakacen u prethodnoj poruci).

Citat:
Logika programiranja kod joomle je loša za današnje standarde. Na pamet mi ne bi palo da koristim joomlu za neki sajt koji znam da će trajati duže vreme. Posle sledećeg update-a mogu samo da se pomolim da li će svi dodaci raditi kako treba. Doduše, to može da se desi i kod Wordpress-a, ali šanse su dosta manje, jer je mnogo veća sloboda.


Pa mislim da je logika prilicno dobra, forsira se koristenje MVC-a i standardizacija i to nije nista lose, jer cini stvari mnogo vise skalabilnim.

Dodaci za Joomlu ce raditi kako treba dok god su napisani kako treba. Postoji nekompatibilnost izmedju anticke verzije 1.0 i 1.5, kao i 1.5 i nove grane (1.7 pa na dalje). To je prirodan put jer se sam sistem mijenja. Komponente koje sam napisao prije 3 godine i danas savrseno rade bez ikakvih problema, u medjuvremenu su sajtovi na kojima rade redovno updejtovani na poslednje verzije iz svoje grane.

Citat:
SEO mislim da ne treba ni spominjati. WP je bar 3 koplja iznad joomle. Onaj ko tvrdi drugačije verujem da je samo koristio joomlu u životu, i nema bukvalno nikakvog iskustva sa programiranjem i optimizacijom sajta.
Ne kažem da je joomla loša, samo da su pomenuti CMS-ovi daleko daleko ispred.


U SEO se mnogo ne razumijem, osim neke osnovne SEO kulture. Ono sto znam je da postoje brojne komponente koje znacajno unapredjuju SEO i da mnogi Joomla sajtovi sasvim dobro rangiraju na google.

Citat:
Ja bih pre rekao da nema baš funkcionalan i praktičan interfejs. Za neku sitnicu izgubiš pola sata, dok u WP to rešiš kroz 2 klika. Meni je interfejs jednostavan, ali je loše organizovan i spor.

Mozes navesti neki primjer? Danas sam tek vidio kako izgleda verzija 3.0 i vidim da su administratorski interfejs iz korjena izmjenili. Izmedju ostalog, ovim je omogucena mnogo bolja podrska mobilnim uredjajima.

Mozemo ovako diskutovati do sutra. Ja ne kazem da je Joomla najbolja, ima ona svojih mana kao i svaki drugi CMS. Ali da je neupotrebljiva i da od nje treba bjezati, to je vec pretjerivanje. Na komentare subjektivne prirode ne mogu objektivno odgovoriti. :)
[ Predrag Supurovic @ 23.10.2012. 23:01 ] @
U nekoliko navrata sam morao da radim sa Jooml-a i svaki put sam došao do istog zaključka: Joomla je žešći šit.

Neviđeno je spora. Prosto da ne poveruješ da može da bude tako spora i to sveže instalirana bez ikakvih kastomizacija.

U njoj radi samo ono što je originalno zamišljeno i to je vrlo ograničeno. Čim ti treba nešto što "nije predviđeno" počinju noćne more. Od hiljada i hiljada raznih dodataka koji postoje za Joomla jedva koji promil vredi vremena potrošenog za download. Sve je to uglavnom isti ili čak i veći šit od same Joomla-e.

Svakako je dobro da web developer na svom razvojnom putu proba da radi i sa Joomla da bi video kako izgleda robija i da bi naučio da ceni kvalitetne platforme.

[ peromalosutra @ 25.10.2012. 13:32 ] @
Ne znam sta je problem, ali vec dva odgovora na ovu temu su mi nestala..
[ anonimuss @ 26.10.2012. 07:58 ] @
http://www.autodiler.me
www.entercg.me
www.manemoj.com
www.mobilnisvet.com


WP ili joomla ili nesto trece kako da prepoznam
i je li tesko ovo napravit..
najvise me interesuje prvi site.. obratite paznju na dodavanje oglasa

[ anonimuss @ 26.10.2012. 08:01 ] @
sve sto vise citam o joomli i WP vise se gubim... pojma nemam odakle da pocnem i kako...
je li tesko radit u DW otvarao sam i prepravljao neke templejte ne djeluje mi komplikovano...

sta mi preporucujete odakle da pocne
joomla, WP, DW sta dje kako da bi jednog dana mogao da napravim sajtove poput gore navedenih...
[ Predrag Supurovic @ 26.10.2012. 08:28 ] @
Na tim sajtovima najmanje uticaja ima platforma na kojoj su radjeni.

Ne postoji takav recept, izaberi ovaj skript i naprvice dobar sajt. Dobar sajt cini nesto drugo a skript ga samo prikazuje.

[ jeske.su @ 26.10.2012. 08:54 ] @
Prvo moras nauciti osnove HTML-a i CSS-a da bi shvatio kako jedan prost sajt funkcionise. Za kompleksnije tj. dinamicne sajtove neophodno ti je znanje PHP-a. DW je ok editor, njega koristim za kodiranje staticnih sajtova, dok za dinamicne uglavnom koristim PHPEdit.

Tebi je potreban sajt za male oglase, jel` tako? Imas za Joomlu par dodataka, npr:
http://extensions.joomla.org/e...affiliates/classified-ads/1096
http://extensions.joomla.org/e...affiliates/classified-ads/9121

A za WP:
http://wordpress.org/extend/pl...-wordpress-classifieds-plugin/

Nisam ih nikad koristio ali kazu da su ok. Kljucna rec za trazenje ovih dodataka je classifieds.

Takodje, postoji par open source CMS-a za takvu vrstu sajta. Mogu da ti preporucim OSClass, u njemu sam vec radio. Ali tu ti je potrebno neko osnovno znanje PHP-a kako bi taj sajt prilagodio sebi ili uslovima klijenata.

A ovde mozes pronaci prevod za taj CMS > http://sourceforge.net/projects/osclass/files/Languages/
Nazalost, preveden je nekih 80% ali ono najbitnije je prevedeno.

Pozdrav!




[ peromalosutra @ 28.10.2012. 21:37 ] @
Kao sto rekose prethodni postovi, platforma ti ovdje nije narocito bitna, jer koju god da uzmes, moraces veci dio isprogramirati sam.

Ukoliko ne zelis da sve radis od nule, mozda mozes da iskoristis neki Content Construction Kit (CCK), npr. za Joomlu imas K2 i ZOO (njega nisam koristio pa ne mogu reci kakav je). Dakle sa njim definises razna polja koja ce ti trebati i na taj nacin brzo dobijas konkretno rjesenja za administraciju sadrzaja, kao i neki osnovni front-end. Ako ti trebaju neke dodatne specificne mogucnosti onda ides na dalju customizaciju kroz
- template overide
- pisanje novog modula / plugina / komponente

Ostale platforme ne poznajem najbolje, pa neka neko drugi spomene sta se tu moze odraditi.