[ hauba™ @ 22.10.2012. 15:48 ] @
Meni izgleda kao ok ponuda.

http://www.blic.rs/Vesti/Drust...lefonija-od-danas-i-preko-SBBa

http://www.sbb.rs/Telefonija/5364/Jeftina+fiksna+telefonija.shtml
[ deedee5 @ 22.10.2012. 16:08 ] @
I meni...

Code:
POSTANITE KORISNIK
Da biste postali korisnik fiksne potrebno je da ste priključeni na SBB kablovsku mrežu.
[ KrkaCiC @ 22.10.2012. 16:28 ] @
Meni ne izgleda
Van SBB mreze je 1 din/min,i to mi dodje malo skupo za npr poziv drugog komsije dok je ok zvati nekog sa drugog kraja Srbije
Poziv ka mobilnoj mrezi je 9 din,i u telekomu mislim da je toliko
Sve u svemu mislim de je ova ponuda "za pocetak",da se malo ljudi pecaju,posle ce biti druga prica
Verovatno ce biti i zaokruzivanja na minut (Telekom bar to ne radi )
[ hauba™ @ 22.10.2012. 16:51 ] @
Mislim da grešiš. Cena minuta kod Telekoma Srbije u lokalnom saobraćaju je 0,92rsd u jakom saobraćaju i 0,46rsd u slabom saobraćaju + PDV.
[ calexx @ 22.10.2012. 17:59 ] @
Kod Telekoma je i minut do prvog komšije malo skuplji u skupoj tarifi, valjda 1,11 dinara dok je jeftinije noću. Nadam se da više nećemo da čekamo 9 uveče da bismo zvali rođake u međumesnom saobraćaju. Slično je i sa pozivima ka mobilnoj a prava stvar su pozivi za inostranstvo, naročito zonu 1 gde je većina ... normalnih država. U pretplatu je uračunato 100 minuta (u trio paketu i 200) koji mogu da se troše i za razgovore sa Australijom, Norveškom, Urugvajem, Kinom, Japanom ... kako je kome potrebno. A i van pretplate, za 6 dpm može da se pozove broj u SAD dok poziv prema komšijinom mobilnom košta 9 dpm.
Biće ovde dobrih kombinacija, nisam siguran da mi je za sada potrebna ova telefonija, bar ne dok ne saznam da je većina mojih poznanika prešla na SBB telefoniju pa da tu imam fraj razgovore.
[ KrkaCiC @ 22.10.2012. 18:40 ] @
Sad i ja videh cene Telekoma. Ne koristim fixni skoro uopste pa nisam ni bio u toku sa cenama
Znaci sve u svemu ponuda deluje OK.
Samo da ostanu isti uslovi i cene
Mada,malo mi glupo ucenjivanje da mora i TV.
Od mene sigurno nece dobiti nista,jer je Jotel moj KDS nazalost
[ calexx @ 22.10.2012. 19:07 ] @
Nema tu ucene, signal ide koaksijalnim kablom kao i televizijski i ne može da se isključi. Isto kao i internet, mora da se plati održavanje da bi se koristila bilo koja usluga. Svi KDS to naplaćuju, kao što naplaćuju i mnogi drugi. Kod mene je dobra varijanta jer ionako trošim SBB u raznim oblicima pa mogu i o ovom da razmislim. ;)
[ waikiki @ 22.10.2012. 20:12 ] @
Citat:
KrkaCiC
Mada,malo mi glupo ucenjivanje da mora i TV.
Od mene sigurno nece dobiti nista,jer je Jotel moj KDS :( nazalost

Ne mora i TV.. Ko nece SBB kablovsku a hoce samo telefoniju placa uvodjenje 3990 dok je za one koji imaju SBB kablovsku uvodjenje besplatno!
Citat:
Izvor Blic
Lukićeva je navela je za korisnike SBB uvođenje fiksne telefonije besplatno, dodajući da je moguće da se budući korisnici fiksne telefonije odluce samo za tu uslugu, ali da tada uvođenje košta 3.990 dinara.
[ bachi @ 22.10.2012. 20:50 ] @
Ali im u cenovniku ne piše tako. Free uvođenje je za postojeće korisnike ako potpišu ugovor na 2 godine, a ako hoće bez ugovora, onda se plaća 4k uvođenje.

Pa mi ko da ne znamo koliko su oni alavi!
[ calexx @ 22.10.2012. 21:01 ] @
Mislim da je tako, ako neko neće ugovor, mora da plati 3990 a ako potpiše na dve godine, ne plaća uvođenje. Održavanje nema veze sa tim i plaća se posebno. Inače bi novi korisnici uplatili 3990 što nije ni 4 meseca održavanja i posle imali kablovsku fraj uz telefoniranje. Osim ako u toj varijanti ne dovuku do njega samo neku paricu a ne i antenski kabl.
[ anon115774 @ 23.10.2012. 10:02 ] @
Jel zna neko kako je tehnicki resen fiksni? SIP? Moze da se nakaci bilo koji SIP klijent ili mora neki njihov poseban? Ili daju neki terminal koji radi terminaciju i prebacuje na analognu?
[ calexx @ 23.10.2012. 11:18 ] @
Novi modem koji ima rj11 konektore i tu se prikači bilo koji fiksni sa tonskim biranjem, kako kažu.
[ anon115774 @ 23.10.2012. 13:30 ] @
A moze li se kaciti nesto direktno na IP?
[ whitie2004 @ 23.10.2012. 13:55 ] @
Vise bi mi se svideo namenski modem za telefon - oni imaju bateriju i obezbedjuju par sati autonomije ....

A za tel.servis bi bilo dobro i 24h serviser, infrastruktura u zasticenom prostoru sa obezbedjenim naponom i slicne sitnice koje odredjuju ozbiljnu firmu.
[ bachi @ 23.10.2012. 14:18 ] @
Neki Ciscovi cable voip modemi imaju mogućnost backup baterije, tako i kada nema struje, radi telefon normalno. Da li će SBB davati takve modeme ili ne, ostaje da se vidi.
[ mmns21 @ 23.10.2012. 21:03 ] @
Mane SBB telefonije koje sam primetio:

1. Veliki deo mreze nema neprekidno napajanje (distribucioni pojacavaci u zgradama, opticki cvorovi...) pa i najmanji prekid struje izaziva
nedostupnost usluge.
2. Napajanje cesto vezano za zajednicku potrosnju zgrade (pretpostavljam bez saglasnosti, kao u mojoj zgradi, sto je kradja struje).
2. Kada nema struje u stanu ne moze se koristiti telefon.
3. Kvalitet zvuka drasticno nizi od uobicajenog kvaliteta fiksnog telefona (licno iskustvo iz razgovora sa korisnicima SBB jefi telefonije).
4. Da bi se telefon koristio mora biti ukljucen kablovski modem koji nije zanemarljiv potrosac (trosi najmanje duplo vise
energije od recimo adsl modema), dok za obican telefon Telekom obezbedjuje napajanje.
5. Dok sam imao SBB internet, on je imao ponekad ceste a ponekad dugotrajne prekide i kada je bilo struje ...
Kada ne radi internet nece raditi ni telefon.
6. Nedostupnost telefona u vanrednim situacijama (Telekom za svoje centrale ima baterije koje drze najmanje 6 casova a objekti uglavnom
imaju i svoje agregate). U takvim situacijama mobilni telefoni otkazu i pre.
7. Nedovoljno pouzdan sistem da se oslonite na njega za zvanje hitnih sluzbi.
8. Pitanje upotrebljivosti prikljucka za uspostavljanje dial up veze (recimo nadzor nekih uredjaja i podesavanje), problematican kvalitet
koriscenja faks servisa, problematicno koriscenje takvog telefonskog prikljucka za alarme i slicne uredjaje, nedovoljan napon zvona
koje daje adapter za neke uredjaje...
9. Pokvaren televizor u komsiluku moze biti izvor suma i onemoguciti pouzdano ili potpuno koriscenje servisa.
10. Dosta aktivne opreme od koje zavisi usluga se nalazi na nedostupnim mestima pa otezava brzu zamenu (cak i u slucaju da SBB ima
dovoljno rezervnih delova).

Prednost je samo mogucnost dobijanja dodatnog telefonskog prikljucka u prostoru u kojem postoji kablovski prikljucak a ne postoji
recimo slobodna parica na izvodu ili ne postoji odgovarajuca telefonska instalacija u objektu. Niza cena usluge SBB-a nije postignuta savremenijom
tehnologijom vec samo nizim kvalitetom i nepouzdanoscu servisa.

Dobro je sto je SBB ponudio uslugu ali je trebao da poradi na mrezi i da ponudi kvalitetniju uslugu. Mislim da SBB ponuda nije dovoljno
konkurentna da motivise Telekom da ponudi neku savremeniju uslugu.
[ whitie2004 @ 24.10.2012. 09:29 ] @
Trenutna najveca nelogicnost je da neki korisnik koji vec ima ktv + internet + modem, sve radi ... ipak mora da pukne 4 Kdin samo za setap. Mnogo je. I verovatno ce kad prođe neko vreme biti za džabe ....

Ostaje dilema i sta ce biti sa njihovim voip-om bez numerizacije. Dali ce to pridaviti zarad mlađeg brata? Ili ce dozvoliti da media adapter u njihovim modemima koristimo i za to? Nije im neka velika zarada ali bar taj deo kolaca ne prepustas nekoj drugoj firmi ...

Takodje ne vidim nikakav problem da ti u stan/kucu dovedu telefonski dvozilni kabl umesto koaksijalca. Rekao bi cak i da je jeftinije. Samo je do poslovne odluke. Kad vide da nemaju prođu sa uvaljivanjem troskova odrzavanja ponudice i to ...
[ calexx @ 24.10.2012. 10:59 ] @
Priključak se ne plaća ako se potpiše dvogodišnji ugovor. A to za dovođenje parica ... misliš da u svakoj zgradi montiraju neku centralu pa opet kopaju po hodnicima da bi dobacili paricu do svakog stana? Ili da od čvošrišta puste hiljade parica za nove korisnike? Ovako samo zamene modem i završili posao.
[ whitie2004 @ 24.10.2012. 12:13 ] @
Pricao sam o onima koji nemaju nista a zeleli bi samo telefon. Ako in dovedu koaksijal do stana, moci ce da kradu tv program. Aludirao sam na to da taj isti modem mogu da postave u ormaric i umesto koaksijala dovedu tel.paricu u stan. Ne vidim gde je razlika dali ce da kopaju za ovaj ili onaj kabl, bice kopanja. Zapravo - nema kopanja. U mojoj zgradi sve uradjeno plasticnim obujmicama i ukucano u malter. Prikljucni ormarici na svakom parnom spratu. Tel.parica bi mogla biti do 300m.
[ Vlaj.co @ 24.10.2012. 17:01 ] @
Sve je to super, postavlja se samo pitanje, cemu uopste sluzi fiksni telefon u 2012.? Nikoga nisam pozvao na fiksni vec par godina, A zbog smaranja kojekakvih reklama, anketa, sekti, banaka, isti sam iskidao, a potom i odjavio pre 2 godine i mir mi je u kuci, a fiksni mi nece trebati nikada vise. Imam mobilni na ugovor i on mi je previse. Po mom misljenju da ta tema fiksne nije zakasnila 20 godina???


edit: kao i sve u Srbiji.
[ ime.prezime @ 25.10.2012. 14:31 ] @
sta bi , jel poceo jos neko da koristi sbb fiksni , kakva su iskustva ?
[ Dennis @ 26.10.2012. 18:08 ] @
OK. I da li korisnik mora imati samo kablovsku televiziju ili čak i Internet priključak da bi dobio fiksni telefon? Ako je tako, onda je to previše za kućne korisnike i znači da svako mora imati triple play da bi ima fiksni, što ipak kod Telekoma nije slučaj.

Slažem se da SBB ima nepouzdanu infrastrukturu.
Nadam se da će korisnicima dozvoljavati priključenje sopstvenih telefona.
Što se kašnjenja fiksne telefonije u Srbiji tiče, ne bih se složio da nam više ne treba, jer je ipak dosta veći kvalitet zvuka preko fiksnog telefona nego preko mobilnog. Dobro, VIP je uvek kao neki HD zvuk na svojoj mreži. Takođe, fiksni je vrlo bitan za firme, pozivne centre itd. Uostalom, ovde se ne priča samo o priključenju POTS telefona, već i o paketnoj telefoniji koja je budućnost. Zanimljivo je jedino što se tolika prašina diže oko svega. Najbolje bi bilo da počnu da se pojavljuju provajderi fiksne telefonije koji ne vode računa o pristupnoj tehnologiji, već da dozvoljavaju pristup sa bilo kog Internet priključka. U tom slučaju je korisnička stvar da se pretplati na Internet i nakon toga podesi svoj uređaj, kao što se radi u razvijenijim zemljama. Smatram da će i ovo biti u Srbiji u neko skorije vreme, jer je ukinut monopol na telekomuniakcije i svako može postati operater fiksne telefonije. Samo je pitanje kada će prvi krenuti. Nego bi SBB da prodaje i druge usluge kroz fiksnu telefoniju.
[ maksvel @ 26.10.2012. 18:33 ] @
Citat:
I da li korisnik mora imati samo kablovsku televiziju ili čak i Internet priključak da bi dobio fiksni telefon?


POSTANITE KORISNIK
Da biste postali korisnik fiksne potrebno je da se priključeni na SBB kablovsku mrežu. Iskoristite mogućnost i besplatno priključite uslugu fiksne telefonije uz ugovornu obavezu od 24 meseca.

http://www.sbb.rs/Telefonija/5364/Jeftina+fiksna+telefonija.shtml
[ ljubac @ 29.10.2012. 18:34 ] @
Citat:
mmns21:
Mane SBB telefonije koje sam primetio:

1. Veliki deo mreze nema neprekidno napajanje (distribucioni pojacavaci u zgradama, opticki cvorovi...) pa i najmanji prekid struje izaziva
nedostupnost usluge.
2. Napajanje cesto vezano za zajednicku potrosnju zgrade (pretpostavljam bez saglasnosti, kao u mojoj zgradi, sto je kradja struje).
2. Kada nema struje u stanu ne moze se koristiti telefon.
3. Kvalitet zvuka drasticno nizi od uobicajenog kvaliteta fiksnog telefona (licno iskustvo iz razgovora sa korisnicima SBB jefi telefonije).
4. Da bi se telefon koristio mora biti ukljucen kablovski modem koji nije zanemarljiv potrosac (trosi najmanje duplo vise
energije od recimo adsl modema), dok za obican telefon Telekom obezbedjuje napajanje.
5. Dok sam imao SBB internet, on je imao ponekad ceste a ponekad dugotrajne prekide i kada je bilo struje ...
Kada ne radi internet nece raditi ni telefon.
6. Nedostupnost telefona u vanrednim situacijama (Telekom za svoje centrale ima baterije koje drze najmanje 6 casova a objekti uglavnom
imaju i svoje agregate). U takvim situacijama mobilni telefoni otkazu i pre.
7. Nedovoljno pouzdan sistem da se oslonite na njega za zvanje hitnih sluzbi.
8. Pitanje upotrebljivosti prikljucka za uspostavljanje dial up veze (recimo nadzor nekih uredjaja i podesavanje), problematican kvalitet
koriscenja faks servisa, problematicno koriscenje takvog telefonskog prikljucka za alarme i slicne uredjaje, nedovoljan napon zvona
koje daje adapter za neke uredjaje...
9. Pokvaren televizor u komsiluku moze biti izvor suma i onemoguciti pouzdano ili potpuno koriscenje servisa.
10. Dosta aktivne opreme od koje zavisi usluga se nalazi na nedostupnim mestima pa otezava brzu zamenu (cak i u slucaju da SBB ima
dovoljno rezervnih delova).

Prednost je samo mogucnost dobijanja dodatnog telefonskog prikljucka u prostoru u kojem postoji kablovski prikljucak a ne postoji
recimo slobodna parica na izvodu ili ne postoji odgovarajuca telefonska instalacija u objektu. Niza cena usluge SBB-a nije postignuta savremenijom
tehnologijom vec samo nizim kvalitetom i nepouzdanoscu servisa.

Dobro je sto je SBB ponudio uslugu ali je trebao da poradi na mrezi i da ponudi kvalitetniju uslugu. Mislim da SBB ponuda nije dovoljno
konkurentna da motivise Telekom da ponudi neku savremeniju uslugu.




Ovo ti podpisujem... odlicne primedbe



[ ime.prezime @ 04.11.2012. 11:16 ] @
neka bude istog kvaliteta kao skype i ja cu biti zadovoljan , samo da ne placam telekomu 500+ dinara bzvz ... isto je bzvz sto kod sbb ne moze da se bira broj , tako da cu da sacekam da ratel odobri prenosenje brojeva ...
[ circulation @ 05.11.2012. 14:24 ] @
Citat:
ime.prezime:
sta bi , jel poceo jos neko da koristi sbb fiksni , kakva su iskustva ?


Posle 4 godine čekanja odgovora od Telekoma, SBB mi je uveo fiskni telefon za 2 radna dana. Radi, dobro se čuje, broj je zanimljiv. Po meni nije na mestu odgovor da je mobilni rešenje, nije, pričam po 30-40 minuta nekoliko puta na dan, to može da bude skupo posebno kad su privatni razgovori u pitanju. Drugo mobilni telefon se zagreje toliko da posle mozak boli. Ono što me je zabrinulo u jednom trenutku je koliko će zapravo plaćati korisnici Telekoma koji zovu SBB broj? Da li neko barata tim imformacijama?

[ agasoft @ 05.11.2012. 14:33 ] @
pa ja ne znam kako počinju njihovi brojevi, ali ako potpadaju pod normalnu numeraciju nekog grada tarifiraju se kao i svaki fiksni.
[ calexx @ 05.11.2012. 15:06 ] @
To su normalni geografski brojevi i trebalo bi da pozivi koštaju isto kao i ostali ... ali je bolje da se ipak sačeka zvanična informacija.
[ hauba™ @ 05.11.2012. 20:34 ] @
Da li neko ko je uveo SBB fiksni telefon može da mi kaže kako on izgleda (naravno ne treba mi ceo broj nego format).
[ videofon @ 05.11.2012. 21:34 ] @


Citat:
hauba™: Da li neko ko je uveo SBB fiksni telefon može da mi kaže kako on izgleda (naravno ne treba mi ceo broj nego format).



opseg brojeva za Beograd: od 400-0000 do 409-9999

na sajtu ratela ima spisak numeracija i za ostale gradove, kao i druge provajdere (telenor fiksna...)
[ calexx @ 05.11.2012. 21:41 ] @
Format je običan geografski, Beograd i dalje ima pozivni 011 a SBB je dobio brojeve 4000000 do 4099999 tj 100000 brojeva za Beograd. Novi Sad naravno 021 a brojevi 3000000 do 3009999 tj 10000 brojeva.

Sad gledam šta kaže Ratel i evo ko ima koje brojeve za Beograd:

SERBIA BROADBAND - SRPSKE KABLOVSKE MREŽE 11 4000000 11 4099999 01.04.2012 01.04.2022

ORION TELEKOM 11 4100000 11 4100999 01.12.2009 17.06.2019

ORION TELEKOM 11 4101000 11 4110999 15.03.2011 17.06.2019

ORION TELEKOM 11 4111000 11 4119999 01.04.2010 17.06.2019

ORION TELEKOM 11 4120000 11 4129999 01.04.2010 17.06.2019

ORION TELEKOM 11 4140000 11 4149999 01.04.2010 17.06.2019

TELENOR 11 4400000 11 4409999 02.02.2011 10.02.2020

TELENOR 11 4410000 11 4410999 01.05.2012 10.02.2020

TELENOR 11 4411000 11 4411999 15.09.2012 10.02.2020

VIP MOBILE 11 4999000 11 4999999 01.09.2012 01.09.2022
[ Stijak @ 06.11.2012. 16:59 ] @
Upravo sam uveo SBB fiksni. Prezadovoljan sam cijenama. 390 umjesto 658 dinara za pretplatu (pretplata + omnifon usluga koja je kod SBBa uključena u pretplatu)...

A dobijam mnogo više. 200 minuta prema 70 država svijeta (fiksni mi uglavnom služi za povremene pozive inostranstvu - za starije rodjake i tehnofobe koji nemaju Skype... Za domaće minute - dovoljan mi mobilni - i nešto od ovih 200 minuta prema drugim operaterima... I fiksni takodje služi da me pomenuti rodjaci mogu ponekad pozvati...

Računam da će domaći pozivi prema drugim operaterima (prema SBBu je već besplatna) pojeftiniti - kako cijena interkonekcije bude padala - jer mislim da se u normalnom svijetu ta interkonekcija za domaće fiksne razgovore i ne plaća (jer kako bi inače nudili flat nacionalne usluge za 10ak evra)... Uostalom - to što telekom naplaćuje pozive prema drugim fiksnim u svojoj mreži, (a posebno skupo u drugim geografskim kodovima) a kod drugih je to besplatno im je čist bezbrazluk, ali im se može jer ih većina zbog neobavještenosti, inertnosti neće ni mjenjati (i manji broj zbog mana koje ste naveli)...

Što se tiče mana koje ste naveli - ne smeta mi ništa. Mobilni koristim kao glavni telefon (gdje sam prezadovoljan mts-om čijim paketima sa popustom od 50% na pretplatu nema premca, a i na 3g mreži je kvalitet razgovora savršen), a i do sada sam u kući imao samo jedan bežični koji ne radi bez struje - pa mi i ne treba telefonija koja radi bez struje.

Inače - kod mene SBB ima poprilično dobar signal i ne puca gotovo nikada - pa vjerujem da će onda i telefonija raditi...

P.S. Nešto sam računao. Npr. kod telekoma bi me 200 minuta prema Japanu ili Kini koštalo 11000 dinara. Prema SADu ili Australiji 9000 dinara. Prema Velikoj Britaniji, Njemačkoj ili Rusiji 5500 dinara. (http://goo.gl/S9SsV). Kod SBBa je u sva tri slučaja to uključeno u pretplatu od 390 dinara!!!

Čak i njihov VoIP koji uključuje zvanje posebnog broja na kojem onda kucaš neke kodove ima cijene 10ak puta veće od SBBovih koje dobijaš običnim biranjem broja...

[Ovu poruku je menjao Stijak dana 07.11.2012. u 18:51 GMT+1]
[ ime.prezime @ 06.11.2012. 19:25 ] @
jel ima neko ceo spisak dodeljenih brojeva , za sve provajdere i pozivne brojeve ?
[ calexx @ 06.11.2012. 19:32 ] @
Geografski na http://registar.ratel.rs/cyr/r...&net=&broj=&page=1 a za sve http://registar.ratel.rs/cyr/reg202
[ ime.prezime @ 06.11.2012. 19:54 ] @
hvala calexx
[ milivoje t @ 14.11.2012. 23:17 ] @
Citat:
Stijak:
Upravo sam uveo SBB fiksni. Prezadovoljan sam cijenama. 390 umjesto 658 dinara za pretplatu (pretplata + omnifon usluga koja je kod SBBa uključena u pretplatu)...

P.S. Nešto sam računao. Npr. kod telekoma bi me 200 minuta prema Japanu ili Kini koštalo 11000 dinara. Prema SADu ili Australiji 9000 dinara. Prema Velikoj Britaniji, Njemačkoj ili Rusiji 5500 dinara. (http://goo.gl/S9SsV). Kod SBBa je u sva tri slučaja to uključeno u pretplatu od 390 dinara!!!


mozes li mi reci da li je moguce biranje broja telefona. ili ti daju nasumice broj ?
nemam kablovski prikljucak, ali zbog ove fiksne telefonije razmisljam da ga uzmem, a deluje da ima prednosti, posebno razgovor u mrezi...

odgovor na p.s. telekom odavno koristi voip za internacionalne pozive, a tarifira ih pakleno skupo. bar je pre koristio, dok je ostale operatere i preduzetnike gusio na nacin koji je definicija nekoliko krivicnih dela...

ima li telekom jos uvek one dve anticke tarife, nocnu jeftinu i dnevnu skuplju ?
[ Dennis @ 14.11.2012. 23:41 ] @
Citat:
Stijak:
Upravo sam uveo SBB fiksni. Prezadovoljan sam cijenama. 390 umjesto 658 dinara za pretplatu (pretplata + omnifon usluga koja je kod SBBa uključena u pretplatu)...

A dobijam mnogo više. 200 minuta prema 70 država svijeta (fiksni mi uglavnom služi za povremene pozive inostranstvu - za starije rodjake i tehnofobe koji nemaju Skype... Za domaće minute - dovoljan mi mobilni - i nešto od ovih 200 minuta prema drugim operaterima... I fiksni takodje služi da me pomenuti rodjaci mogu ponekad pozvati...

Računam da će domaći pozivi prema drugim operaterima (prema SBBu je već besplatna) pojeftiniti - kako cijena interkonekcije bude padala - jer mislim da se u normalnom svijetu ta interkonekcija za domaće fiksne razgovore i ne plaća (jer kako bi inače nudili flat nacionalne usluge za 10ak evra)... Uostalom - to što telekom naplaćuje pozive prema drugim fiksnim u svojoj mreži, (a posebno skupo u drugim geografskim kodovima) a kod drugih je to besplatno im je čist bezbrazluk, ali im se može jer ih većina zbog neobavještenosti, inertnosti neće ni mjenjati (i manji broj zbog mana koje ste naveli)...

Što se tiče mana koje ste naveli - ne smeta mi ništa. Mobilni koristim kao glavni telefon (gdje sam prezadovoljan mts-om čijim paketima sa popustom od 50% na pretplatu nema premca, a i na 3g mreži je kvalitet razgovora savršen), a i do sada sam u kući imao samo jedan bežični koji ne radi bez struje - pa mi i ne treba telefonija koja radi bez struje.

Inače - kod mene SBB ima poprilično dobar signal i ne puca gotovo nikada - pa vjerujem da će onda i telefonija raditi...

P.S. Nešto sam računao. Npr. kod telekoma bi me 200 minuta prema Japanu ili Kini koštalo 11000 dinara. Prema SADu ili Australiji 9000 dinara. Prema Velikoj Britaniji, Njemačkoj ili Rusiji 5500 dinara. (http://goo.gl/S9SsV). Kod SBBa je u sva tri slučaja to uključeno u pretplatu od 390 dinara!!!

Čak i njihov VoIP koji uključuje zvanje posebnog broja na kojem onda kucaš neke kodove ima cijene 10ak puta veće od SBBovih koje dobijaš običnim biranjem broja...

[Ovu poruku je menjao Stijak dana 07.11.2012. u 18:51 GMT+1]


Ako već računar cenu fiksnog sa uslugom OmniFon, onda su cene oko 10 puta niže, pa nije dobra računica. Cena ka USA je ispod 5 din/min.
[ Stijak @ 15.11.2012. 09:46 ] @
@milivoje - nazovi korisnički centar na 19900 pa pitaj. Ja nisam tražio specijalni broj... Antičke tarife (vjerovatno iz vremena kad su operatori prespajali ručno pozive i imali određeni kapacitet) još imaju za domaći saobraćaj. Imaju čak i impulse - iako ne kontam čemu im služe jer sve cijene izražavaju u din/min, ali izgleda da interno još koriste impulse za obračun...

@dennis - Omnifon nije InoCall plus o kojem pričaš. Omnifon je usluga koja obuhvata identifikaciju poziva, poziv na čekanju, konferencijske pozive i prenošenje poziva - što je kod SBBa besplatno i kod svakog normalnog operatera bi trebalo da je besplatno. I kod mts-a u mobilnoj je besplatno. Samo su na fiksnome našli da zaradjuju na neobrazovanom narodu kao da je to moš misliti neka specijalna usluga. Ne znam da li više iko na svijetu naplaćuje identifikaciju poziva...

A čak i inocall plus iako dosta jeftiniji od standardnog telekoma (koji je kriminalno skup sa cijenama formiranim kada se telefonski poziv prenosio bakarnim žicama kroz atlantik kapaciteta nekoliko desetina poziva) - nije baš toliko povoljna opcija. Znači - plaćaš pretplatu za telefon, pa 118 dinara za inocall plus i onda nemaš ni jedne besplatne minute. I te povoljne cijene imaš prema 30ak država nasuprot 70ak kod SBBa...

Meni je 200 minuta besplatnih sasvim dovoljno - ionako to koristim za neke starije rodjake. Za mladje, moje prijatelje i slično - Skype FTW - već ga uveliko koristim i u pokretu na mobilnom na 3g mreži... Mogao bi kupiti skype out - ali ne zovem sad baš toliko...

U principu glavni razlog prelaska na SBB je taj sam već godinu dana razmišljao da ukinem fiksni. Naime dosadilo mi je da plaćam račune od 1000-2000 dinara za 50 min u domaćem saobraćaju (na mobilnom mi više minuta ostane nepotrošeno) i 20-50 minuta prema inostranstvu (gdje bih mogao preći na skypeOut). Računam da ću se kod SBBa uklopiti u pretplatu.

Inače - telekomov recept za uspjeh bi bio da uvedu da su njima pozivi u mreži besplatni, kao i pozivi prema operaterima u vlasništvu telekoma (Telekom Republike Srpske i ako imaju fiksnu u Crnoj Gori) jer mnogi tamo imaju rodbinu i prijatelje i da im ovaj inocall plus važi i bez posebne pretplate. U tom slučaju ni ja ne bih vidio neku potrebu da predjem. A do tada - daleko im lepa kuća.



P.S. Nevezano sa odgovorima - da prokomentarišem kvalitet nakon sedmicu dana korištenja usluge. Kvalitet je dobar, nema digitalizacije i raspon za glas je OK. Ali ima jedna doza šuma na liniji. Nije on toliko jak da smeta i kad ne obraćaš pažnju i ne primjetiš ga. Ali me iritira što postoji, a znam da ne postoji nijedan tehnički razlog da postoji. Preko istog koasijalnog kabla preko koga prolazi taj telefonski razgovor mogu strimovati HD video sa kristalno jasnim dolby 5.1 zvukom. Možda je Cisco odlučio da umjesto audio procesora od 2 dolara kupi neki jeftiniji i uštedi dolar i po na modemu, ali i to mi djeluje nevjerovatno.

I ovo možda umišljam - jer su nijanse premale za moje neutrenirano uho - ali pozivi prema telekomu kao da su sa za mrvicu većim šumom, tako da sam prvog dana mislio da im telekom namjerno ubacuje šum u interkonekciju, ali sam onda primjetio da izvjesna doza šuma postoji i za druge pozive.

[Ovu poruku je menjao Stijak dana 15.11.2012. u 11:14 GMT+1]
[ agasoft @ 15.11.2012. 09:56 ] @
Stijak, još im je besplatna i govorna pošta, koju ja kod telekoma ne mogu da dobijem ni za pare...
A na novoj savršenoj centrali sam...
[ milivoje t @ 15.11.2012. 11:21 ] @
Citat:
Stijak:
Inače - telekomov recept za uspjeh bi bio da uvedu da su njima pozivi u mreži besplatni, kao i pozivi prema operaterima u vlasništvu telekoma (Telekom Republike Srpske i ako imaju fiksnu u Crnoj Gori) jer mnogi tamo imaju rodbinu i prijatelje i da im ovaj inocall plus važi i bez posebne pretplate. U tom slučaju ni ja ne bih vidio neku potrebu da predjem. A do tada - daleko im lepa kuća.

telekomov recept za uspeh je monopolska pozicija koja tesko da ce biti narusena. jer konkurenti su im ograniceni pruzanjem usluge domacinstvima do kojih je stigao koaksijalni kabl i koja moraju da kupe internet paket.
monopol je jak, ako se secate pre par godina tender za drugog fiksnog operatera u Srbiji je propao, jer se na njega niko nije javio...

prva prava konkurencija Telekomu u oblasti ino poziva bio je Skajp. ipak oni prakticno nisu reagovali korekcijama cena i ponudom konkuretnog servisa za ino pozive...

@SBB
po pozivu na br. 19900, u jednom trenutku govorna masina diktira u kojim delovima grada je doslo do prekida SBB veze, lista je podugacka, da li je to samo danas ili inace ? sto se tice dodele broja operater nije 100% siguran...


@Stijak
koji hardver ti daju da bi radila fiksna telefonija ?

[ Stijak @ 15.11.2012. 12:01 ] @
Ma tu listu ignorišem kad nazovem - ali često je dugačka. Mislim da bi prvo trebao imati kablovsku da vidiš kako su pouzdani - još bolje internet (telefon će raditi kad i net) ili pitati komšiju koji ima... Zavisi valjda od komšiluka jer znam da ima ljudi koji nisu zadovoljni.

Meni internet nestaje jednom u 5-6 mjeseci na sat-dva i odličan je kvalitet veze - pa tako zaista nemam razloga da se žalim. Inače - živim oko Djerma. Imao sam na početku problem sa netom - ali su mi servisirali, otkrili da je slab signal, pojačali na pojačavaču i riješili problem.

Prilikom instalacije samo zamjene Scientific Atlanta kablovski modem sa nekim većim iste kompanije koji ima 2 porta za telefon. Sve traje 5 minuta od čega 4 minute potpisuješ kojekakve gluposti... Poslije pola sata ti proradi internet i telefon i tada te zovu da ti kažu broj.
[ milivoje t @ 15.11.2012. 14:45 ] @
^koristan info

stanje mreze mi je primarna briga jer iako nisam korisnik kablovskih usluga, njihove servisere vidjam redovno, kako na poslu tako i na mestu stanovanja. neko je pomenuo i eventualnu problematicnost pri koriscenju faksa...
ipak mogucnost da za 600din kod IKOMa ili 1000din kod SBBa (uz potpisivanje godisnjeg ugovora) uzmem 3 broja u fiksnoj telefoniji mi je vrlo primamljiva...
tri broja u telekomu kostaju oko 200evra.

evo jedne odlicne uporedne analize sva tri operatera:

http://www.informisanje.info/2...iksni-telefon-poredjenje-cene/

ako pogledate tabelu u kojoj su cene minuta u nacionalnom saobracaju, sto fiksnom, sto mobilnom SBB i IKOM ne nude drasticno nize cene od Telekoma.
ako je SBB-u obracunski period minut, a telekomu impuls koji nesto kraci od minuta, moze se desiti da telefoniranje Telekomom bude jeftinije, a tu im je i ova nocna tarifa...
cak ni broj minuta koje dobijete uz pretplatu nije veca nego kod Telekoma, ako racunate cenu po minutu u okviru pretplate.

ono sto je bolje je besplatna identifikacija poziva, besplatan razgovor u mrezi i jeftiniji pozivi za inostranstvo.
[ calexx @ 15.11.2012. 14:56 ] @
Skoro sam gledao, Telekom ima jeftiniji minut u jeftinoj tarifi ali ... ko sad da čeka 21h da zove nekoga? ;) U skupoj je malo skuplji ali je glavna prednost SBB-a za one koji razgovaraju sa inostranstvom, 100 ili 200 takvih minuta ne mogu da se mere sa dosadašnjim fiksnim cenama.
[ whitie2004 @ 15.11.2012. 18:45 ] @
Ako su primarni razgovori sa inostranstvom mnogo ti je jeftinije, ( i pretplata i minut razgovora ) da uzmes VOIP bez broja kod istog tog SBB-a
[ Stijak @ 15.11.2012. 20:14 ] @
Imaš još jeftinije voip razgovore kod inostranih voip operatera. Za neke sitne pare možeš dobiti i flat, pa čak i broj (u nekoj drugoj državi npr USA)...

Citat:
Ako su primarni razgovori sa inostranstvom mnogo ti je jeftinije, ( i pretplata i minut razgovora ) da uzmes VOIP bez broja kod istog tog SBB-a

I šta onda - ako hoću broj - da plaćam još na to pretplatu kod telekoma?
Ipak mi znači da imam broj. Ne puno i ne bih to mnogo plaćao - ali mi je ovih 390 dinara za sve to i besplatne minute taman. Baš neki od tih starijih rodjaka sa kojima razgovaram ne vole da zovu na mobilni. Plus ako imaju oštećen sluh, a nazovu me kada sam na ulici - nema šanse išta da čuju... A ovo je mala cijena da ipak imam broj.

Ni 600 dinara (telekom pretplata + identifikacija bez koje mi je besmisleno imati telefon) mi nije toliko skupo, ali bih onda morao koristiti neki voip za pozive u inostranstvo. A mnogo je lakše uzeti telefon u ruke i okrenuti broj. Znam da imaju i oni fensi bežični telefoni koji mogu biti i u tel mreži, a imaju i voip preko interneta i htio sam to ranije da kupim, ali čemu sve to uz ovako povoljnu ponudu..

A i neću da plaćam bezobrazluk - naplaćivanje najosnovnijih stvari kao što je identifikacija i astronomske cijene razgovora. Nemam ništa lično protiv telekoma - kao što rekoh u prvom postu - korisnik sam MTSa već 8 godina i prezadovoljan sam (a ni njima nisam bio zadovoljan do dolaska VIPa kada je dupol u mobilnoj telefoniji pukao i kada smo zaista dobili niže cijene i tarife koje ne razdvajaju mreže).

Uostalom - mene bi telekom ionako pre ili kasnije izgubio sve i da im nije došla konkurencija. Pre više od godinu dana sam htio fiksni da stavim u mirovanje, ali su tada taman tu uslugu ukinuli pa mi onda bilo teško da se odreknem fiksnog totalno i trajno - posebno jer su me naplašili da će me eventualni priključak kasnije skupo koštati. Pisao sam o tome i ovdje (http://www.elitesecurity.org/t433041-0)

[Ovu poruku je menjao Stijak dana 15.11.2012. u 21:28 GMT+1]
[ kostas_bgd @ 15.11.2012. 21:47 ] @
Uveo sam SBB-ov fiksni. Dosta dobro funkcioniše, kvalitet zvuka je odličan. Jedini nedostatak jeste neažurnost njihovih programera. Trenutno zaduženje i broj preostalih minuta ni na jedan način trenutno nije moguće proveriti. Na SBB home portalu još nema opcija vezanih za telefoniju, a ni preko njihovog call centra nije moguće proveriti ove podatke. Kažu da su to "poverljive informacije", i da ih nije moguće davati preko telefona. Inače, listing može u njihovom predstavništvu da izvadi jedino nosilac ugovora uz ličnu kartu. Mislim da su zaista preterali sa birokratijom i da na ovaj način teško mogu da dobiju nove korisnike.
[ Stijak @ 15.11.2012. 22:12 ] @
Meni su pravili problem da uvedem telefon jer se stan i SBB račun vodi na mog oca (koji ne živi u Srbiji) Sve dosadašnje ugovore sa SBBom sam potpisivao ja. Čak sam i telekomov fiksni imao na svoje ime.
Pošto sam instistirao - otišao da im pokažem račun fiksne na moje ime - nudio da uzmem dokumente i "odnesem" ocu na potpis tj. da ne mora doći lično - pristali su - ali su ih objasnili da ih je RRA natjerala da poštuju tu svu silnu birokratiju za fiksni i da to nije do njih...

A ostalo - pa telekom i dalje to nema - a imali su decenije da to urade. Ima online listing samo - pa da sam računaš koliko si potrošio...

Vjerujem da će ostalo srediti - treba im dati vremena, tek su počeli. Meni mnogo ne znači - jer znam da ću trošiti daleko manje od 200 minuta, a poslije je jeftino. Na mobilnom je druga priča - jer je obično saobraćaj poslije besplatne količine mnogo skuplji (mislim da ovo rade namjerno kao neku vrstu poreza na nesposobne da odaberu odgovarajući paket). Onda oko nekih stvari kao što je internet nemaš direktan pregled - tvoj telefon ukoliko mu nisi isključio ažuriranje preko mreže može potrošiti stotinu megabajta za čas...

[Ovu poruku je menjao Stijak dana 15.11.2012. u 23:23 GMT+1]
[ shexpirsheq @ 05.01.2013. 19:17 ] @
Jel moze da se prenosi broj u fiksnoj telefoniji?

Znam da sam procitao negde pre par meseci da ce krenuti prenos broja od 1.decembra 2012/
[ calexx @ 05.01.2013. 19:36 ] @
Kažu da je odloženo jer Telekom nije spreman za to.
[ deki-bleki @ 03.02.2013. 13:56 ] @
Ako nije spreman to da uradi,neka promene direktora i neka dovedu sposobne ljude.
dokle narod da ima strpljenja za nesposobne kadrove?
Ima nezaposlenih koji jedva cekaju da dobiju sansu
Poenta je sto nisu spremni da se odreknu malog dela velikog kolaca para...
[ ZM0501 @ 13.02.2013. 22:18 ] @
Jel mora da se ima internet da bi se uveo fiksni ili je dovoljan samo tv?
[ bachi @ 14.02.2013. 05:10 ] @
Alava bagra je to. Dakle - mora KTV obavezno + telefon, za internet nisam siguran.
[ calexx @ 14.02.2013. 08:12 ] @
Niko nije pitao da li mora KTV nego da li mora i internet. A inače se KTV ne plaća nego se plaća održavanje, ovo su nekad davno nespretno nazvali. To je lepo objašnjeno pre par godina u https://www.elitesecurity.org/p2817409 ali jeste kewl da napadaš svog omiljenog provajdera. ;) A mogao si i da kažeš da ADSL ne možeš imati ako ne uvedeš i plaćaš fiksni telefon iako ti ni najmanje nije potreban.
[ Stijak @ 14.02.2013. 08:31 ] @
Mislim da bez interneta - jer ga nigdje ne spominju na http://sbb.rs/Telefonija/5364/Jeftina+fiksna+telefonija.shtml

A i ako uzimaš i jedno i drugo - onda možeš uzeti trio paket koji ima i dodatne minute u fiksnoj za istu ili čak malo jeftiniju cijenu - pa ne vjerujem ni da bi nudili fiksni kao posebnu uslugu da ne može bez interneta...
[ bachi @ 14.02.2013. 08:59 ] @
Citat:
calexx:
Niko nije pitao da li mora KTV nego da li mora i internet. A inače se KTV ne plaća nego se plaća održavanje, ovo su nekad davno nespretno nazvali. To je lepo objašnjeno pre par godina u https://www.elitesecurity.org/p2817409 ali jeste kewl da napadaš svog omiljenog provajdera. A mogao si i da kažeš da ADSL ne možeš imati ako ne uvedeš i plaćaš fiksni telefon iako ti ni najmanje nije potreban.

Culex, brate, o čemu ti pričaš? Ako hoću telefonsku liniju od Telekonja, plaćam mesečnu pretplatu od ~500 dinara i to je to. U nju je uračunato održavanje infrastrukture (ili misliš da ti kablovi i oprema ne moraju da se održavaju)?

Kod SBBa ako hoćeš telefon, pokraj toga što plaćaš pretplatu od 390 dinara, moraš da plaćaš i KTV od 1030 dinara, što je ukupno 1420 dinara.

Onaj koji želi samo fiksni telefon i ništa više (dakle ni kablovsku ni internet), a nema tehničke mogućnosti kod Telekonja, primoran je da plaća nešto što mu ne treba i što nije želeo.

U situaciji kada korisnik već ima KTV kojeg želi, onda što se telefona tiče ništa nije sporno.

Internet nije neophodan da bi imao SBB "fiksnu" telefoniju, iako će ti staviti kablovski modem.
[ calexx @ 14.02.2013. 09:47 ] @
Ti kao ništa nisi razumeo šta sam napisao. ;) Pitanje je bilo da li pored kablovske televizije mora i internet da bi se dobila telefonija a ti ubacuješ komentar da za telefoniranje mora i televizija. Taj deo nije sporan, SBB svoje usluge nudi preko kablova kojima je potrebno održavanje, to je onih 1036 i to podrazumeva da imaš analognu kablovsku televiziju. Ko hoće internet, plaća i internet. Ko hoće telefoniju, plaća telefon i naravno opet ono osnovno održavanje. Nisam ja pomenuo da se fiksna plaća koliko se plaća nego da bi dobio ADSL, moraš da plaćaš fiksni koji možda nećeš. Zbog toga je Jefi namenjen uglavnom onima koji već imaju neku SBB uslugu. Sigurno se ne isplati da se plaća održavanje da bi se telefoniralo.

Druga je priča to što imam loše mišljenje o Jefiju, to je još u eksperimentalnoj fazi, očekuje se da beta testeri plate SBB-u da bi im pomogli da nađu greške i da to postane prava usluga. Ipak, tek kada budu davali modeme sa svojim napajanjem i kada sam signal ne bude zavisio od nekog nestanka struje usput, onda će to da bude realna zamena za fiksnu. Uz to, Jefi se baš baš isplati onima koji mnogo zovu inostranstvo, onima kojima je mobilna bitnija se baš i ne isplati. Zato još i ne razmišljam o tome.
Možda ovo pomogne nekome ako razmišlja o Jefiju.
[ Stijak @ 14.02.2013. 10:38 ] @
Pa jeste u eksperimentalnoj fazi. Desilo se za ova 2-3 mjeseca da par puta nije konekcija bila najbolja u smislu da jedna od strana nije čula drugu - pa smo morali ponovo birati. Inače - koriste voip za pozive prema mobilnima u BiH (izlazi neka lokalna identifikacija). 2 puta nije radio po nekoliko sati - uglavnom je bio prekid signala i za internet...

Sve ovo pišem da biste znali o čemu se radi. Ja sam i dalje veoma zadovoljan - meni je mnogo isplativije - telefonski račun mi je triput manji u odnosu na telekom, a više ne brojim sekunde kada nazovem rodbinu koja se ne snalazi sa skype-om u inostranstvo. Ionako iole bitne pozive primam na mobilni, pa nema straha da me neko neće moći dobiti jer fiksni ne radi.

Citat:
Jefi se baš baš isplati onima koji mnogo zovu inostranstvo, onima kojima je mobilna bitnija se baš i ne isplati.

Za pozive mobilnoj se ne isplati ni telekomov fiksni koji je skuplji u višoj tarifi (cijena 10,93 din/min u jakom saobraćaju i 7,28 din/min u slabom saobraćaju prema SBBovih 9din/min 24/7). Isplate im se mobilne postpaid tarife sa paketima minuta - što i ja koristim za takve pozive :)
[ calexx @ 14.02.2013. 13:36 ] @
Naravno, mislio sam na mobilne sa minutima u paketu koji mogu da posluže za sve, osim za inostranstvo. Jefi za ovo drugo. Meni je i dalje bitan detalj da Jefi ne radi ako meni nestane struja ili ako nestane negde do čvorišta pa nemam signal. Ko koristi SBB, može da proceni koliko je to često, negde možda i nema tih prekida. To se lako rešava, agregat gde im je problem, za korisnike modemi sa baterijom koja će da izdrži neko vreme bez struje. Neko nema mobilni ili hoće da ubije vreme kad nema struje, onda lepo zasedne za fiksni koji uvek radi.
Osnovni problem je što se Jefi dobije ili pod ugovorom na dve godine što nije pametno za nešto što je još neprovereno ili uz dobro keširanje. Kada ukapiraju da im to više ne donosi para, verovatno će i Jefi da se dobije bez harača. Ja bih sigurno uzeo mesec, dva, pet da probam pa ako radi, nastavim. Ovako moram da dajem velike pare ili da se obavežem na dve godine. Previše.
[ Stijak @ 29.03.2013. 20:02 ] @
Neko je rekao kako nemaju online listing, pa je red da ih pohvalim jer imaju i to odličan. Čini mi se da radi od januara- mada sam ja tek sad otkrio. Ali nije mi ni trebalo - jer osim nešto sitno dinara na pozive prema BiH koji ne ulaze u pretplatu - nisam plaćao ništa preko pretplate.

Ne samo da sada imaju i listing sa cijenama na portalu, pregled besplatnih minuta i slično, već se mogu uključiti i razne usluge tipa skrivanje identifikacije, preusmjeravanja, govorna pošta, zabrana prema mobilnim, premium (09x) i/ili medjunarodnim - sve preko portala...

U svakom slučaju! I dalje sam prezadovoljan fiksnom.
[ Marko543 @ 05.06.2013. 09:32 ] @
Plasim se ja njih... malo malo pa mi kablovska ne radi... ko zna kako bi bilo sa fiksnim...
[ MagicMaster @ 08.05.2014. 16:07 ] @
Koristio sam 25 dana njihov TryAndBuy paket, 1500 minuta za DŽ ka svim fiksnim brojevima u Srbiji.

Sve je OK, sve šljaka, ažuriranje liste poziva na sajtu, itd ...

Bio jutros sa ocem u poslovnicu da podnesem zahtev.

Podneo zahtev ja.
Podneo zahtev on.

Napravili da kad bude odobreno, on ustupa meni, da bude na isto ime/ugovor.

Posle par sati zove teta iz Telekoma da "nudi povoljnosti" , televizija, net, rekoh, ništa od toga mi ne treba, "Pa onda ništa, da vam odobrimo" "Odobrite" ...

Posle sat vremena Stigne SMS od SBBa da je odobreno, i da će prenos biti obavljen 13.05.2014. izmedju 12 i 15 sati valjda....

Eto, ukratko.

Pošto keva više korsiti fiksni, njihov broj će biti varijanta 390 dina sa 200 minuta, a mi mnogo manje, uzeli smo varijanta gde je 1 dinar pretplata, i plaćaš sve što potrošiš .....

Inače, moj prijatelj je raskinuo sa telekomom, i dobio nov broj u SBBu, jer telekom nema tehničku mogućnost da preseli taj broj... ko zna šta je tu u pitanju.
[ Iksi @ 08.05.2014. 16:40 ] @
Pozdrav!
Imam adslposta net.
Zeleo bih da prenesem broj iz telekom-a, da li mi se ukida adsl
prikljucak, ili adsl nastavlja da radi normalno ako predjem na sbb?
Hvala u napred
[ abyss @ 01.07.2014. 07:47 ] @
@MagicMaster

Ne mogu da nadjem tu varijantu na SBB sajtu gde je pretplata 1din. Jel to postoji jos uvek?
[ bachi @ 01.07.2014. 08:02 ] @
Pretplata je 1 dinar, ali ne za prvu liniju, već za dodatnu. Prva linija košta 390 dinara, za za drugu imaš mogućnost pretplate od 290 dinara sa uključenim besplatnim minutima (kao i u prvoj liniji), ili pretplata 1 dinar, a platiš koliko potrošiš.

http://sbb.rs/Telefonija/5370/Cenovnik.shtml/nav_start=0
[ calexx @ 01.07.2014. 09:33 ] @
Citat:
Iksi: Zeleo bih da prenesem broj iz telekom-a, da li mi se ukida adsl
prikljucak, ili adsl nastavlja da radi normalno ako predjem na sbb?
Ako prebaciš broj na SBB, onda ta linija ide koaksijalcem a ne preko Telekomove centrale pa ADSL više neće da može. Ako imaš ugovor u PTT, verovatno nećeš moći da preneseš broj dok on traje.
[ Tamara_K @ 25.08.2016. 18:33 ] @
Da reanimiram temu, kako se vama čini ova ponuda?
Ne pričamo mnogo sa fixnog, taman tih 200 min. bi nam bilo dovoljno. Postoji li neka začkoljica i koja, ako postoji?

http://sbb.rs/telefonija/zasto-telefonija

Evo ovo npr.
do 200 minuta ka fiksnim mrežama u Srbiji i prema 70 zemalja sveta (zona 1) uključeni u pretplatu

DO 200 minuta?
[ calexx @ 25.08.2016. 18:59 ] @
Pa do, nema preko. ;) Sve je odavno poznato, prednost je niža cena u odnosu na mts fiksnu, 200 minuta u odnosu na 150 a ako nekome znače pozivi na neke inostrane brojeve, još bolje. Mana je uglavnom to da nema telefoniranja kada nema SBB signala, nema struje, bude neki problem sa linkom usput. Naravno, podrazumeva se da imaš SBB analognu jer i to mora da bude u priči.
[ Tamara_K @ 25.08.2016. 21:10 ] @
Citat:
calexx: Pa do, nema preko. ;)


Zbunilo me to "do", jer do 200 minuta može značiti i 1 minut, reko' da nije neka zamkica. Razmisliću još. Hvala u svakom slučaju!
Edit:
"Uz ugovornu obavezu na 24 meseca dobijate do 100 minuta za pozive ka svim fiksnim brojevima u Srbiji i još preko 70 zemalja iz zone 1. Napredne funkcije su besplatne u paketu."
Gledala sam još malo, izgleda da tih 200 minuta dobijaš samo u prvoj godini (promocija), a onda u drugoj 100 minuta i plaćaš.
[ Lavlja_Jazbina @ 25.08.2016. 23:17 ] @
A koliko je internet kada prodje taj grejs period od 6 meseci?

[ Tamara_K @ 26.08.2016. 09:01 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: A koliko je internet kada prodje taj grejs period od 6 meseci?


Trebalo bi da ti obračunavaju po cenovniku za paket koji si uzeo. Promocije su samo za nove korisnike, za one koji već koriste SBB, jedino ima ovo sa telefonom i da pređeš na neki veći/skuplji paket, da dokupiš neki paket:


HD Maximum, HBO Premium, Plus paket….

Npr, ja imam Duo Gold paket, a Trio Gold mi nude za:
Fiksna telefonija 12 meseci bez pretplate! Internet 6 meseci besplatno! Televizija 990 dinara prvih 6 meseci!
a onda obračunavaju po cenovniku(bar tako mislim, logično je), treba izračunati i videti da li se ispalti, a to je individualno. Isto tako, ako hoćeš da raskinš ugovor posle 2 godine, pa da se vratiš na npr. Duo Gold, koja je procedura, da li ponovo plaćaš priključak, zato što si raskinuo ugovor?

Ja sam odlučila da neću ništa da diram, neka ga ovako, kako je i do sada bilo ;-).
[ calexx @ 26.08.2016. 10:25 ] @
Malo si promešala po temi, počelo je od pitanja o telefoniji i završilo sa poređenjem paketa i opisom akcije.

Što se telefonije tiče, ko uzme samo to a ne uzme Trio paket, onda ima 100 minuta u okviru pretplate. Ako uzmeš Trio Silver/Gold onda sleduje 200 minuta a ako uzmeš neki od skupljih paketa, onda preko toga još 1500 minuta za pozive u domaćoj fiksnoj mreži.

Mislim da pomenuta akcija važi samo za nove korisnike ili one koji su imali samo najosnovnije usluge. Za postojeće korisnike valjda važi da prvih 6 ili 12 meseci plaćaju po ceni dosadašnjeg paketa pa posle po ceni novog koji naravno mora da bude skuplji. Ako sa Duo pređeš na Trio, onda u prvom periodu plaćaš i dalje Duo a posle paket na koji pređeš.

Kada istekne ugovorna obaveza možeš da biraš apsolutno šta ti odgovara a vraćaš opremu koju nećeš da koristiš. Ako odjaviš internet onda vraćaš HG, ako odjaviš D3, vraćaš prijemnik. Ako baš raskidaš ugovor sa SBB, vraćaš sve od opreme. Kako će kasnije da priključe će da zavisi od trenutka, možda naplate a možda bude neka akcija za besplatno priključenje. Ako samo hoćeš da se vratiš sa Trio na Duo, onda verovatno ne vraćaš i plaćaš ništa, samo ostaješ bez tlf broja ... mada verovatno onda opet možeš da ga prebaciš u neku drugu mrežu. Ja zbog tih komplikacija sa telefonskim brojem nikada nisam koristio Trio a telefon je i dalje mts-ov ISDN i uglavnom će tako da ostane. Prednost SBB telefonije (pozivi prema inostranstvu) mi ne znači ništa.
[ Tamara_K @ 26.08.2016. 12:11 ] @
Citat:
calexx: Malo si promešala po temi, počelo je od pitanja o telefoniji i završilo sa poređenjem paketa i opisom akcije.


Stvarno ga pomešah :-), ali kako je Lavlja_Jazbina postavio pitanje otišla sam na SBB sajt i pogledala šta se nudi. Možda nekome i bude od koristi.
[ pctel @ 02.09.2016. 12:00 ] @
Meni uskoro istice Box, pa je vreme da razmotrim SBB ponudu. Prostor gde radim mi je do pola ukopan ispod nivoa terena, pa tu nemam domet mobilne telefonije i dosta zovem mobilne brojeve sa fiksnog. Zanima me da li bih prelaskom na SBB smanjio racun. Prosecno mesecno razgovaram 200 minuta sa fiksnim i 600 minuta sa mobilnim brojevima. Naravno, treba mi i internet za email i surf, minimalne brzine su vise nego dovoljne. Televizija me ne interesuje, to samo uzima vreme koje nemam. Nikad nisam nasao vremena da probam da podesim neki VOIP na neki broj na drugoj lokaciji.

Evo brzinski kako bi to izgledalo:

Telekom:
Pretplata (Box2): 2.150,00
Fiksni (200-150): 60,00
Mobilni (600*8): 4.800,00
-----------------------
Ukupno: 7.010,00 dinara
Ukupno za naredna 24 meseca: 168.240,00 dinara


SBB:
Pretplata tokom prvih 6 meseci: 990,00
Pretplata po isteku 6 meseci: 3.189,00
Mobilni (600*9): 5.400,00
-------------------------------------
Ukupno tokom prvih 6 meseci: 6.390,00
Ukupno tokom narednih 18 meseci: 8.589,00
Zbir za 24 meseca: 38.340,00 + 154.602,00 = 192.942,00

Eto, bez obzira sto bih rado dao sut kartu telekomu i prikljucio se na prihvatljiviji SBB, ispada da bih time izgubio 200 evra, pa onda to necu da radim.
[ calexx @ 02.09.2016. 20:46 ] @
Ne možeš tako da računaš, kod SBB-a imaš i televiziju i mnogo brži internet ali tebe to ne zanima i izbacuješ iz računa. Ajde ovako, uzmeš kod SBB-a digitalni duo tv+tel koji mesečno košta 514 i imaš 200 minuta fiksnog i televiziju. Onda izađe 514*24+5.400*24=141.936 što je povoljnije, uštediš 200€ u odnosu na mts.
Da, u paketu imaš gratis internet 512/512 ali si rekao da nije bitan i da je potreban za mejl i surf. ;)

A da razmisliš o nekoj eksternoj anteni za mobilni? Jesi li probao sve operatere, možda neki ima dobar signal tu gde si?
[ pctel @ 02.09.2016. 21:38 ] @
Pa eto, zaista bi mi odgovaralo da nemam televiziju, jer ako je imam sklon sam da na istu trosim dragoceno vreme, tako da cinjenicu da je kod sbb televizija pod moranje ne racunam kao benefit.
Kupio sam eksternu antenu sa pojacavacem i nikad ludje u zivotu nisam potrosio 100 evra - to uopste ne radi. A posto nije moguce legalno nabaviti, onda se ni novac ne moze dobiti nazad...
Sva tri operatera imaju los domet, kuca ima interesantno odabran polozaj, grad je okruzen brdima, a kuca taman na vrh brda pa sa druge strane, tako da je centar grada na 5 minuta, a ispred kuce pogled na 30km zelenila... Sa ovih antena iz centra ne moze da hvata signal kroz brdo, vec mora sa sledeceg brda udaljenog 30km. Nego, sad ja ne razumem to za 512/512 internet? Generalno mi je dosta 512kbps, ali nigde nisam video da to sbb daje.
[ calexx @ 02.09.2016. 23:30 ] @
Napisao sam ti ime paketa, to su oni bez interneta (brzog) pa uz tlf i teve daju gratis 512 internet.
[ pctel @ 03.09.2016. 10:55 ] @
Na sajtu nema takve ponude.
[ calexx @ 03.09.2016. 11:03 ] @
Eh, naravno da nema kada sam gledao cenovnik a u njemu održavanje nije uračunato nego se dodaje. Onda ispada 1.245+514 tj 1.759 pa sve u svemu izađe 42.216+129.600=171.816 što je opet više od mts a imaš slabiji internet.
[ Nelliot87 @ 26.09.2016. 20:28 ] @
klasicno dzukelisanje taj sbb
[ calexx @ 26.09.2016. 22:12 ] @
Na šta misliš?
[ bachi @ 26.09.2016. 22:16 ] @
Zašto se prikazuje čoveku cela IP adresa?
[ yurotel @ 10.02.2017. 14:54 ] @
Sve dosad sam bio ubeđen da SBB ne podržava impulsno biranje, čak sam se i lično uverio kod jednog čoveka koji to ima. Međutim, juče sam išao kod jedne žene da od nje kupim stari Iskrin telefon ETA-85 (pljosnatac, verzija sa impulsnim i samo impulsnim biranjem), i gle čuda, telefon je birao kada ga je žena udenula u ono CISCO-vo čudo. Kako je to moguće?
Nuzgred, ni na SBB-ovom sajtu nema naznake da su počeli podržavati impulsno biranje.
[ stoprocentni @ 02.09.2017. 23:18 ] @
Da li bi mi neko pomogao da rešim rebus u vezi sa Vtech OS-1300-B? Prvi put sam ga punio dok se nije potpuno napunio, nekih 15 sati otprilike, kako i stoji u uputstvu. E sad, koliko vremena/sati je potrebno da se napune baterije svaki sledeći put, od praznih do punih? Držao sam slušalicu na punjenju oko 4 sata i indikator pokazuje da su baterije i dalje prazne. Inače, telefon je nov, kortistim ga tek desetak dana.