[ mmix @ 24.10.2012. 09:39 ] @
Razmisljam da uzmem Vertex4 512Gb, i prilicno cesljam internet ovih dana (sa obizrom na cenu koja nije mala).

Ima mnogo hejta prema OCZu zbog SandForce brljotine sa Vertex3 i veoma je tesko doci do nekih realnih podataka jer proizvodjaci uglavnom kriju implementacione detalje a fanboji i hejteri fantaziruja na obe strane u neopevanim kolicinama. Cisto me interesuje da li neko ima neke zvanicnije informacije ili je radio research i slicno, svaki savet je dobrodosao.

Kad kazem "nove generacije" mislim na ove skorije i koji sad dolaze koji kroz kontrolersku madjiju podizu seq write i 4k IOPS na cirka 500Mb/s i 80k+. Kroz celu pricu sa indilinx Vertex4 (a koliko vidim i novim samsungom koji tek dolazi) provejava "informacija" da je to sve super dok se ne napuni cirka 50% diska nakon cega write performanse rapidno opadaju, sto je i demonstrirano benchmark grafovima. Kontra argument njima je da to nema veze sa mozgom i da ti SSD diskovi nisu predvidjeni za benchmarkovanje te vrste (kao HDD) i enterprise okruzenje i da je arhitektura diska takva da mu je neophodan periodicni idle time. Objasnjenje je da ti diskovi imaju appx 50% fast i slow NANDa i da se prvo pise u fast i da GC u idle periodu prebacuje "prezivele" stranice u slow NAND oslobadjajuci fast i osiguravajuci performance when-needed. Taj rezon odgovara benhmarku i obezervacijama nekih reviewera, ako u jednom cugu ispises sve stranice na disku GC nema ni vremena da cisti niti ima sta da se pocisti jer su sve celije pune.

Opet ako je to tacno, to resava problem performansi ali mi se cini da dize problem write amplifikacije, pa opet neki reviewri navode da je bukvalno u rangu intelovih kontrolera:
Write amplification was always a concern with the Octane - it is no longer a major issue with the Vertex 4. OCZ and its Indilinx team have reduced write amplification to roughly the levels of Intel's controllers

Naaravno, nikakav "izvor" te informacije ne postoji.

Jedan review npr je ovde: http://www.anandtech.com/show/...cz-vertex-4-review-256gb-512gb


Ako je tacno ovo gore, onda pretpostavljam da je ovo teski shajz za enterprise okruzenje u kojima serveri non-stop drljaju po diskovima (ali pretpostavljam da u startu MLC nije za takva okruzenja). Medjutim u home/soho okruzenju resenje deluje kao idealno jer idle time uvek postoji. I tu je sad moja zbunjenost, ko tu laze, ko govori istinu? (Sajotve proizvodjaca naravno ne racunam, svaki ciga hvali svoga konja).

Da odmah napomenem o SLCu ne razmisljam, ne bavim se poslovima u kojima imam konstantan write output (video produkcija etc) pa mi wear leveling nije neki problem pod uslovm da apmplifikacija nije nesto monstruozno. Mnogo vaznije mi je da radi brzo i pouzdano kad mi treba.

[Ovu poruku je menjao mmix dana 24.10.2012. u 10:55 GMT+1]
[ Miroslav Jeftić @ 24.10.2012. 10:40 ] @
Citat:
mmix:Mnogo vaznije mi je da radi brzo i pouzdano kad mi treba.


Ako je već tako, zašto ne bi jednostavno uzeo neko već provereno rešenje? Samsung 830, Intel 520 i sl?

[ mmix @ 24.10.2012. 11:07 ] @
Skoro duplo manji seq write i tri puta manji 4k IOPS koji vec opasno pada u odnosu na trenutno raspolozive kontrolere. A cena je veca. A Intela ovog ne bih uzeo zbog SandForce kontrolera.

Razmisljao sam i o Samsungu 840 Pro, posto koliko sam prokapirao on ima isti/slican mehanizam, samo sto nece biti raspoloziv kad ja idem u Nemacku gde jedino i mogu da kupim ovakve zveri, to se kod nas ne uvozi.

Znam da je generalno u poredjenju sa trenutnim HDD RAID0 bilo koji SSD bolji, ali kao sto rekoh ranije, kupujem redje ali top of the line. Jedini razlog zasto razmisljam o Vertexu je Indilinx Everest 2 koji je njihov i mogu da kontrolisu i proizvodnju i R&D, da su ostali na SandForcu otkacio bi ih odmah. Generalno ne volim diskove koji kompresuju podatke jer uglavnom ne snimam nule na diskove.

[Ovu poruku je menjao mmix dana 24.10.2012. u 12:32 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 24.10.2012. 11:30 ] @
@mmix,

Ako hoces pouzdanost, zaobidji OCZ. OCZ jednostavno ima varijabilan kvalitet sve ove godine, sto uopste ne cudi posto su to samo glorifikovani lemioci memorija koji su u poslednjih nekoliko godina uspeli da se probiju na drugim trzistima. Neces naci mnogo ozbiljnih OEM-a koji bundluju OCZ resenja.

Kada vec ne zelis da uzimas enterprise SLC resenja, uzmi ili Samsung ili Intel. Samsung 830 jeste sporiji od najbrzih SSD-ova danas ali je Samsung firma koja je SSD OEM izbora za sve velike proizvodjace desktop/workstation masina - a to su zasluzili svojim QA-om.

Ne znam kada ides u DE, ali koliko vidim 840 Pro stize 7-mog novembra.
[ mmix @ 24.10.2012. 11:45 ] @
Idem 16og, ali kontam da nece to bas biti svuda na policama prvog dana. A i ne mogu nigde da nadjem pricing informacije za njega u DE. Ako uporedim pricing informacije u USA sa vertex4 cenom na amazon.de ispasce samsung oko 600e sto je ipak previse, pricamo o 50% vecoj ceni. Trenutno je ne-pro verzija 450e.

I zar nije cela prica sa Indilinxom upravo ta, da ne budu vise glorifikovani lemioci i da im proizvodni proces i brend zavisi od zainteresovanosti proizvodjaca kontrolera?
[ rambo @ 25.10.2012. 05:05 ] @
Da se ubacim u priču, pošto ovo i mene zanima.

Gde se u celoj ovoj priči nalazi Corsair?

Recimo, ovo?

Takođe, pogledajte šta još ovi imaju u ponudi, možda nađete nešto čega ipak ima kod nas :)

Disclaimer: Ne reklamiram firmu, već samo dajem link na najbolju ponudu koju sam ja našao.
[ mmix @ 25.10.2012. 10:44 ] @
E jbg, ode tema tamo gde nisam hteo da uopste i bude. ne treba mi neko da mi cita kataloge, interesuje me tehnoloska prica. A tek sto nije vodic za kupovinu jer ovo o cemu ja pricam nema da se kupi u rbiji, ovde se valja samo low end ponuda.


@rambo, to je SandForce based uredjaj ciji benchmark je baziran na highly-compressible podacima gde se bandwidth dobija na kompresiji, kad pustis nekompresovane podatke (filmove, slike, itd, skoro svi formati dana koriste neki stepen kompresije) na takve diskove vidis da je realni spec daleko ispod toga.



[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2012. 11:33 ] @
Citat:
mmix: Idem 16og, ali kontam da nece to bas biti svuda na policama prvog dana. A i ne mogu nigde da nadjem pricing informacije za njega u DE. Ako uporedim pricing informacije u USA sa vertex4 cenom na amazon.de ispasce samsung oko 600e sto je ipak previse, pricamo o 50% vecoj ceni. Trenutno je ne-pro verzija 450e.

I zar nije cela prica sa Indilinxom upravo ta, da ne budu vise glorifikovani lemioci i da im proizvodni proces i brend zavisi od zainteresovanosti proizvodjaca kontrolera?


Problem je sto ni Indilinx nije bas bio neki super proizvodjac kontrolera pa da kazes da je OCZ sa kupovinom dobio zesci know-how.

Pogledaj koliko im je vremena trebalo da pocnu da izbacuju proizvode sa tim inhouse kontrolerima.

Iskreno, kao sto rekoh, ako ti je prva stvar koju gledas pouzdanost, onda je najbolje da uzmes SSD od firmi koje proizvode svoju memoriju (jos bolje ako proizvode i svoje kontrolere) zato sto imaju najvise iskustva sa menadzmentom flash memorije. Plus, male firme ne mogu da imaju toliko jak QA.

Takodje, ne bih ti savetovao da uzimas nista osim kvalitetnog MLC-a (one TLC diskove bih zaobisao dok se ne vidi koliko su dobri).

Razlike u brzini izmedju modernih SSD-ova srednje i vise klase u desktop radu (ne server, ne neka video produkcija) su jednom recju - marginalne. SSD-ove koristim jos od 2007-me godine... razlike su nekada davno bile drasticne, ali su vec par godina akademske, sto se desktop rada tice... Ono, aplikacija ce ti se ucitati za 1.1 ili 1.3 sekunde, iskopiraces fajlove za 30 ili 35 sekundi, OS ce ti se butovati za 9 ili 10 sekundi. Totalno irelevantno.

Sto se pricing informacija za Samsung 840 Pro u DE tice, evo ti info:

256 GB: http://geizhals.at/de/841490
512 GB: http://geizhals.at/de/841491

256 GB ce se valjati za ~220-250 EUR online
512 GB ce se valjati za ~500-550 EUR online
[ Ha-Nocri @ 25.10.2012. 16:06 ] @
840 pro 128G je 150$ u Americi. Znaci ocekuje se cena oko 130-140 ojra kod nas. Dosta skuplje od 830 koji je 100e. Hmm, verovatno cu uzimati 830...
[ pmv @ 26.10.2012. 10:37 ] @
Imam neku informaciju da 840 nece preci 120 e.
[ Silencer @ 26.10.2012. 12:15 ] @
Ajde da ne otvaram novu temu, ako moze neko da mi kaze ovde sta da ja kupim :)
Planiran datum kupovine Januar / Februar 2013 ^^

SSD SATA3 240GB Kingston HyperX 3K SH103S3B/240G, 555/510MB/s - 23.5k
SSD SATA3 240GB Mushkin Chronos Deluxe 560MB/s, MKNSSDCR240GB-DX - 19k
SSD SATA3 256GB Samsung 830 Series MLC, 520/400MBs MZ-7PC256B/WW - 21.4k
SSD SATA3 240GB Corsair Force 3 550/510MBs, CSSD-F240GB3-BK - 19k

E sad ono sto mene interesuje kada pogledam cene. Da budem iskren uzeo bi Mushkin, Corsair mozda samsung zbog 16gb vise xD
Sad posto zivim u Srbiji, i opet gledam svaki dinar, da li je neka velika razlika kada bi uzeo Kingston HyperX, ili ce meni isti posao da zavrsava Corsair?

Zauzece HDD bi bilo minimum 100GB do 120GB

Ono sto cu raditi je Snimanje Video sadrzaja iz igrica uz pomoc FRPSA-a u realnom vremenu, znaci sve ce biti pokrenuto na SSD-u snimace se na drugom HDD ili SSD disku.

Tako da imate u vidu o cemu se radi, fajlovi koji se pisu su bukvalno po 4gb velicine - 30 sekundi traje jedan fajl / video od 4gb. Cim prodje 30 sekundi krene odmah da pise drugi fajl, i tako dok ne prekinem.

Posle to ja sklapam i editujem u sony vegas pa renderujem, tu mi vec nije bitan SSD.

Trenutno bez SSD-a snimam FRAPS 720p 60fps bez problema, hocu da to prebacim na 1080p bar konstantnih 30 fps-a da imam. Kad bi mogao 60 fps-a da izvucem na 1080p ja bi bio srecan ko kuce :)

Komp mi je nov:
Intel i7 3770k 3.5ghz
asus Maximus V Gene
8 GB Kingston 2400mhz
Geforcer GT460 1GB 196bit

BTW, Fraps snima uncompressed.
[ Ivan Dimkovic @ 26.10.2012. 12:58 ] @
I Mushkin i Kingston imaju Sanforce kontroler i Toggle MLC NAND.

U principu oba kao i Samsung SSD 830 su high-end sto se consumer SSD-ova danas tice.

Razlike izmedju njih su do kontrolera - Sandforce diskovi sa MLC NAND-om imaju specificno ponasanje sa penalima u upisu kompresovanog materijala, dok Samsung ne pati od toga ali ima nesto nize uncompressed write performanse od SF diskova sa Toggle MLC-om.

Mada, opet, ako snimas RAW materijal on je kompresibilan do neke mere tako da ne bi trebalo da imas velike penale zbog SF kontrolera sa MLC memorijom - takodje, podaci su bekapovani tako da ti ne treba enterprise-pouzdanost.

Sve u svemu, Mushkin ce ti raditi posao a i najjeftiniji je od svih njih.
[ Silencer @ 26.10.2012. 13:56 ] @
Ok Ivane Hvala na strucnom odgovoru, problem je sto ja nisam pratio razvoj SSD-a i sto iskreno ne kapiram sta si ti meni sad napisao, sem poslednje recenice ;)

Ono sto bi me interesovalo je i vise pouzdanost samog uredjaja.

Ne patim ja sad od razlike izmedju bootovanja 10 sekundi i 8-9. Niti patim od bas neke brzine gde je razlika 2-3 sekunde.
Patim od pouzdanosti uredjaja, normalne brzine pisanja / citanja koja je sigurno ko zna kolko puta bolja od trenutnog SATA II HDD-a ;)

Realno ja koji god budem kupio perforamnse cu osetiti 80% u radu sto posto. Al opet kad covek treba da ulozi 20.000,00 din u nesto, neka doda i 5 hiljada zbog ili boljih performansi ili pouzdanosti... To je sto me interesuje ;)
[ Ivan Dimkovic @ 26.10.2012. 16:06 ] @
Sto se pouzdanosti tice, secam se da su SandForce kontroleri imali neke bagove koji su izazivali BSOD-ove sa Sandy Bridge i Windows 7 masinama ali koliko znam to je ispravljeno u novijim verzijama firmware-a.

Sa druge strane, cinjenica je da SandForce kontroleri rade kompleksniju transformaciju podataka verovatno znaci vise mogucnosti i za bagove (veca kompleksnost = vise sansi za probleme) tako da, ako ti je pouzdanost najbitnija stvar, ja bih zaobisao SandForce kontrolere.

Ja imam 2 SandForce SSD-a (doduse, bazirana na SLC flash-u) - ali meni pouzdanost nije toliko kriticna posto su svi podaci backupovani. U najgorem slucaju bih izgubio nekoliko sata rada ako bi disk odlucio da vrisne iz nekih samo njemu znanih razloga.

BSOD-ove nisam video, mada ne koristim standardni Sandy Bridge chipset (vec C602 sa Xeon E5 2600 serijom CPU-ova) sistem niti iste diskove koristim za boot... tako da nisam dobar primer za testiranje SF pouzdanosti.
[ Silencer @ 26.10.2012. 20:57 ] @
Dobro bre Ivane jel ti mene zajebavas sad ili sta :)

Pa nije valjda tolko brzi diskovi sve najbolje o njima citam, sad mi ti dodjes sa pricom o BSOD LOlol :)

Ja kako sad tebe kapiram ako zelim pouzdanost da uzmem Samsung.

Ne planiram backup, planiram da uzmem jedan SSD gde ce biti sledece:

1. SSD - Sve ukupno racunao sam 120-140 GB ima da zauzme
Windows
Program Files (Znaci svi programi sa kojim radim kako bi se brze izvrsavali).
Instalacija igrica koje Frapsujem (kako bi se igre brze citale obzirom da wow zauzima 30-40GB, pa loaduje stalno neke teksture iz kompresovanih fajlova).

2. SSD - Prazan disk
Mesto gde ce da se upisuju snimljeni fajlovi samo :)

3. Klasican HDD, gde ce da se vrsi finalan prozivod - renderovan video zapis ;)

Sad ako ja tebe razumem kako si mi rekao moguce je da moze da mi se desi kako cu da izgubim podatke sa 1 SSD disku u 21 veku, ili ok mozda ja nisam dobro skapirao ;)

Ili ako je neko pametan mozda da ne uzmem 2 SSD za snimanje.
Ako moze klasican HDD da vrsi posao za upis, sad ko je volje da pogleda Write Speed na Sata III disku, gde se 4GB snimi video zapis od 30 sekundi. Mozda mi i ne treba SSD za to ?

-------------------------

I ono pitanje bi bilo sta ja da kupim da je pouzdano (Najmanje sanse za BSOD, a da performanse budu ok, sto se bar citanja tice, jer ja ne planiram da vrsim upis na tom SDD disku). Ovo se odnosi na prvi disk koji je sistemski.
[ Ivan Dimkovic @ 26.10.2012. 21:29 ] @
SandForce diskovi su patili od BSOD problema:

http://www.anandtech.com/show/...bsod-issue-fix-available-today

SandForce je resio ovaj problem - tako da ni jedan SF disk koji se danas prodaje ne bi trebalo da pati od toga.

Mada... neki tvrde da problemi i dalje postoje: http://forum.notebookreview.co...-unreliable-used-year-ago.html - ali pitanje je koliko su ti problemi zaista vezani za SSD drajvove a ne za neki drugi aspekt, pogotovu ako se uzme u obzir da PC entuzijasti koji pisu po tim forumima cesto budze svoje masine i preko granica :-)))

U svakom slucaju, SandForce kontroleri su kompleksni - koriste real-time kompresiju podtaka, i ta kompleksnost sigurno znaci veci firmware kod i vecu povrsinu za potencijalne probleme.

Ako ti je pouzdanost #1 stvar, SandForce ne bi trebao da bude prvi izbor, iz prostog razloga sto je mogucnost za firmware bugove veca zbog samog nacina na koji ti kontroleri rade.

Sa druge strane, ta kompleksnost nudi odredjene prednosti u pogledu dinamicke kompresije - pa ti kontroleri blistaju na materijalu koji je kompresibilan.

Citat:

Sad ako ja tebe razumem kako si mi rekao moguce je da moze da mi se desi kako cu da izgubim podatke sa 1 SSD disku u 21 veku, ili ok mozda ja nisam dobro skapirao ;)


Sa tvojim uzim izborom sanse da ti crkne SSD su mnogo manje nego da ti crkne HDD.

Opet, ako zelis da budes siguran da neces imati apsolutno nikakve firmware probleme - uzmi Samsung i uzivaj.

Sandforce diskovi danas ne bi trebalo da imaju firmware gremlina ali, kao sto rekoh gore, kada je nesto preterano kompleksno, to znaci da su i vece sanse da iskoci neki novi problem.
[ Silencer @ 27.10.2012. 06:33 ] @
Znaci Samsung 830 ? :) 840 ako bude bilo u prodaji u Srbiji i ako je cena korektna :)

U svakom slucaju hvala na informativnom tekstu, bas cu da se malo informisem da skapiram ja to bolje malo :)

[Ovu poruku je menjao Silencer dana 27.10.2012. u 08:29 GMT+1]
[ flighter_022 @ 27.10.2012. 12:16 ] @
Meni Plextor (SATA3, 128GB) na VAIO masini radi super, ne mogu da se pozalim ni 1% za sada. Jedino mi nedostaje drugi slot za hard disk (a koji sam imao na HP-u, 17"), da ubacim jos jedan pa u mirror, cisto da glava ne boli kad nesto strada.
[ Srđan Pavlović @ 28.10.2012. 11:38 ] @
I jos nesto, ako ce biti u laptopu, treba obratiti paznju i na potrosnju razlicitih modela,
kome je bitno trajanje baterije i obraca paznju na svaki dodatni watt. Za desktop je prilicno nebitno...
[ Ivan Dimkovic @ 28.10.2012. 12:30 ] @
^ This.

Mnogima ce mozda izgledati cudno, ali neki SSD-ovi mogu vuci vise struje od 2.5" HDD-ova! Pogotovu enterprise-grade SSD-ovi cija je peak potrosnja cesto preko 5W a idle potrosnja preko 1W.

Evo sta kaze Anand:

http://www.anandtech.com/show/...ung-ssd-840-pro-256gb-review/7

Ono sto treba da vas zanima na laptopu je idle power-draw, posto ce disk trositi >90% vremena u idle rezimu. Kada nesto permanentno vucara preko 1W u idle rezimu, to ce se sigurno osetiti na vremenu autonomije laptopa.

Interesantan je slucaj Samsung-a 830, cija potrosnja u idle rezimu skace 3x za 512 GB disk. To je verovatno zbog duplo vise NAND cipova i/ili vise aktivnih kontrolerskih kanala.





[ bogdan.kecman @ 28.10.2012. 22:57 ] @
Citat:
mmix:
Razmisljam da uzmem Vertex4 512Gb,


meni su crkla 2 komada posle mesec dana testiranja ( bas ovaj x2 ) .. metar dana je disk radio u RW modu (baza podataka, oba ssd-a turena u raid0 pa baza odozgo) i crko raid, izvadili smo disk koji je crkao iz raid-a i pustili test na preostalom (posle formatiranja), on je crko posle 2 dana, diskovi vraceni proizvodjacu, pare uzete nazad. Mozda sam ja dobio 2 falicna ali ona "prva tehnologija" ssd-ova mi je pravila ogromne probleme - u realnom radu (kao disk za rdbms) nijedan nije preziveo godinu dana :( pa sam bas trazio pre par meseci da se uradi dobar test sa ovim "novim" .. brzina je extra, sigurnost je nula :(
[ Ivan Dimkovic @ 28.10.2012. 23:15 ] @
@bogdan,

Napisah vec, bezi od OCZ-a koliko te noge nose. Jos za enterprise... brrr.

Za tebe postoje 3 izbora:

1. Pravi enterprise-grade SSD, sa SLC memorijom - problem je sto su ovi diskovi jako skupi, ali su dizajnirani za upisivanje desetine terabajta dnevno. Ako imas budzet, ovo ti je prvi i najbolji izbor za data-intenzivne poslove. Ako bas imas budzet, mozes uzeti PCIe varijante koje nude neuporedivu brzinu sa SATA/SAS solucijama.

Evo jedan u SAS izvedbi sa 120K IOPS-ova:

http://www.storagereview.com/s..._enterprise_ssd_review_lb_406s (SanDisk je kupio Pliant)

2. Ako nemas budzet za SLC ali ipak imas budzet za nesto vise od consumer diskova, izbor su ti enterprise-grade MLC diskovi

Samsung i Intel takodje nude enterprise-grade MLC diskove sa visoko kvalitetnim MLC flash-om koji su optimizovani za serversku upotrebu:

- Intel Lyndonville 710 je enterprise-grade: http://www.intel.com/content/w...d-state-drives-710-series.html
- Micron P400e serija: http://www.micron.com/products...te-storage/enterprise-sata-ssd
- Samsung SMxxx serija SSD-ova, SM825: http://www.samsung.com/global/...Greenmemory/products/green-ssd

Medjutim, cene ovih SSD-ova su prilicno vece od consumer-grade MLC diskova, tako da se postavlja pitanje sto rizikovati onda i ne uzeti odmah SLC.

Jos jedan potencijalni problem je sto su to zastarele serije vec pa su sporije od poslednje generacije consumer SSD-ova. Ako juris najvecu mogucu brzinu i pouzdanost, nemas drugog izbora osim SLC-a, ili da sacekas da Intel i Samsung osveze svoje Enterprise serije.

3. Ako su ti prve 2 opcije van budzeta, jedino preostalo resenje je MLC disk sa najkvalitetnijim MLC flash-om koji ima isto veliki overprovisioning i mali write-amplification. Na zalost, neces videti da SSD vendori daju javno write-amplification podatke, tako da ili da ides na direktan kontakt + NDA (a i tada je pitanje, osim ako nisi veliki klijent) ili da kupis nesto sto je preporuceno za jak workload...

Probaj ovaj novi Samsung 840 Pro, uzmi sto veci kapacitet.
Ili ako ti se ne ceka Samsung, uzmi Intel 520, isto sto veci kapacitet

Ako vec moras da uzimas consumer-grade SSD, uzimaj consumer-grade od Intel-a, Samsung-a ili Microna. To su firme koje imaju svoje fabrike memorije (Samsung proizvodi i svoje kontrolere, Intel ne koristi svoje kontrolere u consumer diskovima vec neko vreme) i cije proizvode koriste veliki OEM-i (Lenovo, Dell, Apple) posto su u stanju da imaju konstantan kvalitet u produkciji.

OCZ jednostavno nije u toj klasi, niti moze u teoriji da bude. Iskreno, njih bih zaobisao i kao desktop drajv a kamo li kao nesto sto treba da drzi bazu. Taj njihov IOPS marketing je potpuno besmislen kada su im proizvodi sa ogromnim varijacijama u kvalitetu u produkciji... crknut disk ima 0 IOPS-ova.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 29.10.2012. u 00:49 GMT+1]
[ mmix @ 28.10.2012. 23:39 ] @
Citat:
bogdan.kecman: meni su crkla 2 komada posle mesec dana testiranja ( bas ovaj x2 ) .. metar dana je disk radio u RW modu (baza podataka, oba ssd-a turena u raid0 pa baza odozgo) i crko raid, izvadili smo disk koji je crkao iz raid-a i pustili test na preostalom (posle formatiranja), on je crko posle 2 dana, diskovi vraceni proizvodjacu, pare uzete nazad. Mozda sam ja dobio 2 falicna ali ona "prva tehnologija" ssd-ova mi je pravila ogromne probleme - u realnom radu (kao disk za rdbms) nijedan nije preziveo godinu dana pa sam bas trazio pre par meseci da se uradi dobar test sa ovim "novim" .. brzina je extra, sigurnost je nula


Ako nije tajna, koliki ti je bio write output tokom tog perioda? pretpostavljam i da je nedostatak TRIMa zbog RAIDa doprineo skracenju, ali ovo mi se ovo cini bas heavy, da lipse posle mesec dana.
[ bogdan.kecman @ 29.10.2012. 11:23 ] @
@ivan, ja sam resio to tako sto sam bazu prebacio skroz u ram ... ovo je bilo testiranje diskova cisto da vidim dal to danas ima smisla, bas ti jeftini consumer .. i kao sto rekoh, nema

@mmix, mnogo, od 700 do 300000 qps kroz nekih 16 tredova (zavisi koji su upiti mysql odradi vise ili manje, test app salje upite max brzinom, tj bez pauze medju njima) od toga ~ pola je neki write (insert/update/delete) ostatak je read, kesevi su svi pogaseni, baza je relativno mala ali je disk dosta fragmentisan (zbog delete-ova) ... to nije benchmark za ssd, nije pravljeno da meri brzinu, pravljeno je bas da vidim koliko mu treba da crkne (posto su mi crkavali na veliko oni obicni diskovi prve generacije pre nego sam uzeo malo vise rama i prebacio datu u ram)
[ Srđan Pavlović @ 29.10.2012. 11:47 ] @
Citat:
pravljeno je bas da vidim koliko mu treba da crkne

E jbg onda, verovatno je taj scenario koji si ti simulirao ipak
prilicno daleko i od nekog tezeg opterecenja u realnom scenariju.
To kao kad bi pustio burn-out test graficke i procesora 2 meseca
sve na max da radi, pa sigurno bi im znatno smanjio radni vek, ako
ne bi skapale
Mislim da je bar sto se scenarija upotrebe tice mmix daleko od toga sto se
ovde pominje, ipak se radi o desktop upotrebi
[ mmix @ 29.10.2012. 12:11 ] @
Citat:
bogdan.kecman: @mmix, mnogo, od 700 do 300000 qps kroz nekih 16 tredova (zavisi koji su upiti mysql odradi vise ili manje, test app salje upite max brzinom, tj bez pauze medju njima) od toga ~ pola je neki write (insert/update/delete) ostatak je read, kesevi su svi pogaseni, baza je relativno mala ali je disk dosta fragmentisan (zbog delete-ova) ... to nije benchmark za ssd, nije pravljeno da meri brzinu, pravljeno je bas da vidim koliko mu treba da crkne (posto su mi crkavali na veliko oni obicni diskovi prve generacije pre nego sam uzeo malo vise rama i prebacio datu u ram)


dobro su ti vratili pare posle ovoga mislim da ovo nije ni blizu realnog i za vecinu servera a kamoli za workstation

Mada, uvek me je interesovalo sta se to desi sa SSDom pa postane unresposnsive. Mogu da razumem wear&tear i progresivan pad lifetime-a i smanjenje kapaciteta, ali ja to vidim kao ekvivalent bad sektorima na HDDu. Ali zbog cega zapravo crkava kontrolerska elektronika i disk "crkne" kao kad na HDDu crkne servo ili lezajevi.
[ Ivan Dimkovic @ 29.10.2012. 13:18 ] @
Pa ako je sve pravilno implementirano, sve dok je NAND moguce citati trebalo bi da mozes da pristupis uspesno upisanim podacima a fail bi trebao da se desi samo pri pokusajima novog upisivanja.

U realnosti je pitanje koliko vendora zaista testira ovaj slucaj u desktop-grade SSD-ovima posto je pitanje koliko desktop korisnika uopste dostize ovaj stadijum na dekstop diskovima u vreme garantnog roka. Problem moze nastati ako ovaj slucaj nije previse testiran i SSD firmware krene da se zaglupljuje, tako da vise ne mozes ni da procitas ono sto ti treba.

Doduse, ona TLC flash memorija to sa testiranjem mozda promeni, posto IMHO, njen write-endurance je vec na opasno niskom nivou.
[ bogdan.kecman @ 29.10.2012. 14:08 ] @
ja sam odma napisao da je to bio burn-in test a ne "normalno koristenje" ali vidi, nije koristenje ssd-a za potrebe baze u produkciji mnogo slabije od tog testa, oko 3h dnevno ce imati bas takvo opterecenje, oko 16h dnevno izmedju 70-90% tog opretecenja i ostatak ce biti izmedju 50 i 70% tog opterecenja, sto ce reci da bi taj disk u realnom radu crkao posle 6-7 meseci max, sto je nedozvoljivo po meni
[ bogdan.kecman @ 29.10.2012. 14:18 ] @
samo da objasnim sta je meni "crko ssd" -> kada kernel krene da mi vraca IO error to je za mene mrtav disk koji mora napolje iz masine. To sto na njemu i dalje ima mesta po kom moze da se pise i cita me zanimao kao lanjski sneg - to je mrtva sprava koja za produkciju vise ne moze da se koristi � za desktop, pa ako ces da instaliras njidoze na njega i aplikacije i da imas 0.1ppm pisanja po disku u odnosu na citanje ssd ce ti verovatno trajati duze nego sto je upotrebljiv .. imam ja jedan prve generacije (dal bese kingston ili tako nesto 256G) kod kuce u desktop masini sluzi za neka brza testiranja, skoro da se ne koristi, eno ga radi godinama .. ali to nije "upotreba u produkciji"
[ mmix @ 29.10.2012. 14:35 ] @
Ok, kad to nastupa, tehnoloski gledano. Kad SSD krene da pravi IO errors? Jer ja koliko razumem NAND (a mozda gresim) celije se penzionisu u erase ciklusu kad vreme i broj pokusaja potrebnih za erase predje neki treshold. Ako je celija uspesno izbrisana onda program i posle toga svi moguci read pokusaji treba da funkcionisu, greske u citanju uvek postoje i zato postoji ECC (jer usotalom NAND nije savrsen i postoji % neupotrebljivih bitova) i BBM. Zar nece pre doci do toga da celija bude izbacena nego da ECC ne moze da pokrpi podatak?

[ bogdan.kecman @ 29.10.2012. 14:50 ] @
sve to sto se desava odradjuje kontroler na disku, on kada mu celija prsne, posto u 99% slucajeva moze da je procita, prebaci datu na "rezervisanu" celiju i tako dalje i tako dalje, to ti nista ne vidis niti mene kao "end usera" to zanima, kada kontroler kaze IO error, to znaci da vise nije u stanju da hendluje greske � da sam ja terao neki benchmark verovatno bih primetio neka usporenja pred kraj (tipa zandnjih deset dana npr) no obzirom da je baza "mala" i da realno koristi 30% diska, ako on uspesno radi relokaciju po celom disku a ne samo po rezervisanim celijama problem je jos veci nego sto na izgled deluje � sve u svemu, ovaj test jeste vrlo specifican i daleko je od nekog sveobuhvatnog testa, ja sam (a pisao sam vec o tome) koristio ssd-ove dosta i crkavali su ko blesavi, presao sam na ram i batalio doticne, sada sam pomislio da je mozda vreme da predjem na ssd za neke stvari i napravio ovakav test, meni je ovaj test pokazao da ssd jos uvek nije za mene i podelih sa vama to iskustvo, za 99% vas to iskustvo je potpuno beskorisno (za sve vas koji hocete ssd da bi vam bio sistemski disk) dok onaj 1% mozda iz tog iskustva izvuce neki koristan zakljucak � uopste ne ulazim u to "zasto" se to desilo i "sta se desavalo unutar diska" za to vreme .. mene zanima to da mi je puko raid zato sto je crko jedan disk i to je kraj price .. onda sam cisto iz dosade pustio da se vrti ovaj jedan pojedinacan disk jos tih par dana mada mi taj test ne znaci nista posto sam ja drzao uvek ssd-ove u raid0 jer mi je brzina presudna
[ mmix @ 30.10.2012. 09:39 ] @
Ma ok, kontam tvoje testiranje, samo me interesuje bas to sto se desava unutra. Rezon da se kopiranje i penzionisanje celije desava kad read pukne mi nekako ne stoji, celiju si ili procitao (sto znaci da je ECC odradio posao) ili dobijes IO Error kad broj gresaka prevazidje ECC tresholod (koliko sam video to varira od 56b/KB do 128b/KB). Ali ako je celija toliko istrosena da 1/8 bitova neispravna zar nije u tom trenutku vec veliki problem tu celiju obrisati? kako uopste kontroler zna da je uspesno obrisao celiju? Pretpostavljam da jedino sto moze je da prebroji nule u celiji da vidi koliko bitova je defektno, ali ako to uradi i taj broj predje neki treshold celija mzoe da se penzionise pre nego sto udje u P ciklus, samim tim celija nikad ne bi mogla ni da izazove IO na read operaciji kasnije.
[ Srđan Pavlović @ 30.10.2012. 12:20 ] @
http://arstechnica.com/informa...solid-state-disks-really-work/

Samo mislim da je nivo tvog interesovanja to kako sve to interno funkcionise
over-kill za jednu kupovinu gde je mnogo bitnije kako su se do sada pokazali
u praksi koji modeli, tj. naci ispravne i objektivne statisticke podatke :)
[ Silencer @ 30.10.2012. 12:47 ] @
Pozdrav :)

Evo mene ponovo, odlucio sam se da uzmem Samsung 830 256GB jer me je Ivan nabedio ^^ Iako mu je 400MB Upis, iskreno me bas briga, jer mi je bitno citanje, posto ne planiram da po tom HDD pisem jer na njemu je samo sistem sa programima.
Tako da mislim da je to ok ? :)

Drugo sto sam hteo da pitam, jel mogu da kloniram sa Starog HDD SATA III, na SSD ? Ili moram da radim ponovo instalaciju ?
Gubim li na performansama etc ?

AHCI mi je enable u BIOSU inace ;)
[ Srđan Pavlović @ 30.10.2012. 12:56 ] @
Citat:
How to clone SSD or clone data to SSD
Leave the technology alone, SSD is quite similar as the common hard drive, no matter the appearance or the function. Therefore, don't take it as a hard job to clone partition, entire disk, HDD or SSD to SSD. With great SSD clone software, you can perform this in several clicks. Wondershare WinSuite 2012 can be one of the SSD clone tools. Exactly, this professional software does more than SSD clone, such as recover lost data, find back password and key, and optimize system and more. And it works perfectly with Windows 8/7/Vista/XP.


ali:

http://www.tomshardware.co.uk/...cloning-fresh-install#t1907445

Evo ovde to radi sa Acronisom lik:

http://www.youtube.com/watch?v=8WdBp1zrePE

Korisno:

http://www.google.com/url?sa=t...CNE0Wpu3jaaFqEHjF4sFQ_O_qisd2g


[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 30.10.2012. u 14:21 GMT+1]
[ cyofee @ 30.10.2012. 13:09 ] @
Citat:
Silencer:
Pozdrav :)

Evo mene ponovo, odlucio sam se da uzmem Samsung 830 256GB jer me je Ivan nabedio ^^ Iako mu je 400MB Upis, iskreno me bas briga, jer mi je bitno citanje, posto ne planiram da po tom HDD pisem jer na njemu je samo sistem sa programima.
Tako da mislim da je to ok ? :)

Drugo sto sam hteo da pitam, jel mogu da kloniram sa Starog HDD SATA III, na SSD ? Ili moram da radim ponovo instalaciju ?
Gubim li na performansama etc ?

AHCI mi je enable u BIOSU inace ;)
Negde sam čitao da Windows 7 pri instalaciji proverava da li je na SSDu i tom prilikom prilagođava određene postavke, na primer isključuje defragmentaciju na SSDu jer je to nepotrebno.

Da li se takva provera može pokrenuti van instalacije, ne znam.
[ Srđan Pavlović @ 30.10.2012. 13:14 ] @
Ipak treba uraditi svezi install, zbog moguceg pada performansi i do 50%, iako nije problem uraditi clone HDD-a na SSD:

Citat:
Is going to be working in it full speed?

Citat:

Sadly no... due to disk alignement issue when you clone from HDD to SSD, to get the full speed its best to do a clean install of windows on the SSD.
[ mmix @ 30.10.2012. 16:02 ] @
Citat:
Srđan Pavlovićhttp://arstechnica.com/informa...solid-state-disks-really-work/
Samo mislim da je nivo tvog interesovanja to kako sve to interno funkcionise over-kill za jednu kupovinu gde je mnogo bitnije kako su se do sada pokazali u praksi koji modeli, tj. naci ispravne i objektivne statisticke podatke


Pa i nije, informed decision je vazan Mada opet taj tekst iako razjasnjava neke stvari zapravo i ne pomaze za moje pitanje jer i po njemu celije "propadaju" prilikom E ciklusa propadanjem dielektrika a propadanje se detektuje ili tokom P ili tokom E ciklusa na osnovu neuspesnog ciklusa, kad i bivaju "penzionisani" sto vodi ka mom zakljucku da je jedina moguca posledica leveled wear-a zapravo progresivno usporenje i "flash rot", tj pretvaranje SSD diska u read-only uredjaj. Odakle IO Error?


Hmm, sto me podseti na nesto. Sta je sa sektor erase tehnologijama i SSDom? Ja koliko se secam jos Windows NT je imao taj neki CR2 mode po kojem su svi obrisani fajlovi blankovani nulama. To mi zvuci kao teski atak na NAND celije (jer apsolutno SVI bitovi moraju da prodju P ciklus).
[ spale777 @ 30.10.2012. 17:49 ] @
Ja bih preporucio i Corsair Neutron GTX 480gb http://www.corsair.com/en/ssd/...tx-480gb-sata-3-6gbps-ssd.html dobio je prilicno visoke ocene na svim testovima .
[ mr. ako @ 30.10.2012. 20:16 ] @
Citat:
Srđan Pavlović:
Ipak treba uraditi svezi install, zbog moguceg pada performansi i do 50%, iako nije problem uraditi clone HDD-a na SSD:

Citat:
Is going to be working in it full speed?

Citat:

Sadly no... due to disk alignement issue when you clone from HDD to SSD, to get the full speed its best to do a clean install of windows on the SSD.


E jbg... razvalio si mi planove! :D Nadao sam se u jednom trenutku da cu clone-ovati ovaj HDD na SSD i ende (ne moram ponovo sve da instaliram i customizujem)! Ali sad "vagam" da li je OK da imam SSD sa performansama slabijim i do 50%...?
[ Ivan Dimkovic @ 30.10.2012. 22:53 ] @
Citat:
mmix
Hmm, sto me podseti na nesto. Sta je sa sektor erase tehnologijama i SSDom? Ja koliko se secam jos Windows NT je imao taj neki CR2 mode po kojem su svi obrisani fajlovi blankovani nulama. To mi zvuci kao teski atak na NAND celije (jer apsolutno SVI bitovi moraju da prodju P ciklus).


Po defaultu NTFS drajver ce samo markirati u MFT-u da je prostor slobodan, a onda ce biti poslata TRIM komanda SSD-u. Onda je na SSD kontroleru da isprocesira tu komandu - krajnji rezultat je i obrisan sektor, naravno na nacin koji je specifican za implementaciju kontrolera.

[ mmix @ 31.10.2012. 09:42 ] @
Da, ali sadrzaj stranice je i dalje tu, samo nevidljiv preko SATA linka i bice tu sve dok kontroler ne uradi E an bloku o kojem se nalazi stranica, swap novi kontroler na board i eto sadrzaja.

[Ovu poruku je menjao mmix dana 31.10.2012. u 10:52 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 31.10.2012. 12:14 ] @
Pa to je pitanje, zavisi koliko imas I/O-a posle i sta je kontroler uradio sa blokovima. Naravno, to nije odgovor za sigurno okruzenje u kome ces svakako enkripciju raditi transparentno ranije - medjutim onda nemas koristi od TRIM-a. Ako hoces da ti se svaki sektor fizicki obrise, neko mora na kraju da ga fizicki obrise i to mora biti smesteno bas tako u NAND ako zelis da verujes da je zaista nepovratno otislo. To sa sobom vuce i implikacije za SSD endurance, u kom slucaju ce cifre sigurno biti losije. Ako bas pises puno, onda uzmes SLC i ne kaci te taj problem.

Nego, izasli su novi Samsung Enterprise SSD-ovi:

http://www.storagereview.com/s...m1625_enterprise_ssds_released

Citat:

The SM1625 features up to 41,000 sustained random write IOPS, and randomly reads up to 101,000 IOPS when using both ports. The SSD writes data sequentially at up to 740MB/s and reads at 848MB/s when using both ports. The drive also offers super capacitors to protect data in-flight during a power loss situation.


Ovo je vec nesto :-) Dual-port SAS, 101K IOPS (sta god to znacilo ;-) i 740MB/848MB max. bandwidth - nije lose.

Jedino je pitanje koliko ce ova serverska igracka da kosta ;-)

Za entry-level enterprise model, SM843 kazu da ce biti uporedive cene 840 Pro.
[ mmix @ 31.10.2012. 12:40 ] @
Zasto je zapravo SLC toliko skuplji od MLCa? Density je 1:2 a cena je 3:1 do 5:1? Ja koliko sam skapirao FGMOS je isti u oba, samo je razlika u tome dal ga spolja kroistis kao ON/OFF switch (SLC) ili mu pecas medjunapone (MLC) i da je kraci zivotni vek MLC celije zapravo baziran na gubitku "finog osecaja" za naponske razlike koji kod SLC nemas (ili pali ili ne pali samim tim celija propadne tek akd on/off vise na pali). Samim tim, trebalo bi da je eokonomska logika da SLC NAND kosta po GB dva puta vise od MLC (i tri puta vise od TLCa). Gde nastaje trenutna razlika u ceni?

Citat:
Ivan Dimkovic: - medjutim onda nemas koristi od TRIM-a. Ako hoces da ti se svaki sektor fizicki obrise, neko mora na kraju da ga fizicki obrise i to mora biti smesteno bas tako u NAND ako zelis da verujes da je zaista nepovratno otislo. To sa sobom vuce i implikacije za SSD endurance, u kom slucaju ce cifre sigurno biti losije.


Kontam to, zato sam i napisao. U osnovi to znaci da ako imas file-system koji zadovoljava odredjene sec norme (blankovanje obrisanih fajlova) taj file system ce sprziti SSD skoro istim tempom kao i eksterno kriptovana particija. Jedina opcija koju imas je on-SSD AES ali to je skoro pa beskorisno sa stanovista bezbednosti (kakve veze ima sto je bit u NANDu crypted kad je dovoljno samo zakaciti disk na sata port u drugoj masini ).
[ Ivan Dimkovic @ 31.10.2012. 12:44 ] @
Citat:
mmix
Zasto je zapravo SLC toliko skuplji od MLCa? Density je 1:2 a cena je 3:1 do 5:1? Ja koliko sam skapirao FGMOS je isti u oba, samo je razlika u tome dal ga spolja kroistis kao ON/OFF switch (SLC) ili mu pecas medjunapone (MLC) i da je kraci zivotni vek MLC celije zapravo baziran na gubitku "finog osecaja" za naponske razlike koji kod SLC nemas (ili pali ili ne pali samim tim celija propadne tek akd on/off vise na pali). Samim tim, trebalo bi da je eokonomska logika da SLC NAND kosta po GB dva puta vise od MLC (i tri puta vise od TLCa). Gde nastaje trenutna razlika u ceni?


Volumen i segmentacija trzista - volumen proizvedenih SLC celija je mnogo manji od MLC-a tako da verovatno postoji vise prostora za kontrolu cena + svi vendori su odavno presli na MLC za consumer drajvove (poslednji SLC consumer drajvovi su bili Samsung-ovi od 64 GB) tako da je SLC poslat odlucno u "enterprise" sektor sa "enterprise" cenama koje su manje stisljive i podlozne cut-throat konkurenciji... jbg.

Citat:

Kontam to, zato sam i napisao. U osnovi to znaci da ako imas file-system koji zadovoljava odredjene sec norme (blankovanje obrisanih fajlova) taj file system ce sprziti SSD skoro istim tempom kao i eksterno kriptovana particija. Jedina opcija koju imas je on-SSD AES ali to je skoro pa beskorisno sa stanovista bezbednosti (kakve veze ima sto je bit u NANDu crypted kad je dovoljno samo zakaciti disk na sata port u drugoj masini ).


+ Nikad ne znas da li je AES implementiran kako treba - bio je onaj SandForce fijasko bas sa AES enkripcijom.
[ logic_rabbit @ 01.11.2012. 14:26 ] @
Toplo vam preporucujem OCZ.
Imam OCZ Vertex 2 skoro godinu dana u laptopu i radi savrseno bez ikakvih problema.
Preporucujem
OCZ RevoDrive 3 PCI Express
Read: Up to 1000 MB/s
Write: Up to 900 MB/s
Max Random Write 4KB (Aligned): 130,000 IOPS

A cijena je oko 300$ na Ebay za 240GB
[ mmix @ 01.11.2012. 15:17 ] @
Nije to bas tako šareno i lepo kao sto izgleda, ima tu problema:

- windows ne podrzava TRIM na pci/e drajvovima
- taj iops je postignut na QD=64 sto apsolutno nikad nećeš videti van datacentra, realan QD za kućnu upotrebu je 3-5
- na tom QD gubis sve prednosti pci/e bandwidtha i specs nisu nista mnogo bolje od nove generacije sata diskova

U svakom slucaju overkill za home/soho
[ Silencer @ 04.11.2012. 09:30 ] @
Jel zna nesto o novim Samsung 840 diskovima vidim da su ih nasi uvezli
Read 530 Write 240MB/s

http://www.samsung.com/us/computer/memory-storage/MZ-7TD250BW

I cena je korektna takodje.
Mozda smori Write speed, medjutim ako na njemu ima da bude OS / Programs ne verujem da je to tolko bitno, kad je po meni read najbitnije za loading.
[ mmix @ 04.11.2012. 09:58 ] @
To ti je samo osvezena 830-a. Ako hoces nexgen to je 840 Pro
[ Ivan Dimkovic @ 04.11.2012. 10:35 ] @
To nije samo osvezeni 830, vec takodje i pojeftinjeni NAND - 840 (ne Pro) koristi TLC NAND koji ima jos manji broj write ciklusa od MLC NAND-a. Zbog TLC-a je i manji write speed.

Iskreno, osim ako na drajvu nemate ama bas nista sto nije moguce vratiti, ne bih se zezao sa tim TLC diskovima - pustite druge da budu early adopteri ;-)
[ Silencer @ 04.11.2012. 21:41 ] @
Ja cu da placem. Mislim nekom smesno 200 evra, al ja zelim da kupim SSD, al ono gledam da to sto kupim bude ono pravo ^^

SAMSUNG 830 Series MZ-7PC256B/WW
http://www.samsung.com/us/computer/memory-storage/MZ-7PC256B/WW

Jel ovo ok ? :)

Mislim Ivane, gledam Samsung jer si me ti ubedio iz prethodnih tekstova, I sad prc ;)
Evo neka mi neko kaze koji bi uzeli SSD za 200-250 evra, za normalan rad na Windows OS / Program Files / Games (sve na njemu). A da ne budem paranoican dal ce da me izneveri posle 2 godine koriscenja :)

Dok ce klasicna 3 HDD-a da muce muku sa stalnim pisanjem brisanjem...
[ Srđan Pavlović @ 05.11.2012. 01:23 ] @
Ja uzeh taj Samsung 830, samo od 128GB, turio sam ga u Desktop masinu i prezadovoljan sam brzinom.
Garancija na SSD je 3 godine, tako i da izneveri za 2 godine, nije problem :)
[ mr. ako @ 05.11.2012. 01:55 ] @
Jel si stavio svezu instalaciju ili si image-ovao disk?
[ Srđan Pavlović @ 05.11.2012. 02:10 ] @
Svez Windows 7, kloniranje nije pozeljno zbog moguceg pada performansi, kad su SSD-ovi u pitanju.
[ djordjeno @ 05.11.2012. 10:20 ] @
Mozda je malo offtopic, ali da li je neko koristio mSATA SSD diskove? i kakva iskustva sa njim ima?
Info na: mSATA SSD

Naime dvoumim se izmedju kupovne "normalnog" SSD diska i ovog mSATA koji moze da se dodatno stavi u laptop.
Bez vadjenja ugradjenog (non SSD) HDD-a.

Hvala!

[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2012. 14:48 ] @
@Srđan, cestitamo! Da te dugo sluzi ;-)

@Silencer, sto prc - kupi ili 830 ili 840 Pro kad izadje. Nemoj samo da kupujes 840 sa TLC flash-om.

Sumnjam da je Samsung ubacio TLC flash u mass-market SSD bez dobrog testiranja, ali sto biti early adopter kada mozes da kupis proverenu tehnologiju za skoro istu sumu novca.

[ mmix @ 05.11.2012. 15:10 ] @
Izasao 840 Pro, 560e za 512Gb na amazonu.

Toggle NAND, 3-core ARM MDX controler, 5 yr limited warranty.

Samo ispala za mene, svi online trgovic u DE pisu preorder only, shipping 23.11., to mi je prekasno. Izgleda da ce ipak da padne OCZ
[ mmix @ 05.11.2012. 16:01 ] @
@Ivan,
Citat:
Volumen i segmentacija trzista - volumen proizvedenih SLC celija je mnogo manji od MLC-a tako da verovatno postoji vise prostora za kontrolu cena + svi vendori su odavno presli na MLC za consumer drajvove (poslednji SLC consumer drajvovi su bili Samsung-ovi od 64 GB) tako da je SLC poslat odlucno u "enterprise" sektor sa "enterprise" cenama koje su manje stisljive i podlozne cut-throat konkurenciji... jbg.


nasao sam jos jedno objasnjenje vezano za geometriju:

50 nm NAND (only used on SLC)
35 nm NAND = 1/2 the price of 50 nm (some MLCs and a few SLCs)
25 nm NAND = 1/2 the price of 35 nm and 1/4 the price of 50nm (95% of the NAND used in todays SSDs, all MLC).
Contrary to processors, NAND is more expensive and durable at higher nm, not at lower due to the fact that charge leaks take longer time to breach a larger cell.


Znaci imas 4 puta manju gustinu celija na SLCu, samim tim 4 puta manje celija na istom die-u.
[ Ivan Dimkovic @ 05.11.2012. 16:26 ] @
Yep.

Imas ovde lepo objasnjeno:

http://www.oempcworld.com/support/SLC_vs_MLC.htm

16 Mbit celije (SLC) vs. 64 Mbit (MLC)

[ Srđan Pavlović @ 05.11.2012. 17:52 ] @
Fala Dimke, nek drzi dok mu je garancija bar :)

Jedno pitanje - Superfetch servis, palim ili gasim?
Nasao sam na oprecna misljenja, ne znam sta je bolje.

Imam 4GB rama, i naravno da bih voleo da se isti koristi sto je vise moguce,
a sto manje da se drlja SSD. Ne smeta mi ako se u pozadini prefecuju neke stvari
koje se cesto koriste u ram ako ce to ubrzati rad sistema, ali uz SSD mi je dosao
neki Samsung-bla-bla-magicni-optimizer-ovo-ono koji kaze da se to ugasi pa ja
ugasio ono kao, da im verujem na rec, a po nekim forumima kazu da je to glupost
gasiti, tj. ne dobija se nista. Ne kontam sta taj servis moze da naskodi SSD-u
ili performansama, ali ajd... defrag. sam naravno ugasio.

I da, ako nekoga zanima, ima fora da se predje sa IDE na AHCI mod bez BSOD-a
ako se zeznete kao ja pa instalirate u IDE modu slucajno. Samo jedan registry value
se izmeni da vidi da je ACHI kada promenis u BIOS-u, posle on vrati tu vrednost u
registrijuj i sve OK.

I drugo pitanje - kojim softverom da testiram brzinu SSD-a, koji je najbolji za to?
[ mr. ako @ 05.11.2012. 18:53 ] @
Citat:
Srđan Pavlović:
Svez Windows 7, kloniranje nije pozeljno zbog moguceg pada performansi, kad su SSD-ovi u pitanju.

Da da, zato sam i pitao, da li si slucajno klonirao u cilju testiranja, da vidis da li ce taj pad performansi biti "moguc" i kod tebe. :)

[ Srđan Pavlović @ 05.11.2012. 18:59 ] @
Nisam imao vremena da testiram i to, ali svakako da to ne zavisi od mene
vec od tog nekog mis-alignement-a particija koji se desi kada samo tako kloniras,
valjda, nisam ulazio u detalje, ali verujem ljudima koji se bolje razumeju :)
[ icemanbg @ 05.11.2012. 20:04 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Fala Dimke, nek drzi dok mu je garancija bar :)

I drugo pitanje - kojim softverom da testiram brzinu SSD-a, koji je najbolji za to?



AS SSD Benchmark
http://alex-is.de/PHP/fusion/downloads.php?download_id=9
http://www.softpedia.com/get/S...chmarks/AS-SSD-Benchmark.shtml
[ mmix @ 06.11.2012. 11:32 ] @
Nista od high end Samsung SSDova u Srbistanu.
Cena bi bila kao u Nemackoj ali nece Samsung da uveze, minimalna kolicina 10 komada a nemaju trziste.

Izgleda da cu ipak morati da zagrizem metak za OCZ.
[ Srđan Pavlović @ 06.11.2012. 12:05 ] @
Inace skupe komponente ovde nerado dobavljaju, jer se ne traze i
nece da im stoje po radnjama. Secam se kada sam ja uzimao dekstop
racunar 2007. godine, ceo Beograd sam pretresao da nadjem 8800GTX
i lik je i taj jedan primerak jedva narucio i pet puta me pitao jesam li siguran
da zelim tu kartu za 520 evra koliko je tada kostala, da ga slucajno
ne ispalim ako on naruci :)

Ti ces ga uzeti u Nemackoj? Ako je garancija tri godine bar, onda
mislim da nemas preterano razloga za brigu, sem kod nekog iznenadnog
riknjavanja zbog podataka, ali opet svako normalan nece drzati vazne
podatke samo na jednom mestu, pogotovo ne samo na SSD-u :)

@iceman - tnx :)
[ mmix @ 06.11.2012. 12:29 ] @
Ma problem je Samsung Srbija, ne cena, psnovo ista prica kao za Galaxy S3, uvozi se lowend iskljucivo. Samo oni imaju neki trip, mrzi ih valjda da pisu dokumentaciju za jedan ili dva komada. Svi ostali uvoznici rade i skuplje komponente na manje kolicine, imas i Kingstona i Intela, samo sto meni ne odgovara Sandforce kontroler.
[ Silencer @ 06.11.2012. 15:11 ] @
Jel ovaj Samsung ok:
http://www.samsung.com/us/computer/memory-storage/MZ-7PC256B/WW
[ Srđan Pavlović @ 06.11.2012. 15:49 ] @
Pa jeste, to je 830, samo od 256GB :)
[ Ivan Dimkovic @ 06.11.2012. 16:34 ] @
Intel se vraca big time u enterprise SSD biznis:

http://www.anandtech.com/show/...generation-controller-analyzed

Citat:

Note the insane distribution of IOs. This isn't just an Intel SSD issue, click the buttons above to look at how Samsung's SSD 840 Pro and the SandForce based 330 do. All of these drives show anywhere from a 2x - 10x gap between worst and best case random write performance over time. Lighter workloads won't look as bad, and having more spare area will help keep performance high, but Intel claims the S3700 is able to tighten its IO latency down to a narrow band of about 10 - 15% variance.


Ovog puta, i cena nije toliko ostra kao sa SSD 710:

100 GB - $235
200 GB - $470
400 GB - $940
800 GB - $1880

Endurance ide do 14.6 PB

25nm HET MLC, ali ocigledno sa debelim over-provisioningom :-)

Doduse, ceo Anand clanak je samo prvi utisak, bez ozbiljnih testova - tako da tek treba videti da li ce Intel ispuniti ocekivanja. Ali, specifikacije obecavaju.
[ Silencer @ 06.11.2012. 18:50 ] @
Citat:
Srđan Pavlović:
Pa jeste, to je 830, samo od 256GB :)

Pa treba mi 256gb, manje mi ne odgovara...

Meni System, sa programima koji meni trebaju zauzima oko 140GB ^^
Tako da cu imati lufte 100 gb, kolko sam cuo gubi se na snazi kad je SSD pun preko 50% ?

[ mmix @ 06.11.2012. 18:54 ] @
Zavisi od modela i dal si mu dao fore da GCuje , nije toliko kolicina aktivinih podataka na disku koliko fragmentacija stranica, ako imas puno supljih stranica (puno pisi/brisi) mozes da imas usporenje i sa 10% aktivnog kapaciteta.


Inace, ovi ludaci prze SSDove Samsung 830 se drzi vec cirka 230 dana sa 300Mb/s write. Vec je odradio 4.5PB na 256Gb verziji. Iz nekog razloga Crucial m4 je izdrzao najvece torture spram MWI i kapaciteta. 1.7PB na 64Gb disku je van mozga.


http://www.xtremesystems.org/f...802&viewfull=1#post5149802



Pitanje je samo dal samsung ima limitranu garanciju na MWI, jer drajv ocigledno moze da istrpi daleko vise nego sto je MWI nastelovan.

[Ovu poruku je menjao mmix dana 06.11.2012. u 20:06 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 06.11.2012. 19:05 ] @
@mmix - to je ono o cemu ti ja pricam. Samsung je firma koja valja SSD-ove kljucnim OEM-ima, i njihova kvalifikacija i nivo "headroom-a" izmedju garantovanih vrednosti i onoga sto hw. moze da podnese se jednostavno ne moze porediti sa firmama poput OCZ-a, zato ih uvek preporucujem kao dobar izbor ljudima koji traze pouzdanost.
[ mmix @ 06.11.2012. 19:14 ] @
Pa, hmm, opet to poteze pitanje garancije. Na osnovu cega je formiran njihov MWI? 800T i nije neki endurance za 256Gb disk, realno, samo je pitanje da li je to realna cifra ili je namerno smanjivano da bi se skresala garancija. Ako rikne na 0.9PB sa MWI=0 dal to podleze garanciji? Koliko znam Intel ima limitacijud a ne priznaje garanciju na MWI=0, da li je ta prica i sa Samsungom?
[ Ivan Dimkovic @ 06.11.2012. 19:19 ] @
Pravo da ti kazem, nisam siguran - u garanciji koju ja imam za Samsung diskove nisam primetio da je MWI pominjan bilo gde.

Medjutim, njihova internacionalna garancija (koja nije nuzno validna u EU) ima limite na nacin na koji se disk koristi:

http://www.samsung.com/us/supp...AM&prd_mdl_name=MZ-7PC128N

Citat:

The warranty stated herein shall not apply if: (i) the Product was not used in accordance with any accompanying instructions, (ii) the Product was not used for its intended function (for example, SSD 470 Series used in an enterprise Server Systems, Workstations, and Storage Systems), (iii) any failure or defect arose out of the presence of a third party product, software or component, whether authorized or not, (iv) any failure or defect was a result of improper installation, misuse, unauthorized repair, modification or accident, and (v) there exist any other circumstances which SAMSUNG determines is evidence of a breach of this Agreement by You.


Posebno je zanimljiv termin "workstation" use :-) Kako bi to definisali ?
[ snake.plissken @ 07.11.2012. 11:46 ] @
Citat:
mmix:
Nista od high end Samsung SSDova u Srbistanu.
Cena bi bila kao u Nemackoj ali nece Samsung da uveze, minimalna kolicina 10 komada a nemaju trziste.

Izgleda da cu ipak morati da zagrizem metak za OCZ.


Pojavili se 120 i 250GB modeli novog Samsunga 840


[Ovu poruku je menjao mmix dana 07.11.2012. u 12:59 GMT+1]
[ mmix @ 07.11.2012. 11:58 ] @
prcali smo o tome u ovoj temi, to su TLC diskovi (sa 3 bita i 8 stanja po celiji) sa drasticno redukovanim zivotnim vekom. Iskreno nemam pojma kome to treba al nemojte da se zalecete mnogo sa ne-Pro 840ama

TLC: http://www.anandtech.com/show/6337/samsung-ssd-840-250gb-review/2
TLC Low endurance: http://www.anandtech.com/show/6337/samsung-ssd-840-250gb-review/3
[ Silencer @ 07.11.2012. 16:14 ] @
Koja je ovo tuga sve firme sam pozvao za Samsung 830 256GB, i lagano niko nema a svi ga stavili na shopu dodaj u korpu...
Znaci smorio sam se kad mi je jos jedan lik rekao da su uvezli za Srbiju 5 komada smao... i Nude mi 840 -.-
[ Srđan Pavlović @ 07.11.2012. 17:04 ] @
Rekoh ja, ovde to jako malo ljudi kupuje, i onda jednostavno ne donose.
I ovaj sto sam nasao od 128GB bio samo jedan u radnji.
[ Silencer @ 07.11.2012. 17:14 ] @
Ma gledacu da vidim neko iz inostranstva da mi nabavi :)

Mislim pricaju mi za 840 Pro da ce da uvezu, a kapiram da ce da dignu cenu samo tako ^^

[Ovu poruku je menjao Silencer dana 07.11.2012. u 18:53 GMT+1]
[ mmix @ 07.11.2012. 17:32 ] @
Racunaj da ce da bude kao na amazon.de uz +/- 5%
[ Silencer @ 07.11.2012. 17:58 ] @
Ako ga budu uvezli, onda cu da ih i kupim ako budu bili 227evra, +/- 5%
[ Silencer @ 10.11.2012. 16:54 ] @
Huh, Nista neuspeh da uradim :(

Jel neko imao prilike da se igra sa intelom? http://www.intel.com/content/w...d-state-drives-330-series.html
[ Srđan Pavlović @ 10.11.2012. 19:39 ] @
Slao sam ti PP za Samsunga gde sam uzeo, jesi pogledao da li ima jos?
[ mmix @ 10.11.2012. 19:49 ] @
Nije valjda da nece da uvoze ni 256Gb u Pro verziji?
[ Silencer @ 10.11.2012. 21:31 ] @
Citat:
Srđan Pavlović:
Slao sam ti PP za Samsunga gde sam uzeo, jesi pogledao da li ima jos?

Nema...

Ljudi mi kazem ti nude 840 ne-pro :) Od tuge jedino intel mi pada napamet posto ne radi na sandforce kontroleru, a losiji je u performansama nego samsung 830 :(

Da rekli su mi da okrecem tako i refresujem njihovu stranicu pa mozda se slucajno u ponudi pojavi 840 Pro :0

Pustio sam mail generalnim uvoznicima, a zvacu ih i u ponedeljak da vidim dal ce da bude nesto skoro, pa cu da javim.
[ Silencer @ 14.11.2012. 08:23 ] @
Stigo SSD SATA3 256GB Samsung 830 Series MLC, 520/400MBs MZ-7PC256B/WW :)
[ Srđan Pavlović @ 14.11.2012. 19:16 ] @
U radnju ili kod tebe u računar? :)
[ balavi @ 14.11.2012. 19:31 ] @
koliko kinte otislo
[ Silencer @ 14.11.2012. 19:55 ] @
18999,00 Din. Kupljeno u Emmiju :0

Pala cena verovatno zbog retardiranih 840 standard ^^
[ Srđan Pavlović @ 14.11.2012. 20:51 ] @
Jel kod tebe SATA3 na ploci?

Aj odradi ovaj test, pa da uporedim, da vidim koliko ga sakati
sto sam moj nakacio na SATA2.

https://www.elitesecurity.org/t456598-1#3194035

(AS SSD Benchmark)
[ Silencer @ 14.11.2012. 22:20 ] @
Jel sme taj test iako mi je system instaliran na njemu ?
[ Srđan Pavlović @ 15.11.2012. 05:03 ] @
Sme.
[ Srđan Pavlović @ 15.11.2012. 05:46 ] @
Naravno, nemoj ga pustati pedeset puta, treba cuvati SSD od pisanja sto vise :)

[ Silencer @ 15.11.2012. 19:13 ] @
Here you go

[ zivanicd @ 16.11.2012. 22:54 ] @
Silencer: i kako ti se ponasa u radu ? Isti disk meni stize u sledecu subotu po ceni od 110 eur iz DK.

[ Srđan Pavlović @ 17.11.2012. 08:53 ] @
Prvo, kuciste je tise za jedan elektromotor klasicnog HDD-a,
sto nije malo, pogotovo ako je neko losije kuciste, zatim mnogo
brze dizanje sistema, gasenje sistema i startovanje aplikacija.

Osim sto je rad na racunaru ukupno brzi zbog tih I/O operacija
sa storage-om, nema neke druge posebne razlike :)

Mislim da ovo najvise koristi onima koji rade sa glomaznim programima
u isto vreme, tipa PS-a, CorelDraw-a, AutoCad-a, itd, jer je tu najveca
usteda u vremenu zbog dugotrajnog ucitavanja sa klasicnim diskom.

Mada, ako imas recimo 6 ili 8 GB rama, ili vise, prisustvo SSD-a se primeti
samo kod dizanja sistema i prvog starta programa, posle manje jer se vecina
stvari kesira u ram tako da ide jos brze nego da cita sa SSD-a opet.
[ flighter_022 @ 17.11.2012. 14:49 ] @
Ja sam uzeo u januaru nov laptop. U njemu je bio, reda radi (jer sam nameravao uzeti SSD) hard disk 750 GB, 5400rpm. Namestio sav softver koji koristim, i napravio probu (brzine rada) softvera koji prodajem. Obrada plata, sa jako mnogo varijabilnih parametara pozaposlenom, za oko 550 zaposlenih trajala je oko minut. Softver je radjen u VB.NET 2010, a baza je MS SQL Server 2008 express. Onda sam uzeo SDD, SATA3, 128 GB, klonirao sistem (znaci nisam radio reinstalaciju ili sta slicno), i ponovio isti test. Sada je obrada bila izmedju 2 i 4 sekunde.
[ mr. ako @ 17.11.2012. 15:41 ] @
Nisi imao nekih problema i pad peformansi samog sistema koji se ovde pominju? Sa cime si klonirao?
[ balavi @ 17.11.2012. 15:48 ] @
flighter_022, koji SSD je u pitanju?
[ Silencer @ 17.11.2012. 21:06 ] @
Citat:
zivanicd:
Silencer: i kako ti se ponasa u radu ? Isti disk meni stize u sledecu subotu po ceni od 110 eur iz DK.


Ponasa se odlicno :) Meni zavrsava posao extra, sto se tice obrade video mateirjala. Mislim kada je u pitanju loading glomaznih igrica koje zauzimaju preko 40gb.
Fraps mi sada snima konstantno 30 FPS-a u 1080HD rezoluciji, nema da mi se desi ono sto me najvise iznervia da mi u nekom trenutku snimanja kao blokira i da se cuje nesto kod harda, pa da nastavi dobijem pad FPS-a i samo se iznerviram.

Sto se tice dizanja sistem, tu nemam sta da kazem mnogo, mislim koji god da uzmes SSD sistem ima da se podigne za 10 sekundi, sa ucitavanjam startnih aplikacija max 15. Ne moram vise da cekam ko nekad da mi se podignu svi servisi prvo pa da mogu browser da upalim.

Ono sto me isto odusevljava dizanje aplikacija svih adobe programa, iskreno dobija se na vremenu, a manje se nerviras kad radis neki posao.

Sto je inace neko vec rekao, manje cujem zvuk iz kucista sada, mada kositim Thermaltake SopranoFX.

Sve u svemu odlican upgrade. Tipa sad kad bi razmisljao da kupim laptop ne bi :) samo bi metno SSD i to bi bilo to.
[ Mefisto_soad @ 19.11.2012. 08:20 ] @
Koji ssd uzeto od ova dva?

SAMSUNG 256GB SSD SATA600 MZ-7PC256B/WW
ili
KINGSTON SSDNow 240GB, 2.5", SATA III, HyperX 3K - SH103S3/240G

Poz.
[ Silencer @ 19.11.2012. 13:33 ] @
Procitaj malo temu :) Ja sam isto pitao da li da uzmem Kinston ili Samsung. Na kraju je Samsung 830 bio moj izbor.
[ Mefisto_soad @ 20.11.2012. 00:19 ] @
Uzecu samsungov ;).

Poz.
[ mmix @ 20.11.2012. 08:21 ] @
Narucio sam Samsung 830 512gb. Javljam utiske kad ga donesem kuci
[ anon70939 @ 21.11.2012. 08:12 ] @
ja se ubih trazeci po netu te SDDove od 60E i nikako ne uspevam.
Dajte link gde moze da se kupi :)
[ Mefisto_soad @ 21.11.2012. 12:13 ] @
Imam jedno pitanje, da li je preporucljivo da se hdd izvadi pre instalacije ssd-a ili moze dok je hdd prikljucen u pitanju je nova konfiguracija?

Hvala.

Poz.
[ mmix @ 21.11.2012. 14:00 ] @
Stiglo brze poste nemacke

Nemam ovde nijedan desktop pri ruci da odradim bench, okacicu kad stignem kuci za vikend. Drzim ga u ruci i ne verujem gda je stalo sve ovo Mada me je malo razocarao Samsung sa mount dockom za 3.5". Mogli su bar svoj logo da utisnu malo, ovako izgleda bas cheap.



[ BlueIce @ 21.11.2012. 21:08 ] @
Gde si ga naručio i po kojoj ceni, ako nije tajna?
[ mmix @ 21.11.2012. 22:35 ] @
Amazon.de na Packstation adresu u DE. U Srbiji ces tesko da nadjes, ovo se tretira kao egzotika (sto je pre svega ostalog zalosno)
Cena 371e, besplatna postarina
[ anon70939 @ 22.11.2012. 15:45 ] @
s obzirom na cenu, stvarno je egzotika :).
512GB... milina

Nego me sad interesuje, jesu li dugotrajniji ili bar jednako dugotrajni kao HDDovi?
Greota zveknuti toliku lovu, pa da je neki normalan rok trajanja 3-4 godine...
[ mmix @ 22.11.2012. 16:36 ] @
Sto veci kapacitet to duzi rok trajanja za istu kolicinu dnevnih write operacija. Racunaj na to kao na vidljivi "overprovisioning"
[ Mefisto_soad @ 23.11.2012. 16:48 ] @
Stigao i meni samsungov ssd od 256gb, za sad lepo sljaka .

Poz.
[ Dexic @ 23.11.2012. 18:28 ] @
371e te je ispo do Srbije??? (mislim disk, postarina, carina?)
[ mmix @ 23.11.2012. 23:20 ] @
Plus 60e wizzair karta i malo ubrzanog koraka na aerodromu al taj trosak sam odbio na drugi konto.
[ Burgos @ 23.11.2012. 23:42 ] @
Izgleda jeftinije otići do Njemačke nego platiti kurira
[ mmix @ 24.11.2012. 06:39 ] @
Hehe, tako nekako.

Mada, realno, to bi mu bila cena i ovde u Srbiji da ga uvoze. VATovi su slicni, troskovi na veliko su slicni, mozda bi se razlikovao za neki evro al to je to. 830/256 je 165e (172 za desktop upgrade kit). Mada ne mogu da uproedim cene, izgleda da su svi domaci preprodavci presli na 840 TLC.
[ dejanet @ 24.11.2012. 08:25 ] @
Odlicno si pazario..

Ovde u lokalu za >256GB, ide Kingston 480 GB za 450+ evra i to onaj 'osakaceni' 3K (sto valjda znaci da mu je skracen rok trajanja)
[ mmix @ 24.11.2012. 10:13 ] @
Bio je i Samsung skuplji pre, ali sad izlazi 840 Pro pa su spustili cene 830-i.
[ Nemanja @ 24.11.2012. 20:36 ] @
Onda je trenutno 840 preporuka za kupovinu?
[ Miroslav Cvejić @ 24.11.2012. 20:46 ] @
840 Pro ili 830. 840 nije dobra kupovina (ako si pratio poslednjih par strana ove teme)
[ Nemanja @ 24.11.2012. 21:23 ] @
Hvala na odgovoru, ukljucio sam se u poslednjoj cetvrtini , pa zato nisam ispratio temu ranije :)

Pogledacu sada.
[ Miroslav Jeftić @ 27.11.2012. 07:15 ] @
Stigao i pro izgleda

Citat:
SSD SATA3 128GB Samsung 840 Pro Series 15.499 sa PDV-om


Citat:
SSD SATA3 256GB Samsung 840 Pro Series 26.900 sa PDV-om
[ bantes9 @ 08.12.2012. 20:16 ] @
SSD SATA3 120GB Kingston HyperX 3K SH103S3/120G

Na akciji u par radnji za 9 999 RSD.

Jedna od povoljnijih ponuda za one kojima je niza cena medju bitnijim faktorima.

[ TOMIC_SCG @ 22.12.2012. 22:04 ] @
Cao drustvo! Procitao sam celu temu ali posto su moji zahtevi malko drugaciji reko da vas pitam za vase misljenje:)
Treba mi jedan SSD omanjeg kapaciteta tipa 60GB ili eventualno 120GB .. Posto i sam nisam toliko zaludjen za skladistenjem velikih fajlova , hd filmova snimanjem,brisanjem... i tako toga kapacitet mi je na poslenjem mestu.. A brzina i performanse na prvom!:)
SDD mi treba samo za sistem i par igrica.. Sve ostalo ide na stari HDD stoga mislim da mi je 60GB sasvim dosta.. A i ako ne bude dosta jednog dana moze u raid da skoci zar ne?:)
Naravno nista to nebi bio problem da nisu i finansije ogranicene:) Stoga su mi zapali za oko jeftiniji modeli
1. Kingston v300 serija (450r/450w kako proizvodjac tvrdi) oko 55 eur
2. Kingston v200 serija (535r/460w) oko 59 eur
3. Koji god vi da predlazete samo da ne odskace puno sa cenom i da su performanse na mestu:)
[ grabik @ 22.12.2012. 22:56 ] @
Kupio sam prije OCZ za oko 250E(120gb) i izdrzao je malo vise od 2 mjeseca i krepao, kako sam izgubio garantni list letio je u kantu za smece. Imao i jos imam intela, vise od 2godine, poslije OCZ-a uzeo neki mach koji radi duze od OCZ-a, mislim nije krepao;).

Sto se SSD-a tice mislim da bilo koji da uzmes , cak i najjsporiji ne mogu da se porede po brzini sa klasicnim hard diskovima , razlika je jako velika u brzini na strani SSD-a.
[ TOMIC_SCG @ 24.12.2012. 01:31 ] @
Da znam:) Nego sam hteo da vidim dali neko mozda ima da preporuci neki SSD u tom nizem cenovnom rangu.. Ili mozda da kaze nemoj taj uzmi taj zbog toga i toga.. i tako to ako me razumes.. Vidim svi se raspisali oko ovih samsunga a niko Kingstona da spomene ccc :)
[ TOMIC_SCG @ 14.01.2013. 23:51 ] @
Uzeo sam na kraju Kingston SV300S37A60G i prezadovoljan sam.. U pocetku je u win xp izvlacio svega 3mb r/w... Presao na win7 ultimate 64bit .. Imao razna kreshovanja, kliktanja starog harda,bsod... bagovi oko gasenja kompa.. posle nedelju dana sve to kada sam podesio i ustimao komp radi kao sat.. Preporodjen...
SSD je nakacen na SATA2... Atto pokazuje write oko 190 i read oko 240
Win7 se dize za 10 sec:)
[ djurkash @ 27.01.2013. 15:29 ] @
Imao bih kombinaciju da možda pazarim 840 pro u USA gde je 20tak % jeftiniji nego ovde.
Zna li neko kakva je situacija sa garancijom, i da li je ostvariva ovde?
[ mmix @ 28.01.2013. 19:54 ] @
Ne, i pride budi siguran da li uopste dobijas garanciju sem neke "money back" do 30 dana. Nije neuobicajeno da se dodatna garancija placa ekstra kroz osiguranje.
[ zivanicd @ 02.02.2013. 23:36 ] @
Jedina mana mom samsung SSDu je Apple :)

Naime, Macbook mid2010 i5 nema sata3 vec sata2 kontroler.

Moj SSD SAMSUNG MZ7TD250BW pise/brise oko 250/250 MB/s...

:)
[ Milan Milosevic @ 08.02.2013. 14:48 ] @
Gde ima preko neta da se naruci drzac za SDD diskove kako bih mogao da ga ugradim u PC.
Uzeo sam SATA3 120GB Intel 520 serije pa me interesuje jel to dobra kupovina, jer jos nemam mogucnosti da ga probam.
[ TOMIC_SCG @ 19.02.2013. 12:06 ] @
E to i mene isto zanima... To sto nama treba su fioke za SSD.. Ja sam na nesto nabasao slucajno na netu ali mi ne sto puno bilo platiti 1-2 crvene za jedno parce lima?:S
[ oJee @ 20.02.2013. 13:02 ] @
Izvinjavam se na off topicu ali ...,

Ma kave fioke, može i ovo da posluži :P

[ mmix @ 20.02.2013. 15:21 ] @
Koliko podloski moras da naredjas? I tacnoi pasuje sa 2.5 na 3.5"?
[ Lavlja_Jazbina @ 20.02.2013. 18:44 ] @
Nije mu losa ideja.Treba ju mu 4 kom usrafljene u ssd i 4 ova srafica koja ce to i pricvrstiti kao i pre.
mada mislim da fali po 4mm sa svake strane.
[ mr. ako @ 27.08.2013. 20:36 ] @
Evo zaista nesto sto moze biti nove generacije. 3D NAND.

http://www.anandtech.com/show/...e-reset-button-on-nand-scaling

[ zdravo @ 05.01.2014. 20:19 ] @
Imam kingston SSD od 120GB i prezadovoljan sam performansama.
Disk je ugrađen u laptop i razlika između rada na laptopu sa klasičmi HDD-on i SSD-om je jako velika.

Moja preporuka za svakoga tko ga može kupiti
[ knez06 @ 25.03.2014. 10:01 ] @
Nešto ste se ulijenili sa temom.
Molim vas za iskustva nakon sada već dužeg perioda korišćenja.
Koliko su se u praksi dobrim pokazali SSD? Mislim na ograničenu mogućnost upisa/iščitavanja podataka i "zaključavanje" sektora koji postaju problematični.
Molim vas da navedete model koji koristite, a posebno bi pošteno bilo ako je neko imao probleme da nam ih opiše.
Unaprijed vam hvala na odgovorima.
[ Burgos @ 25.03.2014. 10:32 ] @
Već dve godine Mushkin Chronos MKNSSDCR 120, i već godinu dana Samsung 840PRO. Nikakvih problema za sada ni sa jednim ni sa drugim, a dnevno su mnogo opterećeni (učestalo drljanje po disku usled kompajliranja, tri virtuelne mašine, aktivno internet pretraživanje, itd, itd.) tako da ne verujem da bi prosečan korisnik imao ikakvih problema sa njima. Na Samsungu je sistem, a Visual Studio i virtuelne mašine na Mushkinu.
[ mmix @ 25.03.2014. 11:06 ] @
U desktopu 1x Samsung 830PRO 512Gb (godinu i po dana) i 1 x Samsung 840PRO 512Gb (malo manje od godine). U laptopu 1 x Samsung 830PRO 512Gb (godinu i po dana) i njega koristi zena za istrazivanja i slicno.

Desktop drlja cesto po diskovima u okviru posla, ali ne intenzivno kao da je aktivni db server ili sllicno. VM je iskljucen. 830a je imala 4 wear levelinga, a 840PRO je imala 10, a laptop je imao 7.

Nijednom nisu zakazali a temperatura im se odrzava na nekih 5C iznad ambijentalne.
[ knez06 @ 25.03.2014. 14:44 ] @
A fama oko potrošnje struje? Da li se stvorila razlika u trajanju baterije na laptopovima u koje je ugrađen SSD?

Dobro bi bilo kada bi neko podijelio sa nama iskustvo rada sa SSD manjeg kapaciteta (jeftinijih).
Imam utisak da manji "diskovi" rade još brže od velikih (logično je), ali nemam i to iskustvo, da mogu išta da zaključim...
Ima li na ES nekoga ko radi u nekoj prodaji (servisu), pa ima podatke o kvarovima - koji modeli se kvare i šta je najčešći uzrok.
Trebalo bi da su SSD i manje osjetljivi na potrese od HDD-a...
[ mmix @ 25.03.2014. 15:37 ] @
Nema logike da manji diskovi rade brze, sta vise pre ce da vazi obrnuto.


Sto se tice potrosnje, laptop je dobio pola sata ekstra autonomije, sa 3.5 na 4h, u odnosu na period pre upgrade-a. Brzina je naravno odmah vidljiva izmedju SSDa i 5400rpm laptop HDDa.

[ Zlatni_bg @ 25.03.2014. 16:38 ] @
I jos jedna bitna stvar kod vecih SSD-ova je njihov zivotni vek, vise podataka moze da se upise u njih.
[ knez06 @ 25.03.2014. 17:07 ] @
Citat:
mmix:
Nema logike da manji diskovi rade brze, sta vise pre ce da vazi obrnuto.


Sto se tice potrosnje, laptop je dobio pola sata ekstra autonomije, sa 3.5 na 4h, u odnosu na period pre upgrade-a. Brzina je naravno odmah vidljiva izmedju SSDa i 5400rpm laptop HDDa.

U pravu si.
Kod HDD-a to ima logike zato što je za traženje fajlova na manjem medijumu bilo potrebno kraće vrijeme.
Na stranici: http://en.wikipedia.org/wiki/Write_amplification je objašnjeno kako je SSD većeg kapaciteta brži u pretraživanju.

Hvala i za info što se tiče utroška energije, znači da u praksi SSD značajno utiče na potrošnju.

Citat:
Zlatni_bg:
I jos jedna bitna stvar kod vecih SSD-ova je njihov zivotni vek, vise podataka moze da se upise u njih.

Zato sam i tražio da iznesu svoje mišljenje i ljudi koji imaju iskustva sa manjim, jeftinijim SSD-ima.
[ newtesla @ 25.03.2014. 18:46 ] @
kingston V300 spec: ja malo šnjufao po netu, pa našao ovo:

Code:
IOMETER Maximum Random 4k Read/Write
 60GB — up to 85,000/ up to 60,000 IOPS
 120GB — up to 85,000/ up to 55,000 IOPS
 240GB — up to 85,000/ up to 43,000 IOPS
 480GB — up to 73,000/ up to 28,000 IOPS

Total Bytes Written (TBW):
60GB: 32TB
120GB: 64TB
240GB: 128TB
480GB: 256TB


IOPS je inače ono po čemu je SSD majka: rotacioni mogu random da pozicioniraju glavu tek onoliko puta koliko se ploča okrene u sekundi (5400rpm=90 IOPS, 7200rpm=120 IOPS, 10000rpm=166 IOPS, 15000rpm=250 IOPS) - dok SSD ne zavisi od broja obrzaja ploča ili pozicioniranja glave, tako da je IOPS (input-output operations per second) od 85k moguć.

Ono što je i meni zapalo za oko, to je: što više čipova, to komplikovaniji kontroler, pa izgleda da time i manji IOPS.
=====

p.s. ako mislite da vam je IOPS nebitan - grdno ste se zaj..ali to je ono krljanje matorog quantuma dok ga čekaš da digne jedan prokleti .exe

(source: kingston sajt)

edit: evo najobičnije Samsungove SDHC kartice, mislim da je class6: kao što se vidi iz latencije (0.76ms), IOPS bi mogao biti oko 1315: za razliku od rotacionog koji se muči sa onim ciframa napisanim gore. Plus: ovo je kartica utaknuta u najobičniji SDHC slot na laptopu!


edit 2: evo, sad čitam samsung 840 EVO specifikacije: kod Samsunga kontra - više čipova, više IOPS.

[Ovu poruku je menjao newtesla dana 25.03.2014. u 20:29 GMT+1]
[ S A J A @ 26.03.2014. 12:26 ] @
Citat:
knez06:
Dobro bi bilo kada bi neko podijelio sa nama iskustvo rada sa SSD manjeg kapaciteta (jeftinijih).
Imam utisak da manji "diskovi" rade još brže od velikih (logično je), ali nemam i to iskustvo, da mogu išta da zaključim... ;)
Ima li na ES nekoga ko radi u nekoj prodaji (servisu), pa ima podatke o kvarovima - koji modeli se kvare i šta je najčešći uzrok.
Trebalo bi da su SSD i manje osjetljivi na potrese od HDD-a...


Manji SSD-ovi su sporiji, to pokazuju svi testovi, mada se u realnom radu to slabo primećuje.

Ja sam u par navrata koristio SSD ali uopšte nisam impresioniran dobitkom. Naime, meni su računari već svakako optimizovani, sve nepotrebno sam poisključivao, hard disk se zapravo vrlo malo koristi, samo kad se pokreće program. Pošto imam dosta RAM-a, uključio sam "poboljšano" keširanje tako da se sve što pokrećem i radim već posle prvog korišćenja ostavlja u memoriji pa već posle par minuta meni ceo kompjuuter leti. Dakle sa običnim hard diskom meni se sve pokreće trenutno i kad stavim ssd ne primećujem nikakvu razliku. Jedino što se windows malo brže pokrene i što se prvo pokretanje nekog programa izvrši malo brže. Tako uopšte nisam pristalica davanja tolikih para za nešto što donosi vrlo skromno poboljšanje performasni. Bar u mom slučaju.

E sad, ko ima sistem gde mu hard disk mnogo "drlja" onda će svakako videti neki napredak sa ssd diskom.
[ knez06 @ 26.03.2014. 12:59 ] @
Hvala ti na odgovoru.
I ja svoje računare održavam na sličan način, generalno nemam problema prilikom rada.
Volim da znam
Treba pratiti praktične aspekte tehnologije, puno je razloga.
[ cvrle77 @ 08.05.2014. 03:25 ] @


Samsung 840 EVO su po ceni najpovoljniji, a računica je takva da ce nadživeti mene, osim ako ne doživim osamdesetu...
Po testovima koje sam čitao, crkavaju posle 760 TB upisanih...ja sam za nepunih deset dana, najviše testiranja u prazno, uspeo da upisem 0.32TB.

Ovim tempom crći će za četdeset jednu godinu...
[ Lavlja_Jazbina @ 08.05.2014. 11:24 ] @
Citat:
SAJA...Pošto imam dosta RAM-a, uključio sam "poboljšano" keširanje tako da se sve što pokrećem i radim već posle prvog korišćenja ostavlja u memoriji pa već posle par minuta meni ceo kompjuuter leti.

Kako se to radi i koliko je to dosta memorije?8-16-32?
[ mr. ako @ 09.05.2014. 22:12 ] @

Interesantan test:
http://techreport.com/review/2...ent-data-retention-after-600tb



Interesantna vest:
http://www.computerworld.com/s...TB_SSD_hopes_for_8TB_next_year


[ mmix @ 09.05.2014. 23:14 ] @
Svi ti high capacity SSDovi su ili TLC ili su low-nm ili oba od ta dva. Svaki od tih zasebno kolje zivotni vek drajva. U najbolju ruku ti drajvovi ce biti za arhiviranje.
[ mr. ako @ 25.05.2014. 17:59 ] @
Hmm, evo jos jedna interesanta vest. Radi se, izmedju ostalog, o efektivnom produzavanju zivotnog veka SSD-a.

SSD breakthrough means 300% speed boost, 60% less power usage... even on old drives
Citat:
A breakthrough has been made in SSD technology that could mean drastic performance increases due to the overcoming of one of the major issues in the memory type. Currently, data cannot be directly overwritten onto the NAND chips used in the devices. Files must be written to a clean area of the drive whilst the old area is formatted. This eventually causes fragmented data and lowers the drive's life and performance over time.
Citat:
In tests, drives using the technology wrote data 55% less often than drives without and performance increases of up to 300% were noted. This could enable high-end devices to easily reach transfer speeds of 1.5GB/s as current models achieve around 500MB/s typically; 60% less power was also used in the lab tests due to the lack of additional drive writes.


http://www.neowin.net/news/ssd...power-usage-even-on-old-drives
[ Mister Big Time @ 25.01.2016. 22:30 ] @
Pricate o najnovijim dostignucima iz ove oblasti, a izgleda da najobicniji TRIM jos uvek nije posteno resen, pogledajte: https://blog.algolia.com/when-...ate-drives-are-not-that-solid/

Da ne veruje covek sta sve moze da se desi. :zgran:

Nista, vracamo se na HDD-ove... oni makar kad crknu mozda nesto i mozes da izvuces od podataka... kod SSD-a koji sam brise podatke nemas nikakve sanse

[ Ivan Dimkovic @ 25.01.2016. 23:14 ] @
U pitanju je Linux bag (koji je popravljen jos pre vise meseci) nema veze sa hardverom.

Tesko da ce svet vracati u proslost zbog toga.

Plus, posteno dizajniran IT sistem ne bi trebao da se oslanja na bilo kakvu mogucnost vracanja podataka sa ostecenih diskova, bez obzira da li su u pitanju HDDovi, SSDovi ili nesto deseto. To je recept za propast.
[ bogdan.kecman @ 26.01.2016. 00:08 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: U pitanju je Linux bag (koji je popravljen jos pre vise meseci) nema veze sa hardverom.


ma crkavaju ko blesavi, za 5 godina sam zamenio preko 60 komada razlicitih proizvodjaca velicina ...

Citat:
Ivan Dimkovic:
posteno dizajniran IT sistem ne bi trebao da se oslanja na bilo kakvu mogucnost vracanja podataka sa ostecenih diskova, bez obzira da li su u pitanju HDDovi, SSDovi ili nesto deseto. To je recept za propast.


AMIN!
[ Shadowed @ 26.01.2016. 00:22 ] @
60 od koliko ukupno? I u kom roku?
[ bogdan.kecman @ 26.01.2016. 00:37 ] @
~4 godine, ~40 servera sa po 2 komada u hw raid1 znaci od cca 140 komada
cca 60 komada je crklo, svi su terali mysql datadir ... od toh cca 60,
cca 40 je samo dobilo "bed blokove" (dovoljno da pukne raid), uvek su
menjana oba u raidu kad crkne jedan (dakle zamenjeno je vise od 60),
desavalo se da u isto vreme (u roku od dan dva dok dodje na red da se
menjaju) crknu oba u jednom serveru. cca 20 komada je crklo skroz (disk
prestane da se javlja komplet) ... za isto vreme je crklo 15 obicnih
hardova u istim masinama
[ Ivan Dimkovic @ 26.01.2016. 09:12 ] @
Citat:
bogdan.kecman
ma crkavaju ko blesavi, za 5 godina sam zamenio preko 60 komada razlicitih proizvodjaca velicina ...


Ne sumnjam ja da ti crkavaju SSD-ovi, ali to nema veze sa linkom koji je Mister Big Time okacio.

Mislim, likovi opalili paljbu po Samsung diskovima, Samsung ekipa >uzela< server i diskove i analizirala problem i dosli do toga da problem nije u SSD-ovima. Na kraju ispadne da je bug u ext4 fajl sistemu.

Jednostavno, problem (koji je vec bivsi mesecima) nema veze sa hardverom.

Citat:

AMIN!


Storage layer treba posmatrati kao da ce da crkne sledeceg minuta, i to katastrofalno - bez ikakve mogucnosti vracanja podataka.

Samo tako se izbegava propast zvana nemanje backupa, ili podjednako loseg neadekvatnog backupa.

Naravno, ovo ne resava problem korupcije podataka dok se pisu. Ali i za to ima resenja, redudantni storage. Realno, ovakvi "freak" incidenti sa OS bug-ovima se jako retko desavaju ali ako je vrednost onoga sto se upisuje >> cena opreme, ima svakog smisla uloziti u redudanciju (sa razlicitim vendorima, naravno).
[ bogdan.kecman @ 26.01.2016. 12:10 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: ali to nema veze sa linkom koji je Mister Big Time okacio


nema nikakve sa tim linkom, nego sam ja malo osetljiv po pitanju istih crkavaju znacajno vise i brze nego se o tome pise

Citat:
Ivan Dimkovic:Storage layer treba posmatrati kao da ce da crkne sledeceg minuta, i to katastrofalno - bez ikakve mogucnosti vracanja podataka.


eh kada bi ljudi sa bitnom datom to najzad shvatili :(
[ madamov @ 26.01.2016. 15:49 ] @
Meni stigao re godinu dana 850 EVO od 1TB sa Amazona, crkao za jedno pre podne. Samo da znate da Samsung nema World wide garanciju, jedno desetak dana su igrali ping pong sa mnom Amazon i lokalni distributer, svašta sam čuo uključujući da Samsung ne prodaje SSD kod nas, dok nisam malo pripretio u chatu i dobio "one time exception" od Amazona i slao nazad da bih dobio refund.
[ Ivan Dimkovic @ 26.01.2016. 16:41 ] @
Meni je isto tako crkao SandForce SLC SSD naprasno, doduse drugi radi vec godinama, kao i svi ostali (jedno 15-tak, par SLC-ova od Intel-a i taj SuperSSpeed, ostalo su Samsung 830 i 840 Pro modeli).

Svako iole ozbiljan u IT-u SSD-ove ne bi smeo tretirati nista pouzdanijim od magnetnih diskova: mogu da crknu u bilo kom momentu. Stavise, bar "consumer" SSD-ovi imaju tendendenciju da samo 'crknu' bez ikakvih predhodnih znakova upozorenja, dok HDD-ovi cesto znaju da ispoljavaju znake da ce da crknu tipa lose sektore, cudne zvuke (doduse ovo je potpuno nebitno za serversku upotrebu) i sl...

Zbog toga su duplikacija i backup obavezni. Ko SSD-ove uzima za neko "osiguranje" od katastrofalnog gubitka podataka je naivan u najmanju ruku.

Citat:
madamov
Meni stigao re godinu dana 850 EVO od 1TB sa Amazona, crkao za jedno pre podne. Samo da znate da Samsung nema World wide garanciju, jedno desetak dana su igrali ping pong sa mnom Amazon i lokalni distributer, svašta sam čuo uključujući da Samsung ne prodaje SSD kod nas, dok nisam malo pripretio u chatu i dobio "one time exception" od Amazona i slao nazad da bih dobio refund.


Interesantno, i jako neprijatno verujem :(

Cudno za Amazon, moje iskustvo kao i iskustvo bar 10-tak ljudi koje poznajem su izuzetno pozitivna (doduse ne iz Srbije). Amazonu sam vracao gomilu stvari sto iz nezadovoljstva sto na garanciju i nikada nisam imao ni jedan problem i uvek sam dobio ili pare nazad ili nov hardver. Par puta se cak desilo da se posiljka 'zagubi' (sta god) i Amazon je bez pogovora slao ponovo paket. Isto iskustvo imaju i poznanici.

Mozda se potpuno drugacije ponasaju kada se radi o slanju u Srbiju :(
[ trki10 @ 26.01.2016. 16:53 ] @
extra.......
[ mmix @ 26.01.2016. 20:02 ] @
Citat:
madamovMozda se potpuno drugacije ponasaju kada se radi o slanju u Srbiju :(



Nema veze sa Amazonom verovatno vec sa Samsungom. Sve te firme koje imaju taj Internetinal Warranty su zesca sprdnja i ima gomile fineprinta izmedju kojeg i fineprint da garancija nije zaista globalna vec vazi samo u zemljama u kojima se prodaj taj specificni proizvod (cak ne ni u zemljama koje imaju predstavnistvo I/ili distribuciju, vec prodaju BAS za taj SPECIFICNI uredjaj). Fineprint ti naravno ne vidis dok nisi u situaciji da ti zaista zatreba taj warranty. Ja sam imao losa iskustva sa Lenovom (http://www.elitesecurity.org/p3626138) gde je Lenovo iz principa odbio da omoguci popravku, tako da ja iz principa sada vise ne kupujem Lenovo. Pri vcemu ja nisam imao Amazon da ga pritegnem :)

madamov je ima srece sto Amazon nije hteo da se cima i pojeo je trosak koju mu Samsung sigurno nije odobrio. Narocito ako je disk isporucen na adresu u EU pa fizicki odnesen u Srbiju :)
[ madamov @ 26.01.2016. 23:19 ] @
Nisu slali za Srbiju, već za Pensilvaniju, pa je onda drugar posle jedno mesec dana doneo ovamo.
[ Mister Big Time @ 26.01.2016. 23:25 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
U pitanju je Linux bag (koji je popravljen jos pre vise meseci) nema veze sa hardverom.

Tesko da ce svet vracati u proslost zbog toga.

Plus, posteno dizajniran IT sistem ne bi trebao da se oslanja na bilo kakvu mogucnost vracanja podataka sa ostecenih diskova, bez obzira da li su u pitanju HDDovi, SSDovi ili nesto deseto. To je recept za propast.


Ok-ay, a kako objasniti da im ni jedan Intel SSD nije napravio taj problem ni jednom tokom agonije koja ih je zadesila?

Drugo, svi znamo koliko su sys admini azurni sa patch-ovanjem sistema, nazalost. Dok ne bude nesto na sva zvona da je opasno, niko nece da se brine (naravno dok ne izgubi podatke ovako).

Recenica koju sam napisao o vracanju podataka sa hard diskova je bila vise retoricki osvrt. Normalno da se niko ne oslanja na SSD-ove kao da su neunistivi. Poenta je bila nesto drugo.

A kad smo kod Samsung SSD-ova, imam bas njihov EVO na ESXi masini, i htedoh da poteram scsi unmap na ruke (iliti rucno TRIM-ovanje - http://kb.vmware.com/selfservi...splayKC&externalId=2014849). Kad ono cvrc, Delete Status: not supported. Najnoviji ESXi 6.0 update 1. Dok npr. na ESXi 5.5 imam Silicon Power Velox V70 SSD, i kod njega moze unmap regularno. Uglavnom je bitno da ne nulira podatke
Dakle pitam se pitam, da li je VMware u najnovijem ESXi odlucio da eksplicitno zabrani UNMAP / TRIM na Samsung SSD-ovima, mozda upravo zbog istih razloga sto su i iskljucili automatski TRIM jos od 5.1 ako se ne varam.


[ Mister Big Time @ 27.01.2016. 00:31 ] @
Ovo je sadrzaj nedeljnog cron job-a na Ubuntu 14.04 LTS koji radi TRIM:

Code:
#!/bin/sh
# call fstrim-all to trim all mounted file systems which support it
set -e

# This only runs on Intel and Samsung SSDs by default, as some SSDs with faulty
# firmware may encounter data loss problems when running fstrim under high I/O
# load (e. g.  https://launchpad.net/bugs/1259829). You can append the
# --no-model-check option here to disable the vendor check and run fstrim on
# all SSD drives.
exec fstrim-all


Zanimljivo da stoji ova napomena. Sto vrlo potire problem koji su imali oni @algolia. Upravo njihov slucaj. Intel i Samsung je sve sto su 'gajili'. Samo su Samsunzi fail-ovali, big time.

Fajl datira:
-rwxr-xr-x 1 root root 427 Apr 16 2014 fstrim

Dakle mnogo pre pojave problema sa nuliranjem podataka.

Evo ga istorijski trenutak ( ) kada su odlucili da ukljuce trim-ovanje samo za Intel i Samsung SSD-ove: https://bugs.launchpad.net/ubu...linux/+bug/1259829/comments/36

Alarmantno.


[ Ivan Dimkovic @ 27.01.2016. 09:54 ] @
Citat:
Mister Big Time
Ok-ay, a kako objasniti da im ni jedan Intel SSD nije napravio taj problem ni jednom tokom agonije koja ih je zadesila?


Hmmmmm... tako sto se bag ispoljava na odredjenom hardveru?

Samsung i Intel koriste potpuno razlicite kontrolere, nema nicega misterioznog u tome da neki bag kaci samo jednog vendora.

Citat:

Drugo, svi znamo koliko su sys admini azurni sa patch-ovanjem sistema, nazalost. Dok ne bude nesto na sva zvona da je opasno, niko nece da se brine (naravno dok ne izgubi podatke ovako).


Pogledaj errata-u za neki novi procesor, cudnih situacija koje zahtevaju update BIOS-a, microcode-a, OS kernela i sl. ima uvek.

Nekako svet ipak prezivi bez obzira na hipoteticku lenjost sysadmina ;-)

Citat:

Evo ga istorijski trenutak ( ) kada su odlucili da ukljuce trim-ovanje samo za Intel i Samsung SSD-ove: https://bugs.launchpad.net/ubu...linux/+bug/1259829/comments/36

Alarmantno.


Propade SSD industrija ;-)
[ suncokreet @ 05.07.2017. 12:38 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
~4 godine, ~40 servera sa po 2 komada u hw raid1 znaci od cca 140 komada
cca 60 komada je crklo, svi su terali mysql datadir ... od toh cca 60,
cca 40 je samo dobilo "bed blokove" (dovoljno da pukne raid), uvek su
menjana oba u raidu kad crkne jedan (dakle zamenjeno je vise od 60),
desavalo se da u isto vreme (u roku od dan dva dok dodje na red da se
menjaju) crknu oba u jednom serveru. cca 20 komada je crklo skroz (disk
prestane da se javlja komplet) ... za isto vreme je crklo 15 obicnih
hardova u istim masinama



Po ovome ispada da ukoliko je nekoj kompaniji bitna pouzdanost storidž sistema onda je najbolje da i dalje radi na običnim hard diskovima, da ne prelazi na ssd. Da li je tako zaista u praksi?
[ bogdan.kecman @ 05.07.2017. 12:53 ] @
Citat:
suncokreet: Po ovome ispada da ukoliko je nekoj kompaniji bitna pouzdanost storidž sistema onda je najbolje da i dalje radi na običnim hard diskovima, da ne prelazi na ssd. Da li je tako zaista u praksi?


to je *jedno* iskustvo (jeste mnogo godina i mnogo servera ali JEDNO), i to je *jedan* provajder (mozda imaju losa napajanja, mozda kupuju jeftine diskove, mozda su iznad "podzemnih voda", mozda su ispod "ozonske rupe", mozda su blizu hadron colidera ... abitno sta je razlog to je i dalje samo jedan provajder) !! .. ja sam podelio moje iskustvo nadajuci se da ce jos neki ljudi koji trose toga "mnogo" da podele svoja... na zalost to se nesto i nije desilo ...

mogu da dodam btw da od toga posta (ima jedno godinu dana) nije crko nijedan :D

no generalno, ti mora dizajniras sistem kao da ce u bilo kom trenutku crknu svi diskovi bez mogucnosti povracaja podataka - znaci da u bilo kom trenutku jedan server moze da se "dezintegrise" i da tebi sistem ne pati zbog toga. kada tako napravis sistem boli te uvo koliko cesto crkavaju ssd-i ... sto se sistema tice, naravno, sto se TCO-a tice to je sad vec druga prica u koju ne bi ulazio..
svaki disk moze crkne uvek bez ikakvog upozorenja, na to mora racunas...

dalje sta znaci "pouzdanost storage sistema" ?! arhivu i bekape sigurno nece snimas na ssd
[ Branimir Maksimovic @ 05.07.2017. 13:09 ] @
SSD ovi traju duze u zadnje vrame. Inace vidjao sam da na rabljenom serveru ckrnu i posle 3 meseca.
[ knez06 @ 05.07.2017. 13:11 ] @
Pitanje je bilo namijenjeno tome da ako neko vremenom istražuje, na forumu
dođe do podataka kako se SSD-ovi ponašaju u praksi, koliko su zaista
pouzdani, ako se ne računaju karakteristike koje daje proizvođač.
Ovaj odgovor je vise nego koristan.

Veliko hvala u moje ime, kao i ime onih kojima će ovaj odgovor značiti.

Lijep pozdrav
[ suncokreet @ 05.07.2017. 14:00 ] @
Kada su u pitanju sistemi gde je pouzdanost bitna da li se podrazumeva da se disk odmah menja (bilo da je u pitanju hdd ili ssd) odmah po isteku garancije?

Pitam pošto nije retka pojava da diskovi preguraju po koji mesec preko perioda garancije
[ bogdan.kecman @ 05.07.2017. 22:39 ] @
ja ne znam nikog da ih menja kad istekne garancija + sto se garancije
tice ona realno nista ne znaci, cak ni broj radnih sati nema mnogo
znacaja, vise znaci "gde se nalaze" (temperatura, vibracije, stabilnost
napona..) i "nacin koriscenja"
[ Zlatni_bg @ 06.07.2017. 06:01 ] @
Iz mog iskustva, kucni serv, podaci bekapovani na xterni hdd, komplet svakih 24h. Stari Kingston V300 120GB nije imao svoju namenu (bem li ga, necu da ga stavljam negde gde imam dovoljno SSD i HDD prostora) pa je zavrsio kao glavni disk za home server. Dovoljno da digne windows sa par aplikacija (nazalost neke moraju da mi se vrte na win pa je on glavni os) i virtualizacija 2 fedore i 1 centosa. Sve VM masine se nalaze na SSDu i imaju mauntovano zasebno po particiju sa HDDa za skladistenje nekih podataka. To radi vec nekih ~1000 dana sa V300 SSDom (bukvalno najjeftinije sto je moglo tada da se nadje) i radi sasvim normalno. Dakle, imamo 4 serverska OSa (ako smatramo i windows istim) od kojih svaki ima neku namenu i neki softver koji se vrti na njima i pise/brise sa SSDa non-stop. Iako klasicni consumer-grade SSDovi uopste nisu namenjeni za ovako nesto, Kingston me odusevljava kako izlazi na kraj sa svime ovim.

Ali eto, nema vlage, ima solidan dotok vazduha (ne prelazi 40C njegova temperatura) i drzi mu se 20% prostora uvek u rezervi. Kapiram da radim 24/7 read/write punom brzinom, malim fajlovima, da ne bi dugo izdrzao. Zavisi opet sta se radi sa serverom. R/W intenzivne aplikacije, tipa ogroman server baze podataka, neki cloud storage kom pristupa gomila ljudi, ili jednostavan apache server, postfix, dovecot gde iako ima upisa i ispisa svaki cas nisu toliko opterecujuci i ne pise se toliko na SSD.

Za Bogdana pretpostavljam da su bili serveri DB-a pa je shodno tome gomila podataka citana i pisana svakog trenutka.
[ @ 06.07.2017. 08:51 ] @
Ja trenutno radim na jednom klasičnom hdd-u. Uzeo bih jedan manji ssd
pa bih onda imao ta dva diska u paru.Da li ključne aplikacije i podatke treba
isključivo da skladištim na tom ssd-u kako bih dobio najbolje performanse?

Da li se peformanse mogu poboljšati ako bih izvršio neka dodatna podešavanja
i dao prioritet jednom odnosno drugom disku po pitanju gde će se šta skladištiti?


[ Zlatni_bg @ 06.07.2017. 18:41 ] @
Pa po pravilu OS i krucijalne aplikacije, fajlovi kojima se najvise pristupa na SSD, ostalo na HDD. Podesavanja ti nisu potrebna, na novijim Windowsima je sve ispeglano (vidim da imas 10), jedino sto treba da podesis je over-provisioning ili da drzis manualno 10-20% prostora slobodno na SSDu da se ne haba.
[ Inicijator @ 07.07.2017. 08:01 ] @
Da, trudiću se da uvek ostavljam tih 10-20% prostora nezauzeto.

Znam da je ranije bilo priče da treba i cache web pretraživača podesiti da radi na HDD-u a ne na SSD-u, i još nekih preporuka, ali vidim po nekim komentarima da je besmisleno toliko brinuti o radu SSD-a.
[ okudadim @ 07.07.2017. 10:13 ] @
Preporuka za SSD je da uvek bude slobono bar 30% diska... 10-ak posto je premalo.
[ Branimir Maksimovic @ 07.07.2017. 15:08 ] @
Pa rekao bih sve sto utice na responsiveness desktop-a na SSD, a arhive i logovi na HDD.
[ Zlatni_bg @ 07.07.2017. 17:47 ] @
Citat:
okudadim:
Preporuka za SSD je da uvek bude slobono bar 30% diska... 10-ak posto je premalo.


30% diska? odakle ti ta informacija, svega ti? 240GB * 0.1 = 24GB, iliti 48GB ako uzmemo "sigurnu liniju" od 20%. Da li ce neko sa 240GB SSDom da steka uvek 64GB slobodno, od 240GB?
[ Branimir Maksimovic @ 07.07.2017. 19:26 ] @
Heh ja imam jedva 30GB iskorisceno na SSD-u od 240GB ;)
[ dusans @ 07.07.2017. 19:42 ] @
Kad se već diskutuje, jeste malo off, ali imam problem pa ako neko zna...

Imam SSD Samsung 850 EVO 500 GB i previdom nije bio uključen AHCI mode prilikom instalacije Win 10.
Nema šanse da podižem ponovo windows, pa me interesuje da li i bez ACHI-ja SSD radi kako treba - TRIM i ostalo?

Postoji i opcija da uključim AHCI:
https://www.tenforums.com/driv...r-windows-10-installation.html
Međutim - kako da se zaštitim ako nešto pođe po zlu?
[ bachi @ 07.07.2017. 19:54 ] @
Znam za ovo da 100% radi - http://mywindowshub.com/enable-ahci-windows-10-installation/

Ovo tvoje sa safe modom prvi put vidim i nisam probao.

Najgore što može da se desi jeste da popiješ BSOD, samo vratiš nazad na IDE i radiće normalno.

TRIM ne radi bez ACHI. Na nekim RAID single disk režimima radi, ali ako je čist IDE, ne radi TRIM.

Koliki je to problem na SSDu od 500GB sa slobodnih bar 10% mesta ako ne radi TRIM? Nikakav, ali svakako ga je bolje uključiti kad već imaš mogućnosti za to.
[ dusans @ 07.07.2017. 20:00 ] @
E super, hvala puno...
Probaću kad budem imao par dana luft-a, just in case...
[ mjanjic @ 09.07.2017. 15:21 ] @
Ja nisam imao problem sa AHCI, ali je uporno tražio drajver, koji sam našao na CD-u, odaberem, i posle 10-15 sekundi izbaci da nije uspela instalacija i traži da odaberem neki drugi. U pitanju je USB 3.0 drajver, na net-u ima par preporuka da se u BIOS-u podesi USB na 2.0 mod, međutim ova ploča to nije imala.
Pokušavao par puta, plus isključio opciju da prikazuje samo drajvere za koje postoji hadrver pa pokušao i drajver za Intel USB 3.0 hub (koji se posle par "refresh"-ova pojavljuje u nekom ruskom videu i nakon njegove instalacije kao sve ide normalno).

Sve ovo pokušavao više puta i restartovao, i odjednom je instalacija krenula dalje, pojma nemam kako i zašto.
Naravno, u pitanju Win 7, jer mi nije padalo na pamet da (još uvek) stavljam 10-ku.
[ Zlatni_bg @ 09.07.2017. 18:17 ] @
Kako je to povezano sa SSDom, tj. zasto mislis da ta prica ima veze sa istim? :)
[ teroknor @ 12.07.2017. 08:37 ] @
Citat:
dusans:
Kad se već diskutuje, jeste malo off, ali imam problem pa ako neko zna...

Imam SSD Samsung 850 EVO 500 GB i previdom nije bio uključen AHCI mode prilikom instalacije Win 10.
Nema šanse da podižem ponovo windows, pa me interesuje da li i bez ACHI-ja SSD radi kako treba - TRIM i ostalo?

Postoji i opcija da uključim AHCI:
https://www.tenforums.com/driv...r-windows-10-installation.html
Međutim - kako da se zaštitim ako nešto pođe po zlu?


Provereno može i ništa neće krenuti po zlu. Ja sam to uradio i nije bilo nikakvih problema... u krajnjem slučaju, što kaže bachi uvek možeš da se vratiš na ide...
[ mjanjic @ 12.07.2017. 17:56 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Kako je to povezano sa SSDom, tj. zasto mislis da ta prica ima veze sa istim? :)

Prvo sam mislio sam da je problem SSD, tj. da je potreban neki drajver za njega ili SATA kontroler (zaboravih, eto, da napomenem i to), pošto Win nije prikazivao ni SSD ni HD kao moguće lokacije za izbor drajvera.

Zato sam ostavio poruku, možda još neko pomisli da mu je problem SSD, a u stvari može biti drajver za nešto drugo.
[ Mister Big Time @ 15.07.2017. 08:49 ] @
Kad već pominjete AHCI i IDE režime, važno je napomenuti da IDE nosi sa
sobom znatno lošije performanse. Prosto, za SSD je obavezan AHCI režim, za
HDD nije bitno.
Ja imam na starom serveru AMI BIOS koji iako ima Enhanced support on SATA
opciju, praktično gura sve kao IDE, pa su IOPS-i 100x manji od očekivanih
koje pruža AHCI mod. Opet sve to je bolje od HDD-a, ali kao što rekoh ipak
za SSD AHCI je neophodnost.
[ Zlatni_bg @ 21.07.2017. 06:15 ] @
AHCI po deafultu treba proveravati kada se prvi put setuje BIOS, da ne bude plakanja kasnije.

Nisam testirao IOPS preko IDE moda nikad. Imas li neku informaciju/benchmark koja bi mogla da se prilozi, bas me interesuje kako se to menja shodno drugom modu. Mislio sam da se uglavnom brzine (max) smanje i pritom nema pristup nekim opcijama, tipa TRIM itd, nisam znao da toliko drasticno menja IOPS vrednosti.
[ Branimir Maksimovic @ 21.07.2017. 07:53 ] @
Ili instaliras Linux pa ne moras da brines jel si ukljucio AHCI ili nisi ;p
[ dusans @ 01.08.2017. 16:05 ] @
Prebacio sam se na AHCI prateći Bachi-jevo uputstvo:
http://mywindowshub.com/enable-ahci-windows-10-installation/

Nikakvih problema nije bilo, sve radi perfektno.
Hvala.