[ Aleksandar Đokić @ 26.10.2012. 13:24 ] @
telekom adsl zadnja nekolko dana



retko sam do sada imao problema, jednom i to zbog istog razloga kao i sada, zbog povecanog download-a,

moram hitno da menjam provajdera, meni je kad radi kako treba 3.4-3.5mbps i ne razumem jedno, pa ogranici ga na 3, moze i manje, ali na 0.3-0.4 - nije mi jasno
[ buksnatata @ 26.10.2012. 13:44 ] @
zali se ratelu.
[ Aleksandar Đokić @ 26.10.2012. 13:49 ] @
ma zalio bih se da verujem da ce nesto uraditi, al znam da nema nista od toga, da je privatna firma pa i da se zalim ovako mogu samo da batalim bilo kakav download i da cekam da me njihova polisa (kako god su je podesili) pusti
[ buksnatata @ 26.10.2012. 14:25 ] @
Gresis kod mene je bio telekom po nalogu ratela da proveri maksimalnu propusnu moc na mom telefonskom prikljucku i utvrdili su da sam bio u pravu u prijavi i sada cekam da mi podignu brzinu
[ Aleksandar Đokić @ 26.10.2012. 14:33 ] @
skidam ti kapu stvarno, ali nisam toliko uporan (nazalost), jednostavno dizem ruke... to ce se do veceras srediti (dok opet ne prekoracim limit)
[ vkoja @ 26.10.2012. 16:11 ] @
Cudno da telekom sme to da radi , pa to je flet rate , mozes da radis sta hoces sa netom ako platis za mesec dana , nerazumem njihovu politiku. Treba ih privatizovati sto pre.
[ markomix @ 26.10.2012. 16:53 ] @
Sta su ti rekli ovi iz Telekoma kad si ih nazvao da prijavis to?
[ Aleksandar Đokić @ 26.10.2012. 16:56 ] @
Proverice kolege.
[ Aleksandar Đokić @ 02.11.2012. 00:45 ] @
situacija je ovakva:





sreca pa mi ugovor izlazi sledeceg meseca
[ Compo @ 05.11.2012. 14:36 ] @
Da li su ti u medjuvremenu podigli brzinu?
[ Aleksandar Đokić @ 05.11.2012. 16:52 ] @
radi s vremena na vreme, nocas npr od 3 je radio dok se nisam uspavao, malo radi pa stane itd.

kao da je normalna brzina u stvari burst koji se "istrosi" posle odredjene kolicine download-a i onda si nadrljao :),

znaci primetno je kad obustavim bilo kakav download (tu mislim i youtube i ostalo) da net proradi vrlo brzo
[ calexx @ 06.11.2012. 12:39 ] @
Dok sam više koristio Telekom ADSL, primetio sam da se ponekad čudno ponaša. Ili portovi ne budu otvoreni ili su brzine nikakve ili uopšte ima problema sa saobraćajem. Posle provere sam to povezao sa nekim adresama koje dobijem i uvek kada to budu 93.86.*.*, 93.87.*.*, 178.223.*.* ... radi loše. Ako se dobro sećam, nema problema sa 109.92.*.* ili sa 91.150.*.* ... otprilike su te adrese, možda sam neku malo omašio.

Upravo sam probao kako radi ADSL, na paketu do 10 download (nekoliko linuxa na torentu) nije prelazio ~800KiB/s, adresa je bila tipa 77.*.*.* (ili 71.*.*.*, sigurno je bila na 7) a posle rekonekcije sam dobio 109.92.*.* i download je stalno oko 1000KiB/s. Malopre sam imao i probleme tipa ... dok je išao taj DL oko 800KiB/s, stranice u browseru su se jedva otvarale, mučio se samo tako. Posle restarta i nove adrese, sve normalno radi.

Probaj sa raznim adresama, možda im neke brljaju, namerno ili slučajno.
[ calexx @ 06.11.2012. 13:01 ] @
Požurio sam sa zaključkom, ovo je trajalo kratko i sada i sa ovom adresom pomalo tupi, torenti padnu na 600-800KiB/s a browser se vuče. Čim zatvorim torente, sve normalno proradi. Ajde da probam sa nekim drugim transferom.
[ Compo @ 06.11.2012. 13:32 ] @
Kod mene se i youtube vuce na 1536/256 Kb
[ Slobodan Milivojevic @ 06.11.2012. 14:19 ] @
Kolko zauzimaš upload s torrentima?
[ Aleksandar Đokić @ 06.11.2012. 15:32 ] @
sve sam probao, pratio ip-jeve, vreme, kolicinu download-a, nikakav patern nisam uspeo da otkrijem,

ne mogu da se nerviram, jednostavno cu zameniti provajdera u decembru i kraj (ovo je prvi put da menjam provajdera, koristim telekom od pocetka)
[ calexx @ 06.11.2012. 15:38 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Kolko zauzimaš upload s torrentima?
Na SBB-u mi je stalno 80KiB/s (nisam do sada viđao da se i u komunikacijama koriste i KiB i KB) pa sam za ove probe oborio prvo na 60 pa 30 i na kraju stavio samo 5KiB/s. Ništa se nije menjalo ... mada je meni conky stalno pokazivao neki upload reda 30-40KiB što pokazuje i kada ide recimo samo DTA.
[ Aleksandar Đokić @ 10.11.2012. 09:03 ] @
i kako objasnjavas to sto mi net ne radi kako treba? losom paricom (parica je ista kao i kad je radio, parametri u modemu su isti, pppoe ne puca niti imam crc gresaka)?
[ calexx @ 10.11.2012. 09:21 ] @
Ne sećam se da li si pisao o tome, ali bih ja udavio tehničku podršku sve dok ne pošalju nekoga da proveri liniju. To što pominješ može da bude iz bezbroj banalnih razloga ali si ti sigurno sve proverio pa nema drugog rešenja nego da njihovi serviseri provere gde je problem sa njihove strane. Neko je greškom loše povezao, pogrešno konfigurisao ili neka slična možda i banalna glupost. To može da napravi isti probelm kog god provajdera da koristiš jer se mnogo toga podešava pre njih.
[ Aleksandar Đokić @ 11.11.2012. 16:42 ] @
To cemo da vidimo za mesec dana kad gospodi budem trazio migracioni kod.
[ milosbeo @ 11.11.2012. 17:31 ] @
Kog provajdera hoces da testiras, tj de oces da ti se terminira konekcija? Mogu da ti ustupim test usr/passwd.
Ne lici mi to na telekonja?!
[ Aleksandar Đokić @ 11.11.2012. 17:35 ] @
Koga god mozes, samo da resim problem.
[ calexx @ 11.11.2012. 18:31 ] @
Jesi li probao ovo?
[ milosbeo @ 11.11.2012. 18:42 ] @
Eeeeeee evo probaj YUNet International... Karic korektno radi shaping ^^
Da ne idemo u ilegalu, ako ne uspes prijavi ovde...
[ Aleksandar Đokić @ 11.11.2012. 19:16 ] @
ali meni radi po nekad, znaci moram da ubodem kad stane pa tad
[ calexx @ 11.11.2012. 19:20 ] @
Pa kad je to ponekad? Da li samo kad skineš onih 300 mega ili se desi i bez toga? Da li kada dovlačiš bilo šta na bilo koji način ili ima razlike? Da li je tako uvek? Ajde da probamo da nađemo neko pravilo.
[ Aleksandar Đokić @ 11.11.2012. 19:26 ] @
probam sam, veruj, nema pravila, znaci nekad radi po nekoliko sati bez problema, a nekad ubode posle 5min, pa ne radi sat vremena pa krene opet radi pola sata itd.
[ calexx @ 11.11.2012. 21:03 ] @
Znači nije do onih 300MB nego kako kad, nekad ide i satima a nekad odmah stane? Veza ti je čista, ruter kablom na komp, podešavanja uobičajena? Kada stane, to traje ili možda odmah nastavi?
[ bane4444 @ 11.11.2012. 21:46 ] @
LOL, nema to veze sa tim da tebe Telekom ili bilo ko mrzi pa ti namerno ograničava Net. Vrlo je moguće da će se ista stvar desiti čak i ako odeš kod drugog ADSL provajdera.

Problem moze biti u IP adresi, i to se meni dešavalo npr. nekad sve radi normalno a Youtube ne moze da se učita, prekida video, p2p se vuče i to se rešava jednostavnim resetovanjem rutera, tj isključivanjem, pa zatim uključivanjem istog.

Možda je tvoj ruter pokvaren, pa brljavi, a to što tebe mrzi da se žališ, uopšte nije telekomov problem :)))

Poslednja stvar, možeš da se žališ, i bićeš u pravu, jer je većina nas ovde drzala i više od 24h DL, i adsl paketi su neograničeni, dokazano.
[ Aleksandar Đokić @ 12.11.2012. 01:49 ] @
Citat:
Vrlo je moguće da će se ista stvar desiti čak i ako odeš kod drugog ADSL provajdera.


pa videcemo...

a hoces da kazes da telekom ima neke adrese lose, ja taj termin ne razumem

a zasto je to tako? jel hoce nekim korisnicima namerno da daje losiju uslugu ili kako to ide?
[ mmix @ 12.11.2012. 07:33 ] @
Citat:
milosbeo: Eeeeeee evo probaj YUNet International... Karic korektno radi shaping ^^
Da ne idemo u ilegalu, ako ne uspes prijavi ovde...


Pa radi, doduse meni sigurno, zbog shapera sam i presao kod njih. Mada, ko to moze znati u Srbiji, pretpostavljam da je kljucna stvar svuda ne uzimati ugovorne obaveze.

Citat:
Aleksandar Đokić: pa videcemo...
a hoces da kazes da telekom ima neke adrese lose, ja taj termin ne razumem
a zasto je to tako? jel hoce nekim korisnicima namerno da daje losiju uslugu ili kako to ide?


Pa ne ide tako Al nema ni veze sa ip. Vrlo verovatno je problem na strani tvoje centrale i da ce ze problem nastaviti kad predjes kod drugog. E sad, kad je to receno treba reci i da su sanse da ti neko resi problem vece kad nisi u lelekomu jer ce provajder pritisnuti lelekom da problem resi. Jedina situacija kojoj se bas nista nece pomaci je ona u kojoj si sada, očekujući da ce lelekom da pritisne sam sebe...
[ calexx @ 12.11.2012. 08:40 ] @
Ja sam pominjao loš rad na nekim adresama i to je sigurno i provereno. Nekada sam prilično koristio P2P i tu mi je bilo bitno kakav je upload. Ponekad sam primećivao da odjednom ili jedva radi ili prekida ili uopšte ne radi. Onda sam probao i emule da proverim da li je problem samo sa torentima i tamo video da imam Low ID što je znak da je port blokiran što je opet znak da verovatno nije forvardovan port na ruteru ili tako nekako. To je kod mene uvek bilo podešeno, opet sam proverio i isto ... ali i dalje Low ID. Probao razne testove i port je blokiran. Čak i običan surf je tupio a svaki transfer je jedva išao. Sve dok se adresa nije promenila i odjednom sve opet bilo kao i pre.
Kada mi se to ponovilo, počeo sam da zapisujem adrese sa kojima je tako. Pre neku nedelju sam probao ADSL, radilo je loše pa sam proverio adresu ... bila je jedna od sumnjivih. Srećom, ADSL lako menja adresu, iz nekoliko pokušaja sam dobio bolju (dešava se da po 5-6 rekonekcija opet da lošu adresu) i opet je radilo normalno.

Raspitivao sam se kod nekih iz Telekoma i niko ne zna da postoji opseg koji loše radi. Ili je stvarno negde promaklo loše podešavanje ili to rade planski, tu i tamo će da smanje saobraćaj, posle promene adrese će da bude OK i niko neće da se buni.

Već sam prijavio ovde, nikako mi ne valjaju 178.223.*.*, 93.86.*.*, 93.87.*.* a sigurne su mi 91.150.*.* i one na 109.92.*.* ... vidim da imaju i neke na 7, za njih nisam siguran. U svakom slučaju ako imam neku od prve tri, rekonektujem sve dok modem ne dobije neku od poslednje dve a one šeste preskačem.

Srećom, trenutno mi je SBB malo bolje konekcija a ionako sada jedva da mi je potreban neki saobraćaj pa mi je ADSL ruter više ugašen nego što ga koristim.
[ bane4444 @ 12.11.2012. 10:17 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić:
Citat:
Vrlo je moguće da će se ista stvar desiti čak i ako odeš kod drugog ADSL provajdera.


pa videcemo...

a hoces da kazes da telekom ima neke adrese lose, ja taj termin ne razumem

a zasto je to tako? jel hoce nekim korisnicima namerno da daje losiju uslugu ili kako to ide?


Opet ponavljam, nikome neće ograničiti net, bez obzira ne veru, nacionalnost, pol ili bilo koji drugi kriterijum :D Zasto je to tako sa pojedinimi ip adresama, ne znam. Rešenje je kao što sam već rekao da resetuješ ruter.
[ newtesla @ 12.11.2012. 10:18 ] @
Baki, zar nisu unutar 93.86.*.* i 93.87.*.* statičke?

Ali jeste, većina IP koje telekom daje sa prefiksom dynamic.telekom su "prljave" i na svim mogućim crnim listama.

Citat:
host 93.87.244.iks
iks.244.87.93.in-addr.arpa domain name pointer 93-87-244-xx.static.isp.telekom.rs


@bane4444: si dobro, kume? Čovek piše da mu ne radi net ponekad kako treba: a ti kažeš da to sigurno nije zbog njegovog pola ili religije.... Šta ti tačno znači reset rutera, evo ja da te pitam?

@Aleksandar Đokić: a da nam postavi skrinšot kvaliteta veze u ruteru, jedan kad radi dobro i jedan kad kilavi - čisto da eliminišemo i tu mogućnost?
[ calexx @ 12.11.2012. 11:03 ] @
Ne znam koje su adrese gde, napisao sam šta se meni dešava. Evo, prebacio sam se na ADSL i adresa mi je ... vidi se.
[ Aleksandar Đokić @ 12.11.2012. 11:50 ] @
@bane444

pa jel ti stvarno mislis da ja to nisam probao pre nego da ovde postavim temu, ni na kraj pameti mi nije da blatim telekom niti bilo sta slicno

@newtesla

jedva da ima crc gresaka

eto ako proradi izvinicu se i pitati modove da obrisu temu

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Đokić dana 12.11.2012. u 20:42 GMT+1]
[ Aleksandar Đokić @ 12.11.2012. 19:29 ] @
evo



test sa eunet-om:

prvi put:

http://www.speedtest.net/result/2303371054.png

drugi put:

http://www.speedtest.net/result/2303373610.png

dakle da, isto radi i sa eunet test nalogom,

sada sam komplet zbunjen,

parametri modema dok lose radi:



posle 5min net proradi:

http://www.speedtest.net/result/2303384494.png

[ calexx @ 12.11.2012. 19:39 ] @
Kako ti je podešan ADSL Mode?
[ Aleksandar Đokić @ 12.11.2012. 19:44 ] @
menjao sam adsl mod (2,2+,G.dmt) probao sve i svasta,

evo kako ide kada na laptopu napravim pppoe i konektujem direktno na modem (mogu da probam da pustim i da se modem konektuje):

[ Louisss @ 12.11.2012. 19:58 ] @
Ja sam na Box 3 paketu i evo sta mi izbacuje, mada je meni takva linija da mi je max upload do 950 pa i ne mogu da se zalim.
[ milosbeo @ 12.11.2012. 19:58 ] @
Modem se po defaultu ne kaci na ADSL2+!
Udaljenost od centrale odlicna oko 500m, po slabljenju!
Probaj da isforsiras ADSL2+ Annex M, pa postavi parametre.

Meni deluje kao da si na nekom prastarom DSLAM-u i moguce da je tu problem, mozda zagusenje sa isporukom ka tom DSLAM-u. Jel imas mogucnost za iptv?
[ Aleksandar Đokić @ 12.11.2012. 20:43 ] @
konektovao se na G.dmt.bisplus (Annex M) bez problema i kao proradio, ali to je verovatno privremeno:



http://www.speedtest.net/result/2303531052.png

Citat:
Meni deluje kao da si na nekom prastarom DSLAM-u i moguce da je tu problem, mozda zagusenje sa isporukom ka tom DSLAM-u. Jel imas mogucnost za iptv?


verovatno je to, ali taj net je radio 4god bez problema, vise nego dobro,... znaci to je ipak problem telekoma, sta ja tu mogu?

imao sam iptv radio bez problema pa sam odjavio

edit:

evo pocela je polako da opada brzina:

http://www.speedtest.net/result/2303548648.png

ja jedino sto mogu je da probam drugi modem
[ newtesla @ 13.11.2012. 08:36 ] @
Reci ti meni druže - koliko je dugačak telefonski kabl od ADSL rutera do ADSL splitera, i od splitera do zida? I da li je pljosnat - onaj najobičniji pljosnati telefonski?

Mnogo ti je loš ostvarivi protok, a signal je ok u downstream-u, a u upstream-u se modem pati da pošalje dovoljno snažno: to me navodi na to da koristiš pljosnati telefonski kabl u dužini od preko 5 metara.

edit: znam ja da telekonj, a i svi ostali daju to pljosnato njesra od kabla, ali od metar i po: pljosnati kabl nije uparičen, i nikad neće raditi kako treba.
[ calexx @ 13.11.2012. 09:21 ] @
Koji kabl da koristimo? UTP? Ja sam od ormarića u ulazu do splitera dovukao onu staru plavo-belu žicu, ima možda i dvadesetak metara i preko adaptera prebacio na pljosnati pa u spliter. Taj pljosnati, kao i oni koji iz splitera idu u ruter i u telefon, su standardni ~2m koji idu valjda uz svaki ruter ili modem.
[ newtesla @ 13.11.2012. 13:13 ] @
Plavo-bela je majka telefonije, i uparičena je: pljosnati nije, i tu mu je kraj; frekvencija od 1+gigaherc će teško neometano proći kroz pljosku.
[ Aleksandar Đokić @ 13.11.2012. 21:31 ] @
kabl od bandere dolazi kod mene u potkrovlje gde ide direkt na spliter, sa splitera jedan kraj ide direkt u modem cetvorozilnim kablom (2x2) duzine mozda oko 5m,drugi kraj na razvodnu kutiju za dva telefona,

sad kad razmislim pored tog kabla ide kablovska, neka struja, moze da bude i neka indukcija, mada mi cudno jer je to radilo 4god bez problema

Citat:
a u upstream-u se modem pati da pošalje dovoljno snažno


upload uvek radi konstantno

Citat:
frekvencija od 1+gigaherc će teško neometano proći kroz pljosku.


da, skin efekat

edit:

evo 24+ casa radi bez problema, da li je telekom popravio sta god je bilo, ili sam ja nesto cacnuo ne znam, uzecu da ga mucim neki dan pa javljam



[Ovu poruku je menjao Aleksandar Đokić dana 14.11.2012. u 03:22 GMT+1]
[ Aleksandar Đokić @ 14.11.2012. 07:16 ] @
toliko je izdrzao:

http://www.speedtest.net/result/2306557574.png
[ calexx @ 14.11.2012. 08:15 ] @
Baš si našao koji server ćeš da koristiš. ;)
[ Aleksandar Đokić @ 14.11.2012. 08:20 ] @
pa naravno da nisam ja :), to on auto... ma ja primetim kad ne radi kako treba i samo pustim da proverim,

evo sad je opet proradio, nije mi jasno
[ newtesla @ 15.11.2012. 08:53 ] @
Ja ti lepo kažem da modem ima problem: čim on prijavi održiv upload 516 a konekciju 507: čim ima toliku razliku za upstream i downstream za parametre attenuation (pojačanje) i SNR margin (margina signal-šum odnosa: pokazatelj koliko se odnos signal-šum može promeniti u toku rada modema)

Vidiš, taj SNR margin mi pokazuje sledeće: SNR je signal-to-noise ratio, ili odnos signal-šum: između signala i šuma se nalazi koristan signal, tojest ono što se može pravilno rastumačiti od strane modema i iskoristiti. u audio tehnici se taj parametar najčešće meša sa dinamikom, ali su vrlo bliski po odnosima... E sad, SNR margin je parametar koji pokazuje koliko se SŠ odnos mogu promeniti - tojest, koliko će u toku dana da se koristan signal smanjuje i povećava: pošto pričamo o komunikacijama, nažalost se koristan signal uvek smanjuje - tako da ti imaš u nekom trenutku koristan signal recimo 40, ali već u nekom trenutku on padne na 9 = rezultat je da modem mora da radi sa korisnim signalom 9 da bi imao zagarantovanu komunikaciju, i to je ono što SNR margin pokazuje: marginu greške 31 = koristan signal varira od 40 do 9.

Znam da mnogi mešaju SNR, što je odnos signal-šum, i SNR margin - što je pokazatelj različitog SŠ odnosa u toku dana.

E, ono što ne vidiš je da ponekad taj odnos signal-šum padne veoma nisko, i tada imaš problem u komunikaciji: ne radi kako treba: zato što modem radi sa onim što je do tada izmerio kao korisno, i greši: tada počne da raste HEC parametar za upstream (možda i za down) i izlaz je ili da modem izgreši debelo dok ne vidi šta će da radi (koji frekventni kanali sa kojom snagom) kako treba - ili da ponovo radi trening: ako ponovo radi trening duže od nekih minut-dva (možda više, dosta je dugačko vreme, mislim da je to Telekonj tako podesio i da nije difolt) pući će PPPoE konekcija, ali ako ne pukne a modem radi trening - ti samo čekaš na stranicu da krene sa učitavanjem po pola minuta recimo... a i onda iskilavi, jer je modem treningom utvrdio da možeš da dobiješ interneta na slamčicu ;)

Takođe, nije problem sa pljosnatim kablom u skin efektu, nego EMI poništavanju: pljosnati nema EMI poništavanje, jer nije ni koaks, a nije ni twisted.

Zaključak: moguće je bilo šta od navedenog, a i sve po redu:

*šmercuje ti negde na zemlju: spoj između bilo kog telefonskog provodnika ka zemlji: vodom, prljavštinom ili direktno
*šmercuje međusobno: opet, samo međusobni kontakt provodnika tvoje linije: kao povremeni kratak spoj
*prekida: imaš nesiguran kontakt između nastavka provodnika: vlaga, oksidacija...
*šmercuje između tvoje i tuđe linije negde usput. Uglavnom zbog vode.

Sve ovo može da se dešava i u spliteru, i u dozni, i u zidu, i u tavanu, i na dalje...

Ako je telefonski saobraćaj za to vreme potpuno u redu (nema krckanja i šuškanja itd u sluški) onda je 99% oksidacija između provopdnika međusobno, ili jednog i zemlje, plus ponekad voda, a ponekad čista sreća: znači ako je zvuk u slušalici besprekoran, onda ne prekida vod.

Prvo recimo preskoči spliter (da, izvuci sve fiksne po celoj kući i uključi samo modem direktno u zid) pa vidi da li će u toku 24h SNR margin ostati jednocifren.
[ Aleksandar Đokić @ 15.11.2012. 09:36 ] @
pa ja to uglavnom znam sto si napisao, ali upload radi, ti gledas snr margin za upload a on je konstantan, mozda ja tu nesto ne razumem

Citat:
tada počne da raste HEC parametar za upstream (možda i za down)


za dsl uptime 60:54:32 HEC za down je 30 a za up 0

Citat:
preskoči spliter (da, izvuci sve fiksne po celoj kući i uključi samo modem direktno u zid) pa vidi da li će u toku 24h SNR margin ostati jednocifren.


nisi procitao, od bandere kabl ide u spliter, iz splitera u modem i telefone, probacu naravno da zamenim i probam sve sto mogu,

evo dok sam napisao poruku HEC za down je od 30 dosao na 38, a i crc se polako povecava
[ milosbeo @ 15.11.2012. 09:43 ] @
L2, downstream. Neocekivano mali SNR, trebao bi da bude oko 25.

Pogledaj kod mene, losija linija, fercera vise godina bez ikakvih problema. Udaljenost mnogo veca nego kod tebe, gde si ili na isturenom stepenu ili jako blizu centrale. Kod mene je veci SNR sa 23dB slabljenjem i duplo vecom downsteam brzinom?!

Code:


> adsl info --stats 
adsl: ADSL driver and PHY status
Status: Showtime
Retrain Reason: 3
Max:    Upstream rate = 1056 Kbps, Downstream rate = 14248 Kbps
Path:   0, Upstream rate = 1023 Kbps, Downstream rate = 8191 Kbps

Link Power State:       L0
Mode:                   ADSL2+ AnnexM EU-60
Trellis:                U:ON /D:ON
Line Status:            No Defect
Training Status:        Showtime
                Down            Up
SNR (dB):        12.2            11.0
Attn(dB):        32.0            12.1
Pwr(dBm):        0.0             12.5


[ Aleksandar Đokić @ 15.11.2012. 09:51 ] @
i ovaj je fercerao ali eto :)

blizu centrale sam, sta preporucujes?

[ milosbeo @ 15.11.2012. 10:19 ] @
verovatno padne snr i ubije brzinu. Pogledaj vrednost kad se desi usporenje.

Porbaj drugi modem i uporedi parametre.
Probaj i da kontaktiras Telekonja preko isp-a - ekipu iz eom.msan.dslam
Da probaju da koriguju linijski profil. Greota da si toliko blizu a da ne moze da radi 4M kako treba.
[ Aleksandar Đokić @ 16.11.2012. 03:26 ] @
@newtesla

proverio sam ponovo ovo o cemu si pisao i izgleda da nisi bas u pravu, SNR margin je odnos trenutnog SNR-a i minimalnog SNR-a koji linija zahteva za odredjenu brzinu, znaci SNR margin ipak treba da bude sto veci, a ne kako si ti razumeo,

ja na g.dmt.bisplus (Annex M) imam SNR margin za down 10, a za up 31.7, dok kod na obican g.dmt stvari stoje ovako:



na g.dmt nema ni gresaka, a i veci je max. bandwidth, naravno problem i dalje postoji, hteo sam da menjam kablove ali i dalje mi se cini da nema razloga
[ Mile-Lile @ 16.11.2012. 14:16 ] @
pratim temu pa nešto u vezi sa tim kablom što spominje tesla... Imam 10m pljosnatog kabla (najjeftiniji, kupljen na buvljaku) od zidne utičnice do splitera, a od splitera 2m pljosnatog do HG530. Net radi sasvim ok a + imam i IPTV na 2 TV-a. Atenuacija mi je 32- dakle uopšte nisam blizu centrale a SNR uvek ispod 6 što bi značilo da ADSL i ne može da radi... a opet sve radi OK. Probah (pre neko veče) da iskopčam modem i da ga priključim direktno u zid sa patrljkom od pljosnatog kabla (dužina 5cm otprilike)... i isto... Čak mi je i latencija ista(19ms sa exe-net 150mi) a baš sam se ponadao da će biti bolja pa da nabavljam tu plavo-belu žicu...
[ Aleksandar Đokić @ 16.11.2012. 19:31 ] @
Mile-Life kako sam ja razumeo ako imas dovoljan signal (SNR) za odredjenu brzinu onda ce ti latencija biti uvek ista, npr ako je margina 6db onda ces i na 6db i na 20db imati istu latenciju
[ newtesla @ 22.11.2012. 12:40 ] @
Dokle god budete merili kvalitet signala tako što odete na spidtest: tako će vam i raditi.
====

Pa ja sam menjao BRAS dok nisam naleteo na onaj sa dobrim protokom, kamoli žičke.
[ code381 @ 22.11.2012. 14:22 ] @
Citat:
newtesla:E sad, SNR margin je parametar koji pokazuje koliko se SŠ odnos mogu promeniti - tojest, koliko će u toku dana da se koristan signal smanjuje i povećava: pošto pričamo o komunikacijama, nažalost se koristan signal uvek smanjuje - tako da ti imaš u nekom trenutku koristan signal recimo 40, ali već u nekom trenutku on padne na 9 = rezultat je da modem mora da radi sa korisnim signalom 9 da bi imao zagarantovanu komunikaciju, i to je ono što SNR margin pokazuje: marginu greške 31 = koristan signal varira od 40 do 9.

Znam da mnogi mešaju SNR, što je odnos signal-šum, i SNR margin - što je pokazatelj različitog SŠ odnosa u toku dana.

Nema uopste logike ovo sto si napisao, po ovom tvom sto si napisao, posto se koristan signal uvek smanjuje onda bi bilo idealno da SNR Margin bude 0 dB tj da se koristan signal uopste ne smanjuje. A svuda pise da SNR Margin sto je veci to bolje i Attenuation sto manje to bolje. http://www.open.telekom.rs/hom...d=203&id=610&cid=42211

Citat:
Aleksandar Đokić: SNR margin je odnos trenutnog SNR-a i minimalnog SNR-a koji linija zahteva za odredjenu brzinu, znaci SNR margin ipak treba da bude sto veci, a ne kako si ti razumeo

Po meni je ovo logicno
[ Aleksandar Đokić @ 22.11.2012. 19:11 ] @
@newtesla

pa ne zezaj, ja primetim kad radi lose, speedtest mi je samo provera, a i on je meni apsolutno merodavan, koliko pokaze speedtest toliko mi skida i http download i p2p download

@code381

pa i meni
[ code381 @ 22.11.2012. 19:38 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić:speedtest mi je samo provera, a i on je meni apsolutno merodavan, koliko pokaze speedtest toliko mi skida i http download i p2p download

+1

I ja sam citao dosto o tome kako ne treba verovati speedtest-u, ali meni je svaki put pokazivao istu brzinu, bas koliku treba (kada se odbije overhead)
[ Aleksandar Đokić @ 22.11.2012. 19:49 ] @
pa pazi, oni su prilicno u pravu jer provajderi podese "burst" na 15-20 sek i onda ti 15-20 sek imas vecu brzinu i onda padne, za tih 20sek speedtest izmeru vecu brzinu nego sto stvarno imas (u slucaju podesenog burst-a), tj. ti imas tu brzinu koju pokaze speedtest ali samo ukoliko si koristio net (npr skidao) ispod definisane granice, npr ukoliko placas 2mbps, a srednja vrednost tvog protoka je 5min ili vise bila ispod 512kbps onda ti on dozvoli 2mbps, a ukoliko je odredjeno vremene bila iznad 512kbps onda te on ogranici na 1mbps ili sl, sve vrednosti su podesive

back on topic

ja sam batalio da skidam i poceo je da radi normalno, eto resenja :)
[ newtesla @ 23.11.2012. 00:37 ] @
Ali, kad bi samo bio "burst" ;)
[ Aleksandar Đokić @ 23.11.2012. 03:12 ] @
pa 'oces li nam vec otvoriti oci?

edit:

http://www.b92.net/biz/vesti/s...11&dd=23&nav_id=662771

pitam se zasto...

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Đokić dana 24.11.2012. u 01:39 GMT+1]
[ newtesla @ 24.11.2012. 01:01 ] @
http://www.elitesecurity.org/p3191798

I da, Telekonj radi većinu sa ovog spiska.
[ Aleksandar Đokić @ 24.11.2012. 11:24 ] @
dobro, ali kazem ti da je meni speedtest apsolutno merodavan, koliko pokaze speedtest toliko imam download od bilo gde (xdcc npr na ircu sa nekog ko zna odakle servera)
[ Mile-Lile @ 29.11.2012. 20:04 ] @
znam da je tema "prežvakana" ali sam pristupio modemu zbog neke druge teme i video da su mi parametri u ruteru "katastrofa" po teoriji... ali u praksi je totalno drugačije. Inače kao što sam već pisao imam oko 10m pljosnatog dvoparičnog kabla (sa buvljaka) od utičnice zidne do ADSL filtera i od njega oko 3 metra kabla do HG530... i sve radi sasvim ok. okačiću i slike. Ako je neko rad da pojasni otkud to. Jedno vreme sam poušavao da ovde na ES-u ljudima ukažem da nije sve u parametrima iz rutera, da verovatno (ovo govorim totalno laički i iz nekog svog iskustva) se sve može podesiti sa Telekomove strane (izlazne snage modema itd.) A, ovo što se dešavalo Aleksandru, mislim da je zbog ogromnog DL-a jer se meni slično dešavalo kada sam imao heavy DL (dok sam delio net sa dvojicom komšija) i nije to nikakva teorija zavere...


[ newtesla @ 30.11.2012. 09:52 ] @
^^Kao što se lepo vidi: modem misli (održivost linije 14000+) da je žička dobra; imaš SNR Margin nizak, što znači da su veoma male oscilacije u kvalitetu linije tokom dana. Kad bi zamenio tu pljosku od kabla, modem bi mogao da koristi i više frekventne opsege (koji se inače i delegiraju za download) pa bi ti downstream održivost otišla možda i do 18 (verovatno bi se i smanjio broj grešaka); ne znam da li tebi koji imaš IPTV to pije vodu, ali...

HEC je hardware error correction: greške u signalu koje sam hardver modema uspeva da ispravi: FEC je forward error correction: greške koje se ispravljaju proverom checksum-a; CRC je cross-interleaved Red-Solomon code, i to je provera da li greška postoji: ako postoji, informacija se traži ponovo - i sve ovo je mnogo pre TCP/IP zahteva za ponovno slanje paketa, ako je paket stigao oštećen. Ali budući da imaš neprekidan dotok informacija (iptv), greške su jednostavno očekivane - za 900+ časova, ovo i nije mnogo.
======

Za SNR Margin sam već objasnio.
[ code381 @ 30.11.2012. 10:58 ] @
Citat:
SNR stands for Signal to Noise ratio and is the amount of 'signal' vs. the amount of 'noise' on the line. The higher the SNR the stronger the signal and less prone to errors the signal is.

The SNR margin on the other hand is the difference between the current SNR and the minimum SNR your line needs to run at a specific speed.


I 750 CRC (nedeljno) je mnogo, a zasto onda meni sa SNR Margin od 39dB nedeljno se pojavi jednocifren broj CRC. Zar ne bi trebalo da po toj tvojoj logici bude sto manje oscilacija korisnog signala tj SNR Margin da bude sto manja to bolje (u idalnom slucaju 0dB) ali pazi u Telekomu tvrde bas surotno
Citat:
SNR Margin Down/Up(dB) – margine šuma koje govore koliki je šum i treba da se kreće u granicama od (25-40)/ (25-40). Što je SNR veći to je bolje. Modem može da radi i sa manjim SNR marginama, ali će raditi nestabilnije, dolaziće do prekidanja linka ili smanjenja protoka zbog povećanih grešaka.


[Ovu poruku je menjao code381 dana 30.11.2012. u 12:52 GMT+1]
[ Aleksandar Đokić @ 30.11.2012. 11:05 ] @
Citat:
A, ovo što se dešavalo Aleksandru, mislim da je zbog ogromnog DL-a jer se meni slično dešavalo kada sam imao heavy DL (dok sam delio net sa dvojicom komšija) i nije to nikakva teorija zavere...


ja sam siguran da je to,

pricao sam pre neki dan na irc-u sa tipom koji radi kao customer support u Comcast-u, kaze lik oni imaju politiku da za svaki paket postoji "cap" i kada se predje korisnik se zove da se upozori na prekomerni download, npr naveo je da je za 100Mbps konekcije "cap" 13TB nedeljno, i kaze da se redovno desava prekoracenje,

tako da sto ovi nasi ne bi radili isto, samo ne zovu nego imaju drugacije polise za heavy downloadere ili kako god,

jeste to flat, da ne bude zabune, samo u "fair-use" polisi
[ code381 @ 30.11.2012. 11:24 ] @
Citat:
newtesla:HEC je hardware error correction: greške u signalu koje sam hardver modema uspeva da ispravi: FEC je forward error correction: greške koje se ispravljaju proverom checksum-a; CRC je cross-interleaved Red-Solomon code, i to je provera da li greška postoji: ako postoji, informacija se traži ponovo - i sve ovo je mnogo pre TCP/IP zahteva za ponovno slanje paketa, ako je paket stigao oštećen.


Ajde da iskoristim priliku da pitam, sta tacno znaci ovo HEC=58994 i CRC=29612, pretpostavljam da je za HEC, 58994 je broj ostecenih ATM celija a za CRC, 29612 pretstavlja broj ostecenih Ethernet frejmova (FCS=CRC-32), da li dobro mislim ili sam nesto pobrkao?

EDIT: Zar nije HEC - Header Error Control

[Ovu poruku je menjao code381 dana 30.11.2012. u 20:38 GMT+1]
[ mr. ako @ 30.11.2012. 14:55 ] @
Citat:
Aleksandar Đokić:
Citat:
A, ovo što se dešavalo Aleksandru, mislim da je zbog ogromnog DL-a jer se meni slično dešavalo kada sam imao heavy DL (dok sam delio net sa dvojicom komšija) i nije to nikakva teorija zavere...


ja sam siguran da je to,

pricao sam pre neki dan na irc-u sa tipom koji radi kao customer support u Comcast-u, kaze lik oni imaju politiku da za svaki paket postoji "cap" i kada se predje korisnik se zove da se upozori na prekomerni download, npr naveo je da je za 100Mbps konekcije "cap" 13TB nedeljno, i kaze da se redovno desava prekoracenje,

tako da sto ovi nasi ne bi radili isto, samo ne zovu nego imaju drugacije polise za heavy downloadere ili kako god,

jeste to flat, da ne bude zabune, samo u "fair-use" polisi


Kod njih se u ugovoru explicitno navodi fair use i koliko je cap. Recimo, u Nemackoj kod T-com pre godinu dve mislim da je bilo 60TB cap na 10Mbit/s paket. Kod nas se tako nesto ne pominje u ugovoru, te ako to rade, rade protivzakonito.

[ calexx @ 30.11.2012. 15:19 ] @
Možda su od skoro počeli, ili će da ozvaniče, ja za ovih ~7 godina nisam imao prilike da vidim bilo kakvo ograničenje kod tri provajdera koje sam koristio ili koristim.
[ domeue @ 30.11.2012. 19:46 ] @
Korisnik sam bio Telekoma 6 godina i bili si max korektni sto se tice brzine. Sada sam korisnik SBB-a i takodje je sve max korektno. http://www.speedtest.net/result/2342497714.png