[ zeljko88 @ 26.10.2012. 20:09 ] @

Pozdrav svima

dobio sam jedan monofazni motor od prijatelja, koji ima 6 zica, ja sam spojio dve zice koje idu na cetkice i motor radi. sad me zanima da mi neko kaze ako zna za sta sluze ostala dva para zica.

jedan par onaj namotaj na vrhu po mom misljenju sluzi za nakakav brojac obrtaja, tu dobijam 29v AC na maksimalnim obrtajima,

a drugi mislim da ide na namotaje statora ali ne znam sta sa njima da radim i za sta one sluze

hvala unapred za pomoc





[ test1234 @ 28.10.2012. 09:15 ] @
Motor je u sustini kolektorski veoma slican onima koji su na ves mašinama. Povezuje se tako sto se faza dovede na jedan od izvoda cetkica a nula na jedan od izvoda statora. Preostala dva kraja (stator i rotor) se premoste sa jadnim mosticem sa buksnama. Preostala dva kraja su ti od taho generatora koji se koriste za kontrolu broja obrtaja. Koliko vidim iz tablice motor je snage 150-200W, 4500 rpm. Bilo bi dobro da nađeš neki auto trafo 0-270V pa sa njim da isprobas motor, postepeno, jer ako ga pustiš direktno na 220V poprilično ce da poskoci a moze i neku stetu da napravi. Moze i neka Elektronika za regulaciju svetla od minimum 1000 VA ali motor mora da bude besprekoran inace elektronika crkava.