[ miliBL @ 27.10.2012. 20:55 ] @
Da ne duzim, zadatak glasi:
Voz polazi sa stanize u 12h, i krece se ravnomerno ubrzano.Posmatrac je stajao pored pocetka voza dok je voz jos mirovao, i u trenutku kada je njegov sat pokazivao 12h, pored njega je prosao pocetak pretposlednjeg vagona.Pretposlednji vagon prolazi pored njega za 10, a poslednji za 8 sekundi.Ako je voz krenuo na vreme, koliko kasni posmatracev sat?

Koliko ja shvatam, jedina polazna stavka je da su vagoni iste duzine, pa ce se zadatak resavati preko onog s=v0*t+1/2*a*t^2, ali mi dalje resavanje nikako nije jasno, jer se u sustini trayi vreme ya koje je voy prosao pored posmatraca.
[ bobanex @ 27.10.2012. 22:43 ] @
Ja sam dobio 22s, imas li dato konacno resenje u zbirci?
[ miliBL @ 28.10.2012. 00:42 ] @
Zadatak nije iz zbirke ali je asistent bio fin, pa je rekao resenje, i ne poklapa se sa tvojim.Resenje se 31 sekunda.
[ bobanex @ 28.10.2012. 01:21 ] @
U pravu je :)



[Ovu poruku je menjao bobanex dana 28.10.2012. u 02:05 GMT+1]
[ miliBL @ 28.10.2012. 10:08 ] @
Hvala!
[ bobanex @ 28.10.2012. 10:15 ] @
Molim lepo.
Nadam se da je sve jasno.
[ miliBL @ 28.10.2012. 12:06 ] @
Citat:
bobanex:
U pravu je :)



[Ovu poruku je menjao bobanex dana 28.10.2012. u 02:05 GMT+1]

Jasno mi je zasto je v1=a*T, ali zar za v2 ne vi trebalo da stoji v2=aT+at2?samo ako mozes ovaj deo da mi objasnis bio bih ti zahvalan.
[ bobanex @ 28.10.2012. 13:08 ] @
T je vreme od trenutka kada je pored putnika prosao pocetak prvog vagona do trenutka kada je pored njega prosao pocetak pretposlednjeg vagona.
Prvi trenutak se poklapa sa 12h na tacnom satu a drugi sa 12h na netacnom tj. onom koji kasni tako da je T upravo ono sto se trazi tj. koliko kasni netacan sat.
v1 je brzina voza u trenutku kada pocetak pretposlednjeg vagona prolazi pored putnika i od pocetka kretanja proslo je vreme T.
Pocetna brzina kretanja je nula.
v2 je brzina voza u trenutku kada pocetak poslednjeg vagona prolazi pored putnika, ovaj vremenski trenutak pomeren je u odnosu na prethodni za vreme koje je potrebno da pretposlednji vagon prodje pored putnika dakle t1, tako da je od pocetka kretanja proteklo vreme T+t1.
[ miliBL @ 28.10.2012. 15:07 ] @
E sad je potpuno jasno,hvala.
[ mbandovic @ 26.10.2022. 23:25 ] @
Citat:
bobanex: T je vreme od trenutka kada je pored putnika prosao pocetak prvog vagona do trenutka kada je pored njega prosao pocetak pretposlednjeg vagona.
Prvi trenutak se poklapa sa 12h na tacnom satu a drugi sa 12h na netacnom tj. onom koji kasni tako da je T upravo ono sto se trazi tj. koliko kasni netacan sat.
v1 je brzina voza u trenutku kada pocetak pretposlednjeg vagona prolazi pored putnika i od pocetka kretanja proslo je vreme T.
Pocetna brzina kretanja je nula.
v2 je brzina voza u trenutku kada pocetak poslednjeg vagona prolazi pored putnika, ovaj vremenski trenutak pomeren je u odnosu na prethodni za vreme koje je potrebno da pretposlednji vagon prodje pored putnika dakle t1, tako da je od pocetka kretanja proteklo vreme T+t1.



Ovo mi nije u potpunosti jasno, da li možete da objasnite ponovo. Hvala vam puno i izvinite