[ zivanicd @ 28.10.2012. 19:23 ] @
Kako detektovati gde je Loop u wds mrezi ?

Pojavio mi se problem u petak koji mi je zaboo RB435 na 90-100%. Sumljam na loop jer saobracaj na interfesjima u bridge-u izggleda nenormalno.

Na klijent strani su NS5, enable-ovan TSP. Problem je sto iza NS-ove postoje switchevi u koji su povezani korisnici. Pretpostavljam da je neki genijalac dodao u kuci svoj switch i pitaj boga sta napravio.

Sta sam uradio:
1.na bridge-u sam disableovao igmp.
2. probao sam da na NSovima disableoujem LAN portove sto nije imalo nekog efekta
3. sniffovao sam saobracaj sa wiresharkom da vidim koji paketi imaju razliciti TTL ali mrka kapa

Predlozi su dobrodosli da znam sta da radimo od jutra ;)
[ alekksandar @ 30.10.2012. 09:00 ] @
Kako da resis ne znam, al znam da imam isti problem na mrezi, i znam da je 100% LAN port na nekom switchu, Posto mi je mreza sva u bridge, isto znam da moze da bude na bilo kojoj grani. Probaj da iskljucujes granu po granu, pa da vidis kad ce da se smanji saobracaj na tom interface-u. Ja vec duze vreme mucium muku sa tim, pa ako nadjes neko resenje javi. :D
Srdacan Pozdrav
[ bmarkovic06 @ 30.10.2012. 10:15 ] @
Verovatno jeste ali hajde opet da pitam. Jeste probali sa rstp-m postavljenim na bridge?
[ alekksandar @ 30.10.2012. 10:47 ] @
Probao sam ja ali nije dalo rezultata. Sve se na kraju svelo na to da idemo od korisnika do korisnika i zamenimo jedno 15-ak switcheva. Najgore u svemu je sto i dan danas ne znam koji je bio u pitanju. Jer saobracaj se generisao najverovatnije onog trenutka kada korisnik sa problematicnim portom krene da vuce nesto sa neta. A to se naravno ne desi kad ti hoces, nego da se ne bi lomotili zamenimo sve switcheve i za sad radi. Do prve grmljavine verovatno :D
[ bmarkovic06 @ 30.10.2012. 11:17 ] @
Hmmm a kad se postavi rstp da se u dynamic path cost postavi da wds bridge ima veci prioritet?
[ alekksandar @ 30.10.2012. 11:22 ] @
Nisam probao, ali mislim da ne bi pomoglo. Delom sam resio problem kao sto sam napisao zamenom switcheva, a delom sam odradio da korisnici ne rade pppoe konekciju racunarom nego napravim da MT odradi pppoe sesiju. Tako sam i iskljucio mogucnost da neko prli sa svojim dhcp-serverom po mrezi sto je vrlo verovatno da se desi ako je clijentski uredjaj i sam direktno na bridge.
[ bmarkovic06 @ 30.10.2012. 11:39 ] @
Zivanicu a da probas sa pingom svih adresa i vidis gde ces dobiti dupli replay? Ovo je malo glupo ali ti moze pomoci koji cvor pravi loop.

Inace ovo za path cost kazu da treba odraditi kad se postavi rapid stp.
[ alekksandar @ 30.10.2012. 11:44 ] @
Tesko da ce moci da pinga jer ako ima toliko generisan saobracaj da se ruter zakucava u 100% mislim da ce ka svima ping biti ogroman. BAr je tako bilo kod mene.
Neznam mozda nisam u pravu, pricam sta se meni desavalo. Nije isto ali sustina je ista ako sam dobro razumeo Dejana.
[ zivanicd @ 31.10.2012. 00:23 ] @
Evo ovako... Situacija je malo zaIebana ali resiva.

Napravio sam 9 bridgeva za svaki WDS poseban bridge. Jednostavno sam odvojio svakog klijenta u poseban bridge da bih detektovao koji NS generise saobracaj.
Ovo moze da se uradi i jednostavnim "gasenjem WDS clijenta" ali ja nisam zeleo da korisnici ostanu bez interneta nepotrebno dugo.

Sledi neverovatno dugo vremena pracenja saobracaja...

Kad smo nasli lika, sredili smo sve.

Inace za to sluzi STP ali meni nesto nije htelo da radi na NS uredjajima. Mikrotik mi je dropovao saobracaj po svim bridgevima. Ko ima samo MT na klijent strani verovatno moze da resi problem loopa sa STP/RSTP paketima.


[ anon115774 @ 31.10.2012. 08:39 ] @
A sta je lik uradio na svojoj strani da izazove to?