[ Dzirafaz @ 29.10.2012. 18:19 ] @
Imam problem sa brojem obrtaja CPU kulera koji i pri opterećenju ne prelazi 1500 rpm. Konfiguracija je sledeća: ploča Asus P5AD2-E Delluxe rev. 1.04, procesor P4 3.0, grafika ATI Radeon HD 2600 XT, Hdd WD 160 GB sata. memorija 2 x 1 GB kingston. Šta se dešava...kuler je box i ne znam zbog čega ali ne mogu da ga nateram da radi na većem broju obrtaja, iako se procesor pregreva (ide do 80+ stepeni) kuler ne prelazi 1500 obrtaja, i to vrlo retko. Probao sam sa flešovanjem biosa i difolt opcijama, nije pomoglo. Pri samom paljenju kompa izbacuje mi grešku cpu fan fail jer pri startovanju kuler radi na oko 800 obrtaja. U biosu sam probao da isključim/uključim q-fan i isto se deshava koja god opcija stoji. Takođe sam probao sa programima poput speed fan-a i next sensor ali ni oni mi nisu pomogli jer i dalje je broj obrtaja ispod normale. Postavio sam slike iz biosa gde sam menjao voltaže i spuštao takt procesora i pri tim opcijama kuler je postizao brzinu od oko 1500 rpm pri opterećenju ali i to je nedovoljno da se ohladi procesor. Od komponenti sam menjao sam kuler na procesoru, napajanje, grafičku, hard i ništa se nije promenilo, jedino ploču i sam procesor nisam imao da zamenim. Da li je moguće da se senzor zaglupeo pa zbog toga ne radi kako treba, ili ... molim za pomoć i predloge jer u ovom stanju ne mogu ništa konkretno da radim na računaru. Hvala unapred.


[Ovu poruku je menjao Dzirafaz dana 29.10.2012. u 19:37 GMT+1]


[ KrkaCiC @ 29.10.2012. 23:54 ] @
Naponski prikljucak za kuler je verovatno sa 3 pina. Ne mogu tacno da se setim,ali mislim da ako bi otkacio onu "programsku" tj ostavio samo 2 pina da bi se kuler vrteo na max brzini.
Nisam bas siguran ali trebalo bi da radi.
Nego,jel je sa 3 pina prikljucak?
[ Dzirafaz @ 30.10.2012. 09:27 ] @
Priključak za kuler je sa 4 pina (crna, žuta, zelena i plava žica )
Na ploči postoji priključak za 3 pina i kada na njega povežem CPU kuler isto se dešava sa obrtajima...
Koje boje žice da štricnem tj koje pinove da proban da otkačim na kuleru?
[ Dzirafaz @ 30.10.2012. 23:55 ] @
Probao sam da prikačim kuler sa samo dva pina i isto se dešava, otkačio sam prvo jedan....i isto, potom i drugi međutim nije se povećao broj obrtaja. Takođe sam probao da ga povežem i direktno na napajanje ali ni to nije pomoglo. :(
Neki drugi predlog, ili da kupujem nov kuler?
Problem je i kad nakačim dva dodatna ventilarora ( 8cm ) CPU kuler radi na oko 800 rpm iako temperatra dostiže 80+ stepeni.

[Ovu poruku je menjao Dzirafaz dana 31.10.2012. u 12:27 GMT+1]