[ SindzaBG @ 30.10.2012. 12:13 ] @
U Upravi za digitalnu agendu najavljuju da će laboratorije za testiranje DVB-T2 prijemnih uređaja uskoro početi da rade, a jedina punovažna oznaka koja će se koristiti za obeležavanje DVB-T2 prijemnika je “DIGITAL TV” koju će izdavati Ministarstvo spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija, naglašava Stefan Lazarević, državni sekretar za telekomunikacije, zadužen za digitalnu agendu. U intervjuu za portal Radio-televizije Srbije Lazarević ukazuje na značaj promotivne kampanje i najavljuje otvaranje kolcentra u prvom kvartalu 2013. godine.

Isključivanje analognog signala i prelazak na digitalno emitovanje TV programa u Srbiji sprovodiće se po fazama i izvršiće se u skladu sa međunarodno preuzetim obavezama Republike Srbije, podseća na raniju odluku državni sekretar Stefan Lazarević. Ministarstvo će u saradnji sa RATEL, RRA, JP „Emisiona tehnika i veze", javnim radiodifuznim servisima i imaocima dozvole za emitovanje TV programa pripremiti Plan prelaska na digitalno emitovanje, koji će, kako najavljuje, utvrditi redosled i vremenski raspored faznog prelaska u svakom regionu, a javnost će biti obaveštena najmanje devet meseci pre potpunog isključenja analognog signala u svakom od regiona.

Lazarević podseća da je emitovanje digitalnog zemaljskog signala u DVB-T2 standardu počelo 21. marta 2012. godine kroz inicijalnu mrežu za testiranje i da je DVB-T2 signalom pokriveno između 40 i 50 odsto stanovništva naše zemlje. Napominje da su predajnici koji se koriste malih snaga, jer trenutno, zbog velikog broja televizija i zauzetosti spektra, ne postoje tehničke mogućnosti za korišćenje većih snaga.

Promocija digitalizacije

Građani, kao krajnji korisnici i najbitniji element lanca učesnika u digitalnoj radiodifuziji, moraju imati sve neophodne informacije o digitalnoj televiziji i procesu prelaska sa analognog na digitalno emitvanje televizijskog programa.

Informativna i promotivna kampanja mora pratiti proces digitalizacije, napominje Lazarević najavljujući aktivnosti u vezi sa informisanjem javnosti koje će obuhvatiti, između ostalog, objavljivanje informacija na internet portalu posvećenom digitalizaciji (www.digitalizacija.info), promotivne blokove u elektronskim i štampanim medijma, kao i izradu plakata i brošura sa informacijama značajnim za ovaj proces. Jedan od modela obaveštavanja građana o prelasku sa analognog na digitalno emitovanje TV signala je i kolcentar (besplatan broj), čije se formiranje i početak rada predviđa u prvom kvartalu 2013. godine, istakao je državni sekretar Stefan Lazarević.

Subvencije neizvesne

Jedna od aktivnosti predviđena akcionim planom strategije jeste i izrada finansijskog plana za nabavku i distribuciju uređaja za prijem signala digitalne televizije za socijalno ugrožene grupe. Odluka o šemi pomoći biće doneta u skladu s pravilima o kontroli državne pomoći, shodno ekonomskim uslovima u trenutku prelaska s analognog na digitalno emitovanje televizijskog programa u Republici Srbiji, kaže državni sekretar za telekomunikacije.

Televizori će biti testirani u laboratorijama

Strategijom za prelazak sa analognog na digitalno emitovanje radio i televizijskog programa u Republici Srbiji predviđeno je da se građanima obezbedi jasna informacija o dinamici i svim relevantnim detaljima procesa prelaska sa analognog na digitalno emitovanje televizijskog programa, kao i da im se pruži pomoć da i po prelasku na digitalno emitovanje nesmetano prate televizijski program, napominje Stefan Lazarević.

Kaže da je jedan od načina pomoći i označavanje STB i televizora odgovarajućom oznakom, kako bi građani bili sigurni da će njihov uređaj da podrži prijem digitalnog zemaljskog TV signala emitovanog u Republici Srbiji. Ministarstvo je donelo Opšti akt o žigu garancije „DIGITAL TV" i usvojilo je Specifikaciju minimalnih tehničkih zahteva uređaja za prijem digitalnog zemaljskog televizijskog signala u Republici Srbiji, kao i Uputstvo o načinu i proceduri ispitivanja uređaja (STB i digitalnih televizijskih prijemnika).

Opštim aktom definišu se uslovi koje mora da zadovolji laboratorija koja će prema Uputstvu o načinu i proceduri ispitivanja testirati televizore i STB. Laboratorije koje su zainteresovane za testiranje prijemnika podnose zahtev Ministarstvu koje, nakon provere, upisuje laboratoriju na spisak laboratorija koje ispunjavaju uslove iz Opšteg akta. Prva laboratorija dobiće licencu početkom novembra.

Oznaka „Digitalna TV"

Ministarstvo će na svojoj internet stranici objaviti i ažurirati spisak prijemnika koji ispunjavaju uslove iz Opšteg akta o žigu garancije „DIGITAL TV".

Svaki proizvođač, zastupnik, uvoznik ili prodavac prijemnika digitalnog zemaljskog signala kome je laboratorija za testiranje izdala izveštaj kojim je utvrđeno da prijemnik ispunjava usvojene uslove, dostavlja Ministarstvu taj izveštaj radi upisivanja prijemnika na spisak. Prijemnik sa spiska se u prometu može označavati oznakom (etiketom) „DIGITAL TV". Ovakva procedura je u skladu sa odlukama koje je donelo Ministarstvo, a jedina oznaka koja je punovažna jeste „DIGITAL TV" koju će izdavati Ministarstvo, istakao je Lazarević.

Oprema za emitovanje TV signala

Sprovođenjem projekta koji je finansiran iz pretpristupnih fondova EU „Podrška prelasku sa analognog na digitalno emitovanje u Srbiji", nabavljena je oprema za razvoj mreže za distribuciju i emitovanje TV signala, odnosno mreže sadašnjeg JP ETV. Oprema finansirana iz IPA fondova podrazumeva IP i video opremu, predajnike, merno vozilo i mernu opremu, mikrotalasne linkove i privremene antenske sisteme. Veći deo opreme postavljen je u periodu od septembra do decembra 2011. godine, dok je preostali deo opreme instaliran na lokacijama kako se završavala njihova rekonstrukcija, zaključno sa junom 2012. godine, napominje Lazarević.

Koliko je važna digitalizacija za jednog običnog građanina Srbije?

Uvođenje digitalne televizije građanima omogućava bolji kvalitet zvuka i slike, bolju pokrivenost teritorije Republike Srbije televizijskim signalom, veći izbor sadržaja, kao i veći broj programa zemaljske televizije (u odnosu na analognu), i to u standardnoj (SD) i visokoj (HD) rezoluciji. Uvođenje digitalne televizije omogućava svim korisnicima jednostavan pristup audiovizuelnim medijskim sadržajima. Digitalna televizija će takođe omogućiti dodatne aplikacije kao što su izbor prevoda i titlovanje sadržaja koji će se prikazivati istovremeno sa slikom, audio opis, jednostavno kretanje kroz meni i elektronski vodič kroz programe, kaže Stefan Lazarević.

Dodaje da je prednost prelaska sa analognog na digitalno emitavanje kanala takođe i mogućnost portabl i mobilnog prijema programa, interaktivnost i konvergencija servisa. Konvergencija servisa podrazumeva skup heterogenih servisa (video servisi, servisi prenosa podataka, telefonski servisi) dostupnih korisniku preko različitih korisničkih uređaja koji funkcionišu u različitim okruženjima.

Prelaskom sa analognog na digitalno emitovanje obezbeđuje se i bolja iskorišćenost radio-frekvencija, čime se otvara prostor za uvođenje novih servisa, kao što su nova generacija mobilne telefonije i mobilni internet, za promociju razvoja tehnologije i mogućnost za otvaranje novih radnih mesta, zaključuje Lazarević.

Izvor: RTS