[ Lavlja_Jazbina @ 31.10.2012. 19:42 ] @
Mozda se nisam dobro izrazio,pa neko ce me vec ispraviti.Hteo bi napraviti licnu zalihu vode izgradnjom reni bunara.
Koliko sam ja shvatio to je busenje, i na nekoj dubini je voda.Zanima me na kojoj je to dubini,od cega zavisi,i kako se voda blokira
kada se nadje.Jedan detalj u kalkulaciji je da mi je izvor na 30m od placa.
[ ventura @ 31.10.2012. 19:57 ] @
Što bi pravio reni bunar, zašto jednostavno ne ispumpaš vodu iz reke ili jezera pored kog ga praviš?

Jedino ako ti nije potrebna pitka voda, ali u tom slučaju neki filterski sistem je mnogo jeftinije rešenje od reni bunara..
[ Lavlja_Jazbina @ 31.10.2012. 20:11 ] @
Voda je pitka,poneo pre 5 dana 40l,ostalo jos 15 ali ista kao kupovna.Ovog leta je posle 70 godina ostala samo srednja da radi i to se
nabijala kocanka(ogoljeni klip kukuruza)da voda ne bi oticala.Voleo bih biti nezavisan od izvora,jer on napaja celo selo sa vodom.Lako u slbom pritisku
napasti i naci krivca.Imam i vodu od istekle vode i prolazi kroz moje imanje.Ovo bi mi bila karta za bilo koji posao u poljoprivredi.Fali mi 1ha da okucnicu
ujedinim na 4ha.Polako ali i to cu sledece godine zavrsiti.Ar je u sumadiji 40 evra.Zavisim od cesme koja je fi 20.Fi 50 je presusila.
Ko barata brojkama bi video da je to mala kolicina vode za nesto "ozbiljno".Napravicu i rezervoar za kisnicu.Hocu vodu,svoju.
[ ventura @ 31.10.2012. 20:17 ] @
Nismo se razumeli. Reni bunar (ranney collector) je bunar koji se pravi pored reke ili jezera kako bi se obezbedila veća količina relativno filtrirane vode.

Ako ti pored bunara nemaš reku ili jezero, onda je to običan bunar a ne "reni".

[ Lavlja_Jazbina @ 31.10.2012. 20:31 ] @
Pa to.Da me neko ispravi.Kako se zove busenje na nekoj dubini,20-50 mtara.Voda je na nekoj dubin,posle nekog sloja.Hocu da cevi na nekoj dubini dodju do vode.
Kako se to zove.
[ Lavlja_Jazbina @ 31.10.2012. 20:37 ] @
Evo link http://www.srbijabunar.com/

i na slici 2 se vidi cev koja je u zemlji i voda siklja iz nje.Kako zaustaviti vodu,mozda neki ventil.To me zanima da bi trazio ko to radi.
[ morihei ueshiba @ 31.10.2012. 20:47 ] @
Pa dao si link od sajta jedne od firmi koje se bave busenjem. Koliko vidim ima tamo strucnjaka sa iskustvom, da li si probao da ih zoves?
Inace, postoji vec tema: http://www.elitemadzone.org/t329769-3
[ Lavlja_Jazbina @ 01.11.2012. 05:59 ] @
Da,ali njihova mehanizacija bi nekako usla,ali da izadje,tesko. Treba mi ,pa neka je i sporije ali da se pridje i da je O RUK. Uvek se nesto reklamira na ravnom ( Vojvodina,Banat).Kod mene bi se i veci traktor zaglavio od siblja.
[ morihei ueshiba @ 01.11.2012. 09:43 ] @
Gledaj ovako:
nisi objasnio na kom je podrucju to mesto gde hoces da pravis rezervu vode, a to mnogo znaci. A sve i da si napisao, nece ti pomoci saveti sa foruma, moras da potrazis pomoc strucnjaka. Nije slucajno sto su slike sa sikljanjem vode i mehanizacijom koja brekce uglavnom iz ravnih predela kao sto je Vojvodina, u Vojvodini nema mnogo mudrolije oko nalazenja vode. Pitanje moze da bude samo na kojoj dubini je prava zila sa vodom koja moze da se koristi za pice odmah (a zadnje price koje sam ja slusao je da su te dubine sve vece zbog tragova pesticida i kojekakvih hemikalija koje se koriste na povrsini, a pronalaze se na sve vecim dubinama). Ali u Vojvodini nije problem, ako nije dobra zila na 60m, ima sledeca na 80, pa na 120... dok se ne nadje zadovoljavajuca u pogledu kapaciteta i kvaliteta.

U brdovitim predelima je situacija drugacija. Ja sam u onoj drugoj temi opisao moje iskustvo sa obronaka Fruske Gore, gde mi je Dunav vazdusnom linijom bio udaljen 300 m, a visinski oko 80. Laik bi rekao da nema problema da se busi na 100 i kusur metara dubine, mora da izadje neka voda (to bi prakticno bio reni bunar), ali su mi strucnjaci sa iskustvom objasnili da to ne mora da znaci, pokazali su mi mape od vojske koja tu nije pronasla nista znacajno itd. Znaci, stvari nisu tako jednostavne i ne moze nista na ORUK.

Opet, prisustvovao sam potrazi za vodom na Gocu kod Kraljeva, gde se neka sela snabdevaju vodom iz izvora koji redom presusuju. Sve je teze naci vodu, a bunare niko (koliko ja znam) ne busi zbog terena koji ne garantuje isplativost. Cela Vrnjacka Banja godinama ima problema sa pijacom vodom,restrikcije tokom leta...kada probaju da izbuse bunar, nalete na mineralnu vodu koju ne mogu da koriste za svakodnevne potrebe...bar su mi tako pricali tamo, godinama sam isao bar nekoliko dana leti na Goc i u Banju, stalno problemi. Jednostavno, teren je takav.

Ako si i ti na takvom terenu koji ti ne garantuje nalazenje vode (bez obzira na izvor u blizini, on ne garantuje da postoji zila na vecoj dubini), mnogo jeftinije i sigurnije resenje je da izgradis rezervoar za kisnicu, mozes betonski, a mozes i plasticni da ukopas u zemlju. Uz neke filtere vodu mozes da koristis za pice, za sve ostale potrebe sasvim komotno, a imas i rezervu za slucaj nedostatka vode iz izvora. Povezes sa krovom, 15-20 kubika bi ti bilo sasvim dovoljno, kad padne malo jaca kisa brzo se napuni. To je jedino sigurno resenje. Bunar je lutrija, a ako bas hoces svoj bunar - zovi strucnjaka.
[ Lavlja_Jazbina @ 01.11.2012. 12:27 ] @
Da,dobro si rekao za strucnjaka,da ne palamoodim.Nadam se najboljem,jer 100m dalje je leti na jednoj njivi uvek neka podzemna voda do proleca koja se leti isusi.Moram to napraviti jer svaka ideja mi se zasniva na nekoj sigurnosti,a ne na umbrelli.
Lesnik,moso bambus i jos poneka vocka.
Bilo je reci na tv u da po novom ces morati obradjivati zemlju,hteo ti ili ne ,ako je imas.Meni je to o.k.
Sledeca godina mi je udarna za te pokusaje.sada nabavljam plastificirane sajlice,kako cu busiti rupe za sadnicu,vadjenj
starih sljiva,jabuka,sanaciju kacare itd.Sumadija je za vocke,kukuruz,zito samo za prehranu stoke.
Hvala na odlicnom postu.