[ Java Beograd @ 01.11.2012. 13:27 ] @
Čitam i ne verujem ! Radno mesto: Samofinansirajući Internet marketing menadžer ! Mašala !

Volonter ? Jok to je za amatere ! Ovo je profi ! Kotizacija (jednokratno): 1890,00 € + 50 € obrada predmeta ! Dakle, ne samo da ćeš da radiš za dž, nego ćeš ti da platiš da bi radio za dž ! Ekstra ! Doduše, poslodavac je malo otvorio dušu, pa će ti plaćati doprinose na minimalac. A ako si 'teo i da otvori tvoj CV, eeeee, onda još 50 €

Šta je sledeće ? Samofinansirajući magacioner ? Samofinansirajući pekar, lekar, apotekar ? Kontam nešto, da raspišem oglas za radno mesto: samofinansirajuća kućna pomoćnica, i to za tri pozicije ! I kuvar pride, i baštovan ! I maserka. Ali njihove molbe ću uzeti u razmatranje ako i samo ako pošalju još 50 € za obradu "predmeta" !

http://www.job.co.rs/job.php?job=3422

P.S. Alo, novinari, dajte ovo malo istražite.
[ Odin D. @ 01.11.2012. 15:37 ] @
To uopšte nije za čuđenje: u zemlji u kojoj je samozapošljavanje toliko otežano zakonom i procedurama normalno je da će neko kome je pošlo za rukom da sve to izgura kad tad početi da naplaćuje ljudima mogućnost da rade. Uostalom, to radi i država, samo na drugi način, ali suština je ista.

Priča mi prijatelj da u npr. u Australiji kad hoćeš da radiš tako što otvoriš svoju firmu - sve možeš da završiš telefonom za 15-tak minuta i odma dobiješ dozvolu za rad da počneš tog istog momenta, a nadležne službe ti u toku dan-dva papirne formalnosti pošalju poštom. (Tako sam čuo nisam provjeravao)
U drugim razvijenim zemljama (npr. u EU) te stimulišu na kojekakve druge načine, administracija ti maksimalno izlazi u susret, dobijaš besplatnu pravnu pomoć, oslobađaju te neko vreme od dažbina i poreza do se ne zahukćeš i tome slično...

Pa kad tako rade razvijene zemlje, očekivalo bi se da raspale džibuti republike čine još više u tom smislu ne bi li se iščupali iz septičke jame - ali jok, oni još sve suprotno, otežavaj što više možeš.

Kad bi sad neki taj internet marketing menadžer iz tog oglasa htio sam da se time bavi, vjerovatno bi izgubio ko zna koliko vremena dok pribavi sve dozvole koje su mu potrebne, i pri tom bi morao da plati ko zna koliko čega prije nego uopšte počne da radi, i morao bi da plaća ko zna koliko čega bez obzira da li išta zarađuje ili ne.
[ Homer J. Simpson @ 01.11.2012. 15:47 ] @
A sto da ne? 2000 € za posao bez plate ali sa placenim doprinosima (kod privatnika) ili 5000 € za posao s platom (doduse malom, oko 200-250 €) i uglavnom placenim doprinosima (drzavna sluzba). Koliko para - toliko muzike
[ Boris Tadić @ 01.11.2012. 16:04 ] @
pratimo vasu poziciju uvek kad se pojavi nova

[ mmix @ 01.11.2012. 18:05 ] @
Evo ti prica iza toga

Ej bre ljudi, šta me cimate ako ne mislite ozbiljno da radite?!

+ iz konkursa:
"NAPOMENA: Ukoliko zaposleni u prvih šest meseci generiše određenu zaradu idosegne 60 poena u okviru korporativnog takmičenja, pored provizija koje dobija,automatski prelazi na ugovor na neodređeno vreme, sa početnom neto fiksnomplatom od 600€, koju u potpunosti finansira Wirenet, a uplaćeni novac (kotizacija)mu se u celom iznosu vraća!"

Tako da se ne radi uopste o samofinansiranju posla vec o eliminaciji neozbiljnih. Ako si ozbiljan i hoces posao zaista ovo je prilika pre nego problem koji ti vidis. Covek je lepo napisao da ako ispunis normu dobijas ugovor na neodredjeno i ceo iznos nazad na ruke. Ja tu uopste ne vidim problem ako je metrika za dostizanje te norme transparentna i ispunjiva.

[Ovu poruku je menjao mmix dana 01.11.2012. u 19:24 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 01.11.2012. 18:32 ] @
Pa dobro, sve je danas moguce.

Ali nesto sumnjam da ce bilo ko ozbiljan da pristane da plati kako bi radio posao... mislim, posao trazis kako bi primao a ne davao pare :-)
[ mmix @ 01.11.2012. 18:50 ] @
Dobro, i ja se slazem da je 2000e "kotizacije" prevelika cifra za domace uslove. Prevelika ulazna barijera u okolnosti kad ni zaposleni ne zna koliko se moze verovati poslodavcu.

Ja ne vidim da postoji idealno resenje, pretpostavljam da mu se niko nece javiti
[ KrkaCiC @ 01.11.2012. 19:00 ] @
Sa 2000e ulaza bi trebalo da budemo ortaci a ne da ja radim za njega
[ BluesRocker @ 01.11.2012. 19:10 ] @
Ovaj je otišao u ekstrem, a i prilično mi je to sve neozbiljno. I radnik može da kalkuliše pa da računa na koliko se konkursa prijavio, platio autobusku kartu, taksi, uzeo slobodne dane da bi otišao na razgovor, započeo da radi negde pa shvatio da plata nije redovna, i slično... I onda da kaže da mu se uplati kotizacija od 50-100€ da bi došao na razgovor za posao.

A u stvarnosti, poslodavac će sve učiniti da dobije dobrog radnika, kao što će radnik sve učiniti da se zaposli u dobroj firmi.
[ mmix @ 01.11.2012. 19:20 ] @
To je teorija, a praksa je daleko, daleko od toga. A problem je uglavnom sto ljudi imaju preterano visoko misljenje o sebi. Izmedju ostalog i sam tvoj psot to reflektuje, neku zamisljenu oabvezu poslodavca da zaposljava ljude bez obzira na njihove radno-eticko-propfesionalne sposobnosti

Mozda je subjektivno, ali ja kao neko ko je intervjuisao ljude (i raznorazne freakove) za poslove itekako razumem njegovu frustraciju.

I da se odmah razumemo, ne prozivam Srbiju i njen plebs, ni stranci nisu nista imuni na to, samo je trziste rada napolje mnogo ozbiljnije pa je i ozbiljnost ucesnika procentualno jaca.
[ Goran Mijailovic @ 01.11.2012. 19:23 ] @
http://my4.me/konkurs

vrlo ozbiljna firma sa info domenom http://www.wirenet.info/
[ ventura @ 01.11.2012. 19:34 ] @
Ovaj Wirenet je neka MLM kompanija, tako da je to sa kotizacijom unapred već viđen scenario... A cifra od 2000 evra je taman tolika da nije dovoljno velika da neko ne može to da pozajmi od familije/prijatelja, a opet je dovoljno velika da neko ko jednom iskešira dve hiljade ne može tek tako olako preći preko toga i zaboraviti na te pare, već će se na sve načine truditi da izvuče nazad tu lovu, makar to značilo da u istu MLM šemu uvuče sebi najbliskije ljude i time pokvari odnose sa njima..

A što se tiče zapošljavanja u Srbiji.. To je čist horor i mmix je totalno u pravu.
[ Ivan Dimkovic @ 01.11.2012. 19:41 ] @
@mmix,

Tja, pa ljudi su svuda na ovom svetu isti - generalno vecina ima previse dobru sliku o sebi.

Zbog toga postoje HR departmenti, ciji je posao da iz suma izvuku nesto sto valja... To nije savrsen proces, podlozan je greskama ali, boze moj, to je jedini normalan nacin. Ako nemas HR department, jbg, mrka kapa - moraces da trosis vise vremena u odabiru kandidata ali ne vidim kako to mozes da promenis a da ide tebi na ruku.

Moje iskustvo u DE je isto vrlo slicno, secam se javnih oglasa za sw. developere koje sam imao nesrecu da procesiram kada smo otvarali neki novi department pa jos nije bilo sve integrisano, pa ono ogromna vecina prijavljenih su bili cist trash, naravno svako sa nafriziranim CV-ovima. Tek jedan u nekoliko desetina valja. Dakle, svuda je isto... moras da cesljas gomilu CV-ova i da trosis vreme.

Traziti od ljudi da plate kako bi se zaposlili moze samo da funkcionise za neke kriminalne ili sive poslove. Svako normalan ce izabrati ozbiljnog poslodavca, a to nije poslodavac koji ti trazi 2K EUR da bi radio za njega.

[ karateka @ 01.11.2012. 19:51 ] @

Ali kako volim kada napišu "postanite bogati"...
Jbt., da li zaista još uvek ima dvonožnih ovaca (IQ<40) koje se pecaju na to da će im tamo neko nepoznat omogućiti da se tek tako "obogate" ???
[ Boris Tadić @ 01.11.2012. 19:52 ] @
Što, pa i treba ljudi da rade za džabe. I treba da plate da rade. Treba da plate i da ne rade. I kada umru da ih država odžepari pred ukop.
Da se zna ko vozi traktor, a ko otvara kapiju.

Svaki profesionalni Srbin koji drži do svog ugleda treba da pokaže stranim kapitalistima kako im novac brzo pomuti svest i ubaci ih u spiralnu kolotečinu dekadencije i razvrata, tj. da pare dođu i prođu, a gusle i opanci su iskonsko vezivno tkivo kosmosa.

U suprotnom, obesmislio je svoju misiju na ovoj planeti. To je očigledno.
[ Otto23 @ 01.11.2012. 19:59 ] @
Citat:
Svako normalan ce izabrati ozbiljnog poslodavca, a to nije poslodavac koji ti trazi 2K EUR da bi radio za njega.

Upravo.

Ovde na prvom mestu poslodavac ima previsoko misljenje o sebi. Uopste ideja da se ~2K placa prijem na posao u nekoj bog-te-pita-kakvoj firmi i to u Srbiji, je vishe nego smesna.

Pa zatim ona prica o 600 Evra posle 6 meseci ako kandidat ostvari zaradu + vracanje love, na casnu pionirsku (nigde objasnjenja sta se dogadaja sa 2K ako ne dobije posao)
Mislim, cemu sve to? Sto prosto ne uzeti kandidata na besplatnu "obuku", bez placanja (ili sa nekim minimumom) i posle posle par meseci, kad se vidi da li je odgovarajuceg kalibra, zaposliti ga za stalno ili mu jednostavno "zavrshiti obuku" i srdacno ga pozdraviti.

Ne znam da li je ovaj lik pao sa Marsa, ali ako je realno mislio da ce iko ozbiljan da mu se javi na oglas (a ne na prvom mestu ocajan i donekle znatizeljan - sa viskom vremena, pa sto da se ne proseta, naravno bez ikakve namere da mu plati bilo sta), onda je on totalno lud - ima problem sa poimanjem realnosti. Kakva smejurija, i jos covek pishe blog - nije mu jasno . Cuj, kotizacija... kako neko uopste taj oglas moze da uzme za ozbiljno

Mene iskreno cudi da mu se bilo ko javio.



[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 01.11.2012. u 21:18 GMT+1]
[ mmix @ 01.11.2012. 21:12 ] @
Sa tim se slazem i psoledica toga je da ce dobiti celih nula prijava i opet ce imati manjak kadrova. Mislim da realno vise ventuje (i eksperimentise) nego sto ozbiljno racuna na ovo

Meni je samo nerealno sto se dize tolika prasina oko toga. Ugovorni dogovor kao i svaki drugi, zahteva saglasnost dve strane, ne mozete kriviti coveka sto pokusava da progrura svoje vidjenje tog ugovora ali ste slobodni da te uslove ne prihvatite.

Inacce, ventura, ne verujem da je ovo MLM, MLM scam, profitiranje na mrezi "saradnika" ima potpuno drugaciji footprint i u osnovi ne funkcionise bez hijerarhije (kao sto mu i ime kaze).
[ mmix @ 01.11.2012. 21:22 ] @
Citat:
Otto23: Mislim, cemu sve to? Sto prosto ne uzeti kandidata na besplatnu "obuku", bez placanja (ili sa nekim minimumom) i posle posle par meseci, kad se vidi da li je odgovarajuceg kalibra, zaposliti ga za stalno ili mu jednostavno "zavrshiti obuku" i srdacno ga pozdraviti.


Zabroavih na ovo da odgovorim. To je u osnovi nerazuemvanja na relaciji poslodavac-radnk, i to globalno. Svi radnici misle da poslodavci sede na brdima para i da njih nista ne kosta da imaju pripravnike na obuci po principu uzmi ili baci posle. Tu ack i nisu najvazniji troskovi koje imas u obuci tih ljudi , postoji i gomila nevidljivih troskova, propustene prilike, izgubljeno vreme, itd. Obucavanje pripravnika je igranka za velike firme koje pucaju na duze staze, ne za startup-e i manje firme koje imaju cashflow probleme na dnevnoj osnovi.
[ bakara @ 01.11.2012. 21:33 ] @
Citat:
mmix: Svi radnici misle da poslodavci sede na brdima para i da njih nista ne kosta da imaju pripravnike na obuci po principu uzmi ili baci posle. Tu ack i nisu najvazniji troskovi koje imas u obuci tih ljudi , postoji i gomila nevidljivih troskova, propustene prilike, izgubljeno vreme, itd. Obucavanje pripravnika je igranka za velike firme koje pucaju na duze staze, ne za startup-e i manje firme koje imaju cashflow probleme na dnevnoj osnovi.

Pisao je on i o tome... vrlo realan tekst, vredi ga procitati:



Sticajem okolnosti u zadnjih par meseci sam se susretao sa raznim čudnim stvarima vezanim za zapošljavanje i muke kako kandidata, tako i mene kao poslodavaca. I mogu vam reći, nije lako. Toliko mi je muka, kad mislim na tu muku, da mi se sve smuči.

Elem, postavio sam oglas, na poznatom portalu za poslove, koji je trajao 30 dana. Tačno sam definisao šta mi treba, koliko kandidata, opisao sam radno mesto, dao profil željenog kandidata. Najbolja namera, sve regularno, dobro sam platio za tu uslugu i dobio šta?

248 CV-ja! WOW! Super! Odlična baza!

Dobro i šta s tim?

Pratite sledeće korake i vidite zašto odmah na početku stoji: ljudi, šta me cimate ako ne mislite ozbiljno da radite?! Pokušajte takođe da zamislite sebe u sledećim situacijama.

Prvo: 248 puta otvoriš, pročitaš, uradiš zabelešku, označiš kao potencijalno odgovarajućeg kandidata ili ne.

Drugo: otvoriš ponovo 66 puta CV, to su oni što su obeleženi kao potencijalno odgovarajući, i praviš uži izbor. Grupa A i B po kvalifikacijama, iskustvu i osobinama. Dobro, a šta je sa onim ostalim? To je posebna priča, koja može da bude prava poslastica za sve ljubitelje crnog humora. Razmisliću da li da vam je ispričam.

Treće: obavestiti 66 ljudi putem email-a i trežiti dodatne informacije. 7 mailova se odmah vratilo, jer je email adresa, koju sam onda opet proverio za svaki slučaj, jer normalno da i ja mogu da napravim grešku, nepostojeća, a 12 zato što je mailbox pun. Eeeeeeee…

E, tu se sad pojavljuje prvi problem. Od 47 poslatih i dostavljenih mailova, odgovor sam dobio od njih 28. Čudno, jer posao je vezan za online marketing, a izgleda da većine ne čita mailove. Šta ćeš… Od tih 28 njih 10 je odmah najavilo da ima već nešto drugo u planu, te da ne znaju da li bi “mogli” ili da li bi imali vremena da rade ono za šta su se kandidovali, ili da su testovi koje sam poslao glupost i da oni sa time ne žele da se bave, da je sve to neozbiljno itd. OK, proces eliminacije je sasvim normalna stvar. Neke eliminišem ja, neki se eliminišu sami i to je tako i tako će i biti.

Ali ljudi, šta me cimate ako ne mislite ozbiljno da radite?! Pa zar mislite da ja imam vremena za akcije tipa “hoću kakim – neću kakim”! Raščistite već jednom sami sa sobom!

Četvrto: sužavanje broja kandidata na osnovu dobijenih informacija i ispunjenih testova, te njihovo obaveštavanje i poziv na razgovor. U konkurenciji je ostalo još njih 12.

Peto: dobio sam potvrdu od njih osmoro da dolaze. Dogovorili smo termine. Ono četvoro se nije javilo… Biće da su se predomislili, ili otišli na put oko sveta, povukli se u samostan i čekaju smak sveta, dobili na lotou, ili, ili, ili… Sam Bog će znati, šta je sa njima. Ja im želim sve najbolje, mada kažem opet: ljudi, šta me cimate ako ne mislite ozbiljno da radite?!

Šesto: termine sam podelio tako da za svakog kandidata odvojim sat, do sat i po, kao i da imam pola sata pauze do dolaska sledećeg kandidata. Podelio sam termine u dva dana. Nisam hteo u 9 da cimam ljude, pa rekoh, neka bude prvi termin u 11h. I najzad je krenulo! A možda i nije Prvi kandidat se nije pojavio. Nemam informaciju da li će kasniti ili tome sl. Ništa, samo jedno veliko NIŠTA. OK, proces eliminacije je sasvim normalna stvar, mislim u sebi. Ostali su manje više bili tačni. Najkraće se zadržala jedna kandidatkinja. Celih 5 minuta, uključujući neobavezno ćaskanje na početku. Ispostavilo se da to što je navela u CV-ju i nije baš tako. Na prvom pitanju je sama sebe eliminisala. Kandidat koji je najduže ostao je stvarno prijatno iskustvo i veliki potencijal. Tako mi nešto treba. Okvir smo dogovorili i to je super. Prvi dan je prošao, onako. Drugog dana se dva kandidata nisu pojavila. Jedan se nije dugo zadržao. Ista priča sa samoeliminacijom kao i predhodnog dana. Drugi je bio veoma kvalitetan i kvalifikovan. Drugi dan? Pa, skoro nikako. I opet se pitam u sebi: ljudi, šta me cimate ako ne mislite ozbiljno da radite?! Bože me sačuvaj, bezobraznih li ljudi.

Sedmo: kao što dolikuje nekome ko ceni druge, obavestio sam sve kandidate koji su se pojavili, da nisu ušli u uži izbor, te da im se zahvaljujem za njihovo vreme i trud, i da im želim sve najbolje u daljoj karijeri. Tako se valja, i tako sam uradio.

Osmo: finalizacija – na kraju iscrpljujućeg procesa, pozvao sam oba kandidata da dođe da potpišemo ugovor o radu.

Ono što sledi ne bi baš bilo za svačije uši, tako da priču o mojim putešestijama sa zapošljavanjem završavam ovde.

Sve u svemu: ćorak!

E sad, pitam ja sebe: pa jel si ti normalan? Zašto to radiš sebi? Kad ćeš se opametiti? Koliko si vremena i energije potrošio za ništa? Eeeej, vremena, pre svega, koje je toliko vredno u sadašnje vreme! Znaš li šta si sve mogao da uradiš sa tim protaćenim vremenom i da se lepše osećaš sad?

Možete li možda vi da izračunate ili ošecujete moje potrošeno vreme? Ja ne smem ni da počnem da računam. Puko bih od muke!

Veliko razočarenje proizišlo iz ovog iskustva me je spustilo na zemlju. Počeo sam da preispitujum sam sebe i svoje postupke. Pa čekaj, ako si ti spreman da uložiš toliko vremena i energije, sa najboljom namerom, a da na kraju ne dobiješ ništa, šta možeš da očekuješ kasnije? Pa sam počeo da preispitujem i okruženje: ko ovde sad ima pravo? Poslodavac ili zaposleni? Velika fluktuacija u svim firmama? Poslodavci koji tretiraju zaposlene kao stoku? To sigurno nije. Pa dobro onda zašto? Tražim posao, a molim Boga da ga ne nađem, a i kad ga nađem ne znam što sam ga tražio? Bes, apatija, arogancija, izgubljenost u vremenu i prostoru? Generacije koje očekuju socijalizam ili čak komunizam u kapitalizmu, iako u predhodnom sistemu nisu živeli? Razmažena deca, kojima je sve smor i koji bi da žive na visokoj nozi na račun drugih? Kriva je država, kriv je sistem?

A ja vam kažem: SAMI STE KRIVI ZA SVE ŠTO SAMI URADITE. I ja sam sam sebi kriv, što sam se uvukao u ovo. To otvoreno priznajem, i spreman sam da živim sa tim. A koliko je vas spremno to da prizna?

Kad sam se malo pribrao i smirio, naiđem na odličan blogpost o mukama poslodavaca i objašnjenja “zašto neću da te zaposlim”. Mnogo sam prepoznao sebe u tom blogpostu. Baš mnogo. I baš mi se nešto stužilo.

Ali nisam se predao! Nastavio sam dalje sa svojim saradnicima, koji su moram da kažem, divni ljudi i kolege. Više radimo, jer jednostavno još nismo našli pravog kolegu. Nadam se da će se to uskoro promeniti.

Ono što sam hteo da podelim sa vama je ovo iskustvo, koje me je nateralo da razmišljam na drugačiji način i da pokušam da rešenju potreba priđem na drugačiji način. I to sam počeo da sprovodim. Kakav će rezultat biti? Videćemo. Kako će ljudi reagovati na moju ponudu? Videćemo. Ponudu možete pogledati na http://my4.me/konkurs.

Objašnjenje ponude se može izvući iz predhodno napisanog, kao i iz teksta “zašto neću da te zaposlim”, a ja ću sa vama podeliti svoje iskustvo čim budem dobio dovoljno povratnih informacija od kandidata, oportunista i raznih baba Kurana, koje svakako znaju da je sve to prevara

Živi bili, pa videli!

Da, i zamalo da zaboravim: nemojte da cimate ljude ako ne mislite ozbiljno da radite?!
[ ventura @ 01.11.2012. 21:44 ] @
Citat:
mmix:
Inacce, ventura, ne verujem da je ovo MLM, MLM scam, profitiranje na mrezi "saradnika" ima potpuno drugaciji footprint i u osnovi ne funkcionise bez hijerarhije (kao sto mu i ime kaze).

Ako im je ovo sajt:
http://www.wirenet.info/

onda mi to totalno lični na MLM navlakušu.

sami keywordovi "garantovana zarada", "zauvek", "besplatno", pa onda kupuješ akcije, zarada, lova do krova... Pa onda klik ne saznaj više kaže "mi smo udruženje internet potrošača", "pohod na svet" itd itd..

Sam format spina i nastup prosto vrište da je MLM scam u pitanju.

Prosto mi je neverovatno da nije u pitanju MLM, jer ako nije, a autor sebe predstavlja kao nekog internet marketing stručnjaka, teško njemu u tom slučaju, jer ni svoju firmu ne ume da predstavi kako treba i svojim neznanjem je dovodi u vezu sa prevarantskim MLM šemama. Šta tek mogu da očekuju klijenti?
[ Otto23 @ 01.11.2012. 21:47 ] @
@mmix
Da, tragedija, umesto toga mnogo bolje je da radnik investira u tvoj startup i ideju ... pa ako prodje - ima pos'o (tj. valjda ima pos'o, ako ne nadjes nekog boljeg u medjuvremenu), ili startup pukne zajedno sa njegovom lovom.

...
Btw. znam o cemu pricam kad kazem "obuka", jer sam ja pre ~16 godina radio uveliko kao programer u firmi koja me je zvanicno vodila kao da sam na obuci - i to neplacenoj, a placala nam uredno plate na crno u omiljnoj tadasnjoj stranoj valuti (DM). Tj. zvanicno je imala pokrice sto u tom prostoru ima 20-tak mashina i sede neki ljudi za njima, sa nekim cudnim textovima na ekranima.

Danas, posto radim za sebe (vecinom svoje projekte) ili po ugovoru, kad mi zatreba pomoc, to se lako reshava testom i trazenjem referenci (demonstracija uradjenog)... pare naravno nikad nit' dajem, niti mi pada na pamet da trazim (?!), unapred... nego po ispunjenju odredjenih milestone-ova. I to funkcionishe sasvim dobro - lepo svima. 'Fala bogu, pa postoji internet, skype itd. pa nema problema da se radi opusteno, kontaktira i razmenjuju podaci bez neophodnog sedenja u istoj prostoriji (naravno, potrebno je malo bolje organizovati celu stvar i naci ljude koji znaju sta rade - a takvi ne placaju nikome, vec naprotiv, neko uvek placa njima - cak mislim da vishe ni tkz. "obuka" za kakvu sam ja radio ne bi prosla, a ne ovo jajarenje sa "kotizacijom").
[ Odin D. @ 01.11.2012. 22:34 ] @
Pronalaženje odgovarajućih radnika je isto dio posla kao i pronalaženje sirovina, tržišta, para, alata, kredita, sponzora i svega drugog što čini poslovanje.
Ko pronalaženje radnika smatra gubljenjem vremena i prebacuje teret tog posla i troškova sa sebe na potencijalne kandidate teško da će dobro da prođe na tržištu.

One koje on traži (koji imaju €2000 evra nekom da daju na lijepe oči) sigurno nisu očajnici bez posla koji će da plaćaju nekom da ih zaposli da rade za džaba i uz sumnjivo obećanje prosperiteta nakon pola godine.

Da je stavio 200€ (što je i dalje vrlo upitna suma za domaće prilike), pa da se kaže da možda zvuči kao neka "ideja" preselekcije, ali 2000€ čitavu priču naprosto čini smiješnom i nerealnom.
Za 2000€ potencijalni kandidat može finansirati pola godine sjedenja kod kuće i ako sve to vreme ozbiljno posveti proučavanju i izučavanju nekog popularnog programskog jezika ili IT tehnologije - biće u daleko boljem startnom položaju nego što je neki junior "internet marketing menadžer".
Uostalom, za mentalne performanse koje on od potencijalnog kandidata očekuje - teško da takav kandidat i sam ne bi došao do takvog nekog zaključka ili rješenja.

Sem toga, za te pare se može kupiti odličan alat za keramiku, vodovodne, grejne ili električne instalacije ili nešto tome slično, izučiti zanat i opet biti u daleko izvjesnijoj poziciji nego "junior internet marketing menadžer" u firmi koja svakog dana može nestati, ako ne zbog svog rada, a ono zbog toga što joj neko ne plati ono što joj duguje, što je na ovom tržištu maltene redovna pojava.
[ BluesRocker @ 01.11.2012. 22:38 ] @
Citat:
mmix:
To je teorija, a praksa je daleko, daleko od toga. A problem je uglavnom sto ljudi imaju preterano visoko misljenje o sebi. Izmedju ostalog i sam tvoj psot to reflektuje, neku zamisljenu oabvezu poslodavca da zaposljava ljude bez obzira na njihove radno-eticko-propfesionalne sposobnosti

Ako si meni odgovorio, uopšte nisam napisao tako nešto. Svako ima apsolutno pravo da zaposli ili ne zaposli koga hoće. Ovde se radi da čovek kuka kako gubi vreme oko pronalaženja kandidata i nalazi bedne izgovore. Samo sam napravio paralelu sa radnikom koji takođe gubi vreme i sreće svakakve poslodavce. A to što mučenik mora da čita 248 mailova, problem je samo njegov jer je nesposoban da dobro organizuje proces pronalaženja kandidata. Ako nije sam u stanju, neka plati neku HR agenciju. Njegovo vreme košta, pa i svačije vreme košta. On kao preduzetnik treba da iskalkuliše da li mu se zapošljavanje novog radnika isplati.
[ Braksi @ 01.11.2012. 23:12 ] @
bakara nisi u pravu.

Ja dugo vec ne zivim u Srbiji i mozda ne znam 100% situaciju, a mnogi su ovde preduzetnici pa ce me napasti. No evo ja cu reci a vi presudite.

Mnoge CV si procitao bakara i mnoge selekcije napravio, a ne mislis li da su isto to i oni uradili sa tobom i tvojom firmom ? Danas svako moze na internetu naci kakav takav profil firme ili storiju poslovanja u APR ili gde slicno u PK i drugo ili od partnera. Mozda je tvoja firma tako prosla prvu turu pa su ti poslali CV, a onda si ti pao ? Mozda ti je kancelarija mala, prljva (zene to ne vole), mozda si im ti odvratan, mozda radi na Windowsu, a on je napaljeni Linuksas, ili koristis HILTI, a on bas voli Makitu ? Mozda je to sve u redu ali sta mu ti nudis ? Nudis mu mozda, e ajde kreni sa ugovorom na 6 meseci pa cemo videti ? Sta cemo videti jel ja radim dobro ili oce li firma biti iznad u 7 mesecu pa cu vam opet trebati ?

Sto ti treba kvalifikovaniji radnik to je teze doci. Sto kazu u Backoj da valja ne bi bila sama. E tako i on da valja imao bi vec posla, a i da valja opet ga moras uvesti u posao i dr...

Trece i na kraju, tj vezano je za prvo da sam na tvom mestu ja se ne bih hvalio (a ni zalio) kako ne mozes da nadjes radnika. Jel ne mozes da ga nadjes, nisi sposoban ili ne mozes da ga privuces, zainteresujes ? To nije isto.

Nije lepo biti los kandidat, ali nije lepo ni biti Kalimero poslodavac !
[ Tyler Durden @ 02.11.2012. 07:57 ] @
Ovo smrdi na MLM samo tako.
A "ideja" je glupa što se tiče samog zapošljavanja (već je objašnjeno zašto), ali očigledno da je generisala određeno interesovanje tako da je sa te strane ispunila zadatak sasvim solidno.
[ Java Beograd @ 02.11.2012. 09:22 ] @
Ako nije MLM, onda mi je prosto smešno koliko se lik ("direktor") izbedačio što nije našao par-exelans radnike za 2 dana. Valjda je očekivao da, čim objavi konkurs, njih stotinak sa najboljim refrencama čeka ispred njegovih vrata, sve mašući repićima i moleći da se zaposle.

Osnovni pravci razmišljanja kod zapošljavanja bi trebali biti:
1. Ko je dobar, vredan i pametan - taj je već zaposlen.
2. Ko je dobar, vredan i pametan, i zaposlen i "pravi" dobre pare gazdi, taj već prima veliku platu.
3. Ako hoćeš da dovedeš u svoju firmu ovakvog ^, moraš da mu ponudiš baš baš bolje uslove, uključujući i veću platu.
4. Možeš naći dobrog, vrednog i pametnog i među početnicima tj. juniorima, ali to nije lako.



[ bakara @ 02.11.2012. 10:32 ] @
Citat:
Braksi: bakara nisi u pravu.

Ja dugo vec ne zivim u Srbiji i mozda ne znam 100% situaciju, a mnogi su ovde preduzetnici pa ce me napasti. No evo ja cu reci a vi presudite.

Mnoge CV si procitao bakara i mnoge selekcije napravio, a ne mislis li da su isto to i oni uradili sa tobom i tvojom firmom ? Danas svako moze na internetu naci kakav takav profil firme ili storiju poslovanja u APR ili gde slicno u PK i drugo ili od partnera. Mozda je tvoja firma tako prosla prvu turu pa su ti poslali CV, a onda si ti pao ? Mozda ti je kancelarija mala, prljva (zene to ne vole), mozda si im ti odvratan, mozda radi na Windowsu, a on je napaljeni Linuksas, ili koristis HILTI, a on bas voli Makitu ? Mozda je to sve u redu ali sta mu ti nudis ? Nudis mu mozda, e ajde kreni sa ugovorom na 6 meseci pa cemo videti ? Sta cemo videti jel ja radim dobro ili oce li firma biti iznad u 7 mesecu pa cu vam opet trebati ?

Sto ti treba kvalifikovaniji radnik to je teze doci. Sto kazu u Backoj da valja ne bi bila sama. E tako i on da valja imao bi vec posla, a i da valja opet ga moras uvesti u posao i dr...

Trece i na kraju, tj vezano je za prvo da sam na tvom mestu ja se ne bih hvalio (a ni zalio) kako ne mozes da nadjes radnika. Jel ne mozes da ga nadjes, nisi sposoban ili ne mozes da ga privuces, zainteresujes ? To nije isto.

Nije lepo biti los kandidat, ali nije lepo ni biti Kalimero poslodavac !

Onaj tekst koji sam postavio nisam pisao ja (vec taj sto trazi 2000e da nekog zaposli), mada prilicno realno odslikava stanje kada treba nekoga da zaposlis.

[ Braksi @ 02.11.2012. 11:06 ] @
mogao si onda staviti kao italic ili quote ! :-I
[ Boris Tadić @ 02.11.2012. 23:52 ] @
Citat:
Ko je dobar, vredan i pametan, i zaposlen i "pravi" dobre pare gazdi, taj već prima veliku platu.


Veliku u odnosu na šta ?
[ vladd @ 03.11.2012. 11:13 ] @
Pa veliku u odnosu na 50 evra.

Poz

[ shadow-bg @ 03.11.2012. 20:50 ] @
Slazem se sa venturom i tylerom. Ovo je MLM garantovano.

A o tome da ne verujete koliko ljudi pada na MLM fore...pa reci cu vam da bi ste se iznenadili...dosta ljudi pada na te price nazalost...licno sam gledao...
[ Boris Tadić @ 05.11.2012. 23:46 ] @
Citat:
vladd:
Pa veliku u odnosu na 50 evra.:)

Poz




Što će reći da je i dalje zastupljen običaj da keva kuva doručak i sprema krevet svom detetu od 35 godina.

Kako će sutra kad ode na poso a tamo nema kuvano...

[Ovu poruku je menjao Boris Tadić dana 06.11.2012. u 00:57 GMT+1]