[ impreza @ 01.11.2012. 17:46 ] @
Do sada nikada nisam urezivao navoj kroz program napisan, a vidim da vecina ljudi beze od toga ko djavo od krsta, naavno sem onih koji kroz upravljacku jedinicu mogu da definisu parametre...Sto se tice samih parametara tu nemam dileme, broj obrtaja koji odredim pomnozim sa korakom i dobijem posmak. Dilema nastupa kada hocu da napisem program rucno a ne znam koja se tacno funkcija koristi za urezivanje navoja, tj. da li je to G33 ili G84, kako upisujem parametre i gde se oni nalaze. Ako neko ima iskustva neka pise, takodje bi bilo dobro i sikustvo vezano za sigurnost obrade tj. da li dolazi do pucanja ureznice ili da li ste za samo urezivanje koristili i glavu sa kompenzacijom...ako se vec tako zove.
Pozdrav.
[ ivan veljovic @ 05.11.2012. 20:04 ] @
G84 koristis, definises mu obrtaje S i posmak F u zavisnosti od koraka navoja. mozes i drugacije,
ja radim sa G84.
[ impreza @ 12.11.2012. 18:29 ] @
Da, nisam stigao da odgovorim ali brzo sam nasao koji je kod, u svako slucaju hvala na odgovoru.
Kod izgleda od prilike ovako:

S100 M3
G84 [-20,1] F133
X0 Y0
G80

S100-100 OBR/MIN ureznice.
G84 [-20,1] - pocetak ciklusa urezivanja, u zagradi -20 dubina, a 1 visina od komada sigurnostne ravni.
F133 - posmak, dobija se kada se broj obrataja pomnozi sa korakom ureznice.
X0Y0 - mesto gde se urezuje.
G80 - zavrsetak ciklusa.

Pozdav.
[ ivan veljovic @ 12.11.2012. 21:20 ] @
kojim burgijama busis pre urezivanja navoja (M6, M8, M10, M12) ?
[ impreza @ 15.11.2012. 17:18 ] @
M6 burgija Fi5
M8 burgija Fi6.8
M10 burgija Fi8.5
M12 burgija Fi10.2
[ dexon_c4 @ 19.11.2012. 09:25 ] @
završavam sklapanje jedne male cnc mašine pa me interesuje da li ja na njoj moguće urezivati navoj ureznicom i na koji način
Totalno sam nov u ovome i molim za pomoć
[ ivan veljovic @ 19.11.2012. 16:47 ] @
pa ako mozes da busis burgijom onda mozes i da urezes navoj ureznicom. e sada bi ti
trebao nama da kazes da li pravis masinu kojom moze da se ureze navoj ili ne. malo je
glupo da mi pogadjamo sta ti pravis i da li mozes nesto da radis ;-)
[ dexon_c4 @ 20.11.2012. 10:51 ] @
pravim mašinu čiji je sto 800x600mm za obradu pločastih materijal, medijapana, alubonda, aluminijuma i sl.
Interesujeme me kako mogu recimo u aluminijumu da urežem navoj
Nisam se još susreo sa programom koji će raditi na mašini
Kako ću da uskladim posmak sa brojem obrtaja spindla
Da li je broj obtaja spindla potpuno tačan kada ga zadam, tako da bih pomoću toga mogao da zadam posmak
Planiram da kupim fabrički spindl
[ cnc-project @ 20.11.2012. 13:32 ] @
zaboravi i reži ručno

sve drugo ti je za izradu stroja prekomplexno

eventualno , ako ti se igra poslje dodaj bušilicu koja ima glavu za urezivanje navoja

za prvo ti treba HSpeed motor, a za drugo HTorque motor i još bolje ako je i servo feedback, a to je onda sve skupa i poprilično teško složiti na jeftini sistem ... u prevodu trbaš onda i pravi vanjski kontroler sa pravom petljom ...itd .

akomulatorsku bušilicu u ruke , i to je to

složio sam stroj za urezivanje, ali on je bio samo za to i ništa drugo i koristio je posebni urezivač i plitko je urezivao prolazni alu profil ...to je druga priča koja tebi ne igra
[ dexon_c4 @ 20.11.2012. 13:49 ] @
meni treba urezivanje u slepu rupu dubine 5-10mm, navoj M4, na velikom broju komada
Ako mislite da je komplikovano da to odradim sam spreman sam platiti za gotovo rešenje samo da radi
Mada bih više voleo da do rešenja dođem sam ili uz malu pomoć

[ cnc-project @ 20.11.2012. 17:31 ] @
predbuši rupu s HF motorom

a napravi nosač jednostavno od neke aku bušilice , dakako malo kvalitetnije da se ne raspadne odmah

napravi tako da ti motor i kompletno glava budu pomični ne fiksni da se može pomicati malo gore-dolje

to je sve relativno lako i kod kuće odraditi

za ideju kako
nosač DC motora i reduktora planetarnog sam napravio u najobičnijoj plastičnoj cjevi, dodao sam oprugu ispod i iznad takvog nosača da se mogla pomicati punih 25mm u oba smjera , a nije se okretala jer je napravljen utor u kojem je štift koji je služio (nije nijednom puknuo) da se ne okreče , odnosno da pukne ako nešto za..ebem

ne znam ako si skopčao, ali to je tako najlakše, jer poslje nemaš problema s elektronikom , osim što češ napraviti možeš i mehanički graničnik prekidača za relay kada motor okreće smjer okretanja...

tako da če on stati i dok osa ide malo još dolje okrenut će stranu , a za to vreme osa krene gore i ništa ne puca...

ako misliš ozbiljno nešto...odu pare...

program za bušenje ti nije potreban...radiš s provjerenim komandama , ali možeš i preko njega da dodaš u PP rutinu za okretanje smjera , meni je to lako , ti češ malo morati da istražuješ kako ...no tu je forum , pa če ti uvjek netko pomoći

[ dexon_c4 @ 25.11.2012. 07:12 ] @
Ovo sam skapirao i za početak ću sigurno tako nešto odraditi
Međutim za kasnije bih ipak odradio pravu stvar (bez obzira što tako neštao košta), pa vas molim da mi pomognete da tako što odradim
[ impreza @ 25.11.2012. 20:05 ] @
Moje iskustvo sto se tice urezivanja navoje jeste:
- moras da imas ekstra stabilnu, precisnu i jaku masinu da bi navoj urezao bez kompenzacione glave, ako je masina ok opet je pitanje da li ce ti ureznica puci, zaglaviti se prilikom ulaska/izlaska ili da li ce kvalitetno urezati navoj. Kompenzacione glave sluze da kompenzuju sile i momente koji dovode do nezeljenih stvari prilikom rezanja navoja. Kod urezivanja navoja ceo proces mozes podeliti na vise delova, a to su, deo kada se masinska ureznica obrce u smeru kazaljke na satu i krece vertikalno na dole, deo kada smer okretanja menja u suprotan od kazaljke na satu i krece vertikalno na gore. Najvise problema nastaje kada ureznice krene da menja pravac kretanja i smer obrtanja, dovoljno je da masina nema neku veliku preciznost i urezivanju je tada kraj, tada na scenu stupa kompenzaciona glava.....Za urezivanje slepih rupa imas masinske ureznice za slepre rupe, moj predlog ti je da uvek uzimas spiralne ureznice, takodje za svaki materijal postoji posebna ureznica i na to obrati paznju. I da ukoliko hoces da ti navoj bude sto bolje izradjen obavezno pre busenja rupe zabusi mesto gde treba da urezes navoj.
[ cnc-project @ 25.11.2012. 21:39 ] @
pogledaj si malo ovaj video , ima u kini gotovih stvari tog tipa pa da nabaviš jedan takav gotov komplet lako dodaš na mašinu i složi se lako i pp za start i stop

"rupičarka"

profi




[Ovu poruku je menjao cnc-project dana 26.11.2012. u 00:45 GMT+1]
[ ivan veljovic @ 26.11.2012. 18:28 ] @
druze mozes da napravis da ti reze navoj ali kompenzacionom glavom. bez nje ne verujem da mozes.
radim ovih dana masu nekih pozicija sa dosta navoja. masina je jako dobra i radim bez kompenzacione
glave, direktno ureznicu stavljam u steznu cauru i nosac alata. i odradjuje se navoj jako dobro.

ono sto je jako bitno je da motor za broj obrtaja alata i motor za vertikalno kretanje alata budu
precizno podeseni. na primer, ako ti je korak navoja 2mm onda mora da se za jedan obrtaj alat
spusti 2mm. isto tako je bitno da prilikom promene smera, kada ureznica odradi navoj i pocne da
se okrece u kontra smeru (da se odvija) da ti se ona prakticno vrati istom putanjom kao kada je
rezala navoj. to je jako veliki problem, ako tu postoji greska onda ti je pucanje urenice sigurno.
za te stvari su ti potrebni vrhunski drajveri, motori, spingle,...to su jako skupe stvari i to je nacin na koji
se prave vrhunske masine.

ti sada izracunaj koliko ti je vredno to sto pravis i probaj da izracunas koliko ce da te kosta izrada
jedne takve masine.

i znaj i ovo, koliko god ti neko pricao o kineskim masinama, o americkim cudima i raznim drugim
stvarima, nemci su broj jedan u svetu za masinstvo i masine u masinskoj obradi.