[ Ivan Dimkovic @ 02.11.2012. 18:40 ] @
http://www.theregister.co.uk/2...iphone_ifone_mexico_trademark/

Citat:

Judges sitting in Mexico's 18th District Appellate Court have ruled that iFone is the only company allowed to use the "iPhone" or "iFone" brands in the North American country.

The decision marks the end of a three-year trademark battle launched by Apple in 2009. It was an unwise move. iFone registered its trademark in 2003, Apple registered iPhone in 2007. Unable to argue that iFone was too similar to iPhone, Apple lost its lawsuit. iFone then countersued and won. Apple appealed last week and was rebuffed by the court, according to newspaper El Universal.


Ahahahaha, dakle Apple tuzio firmu koja je 4 godina pre njih registrovala trademark... :-) Nije bila pametna odluka, kako stvari stoje posto su izgubili, a onda su oni bili tuzeni za krsenje trademark-a - i, opet, izgubili.

Postavlja se pitanje kako ce Apple nazvati iPhone u Meksiku sada :-))))

¡Phone! ?
[ Nedeljko @ 02.11.2012. 19:15 ] @
Koji li je genije ovo smislio? To je kad ti se usija glava, pa izgubiš kontakt sa realnošću. Ma, da, mi smo ovo-ono, ima da tužimo za ono što je "naše". Jako dobar vic.

Ma, zvaće ga i dalje iPhone, samo dok se prvo iskeširaju koliko treba za to zadovoljstvo.
[ maksvel @ 02.11.2012. 19:38 ] @
Los iPhonos?
:D
[ gojnik @ 02.11.2012. 20:16 ] @
Zvace se iPhone, samo sto ce morati dobro da plate za to u Meksiku.
[ plus_minus @ 02.11.2012. 20:31 ] @
iMexicone
[ Ivan Dimkovic @ 02.11.2012. 21:18 ] @
Bice to jedna vrlo skupa licenca i, iskreno, likovi koje su tuzili imaju svo pravo na to :-)

Mada, Apple nece imati stetu od toga - samo ce dici cenu iPhone-a u Meksiku, taman za onoliko koliko im budu trazili para :-)
[ ventura @ 02.11.2012. 22:19 ] @
Citat:
The Mexican 18th District Appellate Court denied Apple’s appeal of a decision that confirmed iFone SA de CV as the owner of the iFone trademark just a few days ago. As a result, according to iFone’s lawyers, Apple must now pay “sanctions up to the amount of 20,000 days of minimum wage” — at $5/day, that’s pocket change for Apple’s executives, never mind the company — but also “no less than 40% of the sales of iPhone services in Mexico.”

Link

Ukupan iPhone revenue do sada je nekih 150 milijardi dolara, neka je samo 1% od toga u Meksiku (a mora da je bar 1% jer je to zemlja sa 100+ miliona stanovnika), to mu dođe nekih 600 miliona dolara odštete toj kompaniji :)
[ Nedeljko @ 02.11.2012. 22:26 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Mada, Apple nece imati stetu od toga - samo ce dici cenu iPhone-a u Meksiku, taman za onoliko koliko im budu trazili para :-)

I biće taman toliko "manje konkurentan" u Meksiku. Morao sam da stavim navodnike jer iOvce razmišljanje ne zanima.
[ Ivan Dimkovic @ 02.11.2012. 22:33 ] @
Upravo - iPhone se prodaje dobro i u zemljama gde su cene prilicno vece od USA cena. Meksiko sigurno nece biti izuzetak :-)

@Ventura,

To! Bice ovo jako fina odsteta.

Bilo bi lepo da ima vise ovakvih presuda, pa ce besmisleno trademark trolovanje mozda malo da uspori.
[ xtraya @ 03.11.2012. 01:42 ] @
Citat:
Bilo bi lepo da ima vise ovakvih presuda, pa ce besmisleno trademark trolovanje mozda malo da uspori


Bice da ce silazni stock ugao da se poveca :) sad su ispod 600$ a kur*hili su se zimus sve u 16...
Meni i dalje nije jasno koliko iOvaca treba da se rodi da bi pokupovalo toliku kolicinu iMagla uredjaja za VEEEEEELIKE pare

Dal ce biti odstete ili ne , to nije previse ni bitno. Ono sto je bitno je da NE MOZE ...


[ ivan.mojsilovic @ 03.11.2012. 05:50 ] @
Jel moze nekad kad se diskutuje o Apple da se zaobidje iOvca i te fore? Totalno je retaridano...
[ Nedeljko @ 03.11.2012. 07:59 ] @
Pa, ne može. Naravno, ima onih koji pazare eplove proizvode iz racionalnih razloga, ali glavnu masu čine iOvce za iŠišanje.
[ Ivan Dimkovic @ 03.11.2012. 11:09 ] @
Ceo svet je pun ovaca - Apple ima samo dobre proizvode koji su privlacni i tim ovcama.

Dok je curana, bice i podvarka.
[ Dexic @ 03.11.2012. 11:57 ] @
Citat:
xtraya:
Meni i dalje nije jasno koliko iOvaca treba da se rodi da bi pokupovalo toliku kolicinu iMagla uredjaja za VEEEEEELIKE pare

Mexikanci koji imaju para, imaju dovoljno da ih boli uvo koliko nesto kosta. Ostali ionako beze u Ameriku.
[ HeYoo @ 03.11.2012. 19:14 ] @
Citat:
Jel moze nekad kad se diskutuje o Apple da se zaobidje iOvca i te fore? Totalno je retaridano...

Ne moze. iOvce su sastavni deo price o Applu.

Inace, zanimljivo je kako su se potrudili da natpis o Samsungu (zaradjen u tuzakanju) na http://www.apple.com/uk skrajnu na nevidljivi deo pocetnog ekrana. JS proverava dimenzije prozora i automatski resajzuje fotku kako slucajno natpis ne bi dosao u prvi plan. Nema sta, geniji prezentacije pa nakon toga sve ostalo. :)
[ mr. ako @ 04.11.2012. 03:00 ] @
^ Da, prilicno k*rvanjski... a i kad se klikne na link nema mnogo vise info-a... http://www.apple.com/uk/legal-judgement/
Mozda cu zvucati zlobno, ali nije ovo nista interesantno bez Steve... jer je on bio idejni tvorac iGlassDome projekta.
[ Nedeljko @ 04.11.2012. 09:27 ] @
offtopic

U čemu je razlika između Androida i iOS-a? Pa, obojica imaju bagove, što je najnormalnija stvar (što bi jedan crnac gusar iz Asteriksa rekao "ko 'adi taj i g'eši"). Međutim, Apple laže da je nepogrešiv i za razliku od Google-a ne uspeva da ispravi poznate greške u razumnom roku, pa čak ni godinama.
[ Ivan Dimkovic @ 04.11.2012. 10:49 ] @
@Nedeljko, kao neko ko je koristio Android 2 godine i iOS godinu dana prilicno sam siguran da je kolicina bagova koji su vidljivi obicnom korisniku (dakle, u vezi upotrebljivosti i stabilnosti) daleko manja na iOS-u. Tipicne stvari su krahovi/FC built-in aplikacija koje sam vidjao redovno na Androidu dok na iOS-u mi se to desilo samo jednom, o blokiranju telefona necu ni da pricam - za sve ovo vreme iPhone ni jednom nisam morao da resetujem u zivotu, dok je reset i vadjenje baterije procedura koju sam znao napamet na Android telefonima - pogodi zasto.

Moguce je da Apple boli kita za neke druge vrste bagova u poredjenju sa Google-om (nije nikakva tajna da Apple cesto ignorise security savete), ali gledaj to sa druge strane - Google je u poslednje vreme zaista krenuo da patchuje rupe u Androidu jako brzo, mnogo brze nego sto Apple patchuje rupe u iOS-u - ali sta im to vredi kada je vecina Adnroid telefona na svetu carrier-subsidized i dolaze sa carrier ROM-ovima koji kasne mesecima...

Znaci situacija je sledeca: Google patchuje Android vuln u AOSP trunk-u - osim ako nemas Nexus, moras da cekas BAR par nedelja (mozda par meseci, a mozda i nikad!) dok OEM ne integrise taj patch u njegov ROM (koji moze biti vrlo daleko od AOSP baze).

Onda moras da cekas JOS par meseci da OEM istestira sa carrier-om specijalni carrier-specific (Vodafone, AT&T, Verizon, qr, pal..) ROM - neki carrier-i imaju brdo kastomizacija za sebe, pa ce to jos samo povecati vreme servisiranja update-a.

I sve ovo ako si srecan da OEM jos malo i boli ona stvar za tvoj Android telefon, posto vecina digne ruke od telefona za manje od godinu dana. Ako imas neki jeftini Android telefon od nekog manje poznatog brenda, sve su sanse da mozes da zaboravis na bilo kakav update.

Dakle, U PRAKSI, ogromna vecina Android korisnika nece videti security patch mesecima, a mozda nikad.

Statistike verzija Androida u upotrebi to jako dobro pokazuju.

Sa druge strane, Apple direktno push-uje svoj update, Carrieri nemaju prava da skrnave ROM pa nema dodatnog cekanja zbog kvalifikacije i, kljucno, sto statistike jako dobro pokazuju, vecina Apple iOS usera trci najnoviji iOS.

Ostavljam ti sam da zakljucis ko od te 2 grupe biva bolje servisiran sa patch-evima na kraju.

--

Jedini nacin da Android pricu promenis u svoju korist je da:

a) Kupis Nexus uredjaj, i da batalis OEM i carrier-specific za*ebancije
ili
b) Hakujes svoj telefon i lepo teras AOSP najnoviji ROM - medjutim, ovo je nedostupna ruta za vecinu korisnika, da ne pricamo o tome da neuki korisnici povecavaju opasnost root-ovanjem telefona i forsiranjem root naloga
[ EArthquake @ 04.11.2012. 10:58 ] @
preteko me Ivan, upravo sam to sa distribuciom novih verzija na android telefone hteo da istaknem
a sto se sigurnosnih mehanizama na iOSu i Androidu tice, uopste nema rasprave , iOS je daleko napredniji na tom podrucju
[ Nedeljko @ 04.11.2012. 11:13 ] @
Ivane, postoje otključani telefoni, na koje možeš da staviš verziju koju hoćeš.

Što se epla tiče, sećam se baga na ajfonu 4 o tome da neće da zvoni nakon promene sa zimskog vremena na letnje i obrnuto, što je korisnicima jako vidljivo, naročito ako zakasne na posao zbog toga. Dobro, dešava se svima da naprave bag. Objavi epl zakrpu. Dođe proleće, a sa zakrpom ista stvar - ništa nije zakrpila. Opet objave novu zakrpu, dođe jesen - ista meta, isto odstojanje. Na kraju se pojavi ajfon 4S. Bag je ispravljen! U je, stvarno zvoni prosle promene DST-a! Šta bi sa baterijom? Traje mnogo kraće, verovatno zato što je bag "ispravljen" jako čestim proveravanjem vremena. I tako godine prođoše dok problem nije rešen sa novim ajfonom 5. E, onda su korisnici imali bag zbog kojeg su im stigli ogromni računi zbog internet saobraćaja za koji nisu mogli da znaju da ne ide preko lokalne bežične mreže, što su takođe videli i osetili (po džepu).

Toliko o onome što korisnik vidi i oseća. Na androidu (na otključanom telefonu), ako ti smeta neki bag, skini novu verziju roma i gotovo.

Sa druge strane, tačno je da android "ume da zabada". Izgleda da je problem u načinu korišćenja. Prvo treba imati odgovarajući hardver, a ne krš. Drugo, kakav god da je hardver, ne treba skinuti ceo market i zatrpati telefon njime, već staviti samo ono što zaista hoćeš da koristiš i nema problema. To ej kao sa vindouzom. Koji brže i bolje radi, onaj sa legalnim ili onaj sa nelegalnim softverom? Pa, onaj sa legalnim, jer je onaj sa nelegalnim prenatrpan piratčinom, a na onom sa legalnim je instalirano samo ono što se zaista koristi.
[ Ivan Dimkovic @ 04.11.2012. 11:44 ] @
Citat:
Nedeljko
. Izgleda da je problem u načinu korišćenja. Prvo treba imati odgovarajući hardver, a ne krš.


Svi Android telefoni koje sam ja imao su bili top-of-the-line telefoni u svoje vreme (500-600 EUR), 2 Nexus-a i jedan HTC-ov high-end telefon.

Svi su bagovali - HTC je bio katastrofa, ali i Nexus-i su znali da se resetuju i da im pucaju built-in aplikacije.

Sto se tvoje opaske 'imas otkljucane telefone' tice - upravo se o tome i radi, prakticno gledano broj ljudi koji kupuje otkljucane telefone i na njih stavlja AOSP ROM je beznacajan (pricamo mozda o kojem procentu). U praksi, ogromna vecina Android korisnika koristi zakljucane i carrier-subsidized telefone i nece videti security update mesecima. Cak i oni koji kupe telefon koji moze da se budzi vrlo verovatno nisu tehnicki potkovani da prebrisu OEM-ov ROM sa AOSP - postoji sansa da skinu neki levi ROM koji u najboljem slucaju steti njihovom telefonu, a u najgorem slucaju mozda sam ima neki malware u sebi.

A poenta tih security mehanizama je upravo u zastiti tih obicnih korisnika.

Zato i kazem, lepo je to sto Google patchuje brze svoje rupe - to jeste za pohvalu, ali su svojim biznis modelom napravili takav haos tako da to prakticno na zalost ne cini ama bas nista, posto ti update-ovi jako tesko stizu do vecine krajnjih korisnika.

Ljudi kao sto si ti ili ja ili dobar deo ES korisnika i ovako i onako ne spadaju u "obicne korisnike" i umeju da se zastite, bilo direktnom instalacijom najnovijeg AOSP ROM-a na telefon ili pravilnom sigurnosnom praksom u koriscenju telefona posto je danas telefon bas kao i PC racunar sto se aplikacija tice.
[ DaliborP @ 04.11.2012. 12:02 ] @
Citat:
Nedeljko:
Pa, ne može. Naravno, ima onih koji pazare eplove proizvode iz racionalnih razloga, ali glavnu masu čine iOvce za iŠišanje.

Jeste, ti sigurno znas ko cini glavnu masu....sta, video si na youtube? Citao na internetu?
[ Nedeljko @ 04.11.2012. 15:31 ] @
Jesam, video sam na jutjubetu.



Ivane, burarzer mi je mazario kod telekonja SGS2 sa androidom 2.3 i kasnije se nadogradio na četvorku. Ja lično nemam pojma kako se stavlja neki drugi rom, niti me interesuje. Imam nekoga ko se time bakće umesto mene, a ja ga sa zadovoljstvom častim. Kako se burarzer (koji se u telefone razume još manje nego ja) nadogradio nemam pojma. Nije mi nešto kukao da mu se zaglavljuje, već samo da mu četvorka postavlja više pitanja od 2.3. Oduševljen je telefonom.
[ flighter_022 @ 04.11.2012. 17:13 ] @
Bilo bi lepo da konje i ovce ostavite onima koji se bave poljoprivredom, a da ovde diskutujete o tehnologiji.
[ newtesla @ 04.11.2012. 23:39 ] @
Što se tiče kašnjenja android verzije na carrier-customized telefonima, evo jedne divne priče: za moj LG O2X redovno uzet kod Telekonja, update je stigao NIKAD! Plus što ima problema sa četvorkom, jer se nešto envidija i android ne vole, pa mi nije radio hardverski enkoding/dekoding video zapisa.

Mislim, i dalje je sjajan telefon - i dalje restart telefona (ne skidanje baterije, nego komanda "restart") radim ređe od jednom mesečno otkad sam na CM7.2.0 - i to verovatno ne bih morao da sačekam mem management da poizbacuje silne popaljene aplikacije iz memorije (meni opera mini ponekad ima po 20 tabova, pa otvorim i operu mobile...) nego sam živac pa zviznem restart.

I da, epl je upeglaniji na svakom ćošku, bar što se tiče UI-ja. No, oni imaju samo jedan hardver.
[ xtraya @ 05.11.2012. 00:17 ] @
Hehe, ja sam se nedavno nasmejao kad me rodjaka pitala "a sta je to kastom rom"? Inace pojma nema o cemu se radi niti je u racunarskoj prici, al eto videla kod drugara cyanogen na S2 pa "odlepila" :)

Ja sam do sad imao 4 apple telefona, licno ih po 2 nosio sa sobom, ali sam sa Nexus S-om odustao od apple-a jer Android em ima vece ekrane em tako lepo klizi ... osim toga, i kad nesto ne radi, sredi se za sekund na ovaj-onaj nacin...
Ukljucio ga prvi put, instalirao skajp, gle radi video call? Gle sve odmah sinhronizovano? Navigacija? pa mogu da biram, ima ih na tone, lepih,ruznih,smesnih... Aktivacija telefona? hahaha ne treba mi itunes :)
Bese to krajem 2010 ... tad je bio aktuelan IOS4/Gigngerbread

O otkljucavanju/Jailbreakovanju i slicnim pricama, nema potrebe da govorim... manite me Gevey kartica, iBEC-ova i ostalih bootloader sran*a.

Sto se carrier update-a tice, jeste da kasni, ali ce se valjda dozvati pameti pa pogurati to malo u KeyLimePie (android5).

Inace, nasmejao sam se sa cenom Nexusa 4... CIRKUS totalni ... 230e za onakav HIT telefon (bez obzira sto je 8 giga, imaju i vece verzije) ... Za koje pare? Kakav telefon? A apple fanboy-i citam , truju kao nema LTE , a u ovo iShit sran*e LTE nisu ni implementirali kako treba , ne radi voice kroz LTE :)

Da im google-a nije bilo, da im daju gas, i dan danas bi sinhronizovali kontakte preko itunesa kao jedine opcije (android to fura jos od verzije 1.5) , iCloud ne bi ni postojao a GPS bi radio i dalje grozno kao sto je radio na 3G dok je bio aktuelan.

Koliko god da se ovi shishachi iOvaca trudili, mislim da njihovo vreme polako prolazi...
[ Tyler Durden @ 05.11.2012. 08:27 ] @
Citat:
Sa druge strane, Apple direktno push-uje svoj update, Carrieri nemaju prava da skrnave ROM pa nema dodatnog cekanja zbog kvalifikacije i, kljucno, sto statistike jako dobro pokazuju, vecina Apple iOS usera trci najnoviji iOS.


Za ovo jedan veliki plus Apple-u.
Kad vidim ikonicu "MTS meni" u mojim aplikacijama, ili gomilu Samsung đubreta koje mi ne treba odma flipnem.
[ Nedeljko @ 05.11.2012. 15:27 ] @
U stvari, ja razumem donekle eplovu strategiju. Očigledno su išli na blef. Mi smo epl, a ostali su iOvce, pa će možda da upali. A(ko)P(rođe)P(rođe) strategija, sa tom razlikom što u slučaju da druga strana nisu iOvce nije nikom ništa, već to može jako skupo da ih košta, što se i desilo.
[ llux @ 05.11.2012. 15:40 ] @
MTS meni je na svakom telefonu. To je na kartici.
[ Nedeljko @ 06.11.2012. 18:30 ] @
Malopre sam se čuo skajpom sa burarzerom. Ja preko laptopa, on preko SGS2 nadograđenod go verzije 4.x androida. Pitao sam ga da li mora da resetuje telefon (ima ga jedno pola godine i više, tada je bio na verziji 2.3 OS-a) i kaže da je jednom nešto petljao, ne seća se šta (nije vičan toj vrsti tehnike) i da mu je jednom zaglavio telefon, a da inače radi sve bez problema.