[ Grlizzli @ 06.11.2012. 09:35 ] @
Ljudi, treba mi savet. Vec duže vremena razmišljam da investiram manju sumu novca u izradu igre za pametne telefone kao i jednu igru za Facebook. Ja se postavljam u ulogu investitora, dakle ja nisam programer i u ovom trenutku ne bih mogao da se posvetim ucenju nekog jezika, zato sto sam zaposlen. Doduse posao je plač Majke Božije, zato i pokusavam da pobegnem od svega. U buducnosti ako se od ovih projekata zarade neke (iole) normalne pare (recimo jedno 20ak prosecnih srpskih plata, oko 5-6000e), napustio bih posao i prihvatio se ucenja Jave ili .NET ili Flash AS3. Sad to nije moguce, mora se od nečega živeti. Nazalost, kako to obicno biva nemam dovoljno novca da pokrenem sve projekte, vec samo jedan. I tu sad nastaje problem.

Razmišljajući šta i kako raditi u ova šugava vremena, a svidjao mi se posao pravljenja igara, zasukao sam rukave i postavio sebe u poziciju "game designer". Sve sto mi je palo na pamet i sve sto mi se kod drugih svidelo, bacao sam na papir i dokumentovao. Iz mora skica, postavki i ideja, nastale su 2 igre. Prva, igra za smartphones je (kao ideja) na neki način manje rabljena i iako postoje slicne i na Apple-u i Googlu, konkurencija nije velika i doslovce pripada kategoriji "indie developers", dakle nema tu velikih igraca, A to znaci da su neke od njih užasno dizajnirane, kao i da pola od njih ne radi kako treba. Druga igra je osmišljena za Facebook i pripada kategoriji lake zabave sa igrače sa područja bivše SFRJ, dakle u startu nije projektovana za englesko-francusko-špansko-nemačku populaciju. Obe igre su kategorija puzzle & skill, potrebne su veštine + refleks + znanje.

A sad o cenama. Da napravim igru za IPhone & Android (preciznije - nadjem outsource freelancer programera), cena bi bila oko 2000 ev bruto za IPhone, IPad, Android. Koji evro više ili manje, grafika ukljucena u cenu. Nema upload-a rezultata na server, nema multiplayera, naprosto simple singleplayer game.

Da napravim flash AS3 igru za Facebbok, to je već skuplje posto to zahteva minimum 3 različita programiranja - Flash, PHP & XML, MySQL. Sa dizajnom profesionalca (a ne kako mali Perica zamišlja šta je dizajn) min cifra koju sam uspeo da "izkamčim" je oko 3000 ev. Pored toga potrebno je obezbediti hosting i server, to nije ukljuceno u cenu. Igra je daleko od high-top naslova tipa Farmvil, za takvo nešto fale još 2 nule pa se množi sa nekim zanimljivim koeficijentom, da se dobije cifra za izradu.

Sad ce neko od vas da pita: I šta je tu sad problem? Ništa, odgovaram, 3K jura je sve sto imam. Radeći za platu od 250e, odvajao sam koliko sam mogao i skupljao lovu na gomilu a verujte mi, to je trajalo. Nemam šanse za kredit, moji nemaju ni prebijenog filera, a prijatelji ... e to je tek tuga, oni nemaju ni toliko. Uz sve napore, mozda bih mogao da navučen jos jedno 500 budjona i kraj, nema više odakle. Što znači jednu od ove dve stvari morao bih da eliminišem do daljnjeg. Sad nastaje dilema koju delim sa vama. Ja sam u prvom trenutku odlucio za opciju IPhone, računajući da je izrada mnogo brža, pre se pojavljuje na marketu, jeftinija je u startu, ne traba mi server. Ali net je pun glasina da je to vrlo kilav posao iz Srbije. Naime, većina tvrdi da je veoma ograničavajući faktor to što nemamo PayPall, jel je politika kompanije da "zažmuri" na to da je većina napravila lažne acc sa Slovenijom ili Madjarskom kao zemljom. Oni nama uzimaju pare pa što da ne, zažmuriće. Kad trebaš da dobiješ pare e tu sad već nastaje problem, naprosto ti PayPall blokira račun po principu "Vi ste iz Srbije, žao nam je". A PayPall je de facto standard danas. Mnogi su se žalili da su doslovce pokradeni pa su morali da burgijaju sve i svašta da dobiju svoj novac. Kad se na to doda da je Andoid & Apple store vrlo klizav teren, jer se dnevno ubacuje i preko 1000 aplikacija, samo mi fali da mi posao krene kako valja, a da mi blokiraju račun. Pa ubio bih se kao siroče.

Sto se tiče app za Facebook, ona je kao "sigurnija solucija", - verujem da bi bila uspešna ali na duži rok, a sad ... em je skuplja izrada, pa bi trebalo izdržati još barem 6 meseci da se igra zavrti, pa svo to vreme barem 1 čovek kao sistem administrator (ne bih ja mogao stići sve to), cime bi se cifra popela na oko 7000ev za izradu, dizajn, 6 mesecni hosting i plata (profit/zarada) čoveka koji opslulužuje server i bazu podataka. Nemam toliko, da se ne lažemo.

Već 2 nedelje stojim ni vamo ni tamo. Dokumentovanje je već pri kraju , završio bih ga za nedelju dana. Ali ja stojim, ne radim nisšta, ne znam kuda dalje, jer ako puknem, neću verovatno imati više ni živaca, a ni para da počinjem izpočetka. Sadašnji posao mrzim, ali ga radim (razvozim sirovo mleko za lokalnu mlekaru, nema tu perspektive). Ako puknem koliko će mi trebati vremena da ponovo skupim početni kapital. A ortake za biznis u okolini ne mogu da nadjem, jer većina ide sa pozicije "Ja ne znam ništa i nemam kapital ali se slažem da delimo zaradu. Eto ja cu da kuvam kafu". Neka hvala, kafu mogu i sam da kuvam.

Dakle, da ste u mojoj poziciji, šta bi ste uradili??????? Hvala unapred.
[ Citizen Kane @ 06.11.2012. 21:54 ] @
Mislim da je važno ne trčati pred rudu. Prvo dobro razmisli o svim opcijama, pa onda kreni u realizaciju.

Mogu ti iznijeti neka moja lična zapažanja:

1. Dobro je razmišljati u tom pravcu pokretanja vlastitog obrta/biznisa (kako sam ušao u te vode, preporodio sam se)

2. Problem je što pokrećeš projekat u kojem ti skoro pa ništa sam ne možeš uraditi (programirati, dizajnirati), sve moraš da platiš. Nije nemoguće, ali po mom mišljenju teško je u tom slučaju profitirati.

3. Bolje je uložiti sredstva u unapređenje onoga što znaš da radiš, nego stupati u nepoznate vode. Kada kažem bolje, mislim ekonomski opravdanije. Kasnije kada zaradiš ozbiljniju sumu novca možeš da finansiraš šta god želiš.

4. Možda ne bi bilo loše da razmisliš gdje i kako bi još mogao te novce uložiti (akcije neke firme ili sl.), ili recimo da prodaš nekome te svoje ideje, pa kada ti profit naraste ... ... ... ...