[ GeraFromTheBlock @ 09.11.2012. 02:36 ] @
Sta treba promeniti kako bi Srbija postala normalna zemlja?Predlozi i ideje npr minimum 20 godina robije za silovanje maloletnog lica ili smrtna kazna sto je po mojoj proceni odlicna kazna jer cim se to uvede nikom ne bi palo na pamet da pipne dete pa cak i onim najbolesnijima etc.I zamolio bih admina ako moze da prebaci temu na izabrane kako bi sto veci broj ljudi dao svoj predlog.
[ Java Beograd @ 09.11.2012. 07:27 ] @
Kao šo već jednom rekoh, nije visina zaprećene kazne ono šta bi potencijalnog prestupnika odvratilo od nedela. Nego je to verovatnoća da će biti otkriven, sudksi gonjen i na kraju kažnjen.
U zemlji gde je potrebna politička volja za gonjenje kriminalaca, gde više miliona pravosnažnih sudskih presuda ne može biti izvršeno (prema nekim statistikama, tek oko 4,5% je izvršeno), gde se stotine hiljada sudskih sporova razvlači godinama - nema pravde, nema pravne zaštite, nema prosperiteta.

Bile je neka statistika u Blicu pre oko godinu ili dve, i prema toj statistici se oko 95% silovatelja dobije kaznu manju od minimuma propisanog zakonom. Zašto onda menjati zakon, i povećavati maksimalne kazne ?

Dakle, 20 godina zatvora za sporog i naužurnog sudiju, smrtna kazna za korumpiranog i podmićenog sudiju. A onda sve ostalo. Riba od glave smrdi.
[ Marcus Naissus @ 09.11.2012. 09:36 ] @
Najveći problem Srbije je preterano velika administracija... pa se i dosta novca troši na ogromne plate i razne troškove koje svi ti funkcioneri prave, plus što je papirologija oko mnogih stvari dosta zakomplikovana. Znači, smanjivanje administracije bi znatno smanjilo troškove administracije, što bi omogućilo i da se porezi znatno smanje i da se mnoge takse ukinu, pa bi narodu ostalo više novca.... a da ne bi svako mogao da dođe na funkciju, smatram da bi funkcionere trebalo birati iz nekog sistema gde će za određene funkcije da se školuju od malena i samo najuspešniji da budu kandidati za najviše funkcije.

Sudstvo je isto previše zakompliko... mislim da bi najefikasnije bilo da sudije budu nešto između američkog sudije i kadije uz neku porotu (da ne bi došlo do zloupotrebe službene dužnosti) i da se sudi na licu mesta bez advokata (da bi se eliminisala mogućnost da pobedi onaj ko ima pare za boljeg advokata) i razvlačenja. Znači, da može sudija da ode i u neku firmu i da im na licu mesta izrekne kaznu ako utvrdi da ne isplaćuju plate radnicima na vreme. Takođe da postoji funkcija cenzora koji bi imao slična ovlašćenja, ali samo za održavanje kulture i morala da bude zadužen (da kontroliše i tekstove pesama i kako se izražavaju ljudi u javnosti, kako se ponašaju... i slično... i da može da izrekne presudu na licu mesta).

Kad smo već kod plata, trebalo bi regulisati da svi adekvatno budu plaćeni za svoj rad, a ne da se neki privatnici bogate dok im radnici gladuju jer nisu adekvatno plaćeni i da firma ne može da uzme više od pola profita koji su radnici ostvarili. Najbolje bi bilo i da radnici istog dana dobiju svoju dnevnicu, a ne da poslodavac bez razloga drži njihove pare kod sebe mesec dana (ne bi morali da idu svakodnevno na šalter da primaju platu, nego bi sve to moglo da se obavi nekom automatskom uplatom na račun, tako da ne bi bilo ništa komplikovanije). Isto ne bi bilo loše ni da se uvede maksimalna visina novčane naknade za jedan sat rada, da neki ne bi za jedan sat svog rada naplaćivali više nego što neko drugi zaradi za nedelju dana, nego da, na primer, cena jednog sata rada ne može da bude više od prosečne dnevnice bez obzira čime se neko bavi.

Škole bi mogle da se modernizuju... ja bih knjige i sveske zamenio tabletima (plus eksterna tastatura kao dodatak kad kucaju, ali da ne moraju da kucaju na svakom času, nego da mogu da se fokusiraju na ono što se priča, a posle ako im treba da se podsete nek gledaju transkript i video snimak)... to ne bi baš i bio neki veliki trošak jer ionako daju dosta za knjige i pribor svake godine, a ne bi morali da krive kičmu od onolikih torbi i ne bi se navikavali da pišu na brzinu i skraćeno (zbog čega mnogi imaju loš rukopis)... pisanje olovkom nek uče na času likovnog... a kada bi svi pismeni i domaći zadaci bili u elektronskoj formi, to bi praktično eliminisalo mogućnost prepisivanja jer bi sve to moglo vrlo lako da se uporedi jedno s drugim na nivou cele škole ili čak cele države i da kompjuter automatski prepozna tekstove koji su slični... plus što bi zadaci mogli da budu generisani za svakog učenika u razredu posebno ili nakon neke lekcije bi svi mogli da odgovaraju za ocenu u isto vreme, pa bi tako i morali da uče nešto, a ne da se neki provlače i da posle ima i "fakultetski obrazovanih" koji ne razlikuju "jer" i "je l'", ne znaju kad se koristi "bih", a kad "bi" ili koji umesto "šta mi fali" govore "šta mi hvali". U školama bi i disciplina morala znatno da se poveća jer i to je veliki problem. Disciplina bi morala da bude bar na nivou strožijih američkih škola. Takođe higijena u školama da se znatno poveća i da učionice budu kao normalne sobe da bi atmosfera bila normalna. Home schooling bi mogao da se uvede takođe ili recimo da imaju virtuelne učionice preko interneta kada ne mogu da dođu u školu. To sve ne bi mnogo koštalo jer danas tableti i brzi internet ne koštaju mnogo, a znatno bi unapredilo sistem obrazovanja.

Uzgred... jezike koje uče u školi ne bi trebalo samo za ocenu da uče, nego da nauče bar tečno da govore američki engleski (jer, realno, američki engleski će im biti potrebniji od bilo kog drugog stranog jezika danas)... pored američkog engleskog bi mogli da uče i da se sporazumeju na još nekoliko jezika, ali da to ne budu isključivo evropski jezici, nego neka izaberu i neki azijski i neki semitski jezik koji će da uče od malena, da bi mogli da savladaju gramatiku takvih jezika. Evropske jezici uglavnom imaju jako sličnu gramatiku (osim mađarskog i finskog koji su sličniji azijskim jezcima), pa njih mogu i kasnije. Dobro poznavanje stranih jezika bi im omogućilo da vrlo lako nađu posao (čak i da posla nema dovoljno u Srbiji, mogli bi bar da rade kao freelanceri preko neta).

Eto... toliko od mene :)
[ Ivan Dimkovic @ 09.11.2012. 09:47 ] @
Citat:

ili smrtna kazna sto je po mojoj proceni odlicna kazna jer cim se to uvede nikom ne bi palo na pamet da pipne dete


Polazis od totalno pogresne pretpostavke da psihopate i kriminalci razmisljaju kao ti, tj. da se boje smrtne kazne.

Ali to je problem sa psihopatama i kriminalcima - oni ne razmisljaju kao normalni ljudi, inace ne bi cinili dela koja cine. Psihopatin pogled na svet je bolesno iskrivljen i lisen kocnica i rezona koji mi normalni ljudi uzimamo zdravo za gotovo.

Evo ti primera:

- U USA ces fasovati smrtnu kaznu za tesko ubistvo. Da li to sprecava teska ubistva? Ne bas.
- U Kini ces fasovati smrtnu kaznu cak i za nisku korupciju. Da li to sprecava korupciju? Ne bas.
- U Iranu ces fasovati smrtnu kaznu za svercovanje droge. Da li to sprecava sverc droge? Svasta...

Zbog toga je vecina civilizovanih zemalja odustala od toga posto od toga nema nista, procesuiranje je izuzetno skupo (u civilizovanim zemljama bar) a samo se povecava rizik da nekog nevinog ubijes sto je tragedija. Jedno je kada nevinog coveka ubije psihopata posto je to nesrecan slucaj koji nije moguce potpuno spreciti - a sasvim drugo je kada nevinog coveka ubije drzava.

SA DRUGE STRANE, normalni ili bar skoro normalni ljudi se boje gubitka karijere, zatvora itd... ako je ta kazna vrlo realna i moguca.

Zbog toga, u teoriji, najbolji nacin dovodjenja sistema u red su ostre kazne za same cinovnike tog sistema - sudije, policiju itd... Sudija cak i korumpirani vrlo verovatno nije psihopata, i prospekt vrlo moguce kazne od 20 godina zatvora bi svakako uticao na njegovu odluku da li da primi mito, recimo.

Medjutim, problem sa tim je primena - posto upravo oni koji bi trebalo da budu odgovorni za primenu su ti koji bi bili kaznjavani :-)

Eventualno da se oformi neki specijalni sud sa visoko placenim najboljim sudijama - ali opet, neko treba da donese zakon o takvom sudu, a oni koji bi doneli zakon o tome bi bukvalno sebi kopali jamu... a oni nisu budale :-)

Sve u svemu, nema nista od tih "instant" mera posto su nerealne. Jedini nacin je da drustvo polako evoluira u neku sredjeniju fazu.
[ Dzoni_m @ 09.11.2012. 10:04 ] @
Citat:
Sudstvo je isto previše zakompliko... mislim da bi najefikasnije bilo da sudije budu nešto između američkog sudije i kadije uz neku porotu (da ne bi došlo do zloupotrebe službene dužnosti) i da se sudi na licu mesta bez advokata (da bi se eliminisala mogućnost da pobedi onaj ko ima pare za boljeg advokata) i razvlačenja. Znači, da može sudija da ode i u neku firmu i da im na licu mesta izrekne kaznu ako utvrdi da ne isplaćuju plate radnicima na vreme. Takođe da postoji funkcija cenzora koji bi imao slična ovlašćenja, ali samo za održavanje kulture i morala da bude zadužen (da kontroliše i tekstove pesama i kako se izražavaju ljudi u javnosti, kako se ponašaju... i slično... i da može da izrekne presudu na licu mesta).


Idiotizam od prve do poslednje recenice.

A boldirano BOLESENO. Idi u Saudi. Arabiju. Dakle unistiti sve norme modernog i civilizovanog drustva. Jos ako bi ti bio sudija i cenzor......Samo pitao bih te kada bi te neko osudio za nesto sto nisi kriv i ne daju ti ni advokata ni da se zalis a ne smes da pisnes jer vredjas neki "moralni kodeks". Budalastina.

Citat:
Kad smo već kod plata, trebalo bi regulisati da svi adekvatno budu plaćeni za svoj rad, a ne da se neki privatnici bogate dok im radnici gladuju jer nisu adekvatno plaćeni i da firma ne može da uzme više od pola profita koji su radnici ostvarili. Najbolje bi bilo i da radnici istog dana dobiju svoju dnevnicu, a ne da poslodavac bez razloga drži njihove pare kod sebe mesec dana (ne bi morali da idu svakodnevno na šalter da primaju platu, nego bi sve to moglo da se obavi nekom automatskom uplatom na račun, tako da ne bi bilo ništa komplikovanije). Isto ne bi bilo loše ni da se uvede maksimalna visina novčane naknade za jedan sat rada, da neki ne bi za jedan sat svog rada naplaćivali više nego što neko drugi zaradi za nedelju dana, nego da, na primer, cena jednog sata rada ne može da bude više od prosečne dnevnice bez obzira čime se neko bavi.


Opet pasus pun budalastina. Komunizam na delu.

Prvo: trziste odredjuje koliko je ko placen. Ogranicavanje zarada moze biti jedino u javnom sektoru. Nigde vise. Sta ti imas sa tim koliko gazda zaradjuje? On ako zaradjuje milione a radnicima daje minimalac je njegov problem sve dok poreze i ostale dazbine izmiruje po zakonu. Ako ti se ne svidja pronadji drugi posao.
Drugo: ajde dakle pekar, lekar, apotekar, moler, stolar svi istu platu? Jaoo pameti.

[ cozi @ 09.11.2012. 11:41 ] @
Da ljudi prestanu a filozofiraju o Evropskoj Uniji, Kosovu, ulozi Rusije, Kine i drugih zemalja BRIK-a u svetu, o problemima ekonomije u SAD... vec da razmisljaju o svom zivotu i svojim problemima.
[ ventura @ 09.11.2012. 12:14 ] @
U ovoj državi je prvo potrebno rešiti sudstvo, a sve ostalo će posle biti moguće i daleko lakše.
[ Nedeljko @ 09.11.2012. 12:36 ] @
Decenijama je u Srbiji gajen anarhistički mentalitet (pod imenom "socijalističkog"), da sve može a da ništa ne mora. Slobodan Milošević je to samo rasplamsao do neslućenih razmera (opet po firmom "socijalističkog"), a naslednici su takvu praksu samo produžili (ali sada pod firmom "demokratskog") i to nje najveće zlo koje nam je učinjeno - mentalitet, tj. način razmišljanja miliona ljudi, sa kojim niodkakvog oporavka nema ništa. Naravno, to sve nema veze ni sa socijalizmom, ni sa demokratijom, već isključivo sa anarhijom. Narod i zemlja sa takvim načinom razmišljanja nemaju nikakvu perspektivu.

E, sad, kako to promeniti? Vrlo teško, jer kada bi neko stvarno hteo to da iskoreni, ko bi za njega glasao kada se takva politika ne uklapa u mentalitet. Tu se krug zatvara. Naravno, ne može tako večito. Kad država konačno bude propala, doći će neki kolonizator koji će sve to sve uvede, ali na teži način (po stanovništvo).

Relativno skoro sam putovao vozom i slušao u kupeu priči neke dve devojke i jedne žene kako se te dve devojke švercuju gradskim prevozom, kako GSP nema pravo da izbaci putnika bez karte, kako je "ta stoka" izbacila nekog takvog ne znam gde, kako su kondukteri bezobrazni (što u svom slučaju nikada nisam primetio, naravno imam kartu) itd. Iz cele priče se vidi da to nije njihov odnos prema GSP-u iz nekog posebnog razloga, nego prema svemu, celom životu. Da je par takvih komada u Srbiji, to ne bi bio nikakav problem. Problem je u tome što tako razmišljaju milioni.

One će da pokradu GSP i šta već mogu na sitno i upiraće prst u vlast koja radi to isto na isti način, tj. prema mogućnostima. Razlika je samo u tome kolike su mogućnosti. Čisto sumnjam da se jedan pojedinac, ko god to bio i na kakvom god položaju, može nakrasti koliko milioni ovakvih.

Na kraju krajeva, vlast je odraz naroda. Nisu oni nikakvi vanzemaljci pali s Marsa, već su potekli iz istog tog naroda. Nažalost, mana svih demokratija je da skoro svaka vlast razmišlja na način "posle nas makar i potop", ali to je već nedostatak sistema. Međutim, kod nas su simptomi mnogo gori, jer je mentalitet bolestan.

Dakle, da bi se bilo šta promenilo na bolje, neophodno je kod sebe uvesti najbanalnije stvari, koje se svuda u svetu podrazumevaju. Patriotizam nije nikakvo zalivanje u kafani uz "mi ćemo ovo i ono ovima i onima", već počinje od nebacanja papira na ulici, što nije dovoljno, već pojedinac treba da radi na sebi, da bi više doprineo zemlji. Naravno, najveći broj ljudi radi pre svega za sebe, što je u redu, ali je činjenica da Nemci mnogo više drže do svoje zemlje, nego mi do svoje. Da neko napadne ili bilo kako ugrozi Nemačku svi bi se digli ko jedan jer prepoznaju svoj lični interes u opštem. Patriotizam je ništa drugo do rad za taj opšti interes, što nije samo moja avlija, već i moja ulica, moj grad, moja zemlja itd, ne bismo li svi zajedno pobedili.
[ Dzoni_m @ 09.11.2012. 13:21 ] @
Bravo Nedeljko. Sustina: Kakav narod takva vlast. Dakle, kada MI i SAMO MI promenimo razmisljanje i odnos prema poslu, postovanju zakona itd mozemo ocekivati da se to reflektuje na vlast.
Ostaje samo problem da ja to necu docekati.
[ dule_ns @ 09.11.2012. 13:23 ] @
Da se uvede PayPal ;)

I Judge Dredd x 100.

Citat:
ventura:
U ovoj državi je prvo potrebno rešiti sudstvo, a sve ostalo će posle biti moguće i daleko lakše.


A da bi rešio sudstvo moraš da promeniš mentalitet naroda. I tako idemo u krug.
[ Marcus Naissus @ 09.11.2012. 13:45 ] @
Citat:
Dzoni_m:
A boldirano BOLESENO. Idi u Saudi. Arabiju. Dakle unistiti sve norme modernog i civilizovanog drustva. Jos ako bi ti bio sudija i cenzor

Čekaj, a šta je tebi kao "bolesno" da sudija odmah presudi nakon što se dokaže da je neko kriv, umesto što se razvlači godinama i da mu se po bezbroj puta daje pravo na žalbu? Cenzora su imali i Rimljani i mnoge evropske zemlje. Nije samo Saudijska Arabija. Šta tebi smeta ako bi cenzor zabranio da se na TV izražavaju prostački? Sloboda govora može da postoji i bez potrebe da neko sagovorniku psuje sve po spisku, tako da ne vidim ni jedan dobar razlog da se, na primer, ne uvedu novčane kazne ako neko psuje na javnom mestu ili televiziji.

Citat:
Dzoni_m:
Samo pitao bih te kada bi te neko osudio za nesto sto nisi kriv i ne daju ti ni advokata

Je l' samo advokat ima usta? Zašto da svako ne kaže kako je bilo, da saslušaju svedoke, da iznesu dokaze i da sudija i porota iznesu presudu na licu mesta bez odlaganja i razvlačenja? Šta ima da advokat priča umesto klijenata, pa onaj ko ima više novca za boljeg advokata da dobije?

Citat:
Dzoni_m:
Sta ti imas sa tim koliko gazda zaradjuje? On ako zaradjuje milione a radnicima daje minimalac je njegov problem

Nije njegov problem. Ako zarađuje milione od tih radnika, pošteno bi bilo da sa njima i podeli zaradu koju su mu oni doneli.

Citat:
Dzoni_m:
Ako ti se ne svidja pronadji drugi posao

Upravo to što ti sada kažeš govore privatnici koji se prema radnicima ophode kao prema robovima.
Da li je pošteno da radnik mora da trpi ako plata kasni da ne bi popio otkaz? Da li je pošteno da gazda radniku dâ samo minimalac ako on višestruko zaradi od tog radnika i da taj radnik ne sme da traži povišicu da ne bi popio otkaz?

Citat:
Dzoni_m:
Drugo: ajde dakle pekar, lekar, apotekar, moler, stolar svi istu platu? Jaoo pameti.

Ko je rekao "svi istu platu"? Napisao sam da se ograniči da neko ne može za jedan sat svog rada da traži više nego što drugi zaradi za ceo dan... znači, ako neko dnevno zarađuje po hiljadu dinara, da ne može neko za sat rada da mu traži 3000. Znači, ako bi neko u sredini gde je hiljadu dinara dnevnica maksimalno mogao da traži hiljadu dinara po satu, on bi za osam sati rada mogao da zaradi 8 hiljada... znači, da radi 20 dana mesečno, deset dana da odmara, to je 160 hiljada... pa je l' to malo ako većina ljudi oko njega zarađuje 1000 dinara dnevno? Ako standard poraste, onda i on da može da podigne cenu svog rada... pa ako prosečna dnevnica bude 2000 dinara, da ima 320 hiljada za dvadeset dana rada... što uopšte nije loše ni za američki standard... znači samo da se negde povuče neka granica da neko ne bi došao u mogućnost da traži neku nerazumno visoku cifru za sat rada samo zato jer vidi da ta osoba ne može da bira.

Da li je u redu da neki hirurg za operaciju na koju će da potroši par sati svog vremena traži više nego što neko drugi zaradi za nekoliko godina svakodnevnog rada? To što je neko hirurg ne znači da njegov rad vredi hiljadu puta više od rada neke učiteljice ili nekog majstora. Nek bude čovek i nek prihvati da radi za normalnu platu. Nek dobije on i nekoliko puta veću platu od ostalih, ali da ne mora neka bakica da proda stan da bi mogla da plati troškove lečenja.

[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 09.11.2012. u 15:44 GMT+1]
[ mmix @ 09.11.2012. 13:49 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Zbog toga je vecina civilizovanih zemalja odustala od toga posto od toga nema nista, procesuiranje je izuzetno skupo (u civilizovanim zemljama bar)


Pa sad, to je vec sklono debati. Te ubice na dozivotnim robijama treba neko da oblaci, hrani, smesti, cuva, itd jos decenijama nakon sto bi ta osoba primila inekciju a sam trosak procesa nije drugaciji, samim tim trosak po drustvo je daleko veci bez ikakve koristi za isto. Drugo, na njegovo/njeno mesto moze da dodje na odsluzenje neko ko nije na smrtnoj kazni umesto da drzave redom amnestiraju kriminalce jer nemaju gde da ih smeste.


Citat:
Ko je rekao "svi istu platu"? Napisao sam da se ograniči da neko ne može za jedan sat svog rada da traži više nego što drugi zarade za ceo dan.


Zasto ne? Svako ima prava da trzi sta hoce, za razmenu dobara/usluga/para potrebno je dvoje. Ako ti je skup taj hirurg uzmi drugog. A svi traze pare? Bice onda da nesto ne stima u tvojoj utopijskoj viziji drustva. Mozda ako bi streljao sve hirurge novi koji dodju radice za male pare? Mislim da je to vec probano, doduse...

[Ovu poruku je menjao mmix dana 09.11.2012. u 15:04 GMT+1]
[ Nedeljko @ 09.11.2012. 13:55 ] @
Kada bi se promenio mentalitet, tj. sistem vrednosti ogromnog dela građana, onda bi se izglasala nekakva drugačija vlast. Ovako, ne vidim perspektivu.

Takođe sam apsolutno protiv smrtne kazne. Njome se ništa ne rešava, čak može i da se pogorša. Država treba da bude primer pojedincima, a ne da ih uči da budu ubice kao ona. Kriminalce svih boja i nijansi treba oterati uz zatvor sa prinudnim radom za hranu i vodu koju dobijaju, tj. koje neće dobiti ako ih ne zarade. Ako neko hoće da se samoubije na taj način, samo neka izvoli i biće primer drugima, tj. sistem će da funkcioniše.

Međutim, bez promene mentaliteta od svega toga nema ništa.
[ mmix @ 09.11.2012. 14:00 ] @
Citat:
Nedeljko: Takođe sam apsolutno protiv smrtne kazne. Njome se ništa ne rešava, čak može i da se pogorša. Država treba da bude primer pojedincima, a ne da ih uči da budu ubice kao ona. Kriminalce svih boja i nijansi treba oterati uz zatvor sa prinudnim radom za hranu i vodu koju dobijaju, tj. koje neće dobiti ako ih ne zarade. Ako neko hoće da se samoubije na taj način, samo neka izvoli i biće primer drugima, tj. sistem će da funkcioniše.


Hmm, cek da rezimiramo onda, smrtna kazna - lose, ropstvo - dobro?
Drugo, nijedan pritvorenik ne moze da obezbedi troskove svog zatvaranja u free-market drustvu jer njegovi "zivotni troskovi" ukljucujuci bezbedonosne mere daleko prevailaze zivotne troskove slobodnih uz drasticno smanjenu mogucnost privredjivanja. Nije trosak zatvora samo odrzavanje svinjca, peglanje kosulja i sadjenje luka. Svi ti troskovi idu na teret ljudi koji postuju zakone.
[ Dzoni_m @ 09.11.2012. 14:18 ] @
Citat:
Marcus Naissus:
Čekaj, a šta je tebi kao "bolesno" da sudija odmah presudi nakon što se dokaže da je neko kriv, umesto što se razvlači godinama i da mu se po bezbroj puta daje pravo na žalbu? Cenzora su imali i Rimljani i mnoge evropske zemlje. Nije samo Saudijska Arabija. Šta tebi smeta ako bi cenzor zabranio da se na TV izražavaju prostački? Sloboda govora može da postoji i bez potrebe da neko sagovorniku psuje sve po spisku, tako da ne vidim ni jedan dobar razlog da se, na primer, ne uvedu novčane kazne ako neko psuje na javnom mestu ili televiziji.


Prvo nema bezbroj puta. Postoji zakonski tacno ogranicane broj "puta". Dalje, kada se DOKAZE da je neko kriv njemu kazna ide pa se zalis "uz put" kazna tece. Ako ne mogu da dokazu krivicu onda i ne treba da bude osudjen. Ti bi sudjenje po kratkom postupku a to nije niti ce ikada biti normalno. To sto se predmeti sporo procesiraju je sasvim drugi problem.
Ko odlucuje sta je "dobro" ili "lose" za drustvo? Psovke i vulgarnosti su ioanko i ovako zabranjene. I kaznjavaju se. Nema sta da se uvode novcane kazne, one vec postoje. Dalje, tekstovi pesama ukoliko ne vredjaju i nema vulgarnosti (i to se kontrolise) su odraz "umetnicke slobode". Mogu da ti se ne svidjaju ali ne smes niti mozes da ih zabranis. Nekom se svidjaju.

Citat:
Marcus Naissus:
Je l' samo advokat ima usta? Zašto da svako ne kaže kako je bilo, da saslušaju svedoke, da iznesu dokaze i da sudija i porota iznesu presudu na licu mesta bez odlaganja i razvlačenja? Šta ima da advokat priča umesto klijenata, pa onaj ko ima više novca za boljeg advokata da dobije?


Zato sto je advokat tu da tumaci zakon. Ja nisam pravnik i sigurno ga ne mogu tumaciti kako treba. Sa jedne strane imas sudiju i tuzioca koji su pravnici a da ne dozvolis okrivljenom da ima coveka pravne struke? Ne znam kako ovako nesto moze da ti padne na pamet a ne da napises. To sto BOLJI advokati naplacuju VISE znaci da oni rade svoj posao BOLJE i da tuzioci, policija i sudstvo mora da radi svoj posao KOREKTNO I PO ZAKONU. Jer stiteci svoje klijente (pa makar i krive) oni teraju ostale karike u lancu da svoj posao odrade maksimalno korektno: policiju da uradi istragu do kraja i po propisima, tuzioca da ne pirbavlja dokaze nelegalnim putem itd.

Citat:
Marcus Naissus:
Nije njegov problem. Ako zarađuje milione od tih radnika, pošteno bi bilo da sa njima i podeli zaradu koju su mu oni doneli.

Upravo to što ti sada kažeš govore privatnici koji se prema radnicima ophode kao prema robovima.
Da li je pošteno da radnik mora da trpi ako plata kasni da ne bi popio otkaz? Da li je pošteno da gazda radniku dâ samo minimalac ako on višestruko zaradi od tog radnika i da taj radnik ne sme da traži povišicu da ne bi popio otkaz?


Njegov i samo njegov. To je njegova firma koja placa toliko koliko placa. Ako radi sve po zakonu nema sta ko koga da pita sta on radi sa svojim parama. Jel platio radnike onoliko koliko su se dogovorili ili im je dao onoliko koliko drzava kaze (minimalac)? Placeni doprinosi i porezi za zaposlene? Placen porez? Jeste? Ajde cao. Nema ko da pita vlasnika sta on radi sa parama. Taman milijarde da ima. Jednostavno, ponuda i traznja odredjuju cenu rada. Ako gazda da radnike drzi na minimalncu tako ce i biti jer imas 25% nezaposlenih i uvek ima neko ko zeli da radi. Onde gde nema viska radne snage, cena rada ide na gore. Prosto. Sta drzava treba da uradi da bi smanjila nezaposlenost i samim tim podigla cenu rada je odvojena prica.
Znas kad bi mene mogao neko da natera da imam privatnu firmu i da delim profit sa mojim radnicima? NIKAD.
Dakle, ako ti je malo, ti pricas sa poslodavcem, ako se dogovorite dobijas povisicu ako ne ostanes sa istom platom ili ODES U DRUGU FIRMU. Gde? TVOJ PROBLEM!


Citat:

Ko je rekao "svi istu platu"? Napisao sam da se ograniči da neko ne može za jedan sat svog rada da traži više nego što drugi zaradi za ceo dan... znači, ako neko dnevno zarađuje po hiljadu dinara, da ne može neko za sat rada da mu traži 3000.

Da li je u redu da neki hirurg za operaciju na koju će da potroši par sati svog vremena traži više nego što neko drugi zaradi za nekoliko godina svakodnevnog rada? To što je neko hirurg ne znači da njegov rad vredi hiljadu puta više od rada neke učiteljice ili neke majstora. Nek bude čovek i nek prihvati da radi za normalnu platu. Nek dobije on i nekoliko puta veću platu od ostalih, ali da ne mora neka bakica da proda stan da bi mogla da plati troškove lečenja.


Taj neki hirurg je tupio klupu 10 godina samo da bi prisao pacijentu sa skalpelom u ruci. TA KOMUNISTICKA IDEJA SA SMO SVI JEDNAKI JE NEMOGUCA! Shvati da ako je tako neces imati ljude koji ce raditi bilo sta komplikovanije od zanatskih poslova. ZASTO BI? Sto da neko uci i ulaze u sebe godinama da bi mu neko rekao e onaj tamo sto je ceo zivot dzabalebario i radi kao fizikalac mora da ima istu platu kao ti. Ko te *ebe. Ja i dalje ne mogu da verujem da osoba u 21 veku razmislja na ovaj nacin. Stvarno je Nedeljko pogodio sustinu. Mi smo bolesno drustvo koje hoce sve za dzabe a prstom da ne mrdne. I ako neko drugi pokusa da napravi nesto od svog zivota svi bi hteli da mu ospore to.
[ Java Beograd @ 09.11.2012. 14:19 ] @
Citat:
mmix: Drugo, nijedan pritvorenik ne moze da obezbedi troskove svog zatvaranja u free-market drustvu jer njegovi "zivotni troskovi" ukljucujuci bezbedonosne mere daleko prevailaze zivotne troskove slobodnih uz drasticno smanjenu mogucnost privredjivanja. Nije trosak zatvora samo odrzavanje svinjca, peglanje kosulja i sadjenje luka. Svi ti troskovi idu na teret ljudi koji postuju zakone.
To je zato što su se drastično promenila shvatanja robije. Eno, upravo ima jedna tema.

Robija bi trebalo da bude robija u pravom smislu reči. Teška i mučna. Ovako se dešava da se pojedinim slojevima društva kriminal višestruko isplati. Krade koliko može i šta god može. Kad ga uhvate, ionako ga puste do pravosnažnosti presude. U međuvremenu i dalje krade. Kad presuda postane pravosnažna, čeka na poziv za odsluženje kazne. U mešuvremenu, pogadaš, i dalje krade. E, a kad ga pozovu da odsluži 4 godine kazne, on odsluži dve, s tim da mu je u zatvoru sve potaman, čak i pevaljke pevaju. Kad izađe - sve nanovo.
[ Nedeljko @ 09.11.2012. 14:26 ] @
Citat:
mmix: Hmm, cek da rezimiramo onda, smrtna kazna - lose, ropstvo - dobro?
Drugo, nijedan pritvorenik ne moze da obezbedi troskove svog zatvaranja u free-market drustvu jer njegovi "zivotni troskovi" ukljucujuci bezbedonosne mere daleko prevailaze zivotne troskove slobodnih uz drasticno smanjenu mogucnost privredjivanja. Nije trosak zatvora samo odrzavanje svinjca, peglanje kosulja i sadjenje luka. Svi ti troskovi idu na teret ljudi koji postuju zakone.

Pa, manji je trošak nego u slučaju da za to vreme krade ili da se izležava o trošku radnog sveta.

Šta znam, moj otac je 80-tih kupio šporet "Deligrad - Niš" budzašto, a i dalje ga služi.
[ dragancesu @ 09.11.2012. 15:30 ] @
Vic iz davnih dana: kako jugoslavija moze stici nemacku? Da nemci jedan dan se rade,da jugosloveni jedan dan ne kradu.

Kazu da su zakoni dobri samo se ne primenjuju. Eto resenja. Ali ko?

U svajcarskoj ne moze biti sudija onaj ko nema licnih prihoda. A kod nas sudija ima malu platu i treba da bude nepodmiljiv. Nije lako.

Mnogo puta se poteze prica o hirurzima. Da, mnogo moraju da uce ali to je drzava platila. I to znanje bi trebalo da plati, najcesce je drzava poslodavac. Ili kao kod sudija, ako ne da gazda uzece s druge strane. S druge strane, kad bi placali svoje skolovanje sve bi bilo drugacije, i radili bi u svojoj ordinaciji.

Nedavno je bio neko iz nemacke pa su mu postavljali razna pitanja. Jedno je bilo sta je sa stanarima koji nocu prave galamu. Jednostavno, komsija prijavi, policija dodje i da racun da se plati kazna. Nema rasprave. Novcane kazne su po nekima delotvornije o zatvorskih, naravno to ne moze za slucajeve. Slicno, svako ima svoje mesto za parkiranje pa komsija moze da prijavi nekog da je stao na njegovo mesto, odma kazna.

U japanu su svi pismeni. Ali to je drzava krenula da resava pre sto godina. Pa ko ne posalje dete u skolu plati kaznu. Kasnije je otisao u zatvor. Na kraju je ostao bez glave. Rezultat: svi pismeni.

Ima jos pimera ali sustina je da je to proces koji traje.

Uglavnom, koliko vidim u svim drzavama se kaznjavaju sitnice koje kod nas prolaze nekaznjeno, kao sto je bacanje smeca na ulici, ako neko pljune moze i zatvor da zaglavi, kamere kontrolisu saobracaj i brzinu, softver pise kaznu...
[ Marcus Naissus @ 09.11.2012. 15:41 ] @
Citat:
Dzoni_m:
kada se DOKAZE da je neko kriv njemu kazna ide pa se zalis "uz put" kazna tece. Ako ne mogu da dokazu krivicu onda i ne treba da bude osudjen. Ti bi sudjenje po kratkom postupku a to nije niti ce ikada biti normalno.

I ja sam napisao kada se dokaže (kada saslušaju svedoke, kada se iznesu dokazi i kada se utvrdi da ko je kriv), samo što ne bi zakazivali prvo suđenje za mesec dana, pa sledeće za dva-tri meseca, pa tako godinama, nego da sve odmah reše na licu mesta, pa makar sedeli tu do sutra.

Citat:
Dzoni_m:
Psovke i vulgarnosti su ioanko i ovako zabranjene. I kaznjavaju se.

Pa ne televiziji i dalje često čujemo i vulgarnosti i psovke i svašta...

Citat:
Dzoni_m:
tekstovi pesama ukoliko ne vredjaju i nema vulgarnosti (i to se kontrolise) su odraz "umetnicke slobode"

Kontroliše se? A kada peva da su kod nekog tamo njene "gaćice", to je tebi "umetnička sloboda", je l'?

Kad smo već kod pesama... ko kontroliše da li su pesme plagijati ili ne? Eto, na primer, pomenuta pesma o "gaćicama" ide na melodiju pesme Aşkın Açamadığı Kapı, koja nema nikakve veze sa nikakvim gaćama. Ko štiti originalne autore da im neko ne upropaštava pesme? To nije jedini primer... imaš na netu da nađeš ogromne spiskove plagijata... nekim domaćim "estradnim umetnicima" su skoro sve pesme na albumu plagijati (potpuno ista melodija kao neke turske ili grčke pesme... samo smisle neki bezveze tekst)... Još su uveli i "muzički dinar", pa su ljudi primorani da tim "estradnim umetnicima" plaćaju naknadu.

Citat:
Dzoni_m:
Zato sto je advokat tu da tumaci zakon

Nek napišu lepo u jednoj knjizi za to i to je kazna ta i ta i gotovo. Ako se dokaže da je neko, na primer, obio trafiku i ako lepo piše da je kazna od toliko do toliko i ako okrivljenom to nije prvi put da radi takve stvari, onda mu daš maksimalnu kaznu koja tu piše i gotovo... nema šta da se tumači i odugovlači.

Citat:
Dzoni_m:
To sto BOLJI advokati naplacuju VISE znaci da oni rade svoj posao BOLJE i da tuzioci, policija i sudstvo mora da radi svoj posao KOREKTNO I PO ZAKONU. Jer stiteci svoje klijente (pa makar i krive) oni teraju ostale karike u lancu da svoj posao odrade maksimalno korektno

A zamisli sledeći scenario... na primer, ti odlučiš da otvoriš neku prodavnicu i odlučiš da joj daš ime "Mario"... šta ako bi, na primer, Nintendo skupio tim jakih advokata da ubede sudiju da to kao ima neke veze sa Super Mario igricom, a ti, na primer, nemaš pare za nekog dobrog advokata jer si, recimo, sve potrošio na otvaranje te prodavnice?

Citat:
Dzoni_m:
Jel platio radnike onoliko koliko su se dogovorili ili im je dao onoliko koliko drzava kaze (minimalac)? Placeni doprinosi i porezi za zaposlene? Placen porez? Jeste? Ajde cao.

Pa ja pričam da država poveća minimalac tim ljudima, to jest da minimalac bude određeni procenat od čistog profita firme.

Citat:
Dzoni_m:
Taj neki hirurg je tupio klupu 10 godina samo da bi prisao pacijentu sa skalpelom u ruci. TA KOMUNISTICKA IDEJA SA SMO SVI JEDNAKI JE NEMOGUCA!

E, ako ti smatraš da to što će on da odvoji par sati svog vremena vredi toliko samo zato što je 10 godina gulio klupu, onda znam ja nekog ko je više gulio klupu od tog hirurga. Evo, na primer, ajde da uvedemo da svaki dan na TV imamo koncerte klasične muzike i da muzičari dobijaju za sat vremena sviranja više od tog hirurga jer njihovo školovanje duže traje, a i skuplje je, pa da ti plaćaš debelu TV pretplatu hteo ili ne hteo da ih slušaš. Je l' može tako?

Citat:
Dzoni_m:Sto da neko uci i ulaze u sebe godinama da bi mu neko rekao e onaj tamo sto je ceo zivot dzabalebario i radi kao fizikalac mora da ima istu platu kao ti

Pa zašto onda da hirurg ima veću platu, recimo, od neke violinistkinje, ako je ona duže gulila klupu i više ulagala u školovanje (znači, koliko je samo hiljada evra ona dala samo za instrumente da bi se školovala, pa koliko je potrošila na note i knjige, pa za časove, pa za majstorske kurseve, pa za akademiju... i da ne nabrajam)... znači, onda bi hirurg trebalo da ima manju platu. :)

[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 09.11.2012. u 16:52 GMT+1]
[ Nedeljko @ 09.11.2012. 16:19 ] @
Citat:
Marcus Naissus: Sudstvo je isto previše zakompliko... mislim da bi najefikasnije bilo da sudije budu nešto između američkog sudije i kadije uz neku porotu (da ne bi došlo do zloupotrebe službene dužnosti) i da se sudi na licu mesta bez advokata (da bi se eliminisala mogućnost da pobedi onaj ko ima pare za boljeg advokata) i razvlačenja. Znači, da može sudija da ode i u neku firmu i da im na licu mesta izrekne kaznu ako utvrdi da ne isplaćuju plate radnicima na vreme. Takođe da postoji funkcija cenzora koji bi imao slična ovlašćenja, ali samo za održavanje kulture i morala da bude zadužen (da kontroliše i tekstove pesama i kako se izražavaju ljudi u javnosti, kako se ponašaju... i slično... i da može da izrekne presudu na licu mesta).

Takvo sudstvo već vidimo na primeru haškog trabunjala - šta će optuženom advokat da ga brani, kad se zna kakva presuda treba da se donese?

Neke pravne tekovine su nasleđene još od Rima i njihovo ukidanje bi predstavljalo veliki civilizacijski korak unazad. Primera radi, bolje je da sto krivaca pobegne, nego da jedan nevin strada. Zato je izuzetno važno da čovek ima pravo na stručnu pravnu pomoć, jer većina ljudi nisu pravno stručni i ne umeju da se brane. Dalje, izuzetno je važno da niko ne bude okrivljen i kažnjen pre nego što se krivica dokaže. Pravo na pošteno suđenje je jedno od ljudskih prava prihvaćenih od strane UN.

http://en.wikipedia.org/wiki/Human_rights#Right_to_a_fair_trial

Ostatak tvojih poruka je jednostavno utopijski. Da bi u Srbiji nešto krenulo na bolje nije potrebno izmišljati leteće tanjire, već samo sprovesti ono što je poznato i što u većem delu sveta funkcioniše, a radi se o najbanalnijim stvarima.
[ flighter_022 @ 09.11.2012. 17:15 ] @
Jedina stvar koju bi Srbiji na neki nacin trebalo nametnuti je iskorenjivanje korupcije. Zakoni koje imamo nisu uopste losi, ali sprovodjenje jeste. Sta to vredi sto ce panduri nekog ko je dirao decu uhapsiti, uz put do suda razvaliti od batina, kada ce taj isti sud da ga osudi na minimalnu kaznu, pa mu cak i to skrati nekom tamo amnestijom? Isto i za lopove bilo kog ranga, od lokalnog narkosa do onih koji uzimaju milijarde (lopov je uvek to: lopov).
[ Lavlja_Jazbina @ 09.11.2012. 18:39 ] @
Citat:
MMIX... Te ubice na dozivotnim robijama treba neko da oblaci, hrani, smesti, cuva, itd jos decenijama nakon sto bi ta osoba primila inekciju
.
Ovo mi se svidja.Svaki od tih krimosa se hvali kako ima besplatan smestaj i hranu i da mu je jos super.
Ja sam za,osudili me vi ili ne za konc logore,gde ce mi sinak raditi i odradjivati da bi zeleo da je morto.Skupio bi sve iz filmova,od kopanja pored puta u lancima,
zidanja,gasenje pozara u prvim redovima,i veci deo bi za one pedofile i silovatelej uzeo scene iz serijala filma SAW.


[ Kobasa @ 09.11.2012. 19:09 ] @
Citat:
GeraFromTheBlock:
Sta treba promeniti kako bi Srbija postala normalna zemlja?Predlozi i ideje npr minimum 20 godina robije za silovanje maloletnog lica ili smrtna kazna sto je po mojoj proceni odlicna kazna jer cim se to uvede nikom ne bi palo na pamet da pipne dete pa cak i onim najbolesnijima etc.I zamolio bih admina ako moze da prebaci temu na izabrane kako bi sto veci broj ljudi dao svoj predlog.


E gero gero...

Kazna i sta onda? Nista. Jovo na novo, od kazne nema vajde. Ako hoces da vidis sta generise
nase sadasnje probleme skokni do ovog posta http://www.elitesecurity.org/p3195819

i procitaj ovo

Citat:
Dzoni_m:
Njegov i samo njegov. To je njegova firma koja placa toliko koliko placa. Ako radi sve po zakonu nema sta ko koga da pita sta on radi sa svojim parama. Jel platio radnike onoliko koliko su se dogovorili ili im je dao onoliko koliko drzava kaze (minimalac)? Placeni doprinosi i porezi za zaposlene? Placen porez? Jeste? Ajde cao. Nema ko da pita vlasnika sta on radi sa parama. Taman milijarde da ima. Jednostavno, ponuda i traznja odredjuju cenu rada. Ako gazda da radnike drzi na minimalncu tako ce i biti jer imas 25% nezaposlenih i uvek ima neko ko zeli da radi. Onde gde nema viska radne snage, cena rada ide na gore. Prosto. Sta drzava treba da uradi da bi smanjila nezaposlenost i samim tim podigla cenu rada je odvojena prica.
Znas kad bi mene mogao neko da natera da imam privatnu firmu i da delim profit sa mojim radnicima? NIKAD.
Dakle, ako ti je malo, ti pricas sa poslodavcem, ako se dogovorite dobijas povisicu ako ne ostanes sa istom platom ili ODES U DRUGU FIRMU. Gde? TVOJ PROBLEM!


Minimalac? A ko to moze da zivi od minimalca? Onaj ko ceo dan sedi i ne radi nista, a takav nema ni minimalac.

Citat:
Dzoni_m: Taj neki hirurg je tupio klupu 10 godina samo da bi prisao pacijentu sa skalpelom u ruci. TA KOMUNISTICKA IDEJA SA SMO SVI JEDNAKI JE NEMOGUCA! Shvati da ako je tako neces imati ljude koji ce raditi bilo sta komplikovanije od zanatskih poslova. ZASTO BI? Sto da neko uci i ulaze u sebe godinama da bi mu neko rekao e onaj tamo sto je ceo zivot dzabalebario i radi kao fizikalac mora da ima istu platu kao ti. Ko te *ebe. Ja i dalje ne mogu da verujem da osoba u 21 veku razmislja na ovaj nacin. Stvarno je Nedeljko pogodio sustinu. Mi smo bolesno drustvo koje hoce sve za dzabe a prstom da ne mrdne. I ako neko drugi pokusa da napravi nesto od svog zivota svi bi hteli da mu ospore to.


Stvarno svasta. Evo i ja ne mislim da svi mogu imati jednake plate, ali
ovo ovde neko smatra da onaj ko radi fizicke poslove ne treba da bude placen
za svoj rad?
"Sto da neko uci i ulaze u sebe godinama da bi mu neko rekao"
Pa cekaj bre, jel taj neko uci radi sebe ili radi nekog drugog? Da mu neko nesto kaze? Covece koja glupost.
Znaci ako je neko ucio on ce lepo da sedi celog dana i pijucka kaficu, a onaj sto nije on ce da radi za
za dz. tj. Zaradjivace pare ovome sto je "ulagao u sebe" a pritom nece jesti, piti, obuci se itd?

Pa sto ce onda neko raditi uopste? Ako vec nece da bude placen onda bolje da sedi nego da radi
dzaba + da ga uz to neko zahebava.

[ plus_minus @ 09.11.2012. 19:38 ] @
Citat:
Pa zašto onda da hirurg ima veću platu, recimo, od neke violinistkinje, ako je ona duže gulila klupu i više ulagala u školovanje (znači, koliko je samo hiljada evra ona dala samo za instrumente da bi se školovala, pa koliko je potrošila na note i knjige, pa za časove, pa za majstorske kurseve, pa za akademiju... i da ne nabrajam)... znači, onda bi hirurg trebalo da ima manju platu. :)


Hirurzi, ne sviraju q®©u, za razliku od većine violinistkinja. I zato hirurzi imaju veću platu. Moraju da gledaju svašta.. ponekad čak i da rašivaju pa da ušivaju tuđe b00lje nakon što su izvadili čepove od pena za brijanje. Prepričala mi je jedna medicinska sestra koja radi na takvim odeljenjima. Violinistkinja ima taj rizik da joj žica istera oko ako pukne slučajno.. a to je retko. Gotovo se nikada nije desilo. I da bi se desilo, mnogo toga mora da se složi u jednom trenutku. Može da se desi i da je ubije struja dok svira (ustvari i ne može, treba mnogo više enerdžije za tako nešto), što je opet jako retka pojava s' obzirom da su svi kvalitetni, električni, gudački instrumenti korektno dizajnirani. Postoji i rizik od jaja ili paradajza u glavu. A i to je jako retko, gotovo nemoguće, jer, publika violinistkinja je u 99.99% slučajeva emancipovana i ne praktikuje "headbang", itd.

Što se tiče predloga za rešenje problema u srbiji... Samo da se setim šta bi to moglo da bude, pa ću da dam doprinos. Možda kinezi imaju efikasno rešenje?
Gde je problem tu je i metak. Ne u glavu, već u delove tela.

Rame, lakat, zglob na ruci... pa onda kuk, koleno... i tako i na drugu stranu. Ukupno, 12 metaka po osobi. Jeftinije nego da držiš iza rešetaka. Jel' da?
I onda pustiš da živi u slobodi i da krcka sve što se "zaradilo". Odnosi se na političare. Ubeđen sam da je u tom delu populacije - najveći problem.
[ Nedeljko @ 09.11.2012. 19:46 ] @
Kazne, i šta onda? Pa, ništa, bukagije na noge, pa kad zarade za hranu, slobodno neka filozofiraju o tome čemu služe kazne. Ako ne zarade, ništa - trošak manje.

Naravno da neko ko uči, uči zbog sebe, što se svodi na to da bi kasnije mogao da ima više, jer će raditi skuplje plaćen posao od onoga ko "ima u fioci konkurent fotošopu".

[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 10.11.2012. u 14:06 GMT+1]
[ Marko_L @ 09.11.2012. 20:50 ] @
Citat:
Pa ja pričam da država poveća minimalac tim ljudima, to jest da minimalac bude određeni procenat od čistog profita firme.

Meni se, kao poslodavcu, ovakav način raspodele profita najviše i dopada. Šteta samo što nije primenjiv u praksi, jer većina radnika ne bi pristala na to (čak i kad bi bilo dozvoljeno zakonom).
[ llux @ 09.11.2012. 21:14 ] @
"Bolje je da sto krivaca pobegne, nego da jedan nevini strada".
Sta kaze verovatnoca, hoce li vise nevinih da strada ukoliko sto krivaca pobegne i nastavi da cini zlocine?
[ Nedeljko @ 09.11.2012. 22:27 ] @
Misli šta god hoćeš, ali nema većeg zločina od kažnjavanja nevinog.

A što se prakse tiče, tu glupost o kojoj pričaš je sprovodio Hitler - 100 ubijenih domaćih (nevinih) za jednog nemačkog vojnika. Šta misliš, zašto je to praktično pogrešno, osim što je varvarski? Smisao je u vladanju - da motivišeš ljude da ti budu lojalni tako što će potencijalni prekršioci pravila biti obeshrabreni zaprećenim kaznama, a ako budu lojalni da znaju da će biti sigurni. Ako običnom čoveku ne vredi da bude lojalan da bi bio siguran, on je motivisan da beži u šumu i pruža otpor. Zato je to što je Hitler radio ne samo zločin, nego i glupost.
[ sanchi @ 10.11.2012. 00:56 ] @
http://www.dailymail.co.uk/hom...ison-experiment--catch-UK.html

"And yet, an extensive new study undertaken by researchers across all the Nordic countries reveals that the reoffending average across Europe is about 70-75 per cent. In Denmark, Sweden and Finland, the average is 30 per cent. In Norway it is 20 per cent. Thus Bastoy, at just 16 per cent, has the lowest reoffending rate in Europe."

[ GeraFromTheBlock @ 10.11.2012. 00:58 ] @
A recimo da probamo ovako :
1. Ukidanje agencija koje sluze da se peru novci (da bi drzava funkcionisala dovoljno je da bude 7 ministarstva i 3 do 5 agencija),smanjenje broja zaposlenih DRASTICNO
2.Spajanje BIA,VBA,MUP u jednu celinu kako bi se ocistila ista od duhova (komunizma,90-tih i ostalih olosa posle 5. oktobra) i lakse kontrole istih agencija.Uz to spajanje dolazi i objavljivanje svih spisa koje su te sluzbe cuvale kao drzavnu tajnu (naravno da se razumemo mislim na tajne tipa ko je ubio Zorana,ko se kako obogatio , ko je sve narucivao i izvrsavao ostala ubistva etc.)
3. REFORME (SUDSTVO,ZDRAVSTVO,OBRAZOVANJE itd...) verovatno sve treba da se reformise ali otom potom...
4.HAPSENJA,OSUDJIVANJA i ODUZIMANJE IMOVINE svima koji su prekrsili zakon slobodno mogu da kazem pocev od Palme,Dinkica pa sve do poslednjeg (naravno prvo reforma sudstva od zakona preko sudija (korumpiranih,partiskih itd) pa do toga da recimo kako bi se korupcija iskorenila svako sudjenje mora da bude snimano (live strem recimo svakog sudjenja) a za one zatvorene za javnost kad se procita presuda snimak sudjenja se izbaci na net i to je to pa narod sam moze da da svoj glas ... (naravno ovo je samo ideja i mora jos mnogo toga da se dotera da bi moglo tako nesto da funkcionise)))
5.Najveci problem Srbije je verovatno korupcija i mito. Smatram da je to licni izbor da li ce neko da uzme mito ili da li ce da bude korumpiran tako da bi ako se dokaze da je neko ucinio nesto od toga trebalo da dobije 20 godina robije bez mogucnosti pomilovanja i da mu se oduzme imovina u vrednosti 10-ostrukoj od one koju je uzeo za mito ili koliko se dokaze da je korupcijom ostecena drzava,gradjani ili neko 3. i resen problem...
6. Neko je pomenuo digitalizaciju obrazovanja i u potpunosti se slazem sa tim... Prvo treba reformom obrazovanja da se svo gradivo modernizuje,neke stvari da se izbace neke da se dodaju, da se gradivo uprosti a ipak da objasni sve jer kao sto kaze jedan moj omiljeni lik ako nesto nzns da objasnis prosto znaci da ga ne razumes dovoljno... Da se recimo istorija Srbije ne zasniva na rekla kazala uz gusle prenosene pesme nego na istorijskim cinjenicama ,da se umesto izmisljenog Obilica nadje Milunka Savic,Sindjelic i verovatno jos mnogo takvih licnosti... Da se recimo u Geografiji ne uce gluposti tipa koliko Japan uvozi psenicu godisnje a koliko izvozi cackalica... da rezimiram okupis po 20 strucnih ljudi iz svakog predmeta(oblasti) i da napisu skolski program za celu Srbiju program koji ce se digitalizovati (snimci,slike,predavanja itd) postaviti na net-u pa ako se desi da neki ucenik nesto nzn lepo pogleda nauci sa net-a to a ne da placa privatne casove(koji su obicno na preporuku profesora hmm hmm !? ),takodje da ne budu zatrpani knjigama od 500 stranica nego u skolu dodjes sa 2 ,3 svescice i hvatas beleske pa kuci uzmes i naucis a casovi umesto da budu smorni za decu ubacis aktivno ucestovanje (recimo logickih zakljucaka ili cak i pustis masti na volju lepo je kad treniras mastu ) i da se sastoje iz prezentacija recimo projektor .... fax sredis tako da bude svaki ispit bude sniman diktafonom(jefitno a veoma vredno ako se neko zali na ocenu ili da bi se utvrdilo da li je bilo mita!? dalje ako se program radi po Bolonji uvedes strikno postovanje Bolonje da ne moze svaki profesor da radi kako on zeli (iskusio dosta puta na sopstevnoj kozi),takodje digitalizacija gradiva !!! E da zaboravio sam kao verovatno najvaznije da OBRAZOVANJE BUDE BESPLATNO!! da dodam jos recimo nagradjivanje visokim stipendijama najbolje studente i ucenike i mogucnost za njihoo usavrsavanje i naravno dobro radno mesto .... mogo bi jos 3 dana da davim o ovome ali da vam ne dosadjujem....
7. Legalizacija marihuane ( da ne duzim http://vutra.org/istorija.php oprostite zbog reklamiranja nemam ja veze sa njima ali sve to je u sluzbi informisanja i znanja) prednosti legalizacije (medicina i to ogromna,ogroman novac,milionski turizam,zaposljavanje ljudi zbog turizma,i licno misljenje najbolji antidepresiv i verovatno najkorisnija biljka na svetu,pad kriminala itd itd isto jos 3 dana mozemo da diskutujemo
8. Digitalizacija tipa Japnska u svim sistemima(licna karta,bus,cekovi,platna kartica,zdravstvena knjizica sve ubacis u jednu karticu i reseno a to znaci ukidanja taksi,nameta,dosadjivanja na salterima itd itd ),takodje medicina, sve ubacis u jedan server i svi povezani i sve na tom fazonu (mozda sam ga ja malo preterao ali sto da ne sve nam je to dostupno samo trebamo malo da se potrudimo )
9. Vojska uuuu mnogo toga treba da se menja od kadra ,preko opreme (nova treba da se kupi) da se obnove sistemi ili modernizuju,par aviona,helikoptera itd
10. I kao najvaznije mi samo da se promenimo da ne budemo pohlepni i sve ostale mane sto imamo, pogotovo da ne budemo bolesni tipa obraz i ostali kopleksasi i takvi bolesnici nego normalan narod bez trzavica da o5 putujemo ppo svetu da budemo ugledna nacija za primer tipa Svajcarska,Norveska,malo vise humanosti,malo manje mrznje gledamo svoja posla i zivimo imamo prelepu zemlju i zemlju koja moze da nas hrani ,istorija za divljenje (turisti ) i ponos .... imamo tu sloznost videlo se tokom bombardovanja i 5. oktobra koji je bio amaterski predvid ili pocetnicka greska skedeci 5. oktobar nece biti takav!!
Sve u svemu ja zamisljam taj sistem Srbije u kome uzmes najbolje iz svih politickih uredjenja i spojis ih u jedno mnogi ce reci da verovatno to nije moguce ali kao sto kaze Master Yoda "Do or Do not. There is no try." p.s. Zaista sam se zabavio pisuci ovo nadam se da cete i vi uzivati i nastaviti da dajete ideje xD peace

[Ovu poruku je menjao GeraFromTheBlock dana 10.11.2012. u 02:13 GMT+1]
[ GeraFromTheBlock @ 10.11.2012. 01:11 ] @
Citat:
sanchi:
http://www.dailymail.co.uk/hom...ison-experiment--catch-UK.html

"And yet, an extensive new study undertaken by researchers across all the Nordic countries reveals that the reoffending average across Europe is about 70-75 per cent. In Denmark, Sweden and Finland, the average is 30 per cent. In Norway it is 20 per cent. Thus Bastoy, at just 16 per cent, has the lowest reoffending rate in Europe."



Verovatno najbolje sto moze da se uradi po pitanju zlocina. Ali na nasu veliku zalost ovo u Srbiji nije moguce bar jos nekih 10 do 20 godina i to ako sad pocnemo da se menjamo ...
[ DusanSukovic @ 10.11.2012. 06:10 ] @
Citat:
sanchi:
http://www.dailymail.co.uk/hom...ison-experiment--catch-UK.html

"And yet, an extensive new study undertaken by researchers across all the Nordic countries reveals that the reoffending average across Europe is about 70-75 per cent. In Denmark, Sweden and Finland, the average is 30 per cent. In Norway it is 20 per cent. Thus Bastoy, at just 16 per cent, has the lowest reoffending rate in Europe."




U Kopenhagenu su vecina u zatvorima stranci, ne znam da jer se policija fokusira na strance previse, ili stranci generalno cine vise kriminalnih prekrsaja nego domace stanovnistvo. Drugo, zagovornicima drakonskih mera protiv prekrsilaca samo da porucim da osudjenik u Danskoj ima automatski svoju sobu koju moze da namesti kako hoce - moze da donese svoj namestaj, TV, kompjuter, jedino ne sme Internet da koristi, ako hoce moze da radi, ako ne - njegova volja. Davno je jedan Englez rekao ako zelis da upoznas zemlju u kojoj zivis treba da dopadnes bolnice ili zatvora, pa da vidis gde zivis..
[ dragancesu @ 10.11.2012. 10:51 ] @
Davno je bila prica jednog ovdasnjeg lopova. Kad mu ovde dosadi ode u svedsku, ukrade nesto sitno i ode u zatvor. Zna da ce imati dobre uslove, bar zimi nece da se smrzava
[ Srđan Pavlović @ 10.11.2012. 12:23 ] @
Kad smo kod zatvorenika, ja sam za društveno koristan rad, jer takvog posla
ima na svakom koraku, to ne mora nužno biti neki mentalno ili fizički
pretežak posao, a može mnogo da koristi svima.

Za smrtne kazne nisam, ali za doživotne robije jesam, pogotovo za ubice i silovatelje.

Kada pristajemo da budemo civilizovano drustvo, automatski se odricemo nekih stvari
uz sve ono korisno i dobro sto civilizovano drustvo pruza. Pa tako, odricemo se i dela
naseg novca kako bi postojali dobri i sigurni zatvori za sklanjanje i obezbedjenje najgorih
kriminalaca. Ako pribegnemo bilo kakvom vidu varvarstva, onda se ne mozemo nazvati
civilizovanim, pitanje je samo da drustvo odluci kakvu etiketu zeli da ima.

Sustina je da covek nije po prirodi "dobar", vec je onakav kakav je, i da, mora da ulaze
konstantne napore kako bi sa drugima ziveo u nekom uredjenom sistemu, jer to ne dolazi
samo od sebe. Nebitno da li su ti napori mentalni, pa da se osmislja takav sistem, ili su
napori u smislu izdvajanja novca za nesto kroz sopstveni rad, ali neki vid sopstvene zrtve
ili zalaganja zarad toga da nam svima bude bolje mora da postoji i uvek ce morati da postoji,
jer to je ono po cemu se razlikujemo od zivotinja, ili bar tezimo ka tome kada dajemo sebi
za pravo da nas vidimo kao razlicite od zivotinja.


[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 10.11.2012. u 13:35 GMT+1]
[ Braksi @ 10.11.2012. 12:57 ] @
najvece vrline Srba su: hrabrost, snalazljivost i pravdoljubivost
a mane: bahatost, prostodusnost i povrsnost.
[ flighter_022 @ 10.11.2012. 13:12 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Za smrtne kazne nisam, ali za doživotne robije jesam, pogotovo za ubice i silovatelje.


Da, ali da budu zatvoreni u neku enklavu, gde bi svaki gram hrane, svaki gram ogreva, svaki milimetar stambenog prostora i odevnih predmeta morali sami da proizvedu. A ako ne mogu... tough luck ;)
[ Boris Tadić @ 10.11.2012. 15:03 ] @
1. Potrebne su pare, sve ljudsko prati pare.

2. Low-level format. Atomska bomba i nema problema(bolje i da niko ne dođe posle nego da trošimo ionako oskudni O2 normalnom svetu).

3. Čekanje 250-300 godina dok i poslednji Srbijanac nasledi makar 3 u nizu pokojna pretka sa više od 4 razreda osnovne škole.

4. Ukinuti privatnu svojinu, pa opet uvesti neki eksperimentalni socijalizam, hrana na tačke, bonovi za gorivo, valuta čvarak ili plutani čep, monopol na pvc kese itd.

.
Srbi se mrze međusobno i šta god da postigneš izjaloviće se na prvom sledećem koraku, jer ciganski mentalitet nema donje granice lošeg ukusa.
Dokazano milion puta kroz istoriju na neuporedivo uticajnijim ljudima od sada nekakvog nadproseka radničke klase.
[ GeraFromTheBlock @ 10.11.2012. 15:52 ] @
Citat:
Kobasa:

Stvarno svasta. Evo i ja ne mislim da svi mogu imati jednake plate, ali
ovo ovde neko smatra da onaj ko radi fizicke poslove ne treba da bude placen
za svoj rad?
"Sto da neko uci i ulaze u sebe godinama da bi mu neko rekao"
Pa cekaj bre, jel taj neko uci radi sebe ili radi nekog drugog? Da mu neko nesto kaze? Covece koja glupost.
Znaci ako je neko ucio on ce lepo da sedi celog dana i pijucka kaficu, a onaj sto nije on ce da radi za
za dz. tj. Zaradjivace pare ovome sto je "ulagao u sebe" a pritom nece jesti, piti, obuci se itd?

Pa sto ce onda neko raditi uopste? Ako vec nece da bude placen onda bolje da sedi nego da radi
dzaba + da ga uz to neko zahebava.



Samo jedna ispravka... hirurg kad zapocne operaciju ona moze da traje i vise od 20 sati i on tih 20 sati mora da stoji,koncentrise,pazi da ne ubije pacijenta,da izleci pacijenta ,da ga usije ,da ne zaboravi nesto unutra i da prati zdravlje tog pacijenta u narednom periodu! A sto se tice obuke da bi uopste priso skalpelom ona traje 10 godina manje vise par i za tih 10 godina obim gradiva koje on treba da zna u pola noci kad ga probudis je ogroman ! zato ipak ne mogu isto da se kotiraju poslovi i da isto budu placeni ma koliko da to ljudi zeleli ... naravno nisu samo lekari ti koji trebaju da imaju vece plate od fizikalaca ili proste radne snage... vojska,policija,vatrogasci,cuvari u zatvoru,rudari itd bar 40% vecu platu i pojedine beneficije...
[ Nedeljko @ 10.11.2012. 16:29 ] @
Rudari su vrsta fizikalaca, ali posebna jer u rudniku niti je zdravo, niti je bezbedno, pa svakako treba da budu bolje plaćeni.

Nego, jesi li ti primetio kakvoj trolčini odgovaraš? Pazi, bio sam još gori od tebe. On A, a ja B, pa on u klin, a ja u ploču. Tip je kivan na one koji su se školovali o državnom trošku i da ne pričam šta sve ne.

Takođe je neshvaćeni genije koji u fioci ima konkurent fotošopu (koji niko nikad nije video, niti će, jer on traži 50% unapred), ali ne može da se zaposli za pristojnu platu jer nema za autobusku kartu do nekog većeg grada itd. Nije se školovao, ne zato što ni u snu ne bi prošao prijemni, nego zato što nije imao za kartu. Dam mu ja dva zadatka sa svog prijemnog gde upotreba kalkulatora nije bila dozvoljena, a on reši na kompjuteru i troluje kako ne treba da dokazuje da je 1.7543+3.2457=5, što niko nije ni tražio, nego da se reši zadatak pomoću olovke i papira za desetak minuta. Naravno da je lako kada dođeš do tih numeričkih vrednosti pomoću kompjutera.
[ Nedeljko @ 10.11.2012. 16:54 ] @
Citat:
Kobasa: Znaci ako je neko ucio on ce lepo da sedi celog dana i pijucka kaficu, a onaj sto nije on ce da radi za dz. tj. Zaradjivace pare ovome sto je "ulagao u sebe" a pritom nece jesti, piti, obuci se itd?

A taj kantijum sa koga pišeš su napravili fizikalci koje je neko celog dana sedeći gledao i pijuckao kaficu. Zanimljivo gledište.
[ Marcus Naissus @ 10.11.2012. 17:34 ] @
Citat:
plus_minus:
zato hirurzi imaju veću platu. Moraju da gledaju svašta..

Odgovor koji sam napisao Dzoniju je upućen njemu, a ne predlažem ja da violinistkinjama plaćamo stotine hiljade evra mesečno. Pogledaj kontekst.

Dzoniju je OK da obični radnici rade za minimalac, ali je protiv toga da se ograniči koliko, na primer, neki hirurg može da traži za sat vremena rada (znači, da neko ne bi tražio 100 hiljade evra za par sati rada, pa da neko mora da prodaje kuću da bi otišao na operaciju) i kao razlog navodi to što je hirurg "gulio klupu 10 godina", pa ako ćemo samo da gledamo ko je koliko učio, onda bi po toj logici violinistkinje trebalo da imaju još veću platu od hirurga jer im školovanje traje i duže i više vremena su trošile na učenje, a i nakon akademije moraju da se dosta spremaju ped koncert.

Ponovo ponavljam da ne predlažem ja da svi imaju iste plate... što se kriterijuma za određivanje visine plate tiče, smatram da bi bilo najpravičnije rešenje da visina plate zavisi od same težine posla (bilo umnog ili fizičkog), uslova rada, količine stresa na poslu, a i od znanja. Kad kažem od znanja, tu nikako ne mislim na diplomu državne škole, nego od onoga što neko ima u glavi. To što neko ima diplomu uopšte ne znači da je on stručniji od nekog ko je nema (a ima i mnogo slučajeva da neko bez diplome ima i više znanja i više iskustva od nekog ko ima diplomu), a ima i puno vrlo obrazovanih ljudi koji svoje znanje nisu sticali u državnoj školi.

Kad smo već kod diploma... ja bih diplome ukinuo i uveo neku instituciju koja će izdavati certifikate da neko nešto zna. Smatram da je to neuporedivo bolje rešenje od diploma. Škole bi mogle da budu jedna od opcijâ gde neko može da uči (ali da isto tako ljudi mogu i da uče i preko Interneta ili kući ili da imaju samo privatne časove), ali da ne izdaju nikakve diplome (osim možda u svrhu da bi rekli nekom štabi trebalo da popravi), nego kada neko nauči nešto, da može da kontaktira instituciju zaduženu za izdavanje certifikata, da polaže ispit i da dobije cetifikat za to što zna. Takođe bi bilo dobro i da neko može i kasnije da zatraži da se ponovo proceni koliko je stručan iz nečega jer ljudi vremenom mogu da nauče nešto mnogo bolje nego što su znali dok su išli u školu. Ako je nekao imao, na primer, dvojku iz engleskog dok je išao u školu, glupo je da neko godinama kasnije zaključi nešto kao "aha, ovaj je imao dvojku... on ne zna engleski" jer neko kroz nekoliko godina može da nauči da govori engleski kao da mu je maternji, a neko ko je u školi imao 5 iz engleskog može kasnije i da zaboravi pola od toga što je naučio, pa zato diploma nije nikakav pokazatelj znanja, pogotovo nakon nekog dužeg vremenskog perioda.

Da se vratimo na diskusiju o hirurzima... slažem se sa time da bi oni trebalo da imaju veću platu od nekog ko na poslu ne gleda svašta, ali nisu oni jedini koji gledaju svašta... i mnoge čistačice po bolnicama gledaju svašta i izlažu se riziku da pokupe neku zarazu, pa nek se i čistačicama to onda računa... znači, ne kažem ja da imaju istu platu, ali da se i njima to računa.

Dzoni se bunio i zašto da neko ko je učio školu ima sličnu platu kao neki fizikalac... ako je neko neobrazovan pa mora ceo dan da kopa u nekom rudniku, to ne znači da bi bilo OK da radi samo za minimalac jer nema školu, niti da neko ko je išao na fakultet treba da ima veliku platu pa čak i da samo pije kafe i javlja se na telefon. Onaj koji je učio je učio da ne bi morao da kopa sutra, to jest da bi mogao da radi poslove koji nisu fizički naporni. Kada bi svi radili jednako naporan posao, onda bi i mogao da prođe argument da onaj koji je više učio i zaslužuje veću platu... ali ako neko na poslu samo pije kafe i javlja se na telefon, on ne zaslužuje nekoliko puta veću platu od nekog rudara koji ceo dan kopa u rudniku, bez obzira ko je koliko obrazovan... nego neka se sve uzme u obzir... i koliko je neko učio i koliko je para dao za školovanje i koliko mu je posao naporan.

Uzgred... što se violinistkinji tiče... violinistkinja za koncert od par sati zaslužuje mnogo više nego što ogromna većina ljudi sa fakultetom zaslužuje da bude plaćena za par sati rada, bez obzira da li ona ima neku diplomu ili ne (jer je mogla i privatno da uči... da nije učila, ne bi mogla ni da svira, tako da čak i da ona nema diplomu, za nju ne može neko da kaže da ona nije obrazovana ako je njeno sviranje na nivou nekog sa akademije) jer ona za taj koncert treba jako puno vremena da odvoji da ga nauči i da sve lepo uvežba da bude bez greške pre koncerta. Ako ona mesec dana treba da vežba pre koncerta, ne bi bilo fer da joj se to ne računa i da dobije samo dnevnicu za taj dan... tako da bi i dvesta evra za sat vremena sviranja bilo malo ako bi ona to morala da uči napamet i da vežba. Znači, ako bismo ih plaćali po satu, da im se plati i za vežbanje i da se uzme u obzir i da su se jako dugo školovale (znači, ne neki minimalac).


[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 10.11.2012. u 18:51 GMT+1]
[ Boris Tadić @ 10.11.2012. 17:57 ] @
Ako je muzičarka, a nije porno glumica - zašto je i dalje samo muzičarka ?
[ bigkandor @ 10.11.2012. 20:15 ] @
Citat:
Dzoni_m

ako ti je malo, ti pricas sa poslodavcem, ako se dogovorite dobijas povisicu ako ne ostanes sa istom platom ili ODES U DRUGU FIRMU. Gde? TVOJ PROBLEM!

To može da funkcioniše u kapitalističkim državama ali u nacional-socijalizmu nema osnova.

Ako na jednoj strani imaš obespravljenog i (bednom platom od 500 evra) poniženog radnika, uz ogroman broj nezaposlenih tu se ne može govoriti o kapitalizmu. Kapitalizam nije iscedjivanje radnika do poslednje kapi krvi već uredjeno društvo u kome funkcioniše ekonomija, tržište i pravni sistem.

Dok svega toga nema taj hipotetički razgovor poslodavac/radnik je obesmišljen. Zašto? Zato što u državom kontrolisanom kvazi kapitalizmu radnik u stvari nema nikakav izbor. Jaka sprega država-(korupcija)-lažni kapitalisti dovodi radnike u bezizlazan položaj u kome su primorani da pristaju na najbednije uslove rada.

Kapitalisti koji se javljaju u kvazi kapitalizmu nisu kapitalisti već manipulanti. Oni svoj novac nisu zaradili ("make money" što bi rekli kauboji) već su ga stekli zahvaljujući korupciji u državnim strukturama, (i) ili najobičnijim kriminalom a zaštićeni podriglim pravno-političkim sistemom.

E sad ti lažni kapitalisti (budući da novac nisu stekli stvarajući novu vrednost pa ni ne znaju kako se to radi) nastavljaju sa isisavanjem supstance društva ostavljajući iza sebe sve bednije društvo (iako za sebe grade oblakodere). Osnovna poluga pokretač lažnog kapitalizma je pranje novca na najraznovrsnije načine ali ne i stvaranje nove vrednosti. Novac (vrednost) stvara društvo a ne lažni kapitalisti. Lažni kapitalisti samo "promenom registarskih tablica" vrše promenu vlasništva "društveno --> moje". To nije stvaranje nove vrednosti ("make money") već "isisavanje supstance". Kao što sam već pomenuo - to isisavanje supstance se vrši u sprezi sa državom.

Sve dok u društvu ne bude dovoljan broj (autentičnih) kapitalista koji su do novca došli putem "make money" neće biti promena. Naime, promene neće inicirati bedni radnici (može ali samo nasilno) već će promene inicirati kapitalisti tipa "make money". Oni će imati dovoljno novca za sekundarne potrebe (vršenje pritiska na politički sistem na primer lobiranjem). Medjutim, za razliku od "lobiranja" koje vrše kvazi kapitalisti (a koje se svodi na korupciju i tu se završava) kapitalistima tipa "make money" će biti potrebni zakoni koji forsiraju slobodno tržište. Naravno, svako pojedinačno će pokušati da lobiranjem (čitaj podmićivanjem) prigrabi najveće prače kolača ali rezultanta sila različtih interesa će na duže staze voditi onome što se naziva "tržište".

Dakle, ključni momenat će biti ekspanzija kapitalista tipa "make money" a ne nekakvo romantično "budjenje naroda" jer ovce su uvek samo za šišanje.
[ plus_minus @ 10.11.2012. 20:21 ] @
Citat:
Da se vratimo na diskusiju o hirurzima... slažem se sa time da bi oni trebalo da imaju veću platu od nekog ko na poslu ne gleda svašta, ali nisu oni jedini koji gledaju svašta...


Hmmm.. prvo se ne slažeš, pa se sad slažeš..

"oće piki, neće piki.." ?
[ Nedeljko @ 10.11.2012. 21:38 ] @
@bigkanor aka osvetakana aka kandorus

U Srbiji, ovakvoj kakva jeste, nije nikakav problem naći u privatnom sektoru posao sa platom od 1000 evra na pun prijavljen iznos pod jednim sitnim uslovom - da vrediš. Tu nema nikakvog vađenja na sistem. Uostalom, ako ti se ne sviđa ova država, a u drugima cveće cveta, izvoli, idi tamo, granice nisu zatvorene. Međutim, tvoj problem je na sasvim drugoj strani. Ti si pojedinac iz onih miliona o kojima pričam.
[ Marcus Naissus @ 11.11.2012. 01:05 ] @
@Borist Tadić
Šta ti uopšte pokupavaš da kažeš?
Pa šta ako je neka devojka muzičarka? Šta onda? To nije ni prost posao, niti je to posao za neškolovane, a i ti ljudi koji se bave muzikom ništa manje ne vrede od ostalih.

Muzička akademija nije zezanje, a i da bi je neko upisao mora da prođe kroz sve ono što se uči u nižoj i višoj muzičkoj (da l' će neko da uči privatno ili će da ide u muzičku školu je njegova stvar... važno da će da nauči ono što u nižoj i višoj muzičkoj uče... prijemni za akademiju neće da položi ako ne ume da odsvira ono što na prijemnom traže).

Da je to nešto za šta ne treba puno učenja, ne bi im školovanje trajalo toliko dugo (6 godina niža muzička, 4 godine viša, pa onda bar još nekoliko godina akademija... a ako neko hoće da ima doktorat iz violine, klavira ili nekog drugog instrumenta, onda i za to)... a i oni tamo ne uče samo da sviraju, nego i druge stvari koje imaju veze s muzikom.
Citat:
plus_minus: Hmmm.. prvo se ne slažeš, pa se sad slažeš..

Ajde pročitaj ceo tekst, a ne samo jednu rečenicu da izvlačiš.

Ne znam da l' ja moram da nacrtam da nisam ni predlagao da svi imaju iste plate, pošto sam već rekao to nije moj predlog. Nek ima hirurg veću platu od običnog lekara, ali da to ne bude neka ogromna razlika.

Poenta onog što sam pisao nije da svi imaju iste plate (znači, ja to predlagao nisam), nego da neki hirurg ne traži honorar u vrednosti nečijeg stana za par sati posla. Ako operacija prođe uspešno, nek pacijent kasnije sâm odluči da li će dodatno da mu plati (jer možda bi i neko platio dodatno, ali nema odakle) i nemam ništa protiv toga da hirurg prihvati skup poklon, ali ne da hirurg zahteva honorar koji je toliko visok da neko mora kuću da proda da bi otišao na operaciju, a ne zna ni da li će operacija da bude uspešna ili ne.

Znači, ako nečije školovanje traje duže, sasvim je u redu da zbog toga ima veću platu za određeni procenat... ili ako neko svašta gleda na poslu, da ima veću platu za određeni procenat... ali ne da neko za par sati rada traži honorar veći nego što, na primer, običan lekar zaradi za godinu dana.

Ako bi neki hirurg mogao da traži višestruko veći honorar po satu nego neko drugi sa fakultetom što dobije za sat vremena jer na poslu gleda svašta, zašto da onda i čistačica koja u nekoj bolnici gleda svašta ne dobije neku naknadu (znači, pričam o naknadi samo za to, ne o plati) u sličnoj visini za to? Znači, ne kažem ja da čistačice i hirurzi imaju istu platu, ali to što je neko završio fakultet njega ne čini osetljivijim, niti je nekom bez škole svejedno da li gleda svašta po nekoj bolnici ili ne. U redu je da hirurg ima veću platu od čistačice jer se on školovao duže, ali ne vidim po kom bi osnovu njemu naknada za to što gleda svašta kao trebalo da bude veća nego onima koji nisu hirurzi. Znači, niko ovde ne predlaže iste plate za sve bez ozbira na to školu i sve ostalo, nego da ako bi se nekom hirurgu računalo to što gleda svašta, da se računa i čistačici jer ni njoj nije svejedno.


Edit... da dodam samo još nešto...

Vezano je za ono što Dzoni napisao... ček da citiram...
Citat:
Dzoni_m:
Sto da neko uci i ulaze u sebe godinama da bi mu neko rekao e onaj tamo sto je ceo zivot dzabalebario i radi kao fizikalac mora da ima istu platu kao ti

Ljudi bi valjda trebalo da uče ono što vole i što ih interesuje jer onda će zaista i da uče i neće im biti naporno, a ne da im samo bude cilj da dođu do nekakve diplome da bi sebe smatralim vrednijim od onih koji tu diplomu nemaju... nek ljudi dobiju platu srazmernu trudu koji su uložili i kroz svoje obrazovanje, ali i trudu koji ulažu na poslu... pa ako je nekom fizikalcu posao izuzetno naporan, a neka službenica, na primer, samo ispija kafe i igra igrice na kompjuteru (da se razumemo, ne generalizujem ja ovde ništa, nego navodim jedan primer), onda nek taj fizikalac dobije ne istu, nego veću platu od te službenice jer ulaže više truda... Nek se gleda ko je koliko truda uložio i kroz obrazovanje, ali i kroz posao koji radi, a ne samo ko ima neki papir na kom piše "diploma".

Da se razumemo odmah... ja fizikalac nisam niti bih ja radio neki fizički posao... naravno da smatram da moje znanje vredi, ali je meni korist od mog znanja to što ja bez problema mogu da nađem ljude kojima je moje znanje potrebno i koji hoće da plate za to, pa mogu da biram posao i radno vreme i nije mi potrebna nikakva veza da bih ja našao posao... tako da ja nekih ličnih interesa da branim prava radnika i fizikalaca nemam, ali i oni su ljudi i zaslužuju da budu adekvatno plaćeni za svoj rad prema trudu koji su uložili... ko ulaže više truda da dobije više, ko ulaže manje truda da dobije manje... simple as that... ako neko nije učio, samo će mu biti teže da nađe posao... nema šta da mu smanjujemo platu zbog toga.

[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 11.11.2012. u 03:47 GMT+1]
[ Corona @ 11.11.2012. 02:14 ] @
Citat:
Marcus Naissus:
Citat:
plus_minus:
zato hirurzi imaju veću platu. Moraju da gledaju svašta..

Odgovor koji sam napisao Dzoniju je upućen njemu, a ne predlažem ja da violinistkinjama plaćamo stotine hiljade evra mesečno. Pogledaj kontekst.

Dzoniju je OK da obični radnici rade za minimalac, ali je protiv toga da se ograniči koliko, na primer, neki hirurg može da traži za sat vremena rada (znači, da neko ne bi tražio 100 hiljade evra za par sati rada, pa da neko mora da prodaje kuću da bi otišao na operaciju) i kao razlog navodi to što je hirurg "gulio klupu 10 godina", pa ako ćemo samo da gledamo ko je koliko učio, onda bi po toj logici violinistkinje trebalo da imaju još veću platu od hirurga jer im školovanje traje i duže i više vremena su trošile na učenje, a i nakon akademije moraju da se dosta spremaju ped koncert.

Ponovo ponavljam da ne predlažem ja da svi imaju iste plate... što se kriterijuma za određivanje visine plate tiče, smatram da bi bilo najpravičnije rešenje da visina plate zavisi od same težine posla (bilo umnog ili fizičkog), uslova rada, količine stresa na poslu, a i od znanja. Kad kažem od znanja, tu nikako ne mislim na diplomu državne škole, nego od onoga što neko ima u glavi. To što neko ima diplomu uopšte ne znači da je on stručniji od nekog ko je nema (a ima i mnogo slučajeva da neko bez diplome ima i više znanja i više iskustva od nekog ko ima diplomu), a ima i puno vrlo obrazovanih ljudi koji svoje znanje nisu sticali u državnoj školi.

Kad smo već kod diploma... ja bih diplome ukinuo i uveo neku instituciju koja će izdavati certifikate da neko nešto zna. Smatram da je to neuporedivo bolje rešenje od diploma. Škole bi mogle da budu jedna od opcijâ gde neko može da uči (ali da isto tako ljudi mogu i da uče i preko Interneta ili kući ili da imaju samo privatne časove), ali da ne izdaju nikakve diplome (osim možda u svrhu da bi rekli nekom štabi trebalo da popravi), nego kada neko nauči nešto, da može da kontaktira instituciju zaduženu za izdavanje certifikata, da polaže ispit i da dobije cetifikat za to što zna.

Da se vratimo na diskusiju o hirurzima... slažem se sa time da bi oni trebalo da imaju veću platu od nekog ko na poslu ne gleda svašta, ali nisu oni jedini koji gledaju svašta... i mnoge čistačice po bolnicama gledaju svašta i izlažu se riziku da pokupe neku zarazu, pa nek se i čistačicama to onda računa... znači, ne kažem ja da imaju istu platu, ali da se i njima to računa.

Onaj koji je učio je učio da ne bi morao da kopa sutra, to jest da bi mogao da radi poslove koji nisu fizički naporni. Kada bi svi radili jednako naporan posao, onda bi i mogao da prođe argument da onaj koji je više učio i zaslužuje veću platu... ali ako neko na poslu samo pije kafe i javlja se na telefon, on ne zaslužuje nekoliko puta veću platu od nekog rudara koji ceo dan kopa u rudniku, bez obzira ko je koliko obrazovan... nego neka se sve uzme u obzir... i koliko je neko učio i koliko je para dao za školovanje i koliko mu je posao naporan.

[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 10.11.2012. u 18:51 GMT+1]


Ti si se tako nalupetao, bas si dao masti na volju.

Ajde da krenemo od hirurga i violinistinje. Da li ti je na pamet mozda palo da, vrsenje neke profesionalne delatnosti nosi za sobom odredjenu odgovornost/opasnost? Zapinje i violinistinja, zapinje i hirurg. Ako prva lose odsvira propade koncert, ako hirurg lose "odsvira" propade zivot, u boljem slucaju bice naruseno zdravlje pacijenta. Ne bih da omalovazavam niciji rad ni profesiju ali pricam o odgovornosti. Lekar ako se nadje slucajno npr. na mestu udesa i napravi se "blesav" i ne pruzi pomoc krivicno odgovara. Odredjena odgovornost/opasnost u vrsenju neke delatnosti je ono sto se placa vise kao i potraznja za nekom vestinom, znanjem ili kombinacija svega. Veca odgovornost za sobom vuce i vece znanje. Isto tako dirigent ima verovatno vecu platu od violiniste u orkestru. E sad, da su svi placeni onako kako bi trebalo (i vise i manje) nisu definitivno i zato smo delom tu gde jesmo.

Dalje, ukidanje diploma/fakulteta i "sam svoj majstor" varijanta. Mnogi ljudi kad zavrse fakultete sa svim vezbama i predavanjima, i napolju a pogotovo ovde nisu zaokruzili skroz "sliku", vec su tek dobili "kartu" za ulazak u datu naucnu oblast. Kako mislis onda da sam sve od kuce naucis? Imaju i long distance learning varijante za samo odredjene fakultete i za veliku vecinu studenata nisu produktivne.

I sad hit. Znaci fakultet se uci da ne bi morao da kopas? Tj. da ne bi radio fizicki naporan posao? Ti verovatno zamisljas da 90% ljudi sa fakultetom i ozloglasenom diplomom sedi ceo dan i premesta se sa telefona na pasijans i srce kafu. Nismo Japan po produktivnosti ali nije ni ovako definitivno.




[Ovu poruku je menjao Corona dana 11.11.2012. u 03:26 GMT+1]
[ Marcus Naissus @ 11.11.2012. 04:11 ] @
@Corona
Cela ta tvoja poruka se zasniva na izvlačenje onoga što sam ja rekao iz konteksta i izvrtanju onoga što sam rekao.

Lepo sam napisao da navodim samo jedan primer službenice koja ispija kafe po ceo dan i da ne generalizujem ja tu ništa... bio sam prilično jasan da je to jedan primer osobe sa fakultetom koja ne zaslužuje da ima veću platu od fizikalca ako njih dvoje ne rade isto. Takođe sam bio jasan i da osobe sa fakultetom zaslužuju veću platu jer su učili, ali ne da imaju veću platu bez obzira na to koliko oni rade i šta rade, nego da se gleda ko je koliko uložio truda i u obrazovanje, ali i u rad.... i ti onda nakon svega toga dođeš i napišeš neki odgovor kao da sam ja napisao da 90% ljudi sa fakultetom ne radi ništa, iako ja to nisam rekao.

Onda... što se violinistkinje tiče, to sam takođe lepo objasnio. Violinistkinja se za koncert sprema mesecima, pa ne možeš samo da gledaš vreme koje ona provede samo na koncertu. Zbog toga bi ona trebalo da dobije nadoknadu za svoj rad prema trudu koji je uložila. Kako zamišljaš da se ona prehrani ako joj ti samo platiš za par sati mesečno, a ona ostalo vreme provede u vežbanju toga što bi trebalo da svira za tebe i ne može da radi drugi posao? Jeste da hirurg i lekar imaju neke odgovornosti koje violinistkinja nema, ali ta odgovornost nije toliko velika da bi ti violinistkinji za koncert koji mora mesecima da sprema dao manje nego lekaru za par sati rada. Bez obzira da li ti ceniš to što ona svira ili ne, budi čovek i uzmi u obzir koliko truda ona ulaže... ona ne može da radi osam sati dnevno jer to što svira mora prvo da uvežba, a ne možeš ti nekom ko ima doktorat iz violine da daš toliko malu platu da ne može ni račune da poplaća s njom. To nije slučaj čak ni u Srbiji i čak i u Srbiji violinistkinje za koncert od sat vremena dobiju više nego lekar za sat vremena rada jer drugačije zaista ne bi bilo fer prema violinistkinji.

Što se tiče onoga "Kako mislis onda da sam sve od kuce naucis?"... lepo sam objasnio da neko može, na primer, da ima i privatne profesore... škola nije jedino mesto gde ti nešto možeš da naučiš... ako neko kući ima privatne profesore, on može i bolje da nauči to nego u nekoj državnoj školi jer će ti profesori biti fokusirani samo na njega, a ne na još 20-30 njih... za učenje stranog jezika čak nije potrebno da imaš ni profesora jer može da se nauči i bez toga sasvim lepo... Ajde pogledaj malo istoriju... evo, sad je aktuelna ona serija (da budem jasan, ne zasnivam argument na seriji, nego pokušavam da ti navedem jedan primer) Muhteşem Yüzyıl (ili domaći naziv "Sulejman Veličanstveni"), pa pogledaj kako može da se uči i van škole jer tad škole za široke narodne mase nisu postojale, nego su imali privatne profesore... tako je bilo i u Evropi, a tu seriju samo pominjem zbog toga jer je imaš skoro svaki dan na TV, pa možeš da vidiš... ako hoćeš neki noviji primer, pogledaj kako je u U.S. gde je home schooling sasvim normalna stvar... a imaš primer i u Srbiji gde ljudi vanredno polažu nešto, a uče kući... a mogao bi i da razmisliš o tome odakle ljudi u Srbiji znaju strane jezike koje nisu imali u školama... eto, na primer, pomenuta turska serija na TV ipak ima prevod, iako ni u jednoj osnovnoj i srednjoj školi u Srbiji nemaš turski jezik kao predmet, pa opet ljudi nauče, verovao ti ili ne.... možeš da se zapitaš i ko je učio ljude koji su kasnije postali profesori onda kada su državne škole tek otvorene jer tada jednostavno nije bilo nikog sa diplomom državne škole da ih uči, a ne bi bilo smisla da ih uči neko nekompetentan jer bi onda i oni bili nekompetentni da uče druge... Znači, to da neko samo u državnoj školi može da nauči nešto je potpuno netačno, a netačno je i to da ćeš najbolje da naučiš nešto u državnoj školi jer privatni profesor je fokusiran samo na tebe, dok u državnoj školi to nije slučaj.
[ bigkandor @ 11.11.2012. 06:52 ] @
@trol

Nije jasno šta se baviš ličnostima koje učestvuju u temi? Da li se nekom nešto svidja ili ne svidja nije pitanje ove teme već nešto sasvim drugo.

Ali od trola se i ne očekuje da se bavi temom.

Platu od 1000 evra može da dobije čištač klozeta u kapitalističkim državama. E sad, i to je posao za ljude. Medjutim od čistača klozeta se ne očekuje da poseduje neku stručnost pa je za smeh ako neko u tome vidi posebnu vrednost uz (smešnu) platu od 1000 evra.

Ako je neko završio fakultet (bez nameštanja ispita i nepotizma) njemu treba da bude cilj plata od 5-10 hiljada evra i više a ne plata čistača klozeta.

Pozz.
[ newtesla @ 11.11.2012. 08:57 ] @
-Uvesti društveno-koristan rad: spavanje kod kuće, prevoz na posao/hrana/oruđe/HTZ odelo/sve o trošku države, 10-časovno radno vreme, sem nedeljom ili dan po izboru - za svako delo za koje je predviđena uslovna kazna duža od 2 meseca, a zatvorska manja od godinu; prekršioc (a prekršaj bi bio nenajavljeno kašnjenje veće od pola sata) pravo u zatvor. Poslovi: sve što država inače finansira kao javne komunalne delatnosti. Mane: da, bilo bi jadnika koji bi za hranu namerno pravili kršenja propisa, ali bi barem radom vratili državi nešto.

Znaš kad bi ikome palo na pamet sledeći put da krade/štagod da vidi jednu Cecu kako umesto narukvice nosi onaj štap sa šilom i bocka plastične flaše i kese po beogradskim parkovima? Ili da vidi nekog dojučerašnjeg sudiju kako metla sa onom metlom od granja po asfaltu oko Železničke?
[ Nedeljko @ 11.11.2012. 09:54 ] @
@bigkandor aka osvetakana aka kandorus

Pa, idi u te kapitalističke zemlje. No, ima jedan problem, što takvi nikome ne trebaju.

@newtesla

Jesi li siguran da bi Ceca bockala, a ne namerno prekršila pravila ne bi li otišla u zatvor, gde niko neće da je gleda?
[ Marko_L @ 11.11.2012. 11:19 ] @
Citat:
Onda... što se violinistkinje tiče, to sam takođe lepo objasnio. Violinistkinja se za koncert sprema mesecima, pa ne možeš samo da gledaš vreme koje ona provede samo na koncertu. Zbog toga bi ona trebalo da dobije nadoknadu za svoj rad prema trudu koji je uložila. Kako zamišljaš da se ona prehrani ako joj ti samo platiš za par sati mesečno, a ona ostalo vreme provede u vežbanju toga što bi trebalo da svira za tebe i ne može da radi drugi posao? Jeste da hirurg i lekar imaju neke odgovornosti koje violinistkinja nema, ali ta odgovornost nije toliko velika da bi ti violinistkinji za koncert koji mora mesecima da sprema dao manje nego lekaru za par sati rada. Bez obzira da li ti ceniš to što ona svira ili ne, budi čovek i uzmi u obzir koliko truda ona ulaže... ona ne može da radi osam sati dnevno jer to što svira mora prvo da uvežba, a ne možeš ti nekom ko ima doktorat iz violine da daš toliko malu platu da ne može ni račune da poplaća s njom. To nije slučaj čak ni u Srbiji i čak i u Srbiji violinistkinje za koncert od sat vremena dobiju više nego lekar za sat vremena rada jer drugačije zaista ne bi bilo fer prema violinistkinji.

Da li ti normalan da te čovek lepo pita ? Šta se dešava kada violinistkinja pogrešno odsvira nekoliko nota ? Ništa, ogromna većina neće to ni primetiti. A šta se dešava kada hirurg napravi nekoliko pogrešnih poteza prilikom hirurške intervencije ? Čovek umire. Šta je rezultat rada violinistiknje ? Da se nekoliko ljudi zabavi. A šta je rezultat rada hirurga ? Spašavanje ljudskog života. Ako je tebi nije baš toliko velika razlika između nečega što niko neće primetiti i umiranja, kao i zabave i spašavanja života, onda bratac lepo odeš kod psihijatra da utvrde šta nije u redu sa tobom, pa onda polako.

Uostalom, sledeći put kad te nešto zaboli, zašto lepo ne odeš kod violinistkinje da ti prepiše terapiju. Mislim, ionako nije velika razlika, jel.
[ bigkandor @ 11.11.2012. 11:44 ] @
Citat:
@Nedeljko

idi u te kapitalističke zemlje.

Nacional-socijalisti su počeli da proteruju neistomišljenike i to traje poduže vreme. No sve se to olupalo i lupa o glavu. Ipak do danas nisu ništa naučili.

Taj tvoj model sigurno nije rešenje pitanja ove teme jer:

Proterivanje ljudi sigurno neće rešiti ekonomske probleme države.
Proterivanje ljudi sigurno neće smanjiti korupciju i nepotizam.
Proterivanje ljudi sigurno neće smanjiti kriminal.
Proterivanje ljudi sigurno neće dovesti u red pravni sistem.

Proterivanje ljudi sigurno ne vodi ničemu normalnom.


Da proterivanje ljudi neće rešiti navedene probleme vidi se recimo po obimu železničkog prometa pre i posle "akcije proteraj" ili bilo kojem drugom ekonomskom pokazatelju.

Pozz.
[ Nedeljko @ 11.11.2012. 11:59 ] @
Ovo je poseban biser:
Citat:
bigkandor: Ako na jednoj strani imaš obespravljenog i (bednom platom od 500 evra) poniženog radnika, uz ogroman broj nezaposlenih tu se ne može govoriti o kapitalizmu. Kapitalizam nije iscedjivanje radnika do poslednje kapi krvi već uredjeno društvo u kome funkcioniše ekonomija, tržište i pravni sistem.

Ovo je ništa drugo do istorijska slika liberalnog kapitalizma, sa kojim su SAD raskrstile tek 30-tih godina XX veka. Radnici su radili i po šesnaest sati za malo hleba dok ne umru. Kakva penzija, kakvo zdravstveno osiguranje.

No, obzirom na ovakve tvoje stavove
Citat:
kandorus: Motiv akcija i posledica su suština ljudskog ponašanja. Nema akcije bez motiva, nema koncepta bez motiva, nema boga bez motiva. Motiv je samo jedan, primaran, iskonski, MATERIJALNO BLAGOSTANJE - nažderati se i preživati, napuniti džepove zlatom i dragim kamenjem, prisvojiti sve ženke iz čopora.

neće biti da si mnogo zabrinut za druge i njihovu državu. Pali tamo gde je tebi bolje. Takvi su u bilo kojoj zemlji deo problema, a ne rešenja.
[ bigkandor @ 11.11.2012. 12:08 ] @
Zahvaljujem onom ko mi je dao minus za odgovor

Citat:
Proterivanje ljudi sigurno neće rešiti ekonomske probleme države.
Proterivanje ljudi sigurno neće smanjiti korupciju i nepotizam.
Proterivanje ljudi sigurno neće smanjiti kriminal.
Proterivanje ljudi sigurno neće dovesti u red pravni sistem.

Proterivanje ljudi sigurno ne vodi ničemu normalnom.

u kome sam osporio da je proterivanje ljudi rešenje bilo kakvih ekonomsko/pravnih problema države

i pozivam da to obrazloži.


Pozz.


@Nedeljko

Zašto troluješ temu? Citiran komentar nema veze sa ovom temom sa mnom ili bilo čime.

Citat:
Pali tamo gde je tebi bolje.

Već je rečeno da proterivanje ljudi ne vodi ničemu.

Ipak ti ponavljaš poziv na proterivanje. Kako obrazlažeš da se proterivanjem ljudi mogu rešiti problemi ekonomsko/pravnog sistema?
[ newtesla @ 11.11.2012. 13:47 ] @
Citat:
Nedeljko:Jesi li siguran da bi Ceca bockala, a ne namerno prekršila pravila ne bi li otišla u zatvor, gde niko neće da je gleda?


Neđeljko, care :) pa ja da sam neki pravedni sudija: pa ja bih jedva čekao da ona prekrši još nešto i ode u pravi tvorza: to bi bio takav jasan pokazatelj i signal da su svi jednaki pred zakonom! plus što stvarno mislim da nema šanse da bi zgrešila milimetar: s jedne strane topao krevet, deca i đakuzi - s druge hladna daska i goli šofer-lezbosi, sa akcentom na S/M plaisir :D

edit: Iz veoma dobro obaveštenih krugova saznajem da trenutno bar 20% zatvorenika nije u svojim ćelijama, nego negde na svežijem vazduhu...
[ boyan3001 @ 11.11.2012. 14:02 ] @
Maknes lopove sa pozicija i vlasti i sve ce odma da svane. Samo sto je to potpuno nerealan scenario legalno. A bogami i nelegalno je pod velikim pitanjem.
[ Nedeljko @ 11.11.2012. 15:33 ] @
Citat:
bigkandor: Citiran komentar nema veze sa ovom temom sa mnom ili bilo čime.

O, da trolčino, naročito nema veze s tobom koji si ga napisao. Hteo bi da se ovde uglaviš negde gde bi te zasipali parama bez ikakvog osnova i onda ti je kriv đavo za sve, pa izmišljaš neku brigu za domovinu.
[ bigkandor @ 11.11.2012. 16:14 ] @
Trolčino opet troluješ. To ti je omiljen alat kad upadneš u sopstvene nebuloze.

Kao rešenje teme "Predlog promena koje su potrebne Srbiji?" predložio si proterivanje neistomišljenika:
Citat:
Nedeljko

idi u te kapitalističke zemlje


Na to sam te pitao da obrazložiš kako ćeš rešiti ekonsko/pravne probleme proterivanjem neistomišljenika?

Umesto odgovora ti izvrdavaš troluješ itd.

Ali dobro, bar si izostavio proterivanje pa napreduješ. Samo hrabro biće nešto od tebe.


I usput, djavo ne postoji.

I ne izmišljam ništa
Citat:
Nedeljko

izmišljaš neku brigu za domovinu.

jer nisam pomenuo da se brinem za bilo šta. To je tvoja izmišljotina po ko zna koji put.

A kad si TI već pomenuo domovinu moram da ti napomenem da ta kategorija u mojim razmišljnjima ne postoji. Mene ne plaćaju da vršim propagandu pa se ne osećam obaveznim. Postoji država a to je nešto drugo. U tom stilu i pišem. Domovimu ostavljam onima kojima je svest na nivou romantizma.


Pozz.

PS. Nemoj da me cimaš s gluposti. Ako nemaš šta pametno napisati okani me se.
[ Nedeljko @ 11.11.2012. 16:27 ] @
Sličan si Kobasi, kome je ceo svet kriv zbog njegove nesposobnosti.
[ Corona @ 11.11.2012. 19:07 ] @
Na prethodno sam ti vec odgovorio.

Citat:
Marcus Naissus:
Što se tiče onoga "Kako mislis onda da sam sve od kuce naucis?"... lepo sam objasnio da neko može, na primer, da ima i privatne profesore... škola nije jedino mesto gde ti nešto možeš da naučiš... ako neko kući ima privatne profesore, on može i bolje da nauči to nego u nekoj državnoj školi jer će ti profesori biti fokusirani samo na njega, a ne na još 20-30 njih... za učenje stranog jezika čak nije potrebno da imaš ni profesora jer može da se nauči i bez toga sasvim lepo... Ajde pogledaj malo istoriju... evo, sad je aktuelna ona serija (da budem jasan, ne zasnivam argument na seriji, nego pokušavam da ti navedem jedan primer) Muhteşem Yüzyıl (ili domaći naziv "Sulejman Veličanstveni"), pa pogledaj kako može da se uči i van škole jer tad škole za široke narodne mase nisu postojale, nego su imali privatne profesore... tako je bilo i u Evropi, a tu seriju samo pominjem zbog toga jer je imaš skoro svaki dan na TV, pa možeš da vidiš... ako hoćeš neki noviji primer, pogledaj kako je u U.S. gde je home schooling sasvim normalna stvar... a imaš primer i u Srbiji gde ljudi vanredno polažu nešto, a uče kući... a mogao bi i da razmisliš o tome odakle ljudi u Srbiji znaju strane jezike koje nisu imali u školama... eto, na primer, pomenuta turska serija na TV ipak ima prevod, iako ni u jednoj osnovnoj i srednjoj školi u Srbiji nemaš turski jezik kao predmet, pa opet ljudi nauče, verovao ti ili ne.... možeš da se zapitaš i ko je učio ljude koji su kasnije postali profesori onda kada su državne škole tek otvorene jer tada jednostavno nije bilo nikog sa diplomom državne škole da ih uči, a ne bi bilo smisla da ih uči neko nekompetentan jer bi onda i oni bili nekompetentni da uče druge... Znači, to da neko samo u državnoj školi može da nauči nešto je potpuno netačno, a netačno je i to da ćeš najbolje da naučiš nešto u državnoj školi jer privatni profesor je fokusiran samo na tebe, dok u državnoj školi to nije slučaj.


Ti ili imas 15 godina, ili si violinista/violonista od 15 godina/Sulejman Velicanstveni ili si trol najblaze receno. Znaci dosao si na genijalnu ideju da tebi profesori dolaze na noge da te uce, kazes vise se fokusiraju na studenta. Ajde!? Ako si Sulejman ti slobodno plati ceo Harvard za tako nesto, posto drzava jedva uspeva da finansira fakultete. Ali dobro, ti ako imas da platis takvo klacenje samo izvoli pa plati jedno 40 profesora da ti daju privatne casove. Kako se toga niko nije setio... Naucices ti sam kuci i engleski i gitaru i da programiras, ali ce ti trebati bar 3x vise vremena.
[ Predrag Supurovic @ 11.11.2012. 19:30 ] @
SRbiji su potrebne demokratske promene.

A otkako je sveta i veka demokratske promene su uvek bile krvave, počev od francuske revolucije pa do recimo Rumunije.

Dok ne padne krv pljačkaša na državnom nivou, ništa se neće promeniti.


[ Marcus Naissus @ 12.11.2012. 01:34 ] @
Citat:
Marko_L:
Da li ti normalan da te čovek lepo pita ? Šta se dešava kada violinistkinja pogrešno odsvira nekoliko nota ? Ništa, ogromna većina neće to ni primetiti. A šta se dešava kada hirurg napravi nekoliko pogrešnih poteza prilikom hirurške intervencije ? Čovek umire. Šta je rezultat rada violinistiknje ? Da se nekoliko ljudi zabavi.

To što niko neće da umre ako violinistkinja pogrešno odsvira neku notu ne znači da ona tebi treba da ti svira za "kolko joj baciš".

Da ponovim šta sam napisao u poruci na koju si odgovorio: Bez obzira da li ti ceniš to što ona svira ili ne, budi čovek i uzmi u obzir koliko truda ona ulaže... ona ne može da radi osam sati dnevno jer to što svira mora prvo da uvežba, a ne možeš ti nekom ko ima doktorat iz violine da daš toliko malu platu da ne može ni račune da poplaća s njom. To nije slučaj čak ni u Srbiji i čak i u Srbiji violinistkinje za koncert od sat vremena dobiju više nego lekar za sat vremena rada jer drugačije zaista ne bi bilo fer prema violinistkinji.

Ako ona ceo mesec potroši na spremanje koncerta od sat vremena, ne možeš ti njoj da platiš samo neku prosečnu cenu za sat vremena rada jer bi onda ispalo da joj ti za mesec dana plaćaš toliko, a nikako ne bi bilo fer da ti osobi koja ima doktorat iz violine mesečno plaćaš manju platu nego najobičnijem fizikalcu.

Ako ona ima doktorat iz violine, ona nije ništa manje školovana od doktora medicine, a lekar ne mora da se priprema mesec dana pre svakog pregleda i on može da radi osam sati dnevno, a isto tako ni hirurg ne mora pre svake operacije da se priprema mesec dana, tako da kada se njemu plaća za sat vremena rada, to je sat vremena rada, a violinistkinji kada plaćaš za koncert od sat vremena nije samo sat vremena rada jer je ona to morala ko zna koliko dugo da sprema, pa zbog toga zaslužuje i neku naknadu jer je uložila vreme da spremi taj koncert.


Citat:
Corona:
Ti ili imas 15 godina, ili si violinista/violonista od 15 godina/Sulejman Velicanstveni

Pa ako ti misliš da ja imam samo 15 godina, onda ja ne znam kako to drugačije da shvatim osim kao kompliment... evo i zašto... ako je neko violinista, onda on ima i dosta manje slobodnog vremena, a ako neko sa dosta manje slobodnog vremena nego što većina ljudi ima uspe da stekne toliko obrazovanje, a toliko je mlad, šta onda to znači?

Što se Sulejmana tiče, bez obzira da li se on nekom sviđa ili ne, ne može da kaže da on nije bio vrlo obrazovan. Ako ne veruješ, uzmi neku enciklopediju i pročitaj nešto o njemu.

Da se razumemo... ja nisam pisao ni da sam violinista, niti sam se poredio sa njime... to su tvoje reči... time što pokušavaš da me predstaviš mnogo mlađim nego što jesam nećeš da me isprovociraš jer nisi razmislio šta bi ono što si napisao ustvari značilo. :D

Citat:
Corona:
trol najblaze receno

Izvolte pa proveri koliko violinistkinje dobijaju za koncert od sat vremena. Naravno da će da budu daleko više plaćene nego neki lekar za sat vremena jer su i više truda uložile. Svidelo se to tebi ili ne, to je jednostavno tako (proveri slobodno) i na zapadu i u Srbiji. Ja sam samo objašnjavao zašto je to tako.

Citat:
Corona:
Znaci dosao si na genijalnu ideju da tebi profesori dolaze na noge da te uce, kazes vise se fokusiraju na studenta. Ajde!?

Naravno da će više da se fokusiraju ako imaju samo jednog studenta, nego ako moraju istovremeno da uče 20-30 njih.

Ako neko može da priušti privatne profesore, to mu je i najbolja opcija za školovanje.

Citat:
Corona:
drzava jedva uspeva da finansira fakultete

Ja uopšte nisam rekao da država finansira da profesori idu po kućama, nego da postoji i opcija da neko ima privatne profesore (znači, pričao sam o nečemu što već postoji) koji će da ga uče, pa da posle samo polaže ispite.

Citat:
Corona:
Ali dobro, ti ako imas da platis takvo klacenje samo izvoli pa plati jedno 40 profesora da ti daju privatne casove. Kako se toga niko nije setio...

Nije tačno da se niko toga nije setio... jako puno ljudi se školovalo na taj način i kroz istoriju (dok državne škole nisu postojale, tako su se uglavnom i školovali ljudi koji su mogli da plaćaju privatne profesore), a i danas se mnogi na taj način školuju (ako imaju da plate).

Nisu svi bili nepismeni i neobrazovani dok se neko nije setio da naprvi državnu školu. Pa ko bi onda učio te ljude koji su predavali po tim prvim državnim školama?
Citat:
Corona:
Naucices ti sam kuci i engleski i gitaru i da programiras, ali ce ti trebati bar 3x vise vremena.

Trebaće mu više vremena da nauči samo u slučaju da ne zna ni šta bi on to trebalo da uči, niti odakle da počne, niti gde da nađe to, niti kako da uči.

Što se učenja jezika tiče, pre će neko da nauči strani jezik po chatovima i kroz gledanje stranih filmova/serija, nego u bilo kojoj državnoj školi iz prostog razloga jer se jezik najlakše uči kroz konverzaciju sa ljudima kojima je taj jezik maternji. Na isti takav način ljudi uče i maternji jezik, samo slušajući druge. Ako neko samo par godina provede svakodnevno komunicirajući na nekom jeziku, naučiće ga mnogo bolje od nekog ko je samo imao časove u osnovnoj i srednjoj školi. Ako ne veruješ, onda pokušaj da objasniš kako to mnogi ljudi koji odu u inostranstvo vrlo brzo progovore strani jezik i bez profesora ili pogledaj koliko jezika govore ljudi koji žive u multietničkim sredinama i koliko im je vremena trebalo da nauče te jezike... nauče da govore neki jezik jednako dobro kao maternji samo slušajući druge, bez nekog "učenja" u učionici.

Za gitaru ili bilo koji instrument bi bilo besmisleno da neko uči bez profesora koji nije fokusiran samo na njega jer čak ni u državnim muzičkim školama to ne uče svi zajedno, nego profesor drži časove svakom učeniku posebno (zakazuju časove svakom posebno... slobodno proveri ako ne veruješ).

Što se programiranja tiče, ono se najlakše uči kroz praksu... znači, ni za to nije najbolje samo da slušaš neka predavanja.

[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 12.11.2012. u 02:56 GMT+1]
[ DusanSukovic @ 12.11.2012. 05:31 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
SRbiji su potrebne demokratske promene.

A otkako je sveta i veka demokratske promene su uvek bile krvave, počev od francuske revolucije pa do recimo Rumunije.

Dok ne padne krv pljačkaša na državnom nivou, ništa se neće promeniti.




Velika je razlika izmedju krvopija i tiranina i lopova, lopovi idu u zatvor, tirani ako se nadje prilika - na gubiliste..
[ plus_minus @ 12.11.2012. 07:40 ] @
Citat:
...a lekar ne mora da se priprema mesec dana pre svakog pregleda...


Hirurzi, ortopedi, lekari se pripremaju i usavršavaju čitavog života. Uvek su u fazi obnove i pripreme i za razliku od violinistkinje koja može i pripita da izađe da struže žice pa još i da improvizuje i da napravi tri puta bolji šou bez greške u takvom stanju, ne mogu baš olako da improvizuju niti da isprobavaju nove metode u hodu.

Nego, mani ti sad hirurge i umetnike na pozornici, ... jesi li ti čuo nekada za pojam offtopic .. ?

Jesi li svestan koliko si iznabadao i koliko tvoje lupetanje i nabadanje veze sa temom nema i koliki si offtopic napravio?

LJudi su u srbiji u velikom problemu, sve veći i veći broj ljudi, a zadnje što nekome treba jeste zelena, nedopravljena trolčina poput tebe.

Znači, ili se ubaci u pravi kolosek, fokusiraj se na diskusiju (na naslov teme) ili raširi svoju mek pozadinu i - stisni zubiće ako rešiš da teraš inat i pokušavaš da budeš pametni govornik koji ima nešto da kaže, jer će krenuti TEK da te prže ovde ako nastaviš ovako.

[Ovu poruku je menjao plus_minus dana 12.11.2012. u 08:56 GMT+1]
[ newtesla @ 12.11.2012. 09:59 ] @
Citat:
plus_minus:  a zadnje što nekome treba jeste zelena, nedopravljena trolčina poput tebe.


:D +1

@marcus naissus: već ti je najmanje jedna tema zatvorena zbog trolovanja: ajde brate miNli, saberi se, pa ispočetka.
====

@datavoyage peđa: Pričam pre par meseci sa jednim vozačem GSP-a ovde, nešto oko uvođenja BusPlus-a i toga da je potpisao novi Aneks po kome mora i da čisti autobus dok je na radnom mestu vozača... kaže, citiram "ne može brate opet motka: motku smo dizali petog oktobra, i dobili ovo: sad mora da radi nož. Minimum nož."

Nisam za nož: je*iga, ali jesam za revoluciju, i vešala: NA SRED TERAZIJA! ...bandere su dovoljno visoke...
[ Predrag Supurovic @ 12.11.2012. 12:53 ] @
newtesla, nama predstoji jedan vrlo bitan demokratski referendum na kome treba da odlučimo da li smo za vešala, streljanje ili giljotinu. Kada to rešimo i sprovedemo, biće nade.
[ Marko_L @ 12.11.2012. 14:37 ] @
Citat:
To što niko neće da umre ako violinistkinja pogrešno odsvira neku notu ne znači da ona tebi treba da ti svira za "kolko joj baciš".

Da ponovim šta sam napisao u poruci na koju si odgovorio: Bez obzira da li ti ceniš to što ona svira ili ne, budi čovek i uzmi u obzir koliko truda ona ulaže... ona ne može da radi osam sati dnevno jer to što svira mora prvo da uvežba, a ne možeš ti nekom ko ima doktorat iz violine da daš toliko malu platu da ne može ni račune da poplaća s njom. To nije slučaj čak ni u Srbiji i čak i u Srbiji violinistkinje za koncert od sat vremena dobiju više nego lekar za sat vremena rada jer drugačije zaista ne bi bilo fer prema violinistkinji.

Ako ona ceo mesec potroši na spremanje koncerta od sat vremena, ne možeš ti njoj da platiš samo neku prosečnu cenu za sat vremena rada jer bi onda ispalo da joj ti za mesec dana plaćaš toliko, a nikako ne bi bilo fer da ti osobi koja ima doktorat iz violine mesečno plaćaš manju platu nego najobičnijem fizikalcu.

U poslu ne postoji fer i nefer, već samo zakon tržišta i cena nečijeg rada je vezana isključivo za ponudu i potražnju, a ne za to koliko se neko školovao i koliko se priprema da bi nešto radio. I ti kao potrošač, pa samim tim i deo tržišta, direktno utičeš na to.

Evo, budi iskren prema sebi pa daj odgovor na sledeće pitanje. Da se kojim slučajem, ne daj bože, nađeš u situaciji da moraš da biraš da li ćeš ići na hiruršku intervencju koja će ti spasiti život ili na nekakav violinistički koncert, gde bi pre otišao, pod pretpostavkom da ne može i jedno i drugo ? E vidiš, većina ljudi bi, kao i ti, svakako pre odabrali ovo prvo, pa samim tim hirurzi više zarađuju od violinista. Isto tako i za fizičkog radnika. Ako pitaš većinu ljudi da li bi pre dali pare da sazidaju sebi kuću ili da odu na koncert, odabrali bi ovo prvo. Znači i fizikalac na građevini će zbog toga zarađivati više od violiniste. Da li je to fer, nebitno je, već je bitno gde ljudi mahom žele da investiraju svoj novac. Znači, onog dana kada većini ljudi bude bilo bitnije da odu na koncert, nego da spašavaju sebi život ili sazidaju kuću, tada će i taj violinista zarađivati nekoliko puta više nego hirurzi i fizički radnici zajedno. Vrlo prosta računica.

Dakle, takve stvari trebaš da uzmeš u obzir prilikom odabira karijere. Ako je situacija na tržištu takva da se zna da se violinisti plaćaju manje od fizičkog radnika (ne znam da li je situacija stvarno takva ili ne, ali navodim čisto primera radi), a ti svesno odabereš da se ipak baviš time, onda je krivica za lošu zaradu na tebi, a ne nekom drugom. I ne možeš zbog toga tražiti da se ograniče oni čija su zanimanja više plaćena, samo da bi se ti osećao bolje.

To bi bilo isto kao da hoćeš da se baviš proizvodnjom i prodajom grejalica, a odabereš da taj biznis radiš u sred Afrike i onda kukaš kako ti posao ne ide i kako to nije fer, jer ti ulažeš mnogo para i vremena da bi napravio te grejalice. Pa šta treba, da se nekim dekretima zabrani ostalima da proizvode bilo šta, samo da bi ti mogao da prodaš neku grejalicu. A i onda ne bi imao posla, jer na tom tržištu grejalice jednostavno nisu potrebne. Isto tako ti je i za violiniste. Možeš ti da ograničiš platu hirurga na minimalac, i šta misliš, da bi odjednom svi pohrlili da slušaju koncerte ? Ne, samo bi dobio to da hirurzi manje ozbiljno shvataju taj posao, kao i da se manje ljudi školuje za hirurge jer bi to postalo neperspektivno zanimanje. A violinistima to ne bi ama baš ništa pomoglo, sve dok ima drugih stvari u koje će ljudi radije uložiti novac, pa bi violinista i dalje bio na istom.

Tako da mani te priče o tome ko koliko truda ulaže i koliko težak posao radi, jer to ponajmanje utiče na to koliko će neko biti plaćen. Mnogo je bitnije u šta se taj trud ulaže i da li se radi o zanimanju koje je traženo na tržištu ili ne.
[ Nedeljko @ 12.11.2012. 15:18 ] @
Konji rade ceo dan za malo zobi. Toliko o nagradi za uloženi trud.
[ bigkandor @ 12.11.2012. 15:53 ] @
A koliko tebe plaćaju za sve te poruke? Stiče se utisak da si na forumu medju "najnakačenijima".

I da, obrazloži onaj tvoj predlog o proterivanju.


Pozz.
[ Marcus Naissus @ 12.11.2012. 16:51 ] @
@plus_minus
Ja niti "trolujem", niti "lupetam", nego pišem zašto violinistkinje za koncert od sat vremena VEĆ DOBIJAJU VIŠE nego neki lekar (to što sam napisao je realnost), a ti ako ne veruješ, izvolte pa PROVERI SLOBODNO. To što ti pišeš u stilu "lekar ovo, violinistkinja ono" ne može da bude razlog da se violinistkinji smanji honorar za sat vremena sviranja jer ne pričamo o istoj količini rada (ona se za koncert nekad priprema i mesecima, a lekar ne mora pred svaki pregled da se priprema)... Uzgred, nije tačno da violinistkinja može da izađe pijana i da počne da se zeza u sred koncerta (time bi ona završila svoju karijeru)... prestani da omalovažavaš violinistkinje i budi malo pristojiniji.

A i nije nikakav "offtopic" da na temi o predlozima za poboljšanje života u Srbiji predlažem da ljudi imaju plate proporcijalne trudu koji ulažu kroz obrazovanje i trudu koji ulažu u sâm rad.

@newtesla
Isto važi i za tebe... ako ne veruješ, izvolte pa proveri, a ne samo da počneš da napadaš nekog. Što se one druge teme tiče, ono što sam tamo napisao je takođe tačno (slobodno proveri) ali ti si uporno bez ikakvih argumenata tvrdio da nije jer ti je izgleda bilo teško da poveruješ da GPU radi neke stvari efikasnije od CPU. Tako da jedino za tebe i tvog drugara plus_minusa može da se kaže da trolujete jer bez ikakvih argumenata tvdite nešto što nema veze sa realnim stanjem stvari i omalovažavate druge.

Citat:
Marko_L: E vidiš, većina ljudi bi, kao i ti, svakako pre odabrali ovo prvo, pa samim tim hirurzi više zarađuju od violinista. Isto tako i za fizičkog radnika. Ako pitaš većinu ljudi da li bi pre dali pare da sazidaju sebi kuću ili da odu na koncert, odabrali bi ovo prvo. Znači i fizikalac na građevini će zbog toga zarađivati više od violiniste. Da li je to fer, nebitno je, već je bitno gde ljudi mahom žele da investiraju svoj novac.

Stvarno, čoveče, nemoj da zasnivaš argumente na nagađanju ko koliko zarađuje, nego uzmi i proveri. Jeste da je nekom važnije da sazida kuću ili da ode na operaciju, ali to ne znači ni da lekari i fizički radnici zarađuju više od violiniste jer ti poslovi nisu slični. Organizator koncerta može da proda i stotine karata i da od toga isplati honorar violinistkinji, a ako zida kuću ili ako plaća nekom da ga leči privatno, onda ceo honorar samo iz svog džepa daje, tako da to nikako ne može da bude isto.

Da ne citiram sad ono što si dalje napisao... ukratko ću samo da ti odgovorim na to... ja sam lepo napisao da se prilikom određivanja plate nekome (bilo da je fizički radnik, lekar, stolar ili nepto drugo) u obzir uzme i njegovo obrazovanje i koliko on truda ulaže u posao i koliki on profit donosi firmi i ostalo (što je relevantno), da bi ljudi bili adekvatno plaćeni za svoj trud, a ne da neko od tuđeg rada zgrće milijarde dok ljudi koji za njega rade primaju minimalac ili da ne bi neka službenica imala ogromnu platu ako samo igra igrice na poslu (ne kažem da su sve službenice takve, ali postoje i takve) ili da ne može neki lekar da traži honorar koji daleko prevazilazi trud koji je on uložio u nešto samo zato jer vidi da je nekom hitno. Objasnio sam i zašto violinistkinja za koncert od sat vremena dobije (znači, već dobija) veći honorar nego neki lekar za sat vremena rada jer se tu gleda i ko koliko truda ulaže, a i ekonomska računica... tako da je fer to što ona ima veći honorar za taj koncert nego neko kome je sat rada samo jedan sat rada (to jest neko ko ne mora da se piprema po mesec dana da bi radio par sati kao što ona mora da se priprema za taj koncert)... znači, to je bio jedan primer.

Citat:
Nedeljko: Konji rade ceo dan za malo zobi. Toliko o nagradi za uloženi trud.

Ali ljudi nisu konji. Radnik koji u nekoj firmi radi za minimalac nije vlasništvo firme i nije u redu da on dobije mnogo manju platu od onoga što je realno zaradio toj firmi.
[ Kobasa @ 12.11.2012. 19:51 ] @
Citat:
Nedeljko: Sličan si Kobasi, kome je ceo svet kriv zbog njegove nesposobnosti.

Ti trolčino SJAšI MI S KOBASE!
Dokaži da sam ja nesposoban! Dokazi to sto si rekao! U suprotnom samo si još jednom
pokazao koliki si trol.

I to bi svima trebalo da bude jasno ovde! Svaku temu miniras! Sve izvlačiš iz konteksta,
Svadjaš se sa sagovornicima, pominješ zatvore i to sta bi ti tim sagovornicima radio da se ti pitas
valjda u nadi da ces nekog uplašiti (plašiš mečku rešetom) i da ce sagovornik odustati od rasprave
kad se to ne desi onda krenes da provociras sagovornika i da trazis da ti citira ono sto si ti rekao
na prethodnoj strani, što se moze videti-procitati svakoj temi gde smo vodili raspravu, zatim kad
to ne uspe onda krenes da vredjas. E, a kad onda sagovornik adekvatno odgovori tvojim uvredama
onda nastupa flighter_022 koji pobrise postove koje je tvoj protivnik napisao, sa
obrazlozenjem - offtopic! A tvoje postove ostavi i onda ispadne kao ti si odgovorio i kraj
+ zaključa temu.

A ja znam da ce i ovaj post tako zavrsiti, ali nema veze, dok ga flighter_022 ne obrise
neko ce ga vec procitati - bice mu predoceno sa kim ima posla.
[ Nedeljko @ 12.11.2012. 21:17 ] @
Citat:
Kobasa: Dokaži da sam ja nesposoban!

Svako sam dokazuje svoju (ne)sposobnost. Šta ja ima da ti je dokazujem. Sam sve pokazuješ. Da si sposoban, ti bi sa svojim sposobnostima nešto uradio, a ne bi mrzeo ceo svet oko sebe.
Citat:
Marcus Naissus: Ali ljudi nisu konji. Radnik koji u nekoj firmi radi za minimalac nije vlasništvo firme i nije u redu da on dobije mnogo manju platu od onoga što je realno zaradio toj firmi.

Kako koji ljudi. Bilo u redu ili ne, život je takav. Bil Gejts je održao predavanje u jednoj srednjoj školi o 11 pravila koja neće naučiti u školi. Jedno je glasilo: "život nije fer. Navikni se na to".
[ Predrag Supurovic @ 12.11.2012. 22:10 ] @
Citat:
Marko_L:
U poslu ne postoji fer i nefer, već samo zakon tržišta i cena nečijeg rada je vezana isključivo za ponudu i potražnju, a ne za to koliko se neko školovao i koliko se priprema da bi nešto radio. I ti kao potrošač, pa samim tim i deo tržišta, direktno utičeš na to.


Zakon tržišta ne važi baš kada se ne radi o robi ili uslugam akoje ljudi moraju da kupe. Niko ne mra da ide da sluša koncert ali kod lekara mora, kad tad...

Zakon tržišta obično zastupaju liberali koji se po pravilu graniče sa fašistima. Njihova deviza je: ko može super, a ko ne može nek crkne.
[ bigkandor @ 12.11.2012. 23:28 ] @
Hoćeš da kažeš da hleb treba da bude jeftin? Pa dobro, uvek je bio jeftin još od SFRJ.

To je jedno rešenje.

Ali da li se tako pomaže socijalno ugroženima? Hleb je po istoj ceni za sve pa i za one koji imaju novaca da plate tržišnu vrednost hleba. Da li još uvek misliš da se dampiranjem cena robama i uslugama koje su svima potrebne postiže nešto?

Onda evo drugi primer: struja je jeftina ali je na isti način plaćaju i bogati i socijalno ugroženi.

Da li je dovoljno primera ili da navedem još neki?

Hoću da kažem, ako neko hoće državu koja brine o gradjanima onda se to radi tako što socijalno pravedna država finansira ugrožene gradjana direktno a ne tako što svima obezbedjuje jeftino neke robe i usluge. Ako se samo dampiraju cene roba i usluga time se novac direktno preliva u džep bogatih.

Verovatno ste čuli za relativno visoke novčane naknade koje se isplaćuju nezaposlenima u bogatim kapitalističkim državama. A u siromašnim državama toga nema. Zašto? Zato što su siromašne? A kako te "siromašne" države mogu da nameštenim tenderima prelivaju novac u džepove bogatih a taj novac je namenjem recimo za izgradnju stanova socijalno ugroženih lica?

Kobajagi se iskopaju temelji, ministri se slikaju kako zabacuju lopatu ili ašov a posle toga, kad se novac podeli, sve staje. Novac ispario, zgrada nema.

Taj novac koji se pacovskim kanalima preliva u džepove kvazi kapitalista je trebalo direktno podeliti socijalno ugroženima kao što se to i radi u normalnim državama. Nemaš posao? Dobro, socijalna nadoknada 400-500 evra. I to dodje jeftinije za državu i novac stigne baš u ruke onima kojima je potreban. Nema lažnih tendera, nema slikanja ali gradjani dobiju ono što im pripada.

Dakle, i u siromašnim državama ima dovoljno novca za potrebe ugroženih. Problem je sprega država-korupcija-kriminal.
[ dragancesu @ 13.11.2012. 06:47 ] @
Nama treba ozbiljna drzava, para ima, samo su lose rasporedjene ili ih onaj ko moze rasporedjuje sebi ako moze

Ova tema je vrlo interesantna pa kad sam sa kolegama pricao komentari su otpilike: bogati smo, koliko se krade jos dosta imamo

Ne mozemo mi da se merimo sa bogatim drzavama, oni imaju fondove za kriticne situacije i to koriste. Amerika (mada ni drugi ne zaostaju), zna koliko moze da se "pusti" nezaposlenost, kad predje kriticnu cifru onda se nesto promeni, npr snize kamate i ljudi krenu da rade svoj biznis, mnogi ce da propadnu, ali to je vec normalno jer vremenom opet dolazi recesija...

A gde su pare, pa samo treba naplatiti poreze. Znam da je to malo teze jer je dosta pusteno pa da se sad krene punom parom ne bi valjalo... Ali bice jednog dana... Recimo tv pretplata, zakonom obavezna, a neko pusta da mnogi ne placaju. To izaziva nezadovoljstvo jer je nepravedno/nepravicno. Neko se smeje, neko ispadne budala. E, to ne moze u ozbiljnoj drzavi. Zakon mora biti jednak za sve. Svi zakoni.

A i cena hrane je politika. Hrana mora da bude jeftina da se narod ne buni. Zato u eu postoje subvencije za poljoprivredu. Kad nisi gladan zadovoljan si. Kad si gladan lako se bunis. Osnovne potrebe su hrana, oblacenje, stanovanje. Bez svega ostalog moze