[ ivan malesevic @ 10.11.2012. 14:45 ] @
Pozdrav svima dali neko moze da mi kaze gde mogu skinuti pic basic sa compilerom ili micro cod studio.znam basic do nekle pa pa da probam uradaditi nesto sa njim.
[ reiser @ 10.11.2012. 14:45 ] @
http://www.mikroe.com/
[ ivan malesevic @ 10.11.2012. 15:02 ] @
aha,al dal mogu dobiti direktno sta da skinem jer ovde ima dosta njih.hvala
[ Stefanović Nikola @ 10.11.2012. 15:29 ] @
Ako znate za koji programski jezik i za koju familiju mikrokontrolera hoćete kompajler onda ima tačno jedan. Prema tome najbolje da pogledate još jednom link.
[ ivan malesevic @ 10.11.2012. 15:34 ] @
Sa pic 16f877 zelim nesto uradit dali mi mozete reci sta da skinem.Hvala
[ Stefanović Nikola @ 10.11.2012. 15:39 ] @
Ovo je link za MikroBasic kompajler za PIC mikrokontrolere
http://www.mikroe.com/mikrobasic/pic/

Ali iz vaših poruka rekao bih da ne pozajete mikrokontrolere, pa vam preporučujem da prvo pročitate knjigu:
http://www.mikroe.com/products...trollers-programming-in-basic/
[ ivan malesevic @ 10.11.2012. 16:05 ] @
dobar savet!!!al ocekujem i na pomoc kao pocetnik!
[ ZAS011 @ 10.11.2012. 16:42 ] @
MikroElektronika ima i svoj forum kada je u pitanju pomoć vezana za njihove kompajlere. Ne mora da si kupac kompajlera da bi dobio pomoć.
[ bogdan.kecman @ 10.11.2012. 16:52 ] @
mikroelektronikin basic nije los ali nikako nije free, tako da mozes da downloadujes samo osakacenu verziju (dovoljna za pocetnike) no mozda te vise zanima da pogledas ensto zasta ovde mozes da dobijes mnogo vise pomoci... uzmes razvojni alat: http://www.elitesecurity.org/t454860-PIC-razvojni-sistem dizajniran za pocetnike od strane kolege sa foruma a uz njega pogledas temu: http://www.elitesecurity.org/t453500-TUTORIJAL-PicBasic-Pro-PICF koja je tutorijal za picbasic uz taj razvojni alat za kompletne pocetnike koji vodi kolega sa foruma .. dosta ljudi ovde na forumu trosi bas taj picbasic (a ne mikrobasic od mikroelektronike, ne znam zasto nit me basic generalno zanima ali to ti je fakat, ako na ovom forumu ocekujes pomoc picbasic je mnogo popularniji pa imas mnogo vise sanse da dobijes odgovor na pitanje) tako da za sitne pare mozes da krenes da ucis .. mislim da ti je to najbolje resenje :)
[ ivan malesevic @ 10.11.2012. 19:05 ] @
nabavio sam ga hvala ekipamako negde zapnem javim se pozdrav svima
[ rsinisa @ 10.11.2012. 19:18 ] @
Citat:
ivan malesevic:
Pozdrav svima dali neko moze da mi kaze gde mogu skinuti pic basic sa compilerom ili micro cod studio.


Kad pogledam ovu poruku, imam utisak da si tražio PBP, ali ako ti ME BASIC pasuje, onda ok.

Pozdrav.
Sinisha

[ ivan malesevic @ 10.11.2012. 20:05 ] @
pic basic ili micro cod sam trazio i nasao oba hvala.
[ ivan malesevic @ 10.11.2012. 20:20 ] @
moze mala pomoc oko ove igracke...
zasto?
trebalo bi da radi kad se stisne taster da se led upali a kad se opet stisne da se ugasi?evo koda mene zanima kako da napravim pausu koja ce cekati da se taster stisne
Code:
Code:
define osc 4
adcon1 = 7

    
    SYMBOL TASTER= PORTe.1
    SYMBOL  LED=PORTc.0
    
      output led
     input taster
    low led
    pocetak:
      if taster= 0 then
     high led
     pause 1000  
    endif
    if taster= 0 then
   
    low led
    pause 1000  
    endif
      goto pocetak

jos par pitanja sa 16f877 zelim nesto da odradim kolko if provera moze stati u pic?al nebi proveravao portove nego brojeve unutar koda

[Ovu poruku je menjao ivan malesevic dana 10.11.2012. u 21:46 GMT+1]
[ PedjaZ @ 10.11.2012. 21:15 ] @
If taster = 0 then
i=i+1
if i/2=int(i/2) then '*
high led
else
low led
end if
if i=10 then i=0
end if

*
ovo mislim da nece raditi kod PBP
uglavnom, ispituje da li je paran broj i ako jeste pali led,
a ako nije gasi led - pogledaj cime to mozes zameniti u PBP

---------------------
Za drugo pitanje...
Jesi li pogledao naredbu CASE?
[ ivan malesevic @ 10.11.2012. 21:21 ] @
mm case provera toooooo,al ne meni treba u programu ako stisnem taster da stane kad ga opet stisnem da nastavi tamo gde je stao,za case proveru moram uvek stiskati taster
[ PedjaZ @ 10.11.2012. 21:41 ] @
odgovor na prvo pitanje
-----------------------
odgovor na drugo pitanje


*******************
Nisi mi jasan.
Prvo sam ti pisao za taster pa onda za ono drugo sto si trazio i dao ti predlog za case.
Nisam ti rekao case za tastere.
Nisi ti mene razumeo.
[ ivan malesevic @ 10.11.2012. 21:49 ] @
Znaci meni ovo treba sa ledicama samo kao proba kako bi to izveo
treba mi sledece
program ide i ako stisnem taster program tu staje,nekrece dalje dok opet nestisnem taster kad ga stisnem program se nastavi dalje odatle gde je i stao,a ako taster nestisnem u nekom vremenskom periodu recimo 1000ms program nastavlja dalje
to bi bila jedna labela na koju bi sa gosubom vracao kada mi ta provera treba
[ ZAS011 @ 10.11.2012. 21:56 ] @
Ivane, za početak, natenane pročitaj uputstvo za PBP, i to onaj deo koji u detalje objašnjava naredbe PBP-a.
Nacrtaj za početak Dijagram Toka (Flow Diagram) tog tvog "programa", pa onda pristupi besomučnom kuckanju samog programa.
Čekanje na pritisak/otpuštanje tastera odradiš sa WHILE/WEND blokom
[ ivan malesevic @ 10.11.2012. 23:10 ] @
zaboravi ja ovo ufff al ne jako
[ ivan malesevic @ 10.11.2012. 23:14 ] @
jer problem da dobijem primer jedan?
[ Darko_zed @ 10.11.2012. 23:46 ] @
ovde imas dosta primera sa resenjima slicno tome sto tebi treba , tako da nije lose prelistati malo temu
http://www.elitesecurity.org/t379951-21#3187438
[ bogdan.kecman @ 11.11.2012. 00:11 ] @
Citat:
ivan malesevic:
treba mi sledece


Vrlo korisno je da za zasebno pitanje pravis zasebnu temu. Ovde si zapoceo temu sa tim kako da dobavis kompajler, kada si nasao kompajler to bi realno bio kraj te teme. Sada imas problem sa tim kako da nesto napravis, za to realno treba da otvoris zasebnu temu. Nije "neophodno" ali je jako korisno

Citat:

program ide i ako stisnem taster program tu staje,nekrece dalje dok opet nestisnem taster kad ga stisnem program se nastavi dalje odatle gde je i stao,a ako taster nestisnem u nekom vremenskom periodu recimo 1000ms program nastavlja dalje
to bi bila jedna labela na koju bi sa gosubom vracao kada mi ta provera treba


najlakse ti je da koristis externi klok i onda kada stisnes taster ukines klok mikrokontroleru i on tu ostane gde je :D

no, da resis to programski mozes ili posle svake naredbe da ispitujes stanje tastera .. nesto tipa

Code:

 a = 10
 gosub proveritaster
 a = a+b+c
 gosub proveritaster
 PORTx = a
 gosub proveritaster
 if PORTz > c then PORTx = 0
 gosub proveritaster
...


sto je cista glupost ..

ono sto treba da uradis je da napravis interapt koji je vezan za taj taster i onda kada stisnes taster mcu ce da skoci u interapt, ti tamo odradis sta vec hoces da odradis (1sec pauza) i onda izadjes iz interapta (kada se zavrsi 1sec delay ili neko stisne taster opet) te samim izlaskom iz interapta program nastavlja "gde je stao". bez interapta nemoj ni da pokusavas da resis taj problem

dakle nesto tipa (e sad ja ne cukam basic nego C ali ti je princip isti):
Code:


void _interrupt_ _ISR(void){
  long counter;
  if (interrupt_na_taster){
     counter = 0;
     while (counter < CPU_FREQ/4/2){ //~1sec
         if (PORTBbits.RB0) break;
         counter++;
     }
     clear_interrupt_flag_od_tastera;
  }
  // ... ostatak interrupt rutine
}