[ Almedin @ 12.11.2012. 11:34 ] @
Dakle, koliko je ovo iz naslova bitno ako će se većina vremena provoditi u virtuelnoj mašini?

Na primjer jedan laptop ima I7-3630qm (2,4 - 3,4 GHz, nema VTd), drugi (drugi brand) ima I7-3632qm (2,2 - 3,2 GHz, ima VTd). U ostalome su slični. Ako mi generalno više odgovara ovaj prvi (zbog izgleda, tastature i sl.) koliko bi VTd trebao biti značajan faktor kod izbora.

Pročitao sam teoriju po internetu, interesuju me konkretni podaci ili iskustva.
[ gojnik @ 12.11.2012. 23:22 ] @
Da li je bitno ili ne zavisi od toga za cega ces koristiti taj laptop. Vecini korisnika ce procesor sa VT-x podrskom zadovoljiti sve potrebe. Licno posedujem procesore AMD Phenom II X4 na desktop i Intel Core i3 na laptop racunaru, oba samo sa AMD-v/VT-x podrskom i bez problema izvrsavaju moje virtualizacijske potrebe, a to je pokretanje Windowsa 7. Za virtuelizaciju ti je najbitnije da posedujes dovoljnu kolicinu RAM memorije i to je to, bez minimum 4GB ne razmisljaj o virtuelizaciji mada u zavisnosti od potreba i to ume da bude malo.
[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2012. 23:39 ] @
Koliko mi je poznato (mozda sam van tokova) - ali ni jedan consumerski softver za virtualizaciju (tipa VMWare Player/Workstation, Virtualbox i sl...) ne podrzava VT-d.

Ako planiras da koristis serverski hipervizor (tipa Hyper-V, ESXi, Xen i sl...) onda VT-d moze biti iskoriscen, mada pitanje je da li se mogu postici neki vidni dobitci na workloadu koji se tera na laptopovima...

[ Almedin @ 13.11.2012. 07:03 ] @
Plan je OS koji dodje na laptopu pa na njega Virtualbox ili VMWare.

Znaci, nije prioritet da ima VTd.
[ Almedin @ 13.11.2012. 08:14 ] @
Ova zadnja recenica je trebala da ima upitnik na kraju:)
[ gojnik @ 13.11.2012. 08:45 ] @
Slobodno kupi ovaj laptop koji ti se vise svidja.

Inace Virtualbox podrzava VT-d kako vidim zasad samo na Linux host-u, vise o tome ovde: http://www.virtualbox.org/manual/ch09.html#pcipassthrough
[ nkrgovic @ 13.11.2012. 09:08 ] @
Zar VT-d nije namenjen tome da prosledis hardver direktno guest-u? Tipa, mrezne karte i sl? Ako je to to, a koliko citam jeste, ne vidim kako bi to koristio na laptopu.... Nema ni smisla, nije da ces imati 6 mreznih karti, pa ces jednu da posvetis nekom VM-u u kome ti to treba.

Za razvooj, testiranje i sl. - ne vidim nikakvu prednost.

P.S. Uzmi STO VISE memorije. :D
[ Almedin @ 13.11.2012. 13:11 ] @
Ok, hvala. Sto se tice memorije, 8 GB ce valjda biti dovoljno? Mislim da su svi koje sam gledao imali taj maksimum. Inace, ocekujem da mi virtuelna masina (XP i 7-ca) radi brze nego laptop koji sada najcesce koristim a koji ima dual core 1,7 i 2 GB RAM?
[ Dexic @ 13.11.2012. 14:02 ] @
Zavisi koji konkretan procesor - i koji diskovi, sto je bitnije.
Sve sto koristi interupte unutar masine ce biti sporije - koliko ce se to primetiti zavisi od konkretnog slucaja. Tipa, probao sam da loadujem ogromnu sliku u Photoshopu i da pomeram sto brze mogu layer - CS4 je previse radio listing nekog foldera i skroling unutar VM-a je zbog toga bio sporiji nekoliko puta u odnosu na obicnu masinu sa duplo sporijim procesorom (na obe masine je radio taj "beskorisni" listing, ali se na VM-u oseti).