[ Stefan Markic @ 13.11.2012. 00:55 ] @
Upoređujem specifikacije iPod Toucha 5 i iPhonea 5, i ne kontam zašto oba od 32GB isto koštaju. Zašto je iPod Touch toliko skup, a ne vidim po kom bitnom parametru je bolji od iPhonea?
[ ventura @ 13.11.2012. 01:06 ] @
Zato što kada kupiš iPhone 5 za 299 dolara ti potpisuješ ugovor na 2 godine kojim plaćaš još 85 dolara mesečno telefonskoj kompaniji. Pa te taj iPhone 5 ne košta 300 dolara već preko 2 hiljade dolara.
[ cyofee @ 13.11.2012. 06:12 ] @
iPhone 5 izgleda još nije dostupan bez ugovora, a koštaće skoro sigurno isto kao prethodna generacija tj. $649 za 16GB, $749 za 32GB i $849 za 64GB. Pošto su to američke cene, a oni porez ne uračunaju odmah, cenama treba dodati oko 10%.
[ madamov @ 13.11.2012. 07:03 ] @
U pojedinim evropskim zemljama je dostupan bez ugovora (ja rezervisao jedan komad, javili mi da dođem danas između dva i tri u AppleStore Opera da ga pokupim) od početka prodaje. U Francuskoj iPod Toich kreće od 329 evra, dok iPhone 5 kreće od 660 evra.
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2012. 08:08 ] @
Citat:
cyofee: iPhone 5 izgleda još nije dostupan bez ugovora, a koštaće skoro sigurno isto kao prethodna generacija tj. $649 za 16GB, $749 za 32GB i $849 za 64GB. Pošto su to američke cene, a oni porez ne uračunaju odmah, cenama treba dodati oko 10%.


Mozda nije dostupan u USA bez ugovora, ja sam ga kupio bez problema drugi dan prodaje u DE bez ugovora direktno u Apple radnji.

Cena je bila 680 EUR za 16 GB - i ta cena ukljucuje 19% PDV.
[ superbaka @ 13.11.2012. 21:14 ] @
^^ ti si kupio iPhone?! za tebe?!
[ bakara @ 13.11.2012. 21:19 ] @
Citat:
superbaka: ^^ ti si kupio iPhone?! za tebe?!

Slabo pratis forum...navukao se
I to mu je vec drugi.
[ superbaka @ 13.11.2012. 21:21 ] @
auuuuu, jos ce i Linux da instalira :)
[ bakara @ 13.11.2012. 22:33 ] @
Citat:
superbaka: auuuuu, jos ce i Linux da instalira

Na iPhone nece, ali na MacBook Pro, ko zna
[ Stefan Markic @ 15.11.2012. 04:28 ] @
Što kod nas nema makar otključanog iPhonea, nego samo onih krekovanih? :(
--

Ovih dana isprobavam i gledam razne tablete, pa se na kraju uži izbor sveo na Nexus 7, iPad mini i Samsung Galaxy Tab 2 (na to se sveo i pre nego što sam krenuo sa isprobavanjem :) ). Verovatno bih se do sada i odlučio za neki od ova tri da pre neki dan slučajno nisam naleteo na iPod touch.

Iako mu je hardver nešto slabiji od gore pomenutih tableta (ali dobro, ovi su veći uređaji), iznenadio sam se kako ono ekstra brzo i ekstra glatko radi. Svaka čast Appleu na optimizaciji softvera. iOS je odličan primer kako ne moraš da maltertiraš jadnu bateriju višejezgarnim procesorima kako bi performanse bile bolje.

Što se surfovanja tiče, naravno, komfornije je na nekom od ovih tableta zbog većeg ekrana, ali što se tog komfora tiče, tu su aplikacije. Gmail, Facebook, Twitter, Wikipedia, Reddit... Sve te sajtove svakodnevno posećujem, a aplikacije koje postoje za njih su vrlo dobro optimizovane za iPod touch (pretpostavljam da je tako i za iPhone) i dobar je ugođaj koristiti ih, tako da ne moram da im pristupam preko browsera, pa da nešto vazdan vucaram prste preko sadržaja. Svakako, tih aplikacija ima i za tablet računare, ali ako mi na ovim manjim uređajima korektno rade posao, zašto bih onda sa sobom vucarao veći?

Kada je u pitanju to svakodnevno vucaranje kojekakvih uređaja sa sobom, stigoh do iPhonea, zbog čega sam i otvorio ovu temu. Ako bih koristio iPhone, onda bih sa sobom nosio samo taj jedan uređaj. Za sada, kad god izađem iz kuće sa sobom uvek nosim neki Nokia feature phone i iPod shuffle, i to mi je podnošljivo. Međutim, ako bih prešao na iPod touch, pa još ovaj feature phone, to bi mi jednostavno bilo previše. Ili, još gore -- feature phone, iPod shuffle, pa onda neki tablet... :| Svestan sam da danas puno ljudi nosi po dva-tri uređaja sa sobom :), ali mene bi to tako zamaralo. -.- Trenutno mi se ovde umesto iPhonea prirodno nameće jedno rešenje, a to je Nexus 4, ali o tome možemo ovde.

iPod touch sam isprobao na samo jedan dan i bio mi je vrlo koristan. Ono što sam radio (za moje uobičajene, svakodnevne potrebe) na gore pomenutim tablet računarima, radio sam i na njemu sa otprilike istom efikasnošću, a iPod/iPhone je manji i mobilniji uređaj. Zbog i pitam u vezi iPhonea kod nas.
[ madamov @ 15.11.2012. 07:02 ] @
Ko kaže da se ne donose i otključani i prodaju preko oglasa?
[ Stefan Markic @ 15.11.2012. 15:28 ] @
Citat:
madamov: Ko kaže da se ne donose i otključani i prodaju preko oglasa?


Kako sam čuo od mnogih, ti otključani kod nas ne rade kako treba. Neki problem sa svlačenjem aplikacija preko iTunesa, ne sećam se tačno.
[ Nedeljko @ 15.11.2012. 20:48 ] @
Citat:
bakara
Citat:
superbaka: auuuuu, jos ce i Linux da instalira :)

Na iPhone nece, ali na MacBook Pro, ko zna :D

Ali, zato uskoro prelazi sa MacOS X.
[ Ironije @ 16.11.2012. 01:30 ] @
Citat:
Stefan Markic:
Kako sam čuo od mnogih, ti otključani kod nas ne rade kako treba. Neki problem sa svlačenjem aplikacija preko iTunesa, ne sećam se tačno.


Loše si čuo. Rade sasvim normalno. Jedini "problem" sa svlačenjem aplikacija je što ne postoji App Store za Srbiju. To se rešava tako što registruješ nalog na Hrvatsku i dodaš neku srpsku karticu preko koje normalno plaćaš. A možeš i da se registruješ na Ameriku, samo što u tom slučaju ne možeš da dodaš srpsku karticu nego kupuješ iTunes gift card-ove. A ako ti se uopšte ne plaća tu je Installous, mada nećemo o tome ovde na forumu Ovo inače nema veze sa tim da li je telefon simfree ili skinut sa mreže, isto je za sve Apple uređaje. I da, ako se odlučiš za kupovinu iPhone-a moj ti je savet da obavezno gledaš da uzmeš simfree model (ili otključan, kako ga ti zoveš), jeste da je malo skuplji ali si bar siguran da te kasnije neće boleti glava...
[ llux @ 16.11.2012. 06:58 ] @
I jedan i drugi imaju astronomske cene. Ne postoji opravdanje za te cene, osim zakon ponude i potraznje.
[ Ivan Dimkovic @ 16.11.2012. 09:15 ] @
Citat:
Nedeljko
Ali, zato uskoro prelazi sa MacOS X.


Tesko. Sutra Mac OS X particija leti kako bih reformatirao disk za UEFI instalaciju Windows-a :-) Mislim da sam postao previse mator za menjanje navika... OS X mi je jednostavno previse drugaciji (i meni licno vrlo neprivlacan).
[ bakara @ 16.11.2012. 09:48 ] @
Citat:
llux: I jedan i drugi imaju astronomske cene. Ne postoji opravdanje za te cene, osim zakon ponude i potraznje.

Ajd i nekako za iPhone, ali koji je to slican uredjaj iPod touch-u a nize cene?
[ llux @ 16.11.2012. 10:36 ] @
Nebitno. Svaki racunar od stotinak evra ima daleko jace komponente. Koliko kosta LCD monitor od 15 inca? Koliko bi kostao od 3-4 inca?
[ Ironije @ 16.11.2012. 10:54 ] @
Kakve veze ima računar sa mp3 playerom ili telefonom? Nit su iste komponente, nit je ista funkcija. Kao da si rekao "šta će ti računar, bolje kupi skuter".
[ llux @ 16.11.2012. 10:59 ] @
Danasnji mobilni telefon jeste minijaturni racunar sa funkcijom pozivanja i sasvim je normalno na osnovu toga uporedjivati cene.
[ Ironije @ 16.11.2012. 11:07 ] @
Današnji mobilni ima neke osobine i funkcije kućnog računara ali je to i dalje sasvim različita kategorija uređaja i nemoguće ih je direktno porediti po principu cena vs performanse. To se ne može porediti ni u slučaju desktop vs laptop a kamo li u ovom.
[ Ivan Dimkovic @ 16.11.2012. 11:29 ] @
Citat:
llux: Danasnji mobilni telefon jeste minijaturni racunar sa funkcijom pozivanja i sasvim je normalno na osnovu toga uporedjivati cene.


Totalno besmisleno poredjenje.

U pitanju je potpuno drugaciji hardver sa drugacijim dizajnerskim ciljevima (telefon i tablet moraju biti sto kompaktniji sa sto manjom potrosnjom, sto predstavlja potpuno drugaciji inzenjerski cilj od desktop racunara).

Ne mozes porediti "komponente" osim ako nisu u istoj kategoriji. CPU slicne frekvencije ali koji trosi 4x manje nije ista stvar.
[ Slobodan Milivojevic @ 16.11.2012. 11:30 ] @
Jeste minijaturni racunar, ali nit je ista arhitektura nitje ista velicina komponenti... Tako da je naravno nesto sto je minijaturno naravno skuplje, a kad pogledas da je kod budget laptopova ista rezolucija na LCD-u kao i kod nekih high end telefona, samo je piksel neuporedivo sitniji, Mogu da razumem zasto je minijaturni displej skuplji.
[ llux @ 16.11.2012. 11:40 ] @
Ne slazem se. Da su performanse uporedive pa ajd. Nego su performanse srazmerne velicini komponente.
[ llux @ 16.11.2012. 12:06 ] @
A i na PC trzistu se utrkuju da naprave optimizovanu komponentu, koja ce sto manje struje trositi.