[ bantu @ 19.11.2012. 08:22 ] @
Da li je neko u skorije vrijeme naručivao raspberry pi? Odakle naručiti i da li ima kupiti kod lokalnih dilera? Koliki je shipping, prvenstveno me zanima na teritoriji BiH, a može i u ostalim državama u okruženju.
[ hjasko @ 19.11.2012. 10:03 ] @
Ja naručio preko sledećeg linka :

http://authenticate.rsdelivers.com/

RPi,sa crnim kućištem i ispravljačem,sa isporukom u Bosnu,košta cca 95 KM.


Dobiješ mail sa potvrdom narudžbe i možeš na sajtu pratiti kada otprilike taj broj narudžbe možeš očekivati (isporuka).



HJasko ;-)
[ Bosniarasta @ 27.11.2012. 21:20 ] @
Zdravo Jasko
Vidio sam da si pisao da si kupio Raspberry Pi sa njihove oficijelne stranice.

U vezi narucivanja mi je sve jasno, znam kako ide.

Međutim zanima me slijedeće:

Da li na granici BiH naplaćuju dodatnu carinu?
Da li kad naručim raspberry dobijam uz njega adapter za napajanje ili ga moram naknadno naručit?
Za koliko dana ti je stigao?

Hvala ti
[ hjasko @ 27.11.2012. 21:36 ] @
Pozdrav !

To ti nažalost ne mogu u ovom trenutku reći jer očekujem da ga pošalju tek negdje oko 10-15.12. ove godine :-(
Raspberry Pi dođe bez ikakvih dodataka ... Ja sam od njih kupio i kućište i napajanje,a možeš to isto i kupiti preko
EBaya,gdje je jeftinije,a možeš i sam napraviti odnosno možda već imaš od nečega već napajanje (5V cca 1000mA)

Do sada sam silu stvari tehničkih naručivao i još nisam carinu platio ni na šta,samo neko carinsko evidentiranje od
oko 3-4 KM (1,5-2 EUR) ... Valjda neću ovdje prvo nagrabusiti he he ...

Znači što prije naručiš prije će i stići ... valjda će uskoro biti manje čekanja.
Inače na EBayu se može naručiti Raspberry Pi za cca 60-70 USD.


Čujemo se


HJasko
[ vujkev @ 08.05.2013. 17:25 ] @
Juče sam, uz pomoć PayPala, naručio

Citat:

756-8308 1 Raspberry Pi Type B Single Board Computer 512MB 27.40€ 27.40€
Case-CLR 1 Raspberry Pi Type B Case - Clear 5.06€ 5.06€
Running Total 32.46€
Standard Delivery (Despatch expected within 2 week(s)) 6.28€
Order total 38.74€


ali danas vidim da mi je račun zadužen sa 40,93€. Da li neko zna što mi je zaduženo tih 2+e? U pitanju je devizni račun u Intesi (u evrima), sa Visa elektron karticom. Valjda nema nikakve konverzije valuta pošto je plaćeno sa € računa u evrima.
[ bogdan.kecman @ 08.05.2013. 20:26 ] @
zbog razlike u kursu (iako u ovom slucaju nema smisla) uvek se rezervise neka sica preko pa ti se ta sica posle par dana (3-4) vrati na racun. Ako ti se ne vrati ta sica (2eur) nazad na racun posle par dana, cimni banku pitaj sta je problem. Pre toga proveri mail koji si dobio od pp da li pise 38.7 ili ..
[ vujkev @ 08.05.2013. 20:47 ] @
hvala na informaciji. Na izveštaju plaćanja piše tačno 38.74, kao i u SMS-u koji sam dobio od Intese gde me obaveštavaju o prometu po računu.
[ bogdan.kecman @ 08.05.2013. 20:52 ] @
3-7 dana traje to "prezaduzvanje" generalno se radi kada se zaduzujes u nekoj drugoj valuti zbog razlike kursa u tome kada se knjizi i kada se "desava" uzima se neki sitan % preko i kada se proknjizi te se pare vracaju nazad... ja nisam primetio da mi se ovo ikad desava kada idu evri-evri, uvek kada ide ne-evro:evro mada ko zna kakva je sad prica sa domacim pp-om sve je moguce :( .. a i ne secam se kad sam zadnji put platio nesto u evrima, moguce da su i meni to skidali ali da nisam primetio :D .. za US$ i GBP uvek ima tih par koje posle vrate
[ mserifov @ 08.05.2013. 21:13 ] @
Jedno pitanje ne vezano za dostavu. Bil se mogo moja WEB TV servis od BH telecoma mogao kako gledati preko Rasbery PI.
Znam da daljisnka kontorla ide preko android telfona. Znaci WEB striming na TV.
[ Zlatni_bg @ 08.05.2013. 21:46 ] @
Moze, ima RCA Video izlaz, a imas i HDMI. Sad, ako je taj web tv u flashu, ne znam kako bi to sve radilo sa pratecim hardverom na pi-ju.
[ bogdan.kecman @ 08.05.2013. 21:54 ] @
slobodno otvoris temu o rpi pa tuces po njoj :D

za BH webtv ne znam, zavisi kakav im je klijent, sto se snage sprave tice trebalo bi da moze ... moze da pusta h264 film kroz mrezu dakle morao bi da moze i taj stream, pitanje samo koji klijent zahteva bhtv
[ mserifov @ 09.05.2013. 17:42 ] @
Bio sam otovrio temu al nece niko da mi odgovori. Nemam pojma koji klijent koriste. Neznam ni kako bi mogao da saznam. Ali mislio sam da od RPi napravim neku vrstu setup box-a. Pri tome koristim XBMC ili nesto slicno.

Kada odem na ovu stranicu https://www.bhtelecom.ba/webtv.html#nowepg ukucam user name i pass od moje ADSL konekcije ovo cudo radi i otvara programe idu neki i u HD_u ili HQ ali sve u svemu slika je dobra.

[ bogdan.kecman @ 09.05.2013. 19:22 ] @
pa kad krene da pusta film, jel ti otvori neki app ili ti ga pusta u browseru? jel radi u svakom browseru? jel trazi neki plagin?
[ mserifov @ 09.05.2013. 22:38 ] @
radi u browseru ne trazi nikakv plugin
[ bogdan.kecman @ 09.05.2013. 23:05 ] @
da li si siguran? ne trazi flash? mozes kliknes desnim u sliku dok pici tv ? sta ti prikaze?

ako je html5 onda verovatno moze direkt na rpi, ako je flash - koliko ja znam nema flash za rpi
[ Zlatni_bg @ 09.05.2013. 23:31 ] @
Zar ne moze na pi da se stavi gomila linux distribucija, s obzirom da je ARM?

P.S. i da radi flash, video u njemu ne bi bio spektakularan. Ja ponekad otvorim http://tvsvuda.vektor.net/televizija i na kompu sa 3GB RAM-a i dual core-om ume da zeza u full screenu.
[ mserifov @ 09.05.2013. 23:36 ] @
Jest flash
[ bogdan.kecman @ 10.05.2013. 00:08 ] @
> Jest flash

onda nece raditi
[ bogdan.kecman @ 10.05.2013. 00:10 ] @
@zlatni, i moze i ne moze, sve zavisi sta ocekujes od njega, rpi nije open source proizvod, gpu koji se nalazi u tom armu nema open source drajvere vec postoji neki blob koji se uvuce u kernel ako hoces da imas hw acceleraciju grafike .. taj blob mozes ti da uguras u svaki kernel "ako se bas iscimas", a cimanje uopste nije malo, tako da je lakse uzetu jednu od 2-3 distribucije bas za rpi koje imaju taj problem resen kako treba i drajvere za sav hw na toj plocki
[ Odin D. @ 10.05.2013. 00:40 ] @
Cini mi se da Ti Sitara procesori imaju neke besplatne drajvere za GPU, sad da li su 'open' ili nisu nemam pojma...

Uglavnom, ako nekog zanima ceprkanje na tom nivou, slicne performanse (rekao bih i nesto bolje: brzi procesor, vise ovih interfejsa i uC periferija zanimljivih mikrokontrolerasima, vise pinova, 2GB flash memorije na ploci..) i slicne cijene kao rPi, a sa Sitara procesorima nudi Beaglebone Black:

http://beagleboard.org/Products/BeagleBone%20Black

http://circuitco.com/support/index.php?title=BeagleBoneBlack
[ Zlatni_bg @ 11.05.2013. 23:30 ] @
Ima i ovako nesto sa 1GB RAM-a i SATA prikljuckom sto se tice prednosti u odnosu na pi:

http://www.ebay.com/itm/Cubieb...main_0&hash=item3cd18324ee

A cini mi se da i nisu jedini, ima gomila ovakvih bordova.
[ bogdan.kecman @ 11.05.2013. 23:36 ] @
daleko da su jedini, samo su medju prvima ako ne i prvi koji su isporucili plocu tog tipa za tu kolicinu para ... da bi to uradili morali su da naprave hype, ostali su se samo prikacili na voz
[ 012lab @ 04.07.2013. 23:21 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Ima i ovako nesto sa 1GB RAM-a i SATA prikljuckom sto se tice prednosti u odnosu na pi:

http://www.ebay.com/itm/Cubieb...main_0&hash=item3cd18324ee

A cini mi se da i nisu jedini, ima gomila ovakvih bordova.


@Zlatni_bg
Da li ste imali priliku da isprobate navedeni mini PC, ili neku slicnu plocu?

[ hjasko @ 05.07.2013. 12:01 ] @
[ Zlatni_bg @ 10.07.2013. 01:17 ] @
Nisam nazalost, mada planiram neku nabavku toga da ga prikacim na kucni LAN, da bude neki vid mini servera koji staje pored rutera i obavlja jos neke funkcije. Ne znam jos za koju bih se odlucio, ali ako je nesto neznatno skuplje od pi-ja, moguce da ce da padne izbor na to. Zgodno mi je sto ima SATA prikljucak pa moze lako HDD da se nakaci.
[ Zlatni_bg @ 20.11.2013. 18:16 ] @
Evo dodje vreme da mi je rPi postao neophodan kao neki vid mini-servera, i gledao sam malo ponude na netu, nigde nema tih reklamiranih 25/35$!!!

Gde god sam gledao cifra je oko 40$ za rPi B, plus neko slanje, dodje lako do 50$. A u uPrincu ima za 5600 din da se uzme. S obzirom na nase carinike...

Da li ima neko u Srbiji da je uzimao rPi, odakle, koja su iskustva i dazbine? Da vidimo odakle je najbolje uzeti...

Gledajuci ove ponude, zanimljiva mi je ova sto sam okacio pre par meseci za neku drugu stvarcicu iste namene:

http://www.ebay.com/itm/Cubieb...main_0&hash=item3cd18324ee

Posto nemam nikakvog iskustva s ovim plocicama u praksi, koliko bi bilo tesko poterati neki Debian ili Fedoru na ovome? Imam i jednu Java (nazalost mora da radi u Javi...) aplikaciju koja bi non stop trebalo da se vrti i uzima nekih 100-200MB RAM-a, sshd httpd & php, i eventualno mysqld? Verujem da bi optimizacijom mogao da proguram to na prilicno ispod 500mb RAM-a. E sad, max clock procesora mislim da je oko 950MHz za pi, za ovo ne znam...

Kao drugu opciju gledam one androide sto se kace na HDMI i sluze da naprave multimedijalni TV, za nekih 70$ sa slanjem se dobije quad core i 2GB RAM-a... ali tu je cimanje oko guranja Linuxa...
[ Zlatni_bg @ 21.11.2013. 15:47 ] @
Ako nekoga interesuje, nasao sam malo vise informacija o "Cubieboard". Ono na ebayu je osnovna verzija a ima ih vise, ima dosta distributera, najpoznatiji verovatno seeedstudio. Uopste nisu "levi" kako sam u pocetku mislio.

Cena prve plocice je nekih 50$, druge 65$, trece 95$.

Mislim da kada poredimo rPi i ovo, dobijamo duplu razliku u ceni za iste performanse... a pi nece izbacivati nove verzije narednih 2-3 godine kako su najavili...
[ npejcic @ 21.11.2013. 18:58 ] @
Raspberry ima jedinu prednost što je najjeftiniji. Procesorski je jedan od slabijih.

Ima još nekoliko zanimljivih uređaja, mini lično ovi su jako interesantni:
http://www.cubox-i.com/ (odličan uređaj, možeš da biraš opcije, nedostatak - loš support)

Ovaj je takođe jako popularan, napredniji je od RPy:
http://beagleboard.org/products/beaglebone%20black (dobar "community", cena kod nas oko 45 Eura + PDV)

I naravno Cubieboard.

Biće toga još u buduće, ali cenovno RPy je najjeftiniji i za laganije zadatke dovoljno upotrebljiv.

P.S. Nije mi jasno zašto staju sa razvojem RPy-ja, na taj način deluje kao da je bila totalno komercijalna priča,
i sada im je bitno u što većem broju prodati, pre neki dan prodali 2.000.000-ti komad??)
[ bogdan.kecman @ 21.11.2013. 19:08 ] @
pazi pitanje je sta ti terba, minijaturna multimedija masina ili ti treba platforma za razvoj, rpi je minijaturni multimedija i to je to, po meni najlosiji od sve dece za razvoj .. i da, naravno da je 100% u pitanju komercijala zato i nece da prave nove verzije, treba ovo iskoristiti maximalno

ako ti treba platforma za razvoj po meni je olimex bolji od svega ostalog u ponudi ( https://www.olimex.com/Products/OLinuXino/open-source-hardware )
to je ozbiljna platforma, ozbiljan broj gpio portova dostupnih .. sa ok cenom (40eur bese najmanji model, oko 80eur najveci) ... jeste nisu velicine kreditne kartice, bas mi to predstavlja problem ubilo se :D ako uzmes da svaki ima preko 100gpi pinova kojima mogu vozim svasta nesto u poredjenju sa rpi koji ima 4 gpio pina koji ne rade kako treba
[ Zlatni_bg @ 22.11.2013. 00:35 ] @
Pa ne treba mi za razvoj, zato mislim da mozda diskusija i nije za ovu temu "mikrokontroleri" al ajde kad vec postoji, a stvarcica sluzi i za to... Kao sto rekoh, treba mi za neki mini-server. Izmedju stvari koje sam naveo verovatno i HDD i printer sharing (navedene su mysqld, httpd&php, i taj java program...)

Jedino u cemu je pi bolji od cubie-ja je zajednica, tu nema govora, ali vec postoje linux distroi modovani za cubie, pa mislim da ne bi trebalo da bude problema sa teranjem bilo cega na tome sto bi radilo na standardnom kompu, bar sto se tice konzolnih aplikacija, graficko okruzenje ne verujem da bih koristio, a i ne bi se bas lepo uklopilo u RAM.

Brine me ta zajednica najvise, plasim se da cu da naletim na neki problem i da cu se muciti metar dana oko toga dok ne nadjem resenje, a pomoci nece biti, jer nema ni zajednice...

Ovaj cuBox opet nudi manje nego cubie, cubie za iste pare ima 2GB RAM-a, ali cuBox ima prednost jer ima eSATA vs SATA(mada, koliko mu je zaista i potreban?)

Jbg, na nasu stetu je progurano nesto sto zadovoljava NEKE potrebe, stvorila se ogromna zajednica, a updatea nema... a postoji mnogo drugih koji su zasluzili mozda cak i vecu paznju... cela poenta ovog rpi je valjda da Afrika dobije neke low-end racunare koji ce biti korisceni kao desktopi, pa se cena uklopila sa svim tim... Ali za neke jace potrebe, jedino vise povezanih pijeva i da svaki ima svoju funkciju... ali onda dolazimo do nekih vecih cifara.
[ bogdan.kecman @ 22.11.2013. 02:03 ] @
> treba mi za neki mini-server.

iskreno meni se tu ALIX (http://pcengines.ch/alix.htm) pokazao milion
puta bolji od svih tih armova. Imas klasicnu intel masinu (amd geode),
memoriju, minipci slot, ima sa i bez graficke, mozes okacis 2.5" hard
ili CF sta ti drago, moz teras bilo koji linux na njemu ne moras da
juris "specijalan distro koji ce da radi" i za koji sutra ako ti zatreba
nesto treba kompajliras 7 dana, ako nesto ne radi mora cekas nekoga ili
sam da provaljujes nedokumentovane cipove etc etc ... turis lepo alix i
vozi misko .. nije ko kreditna ali je 12x12 cm ili tako nesto ima 3 eth
slota i radi 1/1

> ima eSATA vs SATA
razlika izmedju esata i sata je vrsta konektora ne znam sto ti je to
bitno? samo je pitanje dal koristis ovaj ili onaj kabl
[ Zlatni_bg @ 22.11.2013. 02:28 ] @
Uh, izvinjavam se, mislio sam da postoji i razlika u samoj brzini prenosa, da su razliciti interfejsi... na eSATA sam video da je 3Gbps (ili GB) a mislio sam da je SATA manje... moja greska onda, izvinjavam se i vama i Cubie-ju :D

Bacio sam pogled sad na ALIX, sa 500MHz cpu i 256 RAM-a za 110$ bas i ne deluju posebno zanimljivo, ne ocekujem bas nesto preterano od svega toga ali mislim da je to bas malo RAMa, imao sam pre poduzeg vremena jednu linux masinu sa 128MB rama na kojoj sam uspevao da poteram apache, mysql i php sa jos par stvari... ali me brine ova Java, a ne bih da se oslanjam na konstantno swappovanje.. a 3 ethernet slota mi bas i ne trebaju za kucnu mrezu :D Sta si ti radio sa time? Da li imas iskustva sa jos nekim slicnim sistemima?

Nesto nisam primetio da imaju ljudi problema sa pijem u vecini stvari koje se vec vrte na klasicnim linux serverima, pa ne verujem da bi trebalo i na ovim ostalim plocicama sa ARM-ovima... sta znam, valjda vredi pokusati. (tvrdoglav sam, znam)
[ bogdan.kecman @ 22.11.2013. 02:38 ] @
poenta alix-a je da je to "normalna masina" ja na jednom alix-u recimo
teram transparent proxy + antivirus za sve sto prodje kroz njega + vpn
koncentrator, firewall, ruter, dns, dhcp i asterisk i mali web server za
konfiguraciju ... i masina peva .. kompajliranje asterisk-a na rpi je
celonedeljni posao ako ne i nemoguca misija .. sto se tice jave jre za
rpi je jos u early access fazi i prilicno je bagovit .. ok ispeglace to
oni verovatno brzo, mozda vec i ispeglano nisam probo 3-4 meseca no u
svakom slucaju ako ti treba "java server" mislim da ti ni rpi ni alix ni
bilo sta u tom pakovanju ne radi posao :D ... mozda soekris mada je on
dosta skup (200-400$ zavisi od modela)
[ Zlatni_bg @ 22.11.2013. 02:59 ] @
Ja se divim gde tebi stanu sve te stilne stvari u kuci/stanu, sa sve onim osciloskopima :D

Ja nemam bukvalno vise gde da stavim stvari u stan (svoju sobu i malo hodnika, ne mogu bas ukucanima da pretvaram dnevnu sobu u data centar :D), zato bi mi nesto ovako i radilo posao sto moze da stane "pored rutera", ili bar ethernet kabl do sobe nekako pa da ga "sakrijem" jer je tu i stampac... za standardno kuciste, cak i neko mini bukvalno nigde nema vise mesta, jedino u ormar da ga sakrijem ili kao klima uredjaj da ga zakacim kroz prozor :D

Nazalost jeste java server aplikacija, koju sam jos ranije prekucavao u c++, ali nisam do kraja nikad stigao da je odradim, sve u svemu no-load je nekih 50MB RAM-a, sa koriscenjem iste se popne prilicno... u c++ je standardno dosta manje resursa potroseno ali bi mi trebalo gooooomila vremena da to bude kao u javi a nesto i nemam puno interesovanja za to cimanje sad...

Ja sam sve nesto tripovao da bih te osnovne stvari mogao i preko yuma da instaliram na fedori recimo bez ikakvih problema, ili deb pakete na debianu. A koliko vidim, cubie podrzava suse, debian, ubuntu, fedoru, gomilu ostalih... mada kad razmisljam, ne znam da li ti isti paketi mogu da rade na ARMu... samostalno kompajliranje naravno nije problem, ali nesto mislim da bih tako zakomplikovao na ARMu stvar jos vise.
[ bogdan.kecman @ 22.11.2013. 03:16 ] @
> Ja se divim gde tebi stanu sve te stilne stvari u kuci/stanu, sa sve
onim osciloskopima :D

nemoj, ja sam zreo za onu emisiju "zivi zatrpani", "horderi" i slicno ..
presao sam u stan od skoro 200m2 da bi imao gde da drzim svoje smece i
90% para koje zaradjujem od svog posla trosim na hording tog istog smeca
... kada smo selili radionicu i prosli stan u ovaj novi ja sam napunio 4
puna kontejnera smeca (pritom sam sve te stvari kupio!! i nikad nisam
iskoristio) i poklonio sadrzaj pune sobe od 13m2 drugarima .. tako da ..
bolje da ne saljem slike .. sta da ti pricam u starom stanu sam u
dnevnoj sobi imao strug i 3d printer, posle sam strug odneo u radionicu
.. zadnje stanje moje dnevne sobe pred selidbu je bilo ovo:
http://elco.crsndoo.com/wordpr.../uploads/2010/09/IMG_19691.jpg
sada to izgleda mnooooogo gore (doduse ne dnevna, moja radna je sad
nekih 30tak m2 i bukvalno jedva prodjem od vrata sobe da sednem za komp
a do lemilice dolazim tako sto stvari ispred sebe podignem prodjem pa
vratim iza sebe ... i sve vreme se lazem da je to privremeno samo dok ne
sredim police i onda cu ja to sve da slozim i sredim i da pobacam ili
ispoklanjam sta ne koristim

> ne znam da li ti isti paketi mogu da rade na ARM

ne mogu, trebaju ti paketi kompajlirani za ARM !

> nekako pa da ga "sakrijem"

ja sam u dnevnu iza tv-a (da ladno sam dobio od buraza na poklon neki
tft, do skoro nisam gajio tv u kuci uopste) i projektora hteo da stavim
rpi ali se ispostavilo previse cimanja i da je lakse turiti pravi pc i
nasao sam na kupujemprodajem lika koji valja neki brand name ibm, hp,
dell desktope i uzeo od njega neki ibm, ok masina, minijaturna
(30x40x10cm), prijatna na oko, necujna, ima dvd ... izasla me sa par
giga rama, dvd-om i postarinom 50eur

kao sto rekoh, meni se rpi pokazao potpuno beskoristan
- za multimediju, da ono od "obicnog tv-a napravis fancy tv sa mailom,
browserom, media player-om" je neupotrebljiv, ne moze da pusta ok hd
filmove kroz mrezu, ima patetican izlaz za zvuk .. sve u svemu bas je
natezanje .. posebno sto do skoro nisam imao tv a vecina tv-a koje sam
gledao imaju sve to vec u sebi i pustanje muzike i filmova kroz mrezu i
mail i ..
- za neki mini server, previse cimanja bez upotrebne vrednosti, dok se
sve rekompajlira i natera da radi izgubi vrednost
- za neki development, ideja sa poluupotrebljivim extension portom je
retardirana :( a ako cu vec da stavljam mcu pored njega za gpio onda mi
ne treba rpi

tako da sam za prvu potrebu (mlatimudija) uzeo taj ibm a za ovo ostalo
trenutno imam svoje plocke bazirane na mx32 i cm3 a planiram da, jednom
kad izadjem iz guzve, uzmem od olimexa one njihove plocke da probam malo
sa njima kako to sljaka
[ ventura @ 22.11.2013. 08:13 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Bacio sam pogled sad na ALIX, sa 500MHz cpu i 256 RAM-a za 110$ bas i ne deluju posebno zanimljivo, ne ocekujem bas nesto preterano od svega toga ali mislim da je to bas malo RAMa...

Ti se izgleda ne sećaš da je Quake3 teran na mašinama mnogo slabijim od toga? :)

BTW neko je pomenuo gde mogu da se poruče :)



[Ovu poruku je menjao ventura dana 22.11.2013. u 10:59 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 22.11.2013. 11:59 ] @
Uh... Kod mene je slicna situacija, samo sto sam gomilu stvari natrpao u neke kutije, pa kao sredim to, i cim krenem nesto da radim celodnevni trud se srusi za 15 min jer opet nastane isti haos...


Cini mi se da dosta softvera i ima binary za ARM, e sad, kako to u praksi funkcionise...

Koliko sam procitao, ima da se nadje java koja ok radi na pi, ali je hardware na granici funkcionalnosti pri nekim malko jacim servletima...

@ventura,

Ja sam prvi PC dobio prilicno davno, bese neki p1 sa 120mhz i 32mb rama, znam samo da su mi neki autocad i dos igrice bile jedina zanimacija na njemu :) Posle toga p4 celeron 1.7ghz, izmedju toga nista, a s vremena na vreme sam "skupljao kuci djubre" u vidu nekih p2/p3 koje ne znam ni dal sam bacio ili sta sam s njima uradio... a sad bi mi tako legao jedan :) imao sam neki fujitsu koji bi mi sad vrh odradio posao...

Sta je u tim kutijama? :)
[ bogdan.kecman @ 22.11.2013. 12:06 ] @
kutije su koliko ja vidim element14 raspbery pi
[ ventura @ 22.11.2013. 14:08 ] @
Citat:
bogdan.kecman: kutije su koliko ja vidim element14 raspbery pi

Sveže od jutros :)

Malo više od 50 komada :)
[ bogdan.kecman @ 22.11.2013. 17:11 ] @
sto ne rece da pravis veliku narudzbu, moglo je par ljudi da ti se prikljuci :D garant si mogao bar jos 10 komada da dobacis :D
[ Odin D. @ 22.11.2013. 17:43 ] @
Citat:
ventura: Sveže od jutros :)

Malo više od 50 komada :)

Jel' u pitanju neka trgovina il' je za neki projekat?
[ ventura @ 22.11.2013. 20:09 ] @
Iduće nedelje poručujem još 50, tako da ima mesta za priključenje :)
[ bogdan.kecman @ 22.11.2013. 20:42 ] @
pravis neki klaster testing env?
[ ventura @ 22.11.2013. 20:56 ] @
Ma jok, nego sam provalio da je mnogo jeftinije i lakše nego kupovati još jednu grafičku kartu + HDMI kabl od 10 metara kad trebaš nešto sa svoje aplikacije da prikazuješ na TV-u...
[ bogdan.kecman @ 22.11.2013. 21:03 ] @
oh da :D
[ Zlatni_bg @ 29.11.2013. 10:09 ] @
Sad vec uveliko skrecemo s teme, ja sam za sad resio svoj problem ali privremeno, naleteo sam na nesto prilicno jeftino:

http://dx.com/p/colorful-c-a85...capacitance-motherboard-254882

Iako pise da je "motherboard", to je kompletan kompjuter bez RAM-a, HDD-a i napajanja. Ima dual-core procesor, prikljucke za sve zivo, verovatno idealno za ono sto meni treba...
[ goran_68 @ 29.11.2013. 10:31 ] @
Ja ne vidim da ima CPU.
[ ZAS011 @ 29.11.2013. 11:46 ] @
Citat:
Zlatni_bg: Sad vec uveliko skrecemo s teme, ja sam za sad resio svoj problem ali privremeno, naleteo sam na nesto prilicno jeftino:

http://dx.com/p/colorful-c-a85...capacitance-motherboard-254882

Iako pise da je "motherboard", to je kompletan kompjuter bez RAM-a, HDD-a i napajanja. Ima dual-core procesor, prikljucke za sve zivo, verovatno idealno za ono sto meni treba...

A gde je tu dual-core procesor?
Tu se vidi samo pokriveni Socket FM2
[ Zlatni_bg @ 29.11.2013. 12:32 ] @
Joj, izvinjavam se, zakacio sam pogresan link...

http://dx.com/p/gigabyte-ga-e3...-e350d-ddr3-motherboard-167386

Ima i single-core verzija ploce, koje su nesto jeftinije...

http://dx.com/p/colorful-i-ae5...-e350d-ddr3-motherboard-167409

Ovo je do juce bilo u ponudi, prednost u odnosu na gigabyte iznad je sto ima HDMI... ima jos par ovakvih "maticnih" na dxu.
[ Predrag Supurovic @ 29.11.2013. 12:35 ] @
Bilo bi zanimljivo da je napajanje smao na 12V ali ovo je za standardno ATX napajanje.
[ bogdan.kecman @ 29.11.2013. 13:26 ] @
ima microatx/microitx ploca sa 12V napajanjem sa raznim amd i cyrus
logic cipovima ... ja imam negde ovde (crknutu) p3 700MHz pandam plocu
(neku cl cip) .. odlicne su to masine, ono bas full komp nije embedded a
moz bude ako zelis :D ... bilo ih je cak i kod nas u prodaji neko vreme
... jedini cim je sto nisam vidjao takve masine bez pokretnih delova,
uvek mora fan na cpu da se stavi
[ scoolptor @ 29.11.2013. 16:12 ] @
Ako vec trazite takav mini (MiniITX) racunar, zaboravite na E350 resenja, i na Atome. Intel Celeroni su mnogo bolji.
Gigabyte ima seriju ploca sa integrisanim Celeron procesorima http://www.gigabyte.com/produc...=42&jid=6&p=2&v=30
Ove ploce se mogu naci i kod nas.
Recimo, GIGABYTE GA-C1007UN kosta 65 eur, dok GA-C1037UN (rev. 1.0) kosta svega 50eur.
Ove ploce imaju paralelni i serijski port header na PCB-u, dva LAN prikljucka, itd.
[ scoolptor @ 29.11.2013. 16:17 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Bilo bi zanimljivo da je napajanje smao na 12V ali ovo je za standardno ATX napajanje.

Predraze, mozes nabaviti ovo http://www.aliexpress.com/item...-ITX-ATX-Power/1434882247.html
[ jablan @ 18.12.2013. 10:01 ] @
Ontopic: Preporuka za kupovinu RPi-ja odavde: https://www.modmypi.com/raspbe.../raspberry-pi-and-modmypi-case

Stiglo na adresu bez dodatnih troškova za manje od nedelju dana.
[ mikikg @ 18.12.2013. 11:21 ] @
@jablan Ovo je super cena! TNX!
[ ventura @ 18.12.2013. 13:12 ] @
Citat:
mikikg: @jablan Ovo je super cena! TNX!

Pa to je identična cena kao i u Srbiji!

U Cometu RPi Type B košta 3930 din sa PDV-om.
[ jablan @ 18.12.2013. 13:17 ] @
Ne znam gde je taj Comet, ali kad sam guglao pre par nedelja, najjeftiniji RPiB je kod nas bio tipa 5400din. Ili oni treba da porade na svom "online prisustvu" ili ja treba da poradim na svojim Google veštinama, ali iz iskustva bih rekao da je pre ovo prvo u pitanju.
[ mikikg @ 18.12.2013. 13:46 ] @
Citat:
ventura: Pa to je identična cena kao i u Srbiji!
U Cometu RPi Type B košta 3930 din sa PDV-om.


Hmm, to je zanimljivo samo sto je to neka informacija koju "mi" nemamo.
Ja ne vidim u njihovoj zvanicnoj ponudi RPi, a vodeci se njihovim tarifama (provizija da "dovuku" od nekud + PDV) to ne ispada ta cifra …
Ne znam, otkud znam po kojim ciframa oni to nabavljaju ...
[ ventura @ 18.12.2013. 14:26 ] @
Preko njih poručuješ direktno iz Farnellovog kataloga. Oznaka RPi od 512MB je 2191863.

Od njih sam do sada preko 100 komada poručio, i evo ti bukvalno od pre neki dan cene:


Onu eksportnu cenu koju vidiš na Farnell sajtu, to je njihova cena + PDV. Nema nikakvih drugih naknada i provizija.
[ jablan @ 18.12.2013. 14:39 ] @
Očigledno je, da bi došao do te informacije, potrebno da "znaš prave ljude", kao i za sve ostalo u Srbiji...

Najbliže tome na sajtu je http://store.comet.rs/CatalogueFarnell/Product/1263654/ tj. link na kome niti postoji cena, niti mogućnost da se poruči. A po tvojoj poruci kontam da nije moguće ni otići direktno u njihovu radnju i kupiti odmah predmet za keš.
[ ventura @ 18.12.2013. 14:48 ] @
Ne treba da znaš ljude, samo treba da znaš gde se nabavlja roba takve vrste... Ako ti treba elektronika sigurno nećeš da odeš u frizerski salon već kod jednog od najvećih dilera elektronskih komponenti u Srbiji.

Evo ti link na farnelovom sajtu:
http://uk.farnell.com/jsp/sear...d=2191863&Ntt=2191863&

Tamo za sve imaju cene.
[ bogdan.kecman @ 18.12.2013. 14:50 ] @
naravno da ne mozes da odes i kupis, posaljes mail (imas kontakt podatke
na sajtu) i oni ti odgovore ... sa ponudom ili ..
[ jablan @ 18.12.2013. 14:55 ] @
Sva sreća pa ostatak sveta ne funkcioniše na taj način, već možeš da odeš na sajt, vidiš koliko nešto košta, naručiš, i ona ti stigne na adresu. :/

BTW, zašto je to tako "naravno" da ne mogu da odem i da kupim?

@ventura: Link koji si okačio vodi me na stranicu http://piregistration.element14.com/raspberryPi1.html gde ne postoji cena. Klik na "Order now", me, preko par linkova, vodi na sajt domaće kompanije Digistore http://www.digistore.rs/ (valjda je to domaći zastupnik, šta li) na kojoj je RPiB 5400 din. Očigledno nisam neku magičnu inkantaciju izgovorio pravilno.


[Ovu poruku je menjao jablan dana 18.12.2013. u 16:15 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 18.12.2013. 15:18 ] @
sorry, da razjasnim taj detalj oko "naravno" ... ovo je srbistan, u
srbistanu mozes da udjes u radnju i kupis ono sto je na lageru, u
srbistanu se nista sto nije kompleksnije od otpornika i 16F84 ne drzi na
lageru, eventualno po neka komponenta koju neko koga predstavlja zahteva
da imas na lageru to na lageru postoji, za sve ostalo se radi "nabavka".
Dakle nadjes farnel, digikey, mauzer... i onda navatas nekoga da ti
naruci ... comet, tagor, tehnodis, sprintel etc etc ... e sad obicno
cene jesu malo jace nego ovo sto je ventura dobio od cometa (obicno je
na cenu u kometu bar jos 10% carine i 10% margina pre nego dodje onih
20% pdv-a), e sad to je uglavnom zato sto comet uglavnom nije imao
klasicni export cenovnik iz farnela (to je kod nas koliko ja znam imao
samo tagor, oni su jedini imali export cjenik avneta, farnela i ekipe i
skidali tamo pdv dobijali dobar rabat i bili extra sa cenama ovde) no
izgleda da su se reorganizovali i da sad imaju ..

zato "naravno ne mozes da udjes u radnju" .. sto se tice cene, i ja sam
se prijatno iznenadio, no ja kad narucujem ja posaljem svima lepo mail i
vidim ko mi da najbolje uslove .. nema ih puno, posebno sto je tagor od
skoro ugasio maloprodaju
[ jablan @ 18.12.2013. 15:24 ] @
Hvala na razjašnjenju, ključni deo je

Citat:
ovo je srbistan,


Ja nažalost nisam elektroničar, čak ni hobista, pa ne znam lokalne dilere, meni je RPi računar a ne elektronska komponenta, pa sam pomislio da bi njegova kupovina više ličila na kupovinu računara. :( Plus što, barem iz iskustva sa drugim firmama, nisam siguran da me dotični Comet ne bi od*ebao za taj jedan RPi koji sam hteo da kupim... Možda neko proba pa izvesti (a da nije Ventura koji kupuje 100+ komada).
[ bogdan.kecman @ 18.12.2013. 15:33 ] @
ne mozes da pobegnes od toga da je ovo srbistan jbg .. sa tim se pomiris
ili odes odavde, od udaranja glavom u zid sigurno nece zid popustiti :(

elem, rpi se i dalje prodaje kao elektronicarska komponenta, dakle
prodaje se u farnelu, digikey-u .... to je odluka proizvodjaca, oni su
napravili dil sa takvim distributerima, nisu pravili dil sa
distrubuterima racunarskih komponenti i opreme (da se razgovarati o tome
zasto i sta su prednosti ovog i onog resenja)... osnovni razlog je zato
sto da bi se rpi prodavao kao "racunar" morao bi da bar ima kutiju a
pored toga bi morao da ima i razne certifikate (koje on nema i koji
kostaju pare i povecavaju cenu proizvoda) a i proces uvoza bi bio
potpuno drugaciji (za dev kit ti ne treba misljenje 2 popa i 3 retarda
dok bi ti za "mini multimedijalni racunar" ta dva popa i tri retarda
trazili 13600din za misljenje da li ti smes to da uvezes u srbistan, evo
ja npr vec nedelju dana cekam te popove i ostalu bratiju da mi daju
misljenje da li ja smem da uvezem novi cisco voip telefon iako je
regularno placen i za njega postoji regularna dokumentacija, placena
carina, pdv .. on ceka na granici da mi neki pop kaze dal je to ok za
srbistan) .. slicna prica je i sa mnogim drugim uredjajima (TI-ev smart
sat se isto prodaje kao dev kit npr bas iz tog razloga jer bi za prodaju
kao consumer proizvod morao da radis silne neke sertifikacije)

e sad, da ne bude zabune, te "dozvole za uvoz" postoje i u drugim
zemljama, jedino sve te druge zemlje priznaju testiranje medjunarodnih
agencija pa kada cisco npr uradi testiranje svog telefona i dobije cagu
od evropske i americke agencije to sve normalne zemlje uzimaju kao
validan dokument, srbistan naravno trazi 13600din i misljenje
zabradjenog zaludjenika u mantiji
[ ventura @ 18.12.2013. 15:36 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
srbistanu mozes da udjes ovo je srbistan, uu radnju i kupis ono sto je na lageru...

Comet je još pre par godina prestao da prodaje kao klasična maloprodaja već zahtevaju porudžbinu preko sajta, iako ti robu i dalje možeš kao fizičko lice da podigneš kod njih što znači da imaju fiskalnu kasu... Zbog čega su izbacili tu mogućnost to mi je enigma...

Citat:
bogdan.kecman:
....srbistanu se nista sto nije kompleksnije od otpornika i 16F84 ne drzi na
lageru, eventualno po neka komponenta koju neko koga predstavlja zahteva
da imas na lageru to na lageru postoji, za sve ostalo se radi "nabavka".

Pazi, oko Raspberyja je vrlo interesantna siguracija... Pre recimo mesec-dva dana sam od Primotronica (RS Online diler) kupio 50 komada, i to su imali odmah na lageru! Ali kod njih je cena 5330 dinara sa PDV-om.

Kod DigiStore-a su em zacepili cifru od 5400din, em kad ih nazoveš - koliko imate na lageru? 30 komada. Ok, pošaljite fakturu, zovu posle sat vremena, e zeznuli smo se, baš smo jutros prodali sve imamo samo 8 komada... Ok pošalju fakturu, ja platim, zovu sutradan, e greška, imaju samo 4 komada... I onda za ta druga četiri ih čekam nedeljama (ako ne i mesec dana).

Sa Cometom su mi za sada najpozitivnija iskustva, em imaju najbolje cene, em su solidni sa rokovima isporuke.
[ bogdan.kecman @ 18.12.2013. 15:46 ] @
> Zbog čega su izbacili tu mogućnost to mi je enigma...
:D znam ja, godinama radim sa njima i upoznao sam dosta onih nevidljivih
likova "iza ormara", problem je sto su suvise spori, imaju previse
komponenti i kada im dodje neko sa papircetom i zbog 200din komponenti
potrosi njihovih 30min diktirajuci "2 otpornika po 100oma, 1 od
2kilooma... a kakve kondenzatore imate od 100uF" jos kad uzmes u obzir
onog cikicu sto radi na kasi koji je kao usporen film jasno je sto su
odlucili da zabodu to "dodjes narucis" i presli samo na sajt+mail... ja
sam i ranije sa njima poslovao samo mailom i to radi super... jedino sto
je stvarno bilo kulovski je kad su presli na novi rezim rada nisu
pravili neki prelazni period, obavestenje mailom/na sajtu, nego preko
noci, malo je bedak da se neko iscima preko pola grada i da ga ti na
jedan izbacis napolje..
elem, ono sto meni nije bilo jasno je retardirano radno vreme, mislim ne
salju brzom postom (sad salju od kako su ukinuli ali ranije nisu) a
radno vreme 9-4, ponedeljak-petak, dakle da bi uzeo nesto od njih mora
bezis sa posla, nema teorije da uzmes pre/posle posla koje god da ti je
radno vreme :( ... ali ako sam ja dobro skontao fora je u tome da je
firma skroz u vlasnistvu bugara tako da nema lokalni gazda koji radi na
% vec svi rade za platu, i prodali / ne prodali isto im se vata, a plate
su im vrlo male ... sad to je sve info star bar 2 godine ali ne verujem
da se mnogo sta promenilo ...
[ jablan @ 18.12.2013. 16:02 ] @
Citat:
bogdan.kecman:osnovni razlog je zato
sto da bi se rpi prodavao kao "racunar" morao bi da bar ima kutiju a
pored toga bi morao da ima i razne certifikate (koje on nema i koji
kostaju pare i povecavaju cenu proizvoda) a i proces uvoza bi bio
potpuno drugaciji

E, al, čekaj, ne mogu da poverujem da je za svaku je*enu sitnicu koju prodaje npr. winwin (ajd npr. neki ruter sa embedded linuxom - što bi bilo najsličnije RPi-ju tehnološki) a ima ga na lageru i košta kao RPi, neko morao da izdaje taj papir? Ne moraju da ga vode kao računar, neka ga vode kao USB<->Ethernet adapter... :)

Kontam da su ti prodavci elektronike pozatvarali maloprodaje zbog nerentabilnosti - dođu tri kupca u toku dana i svako kupi po pet kondenzatora od po 10 dinara... Ali barem online shop danas nije neka mudrost. Al očigledno taj Comet ne može to da napravi kako treba...
[ Zlatni_bg @ 18.12.2013. 16:25 ] @
Ne bih rekao da je to najpovoljnija cena od 27-28 funti. To izadje oko 3600 dinara. Ako cemo da cepidlacimo,

http://www.seeedstudio.com/dep...odel-b-p-1634.html?cPath=6_111

Seeedstudio daje za 39$, koliko znam slanje je besplatno. To je oko 3300 dinara.
[ bogdan.kecman @ 18.12.2013. 16:40 ] @
ne mora za svaku, ali za skoro svaku mora, zato i ne uvoze 200 vrsta
ploca, 200 vrsta grafickih, 200 vrsta .. nego samo dve tri vrste (kada
dobijes papir za device X on vazi narednih 6 meseci) ..
[ Zlatni_bg @ 18.12.2013. 16:43 ] @
A isto tako robu ne uvozi direktno WinWin (kad ste njih spomenuli), vec postoji uvoznik te robe, od kojeg WinWin kupi vecu kolicinu i dalje preprodaje.
[ Backy @ 18.12.2013. 21:23 ] @
napajanje za neke ploce :)
http://www.amazon.com/PicoPSU-...p;sr=8-14&keywords=miniitx
[ ventura @ 18.12.2013. 21:32 ] @
Citat:
bogdan.kecman:...problem je sto su suvise spori, imaju previse
komponenti i kada im dodje neko sa papircetom i zbog 200din komponenti
potrosi njihovih 30min diktirajuci...

Logično... Ali su u suštini mogli da prepišu recept iz Kelcoa, kod njih to relativno lepo funkcioniše...

BTW i MikroPrinc prodaje RPi ali po APP sistemu, pošto su roknuli cenu od 6500 dinara :)
[ Predrag Supurovic @ 18.12.2013. 21:41 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Seeedstudio daje za 39$, koliko znam slanje je besplatno. To je oko 3300 dinara.


Još da objasniš kako. Stoji da na sajtu piše da je bespaltno ali nešto mi se ne čini da ta besplatna opcija radi kod nas.
Jesi li nešto naručio i dobio od njih?

[ Zlatni_bg @ 18.12.2013. 23:08 ] @
Nisam... i izgleda nije za dz slanje iako pise.

Available Shipping Methods Rates
Registered Air Parcel (Weight: 0.178kg. Delivery Time: 0-30 days) $5.62
Fedex (Shipping to RS. Weight 0.178kg) $37.28
Store Pickup (Choose this if you want to pick up your orders at our office. Tel: +86 755 36534826) $0.50
DHL (Shipping to RS. Weight 0.178kg) $44.11
C.O.D (Collect On Delivery) $0.00

Ne znam sta je collect on delivery...
[ wity @ 18.12.2013. 23:22 ] @
Citat:
bogdan.kecman:

elem, ono sto meni nije bilo jasno je retardirano radno vreme, mislim ne
salju brzom postom (sad salju od kako su ukinuli ali ranije nisu) a
radno vreme 9-4, ponedeljak-petak, dakle da bi uzeo nesto od njih mora
bezis sa posla, nema teorije da uzmes pre/posle posla koje god da ti je
radno vreme :(


Nisu oni jedini.Izgleda da ta logika vlada kod vise njih.Elem ovde u Bratislavi isto radnja za elektroniku, rade doduse od 8 do 6, ale nema sanse sa stignes jer su na kraju grada em pre 9 i posle 5 guzve svudge po gradu
Rade subotom do 12 ale kad dodjes, red do vrata :D.

Ne razumem kako ne kontaju da vecina ljudi koji kupujukod nih ,elektronika im je hobi i da uglavnom rade od 9 do 5. Jos u radnji svi gundjaju za vreme ali dzaba :D

[ bogdan.kecman @ 19.12.2013. 00:39 ] @
@ventura, ogromna je razlika, kelco je "firma", sve sto rade rade za
sebe, svaka odluka dirktno utice na zaradu i pritom nude 1% ponude koju
ima comet... oni su isli na vrlo ljubazne i obucene prodavacice koje
vrlo dobro znaju razliku izmedju bilo koje 2 stavke koje prodaju ... sa
druge strane comet ima gazdu vo bulgaria, radili ne radili, prodavali ne
prodavali oni prime svoju (malu) platu a ceo kometov sistem prodaje (ne
samo ovde vec i tamo, tj posebno tamo) je da imaju iskusne ljude u nekom
konsalting delu (koji vidis preko mail-a, telefonom..) dok samo prodaju
vrsi covek koji prodaje "krompir", ako neznas sifru proizvoda on ne ume
da ti kaze da ima 16V cap ako ti hoces 12V za iste/manje pare i u istom
pakovanju vec kaze "nema" i teraj dalje .. znas i sam... gadjaju
generalno razlicito trziste, fora je samo sto ono trziste koje komet
generalno gadja u srbiji skoro da ne postoji i onda su ... jeli ..

@predrag, narucujem ja godinama od seeed-a i sve preko 50$ je free
postarina i stvarno je free nema nikakvih zackoljica, problem sa
seeeed-om je sto roba putuje 4-6 nedelja (tj sad 6-8 nedelja kada su se
usporili i hong kong i srpska posta) i sto nasa carina zna seeed sajt
odlicno i sve cene na njemu, sansa da prodjes bez pdv-a je minormna

@zlatni, taj paket koji si klikno da probas nije bio preko 50$ ?

@wity, jbg ja sam pored onoga "sta nas briga, cuti nemoj da te cuje sef"
i slicnih prica cuo od bugara direkt (posto je ortakova zena neki veliki
magnat tamo u tom svetu dobavljaca elektro opreme) da njih ti i ja ne
zanimamo a da firma svejedno posalje kurira da to pokupi u radno vreme i
da gadjanje vremena pre/posle regularnog radnog vremena rade samo firme
koje rade sa hobistima, a njih hobisti ne interesuju ... sad ko sto
vidis comet je npr otvorio maloprodaju (oni godinama nisu imali
maloprodaju uopste!!), pa su opravili sajt i vise manje se priblizili
hobistima ... ne bas kao kelco no obzirom na razliku u ceni.. dok neki
sa druge strane, npr tagor, skroz ukidaju maloprodaju, dakle potpuno
odstranjuju biznis sa hobistima iz svoje price (ako sam ja na kraju
dobro shvatio veci problem imaju retardirani srbistanski zakoni nego
troskovi same maloprodaje, to sam cuo od 2-3 firme koje nemaju veze sa
elektronikom koji su ugasili poslovanje sa fizickim licima) .. tako da
se tu opet vracamo na - ovo je srbistan -
[ Predrag Supurovic @ 19.12.2013. 11:24 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Ne znam sta je collect on delivery...


UPS kaze da je Collect on Delivery on kad platis postaru kad donese posiljku.


[ bogdan.kecman @ 19.12.2013. 11:29 ] @
yup COD je "pouzecem", ne radi za internacionalne posiljke u srbistan
[ Predrag Supurovic @ 19.12.2013. 14:46 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
http://www.seeedstudio.com/dep...odel-b-p-1634.html?cPath=6_111
Seeedstudio daje za 39$, koliko znam slanje je besplatno. To je oko 3300 dinara.


Radi, ali ako je paket 50 USD ili vise. Tad nudi i slanje obicnom postom besplatno.

[ Predrag Supurovic @ 24.01.2014. 10:46 ] @
Stiglo sa Seedstudio odavno, zaboravih da javim.
[ Ivica Vujović @ 30.08.2016. 12:07 ] @
Jel neko skoro naručivao Pi3? Rekli su mi iz COMET-a da nije na listi za slobodan uvoz. Pretpostavljam da je zbog WiFi modula pa imaju igrarije sa RATEL-om. Razmišljam da naručim sam iz inostranstva ali ako moram da platim atestiranje batalio bih i tražio da mi neko donese to.
[ tasterpipko @ 30.08.2016. 14:01 ] @
Ivice,
Potraži u preduzeću Technodis.
Mada surfom vidim da ima drugih, oni su mi prvi pali na pamet, jer sam video na sajtu reklamu.

[Ovu poruku je menjao tasterpipko dana 30.08.2016. u 15:37 GMT+1]
[ JECHAM @ 31.08.2016. 22:34 ] @
Ja sam pre par nedelja naručio RPi3 iz Subotice za 5000 dinara. (oglas sa KP)
Sve radi kako treba.
[ PedjaZ @ 20.09.2016. 01:41 ] @
Da li je neko narucivao Orange Pi od kineza (14 evra pa na gore - zavisi od modela)?

http://tinyurl.com/hcz4jkh

https://www.eevblog.com/2016/0...ange-pi-one-vs-raspberry-pi-2/