[ Salgeras @ 21.11.2012. 01:05 ] @
Izvinjavam se ako nisam odabrao pravi podforum za ovo pitanje, nisam siguran da li je za Berzu poslova ili ovaj podforum.

Trebao bi mi vas savet koliko naplatiti uslugu razvlacenja LAN mreze u jednoj firmi. Naravno da cena zavisi od dosta toga, zbog toga bi mi znacilo da mi kazete prosto neke okvirne cifre (kao osnovu za dalje pregovore sa klijentom) za sledeci scenario:

- Zgrada ima 2 sprata. Potrebno je umreziti 25 racunara
- Firma nabavlja kompletan hardware i kablove. Koristice se 2 x 24-portna switcha i patch paneli, zamisao je da iz patch panela kablovi idu direktno u racunare. Bez usputnih switcheva, zidnih uticnica, itd.
- Koristice se Cat6, procena je da ce trebati 850-900m kabla.

Dakle, ovo je cisto fizicki posao, treba razvuci kablove kroz zgradu. Konfiguracija opreme se ostavlja drugoj ekipi. Da li neko zna kako ide naplata ovakve usluge? Negde sam procitao da je cena cca. 1 eur po metru kabla, da li je to tacno/prihvatljivo?

Hvala unapred
[ cyBerManIA @ 21.11.2012. 02:39 ] @
Po meni je 1e/m kabla za Srbiju preskupo.
Ne znam koliko se krecu cene, nisam u toku, to je samo moje misljenje. A usput, zavisi i kakva je zgrada, koliko prepreka ima, i kako se postavlja kabal.
[ srbaja @ 23.11.2012. 19:50 ] @
Citat:
Salgeras:
Izvinjavam se ako nisam odabrao pravi podforum za ovo pitanje, nisam siguran da li je za Berzu poslova ili ovaj podforum.

Trebao bi mi vas savet koliko naplatiti uslugu razvlacenja LAN mreze u jednoj firmi. Naravno da cena zavisi od dosta toga, zbog toga bi mi znacilo da mi kazete prosto neke okvirne cifre (kao osnovu za dalje pregovore sa klijentom) za sledeci scenario:

- Zgrada ima 2 sprata. Potrebno je umreziti 25 racunara
- Firma nabavlja kompletan hardware i kablove. Koristice se 2 x 24-portna switcha i patch paneli, zamisao je da iz patch panela kablovi idu direktno u racunare. Bez usputnih switcheva, zidnih uticnica, itd.
- Koristice se Cat6, procena je da ce trebati 850-900m kabla.

Dakle, ovo je cisto fizicki posao, treba razvuci kablove kroz zgradu. Konfiguracija opreme se ostavlja drugoj ekipi. Da li neko zna kako ide naplata ovakve usluge? Negde sam procitao da je cena cca. 1 eur po metru kabla, da li je to tacno/prihvatljivo?

Hvala unapred


To kako si zamislio nece nista da valja. Moras da stavis uticnice i na strani racunara a te uticnice moras da stavis u nesto (kutiju,kanalicu,...), a i kablove moras da provuces kroz neke kanalice. U protivnom se to svede da razmotas po podu 900m kabla sa kotura, iseckas, nakrimpujes 50 konektora, i poubadas direktno u sviceve i racunare sto izadje na jedno prepodne posla, dakle uzmes par hiljada din. (i posle ce da te psuju kad god zapnu nogom o kabl)
[ sale83 @ 25.11.2012. 01:36 ] @
I meni nekako to 1€ po metru izgleda skupo za tamo nase uslove. Ja ti mogu reci koliko u Australiji naplacuju a to je negde od $100 do $200 pod data point.
[ Marko_L @ 25.11.2012. 11:32 ] @
Ne naplaćuje se to po metru kabla, jer to jednostavno nema smisla. Nije isto da li trebaš da razvučeš mrežu pravolinijski, recimo ako je u pitanju neka hala gde nema nikakvih prepreka, ili kada trebaš da razvučeš mrežu po kancelarijama, što obično znači bušenje zidova, seckanje i krojenje kanalica, provlačenje kroz spušteni plafon (ako ga ima) i slične egzibicije. Mnogo je realnije naplaćivati takav posao po danu rada. Znači odrediš dnevnicu fizikalca (oko 20-25 evra) i koordinatora/nadzornika (oko 50 evra) i onda sračunaš koliko ljudi i koliko dana ti treba. Po mojoj slobodnoj proceni, u tvom konkretnom slučaju ti treba 2 fizikalca i jedan nadzornik i jedan dan rada, što znači da je realna cena tog posla negde oko 100 evra + putni troškovi + sitni troškovi... dakle negde oko 150 evra za komplet posao plafon, mada je i to optimistična cifra, s obzirom da ima firmi koje bi to uradile i za manje para, i to izuzetno profesionalno i kvalitetno.

A tu cifru 1e po metru zaboravi odmah. To bi značilo da ti taj posao ceniš 900-1000 evra. Za pola tog novca može da unajmi firmu koja će da uradi komplet mrežu po sistemu "ključ u ruke", od razvlačenja kablova do konfiguracije računara i rutera i puštanja sistema u rad.
[ valjan @ 26.11.2012. 01:40 ] @
Nije mi samo jasno šta će patch panel ako se na drugoj strani kablovi razvlače direktno do računara. Kada se radi strukturno kabliranje, uvek se oprema bira i postavlja tako da ima barem 20% rezerve (uključujući i switcheve, patch panele, kablove, utičnice po kancelarijama i sl.). Na taj način, ako sutra kupe još računara, ako miševi izgrickaju kabel, ako odluče da presele nekog zaposlenog iz jedne u drugu kancelariju itd. nećeš morati da trčiš i ponovo bušiš zidove i provlačiš kablove, oni mogu sve sami da reše bukvalno ubadanjem patch kabla u drugu utičnicu u kancelariji, i eventualno na drugom kraju prevezivanjem patch kabla između patch panela i glavnog switcha. Sve ostalo mi zvuči kao neozbiljna igrarija...
[ Angell75 @ 03.12.2012. 12:17 ] @
Postavljanje nazidnog reka: 1 kom x 2132 din
Provlačenje kabla: 37,04 po m
Postavljanje kanala: 168 din po m
Provlačenje kabla kroz rebrasto crevo: 37,04 po m
Povezivanje uticnice: 123,47 po uticnici
Busenje rupe: 785 din po rupi

Sve se racuna i nabacivanje kabla na patch panel i montaža patch panela znači sve. Ove cene su za projekat koji smo radili 12.03.2012.

Pozdrav
[ citizenx @ 13.12.2012. 20:03 ] @
Ako neces koristiti zidne uticnice, ne trebaju ti patch paneli, vec mozes da direktno kroz kanalice provlacis kablove, busis zidove i spajah ih na switch. Ja sam uradio mrezu od oko 30 racunara za jednu celu noc i pola sledeceg dana, a imao sam ekipu od 2 coveka koji rade u kablovskoj i imaju ogromno iskustvo u razvlacenju kablova. Njihov posao je bio da mi sprovedu kablove od tacke A do tacke B (pritom buseci zidove i postavljajuci kanalice), a moj deo je bio, krimpovanje i testiranje mreze. Iz licnog iskustva cu ti reci da su CAT6 kablovi mnogo kruci nego CAT5E i da mozes imati problema kad ih budes provlacio kroz kanalice, pogotovo ako imas mnogo kablova koji idu kroz 1 kanalicu. Cat5E je mnogo laksi i savitljiviji za upravljanje, jeftiniji je od CAT6 i podrzava 1Gbps. CAT6 podrzava 10Gbps ako se ne varam, ali je pitanje koliko ti je to potrebno jer ti onda trebaju i NIC-ovi koji podrzavaju 10Gbps. Dakle hocu da kazem da sve mozes uraditi sa CAT5E i za manje para. Ali ako su rekli da mora CAT6 onda uradi tako.