[ ursus @ 07.03.2004. 10:50 ] @
U firmi imam oko 150 kompjutera (Win 2000 Prof. i Win XP Prof.) i želim ih redovno nadgradjivati sa najnovijim popravcima, ali ne preko WindowsUpdate (da mi ne usporava rad mreže), nego preko mog servera (Windows 2000 na primer). Mreža koju imam nije Windows nego Novell, pa me zanima kako moram konfigurirati svoj Windows server i naravno klijente i da li je to uopšte moguće.
Znači ja na mom serveru odredim šta će se i kada ndgradjivati na klijentima. Klijenti se znači povezuju i na Novell server (podatki i aplikacije) i na moj novi Windows server (popravci).
[ broker @ 07.03.2004. 12:23 ] @
Izgleda da je jedini nacin da rucno DL-ujes update datpoteke sa MS sajta pa ih smestas negde na deljeni disk kako bi drugi mogli rucno da ih pokrecu i instaliraju. Cini mi se da ozim Windows Update-a nema drugog nacina za automatski update. Nemoj me drzati za rec ali ovo isto i mene interesuje i nisam nasao resenje.
[ B o j a n @ 07.03.2004. 14:33 ] @
Sličan problem smo imali u jednoj firmi, sa ne 150, već sa 15 računala, i zaključak je bio da je jednostavnije bilo proširiti link na 8 Mb/s nego investirati u support koji bi svaki put kada patch izađe smeštao ga \\share i zatim kroz vbs/whatever vršio zakrpe po svih 15 ( 150?) ws-a.

[ Reljam @ 07.03.2004. 18:59 ] @
Imas dve varijante - jedna je da koristis Windows Update Catalog koji je namenjen za admine i koji ti omogucava da skines grupe updateova za sve OSove. Idi na windows update, pa na personalize windows update, i onda ukljuci Windows Update Catalog. Posle toga ces moci da skidas EXEe za raznorazne updatove i service packove.

Druga varijanta, koja je verovatno bolja, je da koristis neki proxy server (recimo ISA Server) i konfigurises ga da kesira update fajlove. Posle toga mozes da pustis svaki kompjuter da se updateuje kada hoce, i nece ti usporavati internet vezu. Naravno, uvek mozes da namestis group policy i script koji ce da natera klijente da se povezu u odredjeno vreme (2 AM?) i da se updatuju sa proxy servera.
[ someone_bl @ 08.03.2004. 14:02 ] @
Imas dva nacina da to rijesis... prvi je rucni preko AD, skines update pa ga dodijesli OU da se sam instalira... a drugi...

Naime Microsoft je bas za to napravio dva servisa
SUS i SMS :)

SUS je System Update Servis koji se podize na tvom serveru, znaci identican je kao microsoftow... on sam skine update a onda svi ostali korisnici skinu sa njega... naravno postoje i dva nacina krpljenja... prvi je da otvore IE i da kucaju http... (ime racunara ili ako imas dnsove onda ime i sajtya koje si namijenio samo za to).
i drugi a to je prepravka kljuceva u registryju klijenata da provjeravaju nove update na tom tvom novom serveru a ne na microsoftu i uz sve to Software je FREE sto i nije cesto za microsoft :) Imas i jos nekih opcijica korisnih, ogranicenja skidanja update, ogranicenja instalacije... velicina...

SMS je system managment servis i omogucava ti pored update OS updatujes drugi softwer koji imas na racunaru ... Office i druge proizvode MIcrosofta, pa cak i drugih proizvodjaca (tako sam procitao nisam probao).

Mislim da je SUS rijesenje tvojih muka :)
[ broker @ 09.03.2004. 12:49 ] @
Izgleda da SUS radi samo na Windows Serveru i to samo ako ima IIS.
Microsoft je oduvek bio poznat po grubostima.
[ someone_bl @ 09.03.2004. 13:01 ] @
Da, to je tacno radi samo na Serveru i mora da bude podignut IIS sa ASP-om... To sam zaboravio da naglasim :)
[ MrNo @ 13.03.2004. 02:40 ] @
Ima sam isti problem samo sto ja imam oko 1200 klijenta.
Moje resenje:
Dva SUS servera. Jedan se sinhronizuje sa MS apdejtom svake noci i drugi koji je povezan sa prvim. Moj komp je konfigurisan da radi Auto Update sa prvog kompa iz razloga sto ne zelis da pustis neki apdejt u promet pre nego sto si ga testirao. Kad probam sve i vidim da to radi bez problema, onda odobrim apdejt koji drugi server automatski skida i distribuje klijentima.
Posto nemas AD, da bi tvoji klijenti mogli da skidaju apdejt sa servera, a da ti ne ides do svakog kompa i podesavas, napravi registry setting (ovo pogledaj u uputstvu za SUS server a ako te mrzi mogu da ti posaljem ono sto sam ja napravio samo moras da promenis ime servera) i stavi ga u login skriptu. Posto kazes da imas samo XP i 2000 u organizaciji, mozes da koristis isti reg key za obe platforme.
U tvom sjucaju mozes da koristis samo jedan server koje ne odobrava automatsku distribuciju apdejta.
[ mtatomirov @ 18.03.2004. 15:36 ] @
Da, postoji varijanta Misrosoft Update Services (SUS) u intranetu koju sam instalirao pre par dana i moram priznati da radi mnogo dobro. Istina mashina na kojoj je instaliran SUS mora biti pod 2000/2003 server operativnim sistemom sa instaliranim IIS. Konfiguracija je krajnje jednostavna. Neko je gore postovao da se klijenti mogu nakaciti na server iz IExplorera preko http://.... ali to nije tacno, u stvari tacno je ali samo admin useri i to ne za skidanje updateova vec za monitoring i setup SUS-a. Klijenti mogu da rade update samo i samo preko microsoft update klijenta 2.2 koji dolazi uz service pack 4 za 2k odnosno service pack 1 za windows xp. Posle instalacije mora se nasetovati group policy za SUS i tamo ukucati lokalna http:// adresa SUS servera sa koga ce klijenti pokupiti updateove, odande se josh radi i schedule updateova.

Mnogo dobra stvar pogotovo kao u mom slucaju gde klijenti nemaju pristup internetu preko http porta.