[ Vladan Bojić @ 26.11.2012. 14:56 ] @
Pišući CV, zapao sam u problem kada je trebalo da ocenim znanje jezika i rada na računaru. Pozicije za koje bih slao CV nisu vezane za IT struku i navedeno je ono standardno "MS Office, Internet, Windows" (kao i svugde).

Gledao sam po netu i shvatio da postoje tri nivoa koja se navode, "osnovni" , "napredni" i "ekspert". Možda zvučim glupo ali mi zaista nije jasno šta i koliko se očekuje od mene da znam ako stavim "napredan" ili "ekspert"? Ovo se pogotovo odnosi na znanje stranog jezika.

Vidim da je ovde dosta pisano o ovome i da se ljudi razumeju u materiju. Zato bih i zamolio da mi odgovorite, šta se po vama podrazumeva pod osnovnim, naprednim ili ekpertskim znanjem npr. engleskog jezika i rada na računaru? Šta očekujete od nekoga ko stavi osnovni nivo MS Office a šta od onog ko stavi napredni nivo?

Pretpostavljam da poslodavac proverava svakoga da li je njegovo znanje u okviru onoga što je naveo ali ne bih da ispadam lažov ili prevarant samo zbog toga što neko očekuje više od onoga što sam naveo u CVu.

Unapred hvala na odgovorima i pozdrav
[ ventura @ 26.11.2012. 15:02 ] @
Ako si bar jednom u životu kliknuo na "Word" ikonicu, slobodno navedi da si expert za MS Office i nećeš pogrešiti... Tako je barem uradilo 99% onih koje sam imao prilike da intervjuišem :)
[ galovaca @ 26.11.2012. 15:47 ] @
CV / Evro pravila:
U Wordu se povuce linija na dole do kraja CV. Sa leve strane linije napise se kvazi naslov (npr. statistički poslovi na računaru / a na desnoj strani opis: eventualno poslodavac, i opis konkretnih poslova, sa datumima... i tako sve redom, navodeći i usavršavanja i sl.)
Kao što kolega već reče slobodno napiši expert za Office, (jer ovi koji imaju diplome nisu u stanju da unesu ni tabelu u Word). Potrebno ti je da poznaješ Excel, za tabele sa podosta formula (npr. C3*D3/F3 ... enter).Ako nisi baš... pogledaj neki tutorijal .
Jezik:
Ja sam naučni i stručni prevodilac za nemački jezik. Pri prevodima nikada ne gledam rečnik, pa bi se moglo reći da sam expert. (Npr. Mit drehzahlgeregelten Pumpenantrieben und Speicherladeschaltungen von B.R. werden die Energiekosten minimiert. = Kod B.R. troškovi se minimiziraju pogonskom pumpom sa regulacijom broja obrtaja i pogonom za punjenje rezervoara.)
Hoću da kažem, ako si komunicirao sa nekim englezom UŽIVO bar stotinak časova, uz stručne teme, moglo bi se reći da si expert. Inače i bez toga napiši da si expert, jer tada imaš šansu da dođeš na testiranje.... inače slabe su šanse.
Poznajem i engleski i još 7 jezika, ali za prevode uzimam samo nemački, naravno ovo područje je specifično i ne prašta greške. Tebi će verovatno trebati normalna svakodnevna komunikacija - dakle o sebi uvek samo najbolje pa šta bude, i tremu ostavi kod kuće!
Svako dobro
[ Vladan Bojić @ 26.11.2012. 17:30 ] @
Ja bih se osecao kao potpuni kr*ten kada bih napisao expert i oni me provere pa ispadne da sam entry level Hocu kao da budem iskren a ispada da i nije bitno, nafiluj sve pa da te pozovu. Jadni ti ljudi u HR sluzbama, sta sve oni gledaju svakodnevno

Inace, nasao sam tacne odrednice sta se smatra pocetnim, srednjim i naprednim znanjem enleskog dok za racunare toga nema. Imate li neku ideju za neku skolu/kurs a da diplome imaju vrednost na trzistu (mislim na napredan i expert nivo, ne pocetni)?

Pozdrav!
[ ime.prezime @ 26.11.2012. 17:40 ] @
samo ne ecdl , samo ne ecdl , samo ne ecdl ... :)
[ Vladan Bojić @ 26.11.2012. 17:58 ] @
Citat:
ime.prezime: samo ne ecdl , samo ne ecdl , samo ne ecdl ...


Preporucivali su mi to ali kad sam shvatio o cemu se radi, ne pada mi na pamet
[ S A J A @ 27.11.2012. 16:54 ] @
Citat:
Vladan Bojić:
Inace, nasao sam tacne odrednice sta se smatra pocetnim, srednjim i naprednim znanjem enleskog dok za racunare toga nema. Imate li neku ideju za neku skolu/kurs a da diplome imaju vrednost na trzistu (mislim na napredan i expert nivo, ne pocetni)?
Pozdrav!


Ekspertki nivo excela znači da možeš da odradiš _sve_. A to podrazumeva razne stvari kao što su programiranje u vba, ukrštanje šitova (lookup i slično), konekcije sa bazama podataka i pivot analize, grafikoni...

Meni je glupo da se neko predstavi kao expert u excelu i onda mu daju dva excel fajla na primer sa lager listom, jedan je knjigovodstveno stanje, drugi je popisano stanje i on treba da ih upari po šifri i nađe razlike i prikaže ih u kolonama višak i manjak, a on bleji u ekran jer ne zna kako to da uradi.
[ llux @ 27.11.2012. 17:56 ] @
Cekaj malo, mnogi ne razumeju sta si rekao. A glupo im je da kazu. Moras lepo da objasnis.
[ varginjo @ 27.11.2012. 17:57 ] @
Citat:
Vladan Bojić:
Citat:
ime.prezime: samo ne ecdl , samo ne ecdl , samo ne ecdl ... :)


Preporucivali su mi to ali kad sam shvatio o cemu se radi, ne pada mi na pamet :)


Jel moze neko krace objasnjenje zaste ne ecdl?