[ boccio @ 30.11.2012. 13:18 ] @
Prica je tragikomicna, evo sta mi se juce desilo :)

Udjem u restoran Biber na NBG oko 18h da pregrizem nesto, kafana naravno skoro prazna i ja krenem prema "nepusackom" delu (vise o smislenosti istog u ovom twitu). Za stolom do onog za koji me smestila hostesa sede dva tipa u odelima i neka zena, sredovecna ekipa. Purnjaju, naravno. Ja pitam hostesu "jeste vi sigurni da je ovo nepusacki deo?" :) , nasta se ona zbunjeno izvinila i otisla da ih zamoli da ugase cigarete (sta god, nisam cuo bas svaku rec od muzike).

I sad krece show, lik krece krajnje bahato, nevaspitano i bezobrazno da je nap**sava, vredja, insistira da pozove "direktora", trazi racun demonstrativno i sl. Dribla je i dovodi u vrlo neprijatnu situaciju da bi se ispostavilo da on (but of course) poznaje nekog od ekipe koja drzi restoran. Hostesa se udaljila totalno popisana, jer bilmez u kravati samo sto je nije tukao, dolazi taj "direktor" (po izgledu i ponasanju nista manji bilmez), pozdravlja se sa ekipom i naravno krene ortacko "ma daj, opusteno, si lud bre, opusti se..." i slicno :)

Riba mi na kraju prilazi (i dalje joj vidno neprijatno), izvinjava se u fazonu "videli ste..." i pita me da li hocu za neki drugi sto :))

E sad, epilog price generalno ne postoji - bilo mi je jasno da imam posla sa bilmezima na obe strane (i bahata ekipa koja sedi i "vlasnik"), tako da nije bilo svrhe da se dovodim u stresnu situaciju da tu krecem da urlam i pretim nekakvim inspekcijama, pa da sam pojeo sta sam imao i zapalio. Medjutim, cela prica mi je totalno fascinantna, evo zbog cega:

- Ugladjeni poslovni gospodin sa kravatom se izivljava nad devojkom koja mu je najnormalnije i vrlo ljubazno rekla "ovo je nepusacki deo"; dakle apsolutna bespotrebna i prekomerna demonstracija sile pred drugarima za stolom, a.k.a. "ja sam mnogo veliko mudo". Ovakav pattern ponasanja sam poslednji put video u 7. osnovne, kad je Gale, jedan ortak iz odeljenja iznapusavao nekog klinca recima "mali sto mi gazis put" :)
- Menadzer/whatever sa stavom "ma daj, pa neces sad valjda gasiti cigaru", i time se direktno posrao po glavi svom kolegi/zaposlenom koji samo radi ono sto mu je zapravo receno (i kako posle ocekivati od zaposlenog da sprovodi procedure na adekvatan nacin??) Mislim da je logicno da ovoj devojci vise nece pasti na pamet da bilo koga bilo sta opominje...
- Osoba koja je skrenula paznju na odredjen problem je totalno otkulirana i zamoljena da se pomeri negde gde nece imati problem :)


I evo vam use-case koji mozete lepo skalirati na apsolutno sve vertikale i situacije u Srbiji (TM). Ne smrdi ova zemlja od Tome Nikolica na dole, nego obrnuto...
[ Java Beograd @ 30.11.2012. 13:40 ] @
Citat:
boccio:  lik krece krajnje bahato, nevaspitano i bezobrazno da je nap**sava, vredja, insistira da pozove "direktora", trazi racun demonstrativno i sl.
Velicina velikih ljudi se ogleda u ophođenju prema malim ljudima.

Šta se može zaključiti kad se neko bahato ophodi prema ljudima koji su po prirodi svog posla uslužni (konobari, prodavci, recepcioneri ...) ? Jasno je: radi se o g*vnima koji svoje duboke korene iskompleksiranosti vuku još od ranog detinjstva. Ni od koga, nikad nisu dobili priznanje svoje vrednosti (sposobnosti, umeća, znanja) pa tako moraju da se dokazuju (ma šta to značilo), naravno prema onima koji ne mogu da im se suprotstave. Verovatno je onaj lik iz tvoje priče, posle vređanja konobarice sam sebi izgledao velik, moćan i jak.

Upravo takvi ljudi takođe umeju da gaje i sasvim suprotno ponašanje: snishodljivo, poltronski, izveštačeno servilno, naravno prema onima koji su izand njih u nekoj hijerarhiji (posao na primer). Jer, g*ovna ostaju g*vna, bez obzira da li imaju odelo i kravatu.

===============================================
Nego, Borise. da nisi pogrešio možda ? Na sajtu restorana Biber piše da je to ekskluzivni restoran ?!
[ Tyler Durden @ 30.11.2012. 13:41 ] @
Citat:
- Ugladjeni poslovni gospodin sa kravatom se izivljava nad devojkom koja mu je najnormalnije i vrlo ljubazno rekla "ovo je nepusacki deo"; dakle apsolutna bespotrebna i prekomerna demonstracija sile pred drugarima za stolom, a.k.a. "ja sam mnogo veliko mudo". Ovakav pattern ponasanja sam poslednji put video u 7. osnovne, kad je Gale, jedan ortak iz odeljenja iznapusavao nekog klinca recima "mali sto mi gazis put" :)


Ovo samo nisam siguran da sam dobro shvatio. Ja ovakve likove viđam gotovo na dnevnom nivou.
Uglavnom, nemam ništa pametno da dodam što već nisi rekao.
Ova situacija je lakmus papir srpskog društva - u najširem mogućem smislu - danas.
[ mmix @ 30.11.2012. 13:51 ] @
Zato ja ni ne ulazim u restorane AKo treba da biram izmedju raka pluca od tudjeg dima i raka creva od sopstvene pljeskavice sa coska, izbor je samo-evidentan
[ madcama @ 30.11.2012. 13:52 ] @
Eto još jednog dokaza da je napravljana ogromna greška što je dozvoljeno ugostiteljskim objektima da sami odlučuju da li će biti i u kojoj meri dozvoljeno pušenje. Lepo se to radi na zapadu. Nem pušenja i ako ti se puši u lokalu možeš samo da popušiš.
[ Inspektor Nagib @ 30.11.2012. 13:56 ] @
Ova priča je mogla biti viđena bilo gde u belom svetu. Nevaspitanih balvana ima svukuda, i za njih ne postoje granice. Razlika je samo u tome što je u nekim zemljama sistem više utegnut, pa se umesto X, broj takvih događaja na dnevnom nivou desi XY puta.

Citat:
boccio:  Ne smrdi ova zemlja od Tome Nikolica na dole, nego obrnuto...


Pa naravno.
Da nije tako, ne bi on ni bio tu gde jeste.
[ mmix @ 30.11.2012. 13:57 ] @
Fora je sto ni to ne bi bas upalilo, bahata stoka bi pusila svejedno i tresla na pod i opet vikala na konobarice i bratimila se sa "menadzmentom" koji uvek mora da popusti jer ne zna sa kakvom budalom ima posla i dal ce neko da mu baci molotovljev koktel posle. Opsta pravna nesigurnost kao enabler za opstu bezbednosnu nesigurnost.
[ vilil1 @ 30.11.2012. 14:00 ] @
Citat:
madcama: Eto još jednog dokaza...

Jock bwe, evo jos jednog dokaza da sam bio u pravu -

Citat:
vilil1: Ne, bas obrnuto. Mi imamo tu losu naviku da pricamo u prazno. Stalno se nesto zalimo, kukamo kako nas varaju na svaki moguci nacin...te ovaj trgovac me prevario, te lekari su ovakvi ili onakvi...da ne nabrajam kakvih sve situacija ima u svakodnevnom zivotu. A niko nece nista da ucini po tom pitanju. To je ono sto ja ne razumem kod ovog naroda. Pa ako ti neces sam sebe da zastitis, kako mozes da ocekujes da neko drugi nesto uradi!?

Ja sam najmanje bitan u ovoj prici. Ali me nece mrzeti da svaki put kada se desi nesto slicno, pokusam da se izborim za svoja prava, makar da im vise ne padne na pamet da rade tako nesto.


http://www.elitemadzone.org/t4...a-li-je-ovo-prevara-Super-Vero

Bitnije je pisati po forumima, nego uciniti nesto da se to ne bi vise ponavljalo. Neverovatno!!!

[ boccio @ 30.11.2012. 14:50 ] @
Citat:
Java Beograd:
Nego, Borise. da nisi pogrešio možda ? Na sajtu restorana Biber piše da je to ekskluzivni restoran ?!

Ekskluzivan ko i sve ostalo u ovom gradu :) Tim pre sto je "ekskluzivan" ovakve stvari ne bi smeli da si dozvole...

Citat:
Inspektor Nagib: Ova priča je mogla biti viđena bilo gde u belom svetu. Nevaspitanih balvana ima svukuda, i za njih ne postoje granice. Razlika je samo u tome što je u nekim zemljama sistem više utegnut, pa se umesto X, broj takvih događaja na dnevnom nivou desi XY puta.

To je jedna komponenta, postovanje zakona. Druga je nista manje ozbiljna, kod ugostitelja pogotovo, a to je (khm...) poslovnost. A mene to cak mnogo vise cudi iskren da budem od "postovanja zakona". Mada, imajuci u vidu koliko sva ta mesta menjaju radnike, i koliko se ne trude da stvaraju profil stalnih gostiju - ni ne znam sto me bilo sta cudi...


Citat:
vilil1:
Bitnije je pisati po forumima, nego uciniti nesto da se to ne bi vise ponavljalo. Neverovatno!!!

Heh, evo oportuniste :) Tako je, nemojmo uopste vise komunicirati putem interneta, nemojmo analizirati drustvene probleme - iskljucivo na ulicu, motke u ruke, pa da resimo problem da se ne bi ponovio :)

Mislim, razumem ja tebe - nema vajde od kukanja, ali povuci razliku izmedju konstantnog kukanja oko problema koji je resiv, i prosto diskusije oko neke situacije koja nema konkretno resenje...
[ boyan3001 @ 30.11.2012. 15:05 ] @
Klasični skorojevići.
[ axone @ 30.11.2012. 21:46 ] @
Jer to onaj restoran u novim poslovnim zgradama preko puta SIV-a?
[ cika dacha @ 01.12.2012. 00:03 ] @
boccio@ ja ti preporucujem da nabacis malo mishica!
nemoj u napred da me kritikujes sto ti ovo govorim al okako sam sa 78kg nabacio 94 kg i to u masi drugacije mi se bezlazene situacije resavaju!
isto sam nepusac i jako sam cool osoba ali... bio sam u bas nedavno preko dana na jednom salasu kod nas u ns i naravno sednem u nepusackom delu gde sam bio sa dve rodjake iz bg koje su isto nepusaci i naravno nasao se neki b.l.ez koji ima oko 50 god koji pusi tompus i sedi sa nekim ljudima njih troje i jedna zena! on pusi tompus! aj cigareta mi i ne smeta toliko al tompus brate stipa oci, nos i mozak!!!!
zovnem ja konobara i lepo ga zamolim da necu da udisem u nepusackom delu duvanski dim!
i on kaze razumem vas i ode do dotickog i on ga opomene! ja nisam gledao tad u tom pravcu jer on sedi iza mojih ledja! kad kaze rodjaka da je nastavio da pusi!
nista ja... donosi konobar jelo i opet ga opominjem za tompus a on meni odgovara da tu ne moze nista jer gazda nije tu koji bi sigurno uspeo da b.l.ezu skrene paznju, dok konobar kaze meni opomenite ga sami ... ja kazem Jel ? ok! okrenem se prema njemu i podviknem onako da svi cuju, ALOooo matoriiii ovo je nepusacki deo!!! on kao kulirame ... ja ustanem i dodam Dal treba da dolazim do tebe ????!!!! on ugasi tompus i ja mu kazem Hvala!

nazalost moras ponekad tako!
po reakcijama gostiju video sam da su srecni :-)
[ Hltman @ 01.12.2012. 01:18 ] @
^


Super je to samo sto ce jednom neka budala da ti naleti koju neces uplasiti. I tu nastane dilema, da li da ides all in i objasnis mu silom neke stvari i rizikujes gomilu problema ili da se povuces.
[ Boris Tadić @ 01.12.2012. 06:06 ] @
[ boccio @ 01.12.2012. 07:02 ] @
Citat:
axone:
Jer to onaj restoran u novim poslovnim zgradama preko puta SIV-a?

Da.

A ovo sa misicima i podvikivanjem super funkcionise dok ne naletis na ozbiljnu budalu :)

Mislim, ovo sa pusenjem je realno (koliko god to mrzeo da kazem) neresiv problem. Sam zakon je donet cisto da bi bio donet, pod velikim pritiskom da se eto i mi priblizimo malo evropskim zakonima i da imamo zakon o pusenju na javnim mestima, makar na papiru. A pod uticajem jakog domaceg lobija je zaista tragikomican. Kada bi se vlasnik kafane uzentao da ce platiti milion dinara kazne za upaljenu cigaretu, vrlo brzo i efikasno bi se sve dovelo u red...
[ Alexxandar @ 01.12.2012. 08:20 ] @
Meni je prošle godine bio kulturni šok koliko se zakon o zabrani pušenja zapravo primenjuje, u Evropi.

Bio sam u Vroclavu s nekim prijateljima već je bilo oko 2-3 noću i seli smo u jednu bukvalno rupu od kluba, čisto da ne stojimo dok njima krenu jutarnji autobusi.
Ja rekoh, ovde ima da purnjaju kao kod nas, ali bio sam iznenađen da zaista nikome ne pada na pamet da zapali cigaretu, bez obzira na to kakav je kvalitet lokala u pitanju, ako piše zabranjeno pušenje, niko ne pali.
[ Tyler Durden @ 01.12.2012. 10:19 ] @
Citat:
Mislim, ovo sa pusenjem je realno (koliko god to mrzeo da kazem) neresiv problem.


Problem je u stvari toliko lak za sređivanje da je to tužno.
Naravno, ova mimikrija države nije sposobna da sredi ni neke fundamentalne probleme u svom funkcionisanju, pa je tako iluzorno očekivati da nešto poput zabrane pušenja bude istjerano do kraja.
[ HoT_Steppa @ 01.12.2012. 11:04 ] @
Krivi drzavu, naravno.

Savet svima kojima smeta dim, u imenik telefona ubelezite telefon inspekcije i kad primetite nesto tako samo ih okrenite, ne bakcite se sa "gazdama" i kelnericama. Kad im dodje inspekcija na vrata i kad popiju jednu "disciplinsku" nece biti sledeceg puta.
[ vilil1 @ 01.12.2012. 12:45 ] @
Citat:
boccio: Heh, evo oportuniste :) Tako je, nemojmo uopste vise komunicirati putem interneta, nemojmo analizirati drustvene probleme - iskljucivo na ulicu, motke u ruke, pa da resimo problem da se ne bi ponovio :)

Mislim, razumem ja tebe - nema vajde od kukanja, ali povuci razliku izmedju konstantnog kukanja oko problema koji je resiv, i prosto diskusije oko neke situacije koja nema konkretno resenje...

O cemu pricas? Kakva ulica, kakve motke...Kako nema resenja za ovu i slicne situacije? Pa ti si sam napisao da nisi zeleo da pretis inspekcijom. To je u startu pogresno razmisljanje. Zasto pretnja? Od pretnje inspekcijom nema nista. Jednostavno ih nazoves, bez ikakve svadje ili bilo cega slicnog.

I naravno da postoji resenje za svaku slicnu situaciju, ali mi smo postali toliko defetisticki nastrojeni da to zaista nije normalno. To uopste ne mogu da shvatim. Stvarno ne znam zasto je bilo tesko okrenuti inspekciju? Usput opusteno popiti svoje pice, kafu...bez ikakvog dizanja tenzije sebi i drugima.

Mi smo tim svojim ponasanjem i doveli do ovakvih situacija, pa se ide kod lekara sa nekim "poklonima", pa kad ti "majstor" nesto radi u kuci, obavezno je ono - Majstore moze kafica, pivo, klopica...kao da ti on radi dzabe.

Tim nasim dodvoravanjima smo i njih navikli na sve te poklone i prevare koje nam cine, pa je doslo dotle da neki profesori, lekari...vise ni ne cekaju poklone, vec sami traze. Uveli i tarife koliko kosta ispit, operacija...

Jedan moj primer...snimao sam nesto na rendgenu, a snimci se podizu od 12 - 13h. Dodjem u pola jedan i vidim nekih desetak ljudi sedi i ceka. Pitam sta se desava, zar ne izdaju snimke? Kazu sestra pije kafu. Udjem kod sestara, vidim, stvarno kafenise.

-Dobar dan, mogu li dobiti snimak?
-Sacekaj malo.
-Aha, dobro.

I izadjem. Ne budem lenj, odem do direktora, on naravno nije bio u kancelariji ali je bila njegova zamenica. Kazem joj o cemu se radi, i zena momentalno uzima telefon i zove radiologiju. Zamenica vice, sestra se nesto pravda...uglavnom kada sam se vratio nazad, sestra je vec pocela da deli snimke. ;)

Sta je u svemu najzanimljivije!? Svi oni ljudi sto su cekali, pocnu da mi kao cestitaju...Bravo, najzad se nasao neko...sve u tom stilu. E, tek sam njih iznapusavao, bukvalno. Sram ih bilo, sede, ogovaraju tu sestru, a nista ne zele da preduzmu.

Ovo mirenje sa ovakvim i slicnim situacijama, po meni, je za nekog psihologa ili sta znam vec. Uglavnom, mislim da to nije normalno.
[ cika dacha @ 01.12.2012. 14:17 ] @
zlazem se da se treba cuvati budala al zato pre reacije procenis situaciju! :-)

da su novcane kazne velike kao preko ne bih nikom palo napamet da pali cigaretu! samo po novcaniku udarati i vlasnike lokala i tog sto pusi! al ima mesta gde se stvarno to postuje! npr poslasticarnica vremeplov i ana nikako ne dozvoljavaju da se u ne pusackom delu zapali!
[ Vasastajić @ 01.12.2012. 14:51 ] @
vilil1,
u potpunosti se slažem s tobom, pa sam svojevremeno i ja tako ganjao vetrenjače, s tim što su danas te vetrenjače na istom mestu, a ja imam implantirana dva stenta.
Ne ironišem, veruj mi na reč, i danas se dese situacije da poželim vetrenjači da polomim krila, ali za razliku od pre, sve se završi samo pustom željom.
Valjda u šezdesetoj drugačije i ne ide,...
... 'bemlite živote...
...KAD PRE?!?
[ Java Beograd @ 01.12.2012. 15:18 ] @
Zabrana pušenja može se postići samo ozbiljnim kažnjavanjem vlasnika restorana, a ne juriti pojedince.
[ Braksi @ 01.12.2012. 16:01 ] @
verovatno hostesa zna da je ovaj pusac neko veoma vazan gazdi pa ga zato nije opomenala za pusenje.

Tu sad ulazi nas junak i trazi striktno postovanje zakona !
[ vilil1 @ 01.12.2012. 17:03 ] @
@Vasastajić

Pa, jos uvek jeste borba sa vetrenjacama. Ali te bahatosti, ti bezobrazluci, kao u ovoj temi, su toliko uzele maha, da hteli ne hteli ne mozemo pobeci od istih. I sta nama preostaje...da budemo ovce, cutimo i trpimo? Ili da probamo da iskoristimo nasa zakonska prava!? Ja sam za ovo drugo. Sto se kaze - i nad popom ima pop. Samo bez neke prevelike nervoze, neke teske svadje...

Uzgred, u vezi S. Vera, zvao sam inspekciju, dobili su prijavu i obavestice me o ishodu. a i nisam jedini koji im je pisao prijavu. Ima jos ljudi u ovoj zemlji koji ne zele da ih prevode zedne preko vode. ;)
[ Boris Tadić @ 01.12.2012. 17:17 ] @
Citat:
tako da nije bilo svrhe da se dovodim u stresnu situaciju


Bravo šmekeru, sada će ionako polu-gladna devojka da završi na ulici zbog tvog nakaradnog shvatanja slova zakona i hijerarhije u Srbiji.

Važno da si se ti nama zaštitio od "stresne situacije", da si lepo jeo.
[ DaliborP @ 01.12.2012. 19:29 ] @
Citat:
vilil1: Pa ti si sam napisao da nisi zeleo da pretis inspekcijom. To je u startu pogresno razmisljanje.

Potpuno si u pravu. Svi sve primecuju, prepricavaju neprijatne dogadjaje poput ovog - ali se niko ne zali.
To je isto kao sa posetom restoranu, vecina ljudi precuti ako im se hrana ne svidja, kad im pridje konobar da pita da li je sve u redu, klimaju potvrdno....posle prepricavaju svima kako je bilo ocajno. Samo laju na pogresno drvo, nece restoran poboljsati ishranu ako nemaju primedbi. Tako i sa ovim primerom, niko se nije zalio - problema nema.
[ Dexic @ 01.12.2012. 20:32 ] @
@vilil1, dobar primer za sestre - nazalost, ti si pomogao sebi i ljudima tog dana, a da si dosao vec sutra zatekao bi istu situaciju :)

Sto se pusenja u Srbiji tice, ja kao veci problem vidim nepusace koji ne reaguje na dim, nego same pusace. One koji precutno odobravaju i kojima to "ne smeta" po principu "vidi sta sve mi smeta"....

A sam zakon je doneshen po principu "TREBAJU NAM PARE" iskljucivo! (da nije bilo tog dela, ne bi prosao pa da je triput toliki :))
[ ventura @ 01.12.2012. 20:43 ] @
Citat:
Java Beograd: Zabrana pušenja može se postići samo ozbiljnim kažnjavanjem vlasnika restorana, a ne juriti pojedince.

Vlasnik restorana se kažnjava tako što kao gost ustaneš i više nikada ne odeš u taj restoran. A dok ljudima ne smeta (a očigledno ne smeta čim jedu u dimu), što bi on ili inspekcija tu sad nešto menjao?

Citat:
Braksi: verovatno hostesa zna da je ovaj pusac neko veoma vazan gazdi pa ga zato nije opomenala za pusenje.

Tu logiku ne mogu da razumem, jer da sam ja vlasnik restorana, pa moji prijatelji bi bili poslednje osobe na svetu koje bi tražile takve ustupke, baš zato jer su mi prijatelji i ne bi želeli da prave probleme i neprijatnosti. Ja pre verujem da su to u pitanju prijatelji od 'menadžera' koga u principu zabole uvo za sve, već mu je bitnije da se on malo izdžekira...

Ali bilo kako bilo kakve inspekcije, kakvi bakrači.. Još fizički obračuni i pretnje - bože sačuvaj... Nego ne moraš čak ni da skreneš pažnju, jer nije tvoje da učiš druge šta im je posao, samo ustaneš i odeš... Restorana ima koliko hoćeš, sigurno nećeš ostati gladan.
[ madcama @ 01.12.2012. 22:17 ] @
Ustaneš, odeš, ali usput i podneseš prijavu nadležnoj inspekciji. Takvim prijavama se povećava građanska odgovornost, jer ako sam ja nekog prijavio po istom principu može i mene neko da prijavi.
[ Dexic @ 02.12.2012. 02:02 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
Java Beograd: Zabrana pušenja može se postići samo ozbiljnim kažnjavanjem vlasnika restorana, a ne juriti pojedince.

Vlasnik restorana se kažnjava tako što kao gost ustaneš i više nikada ne odeš u taj restoran. A dok ljudima ne smeta (a očigledno ne smeta čim jedu u dimu), što bi on ili inspekcija tu sad nešto menjao?

E OVAKVI su problem u stvari...
A to sto normalna osoba zbog takvih ne moze posle nigde da izadje normalno....
[ mmix @ 02.12.2012. 09:11 ] @
Citat:
ventura: Vlasnik restorana se kažnjava tako što kao gost ustaneš i više nikada ne odeš u taj restoran. A dok ljudima ne smeta (a očigledno ne smeta čim jedu u dimu), što bi on ili inspekcija tu sad nešto menjao?


Na kraju kad izadjes iz par mesta skontas da su ti jedina varijanta da veceras u gradu bez dimnih aditiva hrani u stvari pljeske kod Mare i krilca u Chickeniti, pod uslovom naravno da ne cekas u redu sa nekim narkomanom koji ne moze ni za toliko da ispusti duvan iz ruke. Ja sam to izbegavanje pokusavao neko vreme, ali onda brzo skontas da su svi restorani puni pusaca. Cela ugostiteljska industrija je prakticno namestena za pusace jer su nepusaci mahom i prestali da izlaze jer nemaju gde da izadju.
[ Lavlja_Jazbina @ 02.12.2012. 09:19 ] @
Citat:
veceras u gradu bez dimnih aditiva hrani u stvari pljeske kod Mare

Bilo na skveru,sada si u opasnosti da umesto dima ,zapocne se neki fajt jer si pogresno pogleao nekog.Kvalitet hrane 0.
Krilca su u Dubocici..Naravno u dimu.
[ mmix @ 02.12.2012. 09:26 ] @
Ma samo ilustrujem situaciju. Juce sam bas bio u Moonu, bukvalno mi je preseo sushi, od 6 stolova na spratu na 4 su ljudi pusili, ventilacija nije imala teorijske sanse da ocisti taj dim. To cini problem neresivim, vise nego nesposobnost drzave. Da bi slomio sistem, moras prvo da slomis te ljude. Jedan zanimljiv sistem koji sam video u UK pre 2007 kad je uvedena potpuna zabrana je bio sprinkler sistem na nivou stola sa uljudnim upozorenjem na stolu pa ti zapali, niko ti nece zabraniti
[ boccio @ 02.12.2012. 09:57 ] @
Citat:
DaliborP:
Citat:
vilil1: Pa ti si sam napisao da nisi zeleo da pretis inspekcijom. To je u startu pogresno razmisljanje.

Potpuno si u pravu. Svi sve primecuju, prepricavaju neprijatne dogadjaje poput ovog - ali se niko ne zali.
To je isto kao sa posetom restoranu, vecina ljudi precuti ako im se hrana ne svidja, kad im pridje konobar da pita da li je sve u redu, klimaju potvrdno....posle prepricavaju svima kako je bilo ocajno. Samo laju na pogresno drvo, nece restoran poboljsati ishranu ako nemaju primedbi. Tako i sa ovim primerom, niko se nije zalio - problema nema.

Ljudi, vi uporno samo hvatate fragmente price i konstruisete neke zakljucke na osnovu toga.

Prvo, ja nisam nista precutao - uredno sam skrenuo paznju na problem osobi namenjenoj za to. Problem je eskalirao do instance menadzera koji je vrlo jasno dao do znanja da ga resenje ne interesuje (sve sam lepo objasnio), i ja zaista ne vidim svrhu daljeg preganjanja sa istim. Da svaki gost uradi to sto sam ja uradio, i makar skrene paznju hostesi/menadzeru, posle 230 "skretanja paznje" svakog dana - mozda bi se nesto i promenilo. A koliko god me vi pljuvali, verujem da sam jedan od retkih koji je uopste skrenuo paznju...

Za inspekciju ste u pravu, nije moglo da skodi da se prijavi, i to cu verovatno neki sledeci put i uraditi. Mada nisam ubedjen da ce pomoci, ali ne moze da odmogne nikako...

Drugo, da "ustanem i odem" je apsolutno sub-optimalno resenje jer cu da izgubim dodatnih sat vremena da odem na drugo mesto i nesto pojedem - mnogo je prostije zavrsiti obrok i nakon toga vise nikad ne uci u tu kafanu... Demonstrativnim odlaskom ne postizem ocekivani efekat jer da je nekom od menadzmenta stalo do gostiju - situacija ne bi uopste bila eskalirana do tog nivoa.

Trece, Dalibore - baci pogled na moj blog da vidis koliko "klimam potvrdno" kad su restorani u pitanju, razlog sto sam prestao to javno da objavljujem je sto sam skapirao da lajem na pogresno drvo, jer ako ti je 80% komentara na losu uslugu u restoranu neka aluzija na to da si ti snob sto placas 700 din za salatu i da te "treba odrati", onda kapiras da valjda javnost nije zrela za food kriticare :)

Citat:
ventura:
Ali bilo kako bilo kakve inspekcije, kakvi bakrači.. Još fizički obračuni i pretnje - bože sačuvaj... Nego ne moraš čak ni da skreneš pažnju, jer nije tvoje da učiš druge šta im je posao, samo ustaneš i odeš... Restorana ima koliko hoćeš, sigurno nećeš ostati gladan.

E, vidis - to bi bilo resenje kada bi postojala neka tradicija restorana i ugostiteljstva kao takvog, jer bi tebi najvaznija metrika zapravo bila customer lifetime value. I sa svakim ko je ustao i otisao ti si izgubio 30e (lupam) nedeljno x 20 godina koliko bi jeo kod tebe :) Ali kao sto znas, osim cetri i po restorana kojima se vlasnici nisu promenili 30 godina, sve ostalo se bukvalno svake godine resetuje na nulu. I princip rada 90% restorana u gradu je "milk it" - ne investiraj u ljude (kuvare, konobare, sommeliere, hostese), seci coskove na klopi, isisaj ROI sto pre i dok traje traje.

Koliko znas restorana kao (pokojna) Ipanema koji su godinama imali isti kvalitet hrane i usluge? Dakle - u takvoj konstelaciji da li nekog boli dupe sto si ustao i otisao? :)

U mojoj praksi - jedino sto mozes jeste da trazis ono sto ti pripada. Ako si trazio medium-rare biftek, vrati ga 3 puta dok ne bude upravo takav (i sto je najcrnje, skoro niko mi nije odbio da donese novi!). Da li mi je neko (po urbanoj legendi) pljunuo u biftek? Mozda... A mozda bi pljunuo i da nisam vratio, iznerviran time sto nije 2 meseca dobio platu. Ko zna. Ako pise "sos od zelenog bibera" a ti vidis crni biber i pavlaku - vratis jelo... Nije to sto pise...

Mozda zvuci sebicno, jer ne doprinosim direktno "opstoj borbi" ali realno sa svakom disfunkcionalnom karikom (zakoni, primena istih, odnos vlasnika/menadzera, etc), ovo je jedini nacin "borbe" i zato ga toplo svakom preporucujem. Kad bi 80% gostiju vratilo ono sto nije pripremljeno adekvatno, verujte da bi se situacija promenila.

Last but not the least - u nekom momentu ce se ovaj thread za "restoran biber" naci na prvoj strani gugla... A ni to nije lose :)
[ Boris Tadić @ 02.12.2012. 10:23 ] @
Tako je, ko *ebe konobaricu, da je pametna ne bi bila konobarica, nego bi programirala kao sav normalan svet ili (pre)prodavala bugarski kukuruz kao domaći.

Razumljivo potpuno, veoma stresno je imati danas i qurac i obraz i mozak istovremeno, zato je najbolje nemati nijedno.

I nema problema, rešenja su ionako precenjena.
[ ventura @ 02.12.2012. 10:55 ] @
Citat:
mmix: Na kraju kad izadjes iz par mesta skontas da su ti jedina varijanta da veceras u gradu bez dimnih aditiva hrani u stvari pljeske kod Mare i krilca u Chickeniti, pod uslovom naravno da ne cekas u redu sa nekim narkomanom koji ne moze ni za toliko da ispusti duvan iz ruke. Ja sam to izbegavanje pokusavao neko vreme, ali onda brzo skontas da su svi restorani puni pusaca. Cela ugostiteljska industrija je prakticno namestena za pusace jer su nepusaci mahom i prestali da izlaze jer nemaju gde da izadju.

Onda će valjda neko da se doseti da otvori restoran i za nepušače pa da zaradi lovu na tome... A ako ipak ne prođe takav poduhvat, onda tough luck za nepušače (btw i ja sam nepušač)...

Citat:
mmix: Ma samo ilustrujem situaciju. Juce sam bas bio u Moonu, bukvalno mi je preseo sushi, od 6 stolova na spratu na 4 su ljudi pusili, ventilacija nije imala teorijske sanse da ocisti taj dim. To cini problem neresivim, vise nego nesposobnost drzave.

Kvalitetna ventilacija može da reši taj problem duvanskog dima u potpunosti. Svrati do Franša neki dan kad ti je usput... Taman da u pušačkom delu svaki gost za svakim stolom ima zapaljen najveći tompus na svetu, ti u nepušačkom delu nema šanse da osetiš ni jednu jedinu česticu smrada..

Ali jbiga, Franš je anomalija među Beogradskim restoranima, i to je stvarno restoran čija usluga može da se izučava u ugostiteljskim udžbenicima.
[ mmix @ 02.12.2012. 11:14 ] @
Citat:
ventura: Onda će valjda neko da se doseti da otvori restoran i za nepušače pa da zaradi lovu na tome...


To je nerealno ocekivanje. Probali su ovde u Pancevu, pa nije uspelo. Za sta ja krivim vise nepusace, restoran je abr probao. Kad se okupi neko drustvo za veceru ili rucak, makar bilo petoro nepusaca i jedan pusac trazi se mesto u pusackom delu zbog tog jednog narkomana i onih petoro se davi u njegovom dimu jer iz nekog suludog razloga ne mogu da kazu tom jednom da odje*e sa svojim otrovima, a on skot ne ume da sabere dva i dva i da se odvoji od svoje droge na sat vremen da bi posdeo malo sa prijateljima koje truje. I onda nakon toliko i toliko odbijenih gostiju restoran odustane.
[ ventura @ 02.12.2012. 11:34 ] @
Citat:
mmix: To je nerealno ocekivanje. Probali su ovde u Pancevu, pa nije uspelo. Za sta ja krivim vise nepusace, restoran je abr probao. Kad se okupi neko drustvo za veceru ili rucak, makar bilo petoro nepusaca i jedan pusac trazi se mesto u pusackom delu zbog tog jednog narkomana i onih petoro se davi u njegovom dimu jer iz nekog suludog razloga ne mogu da kazu tom jednom da odje*e sa svojim otrovima, a on skot ne ume da sabere dva i dva i da se odvoji od svoje droge na sat vremen da bi posdeo malo sa prijateljima koje truje. I onda nakon toliko i toliko odbijenih gostiju restoran odustane.

Da, vidiš to je živa istina :)

Ja ni ne razmišljam o tome, ali kad idemo negde na klopu ako nas je više, uvek se prilagođavamo pušačkom delu..
[ Braksi @ 02.12.2012. 11:46 ] @
jel Frans ono od veterinarskog faksa dole prema autokomandi pa ispod nekog puta sta li ?
[ ventura @ 02.12.2012. 11:52 ] @
Citat:
Braksi: jel Frans ono od veterinarskog faksa dole prema autokomandi pa ispod nekog puta sta li ?

Da
[ Braksi @ 02.12.2012. 12:00 ] @
wow, naj najbolje nesto sto sam doziveo u Srbiji. Nikad mi nije bilo jasno samo sto su ga nabili onako dole ispod. http://www.frans.rs/

Zadnji put sam bio tamo 1998. i to su bili stranci zabari i jedan holandjanin. Ono, eyes wide open, za vreme Slobice mislili su mozda da cemo ih peci na raznju. To je, znaci neverovatno kako su se oni najeli. Potpuno nenaviknuti jedva su ustali i ja sam im samo rekao, evo gde hocete da vas vodim ovo vam je KC Srbije, a ono tamo malo dalje je VMA !

Mada uglavnom preporucujem Skadarliju strangerima jer ima vise restorana na jednom mestu. Mozda bi stvarno mogli malo da srede ono kamenje jer nije zgodno zenama na stiklice.. da idu...

Da li bar u basti restorana moze da se pusi ili su i to ukinuli ?

[ jnk @ 02.12.2012. 12:05 ] @
Dovoljno je što je kafana tik uz autoput bez normalnog prilaza i parkinga da se u startu otpiše kao neki dobar primer ugostiteljstva.
[ Braksi @ 02.12.2012. 12:09 ] @
pise na sajtu parking obezbedjen 80 mesta !
[ ventura @ 02.12.2012. 12:13 ] @
Citat:
Braksi: wow, naj najbolje nesto sto sam doziveo u Srbiji. Nikad mi nije bilo jasno samo sto su ga nabili onako dole ispod. http://www.frans.rs/

Pa tamo je 100 godina... Jokacija je naizgled katastrofalna, ali je vlasnik izvukao 200% iz te lokacije..

Citat:
jnk: Dovoljno je što je kafana tik uz autoput bez normalnog prilaza i parkinga da se u startu otpiše kao neki dobar primer ugostiteljstva.

Odakle ti to majke ti?

Prilaz je normalan i iz pravca grada i iz autokomande (ne praviš prekršaj), parkinga ima uvek koliko god hoćeš. Ja sam tamo bar 1-2 puta nedeljno, već godinama, i nikad mi se nije desilo da nema parkinga, a čak i ako te mrzi da se sa parkiraš, staneš direktno na ulaz i daš ključeve momcima koji tamo rade i to je to.

A što se tiče autoputa... Čak i kad sediš u bašti (koja je verujem najlepša bašta u gradu), nema šanse da provališ da si pored autoputa.
[ jnk @ 02.12.2012. 12:34 ] @
Misliš ono kad od autokomande presečeš tri trake bulevara bez prekršaja? Pa čak i iz grada moraš na brzinu da prelećeš šine i da se nadaš da se neko odozgo nije zaleteo. To što je bašta lepa ne menja činjenicu da je autoput i svo zagađenje tu, što od buke što od izduvnih gasova.
[ ventura @ 02.12.2012. 12:56 ] @
Citat:
jnk: Misliš ono kad od autokomande presečeš tri trake bulevara bez prekršaja? Pa čak i iz grada moraš na brzinu da prelećeš šine i da se nadaš da se neko odozgo nije zaleteo. To što je bašta lepa ne menja činjenicu da je autoput i svo zagađenje tu, što od buke što od izduvnih gasova.

Nema prekršaja jer ideš preko isprekidane linije.

A što se tiče buke, ja stvarno ne mogu da je čujem kad sedim u bašti.
[ Lavlja_Jazbina @ 02.12.2012. 13:52 ] @
Ha,Frans.Najbolji izvor informacija preko kelnera.Nego ovo sa pusenjem,citam pa ulazim u neki real mod.
Posto nikad nisam duvanio,pre u drustvu nisam ni primecivao,ali sada kao da se nikad nije pusilo pa jedan
kada zapali cigaru smeta,ili su godine u pitanju.
[ iva_80 @ 02.12.2012. 14:09 ] @
Citat:
boccio: E sad, epilog price generalno ne postoji - bilo mi je jasno da imam posla sa bilmezima na obe strane (i bahata ekipa koja sedi i "vlasnik"), tako da nije bilo svrhe da se dovodim u stresnu situaciju da tu krecem da urlam i pretim nekakvim inspekcijama, pa da sam pojeo sta sam imao i zapalio.

U ovakvoj situaciji bih se itekako verbalno suprotstavila i pozvala momentalno inspekciju! Pojedini su navikli da se ponašaju tako bahato upravo zato što se ljudi povlače u mišje rupe.

Citat:
ventura:Vlasnik restorana se kažnjava tako što kao gost ustaneš i više nikada ne odeš u taj restoran

Ugostiteljska kultura kod nas je na toliko niskom nivou, da ovo ne bi imalo nikakvog efekta. Ovde jedino direktan sukob (pravno-verbalni) može da ima nekog efekta. Naravno, ako se stalno primanjuje.
[ SlobaBgd @ 02.12.2012. 14:39 ] @
Zar ne primećujete da svi normalni nepušači imaju zdravu dozu tolerancije prema pušačima, osim nekoliko zilota i tirana koji bi da ukinu pušače kao vrstu?
Čak ni svemoguće tržište™ nije uspelo da zatre pušače i pušenje, kao što ste se radovali kad je zakon o zaštiti od duvanskog dima donesen.
[ iva_80 @ 02.12.2012. 14:48 ] @
Citat:
SlobaBgd: Zar ne primećujete da svi normalni nepušači imaju zdravu dozu tolerancije prema pušačima, osim nekoliko zilota i tirana koji bi da ukinu pušače kao vrstu?
Čak ni svemoguće tržište™ nije uspelo da zatre pušače i pušenje, kao što ste se radovali kad je zakon o zaštiti od duvanskog dima donesen.

Promašio si poentu teme :)
[ mmix @ 02.12.2012. 14:48 ] @
Citat:
SlobaBgd: Zar ne primećujete da svi normalni nepušači imaju zdravu dozu tolerancije prema pušačima, osim nekoliko zilota i tirana koji bi da ukinu pušače kao vrstu?
Čak ni svemoguće tržište™ nije uspelo da zatre pušače i pušenje, kao što ste se radovali kad je zakon o zaštiti od duvanskog dima donesen.


Its all fun and games dok ne dodju citostatici na red.

ja stvarno imam veliku toleranciju pre pusacima (u mladosti-ludosti pusio sam i ja), i generalno prema svim narkomanima, vase telo, ako hocete da se trujete, samo napred. Ali problem je sto pusaci nemaju ni zdravu ni nezdravu dozu tolerancije prema nepusacima da isti ne zele da udisu njihov dim.
[ DaliborP @ 02.12.2012. 14:55 ] @
Citat:
boccio:
Trece, Dalibore - baci pogled na moj blog da vidis koliko "klimam potvrdno" kad su restorani u pitanju, razlog sto sam prestao to javno da objavljujem je sto sam skapirao da lajem na pogresno drvo, jer ako ti je 80% komentara na losu uslugu u restoranu neka aluzija na to da si ti snob sto placas 700 din za salatu i da te "treba odrati", onda kapiras da valjda javnost nije zrela za food kriticare :)

Video sam i slazem se, verujem da ti licno ne klimas ali vecina to i dalje radi. Ljudi idu u restoran da plate hranu i uslugu, ali vecina precutno prelazi i preko lose usluge i lose hrane. Ja da sam vlasnik restorana isto ne bi pomislio da nesto nije u redu, pa niko se ne zali, problema nema.

Ne znam da li u Beogradu postoji neki sajt za review restorana, bar to nije tesko napraviti i jako brzo se stvori slika ko valja a ko ne. Kad vlasnik restorana vidi ranking na osnovu komentara, ocena i popularnosti lako moze da se zapita sta nije u redu... a gostima sa interneta ne mozes da pripretis :)
[ SlobaBgd @ 02.12.2012. 15:41 ] @
Citat:
mmix:
...Ali problem je sto pusaci nemaju ni zdravu ni nezdravu dozu tolerancije prema nepusacima da isti ne zele da udisu njihov dim.

Ajde!
Pa kako to da nepušači dobrovoljno sede u delu za pušače i udišu duvanski dim, tu pošast savremenog društva?
I kako to da gazde kafana dobrovoljno ugađaju pušačima a ne nepušačima? Da u tome nema pomalo tržišnih rezultata, ili su i za to odgovorni pušači, ti bahati varvari koji će srušiti nepušačko carstvo?
[ jnk @ 02.12.2012. 16:40 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
jnk: Misliš ono kad od autokomande presečeš tri trake bulevara bez prekršaja? Pa čak i iz grada moraš na brzinu da prelećeš šine i da se nadaš da se neko odozgo nije zaleteo. To što je bašta lepa ne menja činjenicu da je autoput i svo zagađenje tu, što od buke što od izduvnih gasova.

Nema prekršaja jer ideš preko isprekidane linije.

A što se tiče buke, ja stvarno ne mogu da je čujem kad sedim u bašti.


To skretanje je toliko nebezbedno da nemam reči, malo manje nebezbedno nego kad dolaziš sa suprotne strane. To što ti nisi čuo buku(bolje reći navikao si se) ne znači da ona ne postoji i da se zagađenja ne mogu izmeriti. To su neke suštinske stvari zbog kojih jednostavno ne mogu da ocenim tu kafanu kao neki primer ugostiteljstva kakva god hrana i usluga bila jer to bi bilo kao kada bi imao vrhunski sređen hotel sa super sadržajima i najboljom uslugom a dobiješ sobu od 15 kvadrata. Taj hotel može biti dobar ali ne može biti ocenjen sa pet zvezdica.
[ ventura @ 02.12.2012. 16:44 ] @
Citat:
jnk: To skretanje je toliko nebezbedno da nemam reči, malo manje nebezbedno nego kad dolaziš sa suprotne strane. To što ti nisi čuo buku(bolje reći navikao si se) ne znači da ona ne postoji i da se zagađenja ne mogu izmeriti. To su neke suštinske stvari zbog kojih jednostavno ne mogu da ocenim tu kafanu kao neki primer ugostiteljstva kakva god hrana i usluga bila jer to bi bilo kao kada bi imao vrhunski sređen hotel sa super sadržajima i najboljom uslugom a dobiješ sobu od 15 kvadrata. Taj hotel može biti dobar ali ne može biti ocenjen sa pet zvezdica.

Ako dolaziš iz pravca autokomande, imaš semafor koji zaustavlja vozila iz suprotnog smera, a i često se nađe na "gap" kada nema nijednog vozila iz suprotnog smera tako da je ok..

Ali ajde da zanemarimo lokaciju... Nekome se sviđa, nekom ne, ok... Čak ni kvalitet hrane nije nešto specijalno fantastičan, hrana je kao i u svakom boljem restoranu u Beogradu, onako, solidno. Stolovi su mali i skučeni... Ali usluga, e tu su za 10 kopalja ispred svih u Beogradu, i samo zbog toga vredi ići tamo.
[ Braksi @ 02.12.2012. 17:13 ] @
ova tema samo pokazuje kako su ljudi danas postali zaludni i bave se u sustini nevaznim temama.

Nekad su ljudi gledali i bilo im je bitno da imaju jaku i cenjenu drzavu, jaku vojsku i bezbednost, fabrike koje rade, seljake koji seju, da zemlju vode posteni ljudi, a ne lopovi. Interesovalo ih je da im dete dobro uci u skoli, sa kim se druzi i sa kim se zabavlja.

Danas je najbitnije da se ne pusi na javnom mestu, da se zbirnu svi psi lutalice, da precvikas kartu na srednjim vratima, da ne uvredis dva pedera i da li je u Nikaragvi demokratija.
[ Braksi @ 02.12.2012. 17:26 ] @
Citat:
jnk:

To skretanje je toliko nebezbedno da nemam reči, malo manje nebezbedno nego kad dolaziš sa suprotne strane.


pa ako ti je nebezbedno ti produzi 800m i na Slaviji okreni pa se vrati s ove Fransove strane. Sta je problem ? Tako se vozi po bulevarima svih evropskih metropola. BG je jos dobar kako dopusta i ta secenja.
[ mmix @ 02.12.2012. 17:30 ] @
Citat:
Braksi: Danas je najbitnije da se ne pusi na javnom mestu.


Nije najbitnije ali je bitno. Zamisli mene sada sa spricem punim otrova za koji znas da ce ti izazvati rak kroz 10, 20, 30 godina i kako idem po restoranu i salecem ljude da im ubrizgam malo jer i sebi volim malo. Jel bi to bilo prihvatljivo i "mali problem"?

Citat:
SlobaBgd: Ajde!
Pa kako to da nepušači dobrovoljno sede u delu za pušače i udišu duvanski dim, tu pošast savremenog društva?
I kako to da gazde kafana dobrovoljno ugađaju pušačima a ne nepušačima? Da u tome nema pomalo tržišnih rezultata, ili su i za to odgovorni pušači, ti bahati varvari koji će srušiti nepušačko carstvo?


Pod a) zato sto magicni zidovi izmedju pusackih i nepusackih delova ne funkcionisu tako da ti je svejedno gde sedis. i pod b) zato sto su ometeni nekom navikom da je ok biti trovan od strane pusaca jer su to neka njihova "prava", sta li vec. Ta idiotarija kod mene vise ne poje vodu i to sam svim prijateljima rekao i objasnio da ocekujem da u njihovim zivotima imam veci znacaj od pshihotropskih hemijskih supstanci i da ako ne mogu na sat vremena da se suzdrze od fiksa da bismo se videli i popricali da onda mogu slobodno i da me izbrisu iz telefona. Niko nije prestao da mi se javlja i niko od njih vise ne pusi kad je u mom drustvu, tako da je ocigledno da ljudi itekako razumeju stetnost toga sto rade i da iste (uz neko minimalno postojanje emaptije i domaceg vaspitanja) mozes ubediti da bar na kratko odloze zadovoljenje oralno/hemijskih fiksacija.

Tako da ne da ne bi propao usluzni sektor zbog totalne zabrane vec bi vremenom i prikupio vise para jer kad jednom i nepusaci budu poceli da izlaze isti u proseku imaju vise para da potrse na ice i pice jer nisu bacili pare na gudru. Da ne pominjemd a pusaci cine manje od 1/4 stanovnistva. Znaci da imas 3/4 populacija koja je u potpunosti zanemarena i neiskoriscena. Vole i oni narandze...
[ boccio @ 02.12.2012. 17:48 ] @
Citat:
Braksi:
ova tema samo pokazuje kako su ljudi danas postali zaludni i bave se u sustini nevaznim temama.

Nekad su ljudi gledali i bilo im je bitno da imaju jaku i cenjenu drzavu, jaku vojsku i bezbednost, fabrike koje rade, seljake koji seju, da zemlju vode posteni ljudi, a ne lopovi. Interesovalo ih je da im dete dobro uci u skoli, sa kim se druzi i sa kim se zabavlja.

Danas je najbitnije da se ne pusi na javnom mestu, da se zbirnu svi psi lutalice, da precvikas kartu na srednjim vratima, da ne uvredis dva pedera i da li je u Nikaragvi demokratija.

Eto, klasicna ES (tm) zamena teza :) A gde si ti tacno, cenjeni sagovornice, procitao da je to nekom najbitnije? Da li bi bio ljubazan da citiras navod gde neko rangira probleme koji postoje i smetaju mu - i u tom rangiranju pusenje postavlja iznad bezbednosti drzave? Citat molim?

[ iva_80 @ 02.12.2012. 18:30 ] @
Duvanski dim mi uopšte ne smeta, niti ga primećujem iako sam ostavila cigarete pre više od godinu i po.Čak i ako bi mi malo smetao, pretrpela bih, jer sam i sama bila pušač. Osim toga, bilo bi mi krajnje sebično da se zgražavam/opominjem/kritikujem sadašnje pušače, jer ništa ne počinje niti se završava mojom odlukom.
To je kao kad bivša qrva morališe i proganja one nove, mlade jer je sama omatorila ili se dobro udala, pa je sada fina i odjednom se čudi tom nemoralu.
Ali ovde nije reč o tome, već o direktnom i drskom nepoštovanju zakona( kakav god da je), nepoštovanju mušterije, vređanju i omalovažavanju radnika, nepoštovanju i nekulturi prema nekom kome dim možda stvarno smeta( čak i da nema tog zakona protiv pušenja)
[ mmix @ 02.12.2012. 18:40 ] @
Daj sebi jos koju godinu fore da ti se vrati osecaj ukusa, tj najvise da ti se sinusi prociste da bi ti mirisi postali deo osecaja ukusa Onda ces osetiti ukus duvana u svakom zalogaju. Not fun.
[ Braksi @ 02.12.2012. 18:42 ] @
boccio, nista licno. Govorio sam uopsteno, mi smo svi zrtve istog zaludjivanja.
[ iva_80 @ 02.12.2012. 18:59 ] @
Citat:
mmix: Daj sebi jos koju godinu fore da ti se vrati osecaj ukusa, tj najvise da ti se sinusi prociste da bi ti mirisi postali deo osecaja ukusa :) Onda ces osetiti ukus duvana u svakom zalogaju. Not fun.

Mislim da sam se već ogradila:
Citat:
iva_80:
Ali ovde nije reč o tome, već o direktnom i drskom nepoštovanju zakona( kakav god da je), nepoštovanju mušterije, vređanju i omalovažavanju radnika, nepoštovanju i nekulturi prema nekom kome dim možda stvarno smeta( čak i da nema tog zakona protiv pušenja)

Meni se vratilo čulo mirisa, osetila sam to, ali mi dim zaista ne smeta. I ne prigovaram pušačima. Ali to sam ja. Nekome verovatno smeta dim. I to je u redu.
[ jnk @ 03.12.2012. 08:51 ] @
offtopic ali pravilan izraz nije 'ostavila sam cigare pre godinu i po' nego 'trenutno sam na pauzi od cigara već godinu i po'.
[ Braksi @ 03.12.2012. 11:41 ] @
cigare ili cigarete ? ;-)
[ iva_80 @ 03.12.2012. 12:46 ] @
^^ ^Dobro, kako vi kažete.
Trenutno sam ostavila cigarete već pre godinu i po ;)
[ Sceka @ 03.12.2012. 13:22 ] @
Pusenje ne izaziva rak pluca. Medicina je to dokazala odavno i tu nema ni trunke sumnje. Jedan moj blizak drug i dva rodjaka su umrla od raka pluca a ni jedan od te trojice nikada u zivotu nije ni drzao nezapaljenu cigaretu u ruci, znaci nepusaci od rodjenja. Jedan od njih je ceo zivot proveo na planini kao mestu rodjenja i zivljenja do smrti. Na VMA sam takvih slucajeva video mnogo. To sto je hajka na pusace/pusenje je neka druga prica i stvarno nema veze sa temom. I uvek napominjem, ponavljam, vece je zlo pijan covek nego pusac! Po svim pitanjima, narocito po pitanju opasnosti po zivot - tudji zivot!!!

Poenta je da se nije postovao zakon. Ne postuje se zakon o pusenju i to je kraj price. Kako stati na kraj tome, mislim da je odgovor - nikako. Kad to kazem mislim na nase prostore i neku vremensku odrednicu od narednih nekoliko desetina godina, najmanje.

Samo da napomenem, ja sam nepusac vec nesto oko 4 (cetiri) godine. Dok sam pusio uvek sam postovao nepusacku kucu/stan a za ostala mesta me nije zanimalo. Sada mi ne smeta ni malo duvanski dim, miris, aroma... iako sam "vrati culo mirisa" i to potpuno i slazem se da je drasticna razlika, u ukusima marocito!



Pozdrav!
[ mmix @ 03.12.2012. 13:42 ] @
Ma cuj, izaziva rak, nema sanse. Cak je i lekovito, leci sve, od asme do suljeva. :( ne znam samo odakle cupate te tvrdnje o neutralnosti duvanskog dima.... Da ne pominjem sijaset ostalih boelsti koje izaiva duvanski dim, od obstruktivnih bolesti disanja do arterioskleroze. DUvanski dim je veliko zlo i postoji veoma racionalan razlog zasto se sve vise i vise zabranjuje i zasto se vodi "hajka".

Govoreci o medicinskim dokazima...
http://scholar.google.com/scho...eStAaEnIFo&ved=0CDUQgQMwAA
[ Java Beograd @ 03.12.2012. 13:47 ] @
Citat:
Sceka: Pusenje ne izaziva rak pluca. Medicina je to dokazala odavno i tu nema ni trunke sumnje.
Ne znam odakle ti ovakav podatak ? Jedino što ti mogu reći (bez ikakve namere da te u nešto ubeđujem) je da duvanski dim nije jedini izazivač raka pluća, i da ima još mnogo opasnijih kancerogenih supstanci (azbest na primer). Da ne pominjem silne radiokativne opasnoti i slično. Takođe jasno je da se rak pluća može dobiti i bez neke posebne izloženosti kancerogenim supstancama, baš kao što i cirozu jetre mogu dobiti oni koji nisu lznuli alkohol.

Bilo kako bilo, DOKAZANO je da je duvanski dim kancerogen i da je verovatnoća oboljenja od raka pluća mnoooogo veća kod pušača. A navođenje pojedinačnih primera (od šuraka pašenog ...) neće nas nigde odvesti.
[ Sceka @ 03.12.2012. 13:55 ] @
Ne izaziva ne samo rak pluca nego ni bilo cega drugog. Pravi problem u bilo kakvoj plucnoj bolesti, otezava disanje asmacicarima... Ali nije inicijator nicega a narocito raka. Da je lekovito, nije u smislu da se zapali cigareta i sve prolazi kao rukom odneseno - ali ni jedan lek ni ne deluje tako, ni jedna terapija ne deluje tako.

Da izaziva rak pluca (uzimam uvek taj primer jer se najvise o tome prica/pise/diskutuje...) bila bi zabranjena duvanska industrija - 1000%! Mnoge stvari su povezane sa raznim oblicima raka pa su komponente, materijali, supstance... koje su tako pronadjene/dokazane zabranjene svud u svetu. I nema nazad, kad se verifikuje takva stetnost nije se desilo da se zabrana skine pa cak ni posle desetina godina, znaci - to je definitivno lose/stetno i zauvek banovano!

Ko je ikada zabranio rad fabrike duvana? Na kojim osnovama? Koliko je stetnije zagadjivanje covecijeg zivota ono sto je produkt vozila/automobila u odnosu na duvanski dim? Neuporedivo!

Medjutim, to nije tema pa ne bih vise o tome. I ovo je vise nego sto je trebalo, bar sto se mene tice. Ostajte mi zdravo, nepusaci! :)


Pozdrav!
[ mmix @ 03.12.2012. 14:01 ] @
Troll much?

[ tdusko @ 03.12.2012. 14:13 ] @
Sceka, priznaj da si gledao Todora Jovanovica, a? On je jedini kod nas koji stalno ide i prica o tome kako katran i sta ti ja ne znam jos iz cigara oblaze pluca i stiti ih od stetnih uticaja. Hvali se da ima preko 70 godina, pusi 50 i jos uvek igra fudbal
[ Sceka @ 03.12.2012. 14:15 ] @
Citat:
mmix: Troll much?

:))) Da. Prizanjem i ispardonjavam se. Necu vise, kao sto rekoh. Ovo je izvinjenje pa se ne racuna! :)


Pozdrav!
[ boccio @ 03.12.2012. 14:43 ] @
Citat:
Sceka: Jedan moj blizak drug i dva rodjaka su umrla od raka pluca a ni jedan od te trojice nikada u zivotu nije ni drzao nezapaljenu cigaretu u ruci, znaci nepusaci od rodjenja.

100% ljudi koji piju vodu umru. Dokazano.
Citat:
Sceka
Da izaziva rak pluca (uzimam uvek taj primer jer se najvise o tome prica/pise/diskutuje...) bila bi zabranjena duvanska industrija - 1000%!

Ma da li se ti salis :))) Pazi, postoji jedan socan detalj - a to je da ne moze da se dokaze da nesto direktno izaziva, u smislu da izlaganje toj supstanci u periodu od X vremena kod 100% ispitanika izazove odredjeni kancer. Momenat koji svima ide na ruku jeste sto se supstanca smatra kancerogenom - a ti ne mozes da zabranis nesto na osnovu toga. Bar ne jos uvek :) E sad, tebi ostaje diskreciono pravo da ne se ne izlazes supstanci koja ima dokazana kancerogena svojstva, ali takvih ima realno apsolutno svuda oko tebe - plasticna flasa iz koje pijes vodu, E vitamini kojih je prepuna hrana, teflon u odredjenim uslovima, mogao bih da navodim do sutra...

Problem sa duvanom (tj. zabranom pusenja) je kulturoloski, a ne medicinski.

Ako bismo tvrdili da je medicinski (tj. da je pusenje zabranjeno zbog toga sto "truje" nepusace), onda bismo zaista bili licemeri milenijuma, posto jedni druge izlazemo mnogo opasnijim trovanjima svakodnevno - za pocetak batica kog sam jutros sreo u Jurija Gagarina sto mu iz kola izlazi tolko crn dim da sam pomislio da ide na loz-ulje.

Cigarete su pre samo 20-30 godina na zapadu imale odredjeni status, posebno u filmovima i urbanoj kulturi, koji nije mogao tako lako da se skine sa pijedestala "medicinskim" razlozima. Zato je pokrenuta kampanja "klin se klinom izbija" i polako je cigareta dobila status jedne rdjave navike, u rangu sa grickanjem noktiju i kopanjem nosa... Nesto sto praktikuje white trash i niko drugi. Pola ljudi koje vidite na pauzama ili ispred restorana kako nervozno vuku dim da bi sto pre usli unutra nema tu rebel-like Marlboro man pozu u stilu "vidi sto sam faca", vec vise odise stilom "hebiga, klosar sam, sta da radim" :)

Kulturoloski problem pusenja je taj sto ja, kao nepusac, kad dodjem iz kafane kuci mogu slobodno da skinem sve sa sebe ispred ulaznih vrata i ostavim tu. Kad mi neko popurnja pola pakle u stanu, to iz zavesa ne mogu da izbacim nedelju dana. I to mi smeta, na isti nacin kao da me neko tera da sedim pored tegle uskislog kupusa i trpim to, ili da trpim kolegu koji sedi do mene koji se nije okupao mesec dana. Isti nivo problema. Svodi se na nekulturno i drustveno neprihvatljivo ponasanje, i to je najbitniji razlog zabrane pusenja, makar svuda na zapadu.
[ Braksi @ 03.12.2012. 15:09 ] @
Citat:
Sceka: Ne izaziva ne samo rak pluca nego ni bilo cega drugog. Pravi problem u bilo kakvoj plucnoj bolesti, otezava disanje asmacicarima... Ali nije inicijator nicega a narocito raka. Da je lekovito, nije u smislu da se zapali cigareta i sve prolazi kao rukom odneseno - ali ni jedan lek ni ne deluje tako, ni jedna terapija ne deluje tako.

Da izaziva rak pluca (uzimam uvek taj primer jer se najvise o tome prica/pise/diskutuje...) bila bi zabranjena duvanska industrija - 1000%! Mnoge stvari su povezane sa raznim oblicima raka pa su komponente, materijali, supstance... koje su tako pronadjene/dokazane zabranjene svud u svetu. I nema nazad, kad se verifikuje takva stetnost nije se desilo da se zabrana skine pa cak ni posle desetina godina, znaci - to je definitivno lose/stetno i zauvek banovano!

Ko je ikada zabranio rad fabrike duvana? Na kojim osnovama? Koliko je stetnije zagadjivanje covecijeg zivota ono sto je produkt vozila/automobila u odnosu na duvanski dim? Neuporedivo!

Medjutim, to nije tema pa ne bih vise o tome. I ovo je vise nego sto je trebalo, bar sto se mene tice. Ostajte mi zdravo, nepusaci! :)


Pozdrav!


troll level - master.
[ Lavlja_Jazbina @ 03.12.2012. 15:12 ] @
boccio...:) ovo za jakne si u pravu.
Nego taj zakon bi primenio i na maloletnike koji za vreme paze purnjaju u 95% slucajeva.
Sta je to sto vuce mlade ka tom poroku,koji im zezne i zdravlje i finansije.Pa ogroman broj njih je kao neke
okrugle loptice,potrcati misaona imenica.
Cips,koka kola i cigare najbolja zanimacija za nase mlade.
[ Sceka @ 03.12.2012. 15:21 ] @
Pa onda mene nabedjuju da trolujem. A svi pricaju o onome sto nije tema, cak i pokretac teme.

@boccio - skoro sve si u pravu (90%) ali je postupak gazde ali i gostiju ono sto je poenta, kao sto si ti sam na pocetku i naveo. To je na nasim prostorima inace najveci moguci problem. Ne postovanje zakona na svim nivoima. Pa i nije cudo to "rodjacko" sto se desilo i cemu si prisustvovao. Pojasevi se ne vezuju iz inata, ne pale se svetla na vozilu iz inata, ne placaju se racuni iz inata... masa stvari se radi samo zato sto nas narod smatra da "zakon za njega ne vazi" a potpomognuto dobrim starim obicajem komunikacije opisanim kao "...'leba ti, znas li nekoga da mi zavrsi...", sto je postalo odomaceno resavanje svakodnevice, kako banalnih tako i vrlo bitnih stvari.

Ali je lakse beskonacno drviti o stetnosti duvana... :)


Pozdrav!
[ mmix @ 03.12.2012. 15:22 ] @
Citat:
boccio: Ma da li se ti salis :)))Problem sa duvanom (tj. zabranom pusenja) je kulturoloski, a ne medicinski.

Ako bismo tvrdili da je medicinski (tj. da je pusenje zabranjeno zbog toga sto "truje" nepusace), onda bismo zaista bili licemeri milenijuma, posto jedni druge izlazemo mnogo opasnijim trovanjima svakodnevno - za pocetak batica kog sam jutros sreo u Jurija Gagarina sto mu iz kola izlazi tolko crn dim da sam pomislio da ide na loz-ulje.


Pa nije bas, to sem u Srbiji i blizem okruzenju nemas gde da kupis D2 dizel, zbog sumpora i kancerogenosti sagorenih prljavstina isti je skoro u celoj EU zamenjen sa Euro5 dizelom. Iz istih razloga je olovo u obicnom benzinu izbaceno iz upotrebe.

Taj sto vozi razlupanu krntiju jer nema para da popravi paljenje i bosh pumpu nije nista bolji od pusaca, i ne vidim zasto bi i imali drugaciji stav prema njemu i gledali mu kroz prste. Cak i po nasem krdzavom zakonu koji se ne primenjuje postoji osnov da se doticni posalje na vanredni tehnicki pregled opacimetrom i da se iskljuci iz saobracaja. Zasto to ne funkcionise je verovatno u osnovi isto to zbog cega ne funkcionise ni zakon o zabrani pusenja.
[ ventura @ 03.12.2012. 15:30 ] @
Citat:
boccio
Kulturoloski problem pusenja je taj sto ja, kao nepusac, kad dodjem iz kafane kuci mogu slobodno da skinem sve sa sebe ispred ulaznih vrata i ostavim tu. Kad mi neko popurnja pola pakle u stanu, to iz zavesa ne mogu da izbacim nedelju dana. I to mi smeta, na isti nacin kao da me neko tera da sedim pored tegle uskislog kupusa i trpim to, ili da trpim kolegu koji sedi do mene koji se nije okupao mesec dana. Isti nivo problema. Svodi se na nekulturno i drustveno neprihvatljivo ponasanje, i to je najbitniji razlog zabrane pusenja, makar svuda na zapadu.

Pussies :)
[ Lavlja_Jazbina @ 03.12.2012. 15:31 ] @
Ne,ja sam pomenuo omladince kao pocetak bezobzirnosti na mestima gde duvane,kasnije kao odrasli ljudi.
To sto je on sebe naveo na zavisnost je njegova stvar,sve dok bude bio dalje od mesta gde se nalazim,ruckam.
Svi prijatelji kada dodju u goste,povezem ih autom,bez ikakve gestikulacije sa moje strane,cigara se baca.
[ iva_80 @ 03.12.2012. 15:34 ] @
Eh ,da zaboravila sam ovo- tiče se konkretno teme, ali nije u pitanju ugostiteljstvo.
Čekam na šalteru kartoteke u domu zdravlja da predam knjižicu za popodnevnu smenu(koja još nije počela), a doktorka iz prve smene sedi u kartoteci i puši, onako sa zadovoljstvom :)
Pretpostavljam da je završila sa svojim pacijentima( bilo je oko 13, dakle smena joj se još nije završila, rade da 14), ali još je neko eventualno mogao da dođe.
Ceo njena pojava je bila, onako, provokativna. Mislim- našminkana maksimalno, na maksimalnim potpeticama, kratka suknja, sa sve cigaretom u ruci :)
Meni to nije smetalo, jer je inače izuzetno ljubazna i fina žena.
Pitanje za vas: da li biste reagovali u ovoj situaciji na bilo koji način- bilo da je lično opomenete, bilo da je anonimno prijavite?
[ Sceka @ 03.12.2012. 15:43 ] @
Citat:
iva_80: ...
Pitanje za vas: da li biste reagovali u ovoj situaciji na bilo koji način- bilo da je lično opomenete, bilo da je anonimno prijavite?

Ja licno bih bez pardona glasno reagovao, kao sto sam proslog meseca i reagovao na slicnu situaciju kod mene u domu zdravlja. U celoj ustanovi je zabranjeno pusenje, ne postoji ni jedna jedina prostorija gde je pusenje dozvoljeno i to vazi za svakoga ko se nalazi u toj zgradi/instituciji i uvek reagujem na to, na glas i vrlo ostro! I dok sam pusio to sam i tako radio. Inace me takvo ponasanje iritira prilicno i nikada ne propustim da reagujem.


Pozdrav!
[ mmix @ 03.12.2012. 15:50 ] @
Ja bi je prijavio, nije to ovde nista strasno, nece ostati bez posla, eventualno moze ad dobije ribanje osoba zaduzena za kontrolu zabrane pusenja. Mnogi se opuste pa to posmatraju kao neku titularnu zezanciju, bar dok se ne lupi po dzepu.

Od svih kategorija, prema zdravstvenim radnicima imam bas nultu toleranciju. Za plave kragne mogu irda razumem da su neuki, ne znaju, nisu videli posledice, itd. Svi medicinski radnici se rotiraju po odeljenjima u bar nekom delu karijere i/ili skolovanja, svi oni znaju kako izgledaju pusacke bolesti. Opravdanja tu nema.
[ iva_80 @ 03.12.2012. 16:49 ] @
Citat:
Sceka: Ja licno bih bez pardona glasno reagovao

A zašto konkretno?
Da li zbog toga što bi ti smetao dim (tebi lično);
misliš da bi ostalim pacijentima smetao dim;
daje loš lični primer pacijentima;
iritira te njen stav;
pušenje je zabranjeno?
Da naglasim opet da je ona vrlo korektna i pristupačna (i pacijenti je vole), bez obzira što mi je njen stil oblačenja prenaglašen (atraktivan) za njeno radno mesto.
I, da- ona je lice zaduženo za kontrolu zabrane pušenja, to sam baš tada pogledala :)
[ Dexic @ 03.12.2012. 17:30 ] @
Citat:
Sceka:
Pusenje ne izaziva rak pluca. Medicina je to dokazala odavno i tu nema ni trunke sumnje. Jedan moj blizak drug i dva rodjaka su umrla od raka pluca a ni jedan od te trojice nikada u zivotu nije ni drzao nezapaljenu cigaretu u ruci, znaci nepusaci od rodjenja. Jedan od njih je ceo zivot proveo na planini kao mestu rodjenja i zivljenja do smrti. Na VMA sam takvih slucajeva video mnogo. To sto je hajka na pusace/pusenje je neka druga prica i stvarno nema veze sa temom. I uvek napominjem, ponavljam, vece je zlo pijan covek nego pusac! Po svim pitanjima, narocito po pitanju opasnosti po zivot - tudji zivot!!!


Kakva ti je ovo cudna logika? Da bi A izazivalo B, onda mora kada god je B izazvano da A bude ukljuceno inace ne vazi pretpostavka?
Po toj falsh logici, ni pistolji ne ubijaju jer znamo ljude koji su umrli a niti su upuceni niti su koristili pistolj - bukvalno imas takvu logiku ovom tezom za rak pluca ;)
[ Sceka @ 03.12.2012. 18:06 ] @
Citat:
iva_80: ...
daje loš lični primer pacijentima;
iritira te njen stav;
pušenje je zabranjeno?

...

Nije po zakonu i iritira me svaciji stav u stilu "ja sam iznad zakona, meni niko ne moze nista, ja sam glavni/glavna ovde..." i slicne nebuloze kojima su mnogi skloni! U bilo kom poslu. A narocito kad se radi o zdravstvenim radnicima koji moraju (ne - trebalo bi nego bas moraju!) da budu primer svima oko sebe. Kako da bude autoritet po bilo kom pitanju ako krsi zakon, ocigledno i javno a provokativno?!


Citat:
Dexic: Kakva ti je ovo cudna logika? Da bi A izazivalo B, onda mora kada god je B izazvano da A bude ukljuceno inace ne vazi pretpostavka?
Po toj falsh logici, ni pistolji ne ubijaju jer znamo ljude koji su umrli a niti su upuceni niti su koristili pistolj - bukvalno imas takvu logiku ovom tezom za rak pluca ;)

Nema tu nikakve logike. Pricam na bazi razgovora sa lekarima i cinjenicama iz literature koju sam imao prilike da procitam bivajuci na VMA, kao i primerima koje sam licno u zivotu imao i video oko sebe, a narocito dok sam bio na VMA. Nisam bio vezano za bilo kakve probleme sa plucima ali me zainteresovalo jedno predavanje kome sam tamo prisustvovao ne kao pacijent nego nesto poslovno pre dosta godina pa sam onda pre 4 godine kao pacijent (opet nevezano sa problemom pluca, cigareta, raka bilo cega... ugradjen mi je stent...) opet dosao u priliku za razgovor o tome, literaturu sa VMA, razgovor sa lekarima...


Pozdrav!



[Ovu poruku je menjao Sceka dana 03.12.2012. u 19:17 GMT+1]
[ Braksi @ 03.12.2012. 18:29 ] @
Citat:
iva_80:Ceo njena pojava je bila, onako, provokativna. Mislim-

našminkana maksimalno,
na maksimalnim potpeticama,
kratka suknja, sa sve cigaretom u ruci :)


Meni to nije smetalo, jer je inače izuzetno ljubazna i fina žena.

Pitanje za vas: da li biste reagovali u ovoj situaciji na bilo koji način- bilo da je lično opomenete, bilo da je anonimno prijavite?


opomenuo bih je da to ne radi u ambulanti i predlozio bih joj da posle smene nastavimo druzenje kod mene kuci gde moze slobodno da pusi !
[ iva_80 @ 03.12.2012. 18:34 ] @
Citat:
Braksi: opomenuo bih je da to ne radi u ambulanti i predlozio bih joj da posle smene nastavimo druzenje kod mene kuci gde moze slobodno da pusi !

Aha haha ha, pravi odgovor! Bravo!
[ Vasastajić @ 03.12.2012. 19:44 ] @
Citat:
Sceka: Ja licno bih bez pardona glasno reagovao,

'Koljega'!?
Pa meni bi o'ma treću "diznu" morali da ubace kad bih tako odreagovao na tol'ko atraktivno žensko !

'Ebeš zakon i principe u takvom slučaju, pa zbog žena se ratovi vodili, a da neću da žmirnem zbog jednog drnjavog zakona u OVAKVIM slučajevima.

Braksi !

Baci "pet" !
[ Braksi @ 03.12.2012. 19:55 ] @
5
[ etjen @ 03.12.2012. 22:18 ] @
Citat:
mmix:
Citat:
Braksi: Danas je najbitnije da se ne pusi na javnom mestu.


Nije najbitnije ali je bitno. Zamisli mene sada sa spricem punim otrova za koji znas da ce ti izazvati rak kroz 10, 20, 30 godina i kako idem po restoranu i salecem ljude da im ubrizgam malo jer i sebi volim malo. Jel bi to bilo prihvatljivo i "mali problem"?

Ta idiotarija kod mene vise ne poje vodu i to sam svim prijateljima rekao i objasnio da ocekujem da u njihovim zivotima imam veci znacaj od pshihotropskih hemijskih supstanci i da ako ne mogu na sat vremena da se suzdrze od fiksa da bismo se videli i popricali da onda mogu slobodno i da me izbrisu iz telefona. Niko nije prestao da mi se javlja i niko od njih vise ne pusi kad je u mom drustvu, tako da je ocigledno da ljudi itekako razumeju stetnost toga sto rade i da iste (uz neko minimalno postojanje emaptije i domaceg vaspitanja) mozes ubediti da bar na kratko odloze zadovoljenje oralno/hemijskih fiksacija.



Kako odrastao normalan čovek može ovako nešto da napiše?

Mislim, ne očekujem neki odgovor, ovo moje je više konstatacija nego pitanje.
[ Vasastajić @ 04.12.2012. 07:06 ] @
^
Sa aspekta pušača...mis'im konstatacija?

Ne pitam, nego onako....nameće se...
[ etjen @ 04.12.2012. 09:09 ] @
sa aspekta čoveka pre svega. Nemoguće da neko ozbiljno ovo napiše, a da ima više od 15-tak godina.
[ Shadowed @ 04.12.2012. 09:21 ] @
Sta konkretno je pogresno u napisanom?
[ mmix @ 04.12.2012. 10:35 ] @
Citat:
etjen: sa aspekta čoveka pre svega. Nemoguće da neko ozbiljno ovo napiše, a da ima više od 15-tak godina.


Ne znam iz kog ugla napadas napisano, pa da mogu konkretno da ti objasnim. U osnovi, nema nista neozbiljnog u trovanju drugih ljudi, pa je i izreceno na mestu, kao i ocekivanje od trovaca da me ne truje u zamenu za privilegiju svog prisustva. Za mene funkcionise, mozda za tebe ni bi, mozda je tvom drustvu fiks vazniji od tebe ili se plasis da bi to mogla biti situacija pa ni ne trazis. Ja sam isto imao tu bojazan koja se eto ispostavila neosnovanom, znam samo da mi je u jednom trenutku prekipelo da trpim zulum i da posle svakog druzenja smrdim i kasljem danima.

U ovoj zemlji pusi manje od 20% populacije (sto je dobro jer je bilo 32% pre deset godina) i od posledica pušenja u Srbiji umre 15% ukupnog broja umrlih (najviše zbog plucnih, kardiovaskularnih i malignih bolesti) i oni nisu svi aktivni pusaci. To je teror malog procenta populacije koji je najdrcniji i naglasniji u nekim svojim "pravima" da truju druge. Nikotin u spric pa se tucite u venu kuci ko sav ostali narkomanski svet. Pusenje ima apsolutno SVE odlike bolesti zavisnosti ukljucujuci i biohemijske promene CNSa i vec nekoliko godina se zdravstveno klasifikuje kao mentalno oboljenje zavisnosti (F17 i F17.2). Izaziva vecu zavisnost od metamfetamina, babiturata i pain-killera, skoro pa koliko i kokain.



Krajnje je vreme da se prestane sa romantizovanjem pusenja. To je mentalna bolest koja izaziva druge somatske bolesti pusacima i ljudima oko njih. Kad bi to precutao svojim prijateljima pusacima, ne bi im bio prijatelj jer prijatelji brinu jedni o drugima i zele im dobro i zele da uzivaju u njihovom drustvu dugo dugo vremena. Tu za duvanski dim nema mesta.
[ Vasastajić @ 04.12.2012. 11:03 ] @
Teško je, pa gotovo nemoguće u ovakvim diskusijama nadglasati pušački egoizam, odnosno DOKAZATI pušaču da je njegov egoizam generisan upravo mentalnim oboljenjem uzrokovanim biohemijskim promenama njegovog CNS-a, a pod dejstvom komercijalizovanog duvana.
To je Sizifov posao.
[ DaliborP @ 04.12.2012. 11:07 ] @
Uopste nije bitno da li je pusenje stetno ili ne, masis temu. Bitno da se zabrani pusenje na svim javnim mestima.
Pusaci ne moraju da se slazu sa tim uopste, ako bi se doneo takav zakon(i primenjivao) ovakve rasprave bi bile nepotrebne.
Normalno je da ako sedis u restoranu ili kaficu da ne moras da udises dim, a trenutna primena zabrane pusenja je potpuna propast. Nema to veze sa problemom zavisnosti, ne vidim problem sto neko pusi.
[ Sceka @ 04.12.2012. 11:11 ] @
Citat:
mmix: ...
Pusenje ima apsolutno SVE odlike bolesti zavisnosti ukljucujuci i biohemijske promene CNSa i vec nekoliko godina se zdravstveno klasifikuje kao mentalno oboljenje zavisnosti (F17 i F17.2). Izaziva vecu zavisnost od metamfetamina, babiturata i pain-killera, skoro pa koliko i kokain.
...

Verovatno nikada nisi bio u drustvu narkomana niti si imao dodira sa njima. Porediti pusenje cigareta sa zavisnoscu od kokaina i heroina je u najmanju ruku neozbiljano. Realan zivot je nesto drugo u odnosu na studije a narocito u odnosu na kampanju protiv pusenja.

Ponavljam, prestao sam da budem pusac definitivno i nikada u zivotu nisam nikoga savetovao da pusi cigarete, nikada! Ali porediti pusaca sa narkomanom, po bilo kom pitanju?! Sto rek'o glumac u filmu "Pa stvaaarno!".


Pozdrav!

EDIT
@DaliborP - Bravo, to je poenta cele price! +1
[ DaliborP @ 04.12.2012. 11:20 ] @
Citat:
Sceka: Verovatno nikada nisi bio u drustvu narkomana niti si imao dodira sa njima. Porediti pusenje cigareta sa zavisnoscu od kokaina i heroina je u najmanju ruku neozbiljano. Realan zivot je nesto drugo u odnosu na studije a narocito u odnosu na kampanju protiv pusenja.

Mislim da si jedini ti ovde neozbiljan sa svojim licnim projekcijama sta je stetno, a sta nije. Nauka istrazuje posledice pusenja vec 30 godina ali ti iz "realnog zivota" imas mnogo bolja saznanja. U stanju si da sve medicinske dokaze opovrgnes nekom rekla-kazala "realnom" pricom iz zivota.
[ mmix @ 04.12.2012. 11:23 ] @
Heroin i kokain su dve potpuno razlicite zveri (i nazalost imao sam kontakta). Ne racunajuci heroin koji je stvarno zaje*an, jedina konkretna razlika izmedju kokaina i duvana je sto je stetnost/otrovnost kokain daleko direktnija i izrazenija na kratke staze. Pusenje ima akomualtivno i odlozeno dejstvo, pa znas kako kazu, daleko od oka, daleko od uma. Iz istih razloga je vrlo tesko predozirati se duvanom i nikotinom do fatalnih doza.

Da nije tako zavistan svaka iole racionalna osoba bi prestala da pusi i pusenje bi bilo asocirano samo sa mentalno labilnim licnostima, sto nije slucaj. Onda bi neko ko dobije obstruktuvnu bolest pluca prestao da pusi umesto sto se u bolnici krije u WCu da sebe dokraji cigaretom. Ne bi postojala cela medinsko-farmakloska podrska za prestajanje pusenja. Promene ponasnja, agresivnost, anksioznost, itd, sve su to regsitrovane i realne posledice skidanja sa nikotina. Mehanizam zasicivanja dopaminskih receptora je skoro pa potpuno identican.

Samo sto niko ne zeli da sebe dozivljava kao narkomana, a to je posledica godina drustveno prihvatljivog gledanja na pusenje. NIjedan pusac za sebe nece reci da je narkoman. Iako jesu. Mozda, kad bi im doslo iz doopeta u glavu, mzoda bi se i potrudili da prestanu.

I drugo, za dalibora i tebe, nije to bas tako kao sto pricate. Ti isti poslanici i ta ista vlada su puni drcnih pusaca koji kroz strukture vlasti guraju svoju licnu agendu.
[ plague @ 04.12.2012. 11:31 ] @
Citat:
Sceka:
Verovatno nikada nisi bio u drustvu narkomana niti si imao dodira sa njima. Porediti pusenje cigareta sa zavisnoscu od kokaina i heroina je u najmanju ruku neozbiljano. Realan zivot je nesto drugo u odnosu na studije a narocito u odnosu na kampanju protiv pusenja.


Substance dependence

Dodir sa narkomanom naspram pusaca je drugaciji jer narkomanija vodi u bankrot (sto stvara jos dodatnih problema), zavisnost verovatno brze dostize najveci nivo, i naravno, droga poprilicno utice na stanje svesti i mentalne sposobnosti korisnika dok cigarete u tom delu ne cine mnogo.. Mada kada se setim kako mi je ortak izgledao dok je ostavljao pusenje..
[ Sceka @ 04.12.2012. 11:32 ] @
@DaliborP - Nauka, Medicinska Nauka, istrazuje vise od 5.000 godina i skuplja znanje na bazi tacno utvrdjene metodologije a istrazivanje posledica pusenja seze daleko vise u proslost od, kako ti navodis, 30 godina u nazad! Nije rec o cinjenicama nego o promeni potreba danasnjice. Kao sto se menjalo "misljenje" o dzogiranju, pa je tako par desetina godina vazilo za najzdraviju aktivnost covekovu a onda se neko "pametan" setio da nije bas tako nego je uslovljeno zivotnim dobom pa se u svetu kampanja promenila. Kao i mali milion stvari koje nemaju veze sa Medicinom i konkretnim istrazivanjima. Imaju ali se ta istrazivanja koriste u svrhu trenutne potrebe!

I dalje ja stalno naglasavam da nikome nikada nisam preporucio pusenje. I veliki sam protivnik krsenja zakona o pusenju! A moje misljenje o poredjenju pusaca sa narkomanom, zavisnosti od cigareta i heroina/kokaina je 100% tacno.


Pozdrav!
[ DaliborP @ 04.12.2012. 11:34 ] @
Citat:
mmix: Ti isti poslanici i ta ista vlada su puni drcnih pusaca koji kroz strukture vlasti guraju svoju licnu agendu.

Kako puni, sam si rekao da ih je 20%. Dakle vecina moze da izglasa novi zakon bez problema, samo kad bi hteli. Trenutni zakon je stvarno uzas, nikakve razlike nema.
Dogodice se to pre ili kasnije, Srbija nece biti izuzetak, samo eto kasnice 10-15 godina za ostalima.
[ mmix @ 04.12.2012. 11:38 ] @
Da, 20% uz ko zna koliko posto nepusaca koji su prilicno nedefinisani po tom pitanju i nece da se zameraju i nadju izmedju narkomana i njegove doze. Retko ko zeli da se bavi tim pitanjima, jedini nacind a se taj zakon uvede je da nas neko natera, a kao i sve drugo sto nas neko natera kroz par mseci bi se pusilo opet svuda, u INAT.
[ DaliborP @ 04.12.2012. 11:38 ] @
Citat:
Sceka: @DaliborP - Nauka, Medicinska Nauka, istrazuje vise od 5.000 godina i skuplja znanje na bazi tacno utvrdjene metodologije a istrazivanje posledica pusenja seze daleko vise u proslost od, kako ti navodis, 30 godina u nazad! Nije rec o cinjenicama nego o promeni potreba danasnjice. Kao sto se menjalo "misljenje" o dzogiranju, pa je tako par desetina godina vazilo za najzdraviju aktivnost covekovu a onda se neko "pametan" setio da nije bas tako nego je uslovljeno zivotnim dobom pa se u svetu kampanja promenila. Kao i mali milion stvari koje nemaju veze sa Medicinom i konkretnim istrazivanjima. Imaju ali se ta istrazivanja koriste u svrhu trenutne potrebe!

Nauka od pre 5000 godina....covece prestani da pricas gluposti. Moderna medicina, moderna nauka, ne pricam o vracarama tipa smotaj cigaru kad te boli grlo.
Pre 50 godina su doktori sa cigaretom u ustima docekivali pacijente, a ti pricas o nekakvoj nauci pre 5000 godina.

Shvati, koliko kod trubio - pusenje je stetno. Medicinski dokazano da lose deluje na organizam. Tu nema rasprave.

I to sa dzogiranjem, otkad tacno vise nije zdravo? Gde se to tacno promenilo? Nesto sam propustio, ali ljudi i dalje dzogiraju u mojoj okolini.
[ Sceka @ 04.12.2012. 11:52 ] @
Pa stetno i jesti slano. Vrlo stetno je jesti slatko. Stetno je ne kupati se redovno, kao kad se zubi ne peru svakodnevno, posle obroka... Stetno je mnogo toga... Ali ne bih rekao da ti pricas gluposti. Ja se tako ne izrazavam, smatram da je to nekulturno. :)

Pa dzogiranje ne vazi za univerzalno zdravo od kad je Bush doziveo kolaps prilikom dzogiranja, pa nastade citava frtutma, studije...! :)


Pozdrav!
[ mmix @ 04.12.2012. 11:58 ] @
Citat:
Sceka:A moje misljenje o poredjenju pusaca sa narkomanom, zavisnosti od cigareta i heroina/kokaina je 100% tacno.
Pozdrav!


Nije. To je tvoje subjektivno razmisljanje koje je opovrgnuto empirijskim dokazima.

Ako hoces komparaciju sa druge strane spektra, da li bi rekao da su ljudi koji gutaju eksere, uzimaju LSD ili duvaju lepak narkomani? E pa, svaka od te tri psihoaktivne supstance je manje stetna i izaziva manju zavisnost od duvana. Sa eto tom razlikom sto su bar toliko uvidjajni (po prirodi droge koju konzumiraju) da aktivno ne truju ljude oko sebe.

[ Sceka @ 04.12.2012. 12:04 ] @
Ne, necu nikakvo poredjenje niti hocu diskusiju. Jednostvano se ne razumemo pa nema svrhe. Nigde i nikada nisam rekao da nije stetno i samo to cu da naglasim a ostalo nije bitno, spada u nadmudrivanje i nije tema. Tema je krsenje zakona o pusenju i tu sam nekoliko puta dao svoje misljenje. Sve ostalo nije bitno.


Pozdrav!


EDIT
Sekvenca 9! :)
[ vilil1 @ 04.12.2012. 12:08 ] @
Citat:
Sceka
Pa dzogiranje ne vazi za univerzalno zdravo od kad je Bush doziveo kolaps prilikom dzogiranja, pa nastade citava frtutma, studije...! :)

Ne Bush, vec Jim Fixx. "Otac" dzoginga u USA. Pre nego sto je poceo sa dzogingom, pusio je dve pakle cigareta dnevno. Onda je resio da se okrene zdravom nacinu zivota, pa je trcao, propagirao trcanje kao prevenciju...zasluzan je bio za uspeh trcanja u Americi...

U 52. godini je "capno". Na trcanju, naravno. Od srca. He, cigarete ga nisu ubile, al' trcanje jeste. ;)
[ mmix @ 04.12.2012. 12:30 ] @
Citat:
Sceka: Ne, necu nikakvo poredjenje niti hocu diskusiju. Jednostvano se ne razumemo pa nema svrhe. Nigde i nikada nisam rekao da nije stetno i samo to cu da naglasim a ostalo nije bitno, spada u nadmudrivanje i nije tema. Tema je krsenje zakona o pusenju i tu sam nekoliko puta dao svoje misljenje. Sve ostalo nije bitno.


Kako nije bitno. kad ljudi svesno krse zakon zato sto misle da je pusenje ok i da je steta minimalna ako ne nepostojeca i da je ceo nepusacki pokret u stvari zaludnistvo sacice pacijenata? I da su nepusaci koji traze cist vazduh uplasene sisice. Problem je upravo mentalitet, ne rec zakona. Da su ljudi zaista svesni sta je duvanski dim, zakon nam ne i ni trebao jer bi se ljudi aktivno borili protiv duvanskog dima u svojem okruzenju.

evo, nasao sam na wikiju dijagram, pa ti vidi sam




Citat:
Sekvenca 9!


blago tebi ja sam jos na 5-om, guzva...

[Ovu poruku je menjao mmix dana 04.12.2012. u 13:46 GMT+1]
[ Sceka @ 04.12.2012. 12:50 ] @
Kad kazem "nije bitno" mislim na nasu raspravu/diskusiju. A inace ja to isto pricam s' tim da mislim da je krsenje zakona "iskonski" u nama i nema mnogo veze sa svesnoscu o zdravlju ili bilo cemu drugom. I ja sam bio svestan stetnosti pa sam pusio 3 pakle dnevno - ali nisam krsio zakon, ni jedan! A ne bi se reklo da sam u zivotu bio bas neka "cvecka". Nas narod mnge stvari radi iz inata... "Da vidim ko ce meni da zabrani da..." i slicne nebuloze klinackog pogleda na zivot... To je nas najveci problem, u svim sverama zivota.

Citat:
blago tebi ja sam jos na 5-om, guzva...

Pa brze radi posao! :) [/End of to i o tome :)]


Pozdrav!
[ Shadowed @ 04.12.2012. 14:36 ] @
Nije problem svesnost stetnosti po sebe. Realno, who cares, mogu pusaci da sebi pucaju u glavu a ne samo da se truju duvanom. Problem je svesnost nepusaca o stetnosti koju njima nanose pusaci sto bi ih podstaklo da budu uporniji u tome da sprece druge da ih truju.
Mene nije briga (ok, briga me, al' u smislu empatije ne protivljenja) ako neko truje sebe. Smeta mi kad truje druge.
[ etjen @ 04.12.2012. 14:49 ] @
Citat:
Shadowed:
Sta konkretno je pogresno u napisanom?


mmix je rekao:

''Nije najbitnije ali je bitno. Zamisli mene sada sa spricem punim otrova za koji znas da ce ti izazvati rak kroz 10, 20, 30 godina i kako idem po restoranu i salecem ljude da im ubrizgam malo jer i sebi volim malo. Jel bi to bilo prihvatljivo i "mali problem"?''

Da li vi stvarno mislite da će svako ko puši dobiti rak?!?

Da li stvarno mislite da vas duvanski dim toliko truje da ćete dobiti rak ako provedete sat-dva dnevno u društvu pušača?!?!?


A drugi deo posta gde mmix uslovljava svoje prijatelje da ne puše kada se viđaju sa njim ili mogu da zaborave njegov broj telefona, je van svih komentara apsolutno nevezano za štetnost ili neštetnost pušenja.


On topic - apsolutno podržavam osudu lika koji puši u nepušačkom restoranu kao i sve što je izrečeno na tu temu. Nažalost živimo u jednom jako čudnom društvu.
[ DaliborP @ 04.12.2012. 14:56 ] @
Citat:
etjen
Da li vi stvarno mislite da će svako ko puši dobiti rak?!?

Da li stvarno mislite da vas duvanski dim toliko truje da ćete dobiti rak ako provedete sat-dva dnevno u društvu pušača?!?!?


Naravno da nece SVI koji puse ili SVI koji su izlozeni duvanskom dimu oboleti od raka.
Ali 90% slucajeva raka pluca dolazi od pusenja. Sad, ako je neko nepusac treba da se pomiri sa tim, ne razumem?
Pa cak i da nece dobiti rak, zasto mora da boravi u prostoriji punoj dima. Zapali novine na sred sobe pa vidi da li ti smeta dim. Mogu da zamislim kako je nekom ko nikad nije pusio.
Ti si klasican primer kako ljudi gledaju na pusenje u Srbiji. Kao sta je sat-dva. Svasta.

[ mmix @ 04.12.2012. 15:04 ] @
Citat:
etjen: Da li stvarno mislite da vas duvanski dim toliko truje da ćete dobiti rak ako provedete sat-dva dnevno u društvu pušača?!?!?


Ne mislim, znam.

http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Tobacco/ETS

Citat:
etjen:A drugi deo posta gde mmix uslovljava svoje prijatelje da ne puše kada se viđaju sa njim ili mogu da zaborave njegov broj telefona, je van svih komentara apsolutno nevezano za štetnost ili neštetnost pušenja.?


I dalje nisi objasnio zasto? Jesam im nesto naudio? Ili mislis da je trebalo da se nadju uvredjenima? Taj koji bi se uvredio stvarno i moze da zaboravi na moj telefon. Ako ne moze da shvati tu osnovnu premisu da svojim delovanjem ne treba da povredjuje druge, kako bismo se onda druzili i dogovarali oko manje ociglednih stvari?





[ etjen @ 04.12.2012. 15:09 ] @
mogu sa skoro 100% sigurnosti da kažem da niko neće dobiti rak pluća ako je u društvu jednog ili dvojice pušača u nekom kafiću ili sobi po sat-dva vremena par puta nedeljno.

Nebrojeno više štetnih materija će pokupiti od jednog turiranja autobusa na bus stanici jednom nedeljno nego od gore opisanih situacija.

I ne mora niko da boravi tamo gde mu se ne boravi, ali uslovljavanje nekoga kako je mmix napisao je stvarno van komentara. Pazi sad, meni smeta što ti voziš npr dizela i ja neću sa tobom da se družim više i nemoj mi se javljati i dolaziti kod mene ako ne dođeš peške - po meni je to i onom mmixovo skoro isto
[ etjen @ 04.12.2012. 15:11 ] @
mmix - jednostavno imamo poptuno drugačije vaspitanje i viđenje stvari. Ne bih dalje, ne vodi ničemu.

[ Aleksandar Đokić @ 04.12.2012. 15:17 ] @
Citat:
Da li vi stvarno mislite da će svako ko puši dobiti rak?!?

Da li stvarno mislite da vas duvanski dim toliko truje da ćete dobiti rak ako provedete sat-dva dnevno u društvu pušača?!?!?


Ne, samo drastično povećavaju šanse. Nekom dovoljno, nekog nije briga.

Ja sam pušio jedno 2 meseca da vidim o čemu se tu radi i nisam bio nešto oduševljen, jednostavno ne vidim svrhu. Na primer, alkohol se pije jer opija, druga se uzima isto zbog nekog efekta, kod cigereta ja taj efekat nisam našao (kao ni kod kafe koju ne pijem).
[ Lavlja_Jazbina @ 04.12.2012. 15:33 ] @
Kako,VI pusaci u ovoj temi,ulaskom u restoran,auto u kome se ne pusi,dozivljavate prostor culom mirisa.
Meni svaki pusacki prostor kao nepusacu smrdi,a primetim i ako je neka Zenina prijateljica svratila na kafu,i samo zapalila sibicu i ugasila je.
Znam,sada ce neko pa kava je to kafa bez cigare,ali ni kafu ne pijem pa tako da ne znam za taj osecaj (uzitak).
[ DaliborP @ 04.12.2012. 15:38 ] @
Citat:
etjen: mogu sa skoro 100% sigurnosti da kažem da niko neće dobiti rak pluća ako je u društvu jednog ili dvojice pušača u nekom kafiću ili sobi po sat-dva vremena par puta nedeljno.

Mora da je ceo svet je u zabludi, sva moguca naucna istrazivanja uradjena padaju u vodu, zabrana pusenja u javnim prostorijama postoji vec vise od 10 godina bas zbog second-hand pusenja potpuno bez razloga, ali eto ti znas sa 100% sigurnosti da to nije stetno. Glupi svet, pametni etjen.
[ vilil1 @ 04.12.2012. 15:52 ] @
Citat:
DaliborP: Ali 90% slucajeva raka pluca dolazi od pusenja.

Hm...ne znam kako su dosli do ovog podatka? Toliki je uticaj sredine, izduvni gasovi, razna zagadjenja...da mislim da je ovakva tvrdnja neozbiljna. Sa druge strane, postoje dugovecni ljudi koji zive na planinama bez ikakvih zagadjenja, uvijaju duvan, puse ceo zivot i nisu oboleli od raka pluca. Mislim da bi se tek ispitivanjima vrsenim na tim osobama, na koje ne uticu svakodnevna zagadjenja, moglo doci do relativno tacnog podatka o stetnosti duvana. Da je duvan jedan od uzrocnika, jeste, da je glavni, ili jedan od glavnih, ja to ne znam 100%, a verujem da niko to sa sigurnoscu ne bi smeo da tvrdi.



Citat:
Lavlja_Jazbina
Meni svaki pusacki prostor kao nepusacu smrdi,a primetim i ako je neka Zenina prijateljica svratila na kafu,i samo zapalila sibicu i ugasila je.

Bivsim pusacima, verujem jos vise smrdi. Nisam pusio 5. godina, i ne mogu da opisem koliko mi je taj smrad smetao. Uvuce se u sve, bukvalno sve.

Opet, pusio sam preko 30. godina, pricali su mi da je dovoljno 6. meseci, plafon jedna godina, da se organizam vrati u neku normalu. Posle tih 5. godina, nista, ama bas nista, se nije promenilo. Obicno ljudi osete promene jer menjaju nacin zivota. Mnogi pocnu nesto da treniraju, trce, brzo hodaju, ili voze bajs...pa stoga i imaju promene na bolje. (Ne znam samo zasto nisu trenirali i dok su pusili!?) Ali ukoliko je status quo, tesko da ce nesto da se poboljsa samim prestankom pusenja.
[ mmix @ 04.12.2012. 16:16 ] @
Citat:
vilil1: Bivsim pusacima, verujem jos vise smrdi. Nisam pusio 5. godina, i ne mogu da opisem koliko mi je taj smrad smetao. Uvuce se u sve, bukvalno sve.
Opet, pusio sam preko 30. godina, pricali su mi da je dovoljno 6. meseci, plafon jedna godina, da se organizam vrati u neku normalu. Posle tih 5. godina, nista, ama bas nista, se nije promenilo. Obicno ljudi osete promene jer menjaju nacin zivota. Mnogi pocnu nesto da treniraju, trce, brzo hodaju, ili voze bajs...pa stoga i imaju promene na bolje. (Ne znam samo zasto nisu trenirali i dok su pusili!?) Ali ukoliko je status quo, tesko da ce nesto da se poboljsa samim prestankom pusenja.


To su zablude, sest meseci je samo potrebnoda bi ti ponovo ozivele cilije na sluzokozi, potrebno je jos godinu dana da se isciste sinusi i jos oko dve do tri godine nakon sto pocnes da osecas mirise da ponovo utreniras mozak da koristi mirise kao deo ukusa. Potrebno je oko 5 godina da se normalizuje biohemija mozga tako da vise nemas ni pasivnu potrebu za nikotinom. Tek tada mozes da kazes da si ostavio duvan.

Sve u svemu, potreno je oko 10 godina da ti se u potpunosti ociste pluca i to je i period koji se u zdravstvu (a i aktuarstvu) tretira kao period nakon kojeg se izjednacujes sa nepusacem po zdravstvenim rizicima. Prosto receno tek tad ti premija osiguranja ne ukljucuje istoriju pusenja.
[ mmix @ 04.12.2012. 16:34 ] @
Citat:
etjen: I ne mora niko da boravi tamo gde mu se ne boravi, ali uslovljavanje nekoga kako je mmix napisao je stvarno van komentara. Pazi sad, meni smeta što ti voziš npr dizela i ja neću sa tobom da se družim više i nemoj mi se javljati i dolaziti kod mene ako ne dođeš peške - po meni je to i onom mmixovo skoro isto


Pa nije isto, nikome od njih ja nisam zabranio da pusi niti uslovljavao druzenje prestankom pusenja. Ja samo zahtevam da kad su samnom ne puse jer mene truju. Kad nisu samnom nek puse 10 pakli cigareta ako hoce, njihova stvar. Moje je da im kao prijatelj ukazem na stetnost toga sto rade po sopstveno zdravlja, ako nece, njihov izbor, ja cu biti uz njih i bicemo drugari i dok primaju citostatike i dok prolaze kroz pakao, jedino ih necu iz razmumljivih razloga drzati za ruku dok ih zrace. Fora je sto ih i nema puno, i sto je jos gore i oni sami vide na svojim pusackim roditeljima gde vodi ta prica, al droga je jaka i ne pusta.


Mada, to za dizel si spot-on, odlicna ideja, kamo srece kad bi zabranili D2.
[ Lavlja_Jazbina @ 04.12.2012. 16:59 ] @
Ovaj zadnj post MMIXsa me malo bacio u razmisljanje i utvrdih da danasnji kontakt na 3 mesta,
ukupno 8 ljudi,niko nije pusac,a sabiram i ostala mesta i zakljucujem da se druzim nenamerno sa nepusacima.IMA,ima
i drugih mesta,gorih gde ti neke tecnosti za testiranje,menjajuciu dizel gorivo posle sat vremena uvlace u materijal da
te i uragan ne bi izduvao.
[ DaliborP @ 04.12.2012. 17:25 ] @
Citat:
vilil1:Hm...ne znam kako su dosli do ovog podatka? Toliki je uticaj sredine, izduvni gasovi, razna zagadjenja...da mislim da je ovakva tvrdnja neozbiljna. Sa druge strane, postoje dugovecni ljudi koji zive na planinama bez ikakvih zagadjenja, uvijaju duvan, puse ceo zivot i nisu oboleli od raka pluca. Mislim da bi se tek ispitivanjima vrsenim na tim osobama, na koje ne uticu svakodnevna zagadjenja, moglo doci do relativno tacnog podatka o stetnosti duvana. Da je duvan jedan od uzrocnika, jeste, da je glavni, ili jedan od glavnih, ja to ne znam 100%, a verujem da niko to sa sigurnoscu ne bi smeo da tvrdi.

Naravno da niko nece sa 100% sigurnosti tvrditi da je direktno rak pluca izazvan pusenjem, ali ako statistika kaze da su svi ti ljudi pusili duzi niz godina verovatnoca je jako velika. Ako samo 10% nepusaca dobije rak pluca, kakav treba zakljucak da bude?

Ne znam sta je tu neozbiljno. Naravno da drugi faktori mogu da uticu, ali pusenje sigurno ne pomaze, vec po statistici uveliko odmaze.

A sto se tice dugovecnih ljudi na planinama....stvarno ne znam zasto je to vazno, kad ne predstavlja nikakav validan uzorak. Jel postoji neka statistika koja nesto dokazuje, ne razumem zasto je neki pojedican bitan? I moj pradeda je pusio do 95-te godine ali to ne znaci da je pusenje dobro, daleko od toga.
[ mmix @ 04.12.2012. 17:45 ] @
ne zaboravimo i moju babu koja je zivela na planini i nikad nije zapalila cigaru ali je eto umrla u 40oj od infekcije ostavivsi dva maloletna deteta. Sta ja da pomislim sem da zivot u planini ubija...


[ etjen @ 04.12.2012. 17:54 ] @
niko i ne govori da je pušenje zdravo. Naravno da nije.
I meni kao pušaču izuzetno smeta zadimljeni prostor(čak vrlo verovatno osetim taj dim mnogo više nego dosta vas ovde koji ste nepušači jer imam vrlo osetljivo čulo mirisa).
I meni je odvratno kad mi odeća smrdi na dim. Ali sa druge strane smeta mi i kad uđem u lift i osetim jak parfem ili deterdžente u prodavnici i slično. Smeta mi saobraćaj skoro svih dizel vozila. Smeta mi buka, kerovi koji kake pa ja ugazim u to posle... I smeta mi još sijaset stvari koje mi i vrlo verovatno ugrožavaju zdravlje na indirektan način.


Poenta je da ne treba preterivati ni u čemu i ići u krajnost, pa to ne treba činiti ni po pitanju dima.

Inače se zalažem za potpuno ukidanje pušenja na javnim mestima i zatvorenim površinama koje nisu adekvatno ventilirane. Ne zbog toga što smatram da ću od toga dobiti rak, nego što mi jednostavno smrdi i odvratan mi je taj miris ''pepeljare''
[ Lavlja_Jazbina @ 04.12.2012. 19:57 ] @
Pomenusmo dosta dima,ali niko dim,lule.Taj dim ima notu parfema po pitanju provlacenja kroz vazduh.
U Nemackoj je to obicna stvar,ali mislim da bi se ovde taj dim kao dim <primetio>.
[ vilil1 @ 04.12.2012. 20:18 ] @
Citat:
DaliborP: Naravno da niko nece sa 100% sigurnosti tvrditi da je direktno rak pluca izazvan pusenjem, ali ako statistika kaze da su svi ti ljudi pusili duzi niz godina verovatnoca je jako velika. Ako samo 10% nepusaca dobije rak pluca, kakav treba zakljucak da bude?

Ne znam sta je tu neozbiljno. Naravno da drugi faktori mogu da uticu, ali pusenje sigurno ne pomaze, vec po statistici uveliko odmaze.

Statistika je kao bikini...



Bilo bi zanimljivo procitati sta kaze statistika, koliki procenat bolesnih od raka pluca oboli u gradu, koliki u selu, koliki na planini...

Moj otac nikada nije pusio pa je umro od raka pluca, a majka, koja je palila najmanje dve pakle dnevno nije imala nikakve probleme sa plucima. I sad ce neki statisticar da izvuce zakljucak da je pasivno pusenje opasnije!?
[ DaliborP @ 04.12.2012. 20:33 ] @
Pa evo, ako ne verujes trenutnoj statistici slobodno predstavi svoju. I dalje pricas o pojedincima, nadam se da sam shvatas koliko je to irelevantno na uzorku jedne drzave. Cisto sumnjam da se iko bavi statistikom na nivou planine ili sela/grada. Niti je uopste bitno.
[ dejanet @ 04.12.2012. 21:07 ] @
Porast obololelih od raka pluca:
http://www.danas.rs/dodaci/zdr..._srbiji.63.html?news_id=234910

Smanjio se broj pusaca
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/114996/Smanjuje-se-broj-pusaca


Obzirom da prica o osiromasenom uranijumu vise ne moze da pije vodu, stravican porast karcinoma u srbiji verovatno ima uzrok djubre od hrane koja se uvozi.
[ mmix @ 04.12.2012. 21:35 ] @
Kancerogeno dejstvo duvana nije akutno. Samim tim ova vrsta korelacije nije validna, ako je pre deset godian bilo 32% pusaca retko ko je prestao tada da bi danas bio van rizicne grupe.
[ vilil1 @ 04.12.2012. 21:57 ] @
Citat:
DaliborP: Pa evo, ako ne verujes trenutnoj statistici slobodno predstavi svoju. I dalje pricas o pojedincima, nadam se da sam shvatas koliko je to irelevantno na uzorku jedne drzave. Cisto sumnjam da se iko bavi statistikom na nivou planine ili sela/grada. Niti je uopste bitno.

Nije da ne verujem statistikama, nego mi nisu pouzdane. Pogotovo te na nivou drzave, kao sto se vidi na primerima koje je @dejanet postovao. Sva ta hajka na duvan mi je nekako bez veze, jer postoji x faktora koji mogu biti izazivaci raka pluca. A i zasto nije bitno izvoditi neke statistike i na mikro nivou? Na primer koliko ima obolelih u nekom gradu sa razvijenom zagadjivackom industrijom, recimo Pancevo, i uporediti sa nekim slicnim gradom bez takve industrije, recimo N. Pazar, Zrenjanin...Ili koliko ima obolelih iz ul. 29. Novembra, pa uporediti sa nekim delom grada gde nije tako razvijen saobracaj.
Sve ovo oko duvana mi lici na zamazivanje ociju, na "drz'te lopova" pricu.