[ Tech @ 30.11.2012. 23:55 ] @
Pozdrav svima!

Kao što napisah u naslovu, računar odnosno konfiguracija koju sam nedavno sklopio boot-uje nakon uključenja, čuje se iz zvučnika zvučni signal operativnog sistema (Vista 32), ali nema slike na monitoru sve do prvog hardverskog restartovanja. Pošto sad već znam šta se dešava, čim ga upalim na power dugmetu nedugo zatim pritisnem reset i dobijem sliku, a sistem se najnormalnije podigne i radi potpuno ispravno neograničeno dugo i maksimalno opterećen!

Komponente sam kupio polovne, tako da nije nikakvo čudo, ali "problem" (ako to uopšte jeste, jer jedan reset nakon uključenja sve rešava), deluje otklonjivo.

U pitanju je:

Matična Gygabayte GA 946 S3
Procesor Intel Dual Core E2140 1.6GHz
Grafička PCIex16 Gigabayte GeForce 8500GT
Hard disk Seagate 160GB Baracuda 7200.10 SataII
2x1GB DDR2 667MHz memorije Samsung - uparene
Napajanje LCPower 420W
DVD RW Pioneer Sata II
PCI Wireless kartica TP link
PCI Sky Star 2


Sklapao sam pažljivo da ne dodje do oštećenja, uklonio i izduvao nakupljenu prašinu, obrisao kontakte.. Sve je pravilno povezano, uskladjeno..
Prvi put kada sam ga startovao radi instalacije windows-a, takodje nisam odmah imao sliku, već sam ga morao takodje restartovati da bih došao do Bios-a.

Već sam rekao da kasnije radi potpuno ispravno, nema nikakvih zamrzavanja ili padova. Prilkom restartovanja iz Windows-a kasnije, kao i hardverskog nakon prvog podizanja sistem po uključenju sve odradjuje bez problema. Gura igrice koje su za njega.. Ne greje se.
Jedino što sam primetio da kod grafike u driver-u stoji da radi na x1 umesto predpostavljam x16!? Zašto

Moj zaključak je da problem pravi polovna matična ploča. Iz nekog razloga predpostavljam ne prosledjuje signal do grafike, mislim.
Ali koji je to razlog, i šta bi se možda moglo uraditi?

Čitao sam ne nekom stranom sajtu naizgled "glup" predlog za otklanjanje ovakve smetnje koji su mnogobrojni posetioci ocenili kao funkcionalan i dobar.
Link: http://en.kioskea.net/forum/af...-no-signal-computer-won-t-boot
Naime, dotični predlaže da se isključi napojni kabel, a potom drži prekidač za paljenje pritisnutim 30 do 60 sec. Nakon toga kaže računar će raditi normalno.
Većina koja mu je odgovorila kaže da je uspela tako otkloniti ovu začkoljicu. Spominju termine Hard reset, Power cycle..
Nisam još probao, sutra ću..

Šta vi mislite o ovome? Šta bi mogao biti uzrok i šta mi predlažete?

Hvala unapred na odgovorima!!

Slobodan
[ calexx @ 01.12.2012. 07:22 ] @
Meni se tako ponašalo kada su naduveni elektroliti na ploči, startuje iz nekoliko pokušaja i posle normalno radi.
[ Tech @ 01.12.2012. 18:34 ] @
Prekontrolisao sam ploču kada mi je stigla, i nisam primetio nikakvu nepravilnost poput naduvenosti elektrolita..

Pokušao sam ono sa držanjem start dugmeta, ali ništa od toga..

Zboravio sam da napomenem da se prilikom startovanja čuje jedan dugački "bip" pa jedan kratki. Bios je "Award"-ov, pa bi to trebala da bude indikacija problema sa RAM-om, ili samom matičnom pločom. Sumnjam na matičnu..
Nakon te zvučne indikacije, kada se pritisne restart, računar bipne jednom kratko, i najnormalnije krene u podizanje sistema.
Napominjem još jednom, da kasnije kada se Windows učita sve radi zaista perfektno.

Da li bi tu moglo da pomogne "flash"-ovanje Bios-a? Da nije u pitanju njegovo oštećenje?

Šta mislite? Kakva su vam iskustva?
[ Binary Mind @ 02.12.2012. 16:27 ] @
"power cycling", ili resetovanje EC-a (embedded controler) zna da pomogne u ovakvim slucajevima. Simptomi takodje ukazuju da bi drugo ispravno napajanje moglo da resi problem. Naravno i flashovanje BIOS-a bi moglo biti od pomoci. Nece skoditi u svakom slucaju, ako se odradi korektno, i ako ne bude malera, poput nestanka struje, tokom postupka flashovanja.
[ Tech @ 05.12.2012. 01:38 ] @
Hvala na odgovorima!

Evo nastavka "epopeje"..

Naime šta se danas desilo..

U toku igranja zahtevnije igre, nekoliko puta je igra "iskakala", dok na posletku nije došlo do poptpunog zamrzavanja odnosno kraha sistema.
Pojavio se "plavi ekran" sa porukom "memory dumping error".. Počeo je da se restartuje, ali kada se pojavila slika na monitoru bila je deformisana sa
delovima po čitavoj površini ekrana koji su nedostajali. Pokušavao sam da ga ugasim, restartujem, ali bez efekta.

Onda sam rešio promeniti mesta memorijskim modulima. Ponovo ista stvar sa slikom, ali gle čuda računar sad boot-uje iz "prvog", odnosno
onako kako treba. Odšrafim grafičku, izvadim, prebrišem kontakte još jednom, drmnem malo, vratim..
Da upalim, kad evo podiže sistem najnormalnije bez restarta, slika normalna..

Isprobam na brzinu, sve radi korektno.

Hajde da pokušam ponovo sa igrom, a ono ista priča.. Ponovo zakucavanje i brljanje..
Nanovo vadi grafičku, ciamaj, i eto slike ponovo napokon.

Nisam više pokušavao sa igrom, ostalo sve radi kao i prvi put.

Šta bi sad moglo biti?
Premeštanje memorije je izgleda rešilo problem sa boot-ovanjem, ali se sad pojavio novi problem sa grafikom.

Šta mislite?

[ Binary Mind @ 05.12.2012. 15:14 ] @
Stavi neku drugu graficku i testiraj. Sa obzirom da je grafcka Gigabyte, mogu da budu problemi do naponskog dela, a ako je sa pasivnim hladjenjem vrlo verovatno hladni lemovi na GPU chipu. Takodje moze da bude i do VRAM chipova (hladan lem ili totalno otkazivanje istih.)Testiraj RAM alatima za testiranje RAM-a kao sto su memtest86+ i/ili Gold Memory.
[ Tech @ 05.12.2012. 18:10 ] @
Hvala najlepše na savetu!

Izgleda da sam pronašao "caku"..

Grafička je Gigabayte sa pasivnim hladjenjem i ogromnim prilično teškim hladnjakom za tu namenu.
Čačkao sam oko nje u mehaničkom smislu, i nadam se došao do rešenja konačno.
Problem je kako sam shvatio bio u tome, što se kartica usled svoje prilične težine bukvalno izvlačila iz
ležišta i gubila pojedine kontakte. Pravilno sam je ugradio, šraf stegnut maksimalno, ali je izgleda pošto je matična polovna,
neko ranije bio manje "nežan", pa malo "razvalio" PCIe slot, a kako rekoh usled težine to je bilo sasvim dovoljno da se
grafička "odvisi" i izgubi pravilne veze.
Pitao sam se ranije zašto stoji na PCIe magistrali da radi na samo x1, a ovo što sam gore naveo je verovatno odgovor.
Sada je na x16..
Nadam se da sam problem rešio tako što sam jezičak na kartici isturpejisao, i produbio šlicnu, a time omogućio da kartica stoji
horizontalnije i pravilno nalegne na sve kontakte.
Probao sam igru ponovo, gura na najvišim podešavanjima.
Pustim satelitsku u CS-u preko DVB Viewer-a na TV izlaz, a na monitoru recimo klip sa YouTube-a, i sve radi bez ikakvog štruckanja,
što u početku nije moglo ni pomisliti..

Dakle premeštanje memorijskih modula, je otklonilo početni problem sa boot-ovanjem, a bolje fiksiranje odnosno postavljenje grafike
u bolji položaj problem zamrzavanja, usporenog rada i slično.
Bio bih vrlo srećan ako sam ovim otklonio sve primećenje smetnje u radu konfiguracije.
Nadam se da jesam, mada sa elektronikom i računarima čovek nikad nije načisto.. :-)

Zahvaljujem svima još jednom na korisnim komentarima!
Moguće da će nekom ova tema pomoći da otkloni probleme na svom računaru..

Pozdrav!