[ plavis @ 02.12.2012. 16:57 ] @
Pozdrav svima!

Vreme je da se kupi novi fotoaparata pa imam neki suzen izbor, a vi mi trebate da mi iz izskustva date sugestije.

Idemo redom

1. Fuji Finepix S2980 (u igri i S3300 i S4200)
2. Canon PowerShot SX150IS
3. Nikon L310

Unapred hvala za sva misljenja, predloge, sugestije...
[ Backy @ 02.12.2012. 17:13 ] @
ja bih odabrao canon, najviše zbog tradicije u tom segmentu i dostupnosti rezervnih delova...
[ plavis @ 11.12.2012. 09:00 ] @
Nisam profesionalac, ali volim da se igram sa podesavanjima i da puno eksperimentisem sa fotografijom.

Nije mi los Canon (nije los ni jedan po meni od navedenih) ali sam puno citao da Canon "jede" baterije, dok kod druga dva traju duze.

Ja bih najradije Fuji zato sto ima mnogo vise podesavanja od druga dva (podesavanje fokusa). Ono sto me brine je da sam citao komentare da hoce da crkne motor sam od sebe i da nema neke fotke po mraku. Ali kad pogledam bolje i Canon i Nikon imaju senzore iste velicine, a otvor blende im je slican tako da to sa slabim svetlom dodje na isto. Dosad nisam imao iskustva ni sa jednom od ovih marki pa mi je ta pomoc potrebna.

Kod Nikona mi se svidja izgled, ali i za njega citam kojekuda da nije bas najbolji (mada meni laiku izgleda OK).

Sad sam malo detaljnije naveo sta konkretno zelim od aparata. Za veliki zum imam stalak, zelim kvalitetan fotoaparat koji daje lepe fotografije. Moze li mi neko bolje razjasniti one lose osobine koje sam naveo za gornja tri (sto sam procitao po raznim forumima) da li su tacne i koliko su bitne?
[ valerijan @ 11.12.2012. 10:43 ] @
Imam Canon PowerShot SX150 IS (po [es] preporuci) i moj utisak je (za ovih par Meseci) da je priča vezana za izuzetno brzo trošenje baterija preterivanje...

Koristim NiMh baterije/Kodak 2600mAh (250+ snimaka). Kad fotografišem, uglavnom znam šta "želim" tako da ne zumiram 50 puta za jednu fotografiju. :)

naizgled banalni minusi:

1. displej (samo tokom fotografisanja, tokom prikaza su fotografisanja dobre)
2. poklopac za baterije i mesto za usb kabl je krhko
3. iritantan škriputavi zvuk (kratak) kad se iz Play prelazi na Snimanje, taj zvuk se "javlja" i kad se aparat uključuje

Ovo je, po mom mišljenju, najinteresantniji detaljni prikaz Canon PowerShot SX150 IS

ukratko:
Citat:
Although I liked using the Canon PowerShot SX150 IS and the results I achieved with it in good light, I can't personally get very enthusiastic about it, given its quirks and slow response, even at its current street price of roughly $179. That said, it does pack a pretty significant set of features at low cost, and if you're looking for a long-zoom camera with full PASM exposure control, it's one of very few offering that capability in this price range. If your budget will stretch to cover $40-50 more, you'll find a number of models with better capabilities, but the Canon SX150 IS is a good deal at its roughly $179 street price, and a screaming bargain at the low price of $150 we've seen here and there online. Bottom line, it comes down to your budget: If you can afford it, models in the ~$220 price range will give you more capability, but in its price range the Canon SX150 IS has few peers.


podvukao sam rečenicu o kojoj bi vredelo razmisliti, ali sve zavisi od tvojih potreba/ zahteva.
(meni je u tom trenutku tih 30 do 40evra bilo previše i najverovatnije bi me povuklo još "dalje"... ali sada bih razmislio još jednom:
i to ne zato što sam nezadovoljan 150-icom (naprotiv ;), već zbog prednosti koje bi donelo to dodatno ulaganje...)

Meni je aparat Ok, fotografije su dobre (Image Stabilisation je važan "detalj" / hvala miko.s-u), držim ga na 3-7mpix

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 11.12.2012. u 13:34 GMT+1]
[ plavis @ 11.12.2012. 11:35 ] @
Hvala Valerijan!

I mislio sam da je preterivanje potrosnja. Imao sam nekad Olympus C-2 zoom i taj je bukvalno jeo baterije. 250+ fotografija je vise nego dovoljno u jednom cugu. Ono sto me interesuje je koliko brzo fokusira i za koliko vremena je spreman za rad od trenutka paljenja? Koliko je problematican poklopac za baterije i USB konektor? To nisam nigde video kao minus, tako da pretpostavljam da i nije nesto strasno.

Koliko je losiji prikaz na displeju tokom fotografisanja? Bas grozan ili samo malo losiji od originala?\


Ako neko zna za ovakve sitne problemcice i na drugim spomenutim aparatima molim da ih ovde navede.
[ valerijan @ 11.12.2012. 12:00 ] @
Navedena recenzija "kaže":

Citat:
The Canon PowerShot SX150 IS takes about 2.9 seconds to power on and take a shot. That's on the longer side of average even for a long-zoom.


nisam obratio pažnju na ta taj detalj, pa ni na Vreme fokusiranja...
ali je, po mom mišljenju: prihvatljivo, čim nisam zapazio da me iritira. (ali to je individualno ;)
(priču o brzini fokusa treba posmatrati u odnosu na ostale aparate koje si naveo)

Povodom displeja: kada je dobro svetlo nema problema, ali "problemi" nastaju pri veštačkom osvetljenju i slabom svetlu.
Nakon nekog Vremena sam se navikao i prilagodio :)
Ništa katastrofalno, jedan od kompromisa koji doprinose niskoj ceni (kao i plastično kućište).

Primedbe za poklopac za baterije sam još negde pronašao, tako da moja nije baš toliko usamljena...

Poklopac za usb, A/V je neka krha plastikica koja zahteva brižljivo otvaranje i zatvaranje...
tako da je ja držim polu-zatvorenu jer imam utisak da se tako manje "troši".

[ plavis @ 11.12.2012. 20:50 ] @
Sve je to OK. Da budem iskren, skoro da mi Canon nije ni bio izbor, ali mi se nakon svega sve vise svidja. Upravo sam pozajmio od kolege Nikon L120 za kojeg sam pre bio zagrejan ali mi se sve cini da je to obican aparat spakovan da lici na profesionalni. I pritom nema skoro nikakva podesavanja.

Malo sam preceprkao manual za SX150 ali nisam siguran u jednu stvar: da li se moze manuelno podesavati duzina ekspozicije, mesto fokusa i ISO?

Jos dva brza pitanjca (mada nece puno uticati na odluku): kakav je navoj za stalak (plastika ili metal) i da li se mogu menjati baterije (otvoriti vratanca) dok je na stalku?
[ valerijan @ 12.12.2012. 00:04 ] @
Može se podešavati otvor blende, brzina zatvarača i ISO. Maksimum izloženosti je 15 sekundi...

Ima: manuelni fokus i auto fokus (plus tracking AF).

Navoj za stalak je plastičan i baterije nije moguće promeniti dok je na tripodu jer je početak poklopca udaljen ~7mm... :(
(eventualno bi mogao da se napravi nastavak jer ima dovoljno prostora)

Na Canon sajtu postoji kompletno uputstvo (mada je i ono nedorečeno...) pored osnovnog koje se dobija sa aparatom (sa minimumom informacija).

Sačekaj i druge odgovore... (i tkđ. ako te još nešto zanima za SX150 ;)

Ja sam razmišljao i raspitivao se par Nedelja i nekoliko puta išao da isprobam aparat (važna stavka). Pogledaj uživo sve koji su ti u užem izboru.

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 12.12.2012. u 10:33 GMT+1]
[ plavis @ 12.12.2012. 10:21 ] @
Citao sam uputstvo i sam sam zakljucio da nema bas sve sto me zanima, tako da pitam ovde. Mislim da je to otprilike to. U igri su bili Canon, Fuji i Nikon, ali Nikon otpada zbog premalo podesavanja, o Fuji aparatima sam nasao misljenja pola pola, tako da ostade Canon. A i mislio sam da je Canon u ovoj klasi najbolji, dok je visa rezervisana za Nikon. Jedino sto sam hteo aparat sa profi izgledom, ali mislim da je ovaj prakticniji za poneti.

Za par dana cu se verovatno ponoviti pa cu se javiti.

Hvala jos jednom
[ valerijan @ 12.12.2012. 20:25 ] @
SX150 IS i nije toliko praktičan za nošenje, ali je njegova robusnost prihvatljiva...

Pogledaj Canon-ov Ixus serijal, na koji sam prilikom izbora aparata usmeravan.
Posebno kad je nosivost u pitanju. Ima CMOS senzor koji manje troši bateriju i hvata kvalitetnije/čistije fotografije. Ali i koristi posebne baterije... Negde na [es]-u je tema o Ixus-ima, izgleda da ima dosta vlasnika raznih modela koji bi mogli da ti odgovore na neka pitanja.

Meni su bile bitne AA baterije (njihova dostupnost, plus sam ih već imao (4kom. praktično nove / zajedno sa punjačem).
[ plavis @ 13.12.2012. 18:36 ] @
Imam jos jedno pitanje, mada je odluka 99% donesena. Da li se mogu gledati slike a da se ne pali aparata tj. da ne izlazi objektiv? Moj sadasnji aparat ne moze, a imam ovde jednog Nikona kojem se samo malo duze drzi dugme za pregled pa se samo ukljuci ekran za pregledanje, dok objektiv ostaje uvucen
[ valerijan @ 13.12.2012. 18:56 ] @
Može ;)

[ Popac86 @ 19.12.2012. 18:36 ] @
ubacujem se znam :) ali i ja sam zainteresovan za ovaj fotoaparat i kupujem do kraja tekuće 2012.
zanima me da li uz aparat ide i neka memorijska kartica? Drugo, vidim da se isporučuje sa alkalnim baterijama, da li ide i neki punjač uz njih / aparat?
[ valerijan @ 19.12.2012. 19:05 ] @
Kad sam ga ja kupio memorijska kartica nije "išla" uz aparat...najverovatnije se to nije promenilo.

Uz Canon PowerShot SX150 IS sam dobio: osnovno uputstvo (samo bazične informacije), CD, USB kabl i dve alkalne baterije...

Postoji ponuda koja uključuje: memorijsku karticu, punjač, baterije i torbicu za nekih +20 do 30 evra ;) zavisi od kapaciteta kartice i baterija/punjača


dodatak:

sad vidim da na tom mestu cena sa "spec." dodatnom opremom dostiže ~223e: 16gb, hard case, folija, punjač, baterije... verovatno je sve obloženo zlatnim listićima :(

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 19.12.2012. u 20:47 GMT+1]
[ Popac86 @ 19.12.2012. 19:49 ] @
a preko tog usb kabla verovatno nije moguće puniti alkalne baterije koje se nalaze u aparatu?
Zanima me da li aparat može da služi kao punjač ili je potrebno i njega kupiti zasebno?
[ valerijan @ 19.12.2012. 20:07 ] @
Nije moguće puniti NiMh baterije putem USB kabla, neophodno je kupiti punjač i baterije. Alkalne baterije su za jednokratnu upotrebu.
[ Popac86 @ 19.12.2012. 20:55 ] @
aha, u redu hvala...
[ plavis @ 30.12.2012. 19:41 ] @
Stigao SX150IS crni. Za sad nisam preterano odusevljen ali nisam ni razocaran. U Auto modu radi sasvim korektrno, dok Manual mod tek treba da istrazujem.
[ valerijan @ 30.12.2012. 19:46 ] @
Super, srećno fotografisanje :)

Šta ti najviše smeta, a šta ti je Ok?
[ plavis @ 30.12.2012. 23:29 ] @
Hvala!

Ne svidja mi se osecaj na dodir i sto je Meni pomalo razbacan, tj. nije sve na jednom mestu. I ne svidja mi se to sto dok se puni blic na ekranu pise da se puni blic i ne moze nista da se radi sa aparatom (ne puni blic u pozadini). Mada je sa jedne strane to dobro jer ne dozvoljava fotografisanje dok se ponovo ne napuni.

Same fotografije su OK, dosad nisam stigao da se puno igram podesavanjima, ali kad je u auto modu, ili nekom od predefinisanim (portret, sport,...) slike su extra.

Kad budem imao vise iskustva javicu se
[ valerijan @ 30.12.2012. 23:50 ] @
Na koji vid razbacanosti misliš? :)

Meni je po svojoj "građi" odmah bio Ok, ali mi je smetala je plastičnost.

Tasteri su poprilično na dohvat "ruke", možda misliš na razbacanost podešavanja?

Da li si kupio NiMH baterije i koje, ako nije tajna? ;)

Manual Flash ima tri jačine, a u Av, Tv i P modu Auto Flash "nudi" i kompenzaciju od -2 do +2.

Inače dok se puni Flash, možeš pogledaš/prekontrolišeš fotografiju (npr. histogram)...

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 31.12.2012. u 01:18 GMT+1]
[ plavis @ 31.12.2012. 01:26 ] @
Pa da, na razbacanost podesavanja. Treba se malo naviknuti na to.

Za sad imam 2 kompleta NiMh, jedne varta, a druge MexSell.
[ valerijan @ 31.12.2012. 07:53 ] @
Mislim da će taj problem Vremenom nestati, jer ćeš brzo pronaći kojim redom ti najviše odgovara da menjaš podešavanja.
(a posebno: da je veći deo njih suvišan u određenom trenutku)

Ako nisi listao [es] i Net svi preporučuju Eneloop baterije (kad te potrošiš)...

Bilo bi dobro da baterije različitih proizvođača ne puniš zajedno/istovremeno, posebno ako su i različitih vrednosti.

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 31.12.2012. u 10:00 GMT+1]
[ plavis @ 31.12.2012. 13:37 ] @
Ziv se covek na sve navikne, pa tako cu i ja na ovaj meni :)

Znam da ne treba puniti zajedno razlicite proizvodjace, ali imam dva kompleta po dve baterije i to ne moze da se desi.

Citao sam o Eneloop baterijama, ali ove Mexsell sam platio 400din za 2 komada (2500mAh), a Eneloop je jedna 500 dinara. Za pocetak neka ide ovako, a posle cu videti.
[ valerijan @ 31.12.2012. 13:48 ] @
Ok, javi kako napreduješ... :)