[ tukoje @ 02.12.2012. 22:24 ] @
Želeo bih da kupim softver za muzičku produkciju iz inostranstva preko interneta sa zvaničnog sajta proizvođača. Platio bih karticom za online kupovinu. Ima dosta tema o ovome, ali nigde nisam našao kakva je situacija kada se samo downloaduje a nema fizičke pošiljke.
- da li se carini kao i druga roba?
- da li se download tretira kao poštanski saobraćaj, (kod mene adsl)? Ovo pitam jer je za poštanski granica za oslobađanje od carine 20€ sa sve poštarinom ako se ne varam.
- kako se naplaćuju takse (pdv; carina i poštarina ako mora i eventualno još nešto) tj. da li se to odmah uračunava prilikom plaćanja preko banke ili moram naknadno to da uradim?
- da li koristite virtuelne kartice radi bezbednosti? Navodno ako se pravi kartica za www kupovinu, banka sama pravi neki vid virtuelne platne kartice.
[ Dexic @ 03.12.2012. 01:53 ] @
Za firmu ili za kucnu upotrebu?
[ Dejan177 @ 03.12.2012. 14:50 ] @
Za softver koji se downloaduje ti je najlakše nemaš nikakve brige, samo platiš i skineš i to je to :) Ne moraš da se opterećuješ oko nikakvih dodatnih stvari.

E sad ako je za firmu, onda ne znam tačno kako ide.
[ tukoje @ 03.12.2012. 15:48 ] @
Za kućnu upotrebu je.
(Pitanje čisto iz radoznalosti: Ako bih želeo da zaradim neki novac pomoću tog softvera, da li bih ga onda morao kupiti kao pravno lice?)
Zbunilo me je još i to što sam na jednom od sajtova video sledeće:
„For all electronic delivery transactions, local taxes, such as VAT, will be added to the transaction total before checkout if applicable.”
Nisam shvatio ono applicable da li se odnosi na:
1) automatsko uračunavanje taksi ako postoje ili
2) automatsko uračunavanje taksi ako je moguće odmah preko banke; u suprotnom porezi se naknadno plaćaju.
Znači onda verovatno treba na cenu još da dodam pdv a carina i poštarina se ne plaćaju.
Naravno, pre kupovine bih se detaljno raspitao o svemu kod prodavca, ali nisam hteo ni u šta da se upuštam dok ne saznam kakva je situacija sa taksama u Srbiji.
[ Dejan177 @ 03.12.2012. 17:35 ] @
Na takav softver za download nemas nikakve takse, ne sekiraj se nista i slobodno skini :) Narocito sto je za kucnu upotrebu.

To sto pise za te VAT-ove i slicno je za USA/UK isl., a oni da ti direktno sracunaju poreze za Srbiju preko neta, od toga nema nista, kod nas sluzbenici verovatno jos koriste abakus za racunanje. 99,9% ces platiti tu cenu koja pise na sajtu i nista vise. Ako hoces, okaci link ovde od tog softvera ili pusti na pm, pa cu da ti pogledam.

A za ovo drugo: jedino ako hoces neki ozbiljan studio da pokrenes i da se bavis produciranjem/cime vec, onda bi morao. Mada kako mi se cini iz tvojih postova tebi je to vise hobi i ovako usput "ako bude neka kinta", tako da ne moras nista da se sekiras, slobodno kupi softver i cepaj :)
[ tukoje @ 04.12.2012. 00:24 ] @
E hvala ti Dejane. Neću da te smaram sa linkovima, to ću njih da cedim :) Jedino ako nešto zapne, ali o tom potom. Ovo je tek prvi korak. Još nemam ni račun u banci jer ne znam šta sve primaju. Evo vidim da si imao problema sa MS oko kartice pa moram i to da proučim.
Muzika mi je samo hobi, tačno. To za kintu sam pitao čisto ako budem lude sreće pa nešto i bude od toga.
Pozdrav i želim ti uspešnu kupovinu MS programa.
[ Marcus Naissus @ 12.12.2012. 21:02 ] @
Citat:
tukoje:
nigde nisam našao kakva je situacija kada se samo downloaduje a nema fizičke pošiljke.
- da li se carini kao i druga roba?
- da li se download tretira kao poštanski saobraćaj, (kod mene adsl)? Ovo pitam jer je za poštanski granica za oslobađanje od carine 20€ sa sve poštarinom ako se ne varam.

Odakle ti uopšte ideja da bi neko carinio datoteke koje downloaduješ i da ih tretira kao poštanski saobraćaj? :)

Kako misliš da bi to uopšte neko izveo? :) Ako se koristi enkriptovana konekcija (a internet prodavnice ih često koriste zbog sigurnosti), kako bi neko uopšte znao da li ti nešto kupuješ ili bezveze gledaš neki sajt?

Uostalom, kada plaćaš licencu za software, to što plaćaš je naknada za dozvolu da koristiš taj software... u EULA jasno piše da ti oni ne prodaju software, nego da ti samo daju dozvolu da ga koristiš... to ti je otprlike kao da iznajmiš vozilo (znači, dopuste ti da ga voziš uz određenu nadoknadu, ali nije tvoje vlasništvo).

Citat:
tukoje:- kako se naplaćuju takse (pdv; carina i poštarina ako mora i eventualno još nešto) tj. da li se to odmah uračunava prilikom plaćanja preko banke ili moram naknadno to da uradim?

Da li će u nekoj internet prodavnici da računaju takse pri kupovini zavisi samo od njih i od zakona države gde se ta firma nalazi... ako je prodavnica, na primer, iz U.S. onda za njih važe njihovi zakoni.

A poštarinu ne bi bilo smisla da ti traži bilo ko ako ti ne šalje nešto poštom.

Citat:
tukoje:- da li koristite virtuelne kartice radi bezbednosti? Navodno ako se pravi kartica za www kupovinu, banka sama pravi neki vid virtuelne platne kartice.

Vidi prvo da li prodavnica uopšte prihvata kartice iz Srbije.


[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 12.12.2012. u 22:34 GMT+1]