[ Foki @ 09.12.2012. 16:51 ] @
Ovih dana treba da nabavim agregat za vikendicu i izbor se sveo na dva modela:

1) Villager VLN 2500E
2) Villager VGP 2500S

Karakteristike (motor i nazivna snaga) su iste ali dajem prednost prvom zato što ima mogućnost startovanja na ključ. Međutim, ovaj drugi navodno ima AVR i to me potpuno dovodi u nedoumicu a nije da se baš razumem u tematiku. Sajt proizvođača je smešan i ne daje baš nikakve korisne informacije pa sam zato i dao linkove do prodavnice. Ako smeta molim moderatore da ih obrišu.

Na agregat planiram da povežem hidrofor od 800W, par sijalica, punjač za laptop i mobilni - sve zajedno maksimum oko 1,5KW uz često uključivanje/isključivanje hidrofora.

Pitanje za poznavaoce - da li je moguće da prvi model nema AVR i ako nema da li ga vredi uzimati bez obzira na evidentnu prednost posedovanja anlasera?

[ Lavlja_Jazbina @ 09.12.2012. 17:15 ] @
Zar ti to nije veliki potrosac.Imas polovne dizele od 4kw i 1l/h dizela.
[ gigabyte091 @ 09.12.2012. 17:20 ] @
Oba sigurno imaju AVR, ako nemaju, onda bježi od takvog proizvođača.

Inače, elektromotor 800W i agregat 2.5 kVA. Neznam baš, elektromotor voli da potegne i do 7 puta veću struju u startu.

Neznam kako bi se agregat nosio sa kratkotrajnim opterečenjem duplo većim od naizvnog.

Provjeri kolku struju povuće u startu hidrofor. Moj elektromotor na mješalici, 500W, potegne 11.2A u startu, a nazivna struja je 3.4A i to je radilo probleme sa mnogim agregatima...
[ Foki @ 09.12.2012. 17:22 ] @
Predviđeno je da radi do 2h dnevno u slučaju prekida u napajanju strujom (par dana godišnje) tako da mi je potrošnja od 15l/9h skroz skroz prihvatljiva.
[ Foki @ 09.12.2012. 17:29 ] @
@gigabyte091 Ne znam za prvi ali drugi sigurno ima AVR.

Da li neko zna pouzdano da li Vilager VLN 2500E ima AVR i kako se pokazao u radu sa elektromotorima od 800w?

[ gigabyte091 @ 09.12.2012. 17:38 ] @
Dva su problema zbog prevelike struje, agregati sa asinkronim strojem kao generatorom će prestati proizvodit struju uslijed prevelikog opterečenja, a kod agregata sa sinkronim strojem kao generatorom razvijeni protumoment na generatoru bi mogao preopteretiti pogonski stroj i zaustavit ga.

Ovo drugo se meni dogodilo na einhelovom agregatu puno puta...
[ radarac66 @ 10.12.2012. 15:20 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina: Zar ti to nije veliki potrosac.Imas polovne dizele od 4kw i 1l/h dizela.


taj agregat nikada nece uspeti da startuje tvoj hidrofor;

uzmi dizela od 4,2 kVA i nakrivi kapu(sa kondenzatorskom pobudom- sever subotica)
[ mladenpotic @ 10.12.2012. 18:08 ] @
To su klasicni kineski agregati koji se proizvode pod 10000 naziva i imena...
Imam 10tak takvih u firmi, koriste se skoro svakodnevno po par sati a boga mi ponekad i po nedelju dana 12h dnevno.
U principu za te pare su OK, ako se redovno menja ulje i ako se ne gleda nazivna snaga koja uopste nije ta koja je navedena...max 1.5KW realno, testirano.
Znaci, prva i jedina stvar na koju treba obratiti paznju je lezaj na rotoru, okrene u aluminijumskom nosacu u roku od 7 dana obavezno!! Ima neki sistem za zakljucavanje na lezaju koji ispadne odmah i to je zazor koji se povecava vremenom dok rotor ne pocne da kaci u stator i prekine namotaje.

Zameniti doticni lezaj cim kupite generator i nece biti vecih problema.

Sad, da li ce to dovoljno za navedene potrebe ne bih znao, hidroforska pumpa povuce podosta u startu, mislim da je preslab....

Pozdrav
[ Foki @ 10.12.2012. 18:32 ] @
Hvala na odgovorima.

Da li imate da preporučite neki agregat koji može da pokrene hidrofor a da je po ceni približan navedenom (350eur)?
[ gigabyte091 @ 10.12.2012. 18:37 ] @
Za te pare jedino rabljeni 5-6,5 kVA i miran si.
[ Horvat I @ 11.12.2012. 23:43 ] @
Koristim 2g sličan agregat sa nalepnicom Keno, svi su oni isti dizajn, i karakteristike, samo različite firme.
Što je tebi bitno Severova 8 hidropak motor ne čita ovaj forum i radi bez problema, bez obzira dal je rezervoar prazan, dopunjava pritisak, ili je potrošnja vode tolka da ne stigne izključiti.
Jedino u ove jako ladne dane u 1. po sata rada saug ne treba vratit do kraja jer uključenje tlačne sklopke hoće da zaustavi motor.
[ Stexman @ 12.12.2012. 02:42 ] @
Ima jedan moj prijatelj ja mislim nov(ako nije nov onda je ko nov :)) agregat Hondin 5,5KW na prodaju pa ako si zainteresovan javi se na PP! Mislim da trazi oko 300 evra.
[ radarac66 @ 12.12.2012. 18:06 ] @
ako je trofazni, onda opet NECE MOCI
[ Foki @ 03.01.2013. 22:07 ] @
E ovako, posto se radi o inostranstvu (tako barem kazu vlasnici te "drzave") nisu dolazila u obzir polovna resenja kao ni kupovina u Srbiji. Za potrebe testiranja sam uzeo jedini dostupan model u radnji u tom trenutku, Villager VLN 2500E.
Mogu vam reci da hidrofor radi mada napon u trenutku ukljucenja kratkotrajno padne do oko 190V. Frekvencija je u rasponu 49-52Hz. U stanju mirovanja (bez ili sa konstantnim opterecenjem) napon varira izmedju 210 i 230V sto je ok za punjace za telefone i laptopove ali treperenje sijalica nervira.
Pitanje - da li postoji mogucnost naknadne ugradnje AVR-a, gde bih uzeo AVR plocicu npr. sa novijeg modela VGP 2500S?
[ gigabyte091 @ 04.01.2013. 09:04 ] @
Ovaj agregat je baš sra**. Možda bi pomogao kvalitetniji AVR da drži napon stabilnim, jer ovo sada je daleko od stabilnog, ali za frekvenciju ne znam, to bi trebalo broj okretaja ustabilit.
[ Horvat I @ 04.01.2013. 09:20 ] @
nije do AVRa već do stabilizacije broja obrtaja,premalene su rotacione mase.
Koristi štedne svetiljke kao i ja ili pre svetiljki stavi grec i iz starih tv i radija-lampaša mrežne elkoe ne primećuje se ni momenat startovanja nidrofora
[ radarac66 @ 04.01.2013. 19:26 ] @
hidrofor od 800w je u startnom momentu od 4000 do 5600w,
a ti razmisli sta se desi sa tvojim mucenikom villagerom 2500VA
kad mu onaj gorepomenuti skoci na kosti iznenada,

u svakom slucaju, nece to dugo
[ Horvat I @ 04.01.2013. 19:50 ] @
Košto sam već napisao pumpa od 1,1KW 2g sarađuje sa agregatom takvih karakteristika bez ikakvih naznaka problema.
[ vladas21 @ 15.05.2019. 01:25 ] @
Pozdrav svima,

Da li neko možda ima iskustva sa Heron agregatima?
Razmišljam o kupovini agregata čija deklarisana snaga iznosi: 6.8kW sa sledećeg linka: Heron 6,8kW(3f)/5,5kW(1f)
Agregat mi je potreban radi napajanja trofaznog indukcionog motora mešalice za beton snage 1.1kW.

Unapred zahvalan.