[ Lala 021 @ 12.12.2012. 09:41 ] @
prosle godine sam uzeo mts surf start paket jer mi je odgovarao po ceni (najjeftiniji) i po kolicini podataka (ne skidam ni filmove ni muziku ni igrice..) nemam potrebe jer sam stalno u biblioteci gde ima brzi internet, takodje zat i unuci imaju adsl. U pocetku (2-3 meseca) brzina je bila katastrofalna 30-50kb/sec, posle se nesto popravilo cca 10%vremena o cemu sam i pisao zalbu da ne ispunjavaju ugovoreni kvalitet. Poslednjih meseci bio sam zadovoljan radom mob. interneta. Napominjem da sam se uvek uklapao u 2Gb a od 300 sms, koristio sam nekoliko mesecno. Proslog meseca (novembar) mi se pocelo desavati nesto cudno, proveravajuci kolicinu besplatnih podataka, video sam da sam usao u placene, pa sam prestao da koristim internet poslednjih nedelju dana. U decembru, dva tri dana su bili nedostupni podaci ali prva informacija je bila 2.09 Gb besplatnog interneta. Tako je bilo sve do 11.dec. kad je u 11h bilo 1.9 Gb a u 15h -230Mb. Odmah sam napisao zalbu ali u telekomu su rekli da zalbumogu samo za predhodni mesec. Odmah sam se setio seljaka koji je morao da proda kravu da plati racun za telefon, pa me prvo interesuje ima li zastite od takvih stvari (I. Bjelica u jednom romanu pise da je prodala bundu da plati roaming-ili slicno sto ne razumem. Sledece pitanje, kako bezbedno da koristim ograniceni internet tj postoje li neki programi koji pokazu sta ti "jede" megabajte
[ Lala 021 @ 13.12.2012. 09:23 ] @
da dopunim, uz mts, dobija se program koji ima monitor gde mozete pratiti potrosnju Mb. Primetio sam da na velikoj brzini, nesto trosi, tragao sam i primetio da kad iskljucim skype potrosnja se drasticno smanji. Inace, p.c. mi je bio stalno ukljucen ceo dan, mesecima unazad. Nemam nikakav antivirus ukljucend sve je ranije bilo o.k. Sad sam resio da formatiram hard i instalisem sve ispocetka. Inace, bilokoji paket bi se kod mene potrosio, samo je pitanje vremena, napr 6Gb = 1Mb/sec x 6000sec = 6Gb znaci iispod 2h. voleo bih informaciju iskusnih za mts; 1. da li se tarifira ukljucenje-iskljucenje 2. provedeno vreme bez skidanja podataka (ukljucen usb modem). i jos ponesto sto ne znam
pozdrav
[ Stijak @ 07.02.2013. 10:28 ] @
Zanima me kako je prošlo? Inače sam i sam korisnik Surfa Starta, ali na tabletu koji su umjereniji i pametniji sa potrošnjom i imam dobar pregled potrošnje i automatsku blokadu na 1.9GB.

Sve to na kompjuterima ne važi. Skype je inače užasan jer kad detektuje da imate dobru konekciju i otvorene ulazne portove - on automatski služi kao neka vrsta centrale za one iza firewall-a. Npr. dva korisnika koja su iza firewall-a i ne mogu otvoriti dolazne portove će koristiti vas za medjusobnu konekciju...

Tu je i gomila update-ova i slično... Npr. Chrome se updatuje i po 5-6 puta mjesečno i update je nekada velik i po 100 MB...

Za kompjuter bi vam preporučio da pređete na neku od ovih konkurentskih "neograničenih" tarifa. Tu je najgora stvar koja vam se može desiti da vam internet uspori kada potrošite brze gigabajte... Malo manje dobra opcija je control MTS net jer tu ne možeš nabiti račun, ali te isključe kad potrošiš.