[ mato_buster @ 12.12.2012. 11:54 ] @
Evo me nakon sto god dofatio sam se posla , dobio sam sedam pojacala od jednog covjeka ali pojacala imaju samo trafo , elektrolite ,i hladnjake (naravno i kuciste )...

E ja bih sad da ot toga napravim 5 kom snagasa (2x500W/8Ohm-a) ali da radi i sa 4Ohm-a i da ima i bridge mod ako to dozvoljava trafo

a evo i podataka o trafoima i elekrolitima

Trafo torusni 12 kom :

680W (P=S*S, S=d*h , d=4.5 , h=5.8 ) nek bude 650W
+/- 58 V ( nakon nekog vremena padne na 56 )
+/- 13 V ( pade na 12 )
ima i neka zica koja ne znam cemu sluzi



Ima nekih 40-50 elektrolita 6800uF , 100V

Neki hladnjaci sporet bi oladili bice slika svega toga , sad tu stupate vi sa predlozima , misljenima i savjetima

e ja treba da radim sad tranzistore plocu i sve te sitne djelove , mislio sam da uzmem semu nekog poznatog pojacala koje se dobro pokazalo npr QSC rmx 2450 nije bitno... ( budzet bi ogranicio na 100E po pojacalu ) ajte sad udrite sa predlozima bice slike za par sati

Pozdrav!!!!


MATO


[ zeoN_Rider @ 12.12.2012. 12:35 ] @
Daj slike!
[ 44250 @ 12.12.2012. 13:29 ] @
Citat:
mato_buster: Evo me nakon sto god dofatio sam se posla , dobio sam sedam pojacala od jednog covjeka ali pojacala imaju samo trafo , elektrolite ,i hladnjake (naravno i kuciste )...

E ja bih sad da ot toga napravim 5 kom snagasa (2x500W/8Ohm-a) ali da radi i sa 4Ohm-a i da ima i bridge mod ako to dozvoljava trafo

a evo i podataka o trafoima i elekrolitima

Trafo torusni 12 kom :

680W (P=S*S, S=d*h , d=4.5 , h=5.8 ) nek bude 650W
+/- 58 V ( nakon nekog vremena padne na 56 )
+/- 13 V ( pade na 12 )

ima i neka zica koja ne znam cemu sluzi



Ima nekih 40-50 elektrolita 6800uF , 100V

Neki hladnjaci sporet bi oladili
bice slika svega toga , sad tu stupate vi sa predlozima , misljenima i savjetima

e ja treba da radim sad tranzistore plocu i sve te sitne djelove , mislio sam da uzmem semu nekog poznatog pojacala koje se dobro pokazalo npr QSC rmx 2450 nije bitno... ( budzet bi ogranicio na 100E po pojacalu ) ajte sad udrite sa predlozima bice slike za par sati

Pozdrav!!!!


MATO


Ti si bogat čovjek!
[ mato_buster @ 12.12.2012. 13:42 ] @
eto i slika :D

aco jedan bogat covjek rece da svijet ostaje na mladima i pokloni mi ovo vjerovatno ce i da finansira ovo i zvucnike (neke mi ostavlja )on je prestar za ove stvari kaze :)















[ zeoN_Rider @ 12.12.2012. 13:49 ] @
Što se tiče elektrolita malo su matori i treba ih izmeriti, a što se tiče šasije vidim da su tu bili neki moduli.
[ mato_buster @ 12.12.2012. 13:52 ] @
nista od ovoga nije koristeno ovo je kupljeno od firme kao tehnicki otpad
a kucista bih sredio malo, rupe naprijed za dugmad i LED

sto si mislio pod izmeriti
[ zeoN_Rider @ 12.12.2012. 13:57 ] @
Citat:
[url=/p3214485]
sto si mislio pod izmeriti :)


Kapacitet kao i nivo curenja.

[ 44250 @ 12.12.2012. 14:03 ] @
Citat:
mato_buster: eto i slika :D

aco jedan bogat covjek rece da svijet ostaje na mladima i pokloni mi ovo vjerovatno ce i da finansira ovo i zvucnike (neke mi ostavlja )on je prestar za ove stvari kaze :)
..............................................



Ti stariji/ozbiljniji ljudi su ili ljudine najveće ili smeće smeća-nema treće izgleda!

Neka ti je sa srećom i koliko god budem mogao i znao pomoći tu sam na usluzi! Samo napred,polako i bez zalijetanja i sigurno ćeš biti prezadovoljan!
[ mato_buster @ 12.12.2012. 14:41 ] @
Citat:
44250: Ti stariji/ozbiljniji ljudi su ili ljudine najveće ili smeće smeća-nema treće izgleda!

Neka ti je sa srećom i koliko god budem mogao i znao pomoći tu sam na usluzi! Samo napred,polako i bez zalijetanja i sigurno ćeš biti prezadovoljan!


hvala , svaka ti je tacna :)
jel ima neko seme( pcb layout ) qsc-ovih amp-ova

kondovi su ispravni curenje nisam prvojerio ali ocu svakako, ne bi trebalo da ga bude svi kondovi izgledaju kao da su napravljeni prije 3 dana :D

bune me ovi pinovi 2 i 4 sluze za pricvrscivanje a 1 i 3 su izvodi a ovaj peti ne znam cemu sluzi !
[ emiSAr @ 12.12.2012. 15:40 ] @
Mnogo matori elektroliti, iz 85 godine.Ako posjedujes neki univerzalac koji mjeri kapacitet do 200uF, nadji neki elko priblizno, odnosno sto
tacnije 200uF, serijski povezes sa tim i izmjeris, ako je kapacitet dobar nesto oko 194uF. Ja bih prije ugradnje tih elektrolita iste
kondicionirao. napravis ispravljac nazivnog napona 100V i preko 100 kOma svaki elko prikljucis na ispravljac i ostavi nekoliko dana tako
ukljucene, i ista isprazni i ponovi proceduru mjerenja.Na samom elektrolitu pise da je minus pol na kucistu. ostali izvodi su plus elkoa. Prema tome treba planirati PCB ispravljaca. Vise izvoda plusa je radi smanjenja ESL i sve izvodetreba upotrijebiti
kod gradnje ispravljaca. pOz
[ 44250 @ 12.12.2012. 21:32 ] @
Citat:
emiSAr: Mnogo matori elektroliti, iz 85 godine.Ako posjedujes neki univerzalac koji mjeri kapacitet do 200uF, nadji neki elko priblizno, odnosno sto
tacnije 200uF, serijski povezes sa tim i izmjeris, ako je kapacitet dobar nesto oko 194uF. Ja bih prije ugradnje tih elektrolita iste
kondicionirao. napravis ispravljac nazivnog napona 100V i preko 100 kOma svaki elko prikljucis na ispravljac i ostavi nekoliko dana tako
ukljucene, i ista isprazni i ponovi proceduru mjerenja.Na samom elektrolitu pise da je minus pol na kucistu. ostali izvodi su plus elkoa. Prema tome treba planirati PCB ispravljaca. Vise izvoda plusa je radi smanjenja ESL i sve izvodetreba upotrijebiti
kod gradnje ispravljaca. pOz


možete li reći koliko snage u ab-klasi mogu ohladiti ovakva dva hladnjaka kao što ih ima Mato na ovim slikama gore?
[ alexlab51 @ 12.12.2012. 22:18 ] @
Na elektrolitu lepo pise ko hoce da cita: pin 1 je + a minus je na kucistu i koji god
se pin meri da je u spoju sa kucistem svakako je - pol. Srecno napred u nove pobede.
Pozdrav!
[ mato_buster @ 12.12.2012. 22:32 ] @
samo udrite sa savjetima, nisam ja bas iskusan :D

jel zna neko kolko W i V ima trafo od EP 2500 ili qsc 2450 ili nekog slicnog pojacala jel imate pcb od nekih snagasa kojih ima u prodaji :)

Pozdrav!


MATO
[ zeoN_Rider @ 12.12.2012. 23:46 ] @
QSC nema mnogo veći transformator po snazi od tog tvog. Sam pojčavač je 88mm visok pa šacometrijskom metodom odredi. Možda oko 1KVA

U prvom postu piše + - 58V ako je to tačno teško ćeš dobiti 500W/8 Oma.
[ gmhans @ 13.12.2012. 07:15 ] @
Ima i ovde malo o PA-03:

http://www.diyaudio.com/forums...-quadral-pa-03-phonologue.html

[ ogylab @ 13.12.2012. 12:47 ] @
Ako hoćeš pouzdano i provjereno evo npr. Dynacord PAA990 i provjereno i pouzdano. Napon napajanja je približan ovom na tvojim transformatorima (2x 61,8V), jedino moraš projektovati PCB. PCB za profi snagaše teško ćeš naći, eventualno neke montažne šeme, pa razmišljaj o projektovanju. Pozdrav!
[ mato_buster @ 13.12.2012. 13:20 ] @
evo vidim presao sam pola interneta nigdje PCB , poslao sam mail qsc-u da mi posalju pcb za 1850hd , ako to ne upali slijedi projektovanje sto mrzim nikako da se snadjem u onim programima jel imate neku preporuku za program :)
jel radi neko projekte PCB za pare ili onako za merak da mi pomogne ili tako nesto ;)


Pozdrav!

HVALA
[ mato_buster @ 13.12.2012. 22:07 ] @
https://static.elitesecurity.o...1224/LEGEND-Stage%20Master.gif jel moze neko da malo ovo izmijeni za napon od 80 V i da odradi pcb

sto mislite o ovom pojacalu, jel moze da ide u bridge i dal je dobar za guranje kutija od 8 i 4 oma :)

Pozdrav!

MATO
[ vodjang @ 14.12.2012. 06:41 ] @
Citat:
mato_busterhttps://static.elitesecurity.org/uploads/1/3/1311224/LEGEND-Stage Master.gif jel moze neko da malo ovo izmijeni za napon od 80 V i da odradi pcb

sto mislite o ovom pojacalu, jel moze da ide u bridge i dal je dobar za guranje kutija od 8 i 4 oma :)

Pozdrav!

MATO


Pogledaj ovdje:
http://bas.elitesecurity.org/indexV.html

Idi na Audio > pa na Pojačala > pa odaberi legend ;)

Pozdrav
[ gmhans @ 14.12.2012. 06:53 ] @
Citat:
mato_buster:
evo vidim presao sam pola interneta nigdje PCB , poslao sam mail qsc-u da mi posalju pcb za 1850hd , ako to ne upali slijedi projektovanje sto mrzim nikako da se snadjem u onim programima jel imate neku preporuku za program :)
jel radi neko projekte PCB za pare ili onako za merak da mi pomogne ili tako nesto ;)
Pozdrav!
HVALA


Zasto ne bi na netu (ili od Qudrala) trazio shemu PCB za PA03, pa da probas da uradis original kako je bilo? Kad vec imas ispravljac i dobar deo stampe, a i pokoji element na njoj, a takodje i shemu, varijanta sa 4 izlazna Hitachi MOS-FET-a. Koliko vidim pojacala su bila na plocicama koje se uspravno zabadaju u glavnu plocu. Jedino ti elektroliti verovatno nisu originalni iz PA03, ali ni to ne menja puno situaciju.
[ 44250 @ 14.12.2012. 08:22 ] @
Citat:
vodjang:
Citat:
mato_busterhttps://static.elitesecurity.org/uploads/1/3/1311224/LEGEND-Stage Master.gif jel moze neko da malo ovo izmijeni za napon od 80 V i da odradi pcb

sto mislite o ovom pojacalu, jel moze da ide u bridge i dal je dobar za guranje kutija od 8 i 4 oma :)

Pozdrav!

MATO


Pogledaj ovdje:
http://bas.elitesecurity.org/indexV.html

Idi na Audio > pa na Pojačala > pa odaberi legend ;)

Pozdrav


Njemu treba neko da mu ojede pločice,pretpostavljam...

Vidi sa Elektroničar-PG ili Miodrag-be ,oni su radili pločice a i u istoj ste državi. Uradio bi ti ja ali znajući naše pošte i iskustva drugih sa njima...
[ mato_buster @ 14.12.2012. 13:18 ] @
Citat:
44250: Njemu treba neko da mu ojede pločice,pretpostavljam...

Vidi sa Elektroničar-PG ili Miodrag-be ,oni su radili pločice a i u istoj ste državi. Uradio bi ti ja ali znajući naše pošte i iskustva drugih sa njima...



na borinom sajtu imaju samo legende za +/-70 i +/-95 a ja imam +/-80 pa ako moze neko da izmijeni semu i da mi odradi pcb layout posto mi to nikako ne ide od ruke :)

nagrizanje sam radio ranije imam par ploca jest da ce mi trebat bas dosta materijala :D

jel ima neke razlike ako dovedem na ovu plocu +/-80V kolko snage bi trebalo da imam na izlazu i da li ova sema funkcionise :DDDDDD



jel moze ova sema i ploca sa 8 izlaznih a ne 12 i jel bi trebalo da se mijenjaju neke vrijednosti ovih sitnih komp, da li ovo moze da radi u bridge ( nije bora napomenuo )


Pozdra!

MATO
[ zeoN_Rider @ 14.12.2012. 13:31 ] @
Prva šema pasuje za tvoj napon.

[ mato_buster @ 14.12.2012. 14:15 ] @
oke znaci prva pase , ODLIČNO :)

jel ima neko raspored elemenata na plocici i sam izgled plocice , ili da odradi neko ;)

e sad smo to presli , napredujem , sad treba da radim soft start , neke zastite i predpojacalo , dajte predloge :)

sinoc sam radio nova mjeranja trafoa sa boljim instrumentom imam 60V i 14.4V :D

Pozdrav!

MATO
[ alexlab51 @ 14.12.2012. 15:20 ] @
Sudeci po slikama sa kakvim komponentama raspolaze i njihovim, od oka, procenjenim
karakteristikama, mislim na snagu trafoa i velicinu hladnjaka, prva shema moze da
dodje u obzir i to stereo varijanta u jednom kucistu (znaci, 2 trafoa i 2 hladnjaka)
pod uslovom da nece opterecenje biti ispod 8ohm. i da mu se ne "vadi mast".
Moje je misljenje, a voleo bih cuti i druga, da onaj jedan hladnjak ne moze da
dradi posao. Mato, jos je daleko razmisljanje o zastitama i soft-startu a toga ima
podosta u nekim od tema tako da bi ti to bila najmanja briga.
Pozdrav!
[ mato_buster @ 14.12.2012. 15:38 ] @
Citat:
alexlab51: ... pod uslovom da nece opterecenje biti ispod 8ohm. i da mu se ne "vadi mast". Moje je misljenje, a voleo bih cuti i druga, da onaj jedan hladnjak ne moze da dradi posao....



zasto ne ispod 8 oma jel nije predvidjeno za to ili nesto drugo i da mu se na vadi mast , za hladnjak nema veze ako ne bude ladio kako treba napravim tunel i ventilator i miran :D

Pozdrav!

MATO
[ 44250 @ 14.12.2012. 16:35 ] @
Citat:
mato_buster: na borinom sajtu imaju samo legende za +/-70 i +/-95 a ja imam +/-80 pa ako moze neko da izmijeni semu i da mi odradi pcb layout posto mi to nikako ne ide od ruke :)

nagrizanje sam radio ranije imam par ploca jest da ce mi trebat bas dosta materijala :D

jel ima neke razlike ako dovedem na ovu plocu +/-80V kolko snage bi trebalo da imam na izlazu i da li ova sema funkcionise :DDDDDD


--------------------------------------------------------------


Pozdra!

MATO


Odakle samo izvuče ovu šemu svega ti? Onoliko sam prčako po svim forumima i ovo nisam nalazio a evo sad mi se pokaza...

Ovo mora da je jedna od prvobitnih šema koja je "ugašena" a to bi rekao po bipolarnom tranzistoru u sklopu mirne struje i po IRFP260 izlaznim tranzistorima-NEMOJ TO DA KORISTIŠ jer se pokazala kao nestabilna. Iz tog razloga i jesu postavljene ove ostale šeme koje si našao na BAS stranici sa +/-70 i +/-95V,sa kompletnom dokumentacijom i upotrebnom dozvolom :)

Dalje-pošto sad na sekundarima imaš 60Vac po grani to bi izašlo na 84V što baš i nije +/-80 kao što si rekao. Bilo bi sve dosta zgodnije kad bi znao stvarnu snagu tog trafoa mada ovako "na slijepo" ja bi se tu opredijelio za Legend MK2 i to u full varijanti ali on opet zahtijeva tunel-hlađenje koje će teško ići sa hladnjacima koje si postavio na slikama. Ako imaš još neke sa rebrima uzdužno hladnjacima-odlično. Usput-sa njim ti ne bi padalo na pamet da vezuješ u most zbog onolike snage,i svakako ne bi smio da odvrćeš do kraja jer trafo ni hladnjaci ne bi izdržavali.





[ 44250 @ 14.12.2012. 16:37 ] @
Što se tiče "soft-start"-a...evo jednog zanimljivog i jeftinog i jednostavnog za izradu:

OBAVEZNO obrati pažnju na pisani txt fajl!
[ mato_buster @ 14.12.2012. 17:31 ] @
to majstore, odlucio sam se za Legend MK2, prvo cu da odradim jedan kanal ako budem zadovoljan radim ostalih 9 :)

za hladjenje bez brige u onoj kutiji moze i frizider da se spakuje , 4 rebra sa tunel hladjenjem bi bila OK ( mada su oni hladnjaci nepogodni za tunel ali smislicu nesto ) ? :D

e sad reci mi za bridge posto imam neke ogromne bas binove preko 1kw , sta sa trafom ako odvrnem do kraja sta se desava ( kolko bi bila neka granica pojacavanja da pojacalo radi stabilno bez ikakvog rizika )

i na MK2 koji tranzistori idu na hladnjak za temp ako ih ima ? :D

napon trafoa je 60V da zakljucimo :)

Pozdrav!

MATO
[ 44250 @ 14.12.2012. 17:43 ] @
Generalno za pojačalo u ab-klasi možeš ići na računicu snaga trafoa - 2:1 - snaga pojačala koje napaja. Ne treba ići ispod snaga trafoa - 1,5:1 - snaga pojačala kojeg napaja. To je u "običnoj " vezi jedan kanal pojačala jedan zvučnik.

Kad se radi o mostnoj vezi stvari idu nešto drugačije:iako sam i sam do nedavno mislio da mostna veza jednostavno duplira snagu na istom opterećenju -prosta računica kaže da to nije tako. Snaga se u idealnoj situaciji u odnosu na jedan kanal UČETVEROSTRUČUJE tako da bi (opet u idealnoj situaciji) sa dva kanala mk2 u most vezi dobio 2kW snage,ali (kako me d.veljko uputio) u teoriji to ne bude baš tako zbog povećanih gubitaka pa se na izlazu mosta dobije otprilike 3 x snaga jednog kanala.

Sve to ti na kraju govori da bi morao imati transformator od 3kVA (ili dva od 1,5kVA za dual-mono) i brdo kapaciteta u ispravljaču-od 40 000uF do 60 000uF za stereo verziju legend-mk3 pojačala. Imaš li sve to?
[ 44250 @ 14.12.2012. 17:54 ] @
Zašto učetverostručuje:

Uzmimo da neko pojačalo na izlazu jednog kanala daje napon od 100V pri otporu zvučnika od 10 Ohm. Prosta računica bi rekla ovako:

P=U^2/R=100^2/10=10 000/10=1 000W ili 1kW

Uzmimo sad da su dva takva pojačala vezana u most;to bi značilo da se na izlazu sad pojavljuje duplo viši napon pri istom opterećenju. Dakle sad bi bilo 200V na 10 Ohm opterećenja. Opet prosta računica:

P=U^2/R=200^2/10=40 000/10=4 000W ili 4kW dakle četverostruka snaga jednog kanala.

Cifre sam uzeo okrugle radi lakšeg razumijevanja,u suštini bilo koje kombinacije vrijednosti otpora i napona dali bi na kraju isti rezultat.
[ mato_buster @ 14.12.2012. 17:59 ] @
skapriao ,ne treba meni tih 1.5kW nego nekih 700W za guranje bas binova a elektrolita imam 8x6800uf za jedno pojacalo to je najmanji problem ;)

sa cime se radi bridge ja bih ipak da ga odradim da malo testiram mogucnosti, ne mora se koristiti ako ne bude stabilnoo :D

Pozdrav!

MATO
[ 44250 @ 14.12.2012. 18:02 ] @
Citat:
mato_buster: skapriao ,ne treba meni tih 1.5kW nego nekih 700W za guranje bas binova a elektrolita imam 8x6800uf za jedno pojacalo to je najmanji problem ;)

sa cime se radi bridge ja bih ipak da ga odradim da malo testiram mogucnosti, ne mora se koristiti ako ne bude stabilnoo :D

Pozdrav!

MATO


Mislio sam na kapacitet po grani napajanja tj. 16 komada za jedno pojačalo i dva kanala.

Koji su to zvučnici u pitanju,tačan model i proizvođač?

--------------------------------------------------

Za bridge ti treba ovako nešto na ulazu:
[ mato_buster @ 14.12.2012. 18:04 ] @
nznm tacno to mi nije na dohvat ruke to su zvunici od ovog cevjeka sto mi dao pojacal pa ce da mi da i njih da se malo igram , znacu za par dana ;)

Pozdrav!

MATO
[ 44250 @ 14.12.2012. 18:09 ] @
Malo zvučnika ima toliku AES i RMS snagu,a mnogi “program” i “peak“ snagu,zato pitam.

Vidi gore "Bridge buffer".
[ ElektronicarPG @ 14.12.2012. 20:29 ] @
Ne shvatam zasto se se uvhatili samo toga Legend stage matera?
Moze li covjek da odradi B500, i da ga ne opterecuje do kraja?
[ zeoN_Rider @ 14.12.2012. 20:36 ] @
Citat:
ElektronicarPG: Ne shvatam zasto se se uvhatili samo toga Legend stage matera?
Moze li covjek da odradi B500, i da ga ne opterecuje do kraja?


Bolja ideja.
[ 44250 @ 14.12.2012. 20:39 ] @
Nisam se ja ničega dohvatio,on sam bira. Ako hoće u most moraće nešto žilavije od B500 prosto iz razloga što i sam Mile za njega kaže da za rad B500 na naponu višem od +/-80V predlaže ne niže opterećenje od 8Ohm,čak šta više kaže ovako,citiram:

"For B500 2x60vAC max, but I suggest 2x55vAC for safety operate."

a evo i gdje i kako:

http://www.diyaudio.com/forums...0w-pa-amplifier-limiter-4.html

http://www.diyaudio.com/forums...500w-pa-amplifier-limiter.html

"Use two caps 20,000uF/75V with transformer 1500W 2x50VAC sec for stereo.

2x450W on 4R load

For about 120W/200W, 8R/4R use B500 pcb with two pair outputs on +/-60V rail voltage."



Momak spominje opterećenje na most i to je glavni razlog što preporučujem pojačalo žilavije od B500 a ujedno i većeg radnog napona nego što ga on ima.

Meni su jednaki i Boro i Mile,da se razumijemo. Ne pravim razliku i ne "navijam" ni za jednog od njih već gledam šta je svrsishodnije u ovom slučaju.
[ mato_buster @ 14.12.2012. 23:04 ] @
gledao sam ja i b500 ali mi se ne svidja, bas za tu "zilavost" nisam ni gledao , najbitnije mi je to sto nije za 8 oma sto ja zelim,zato cu da radim legendu ako ne dobijem neke ozbiljne seme :D

Pozdrav!

MATO
[ ElektronicarPG @ 14.12.2012. 23:19 ] @
A Borin blaster?
[ zeoN_Rider @ 14.12.2012. 23:23 ] @
Citat:
mato_buster:
najbitnije mi je to sto nije za 8 oma sto ja zelim


Ko kaže da nije za 8 Oma?
[ 44250 @ 15.12.2012. 06:57 ] @
Mato,isuvise mi ne znamo da bi nam se nesto ne-svidjelo pri samom pogledu na semu. On moze na 8r i na tvojim trafoima (ne znam kako si skontao da ne moze?),jedino ne moze u most na tom naponu,kao ni na otpor nizi od 8r. Da si bacio pogled na one linkove znao bi o cemu tupim kao i da je tih pojacala napravljeno brdo jedno kao i da se niko nije zalio na njihov zvuk. U tvom slucaju jednostavno ti je previsok napon napajanja-nista vise.
.
Za Borin Blaster:pogledaj radne napone i cijenu/nabavljivost izlaznih tranzistora.
.
Trudim se da ne lupam bez veze,pogledam semu,napone,komentare,iskustva... Mada,sto se mene tice naravno slobodno radi sto ti volja-Legend po prvoj semi i B500 na tom naponu kako ti iskusni dobri zeoN u oba slucaja predlaze,mogu ja i samo da citam bez i slova komentara.
[ ElektronicarPG @ 15.12.2012. 08:21 ] @
U svakom slucaju moze i odmotati koji navoj na trafoima i rijesen problem, nije da su mu pod garancijom.
Isto tako osim mjerenja jezgra, neka izmjeri debljinu zice sekundara, i onda moze na osnovu debljine zice da zna koliko otpr moze struje da izmjeri, puta napon i imace otrp snagu.

Mozda bi dobro bilo da ode sa malo manjom snagom HV23 zbog hladjenja? Ili H900 jer je on u toj H klasi pa se manje grije, tako da ce moci na ove hladnjake?
[ zeoN_Rider @ 15.12.2012. 08:31 ] @
mato_buster, koja je debljina žice na primaru?
[ 44250 @ 15.12.2012. 08:35 ] @
Da,za hlađenje sa ovim hladnjacima može HV23 ali treba odmotati 7V sa oba sekundara. To nije teško ako su motani istovremeno-bifilarno ali ako su motani jedan za drugim...problem.

Što se tiče debljine žice tu si u pravu-tu se može saznati koje je snage trafo.

H900 ide na dupli simetrični napon napajanja...
[ mato_buster @ 15.12.2012. 10:59 ] @
Citat:
zeoN_Rider: Ko kaže da nije za 8 Oma?

dobro nije bas da nije za 8 oma ali gledao sam neke komentare pise da je pogodnije za manje otpore :D

nesto mi se ne odmotava 10 transformatora :D

debljina zice je 1.35 mm

ja cu uraditi jednog legenda, dobro ga istestirati pa ako ne budem zadovoljan eto onda moze nesto drugo da se radi :D

nije to nista sto se ne moze promijeniti :D

i za hlađenje cu vec nesto da smislim imam hladnjaka gomilu , jel bi mogla oba hladnjaka da ohlade jedan kanal legend MK2?


Pozdrav!

MATO
[ zeoN_Rider @ 15.12.2012. 11:55 ] @
Citat:
mato_busterdebljina zice je 1.35 mm



Odlično, to je oko 1KVA transformator.

Mato, lepo ti to sve raskupusaj, nemoj da krpiš tu postojeću šasiju.

Moj predlog je da se baziraš na pojačavač koji će imati po dva hladnjaka kao bočne stranice i koji će međusobno biti spojeni aluminujmskim "L" profilom.

Ostale stranice po mogućnosti.

Za pločice uzmi pojačavač sa 8 2N3773 u izlazu. Meni je pločice pravio kolega sa foruma ZAS011 ali tu temu nisam u stanju da nađem. Ko nađe maka linkuje.

Dodaj adapter za bridž i dobićeš kvalitetan mono pojačavač za tvoje namene. Podrazumeva se da u okviru kutije idu po dva transformatora.

Ovo je samo moj predlog.
[ mato_buster @ 15.12.2012. 12:20 ] @
http://www.elitesecurity.org/t443669-2#3045769

jel to ovo zeon? ;D
ako je rec o apex 550 b, njega vec imam ali napon koji ja imam je 60V na trafo za njega ide 50V ako sam u pravu


a kutije bih koristio zato sto mi odgovara za visinu dva trafoa i elektrolita a hladnjake mogu da raspredim bilo kako mozda napravim i tunelsko hladjenje nije to sad bitno da za baziramo na pojacalo ppa kad ga napravim ohladicu ga vez nekako :D


Pozdrav!

MATO
[ ZAS011 @ 15.12.2012. 12:23 ] @
Filmovi postoje, a da ganjam tvoju temu ...
[ zeoN_Rider @ 15.12.2012. 12:39 ] @
Citat:
mato_buster

jel to ovo zeon?


Nije to. Da se razumemo, nemam ništa protiv Her Borinih i Apex počavača!

Citat:
ZAS011: Filmovi postoje, a da ganjam tvoju temu ...


Ubih se tražeći, al' ne uspevam.
[ mato_buster @ 15.12.2012. 12:55 ] @
nije mi bitno cije ce to pojacalo da bude , samo da radi kako treba :)
sad cu potrazim to pojacalo po netu :D

[ zeoN_Rider @ 15.12.2012. 13:37 ] @
Evo, jedva nađoh: http://www.elitesecurity.org/t436881-Pravljenje-stampanih-plocica
[ 44250 @ 15.12.2012. 14:27 ] @
Citat:
mato_busterdobro nije bas da nije za 8 oma ali gledao sam neke komentare pise da je pogodnije za manje otpore :D

------------------------------------------------------


Pozdrav!

MATO


Ne pratiš dobro Mato,ne vodi ovo ka dobrome-ali nikako...brzaš nevjerovatno a na svoju štetu.

´Ajde sad pročitaj ovaj svoj citat pa onda isprati slike ispod i probaj da skontaš šta nije u redu:

Citat:
mato_buster:----------------------------

nesto mi se ne odmotava 10 transformatora :D

------------------------------------


Pozdrav!

MATO







Ako ne skontaš,definitivno odustajem od daljih pokušaja.



[Ovu poruku je menjao 44250 dana 15.12.2012. u 15:39 GMT+1]
[ 44250 @ 15.12.2012. 14:52 ] @


Misli svojom glavom a ne tuđom,prihvati što ima smisla ostalo odbaci pa makar odbacio i moja mišljenja-ali misli svojom glavom.

Najlakše je reći "jbg".
[ mato_buster @ 15.12.2012. 17:45 ] @
zbog toga ja kazem legend jer sve ostalo o cemu smo pricali ne moze na moj napon skapirao sam ja"VALJDA" :)

zeon je predlozio , ja nesto bas nisam iskusan zato trazim vasu pomoc
[ viktor1986 @ 15.12.2012. 18:15 ] @
A da ti lepo prodas sve ono sto imas(trafo, hladnjake, elektrolite ako su ispravni) i da kupis jedno novo EV ili Dynacord pojacalo? Imas u megamusic-u da biras!

Mislim da ti je to najispaltivije i najrazumnije resenje.
[ mato_buster @ 15.12.2012. 18:27 ] @
ako to ocu da uradim mogu i da ne prodam nista od ovoga , ja ocu da napravim pojacalo i da kad svira ja onako ponosan kazem ljudi ja sam ovo lemio i krpio :)


sve i da ne uspijem iz prve idem do kraja pa da ce da me ispadne duplo skuplje nego da ga kupujem :D
[ ElektronicarPG @ 15.12.2012. 18:33 ] @
Moze da proda, ali ne za te pare. Polako ljudi, covjek je mlad, pocetnik i zeli da udje u ovaj svijet. Imajte strpljenja i da mu pomognemo. Ja licno gledam prema kutijama i hladnjacima koje ima da ih ne mijenja puno, nego da iskoristi to sto ima.
Zato bi mogao ako mu pojacalo ima skoro 1kw, sibne fino 2 HV23 unutra, znaci obakanala, neka odmota par navoja to nije neka filozofija. i napravi 2 pojacala koja ce mu valjati za satelite. A za binove neka uzme nesto jace.
Opet se slazem sa zeonom, da onda uzme TO3 tranzistore zbog boljeg hladjenja, jednostavnosti postavljanja itd... naravno moze napraviti ovu plocicu, moze napraviti B550 Apexov, i masu nekih drugih pojacala koja rade na slicnom principu i u izlazu imaju dosta ovih tranzistora. Razlog zasto potenciramo Boru i Apexa je sto su provjereni i dosta su radjeni od nas. Posto su i Viktor a i Zeon da kazem doajeni u ovom poslu mogu i oni da daju neke od sema.
[ viktor1986 @ 15.12.2012. 18:48 ] @
Citat:
mato_buster: ako to ocu da uradim mogu i da ne prodam nista od ovoga , ja ocu da napravim pojacalo i da kad svira ja onako ponosan kazem ljudi ja sam ovo lemio i krpio :)


sve i da ne uspijem iz prve idem do kraja pa da ce da me ispadne duplo skuplje nego da ga kupujem :D


Svaka cast na volji. Hoces li onda, kada crkne pojacalo, isto reci ljudima da je to tvojih ruku delo?! I ja sam nekada bio zaludjen sa snagom i zeljom da napravim nesto jako, da razbija kamen u bubregu itd...Sada sam se malo smirio i raduckam neka manja ali mi djavo ne dira mira i stalno tera da pravim nesto jako ali nekako odolevaam tome.




[ 44250 @ 15.12.2012. 18:50 ] @
He,ostavljam te Mato onda doajenima!

Aj sretno!
[ viktor1986 @ 15.12.2012. 18:54 ] @
Ja nisam doajen vec najobicniji sludjeni amater koji voli da sklapa!

Onaj trafo je onda cudo, u prvom trenutku je imao 2*58V, posle 2*56V, a sada 2*60V! Mislim da ne moze da odmota trafo je mislim da trafo nije bifilarno namotan. Sigurno je isao jedan sekundar pa je onda drugi namotan.

EV P1200, ima service manual na Internetu ali nema PCB-a, tacno za +/-85V DC.

Neka drugi predloze nesto...
[ 44250 @ 15.12.2012. 19:07 ] @
A i nije bilo toliko upućeno tebi,imam osjećaj kao da pričam u nečiji šupak a ne u uši. Neka momak radi kako mu volja,ja je upravo izgubih. Ništa lično,samo brate ne mogu više. Neka mota,odmotava,spaja 2x60Vac na pojačalo koje se napaja sa +/-70V i sa tranzistorima koji rade na max140V,neka vozi B500 na kojem mu se dopada naponu i opterećenju,neka pravi i Blaster koji radi na +/-50V...dobio je takva uputstva kakva ja ne bi ni omrzlom dao a kamo li početniku. Više se predlaže po onome što se ima viška ili za šta se čulo da je dobro nego što se prvo pogleda na ono što ima od dijelova i uporedi sa nečim što bi uz te dijelove išlo.
[ mato_buster @ 15.12.2012. 19:20 ] @
to moja prica nije bila za pojacala
ja sam trazio semu koja ide na +/-85 a vi ste davali predloge tamo za b500......i odmotavanje hvala na savjetima do sad bilo je korisno :D

kad odradim nesto trazicu pomoc sad neka stane ova tema malo da se pojedini smire .... D
[ viktor1986 @ 15.12.2012. 19:49 ] @
http://www.a-and-t-labs.com/K6_Sw_Amp/art_schematic/k6amp.pdf

Valja li ovo?!
[ zeoN_Rider @ 15.12.2012. 21:28 ] @
Citat:
viktor1986:
Onaj trafo je onda cudo, u prvom trenutku je imao 2*58V, posle 2*56V, a sada 2*60V! Mislim da ne moze da odmota trafo je mislim da trafo nije bifilarno namotan. Sigurno je isao jedan sekundar pa je onda drugi namotan.


I ja bih voleo da saznam koliko tačno ima na sekundarima! Stalno se meša AC i DC.


[ ElektronicarPG @ 15.12.2012. 21:55 ] @
Molim vas da mi oprostite ako sam koga uvrijedio. Narocito mislim na tebe Aleksandre 44250, znam ja da si ti uradio od svakog pojacala po jedan primjerak i to sve sam, ali kako stalno naglasava da ucis i da si pocetnik ja racunam da smo ja i ti tu negdje u istom rangu :) A za Zeona sam vec cuo da ga hvale, a Veljko je uradio remek djela kad su u pitanju pojacala :), tu su i kolicine djelova koje ima po tome sam racunao :)

Odmah da rijesimo problem. Sto on zeli?
Dakle zeli da napravi nekoliko pojacala koje ce da iznajmljuje i da sam koristi. I zeli da mu rade na 8 i na 4 pa i na 2. i zeli sto vise snage.

S obzirom na napone znam da bi mogao HV23 da odradi jer znam da si ti na tom nekom naponu aleksandre radio :D To bi mu bilo dobro zbog napajanja, hladnjaka, a i iz razloga sto ce mu raditi na 8 i na 4 mislim, i kazem mu, da gleda malo manju snagu za 4 oma da uzima, jer ja znam kakvi su momci koji uzimaju pojacala, moja su izgoreli par puta. Moze da radi Master i to smo se slozili.

Eto izvinjavam vam se jos jednom.
[ 44250 @ 15.12.2012. 22:23 ] @
Opušteno,sve 0k..
[ 1OXB @ 15.12.2012. 23:19 ] @
Ako su ti svi hladnjaci kao ovi na slici, mislim da ce takva kutija sa ova dva hladnjaka tesko ohladiti vise od 2x200W na celovecernjoj tezgi odvrnuti na 80-90% snage kako to obicno umeju da rade kad iznajme pojacalo. Ako bi postojali i ventilatori da sve vreme duvaju na njih onda bi to mozda moglo biti skoro duplo toliko.

[ mato_buster @ 16.12.2012. 00:37 ] @
Citat:
zeoN_Rider: I ja bih voleo da saznam koliko tačno ima na sekundarima! Stalno se meša AC i DC.


napon je 60V ( ja sam rekao 58 zbog toga jer napon opadne posle nekog vremena meni se cini ) a posle greca i elektrolita se dobija 84V mozda sam lose kucao pa se pobrkalo :D

za hladjenje ponovo kazem bez brige nesto cu vec smislim :)
[ zeoN_Rider @ 16.12.2012. 00:41 ] @
OK, moj predlog onda otpada.
[ nikko @ 16.12.2012. 08:51 ] @
Cek bolan napon je 2x60V a ne 60V,moras se nekih stvari pridrzavati jer te ljudi ne kontaju.Dakle 2x84V.
Ovaj hladnjak je deklarisan za odredjenu dispaciju,sto vec G.Bora napisa max 200W,ako si ikada pravio(a nisi)Passovog Zena(ima dispaciju po kanalu 70W) znao bi da bez ventliatora ovo ne ide,sa ovim a izgleda kao fisher,75 stepeni se tem.brzo podigne,za ruku sprziti.Obicno razglasna pojacala imaju "tunel" i vent. koji hlade pojacalo.Obicno dva komada po izlazu jedan ubacuje dok drugi izbacuje dispaciju,termo prekidac stiti izlazni stepen ako se slucajno pregrije.O zastiti pojacala drugom prilikom,ovdje idu releji koji su namjenski radjeni za 20+A,povelki su i skupi bez njih ti je sve djaba pri nekoj vecoj snazi ovi mali ce zaljepiti.
Teme se vec odavno razvlace po ovom i drugom forumu jednostavno je ne isplativo raditi razglasno pojacalo nego uzeti polovno koje kosta koju stoju eura.
E sada je drugi par cipela ako ti je ovo prvo "razglasno" pojaclo.
Pozdrav

[ ElektronicarPG @ 16.12.2012. 09:55 ] @
Ajde to smo rijesili 2x60V je napon trafoa. Daj dimenzije jednog ovog hladnjaka posto su 2 po pojacalu. Dakle duzina, sirina visina ovih rebara i debljina rebara tj nekih iz sredine
[ zeoN_Rider @ 16.12.2012. 10:17 ] @
Hladnjak je verovatno firme Fisher SK47 visine oko 120mm.

http://uk.farnell.com/fischer-...-75mm-0-45-1-05-c-w/dp/4621888
[ mato_buster @ 16.12.2012. 13:51 ] @
bas taj sto kaze zeon 20x10x4 eso 1cm rebra idu od mesa ka gore 4 mm pa se skupljaju na 2 mm

evo sad jeno pitanje sto mislite da napravim ovako da otkinem hladnjak na pola da bude 10x10x4 sastavimih odozdojednom al plocom da bi rebra bila uzduzno i skolpim ga pa ce da bude 20x10x4 samo ce rebra
da budu po duzini a ne po sirini i sastavim ih u tunel dodam jos jedan hladnjak tako da bude 30x10x10, iskoristicu tri ovakva hladnjaka i dva venta za dva kanala ima da pici promaja kroz njih :D

nadam se da sam dobro objasni sad cu da nacrtam pa da stavim :D

traf je 1x60V ali posto idu dva trafa u jednu kutiju to je 2X60V :)

Citat:
nikko
Teme se vec odavno razvlace po ovom i drugom forumu jednostavno je ne isplativo raditi razglasno pojacalo nego uzeti polovno koje kosta koju stoju eura.
E sada je drugi par cipela ako ti je ovo prvo "razglasno" pojaclo.
Pozdrav


za ovo bez brige ja sam htio da kupim i nova pojacala ali nije to ono sto ja hocu imam finansijsku pomoc i sve sto treba , nije bitno kolko ce da kosta samo da pjeva kako treba :)

[ 44250 @ 16.12.2012. 14:25 ] @
Citat:
mato_buster:
-----------------------------------------------------------

traf je 1x60V ali posto idu dva trafa u jednu kutiju to je 2X60V

----------------------------------------------------------


ovo gore rečeno ne ide uz ovu sliku:




[Ovu poruku je menjao 44250 dana 17.12.2012. u 22:47 GMT+1]
[ mato_buster @ 16.12.2012. 14:40 ] @
2 plave primar 2 tanje zute 14V ove tri deblje 60V , pricali smo samo o vecem naponu za pojacalo :)

sta kazete za hladjenje
[ zeoN_Rider @ 16.12.2012. 15:57 ] @
Citat:
mato_buster: 2 plave primar 2 tanje zute 14V ove tri deblje 60V , pricali smo samo o vecem naponu za pojacalo :)

sta kazete za hladjenje


Znači ipak ima dva sekundara 60V sa srednjim izvodom.

Nemoj da razmišljaš o sečenju hladnjaka, grehota. Čekaj da vidim šta imam od hladnjaka.
[ aleksandara 93 @ 16.12.2012. 16:37 ] @
Lepo se izjasni, 3 deblje 60V?!

Da li ima 2X60VAC ili 2X30VAC?

Da si malo blize imao bih i ja jedan takav hladnjak namenjen bas za tunel hladjenje...

Bez ljutnje ali da li si sklopio neko ozbiljnije pojacalo?

Ne pratim redovno forum pa zbog toga pitam...

Pozdrav!
[ viktor1986 @ 16.12.2012. 16:45 ] @
Izgleda da ce na kraju biti 2*30V AC...

Podseticu ponovo...
[ mato_buster @ 16.12.2012. 16:51 ] @
Citat:
viktor1986: Izgleda da ce na kraju biti 2*30V AC...

Podseticu ponovo...

treci izvod "nicemu" ne sluzi imam izmedju dve zice60V kombinaciom ove trece sa bilo koje od ove dvije dobijem 0.1V tako nesto

radio sam apex500 ali nisam zavrsio posto nisam imao trafo
Citat:
zeoN_Rider: Nemoj da razmišljaš o sečenju hladnjaka, grehota. Čekaj da vidim šta imam od hladnjaka.
ma nisam ni pojacalo napravio a ne da secem hladnjake vidjecu i ja sta mogu da nadjem od hladnjaka pa da trampim il kupim :)

[ gmhans @ 17.12.2012. 10:07 ] @
Ta jedna žuta zica od trafoa izgleda deblja od ostalih. Da li je to ta sto ima 0,1V u odnosu na druge dve? Da li je kod nje debljina 1,35mm? Da li ima kakvog napona između nje i plavih žica?
[ ElektronicarPG @ 26.12.2012. 21:00 ] @
Ceka covjek djelove za Mastera se opredijelio
[ zeoN_Rider @ 26.12.2012. 22:14 ] @
Citat:
ElektronicarPG: Ceka covjek djelove za Mastera se opredijelio


A šta bi sa sekundarnim naponima, ne saznasmo?
[ mato_buster @ 27.12.2012. 19:52 ] @
ova zica zuta u sredini izmedju najdeblje i ove druge zice nema nigdje nista sa ovim ostalim zicama 0.1 ili 0.2 sa bilo kojom zicom spojio :D

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/...4627140329454_1853661018_o.jpg
http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/...264626043662897_52832236_o.jpg
http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/...64625886996246_651643516_o.jpg
http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/...4626380329530_1875076920_o.jpg
http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/...64626780329490_410179985_o.jpg
http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/...4627833662718_1320856442_o.jpg
http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/...4627793662722_1813810649_o.jpg
ovo su samo grubo odradjene ploce ide sito ujutro i nagrizanje bice gotove do sjutra vece :D
http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/...4628236996011_1858469523_o.jpg
10xlegend mk2 5xvumetar,preamp(sa kontrolom tona),softstart i podnozje za kondezatore :D
http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/...4628426995992_1854314233_o.jpg

[Ovu poruku je menjao mato_buster dana 29.12.2012. u 13:29 GMT+1]
[ zeoN_Rider @ 27.12.2012. 20:41 ] @
Znači krenulo je!
[ 1OXB @ 27.12.2012. 22:08 ] @
Molim da ne kacite slike takvih dimenzija! Smanjite to za upotrebu na NET-u i smanjite rezoluciju jer ce zauzimati i manje mesta a i brze ce se ucitavati. Jedan od odlicnih besplatnih programa za to je IrfanView.
[ viktor1986 @ 28.12.2012. 08:43 ] @
Ljudi, smanjite velicinu onih slika. Veoma je tesko gledati to. Nisam bas dobro video koliko iznosi sekundarni napon, video sam samo nesto 15.5V...
[ mato_buster @ 29.12.2012. 12:15 ] @
gledajte ljudi mjerio sam ovaj drugi trafo i na njemu imam 62 v 62v i 120v , vjerovatno je bifilarno motano ocu da ostavim da bude 62 v jer mi ne treba tih 120 jel moze ovu trecu zicu da ne diram da li ce snaga trafoa ostati ista ili
[ zeoN_Rider @ 29.12.2012. 12:23 ] @
Očigledno loše meriš, tu verovatno ima 2 x 62V.
[ mato_buster @ 29.12.2012. 12:27 ] @
pa da 2 puta 62 ali je bifilarno ona deblja zica su ustvari dve ali su zalemljene jedna za drugu ispod izolacije, bilo je malo dima kad sam spojio sve tri :D
a lak sa jedne zice ne mogu da skinem ni upaljacem ni lemilicom resenje:P
[ zeoN_Rider @ 29.12.2012. 12:32 ] @
Citat:
mato_buster
a lak sa jedne zice ne mogu da skinem ni upaljacem ni lemilicom resenje:P


A nožem?
[ mato_buster @ 29.12.2012. 12:37 ] @
jel se mijenja snaga ako izostavim onu trecu zicu samo da uzmem one dvije zalemljene i jos jednu da imam 62 V
[ Miodrag-ba @ 29.12.2012. 12:49 ] @

Mato možeš to uzeti, ali koristiš pola trafoa,a pitanje je šta možeš uraditi sa jednostrukim
napajanjem od 62V. Zeon ti dobro napisa, imaš 2x62v što je dobro. Poslije filtera imaš
napon skoro 2x90V što je dobro za velike snage pojačala. Dakle koristiš sve tri žice. Ta dupla
zalemljena je srednji izvod i ako od nje mjeriš prema onim jednostrukim krajevima imaćeš
oba puta po 62v.
[ mato_buster @ 03.01.2013. 19:50 ] @
kapiram to ali kako da koristim sve tri zice a da imam samo 62V da koristim citavi a ne pola trafoa ( dva trafoa 2x62V za dva kanala ) sta bi se desilo kad bih spojio ove " bocne " izvode zajedno i to koristio kao jedan izvod a onaj srednji kao drugi necu
[ ogylab @ 03.01.2013. 22:24 ] @
Dragi Mato!, ako do sada nisi razlučio šta je šta na transformatorima, stvarno ovaj naslov teme nema nikakvog smisla. Prvo nauči neke osnovne stvari, a onda se baci u izgradnju mnogo jednostavnijih pojačala, pa onda malo složenijih, a onda SNAGAŠA. Bar na ovom forumu imaš sve, od 5-5000W i od klasičnih napajanja pa do SMPS. Dobronamjerno- vjeruj. Pozdrav!
[ Miodrag-ba @ 04.01.2013. 08:57 ] @

Želiš da koristiš, kako reče "samo 62v", a šta želiš da napajaš sa tih 62V?
Koje pojačalo?
[ gmhans @ 04.01.2013. 10:33 ] @
Citat:
mato_buster:
kapiram to ali kako da koristim sve tri zice a da imam samo 62V da koristim citavi a ne pola trafoa ( dva trafoa 2x62V za dva kanala ) sta bi se desilo kad bih spojio ove " bocne " izvode zajedno i to koristio kao jedan izvod a onaj srednji kao drugi necu :)

Valda si mislio da vezujes namotaje paralelno? Pa da svaki trafo preuzme na sebe po jednu granu napajanja (kad im vezes zajedno i te "debele" srednje izvode)? Mislim da to ne bi valjalo, jer sta ako kod jednog imas 2x62V, a kod drugog 2x65V? Veži brate standardno oba namotaja kako treba, samo koristi po jedan trafo za svaki kanal, možes i po dva greca da stavis, imas oko +/-90V, za Legend SM II sasvim dovoljno.


[Ovu poruku je menjao gmhans dana 04.01.2013. u 14:41 GMT+1]
[ zeoN_Rider @ 04.01.2013. 10:47 ] @
mato_buster, napravi ispravljač prema šemi a onda da vidimo dalje.

[ mato_buster @ 04.01.2013. 16:31 ] @
Citat:
Miodrag-ba: Želiš da koristiš, kako reče "samo 62v", a šta želiš da napajaš sa tih 62V?
Koje pojačalo?

Legend SM II

zeon , hans hvala na svjetima , zeon uradicu ovako kako si ti rekao i ranije je bilo tako vezano napajanje:DD
[ mato_buster @ 09.01.2013. 02:41 ] @
kad prodje kondove imam napon 190V izmedju krajnjih i po 95 izmedju srednje i ove de sa strane sta sad vezem na pojacalo i kako i da li oba trafoa vezem zajedno +i+ -i- gnd i gnd pa sve na zajednicke elektrolite ili je bolje posebno recite zavrsio sam legend mk 2 jutra cu da pokusam da upalim :)
[ zeoN_Rider @ 09.01.2013. 08:44 ] @
Za probu poveži samo jedan transformator sa pripadajućim grecom i oba elektrolita.
[ 44250 @ 09.01.2013. 08:58 ] @
procitaj i dobro istumaci Borin tutorijal o prvom ukljucenju da ne bi ostao bez svih izlaz tranzistora. pomogni sebi sa pet minuta citanja i pet minuta razmisljanja.
[ mato_buster @ 09.01.2013. 12:39 ] @
citao sam to 3 puta i naravno da cu da ispostujem to sto je bora rekao :D
nego jel idem +sa elka na +pojacala posto je 190V napon izmedju +i- ne znam kako to ide
i kako da praznim kondezatore ja prikljuci stonu lampu i ona isprazni veci dio konda :)
[ zeoN_Rider @ 09.01.2013. 12:44 ] @
Prazni ih primarom tog transformatora.

[ 44250 @ 09.01.2013. 12:49 ] @
http://bas.elitesecurity.org/indexV.html AUDIO/TUTORIJALI/Izvori napajanja u audio tehnici

Ako ti i dalje ne bude jasno i pojaviš se sa ovakvim pitanjima-bolje je da to prepustiš nekome u blizini sa više prakse u rukama i znanja tamo gdje treba. Nemam namjeru da te uvrijedim ali ne znam drugačiji način da te poštedim troškova i fizički opasnih povreda. Ne radi se o AA bateriji od 1,5V već o 190Vdc iliti +/-95Vdc i ima veće i teže posljedice po organizam nego naizmjenična struja-pitaj druga dr. ginekologa Elektroničar-PG sigurno će ti znati iz teorije objasniti šta znači elektroliza krvi. Ne igraj se sa životom jer na to nemaš pravo.
[ mato_buster @ 09.01.2013. 12:53 ] @
nikad mi to ne bi palo na pamet
nego reci ovo za vezanje

jel idem +na plus -na minus a gnd na jer su naponi veci nego sto je naznaceno na pojacalu :D
[ zeoN_Rider @ 09.01.2013. 12:58 ] @
Citat:
mato_buster: nikad mi to ne bi palo na pamet
nego reci ovo za vezanje

jel idem +na plus -na minus a gnd na jer su naponi veci nego sto je naznaceno na pojacalu :D


Na pojačavač idu tri žice sa ispravljača, jedna sa + na + pojačavača, druga sa- na -pojačavača i masa na masu pojačavača.

Masa ti je spoj plave i crvene žice i između nje i bilo koje druge imaćeš 95V

Batali taj napon od 190V.
[ mato_buster @ 09.01.2013. 12:58 ] @
zeon tako sam i mislio

hvala


Citat:
44250http://bas.elitesecurity.org/indexV.html AUDIO/TUTORIJALI/Izvori napajanja u audio tehnici

Ako ti i dalje ne bude jasno i pojaviš se sa ovakvim pitanjima-bolje je da to prepustiš nekome u blizini sa više prakse u rukama i znanja tamo gdje treba. Nemam namjeru da te uvrijedim ali ne znam drugačiji način da te poštedim troškova i fizički opasnih povreda. Ne radi se o AA bateriji od 1,5V već o 190Vdc iliti +/-95Vdc i ima veće i teže posljedice po organizam nego naizmjenična struja-pitaj druga dr. ginekologa Elektroničar-PG sigurno će ti znati iz teorije objasniti šta znači elektroliza krvi. Ne igraj se sa životom jer na to nemaš pravo.


citao sve znam sta se desava i jedan je zivot pazim ga , sve mjere opreza su na 200%


ako se ne javim do nocas roknula me struja DDDDD
[ 44250 @ 09.01.2013. 13:16 ] @
Citat:
mato_buster

citao sve znam sta se desava



nikako ne ide sa

Citat:
mato_buster
nego jel idem +sa elka na +pojacala posto je 190V napon izmedju +i- ne znam kako to ide


sretno!
[ 44250 @ 09.01.2013. 13:19 ] @




a i sve ti je već rečeno.
[ zeoN_Rider @ 09.01.2013. 13:20 ] @
Citat:
mato_buster: zeon tako sam i mislio :D
ako se ne javim do nocas roknula me struja :DDDDDD


Do kada da čekamo?
[ mato_buster @ 09.01.2013. 14:05 ] @
narode struja me nije roknula bar za sad soft radi besprekorno sad cu da spojim i izlaz da vidimo oce li da bude dima po borinoj proceduri naravno ja rukama nista ne diram bez onaj kabal sto ide u uticnicu pa ako ce nsto da crkne nek crkne

44250 ajde niko se naucen nije rodio mogao sam ja da spojim tako pa da bude dima ko pita ne skita a sto kazes ti nije za igranje 100Vdc hvalana savjetima nastavljam sa radom javljam se brzo
[ mato_buster @ 09.01.2013. 17:35 ] @
evo sam upalio ovu skalameriju nije bilo dima ali sam u soft start stavio fuse od 3.15amp pa je izgoreo kolko mi se cini (5 A treba) jer nema napona na ispravljacu uopste prije toga sam na vlotmetru koji je vezan na izlaz imao 300-400mV a struju na otporu nisam uspio da izmjerim jer sam kao kr*ten zaboravio da premjestim siljak u dio za vece struje i nije mi pokazivalo nista
nigdje nije bilo dima , niti je bilo PUCC PUCC , sve ladno kao zmija , mada za dva tri min kojih je radilo nije se imalo kad ni ugrijat sjutra da kupim ove osigurace i nastavljam sa testiranjem


PRETEKA SAM ZIV I ZDRAV

[ zeoN_Rider @ 09.01.2013. 17:45 ] @
Kada budeš kupovao osigurač traži tromi.
[ ElektronicarPG @ 10.01.2013. 07:58 ] @
Je li ziv ovaj covjek?

Juce sam ga pitao kako ide, kaze zavrsio Legend, npravio softstart, probao i otisao osigurac odmah. Ja mu kazem da proba ampermetrom da izmjeri koja mu struja ide tuda, objasnim mu kako ide, prvo mi je rekao nista nema, a onda mi je rekao dim i nije ga vise bilo :D ubih covjeka bez ikakve namjere :D
[ zeoN_Rider @ 10.01.2013. 09:56 ] @
Citat:
ElektronicarPG: Je li ziv ovaj covjek?

ubih covjeka bez ikakve namjere


Ma živ je sigurno, možda malo garav
[ 44250 @ 10.01.2013. 10:12 ] @
Citat:
ElektronicarPG:
Je li ziv ovaj covjek?

Juce sam ga pitao kako ide, kaze zavrsio Legend, npravio softstart, probao i otisao osigurac odmah. Ja mu kazem da proba ampermetrom da izmjeri koja mu struja ide tuda, objasnim mu kako ide, prvo mi je rekao nista nema, a onda mi je rekao dim i nije ga vise bilo :D ubih covjeka bez ikakve namjere :D



Malo se on zeza sa sa svojom glavom,nadam se da radi uz pomoć nekoga stručnijeg.
[ mato_buster @ 10.01.2013. 15:39 ] @
luka nisi me ubio vrisnuo mi net
kupio sam osigurace radi ( odnosno ne radi bas kako treba ali nema dima niti ista gori fala bogu nisam garav
radi se neki namjestaj danas pa sjutra da se pokupite da mi pricate sta da radim


44250 sto ces zezam se sa glavom ali ne i sa zivotom nikog strucnog nemam pored sebe nadam se da cu ga naci

[ gmhans @ 11.01.2013. 08:32 ] @
Sta mu sad to znaci: "...odnosno ne radi bas kako treba..." ?
[ mato_buster @ 11.01.2013. 20:25 ] @
ponovo namjestaj citav dan
sjutra cu da podesim mirnu struju i da vidim neki zvucnik kako ce da peva ," odnosno ne radi "znaci da nisam podesio mirnu i da ga nisam probao :D
[ zeoN_Rider @ 11.01.2013. 20:40 ] @
Mirna struja nema sa tim veze.
[ mato_buster @ 11.01.2013. 23:21 ] @
imate neku preporuku gdje da radim plocice neka firma u srbiji kolko para i kolko vremena onako orijentacion posto ima ovdje neki tip kodji radi na vitroplastu pa cu da ga zovem da vidim jel dere kozu , necu da se zezam kad sam krenuo ozbiljno ovo da radim i da ulazem pare onda nek ide sve
sjutra ako ne bude ovog namjestaja vise samo pristize pokusacu da upalim LEGENDU
[ mato_buster @ 13.01.2013. 14:09 ] @
evo zavrsilo se sa namjestajem sad malo na ovo pojacalao

doveo sam napon na izlazu 35mV seta malo gore dolje ali vise ne reaguje na pot , vrtim i u jednu i u drgu stranu ne mrda :)
struja na ampermetru stoji na nuli , vezao sam jedan siljak na otpornik koji ide sa kondazatora + a drugi na plocu + i nista

nista ode elemenata ne mijenja temperaturu ali nista ne dimi evo bice slike mozda sam nesto pogresno lemio




evo slika

[Ovu poruku je menjao mato_buster dana 13.01.2013. u 15:21 GMT+1]
[ zeoN_Rider @ 13.01.2013. 14:14 ] @
Mislim da si pogrešno merio.
[ mato_buster @ 13.01.2013. 14:46 ] @
mozete li pogledat jel sve zalemljeno kako treba dva bloka od 100 nf su sa druge strane ploce jer nisu mogli da stanu ispod ova dva elka :D
[ ElektronicarPG @ 15.01.2013. 09:53 ] @
Da bi to vidjeli, moras slikat i zadnju stranu plocice
[ alexlab51 @ 15.01.2013. 12:02 ] @
Fiterski elko ne bi trebali da se oslanjaju na pod kucista, jer je nihovo kuciste na negativnom
naponu. Stavi nesto ispod njih.
Pozdrav!
[ markoxx2 @ 15.05.2014. 22:54 ] @
do koliko je wati ovaj soft start i moze li se ugraditi i potenciometa ja bih to postavio na abrihter ukoliko je moguce...?
[ markoxx2 @ 15.05.2014. 22:55 ] @
Citat:
44250:
Što se tiče "soft-start"-a...evo jednog zanimljivog i jeftinog i jednostavnog za izradu:

OBAVEZNO obrati pažnju na pisani txt fajl!



do koliko je wati ovaj soft start i moze li se ugraditi i potenciometa ja bih to postavio na abrihter ukoliko je moguce...?
[ zeoN_Rider @ 16.05.2014. 09:18 ] @
To zavisi od MAC224 a on je 40A, pa računaj.
[ markoxx2 @ 16.05.2014. 11:55 ] @
predpostavljao sam da je u tome samo razlika nisam bas neki profi el vise amaterski
mozes li mi reci za potenciometar gde bi trebao da se postavi???
[ zeoN_Rider @ 16.05.2014. 12:25 ] @
Citat:
markoxx2
mozes li mi reci za potenciometar gde bi trebao da se postavi???


Za koju namenu?
[ markoxx2 @ 16.05.2014. 12:38 ] @
pa npr.. za meki start motora sa regulacijom 2200w
[ markoxx2 @ 16.05.2014. 12:39 ] @
mislim na motore sa kolektorom
[ zeoN_Rider @ 16.05.2014. 15:20 ] @
To sa ovim sklopom nije moguće. Vreme se određuje kondezatorom tjs. njegovim kapacitetom.
[ markoxx2 @ 16.05.2014. 15:29 ] @
nije moguce meki start ili da se ugradi potenciometar?
[ markoxx2 @ 16.05.2014. 16:49 ] @
i da ako imas neku semu soft start posalji mi sliku meni treba da motor koletorski krene postepeno ne da cimne od jednom motor je 2200w 220v
[ zeoN_Rider @ 16.05.2014. 17:44 ] @
To kao gotov proizvod imaš za ručne bušilice.
[ markoxx2 @ 16.05.2014. 18:23 ] @
ma znam ja sta ima da se kupi
za rucne busilice su preslabe i 90% slucajeva stoju u sklopu prekidaca
a ima za velike brusilice a fabricki ih je nemoguce rasturiti i ojacati jer su ulivene kupovao sam od brusilica velikih rade 10-ak dana i crknu ja bih nesto da odradim jako probacu ja ovu semu ne kosta mnogo
za 2500din ima do 3kw sa u2008 mikrokontrolerom nego sam mislio da imas neku semu proverenu ali ok pravicu po ovoj semi samo meki start a elektroniku sa reostatom cu posebno da pravim
[ zeoN_Rider @ 16.05.2014. 18:28 ] @
Kupi taj za 2,5K dinara ai završio si sa mukom.
[ markoxx2 @ 16.05.2014. 19:01 ] @
nemam gde da kupim ovaj mik u2008 zavrsio bih 99% posla ali jbg napravicu vec nesto
probacu ovo trebalo bi da radi pozzzzzz
[ markoxx2 @ 23.05.2014. 21:00 ] @
ova sema je isprobana i 100% nije dobra jer nikakve razlike nema kada se ukljuci odmah tera naj vise obrtaje moze li pomoc