[ Vlada_RS @ 13.12.2012. 16:31 ] @
Posjedujem Mikrotik PC na zgradi u metalnoj elektro kutiji, cim temperatura na tlu padne ispod -5 ili -10 stepeni MT se pocne restartovati ili ne moze se upaliti, nekad se upali izdrzi 10min-2h pa opet isto. Kako da rijesim to da se ne penjem na krov, trenutno dok ovaj snijeg malo ne padne?
Da li mogu da ga "zaposlim" nekom skriptom ili slicno, da se optereti i sam sebe ugrije?
I kojoj komponenti je prehladno kada gasi pc? Napajanje, Maticna ploca, HDD ?
Pozdrav
[ tandrkalo1 @ 13.12.2012. 18:10 ] @
Najverovatnije je do maticne ploce nesto... Ne mora biti sigurno to ali pretpostavljam...
Najbolje da zamenis plocu jer to ne bi trebalo da se desava kada temperatura padne...
A da se zagreje ne znam sta bih uradio... procesor je vruc tek ako je dobro i to dobro opterecen duze vreme...
[ Vlada_RS @ 13.12.2012. 18:55 ] @
A mogu li opteretiti nekako i procesor i plocu?
Neka skripta sto ce dici cpu load ? Posto inace cpu load ne prelazi 10%.
Kuciste je zatvoreno ali ima kuler na CPU i Napajanju.
Mislim da je trenutno hladno za mijenjanje ploce na krovu.
Evo i slike kako to izgleda:
[ bakara @ 13.12.2012. 21:09 ] @
Verovatno je neki kondenzator na ploci zbog starosti popustio pa na hladnoci izgubi kapacitet.

Iskljuci skroz kuler na cpu, ako je zatvorena kutija mozda se podigne temp za neki stepen, mada na ovom minusu tesko da ces ikako podici temp.
[ zivanicd @ 13.12.2012. 21:58 ] @
Posto imas 220V mozes da stavis i neki grejac da ti dize temperaturu... To mi je prvo palo na pamet. Drugo sto mi je palo na pamet je da uzmes kamenu vunu i obloziz tu elektrokutiju.

Trece i najbolje resenje: posto vidim da imas samo 3 pci kartice, uzmi lepo RB 433 ili 433AH i zavrsi posao.
[ Vlada_RS @ 13.12.2012. 22:44 ] @
Citat:
bakara:
Verovatno je neki kondenzator na ploci zbog starosti popustio pa na hladnoci izgubi kapacitet.

Iskljuci skroz kuler na cpu, ako je zatvorena kutija mozda se podigne temp za neki stepen, mada na ovom minusu tesko da ces ikako podici temp.


Moguce da je do kondenzatora posto je bas starija ploca. Znaci moracu zamijeniti plocu.
Do koliko inace mogu ici maticne ploce ovako u kucistu na minusu, posto mi je ovo jedina ploca u limenom kucistu na krovu pa nemam iskustva?



Citat:
zivanicd:

Posto imas 220V mozes da stavis i neki grejac da ti dize temperaturu... To mi je prvo palo na pamet. Drugo sto mi je palo na pamet je da uzmes kamenu vunu i obloziz tu elektrokutiju.

Trece i najbolje resenje: posto vidim da imas samo 3 pci kartice, uzmi lepo RB 433 ili 433AH i zavrsi posao.


Da li ima neki elekronski skolop (termostat) za kupiti da kada padne temperatura u kucistu ispod 0c da se pali grijac (jer bi ga ubacio) a kada skoci npr. preko 40c da pali kuler?

Nisam bas zainterosavn za RB posto sam imao jedan na istom mjestu prosle god i mnogo mi je pravio problema.
A mislio sam na proljece ubacivati jos jednu wireless karticu.

Hvala na odgovorima


[Ovu poruku je menjao Vlada_RS dana 14.12.2012. u 00:54 GMT+1]
[ tandrkalo1 @ 14.12.2012. 08:37 ] @
Druze najbolje da promenis maticnu plocu i neces iamti vise problema, jer svi ostali sklopovi ce te kostati nekoliko puta vise od same maticne...
Uzmi ako mozes neku simensovu, one trpe niske temperature dosta dobro, a nisu skupe, imas po oglasima za 15-20 eura kompletan racunar na oko 800 mhz, sto ti je verovano i vise nego dovoljno...
[ Nickix9001 @ 14.12.2012. 09:54 ] @
Da, definitivno je ploca!

@tandrkalo1

Samo brend PC uzimaj. Nisu skupi i mnogo su bolji od ostalih koje mozes naci. Znaci HP, Dell, Siemens i obavezno Intel CPU. Iako svi oni imaju "iste" ploce po oznakama, za njih su sve komponente proverene. Ja koji se kunem u AMD za desktop PC u MT stavljam samo intel.
[ Aleksandar Đokić @ 14.12.2012. 10:05 ] @
Za te pare uzece RB koji lagano ide -30 - +50.
[ tandrkalo1 @ 14.12.2012. 11:39 ] @
Pa ne znam gde moze da se kupi rb za 20 eura, ako negde ima neka mi se javi na pp slobodno kupicu sve sto ima...
Koristio sam godinama simens brend masine, iz razloga sto imaju sve potrebne opcije u biosu, nisu kao recimo hp koji nekada ne moze bez tastature i slicno...
I verujte kada god sam ga stavio nikada vise nisam isao dok nije mozda zveknula neka kartica ili nesto... Ali sto se masina tice nikada...
[ bakara @ 14.12.2012. 11:40 ] @
Najjeftiniji RB kosta bar 40€, a za te pare ce da nabavi nekoliko ispravnih ploca.

Druga stvar je sto je sve podlozno crkavanju, narocito oprema koja stoji napolju, dovoljan je jedan udar groma i cao...meni je lakse da se oprostim od neke stare ploce nego od RB.
Staru plocu odlicnu za MT moze da nadje i pored kontejnera :)
[ Aleksandar Đokić @ 14.12.2012. 13:24 ] @
Na ovo sam ja odgovorio:

Citat:
Samo brend PC uzimaj


da pare koje bi dao za brend moze da uzme rb, a nisam mislio samo plocu da menja. Zamena same ploce izacice ga manje uz opciju da sutra ima isti problem.
[ bakara @ 14.12.2012. 14:31 ] @
Taj savet se odnosio na nabavku PC za MT, u ovom slucaju njemu treba samo ploca koja i nije potpuno neispravna vec je "popustila" pa joj bas ne prija niska temp.
Ne sumnjam da ce da izvuce drugu plocu iz nekog budzaka.
[ mtopic @ 14.12.2012. 14:43 ] @
Ovako nesto uzmes i nema zime:
http://www.kupujemprodajem.com...87-oglas.htm?filter_id=5776515

Imam nekoliko ovakvih Fujitsu Siemens Scenic masina koje vec godinama rade bez prestanka. Jedino sto sam im zamenio HDD za CF karticu, ostalo sve originalno fabricko. Tako da gledaj kada kupujes da je sve iskljucivo originalno unutra, da nije budzeno sa 100 razlicitih delova i kung fu napajanjima...
[ Vlada_RS @ 14.12.2012. 16:11 ] @
Zelio bih se svima zahvaliti na savjetima i komentarima.
Popustila je temperatura ploca opet radi ali do kada, svakako kroz par dana mijenjam plocu.
Imam dvije opcije, jedna je ploca Compaq PWA-Hendrix

druga je Fujitsu Siemens d1219-a21 gs

Ako se opredijelim za siemens da li ce biti problem jer trenutno je Compaq napajanje hocu li morati staviti siemensovo zato sto na ovoj ploci pored ATX konektora za napajanje postoji jos jedan konektor koji imaju siemens napajanja? I da li ce moci raditi bez toga dodatnog napajanja sa vec postojecim napajanjem?
I jedna i druga mi ploca odgovara sto se tice PCI slotova i ostaloga... Tako da ne bude opredjeljenje za siemensovu posto ima vise PCI slotova. Treba mi jaca bolja i izdrzivija.

[ tandrkalo1 @ 14.12.2012. 17:06 ] @
Ova druga ti je zakon, mislim da ce moci sa obicnim napajanjem, jer taj drugi konektor sluzi za kontrolu brzine ventilatora i temperature, tako da nije potreban...
[ gazdamitke @ 14.12.2012. 18:07 ] @
Trebao si tu kutiju obloziti stiroporom iznutra,ne bi onda imao problema.
Sad ti je najelegantnije resenja da stavis jednu minjonku od 20w ili 40:) ona ce zagrejati kuciste,pa na prolece izoluj kuciste,menjaj plocu a kad to menjas onda zameni i napajanje.
[ bmarkovic06 @ 14.12.2012. 20:45 ] @
Citat:
mtopic:
Ovako nesto uzmes i nema zime:
http://www.kupujemprodajem.com...87-oglas.htm?filter_id=5776515

Imam nekoliko ovakvih Fujitsu Siemens Scenic masina koje vec godinama rade bez prestanka. Jedino sto sam im zamenio HDD za CF karticu, ostalo sve originalno fabricko. Tako da gledaj kada kupujes da je sve iskljucivo originalno unutra, da nije budzeno sa 100 razlicitih delova i kung fu napajanjima...



Uhhhh ovo je cudo od masine za Miktorik :). Imam i ja jednu radi kao sat a totalno je necujna (nema ni jedan jedini ventilator pa cak ni na napajanju). Drzim je u sobi pa i ne znam ima li problema sa nizim temperaturama. Moram je nocas izneti na terasu da vidim kako ce se ponasati :)
[ newtesla @ 16.12.2012. 08:31 ] @
Na onoj skroz gore slici se vidi da su ti se na ploči naduvali kondenzatori.
[ sad_ste_face_jel @ 08.01.2013. 00:56 ] @
Obavezno izoliraj kuciste stiroporom ili staklenom vunom i neces imati problema ni leti ni zimi ovako kad se plek zaledi moze svasta da bude :)
[ Predrag Supurovic @ 08.01.2013. 04:17 ] @
Prepakuj kao u ovom uputstvu http://pedja.supurovic.net/ugr...loce-u-razvodni-ormar?lang=cir
Striropor kao dodatnu izolaciju možeš dodati ako želiš. Ja to ne radim i nemam problema.
[ sad_ste_face_jel @ 08.01.2013. 14:44 ] @
Pa ni on nije stavljao stiropor pa miu je riknula maticna.
[ Predrag Supurovic @ 08.01.2013. 15:25 ] @
Imam nekoliko takvih rutera, nigde ne koristim stiropor i ne crkavaju. I šta sad?

Ako hoćeš da uradiš dobru klimatizaciju to podrazuemva da se stavi striopor, pa čak i neki grejač sa termosatom u ruter i sve će to lepo da radi dok ne upekne sunce leti pa to počen da se pregerva. E za to treba raditi ventilaciju, a ako se ruer nalazi na teško pristupačnom krovu, ond amroa da se radi i neki autoamt koji će da zumi zatvara otvore za ventialciju a leti da ih otvara... a dok sve to napraviš jednostavniej je staviti mikrotika koji je mnogo tolerantniji na temperaturne promene pa ne mora ni da se mnogo bakće oko njega.

[ sad_ste_face_jel @ 08.01.2013. 16:37 ] @
Stiropor ti je termo izolator sto znaci da odrzava temperaturu.Zamisli to kao termos sipes vruce on drzi vruce sipas ladno on drzi ladno.Znaci uopste nisu potrebne nikakve ventilacije jer kad je go plek on se jako brzo ohladi takodje i kada opekne + 50 taj plek se doslovno usija i ne mozes ruku da drzis koliko je vruce.A kada stavis stiropor ili jos bolje staklenu vunu plek se moze usijati ali iznutra je znatno hladnije.Imas jos mnogo primera recimo kotao za grejanje na njega mozes stavljati cvece jer mu je staklena vuna odlican izolator i ne gubi se toplota.Prema tome ako kutiju izoliras staklenov vunom nema teorije da ce se leti pregrejati jer ce se sigurno vise grejati ako je go plek nego kada ima izolaciju.
[ Predrag Supurovic @ 08.01.2013. 16:50 ] @
Zaboravljaš da se računar greje i da mu je potrebno rashlađivanje. Stiropor to onemogućava. Potrebna je ventilacija.
[ sad_ste_face_jel @ 08.01.2013. 23:21 ] @
Dobro bre Pedja nije to grejalica.Ja ti pisem neke logicne stvari a to je ako je napolju +50 tu ventilacija ne pomaze jer se plek usija i kupovni mikrotik nema ventilaciju pa nikom nista.To sto racunar nebi imao ventilaciju nebi mu smetalo jer nije on opterecen do maksimuma pa da se usija znaci slobodno moze da da radi bez ventilacije i da mu nista ne bude.
[ Predrag Supurovic @ 08.01.2013. 23:35 ] @
Moje iskustvo je da računarima više smeta toplo vreme nego zimoća i da je ventilacija neophodna.
[ bmarkovic06 @ 08.01.2013. 23:52 ] @
Citat:
sad_ste_face_jel:
Dobro bre Pedja nije to grejalica.Ja ti pisem neke logicne stvari a to je ako je napolju +50 tu ventilacija ne pomaze jer se plek usija i kupovni mikrotik nema ventilaciju pa nikom nista.To sto racunar nebi imao ventilaciju nebi mu smetalo jer nije on opterecen do maksimuma pa da se usija znaci slobodno moze da da radi bez ventilacije i da mu nista ne bude.


Zatvori PC unutar tako izolirane kutije i ima da premasi temperature za 20min rada pod opterecenjem. PC ne moze da radi bez ventilacije. Ako ga dobro izoliras spolja onda ga isto tako gusis iznutra. Dzaba vent na procesoru ako vazduh ne cirkulise... Ipak je routerboard mnogo bolje resenje za "sva vremena". Evo npr ja imam mirktoik instaliran na fujistu masini koja nema nijedan vent pod tavanom i sve radi vec duze vremena bez izolacije, bez icega (temperature leti idu preko 45c pod krovom) ali opet uzimam u obzir to sto mi CPU nikada nema vece opterecenje od 30% pa nema sta ni da zagreje masinu. Ako se masina jos vise optereti mislim da bi bilo velikih problema. Kad krene toplije vreme moram je probati ugusiti vecim brojem konekcija da zaposlim procesor cisto da vidim kako se ponasa.
[ sad_ste_face_jel @ 09.01.2013. 03:26 ] @
Citat:
bmarkovic06: Zatvori PC unutar tako izolirane kutije i ima da premasi temperature za 20min rada pod opterecenjem. PC ne moze da radi bez ventilacije. Ako ga dobro izoliras spolja onda ga isto tako gusis iznutra. Dzaba vent na procesoru ako vazduh ne cirkulise.

Jesi li ti ovo testirao ili pricas onako? Nije problem postaviti mali fan koji bi izvlacio vazduh iz kutije ali garantujem da bi se manje grejao kada bi imao izolaciju jer u kucistu sigurno ne mozete postici temperaturu kao kada ga ceo dan greje sunce.Jednostavno dzaba cirkulacija vazduha kada metalno kuciste ogreje sunce i doslovno ne mozete ruku drzati na kuciste.Ako je bas toliko neophodna cirkulacija postavi se mali fan i ne mora se dirati ni zimi jer opet izolacija ne dozvoljava da se metalno kuciste zaledi samim tim ce i u kucistu biti toplije jedino kada bi neko mogao da izracuna koliko mali bi trebao da bude fan da nebi previse izvlacio toplog vazduha.
[ Predrag Supurovic @ 09.01.2013. 09:34 ] @
Postaviti ventilator nije teško, ali šta ćeš zimi? Toliko otvor ti nikako ne ide u prilog.

Kao što rekoh, ja ne praktikujem da stavljam izolaciju i zimi se računar sasvim dovoljno sam greje da održava dovoljnu radnu temperaturu unutar ormara i po najvećim mrazevima. Jedino je nezgodno što ne valja da ruter bude isključen duže vreme da se ne ohladi, mada nisam imao problema ni u takvim slučajevima.

Prilikom pripreme ormara stravljam više uvodnika z akablove tako da oni koji se ne korsite služe kao otvori za ventilaciju. Ti otvori su dovoljno mali da zimi ne pothlađuju unutrašnjost kutije aleti su dovoljni da izlazi ugrejan vazduh. Na ruterimu koji su mi lako dostupni preko leta otvorim ceo donji poklopac tako da je ventiliranje bolje.

Dodatno, uvek se trudim da kutije budu svetle boje i da ih postavim na zaklonjeno mesto tako da ne budu na direktnom udaru sunca ali ni padavina. To ne može uvek, pa imam neke rutere koji su izloženi svemu i ni sa njima nema problema. Nanekim mestima sa postavljao dodatno parče lima malo iznad kutije, tako da ono prima direktno suncevo svetlo i tako štiti samu kutiju. I to pomaže.

[ bakara @ 09.01.2013. 09:46 ] @
Ne verujem da izolacija kucista moze ikako da smeta ali kao sto kaze Pedja mora da ima i cirkulaciju vazduha koja je neophodna leti.
Koliko god da je kuciste izolovano kada je spoljnja temp visoka pre ili kasnije postoji mogucnost da se pregreje.

I na kraju malo je bez veze teoretisati o zagrevanju kada MT PC ima i sa procesorom na 233 i na 2Ghz a oni se nikako ne greju jednako.
[ sad_ste_face_jel @ 09.01.2013. 14:17 ] @
Ja sam imao ruter koji je 2 godine stajao u izoliranoj kutiji bez cirkulacije.Kutija je bila crna ali je unutra bio stiropor 5cm i nije se desilo nikakvo pregrevanje.
Sve u svemu garantujem da izolacija ne smeta jer kao sto sam vec napisao vise puta dzaba otvori za vazduh kad je napolju +50 jos ako ga direktno pece sunce tu je garant oko +60.I tu nikakvom logikom ne moze biti gore sa izolacijom jer sa zastitom bi smanjili garant 20 stepeni.Za ovo ne treba praksa vec osnovi termike a to da se neko penje svake godine da otvara i zatvara rupe za ventilaciju ume da bude bas dosadno.
[ bmarkovic06 @ 09.01.2013. 15:01 ] @
Citat:
sad_ste_face_jel: Jesi li ti ovo testirao ili pricas onako?.


Testirao ali ne sa mikrotikom vec klasican pc sa win xp os-om.

Stavio masinu unutar oruzarnice na tavanu koja dihtuje do te mere da nema nikakve cirkulacije vazduha. Radi PC 3 dana i poceo da se zamrzava i gasi. Vidim otislo napajanje, ja zamenim i radilo tako 15-ak dana kad ono opet ista prica. CPU tem je isla do 85C sa box kulerom (toliko sam i postavio shutdown temp u bios-u) a racunar je sluzio jedino za storage i torentisanje povremeno. Kada sam izneo komp napolje sve je radilo najnormalnije CPU tem do 50c. Ne moze ventilator da hladi kako treba kad uvlaci topao vazduh iz kucista jer posle odredjenog vremena ceo sistem zagreje kuciste a i sam ormar (koji nije mnogo veci od kucista).

E sad kako bi mikrotik radio to je druga prica, nisam probao, ali pretpostavljam da ima trenutaka kada cpu ide preko 70% i kada bi se zagrevao poprilicno.

Ja bih jedino izveo crevo od ~100mm na vrhu kutije i izbacivao topao vazduh stalno iz kucista sa regulacionim ventom.
[ sad_ste_face_jel @ 09.01.2013. 17:00 ] @
Mozda je najbolje montirati neki termo regulator.Koji bi palio ventilator na odredjenoj temperaturi kada se postigne odredjena temperatura da se ventilator ugasi.Ali da na ventilatoru postoji klapna koja bi se sama zatvarala kada nema protoka vazduha.
[ Predrag Supurovic @ 09.01.2013. 17:21 ] @
Citat:
sad_ste_face_jel: Mozda je najbolje montirati neki termo regulator.Koji bi palio ventilator na odredjenoj temperaturi kada se postigne odredjena temperatura da se ventilator ugasi.Ali da na ventilatoru postoji klapna koja bi se sama zatvarala kada nema protoka vazduha.


Bilo bi, ali to košta.

[ sad_ste_face_jel @ 09.01.2013. 21:35 ] @
E pa jbg ne moze i jare i pare valjda je lakse resiti to jednom da se nebi svake godine pentrao po krovu.U sustini to i nije neka investicija jer termostate imas na bojlerima i na kvarcnim grejalicama.Od grejalice je cak bolji jer se moze nastelovati da se gasi ili pali na manjim temperaturama.
[ Predrag Supurovic @ 09.01.2013. 22:56 ] @
Pa dobro, bar je neka korist od diskusije, pošto si na kraju i sam zaključio ono što je rečeno još na početku (osim toga da je to skupo)

:)


[ sad_ste_face_jel @ 10.01.2013. 15:41 ] @
Ja sam zakljucio da izolacija ne smeta a ti sta si zakljucio nemam pojma.Ovo pricam iz iskustva jer mi je struka termcki i rashladni uredjaji prema tome znam sta pisem i ne moze niko da me ubedi da izolacija smeta racunaru jer kao sto sam vec napomenuo racunar ne moze da postigne vecu temperaturu vecu od suncanih dana.Dakle izolacija moze biti samo od koristi i svako ko malo logicno razmisli docice do tog zakljucka.Ti si prvi okacio tutorial kako montirati pc u kutiju ali sto nisi stavljao izolaciju to ti je veruj mi greska jer sve to radi ali jednom crkne jer su to ekstremni uslovi.
[ tandrkalo1 @ 10.01.2013. 16:56 ] @
Izolaciju nisam stavljao nikada i nisam iamo problema, a ventilacija je neophodna bar leti, zimi je problem sneg koji hoce da naveje unutra.
Uslovi jesu extremni, ali se mikrotik ne stavlja na krseve kao sto svi rade, uzmu neku kantu od 400 MHz koaj je izbacena iz upotrene i namontiraju je.
Moraju se koristiti bar malo kvalitetnije masine i nece biti problema...
[ sad_ste_face_jel @ 10.01.2013. 18:20 ] @
Naravno ali ljudi gledaju da im ispadne jeftinije.Ako se vec radi o velikim mrezama normalno da je bolje kupiti vec provereno a ne budziti neke stare kante.Meni je trenutno na tavanu p III u fabrickom kucistu i hladno je na dodir a mogu zamisliti kakvo bi bilo da je izlozeno spoljnim uticajima.
[ bakara @ 10.01.2013. 20:03 ] @
Citat:
tandrkalo1:ali se mikrotik ne stavlja na krseve kao sto svi rade, uzmu neku kantu od 400 MHz koaj je izbacena iz upotrene i namontiraju je.
Moraju se koristiti bar malo kvalitetnije masine i nece biti problema...

Pa sta sad, treba nov desktop racunar za MT?

Sve zavisi od potreba, ali kad racunar prelazi vrednost ruter boarda svakako ce se pre kupiti ruter board ako posao zavrsava neka krntija koristice to, pa sve dok sam ne dodje do zakljucka da mu se isplati upgrade.

Jednostavno, razlicite su potrebe.

Evo meni na tavanu radi PC na 433Mhz i to tako stabilno radi vec mislim 7 godina najmanje (bez ijednog kulera jer su svi pocrkali), bas me briga i da nesto rikne, lako cu okrpiti jer imam u podrumu rezervnih delova da sastavim jos nekoliko takvih
[ Predrag Supurovic @ 10.01.2013. 20:28 ] @
Ako je radna temperatura procesora kada se hladi kako valja 50 C a računar se nalazi u hermetički zatvorenom i dobro izolovanom kućištu, sasvim je sigurno da će u nekom vremenu unutar kućišta biti dostignuta bar ta temperatura a shodno ponašanju procesora ona će biti i veća jer će se on usled nedovoljnog hlađenja još više grejati.

Noviji procesori očas posla izbiju i na 100 C ako nemaju ispravno hlađenje.
[ bmarkovic06 @ 10.01.2013. 22:33 ] @
Pa bas sam to i hteo da kazem. Ako nema cirkulacije vazduha, vazduh ce se zagrevati unutar kucista sve vise.

Najbolja masina za mikrtoik koju sam do sada probao je fujitsu siemens scenic (P4 1.7ghz), nema nijedan vent pa cak ni na napajanju a zagrevanje je minimalno i pri punom opterecenju. Evo vec 2 godine radi bez prekida na tavanu u otvorenom kucistu gde temperature leti idu do +50C a zimi do -15C. Jedino sto sam imao od kvarova do sada je baterija koja je otisla skoro pa sam je morao menjati.