[ gagi_al @ 14.12.2012. 07:53 ] @
Poz
Koje firme prodaju i prave naponske i strujne reduktore?
[ test1234 @ 14.12.2012. 11:48 ] @
Fabrika Mernih transformatora Zaječar
[ dvp @ 18.12.2012. 19:56 ] @
Nije mi poznato da je Tehničkim preporukama ED Srbije
predviđena mogućnost merenja utrošene energije na 10kV naponskom nivou,
a da je u pitanju stubna trafostanica (STS).

To rešenje je tehnički je moguće ali iz ugla održavanja i prakse prilično diskutabilno rešenje.
Skoro sam čuo da je firma ELBI dala jedno takvo rešenje,
ali mi nije poznato da je to prošlo stručne grupe po Elektrodistribucijama u Srbiji.

1. Vremenski uslovi. Oprema na stubu je potpuno nezaštićena i pod direktnim uticajem negativnih vremenskih uslova (-30 do +50),
tako da je sklonija kvarovima. Merni transformatori (strujni i naponski) moraju zadržati dovoljnu tačnost u svim vremenskim uslovima.
2. Održavanje. Pozicija opreme je takva da je popravka ili zamena otežana jer se nalazi na stubu (na visini oko 7-8m).
3. Prostor. Na stubu na kome se već nalazi vertikalni rastavljač sa odvodnicima, transformator,
niskonaponski razvodni orman potrebno je postaviti strujne i naponske transformatore i uz to i ispoštovati sva bezbedonosna rastojanja.

Nisam viđao ni čuo za takvo rešenje ni u inostranstvu, pretpostavljam da ga svi izbegavaju zbog
gore navedenih razloga.

Rešenje koje je uobičajeno (dobro i pouzdano) u praksi, je merenje na 10kV naponskom nivou, ali samo kada je u
pitanju montažno betonska trafo stanica (MBTS) ili trafo stanica u objektu (bez obzira i ako se radi o transformatoru male snage).

Ako bih došao u situaciju u svakom slučaju bih predložio rešenje sa MBTS koje je
u startu skuplje ali kroz duži period isplativije. Održavanje i remonti takve STS su skuplji,
a investitor je izložen češćim kvarovima i mogućim prekidima u napajanju.