[ Braksi @ 17.12.2012. 17:10 ] @
jedino ne znam da li je to moguce ?

Da se omoguci padajuci meni ili nesto slicno i da se vidi lista ko je dao like/dislike

Takodje i da osobe sa manje od ne znam 50 ili 100 postova ne mogu davati +/-
[ Braksi @ 17.12.2012. 17:13 ] @
e da. I dok nema dislike ne treba da ima ni like jer sad npr neko napise

"kako ti lupas"

i onda ovi daju like, like, a to je fakticki dislike onom prvom.
[ Nebojsa Milanovic @ 17.12.2012. 21:34 ] @
Dislike se veoma često zloupotrebljavao tako što je usmeravan protiv ljudi a ne protiv nekvalitetnih postova (što je njegova inicijalna ideja), ali od kada je ukinut situacija je znatno bolja.

Međutim, sada se Like zloupotrebljava (u obrnutom smislu) pa ni ovo nije idealno, a do idealnog se može lako doći, evo kako:

1) Svaki moderator ili najmanje Supermoderator u forumima koje uređuje treba da vidi ko je nekoj poruci dao Like, baš kao FB-u recimo.

2) Time će može lako utvrditi tip postova kome neko konstantno daje Like, čime se lako određuje pattern ponašanja svakog korisnika.

3) U slučaju da on nije odgovarajući i da je usmeren za/protiv nekog lica umesto da je usmeren za/protiv postova - da na obrazloženi zahtev moderatora Administracija može lako da na određen ili neodređen rok ukine mogućnost lajkovanja takvom korisniku.


Ovim bi se zloupotrebe u potpunosti suzbile, a mogućnost lajkovanja bi ostala očuvana.
[ Braksi @ 17.12.2012. 21:52 ] @
jos samo da nadju moderatora koji ce moci da analizira sve lajkove i pravi paterne... sve mi se cini da od toga nema nista...
[ Shadowed @ 17.12.2012. 22:02 ] @
https://www.elitesecurity.org/t437437
[ Nebojsa Milanovic @ 17.12.2012. 22:11 ] @
To uopšte nije problem, svaki posvećeni moderator će to činiti samo mu treba dati mogućnost.

A ako iz bilo kog razloga on to ne radi, tu su Supermoderatori kojima po mom mišljenju tu mogućnost treba dati na nivou celog ES-a, a koji će sve zloupotrebe vrlo brzo videti i na njih odreagovati.

Tih koji prave zloupotrebe je generalno malo i čim se oni onesposobe da ih čine situacija će biti znatno bolja. A onda ko god iskoči van standardnog pattern-a ponašanja lako će upasti u oči.

Uređivanje foruma nije teško kada se postave jasna pravila ponašanja a naročito kada se ukinu mogućnosti za zloupotrebe. Onda se i sama potreba za moderacijom veoma smanjuje.
[ Braksi @ 17.12.2012. 22:27 ] @
Sacekajmo ipak da bude gotov SpikeFun !
[ Predrag Supurovic @ 18.12.2012. 09:29 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Dislike se veoma često zloupotrebljavao tako što je usmeravan protiv ljudi a ne protiv nekvalitetnih postova (što je njegova inicijalna ideja), ali od kada je ukinut situacija je znatno bolja.


Like/Disliek sistemi su testirani na forumima godinam aunazad i pokazali su se kao nepouzdanim. Naime, ljudi su po definiciji subjektivni i ceo taj sistem se svede na dodatni način da se neistomišljenici obračunavaju.

Situacija nije ništa bolja od kako je ukinut disklike jer je sam Like besmislen a i on se zloupotrebljava.


Citat:

Međutim, sada se Like zloupotrebljava (u obrnutom smislu) pa ni ovo nije idealno, a do idealnog se može lako doći, evo kako:

1) Svaki moderator ili najmanje Supermoderator u forumima koje uređuje treba da vidi ko je nekoj poruci dao Like, baš kao FB-u recimo.

2) Time će može lako utvrditi tip postova kome neko konstantno daje Like, čime se lako određuje pattern ponašanja svakog korisnika.

3) U slučaju da on nije odgovarajući i da je usmeren za/protiv nekog lica umesto da je usmeren za/protiv postova - da na obrazloženi zahtev moderatora Administracija može lako da na određen ili neodređen rok ukine mogućnost lajkovanja takvom korisniku.

Ovim bi se zloupotrebe u potpunosti suzbile, a mogućnost lajkovanja bi ostala očuvana.


Baš naprotiv. S obzirom da na ES postoji nekoliko likova koji provociraju koga stignu a pri tom su zaštićeni od stne administracije, oni će tako biti upotrebljeni da provociraju ljude da ih dislajkuju pa da se onda to koristi da ti ljudi budu dodatno šikanirani.

Ako vam je baš stalo da zadžrite taj like/dislike sistem, onda je jedino smisleno da on bude potpuno javan - ako neko hoće nečiju poruku da lajkuje ili dislajkuje onda neka to učini javno - jer samo tako to ima neku težinu.

A na kraju krajeva čemu opšte treba da služi anonimno lajkovanje/dislajkovanje?

Lajkovanje/dislajkovanje je učešće u diskusiji i ne vidim razlog zašto bi nekome uopšte bilo dozvoljeno da učestvuje anonimno.
[ bakara @ 18.12.2012. 09:34 ] @
Ja sam potpuno siguran da i kada bi ocenjivanje bilo javno bio potpuno isti rezultat glasanja.
Zar neko misli drugacije?



Pada mi na pamet da bi moglo da se napravi da samo aktivni ucesnik u temi ima pravo glasa, sta mislite?
[ Braksi @ 18.12.2012. 09:51 ] @
Citat:
bakara: Ja sam potpuno siguran da i kada bi ocenjivanje bilo javno bio potpuno isti rezultat glasanja.
Zar neko misli drugacije?



Pada mi na pamet da bi moglo da se napravi da samo aktivni ucesnik u temi ima pravo glasa, sta mislite?


mislim da bi javno ocenjivanje sigurno umanjilo zloupotrebu.

Problem je naravno sto ima kao i svugde moderatora nekorektnih, njihovih prisipetlji, a ima zasigurno i onih koji se registruju sa nekoliko nikova da bi delili +/- ili da bi replicirali bezveze. Kad bi to bilo javno vrlo brzo bi se razotkrilo jer npr ti vidis ko ti je dao - il pak i pluseve. Ne kazem da treba sankcionisati osobu X koja svaki dan podeli 50 dislajkova, ali sigurno cu znati da sa njom nesto nije ok, da nije kredibilna.
[ Sceka @ 18.12.2012. 11:15 ] @
Ja sam odavno zagovornik toga da se uvede transparentnost kad neko upotrebi "palac" gore ili dole. Znaci svakim klikom da se ne samo doda glas nego i da se pojavi ime/nick onoga ko je dao taj plus ili minus. Da napomenem - tako bi se predupredile i neke nedoumice kao sto je misljenje da neko daje neopravdano pluseve ili minuse. Kad je sve javno, onda nema mesta nikakvoj sumnji ni u sta!!! A i resila bi se sumnja u moderatorsku objektivnost...

Citat:
Braksi: ...
Problem je naravno sto ima kao i svugde moderatora nekorektnih, njihovih prisipetlji, a ima zasigurno i onih koji se registruju sa nekoliko nikova da bi delili +/- ili da bi replicirali bezveze. Kad bi to bilo javno vrlo brzo bi se razotkrilo jer npr ti vidis ko ti je dao - il pak i pluseve. Ne kazem da treba sankcionisati osobu X koja svaki dan podeli 50 dislajkova, ali sigurno cu znati da sa njom nesto nije ok, da nije kredibilna.

Sa ovim se potpuno slazem, dao sam plus!


Pozdrav!
[ Braksi @ 18.12.2012. 11:28 ] @
tenkju Šćekonije. Video sam tu tvoju temu 3 strane niže sličnu, ali već sam bio postavio ovaj post.
[ bachi @ 18.12.2012. 11:51 ] @
Čemu tolika priča? Ako vam se lajkuje, idite na fejsbuk.
[ Sceka @ 18.12.2012. 12:16 ] @
Pa nije rec o lajkovanju kao na FB ili na nekim drugim mestima. Inace je mnogo prakticnije dati ocenu posta nego "razglabati" samo da se nesto napise. A narocito ako se slaze sa necim. Dovoljno je potvrditi to slaganje datim plusom umesto "ponavljanja" istog, a jos vaznije, umesto bespotrebnih citata, linkova i copy/paste sa "milion" sajtova!


Pozdrav!
[ 3okc @ 18.12.2012. 13:34 ] @
Mislim da previše značaja pridajete temi, obaška meni pa totalno nebitnoj.

-Najjači su mi komentari na Blicu "E da znaš dao sam ti minus". Ili, "Izvini, dao sam ti greškom minus"... Rasprava za dokon svet, ako mene pitate.

Što se tiče zloupotreba - one se ne mogu izbeći; prilagodiće se taki već promenama kakve god da su. Slažem se da bi uvid u identitet (dis-) lajkova trebao biti omogućen ali to baš nema smisla u slučajevima sa, lupam: +42 -121. Nickovi su mahom neki random i šta ti sad znači lista tamo nekih cvrleta, mileta i ančikusova... (uz dužno poštovanje članovima ako im je pomenut nick, bilo je slučajno).

Možda bi najefikasnije bilo da se podaci o 'glasanju' pokažu na strani sa profilom? Tipa, "Zahvalio se 246 puta, od toga +6 -240" pa je recimo odmah 'jasno' ko se sa kakvim porivima laća svog glasačkog prava. Takođe, na istoj strani može da stoji i koliko su se puta njoj/njemu drugi zahvalili. Pa eventualno spisak tema/foruma u kojima ima najviše 'doprinosa'.
[ deedee5 @ 18.12.2012. 13:50 ] @
I nebi bilo loše kada bi se uvelo da sam sebi možeš da daš jednom nedeljno na primer 50 pluseva
[ newtesla @ 18.12.2012. 14:25 ] @
Zloupotrebljava se i "citiraj poruku" - pa stoji.

Moje mišljenje: javno vidljivo ko je i šta kliknuo od prstića, plus mogućnost da samo aktivni u temi mogu da kliknu prstić. Shvatilo bi se za vikend jedan ko mrači a ko prosvetljuje.
[ bakara @ 18.12.2012. 14:42 ] @
Ja nisam ni primetio da je tu bilo neke zloupotrebe.

U ostalom ako je neko zlonamerno davao -, isto tako moze neko zlonamerno da deli +
[ Braksi @ 18.12.2012. 14:57 ] @
Citat:
newtesla:Moje mišljenje: javno vidljivo ko je i šta kliknuo od prstića, plus mogućnost da samo aktivni u temi mogu da kliknu prstić. Shvatilo bi se za vikend jedan ko mrači a ko prosvetljuje.


zasto ? I u zivotu imas one na pozornici i one na publici ! Ja sam bezbroj tema procitao, a da nisam ucestvovao u njima. Treba mozda ograniciti da ocene mogu davati samo oni sa bar 50, 100, 200 postova da ne bi bilo da se neki registruje samo da da +-, dugima ili cak i sebi samom !
[ mr. ako @ 18.12.2012. 15:23 ] @
Aj da kazem ovde sta imam, pre nego zakljuca Gojko... :) (nisam stigao na slicnoj temi sto sam zapoceo ;) )


Citat:
bakara:
Ja nisam ni primetio da je tu bilo neke zloupotrebe.

U ostalom ako je neko zlonamerno davao -, isto tako moze neko zlonamerno da deli +

Takodje nisam primetio neke velike zloupotrebe, niti su mi minusi preterano smetali. Ocene ispod poruka su mi se najcesce cinile da su bile "realne" i da oslikavaju kakvu reakciju izazivaju kod ucesnika i publike.
Sto se tice publike i sam sam nekad samo "publika". Recimo otvorim temu koja je vec odmakla dan dva i onda kako citam postove tako dajem ocene po trenutnom utisku posle citanja posta, a posle procitane citave teme odustanem od iznosenja misljenja da ne bi ponavljao vec napisano. Time nisam ucestvovao direktno u temi, ali jesam kroz izrazavanje stava kroz "ocene"...
Takodje nekad nemam bas vremena da pisem post i ulazim u raspravu, a nekad me jednostavno mrzi, te mi lakse da lupam ocene.

Mislim da je prilicno dobro resenje - statistika.

Naravno, sve da bude javno, a u profilu korisnika koliko je dobio pluseva/minusa i koliko je dao... Eventualno top 3 posta na kojima je popasao najvise negativnih i najvise pozitivnih.
Prelaskom (hover) preko opcije se dobija box sa spiskom svih korisnika koji su dali like, a preko oni koji su dali, pogadjate, dislike. :)
(Nesto slicno kao sto se dobija snippet prve poruke u temi kada se predje misem preko naslova teme u listi na forumu)








[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 18.12.2012. u 16:38 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 18.12.2012. 22:22 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Naime, ljudi su po definiciji subjektivni i ceo taj sistem se svede na dodatni način da se neistomišljenici obračunavaju.

Ljudi po prirodi jesu subjektivni i to samo po sebi nije loše. Problem je što su ljudi, naročito u Srbiji a videli smo i na ES-u, vrlo skloni zloupotrebama. Kada se ta činjenica sabere sa bilo kakvim glasanjem - zloupotrebe su praktično neizbežne.

Citat:

Ako vam je baš stalo da zadžrite taj like/dislike sistem, onda je jedino smisleno da on bude potpuno javan - ako neko hoće nečiju poruku da lajkuje ili dislajkuje onda neka to učini javno - jer samo tako to ima neku težinu.

Like/dislike ne treba da bude javan jer bi se onda u temama više raspravljalo ko je kome dao lajk/dislajk (čak i ko je pogrešio u tome!), nego o onome šta je tema, a što ne verujem da je interesu ES-a.

Slažem se da ES-u treba neki sistem akcentovanja kvalitetnih postova, samim tim i kvalitetnih tema, ali po mom mišljenju, ceo Like/Dislike sistem je duboko infantilan i znatno ispod nivoa ES-a.

Mnogo bolje, ozbiljnije i ES-u primerenije rešenje bi bilo uvođenje dugmeta HVALA koje bi se nalazilo ispod svakog posta pored dugmadi "Odgovor sa citatom" i "Odgovor na temu" . Tada bi svako mogao javno da se zahvali pojedinoj poruci, a spisak onih koji su se nekoj poruci zahvalili treba da bude javno naznačen odmah ispod nje, kao što se već i može videti na ozbiljnim forumima.

Citat:
A na kraju krajeva čemu opšte treba da služi anonimno lajkovanje/dislajkovanje?
Lajkovanje/dislajkovanje je učešće u diskusiji i ne vidim razlog zašto bi nekome uopšte bilo dozvoljeno da učestvuje anonimno.

Slažem se sa ovim, zato sam i predložio ovo gore. Javno HVALA koje bi bilo svima vidljivo je mnogo bolje i ozbiljnije rešenje od anonimnih Like/Dislike, koji prosto zovu na zloupotrebu, što se kako smo videli često i dešava.

Citat:
bakara:
Pada mi na pamet da bi moglo da se napravi da samo aktivni ucesnik u temi ima pravo glasa, sta mislite?

Ne mislim da je ovo dobro rešenje, jer bi se onda svaki troll proforme uključio u temu samo da bi mogao da glasa.

Citat:
Sceka:
Dovoljno je potvrditi to slaganje datim plusom umesto "ponavljanja" istog, a jos vaznije, umesto bespotrebnih citata, linkova i copy/paste sa "milion" sajtova!

Ti si jedini koji ovo govori a to je još jedan dokaz da ne razumeš suštinu foruma i argumentovane rasprave na njemu.

Suština foruma jesu ti, kako kažeš, "bespotrebni citati, linkovi, itd", ukratko, ARGUMENTI U DISKUSIJI. To je ono što čini kvalitet diskusije i foruma u celini, a ne lajkovanje/dislajkovanje i slično koje ništa dobro nije donelo. Neko je rekao ako hoćeš da lajkuješ/dislajkuješ idi na FB, apsolutno se slažem sa tim.

A evo još jedne potvrde štetnosti bilo kakvog ocenjivanja:
Citat:
mr. ako: otvorim temu koja je vec odmakla dan dva i onda kako citam postove tako dajem ocene po trenutnom utisku posle citanja posta. Time nisam ucestvovao direktno u temi, ali jesam kroz izrazavanje stava kroz "ocene"...
..nemam bas vremena da pisem post i ulazim u raspravu, a nekad me jednostavno mrzi, te mi lakse da lupam ocene.

Ovo je lep dokaz koliko ocenjivanje, osim što stvara nepotreban i štetan razdor među diskutanatima, negativno deluje i na kvalitet i na kvantitet diskusije.

Umesto da rade ono za šta je forum namenjen a to je iznošenje kvalitetnih argumeneta, ljudi sve više lajkuju/dislajkuju - što direktno srozava kvalitet foruma i njegovu vrednost u celini.

Zato je po mom dubokom uverenju najbolje rešenje ukidanje svih vrsta lajkova/dislajkova i uvođenje jednog velikog HVALA kojim će svako moći javno da se zahvali postu kojeg smatra korisnim.

Time bi i autor posta dobio javnu zahvalnost i satisfakciju za kvalitetno napisan post, a time bi i ES imao koristi jer bi postao mesto koje se prepoznaje po korisnosti i kulturi ophođenja.

[ Shadowed @ 18.12.2012. 22:36 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: OMnogo bolje, ozbiljnije i ES-u primerenije rešenje bi bilo uvođenje dugmeta HVALA koje bi se nalazilo ispod svakog posta pored dugmadi "Odgovor sa citatom" i "Odgovor na temu" . Tada bi svako mogao javno da se zahvali pojedinoj poruci, a spisak onih koji su se nekoj poruci zahvalili treba da bude javno naznačen odmah ispod nje, kao što se već i može videti na ozbiljnim forumima.

Kako se "hvala" razlikuje od "like" (bez dislike) ako pretpostavimo da su oba javna (ili oba nisu)?

[ SlobaBgd @ 18.12.2012. 22:39 ] @
E, ako navedene mere ne unaprede kulturu dijaloga na ES-u, ništa neće!
Dalje, slažem se sa Šćekom da je korektnije dati + ili - nekoj poruci (ne članu!) nego uključiti se u temu sa "Slažem se" ili "Ne slažem se".
Takođe, poruka koja ima 10 lajkova ne mora da bude kvalitetna - možda bi imala 30 dislajkova da postoji mogućnost da se negativno oceni.
[ bakara @ 18.12.2012. 22:52 ] @
Citat:
Shadowed: Kako se "hvala" razlikuje od "like" (bez dislike) ako pretpostavimo da su oba javna (ili oba nisu)?

Tacno tako, to upravo sada i imamo.

Moram da priznam da nisam ni obracao paznju na te +- pa moram da pitam dali se ukupan skor u naslovu obracunavao sabiranjem i oduzimanjem?
[ Nebojsa Milanovic @ 18.12.2012. 22:54 ] @
Citat:
Shadowed: Kako se "hvala" razlikuje od "like" (bez dislike) ako pretpostavimo da su oba javna (ili oba nisu)?

Razlikuju se po svojoj suštini, a naročito po onome šta donose forumu, jer:

- Hvala je iskrena zahvalnost korisnika za nešto što je korisno saznao, naučio na forumu - a u tome i jeste vrednost foruma. Što više Hvala - to vredniji forum.

- Like je bezemocionalna i često infantilna reakcija potekla od FB kulture od čega ES nema ništa.


Pored toga, vrlo su različite strukture ljudi koji lajkuju i koji daju Hvala. Po mom mišljenju, za ES su mnogo bitniji ovi drugi.

Prema tome:

1) Od lajkova ES nema ništa

2) Od dislajkova ES ima samo štetu, naročito kada se vidi da su često vrlo kvalitetni postovi dobijali dosta dislajkova - što je direktna zloupotreba.

3) Od Hvala ES bi imao korist jer bi time bio prepoznat po edukativnosti, korisnosti i kulturi ophođenja, a time bi i dodatno motivisao kvalitetne diskutante da više pišu.

To je ono što je ES-u (kao i svakom drugom forumu) veoma potrebno i što je neuporedivo poželjnije i korisnije od bilo kakvog lajkovanja/dislajkovanja.
[ Braksi @ 18.12.2012. 23:00 ] @
Znas kako za MDZ treba da bude +/- jer tu ljudi iznose neka svoja misljenja, a ne cinjenice.

A ostatak ES koji moze biti savetodavan mozda je bolje da ima to sto ti kazes hvala.
[ janko.84 @ 18.12.2012. 23:36 ] @
I da se to eventualno "Hvala" sabira kao na nekim forumima (da ih ne spominjem sad).

Na primer profil clana Nebojsa Milanovic, a tamo pise pohvaljen 468 puta u 312 poruka. Mislim da bi to znacilo, pogotovo novim clanovima kad vide da je neko gomilu puta pohvaljen da vide da je neko jako ozbiljan i kvalitetan ucesnik u diskusijama, a mozda i samom ES-timu recimo pri izboru novih moderatora.
[ Shadowed @ 18.12.2012. 23:41 ] @
Hvala i like se razlikuju samo po imenu u ovoj Nebojsinoj zamisli. Osim toga, Hvala nema mnogo smisla van strucnih foruma.

Imho, najbolje imati +/- like/dislike, stagod/suprotnoodstagod gde bi ili admini/sm/mod videli ko je "ocenjivao" i brinuli o glas-spamerima ili svi videli ko je ocenjivao i tako te ocene imale neku svoju tezinu (nije isto kad ti + ili - da osoba x ili osoba y).

S druge strane, znajuci Gojka, kad vidi ovu temu iskljucice sve zivo
[ Sonec @ 18.12.2012. 23:44 ] @
Pa nek iskljuci, bolje da nema nista, nego da ima samo like. Il da ima i like/dislike il nista.
[ Sceka @ 18.12.2012. 23:45 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Razlikuju se po svojoj suštini, a naročito po onome šta donose forumu, jer:

- Hvala je iskrena zahvalnost korisnika za nešto što je korisno saznao, naučio na forumu - a u tome i jeste vrednost foruma. Što više Hvala - to vredniji forum.

- Like je bezemocionalna i često infantilna reakcija potekla od FB kulture od čega ES nema ništa.

...

Kako ces da znas da li je necije HVALA iskreno ili je mozda ironicno ili se na taj nacin neko ruga ili na taj nacin neko poltronise ili se na taj nacin dodvorava ili... Kako? Kako bi znao motiv nekoga ko klikne na HVALA? Klikne i ti po kliku znas da je neko iskreno zahvalio za nesto sto je korisno saznao, naucio na forumu?! Neko ko se ko zna gde na svetu nalazi, i ti znas da je to iskreno?! :)))

Sa druge strane, ako neko klikne na "palac gore" je "infantilna reakcija"?! :)))

HVALA i "Palac gore" su identicni po svakom smislu jer su oba samo znaci/oznake za slaganje u uopstenom smislu reci! Praviti razliku na nacin na koji si ti to prezentovao je u stilu parapsiholoskih aktivnosti ulazenja u "mozak" u trenutku kad neka osoba klikne na HVALA ili "Palac gore". Pobogu!

Citat:
Citat:
A na kraju krajeva čemu opšte treba da služi anonimno lajkovanje/dislajkovanje?
Lajkovanje/dislajkovanje je učešće u diskusiji i ne vidim razlog zašto bi nekome uopšte bilo dozvoljeno da učestvuje anonimno.

Slažem se sa ovim, zato sam i predložio ovo gore. Javno HVALA koje bi bilo svima vidljivo je mnogo bolje i ozbiljnije rešenje od anonimnih Like/Dislike, koji prosto zovu na zloupotrebu, što se kako smo videli često i dešava.

Ovo uopste nisi razumeo. Covek se izjasnio da je protiv anonimnog lajkovanja/dislajkovanja nego je za transparetno/vidljivo ko lajkuje/dislajkuje - za sta sam i ja.


Pozdrav!
[ plus_minus @ 19.12.2012. 00:06 ] @
I ja imam predlog.

'el mogu?

Mogu...

evo:

Gojko, -dezintegriši- deo sors koda koji je zadužen za (uopšteno) like/dislike i rešen problem u narednih 1000 godina.
[ boyan3001 @ 19.12.2012. 00:51 ] @
Mnogo filozofije za prilicno prostu stvar. A trenutno stanje je ubedljivo najgluplje resenje.

Ili ostavite obe opcije ili obe uklonite skroz.
[ anon142305 @ 19.12.2012. 01:10 ] @
Citat:
boyan3001: A trenutno stanje je ubedljivo najgluplje resenje.

Amin.
[ Srđan Pavlović @ 19.12.2012. 03:45 ] @
Meni je ovo OK sto je samo sa LIKE dugmetom. I dalje se moze
videti koja tema je kvalitetna, ili za koju ima interesovanja.

Evo moj predlog sto se tice dislajka, da ima ali da je diskretan:

Dislike treba da postoji (button, nesto kao "mark as spam), ali da se
broj dislajkova ne prikazuje javno, vec da, ako neki post ima recimo
vise od 10 dislajkova, automatski se moderatorima prosledi link na taj
post, a oni mogu posle analizirati da li se radi o hejtovanju, pa preduzeti
nesto spram autora, ili se radi o nekvalitetnom postu pa moderisati samo taj post.

Moze cak da se prati i autor po tom pitanju, pa ako neki autor obelezi nesto
kao spam 10 puta dnevno, da se isto signalizira modovima da provere da li
je stvarno spam obelezen ili se radi o hejtu.

Uglavnom, bez intervencije coveka, tesko da moze na kraju krajeva.

Za namerno hejtovanje (zloupotrebu) spam-report dugmeta se preduzmu
strozije akcije ka korisniku, tipa opomene pred ban, itd... sve po redu.

Sto se koda tice, ovo bi samo zahtevalo vracanje dislike dugmeta,
iskljucivanje da se broj minusa prikaze javno, i mali deo koda tipa
nekog brojaca koji ce da prati kliktanje i salje signal modovima ukoliko
neko pretera.
[ mr. ako @ 19.12.2012. 05:39 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic:
A evo još jedne potvrde štetnosti bilo kakvog ocenjivanja:
Citat:
mr. ako: otvorim temu koja je vec odmakla dan dva i onda kako citam postove tako dajem ocene po trenutnom utisku posle citanja posta. Time nisam ucestvovao direktno u temi, ali jesam kroz izrazavanje stava kroz "ocene"...
..nemam bas vremena da pisem post i ulazim u raspravu, a nekad me jednostavno mrzi, te mi lakse da lupam ocene.

Ovo je lep dokaz koliko ocenjivanje, osim što stvara nepotreban i štetan razdor među diskutanatima, negativno deluje i na kvalitet i na kvantitet diskusije.

Umesto da rade ono za šta je forum namenjen a to je iznošenje kvalitetnih argumeneta, ljudi sve više lajkuju/dislajkuju - što direktno srozava kvalitet foruma i njegovu vrednost u celini.

Zato je po mom dubokom uverenju najbolje rešenje ukidanje svih vrsta lajkova/dislajkova i uvođenje jednog velikog HVALA kojim će svako moći javno da se zahvali postu kojeg smatra korisnim.

Time bi i autor posta dobio javnu zahvalnost i satisfakciju za kvalitetno napisan post, a time bi i ES imao koristi jer bi postao mesto koje se prepoznaje po korisnosti i kulturi ophođenja.

A kako je "stetno" ako ja citajuci temu koja je recimo vec odmakla na par strana, dajem like/dislike postu koji sam procitao?! Uostalom zasto bi davanje ocene na bilo kojoj poruci bilo stetno i za koga bi bilo? (osim za onoga ko je losu poruku ispisao ;) ) Kako to da aktivnost ocenjivanja "stvara nepotreban razdor medju diskutantima" i "negativno deluje na kvalitet"?!
Ili drugi slucaj gde imam isti (u vecini slucajeva priblizno slican) stav kao i neki diskutant - zasto bi udario reply i ponovio to isto/slicno vec napisano, umesto jednostavnog davanja ocene cime izrazavam slaganje...? Ili davanje minusa nekome sa kim se ne slazem.
Ranije dok nije bilo ocenjivanja, ako ne bih imao/hteo/zeleo/mogao sta da kazem na temi - ne bih ni ucestvovao... sada makar kroz ocenu iznesem reakciju.

Evo to sam i sada uradio u ovoj temi recimo. Nisam posecivao ES neko vreme, nakupile se poruke u temi, idem redom i citam... ...i slazem se sa ljudima koji su "kritikovali" tvoju ideju i pokazali da je Like i Hvala jedno te isto i da se to razlikuje samo po nekim tvojim subjektivnim merilima. I umesto da pisem isto sto i oni kako je Hvala i Like jedno te isto bla bla bla, ja sam sam pozitivno ocenio postove ljudi koji su izneli takve stavove. Simple.

Citat:
Nebojsa Milanovic:
Razlikuju se po svojoj suštini, a naročito po onome šta donose forumu, jer:

- Hvala je iskrena zahvalnost korisnika za nešto što je korisno saznao, naučio na forumu - a u tome i jeste vrednost foruma. Što više Hvala - to vredniji forum.

- Like je bezemocionalna i često infantilna reakcija potekla od FB kulture od čega ES nema ništa.


Pored toga, vrlo su različite strukture ljudi koji lajkuju i koji daju Hvala. Po mom mišljenju, za ES su mnogo bitniji ovi drugi.

Takodje ovo o "stukturama ljudi" i tvojim psihickim procenama ljudi koji bi radije kliknuli Like nego Hvala je prilicno neargumentovano i predstavlja tvoju proizvoljnu izmisljotinu, a da ima ocena sada bi popio minus recimo za tu poruku. Time bih ti post oznacio nekvalitetnim i ostavio upozorenje drugima. Naravno, to je moje licno misljenje da je izmisljotina i ja ti iz tog razloga licno dajem minus, a moj nick je na listi onih koji su dali minus. Simple again.


Inace, nisam na fejsbuku vec vise od 4 godine, tako da me nije zahvatio virus "lajkovanja" svega i svacega, a i iz tog razloga nisam mnogo ni obracao paznju na ocene i ocenjivanje ovde na ES-u kada je uvedena opcija. Nije mi to bilo ni interesantno... Cak sta vise, bilo mi je krajnje cudno da se lajkovanje uvodi i na ES. No, vremenom sam uvideo prednosti i malo promenio nacin koriscenja i navike, te k'o sto rekoh, ocenjivanje iskoristio kao prednost i pozitivnu opciju.

Mali problem je kada se greskom oceni neko, nema undo opcije. :) Davanje negativne takodje nije resenje (ako je prisutna opcija), a nema vracanja na "neutralno". :)


Sve u svemu resenje za ovaj "problem" je javna statistika za svaki profil korisnika gde ce pisati broj datih i primljenih ocena, kao i tri poruke tog korisnika sa najvise pluseva/minusa.
Prelaskom preko Like/Dislike ispod necije poruke se dobija spisak onih koji su ocenjivali.
[ mr. ako @ 19.12.2012. 05:50 ] @
Naravno, ovo sve sto mi ovde pisemo i predlazemo je u svetlu onoga kako mi vidimo forum. Potpuno je druga stvar kako to Gojko/administracija gleda i iz kojeg razloga... Sve zavisi sta su ciljevi i sta se htelo postici ovim. Mozda je recimo problem bas sto dosta ljudi lajkuje, a ne generise novi content... :P
[ Java Beograd @ 19.12.2012. 08:46 ] @
Meni se HVALA sasvim dopada kao ideja.

Što se tilče like/dislike moj stav je sledeći: "zloupotreba" može da nastane ako i samo ako neko previše ozbiljno shvati taj mehanizam. Dakle, to i treba da bude anonimni (polu)zabavan mehanizam izražavanja sopstvenog mišljenja.

Dakle, imajući u vidu kakva se diskusija vodi na pojedinim forumima:
- na madzone: anonimni like / dislike, bez dubokoumnog razglabanja "šta to znači", i "čemu sve to ?"
- ostalim tehničkim / stručnim forumima: HVALA sa opcijom da se vidi lista onih koji su pohvalili / zahvalili se

"HVALA" nema smisla ako na dvestapedeset stranica razglabamo o Bus-plusu i (ne)očišćenom snegu
"Like/dislike" nema smisla ako čovek pita kako reši problem sa bojlerom ili veš mašinom ili IIS podešavanjima

[ valerijan @ 19.12.2012. 09:28 ] @
Upisao sam pozitivan glas* korisnicima boyan3001 i IOUP_1, kao i korisnicima Braksi (na prvoj strani/treća poruka), Sceka i mr. ako (na ovoj).
Citat:
Srđan Pavlović:..Evo moj predlog sto se tice dislajka, da ima ali da je diskretan: Dislike treba da postoji (button, nesto kao "mark as spam), ali da se broj dislajkova ne prikazuje javno, vec da, ako neki post ima recimo vise od 10 dislajkova, automatski se moderatorima prosledi link na taj post, a oni mogu posle analizirati da li se radi o hejtovanju, pa preduzeti nesto spram autora, ili se radi o nekvalitetnom postu pa moderisati samo taj post.

...postoji dole levo jedno neprimetno "dugme" koje to radi: Prijavi poruku za brisanje upravi foruma. Izgleda kao sličica koja krasi ovu moju poruku

Inače upisao bih ti negativan glas* (ali pamtim/ kao i istomišljenike) zato što lajkuješ: HIPPIE samo-lajk opciju... ;)



*to je ono što Vi "zovete" like i dislike

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 19.12.2012. u 11:45 GMT+1]
[ vilil1 @ 19.12.2012. 11:20 ] @
Citat:
3okc: Mislim da previše značaja pridajete temi, obaška meni pa totalno nebitnoj.

-Najjači su mi komentari na Blicu "E da znaš dao sam ti minus". Ili, "Izvini, dao sam ti greškom minus"... Rasprava za dokon svet, ako mene pitate.


Upravo tako. Koga normalnog moze da pogodi nekakav broj minusa koji dobija na nekoj temi? Samo neku izuzetno sujetnu osobu koja bi htela posto poto da nametne neko svoje vidjenje teme.

Svako ima pravo, kao clan, da napise neko svoje misljenje, kao i da se ne slozi sa nekim vec iznesenim misljenjem. Kakav bi to forum bio na kome bi se svi slagali sa jednim postom i lupali te pluseve!?

Je l' vi to hocete da uvedete neku jednoobraznost za sve postove? Ono cuveno, "ko nije sa nama taj je protiv nas"? Kakva je to "zloupotreba" ako se nekome ne svidja neciji post, pa mu da minus? O cemu vi pricate? Kakva je to sloboda izrazavanja ako ne mozes na neki nacin, pa i tim minusem, da nekome stavis do znanja da se ne slazes sa njegovim postom?

Secam se da je N. Milanovic jednom prilikom dao predlog da na forumu Auto Zone samo moderatori diskutuju, tako nesto. Ne voli covek suprotna misljenja pa to ti je. ;) Smem da se kladim da je on inicijator ukidanja minusa, jer se masa ljudi nije slagala sa njegovim postovima na AZ, a on, takav kakav je, to ne moze da podnese, vredja mu sujetu, sta li, pa ste sada ostavili samo "like" a to je bas bez veze.

Ili ukinite i jedno i drugo ili vratite oba.
[ Tyler Durden @ 19.12.2012. 12:03 ] @
Zadnji su dani dosli kad sam ja vilil1 morao plus da dam...
[ Braksi @ 19.12.2012. 13:03 ] @
Ne znam ko je Nebojsa Milovanovic niti sam ikad nesto s njim polemisao ali:

AZ je po meni potvrda feministicke teze da je muskarcima auto zamena za q ili cak i njegovo produzenje, tako nesto. Takvo merenje kao na AZ retko sam sretao u zivotu.
[ Miroslav Jeftić @ 19.12.2012. 14:49 ] @
Citat:
S druge strane, znajuci Gojka, kad vidi ovu temu iskljucice sve zivo


[ Aleksandar Đokić @ 19.12.2012. 15:03 ] @
Ta pomodarstva treba ostaviti iskljucivo na madzone, a madzone komplet odvojiti od ES-a.
[ Nebojsa Milanovic @ 19.12.2012. 15:38 ] @
Ne treba brzopleto od svega odustajati jer očigledno postoji potreba za akcentovanjem kvalitetnih tema/poruka, samo to treba uraditi na najbolji način a u ovoj temi predloga već ima. No, ponovo se pokazalo ko i dalje ovde mrači/oblači pa nije zgoreg da se i o tome razmisli.
Citat:
vilil1: Secam se da je N. Milanovic jednom prilikom dao predlog da na forumu Auto Zone samo moderatori diskutuju, tako nesto.

Može li neki link ili bilo kakav dokaz ka ovoj bizarnoj laži? To što i dalje ovde prosipaš ovakve stvari predstavlja poraz ES-a, ali sada makar nema nikoga iz uprave ko bi te u tome podržavao i hranio.

Citat:
vilil1: Upravo tako. Koga normalnog moze da pogodi nekakav broj minusa koji dobija na nekoj temi? Samo neku izuzetno sujetnu osobu koja bi htela posto poto da nametne neko svoje vidjenje teme.

Ovo je klasična tebi svojstvena manipulacija i zamena teza.

Ceo fenomen glasanja uporno svodiš na lični nivo čime pokušavaš da ga banalizuješ da se ne bi rešavao ozbiljno. A to uopše nije niti lično, niti banalno, i vrlo se tiče celog ES-a.

Dakle, NIJE PROBLEM što ti i par tvojih drugara trolova uporno istim ljudima dajete minuse (a onima za koje mislite da su im suprotstavljeni pluseve), nego je problem što time šaljete totalno pogrešnu sliku o ES-u. Bilo koji posmatrač koji dođe i vidi strukturu pluseva i minusa kojoj ste vi u najvećoj meri kumovali, zapanji se i odmah ode odavde.

E TO JE PROBLEM, i upravo to je Ivan Dimković vrlo lepo opisao u jednom svom postu (koji je obrisan pa ga neću citirati, ali on postoji i dalje).

Činjenica je da na ES-u glasa vrlo mali procenat ljudi (max 5%, često i manje od 1%), ali struktura onih koji glasaju je veoma problematična , a ti si njen dobar predstavnik.

Prema tome, vrlo je loše po ES da takvi ljudi formiraju spoljnu sliku o ES-u, a između ostalog, u toj slici figuriše i struktura lajkova/dislajkova.

Citat:
gost.ptt.rs: npr. ja nema šanse da krenem da pišem ovde dok takvi kao on vode glavnu reč.

"Goste", mani jeftinu patetiku koju si milion puta ponovio sa raznih nick-ova. Shvati da je vreme uzurpacije ES-a prošlo i da jeftine obmane više ne prolaze.

Predlažem da se pogleda koliko tema o ovom besmislenom lajkovanju ima samo na prvoj strani ovog foruma, a naročito ko govori u tim temama.

Razlog toga je jasan, a to je što su trolovi plus/minus shvatili kao jedinu preostalu šansu za terorisanje kvalitetnih postera a time i celog ES-a, i zato se toliko bore za njegovo očuvanje.

Već samo to je dovoljan pokazatelj da je za ozbiljan forum kakav je ES najbolje rešenje kompletno ukidanje lajk/dislajk sistema i eventualno uvođenje kulturnog i javnog HVALA, naravno uz mogućnost Administraciji ukidanja i njega ukoliko trolovi krenu da se zahvaljuju troll porukama, kao što sada čine njihovim lajkovanjem.

U slučaju da se opcija HVALA uvede, to dugme HVALA bi koristila jedna sasvim druga struktura ljudi, ona treba da predstavlja ES, a to bi dovelo do sasvim drugačije, mnogo poželjnije i kvalitetnije slike o ES-u.


edit: par slova

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 19.12.2012. u 22:17 GMT+1]
[ Sceka @ 19.12.2012. 16:21 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: ....
...a naročito ko govori u tim temama.
...


Rece to covek koji nedavno meni drzi slovo/predavanje i to ovako:

Citat:
@Nebojsa Milanovic
Šćeko, shvati da nije bitno KO je nešto napisao, nego ŠTA je napisano.


Pa sad, ako nisi dvostruka licnost koja bi donekle opravdala to, objasni te dvostruke aršine kojima se rukovodis.

Da ne pominjem revansizam koji isijava iz svakog slova ovde:

Citat:
Nebojsa Milanovic: ...
...ali sada makar nema nikoga iz uprave ko bi te u tome podržavao i hranio,...
...


Dosta nezrelo a nevezano KO je napisao vec u vezi ONOGA STO JE NAPISANO!


Pozdrav!

EDIT
Ma smaranje je bilo kakva polemika sa tobom, nema svrhe jer... Odjavljujem se definitivno!
[ vilil1 @ 19.12.2012. 16:23 ] @
@Nebojsa Milanovic

Sto je najtragicnije, ti si zaista takav kakvim se ovde pokazujes. U ovoj temi, ti predlazes sledece -

"Međutim, sada se Like zloupotrebljava (u obrnutom smislu) pa ni ovo nije idealno, a do idealnog se može lako doći, evo kako:

1) Svaki moderator ili najmanje Supermoderator u forumima koje uređuje treba da vidi ko je nekoj poruci dao Like, baš kao FB-u recimo.

2) Time će može lako utvrditi tip postova kome neko konstantno daje Like, čime se lako određuje pattern ponašanja svakog korisnika.

3) U slučaju da on nije odgovarajući i da je usmeren za/protiv nekog lica umesto da je usmeren za/protiv postova - da na obrazloženi zahtev moderatora Administracija može lako da na određen ili neodređen rok ukine mogućnost lajkovanja takvom korisniku."


U XXI veku uvoditi na nekom forumu...sta...nekakvo pracenje korisnika i u slucaju da je dao nekome minus, administracija, bolje receno neki Partijski komitet, ce preduzeti sankcije!?

Da li je ovo normalno, ne samo za ovaj forum??? Pa ne d'o Bog malo vlasti tebi i slicnima, JVS bi bio malo dete za tebe.

Citat:
Nebojsa Milanovic: Dakle, NIJE PROBLEM što ti i par tvojih drugara trolova uporno istim ljudima dajete minuse (a onima za koje mislite da su im suprotstavljeni pluseve), nego je problem što time šaljete totalno pogrešnu sliku o ES-u. Bilo koji posmatrač koji dođe i vidi strukturu pluseva i minusa kojoj ste vi u najvećoj meri kumovali, zapanji se i odmah ode odavde.


Da li ti shvatas da TI LICNO nisi ES? ES cine clanovi foruma. Jeste licno vlasnistvo, ali bez clanova, forum ne bi postojao. Doduse, mozda bi tebi to odgovaralo, pa sam sa sobom da diskutujes. ;)
[ BluesRocker @ 19.12.2012. 16:47 ] @
Možda ne bi bilo loše da može da se isključi minus u podešavanju profila, pa ko hoće da vidi realnu ocenu svojih postova, ostaviće, a kome smeta isključiće.
[ Aleksandar Đokić @ 19.12.2012. 18:13 ] @
Citat:
HVALA bi koristila jedna sasvim druga struktura ljudi, ona treba da predstavlja ES


Ali na ES-u, madzone ostaje madzone u svakom slucaju.
[ newtesla @ 19.12.2012. 20:13 ] @
^^Ne, ipak mislim da je vrlo glupo da ne postoji i minus - na bilo koji način, ali ne i na način sabiranja i oduzimanja do konačnog rezultata. Primer:

* 2+ i 0-
* 2+ i 22-
* 22+ i 0-
*22+ i 22-

Nema šanse da su po kvalitetu iste poruke sa 2+/2- i 2+/22- : zato smatram rešenje sa samo plusevima (ili samo sa hvala) lošim.

Uostalom, kome tačno smetaju minusi?
====

Slažem se da EM može da ima različite parametre od ES-a.
[ Sceka @ 19.12.2012. 20:27 ] @
Citat:
newtesla: ...

Uostalom, kome tačno smetaju minusi?
...

Vrlo dobro pitanje. I mene to interesuje. (dao sam plus/pozitivan glas, plus komentar - da li je to previse?)


Pozdrav!
[ Nebojsa Milanovic @ 19.12.2012. 20:59 ] @
Nikome minusi ne smetaju lično i ponavljam da oni nisu nečiji lični problem kako sve vreme pokušavate da imputirate i time skrenete priču sa suštine, a sve u cilju da bi vratili minuse čime bi nastavili terorisanje kvalitetnih postera, a time i ES-a.

Minusi smetaju ES-u zato što ih nemilice deli vrlo mali broj vas najgorih, a često najkvalitetnijim postovima/posterima, i time stvarate u celosti negativnu sliku o ES-u.

Apropo razlike ES/MZ koja se pominje, u neformalnom razgovoru sa upravom ja sam još ranije predlagao da Like/Dislike ostane samo na MZ, UMZ i Advocacy jer to može biti u skladu sa tim forumima, a da se sa svih stručnih foruma u potpunosti ukine.
Citat:
vilil1: U XXI veku uvoditi na nekom forumu...sta...nekakvo pracenje korisnika i u slucaju da je dao nekome minus, administracija, bolje receno neki Partijski komitet, ce preduzeti sankcije!?

Meni je potpuno jasno da se ti toga plašiš, ali mi je i zanimljivo da vidim koje sve metode upotrebljavaš, od bizarnih laži koje smo videli gore, preko glumljenja nekakve ozbiljnosti, pa do jeftinih projekcija i sugestija kao ova, a sve u cilju ometanja zauzimanja pravilnog stava prema tebi i sličnima.

Citat:
ES cine clanovi foruma. Jeste licno vlasnistvo, ali bez clanova, forum ne bi postojao.

Ovo je klasična ucenjivačka floskula koja se puno puta mogla videti za ovih 13 godina postojanja ES-a. Vrlo je zanimljivo ko to poteže, to su praktično uvek oni koji su realno bezvredni, često krajnje problematični, ali u ključnim situacijama "ozbiljnom retorikom" glume nekakvu ozbiljnost računajući na neupućenost uprave u njihovo pravo delovanje.

Međutim, i previše vas je do sada bilo pa se prepoznajete na kilometar, zato predlažem da ubuduće promenite metodologiju ponašanja.
[ boyan3001 @ 19.12.2012. 21:42 ] @
To je ta fora, samo da ne moze da se stvara negativna slika o necemu, 'ebes kritiku, bitno da se proizvod valja. ;)
[ Shadowed @ 19.12.2012. 21:51 ] @
OK, predloge smo videli kao i zakone za i protiv.
Posto je jedino sto je ostalo svadja sa Nebojsom a to je jalov posao, zakljucacu temu.