[ sad_ste_face_jel @ 19.12.2012. 22:34 ] @
Imam neki stari Ruski punjac od 3 ampera i do skoro je "radio" kako treba ali opet je poceo da zeza.Naime bez dioda pokazuje 16 volti naizmenicnu struju i kada zakacim sijalicu radi normalno i napon ne pada,ali kada vezem diode napon bude 8 do 9 volti i kada jos povezem sijalicu napon padne na 7 volti.Da stvar bude zanimljiva kada stipaljke drzim za plastiku napon bude 13 volti ali cim prikljucim sijalicu napon pada na 7 volti.
Ja bih rekao da su diode problem ali ne znam kako da ih izmerim?Pokusao sam sa unimerom tako sto sam stavio na 20 k i na jednu stranu propustaju a na drugu ne e sad da li sam pravilno merio uputite me.
Ako su diode otisle imam 6 dioda od alternatora ali opet molim vas za pomoc jer se ne razumem nesto u elektroniku iako sam imao elektrotehniku u skoli :)
[ Darko_zed @ 20.12.2012. 16:36 ] @
probaj da ga zakacis na akumulator i posmatraj tada napon da li se polako penje pa javi .

Koju si sijalicu vezivao ??
Ako si od 50-60W nije ni cudo sto toliko pada napon jer je on ipak 3 ampera , a ne 6 .
Pozdrav
[ sad_ste_face_jel @ 20.12.2012. 22:50 ] @
Cekaj zasto da ga kacim na akumulator ako je voltaza manja od 13 volti ? Ne razumem kako moze da puni akumulator ako je mala struja :-(
Sto se tice sijalice sijalica je neka mala pise 12V4CP (vuce oko 0.30 A).Veoma cudno se ponasa, na njega je bio prikacen ventilator od procesora koji je hladio jezgro transformatora.I dok je bio prikacen voltaza 7 volti kad sam ga skinuo voltaza se vratila na 13 volti ali cim se malo optereti voltaza se vraca na 7 volti.
Ja sumnjam na diode ako bi mogao da mi kazes kako da ih proverim unimerom jer ne znam kako se tacno meri.
[ Darko_zed @ 20.12.2012. 23:17 ] @
http://www.neodidacta.com/mult...tehnika/ispitivanje_diode.html

[ sad_ste_face_jel @ 21.12.2012. 17:22 ] @
Hvala na videu! Ispitao sam diode i ispostavilo se da je jedna izgorela.E sad da se opet vratim na predhodno pitanje:Da li je moguce da montiram diode od alternatora? Ima ih 6 e sad kako da ih povezem? Pokusavao sam nesto ali mi nije uspelo jednostavno ne mogu da ukapiram redosled posto nije klasicna dioda pa se veze u Grec.
http://s9.postimage.org/5whn6y4m7/09062010002.jpg
[ veselinovic @ 21.12.2012. 18:31 ] @
Na alternatoru imas dvije vrste dioda.
Tri komada su da je katoda na kucistu, a druge 3 anoda na kucistu.
Ti koristis po dvije diode.
Pa ces na jednom kucistu imati +, na drugom -
[ sad_ste_face_jel @ 22.12.2012. 01:38 ] @
Hvala puno povezao sam kao sto si pokazao na slici i radi odlicno.