[ Gert @ 24.12.2012. 13:54 ] @
Dragi svi, molim za pomoç. Imam agenciju sa odredjenom sifrom delatnosti. Sada mi se ukazala prilika da uradim posao koji spada pod drugu sifru, a u poreskoj upravi su mi rekli da bih u tom slucaju morao da odem u APR i dodam jos jednu delatnost, sto bi naravno uticalo na poresku osnovicu i zahtevalo vremena kojeg bas i nemam.. Sve u svemu, moje pitanje je koliki problem bi mogao da bude ako bih ja uradio ovaj drugi posao i izdao fakturu neprimerenu delatnosti za koju sam registrovan? Sta ako mi dodje inspekcija, i kako bi oni mogli da znaju da ja nisam specijalno za njih napravio fakture na kojima pise da sam radio nesto sto spada u moju delatnost, a da na fakturi koju sam zaista izdao (za firmu u inostranstvu) pise sta sam stvarno radio?
[ djoka_l @ 24.12.2012. 13:59 ] @
Pogledaj: http://upravusi.rs/preduzetnis...lovanju/prosirenje-delatnosti/

Svaka firma može da se bavi bilo čime za šta nije potrebno posebno odobrenje čak i ako to nije registrovano kao osnovna delatnost.
Ja ti preporučujem, da umesto što ideš u poresku upravu, nađeš nekog dobrog knjigovođu ili poreskog savetnika, a ne da za savet pitaš birokrate koje bi te samo otkačile, kako bi mogli da nastave da surfuju na netu.
[ S A J A @ 25.12.2012. 08:33 ] @
Citat:
Gert:
Dragi svi, molim za pomoç. Imam agenciju sa odredjenom sifrom delatnosti. Sada mi se ukazala prilika da uradim posao koji spada pod drugu sifru, a u poreskoj upravi su mi rekli da bih u tom slucaju morao da odem u APR i dodam jos jednu delatnost, sto bi naravno uticalo na poresku osnovicu i zahtevalo vremena kojeg bas i nemam..


Pogrešno su ti rekli. Upisivanje svake pojedinačne delatnosti je postojalo davno, to je ukinuto pre više godina, sada se u APR registruje samo jedna delatnost a firma može da se bavi bilo čim drugim. Znači ti možeš da otvoriš pekaru a da nekome fakturišeš automehaničarske usluge.

Ima tu i jedno ograničenje. Ta jedna delatnost koja se registruje mora da bude "pretežna". To znači da u okviru jedne poslovne godine, od te delatnosti mora da dođe većina prihoda. U suprotnom moraš da promeniš pretežnu delatnost. Na primer, ako se registruješ kao vrtić a onda sazidaš zgradu i prodaš je, očigledno da ćeš imati veći prihod od građevinarstva nego od vrtića pa moraš da odeš u APR i promeniš pretežnu delatnosti.
[ madamov @ 25.12.2012. 08:45 ] @
I ovako je ka što SAJA kaže barem od kada sam ja privatnik, barem 21 godinu.
[ Gert @ 11.01.2013. 10:32 ] @
Hvala svima na odgovorima, svaki put kad ovde nešto pročitam zažalim što porez plaćam državi a ne ljudima sa ovog foruma..
[ Nebojsa Milanovic @ 11.01.2013. 10:40 ] @
Gert, postoji tema na ES-u u kojoj ljudi daju upravo takve izjave http://www.elitesecurity.org/t381776-Hvala-ti-EliteSecurity

...pa u njoj možeš da kažeš ovo što si sada rekao.