[ sanivr @ 24.12.2012. 17:05 ] @
Zadatak mi je uraditi program koi vodi evidenciju za nekog studenta (dali posecuje predavanje, vezbe i slicno), svaki student ima profil, u tom profilu ima nekoliko podataka megu koima ima 4 lookupcomboboksa iz koi se izbira obrazovanje (grad, naziv skole koi zavisi od grada koi se izabere, struka koja zavisi od naziva skole i nasoka koja zavisi od struke koja se izabere). Ovaj deo sam uradil sa zivih muka. E sada imam sledece tabele "TGrad". "TNazivSkola", "TSruka", "TNasoka" i "TStudent" (IDStudent, Ime, Prezime, Obrazovanie) (te druge nisu bitne jer sam taj deo sredila). Na formi imam grid na kog se prikazuju informacije o studentu (ime, prezime, obrazovanieje) Kako povezati te 5 tabele da bi u kolonu obrazovanje dobila ono sto stoi kao "NASOKA" u profilu studenta? Koristim TADOQuery i Access bazu. Mozda i to sam lookupcombobox-ovima nije mi pravilno ali mislim da nema drugo resenje osim toga, ako ima nekakav savet dobrodoso. Samo malo pomoci ja cu se sama potruditi da sastavim SQL. Evo samo slike kako izgleda baza da bude jasnije. Hvala vam.
[ X Files @ 24.12.2012. 17:49 ] @
Razmisli o tome da li si dobro isprojektovala bazu. Na primer, da li mozes u dva razlicita grada da imas skolu koja se zove na primer "Njegoš"?
[ X Files @ 24.12.2012. 17:59 ] @
Generalno, imas dva nacina da napravis PK u hijerarhijskoj strukturi:
1) Autonumber, pa makar i bilo duplih kombinacija GRAD+ŠKOLA
2) Pravljenje složenog ključa od PK prethodne tabele + PK Nešto novo. U tvom slučaju, za drugu tabelu PK (GRAD+ŠKOLA)
[ sanivr @ 24.12.2012. 18:23 ] @
Znaci prvo otkloniti gresku sa relacijom grad->naziv skole...znaci iz tabele "TNazivSkola" polje "IDGrad" da ga stavim PK i da je autonumber?
[ X Files @ 24.12.2012. 19:05 ] @
Jednom sam uradio neke primere koji se bave DB Lookup poljima, sa jednostavnom bazom. Pogledaj o cemu se radi.
[ sanivr @ 25.12.2012. 00:59 ] @
Pogledala sam primere, i si me malo zbunio :( Sa onom relacijom koja je kod mog primera to zar ne znaci da u jedan grad mogu vise skole? Sto znaci da kada izaberem ja Vranje da mi izadju sve srednje skole iz Vranja? Primer koi si mi dao sa drzava-grad to sam razumela, ali ovde sa 5 tabele kako to ispovezati?

Code:
2) Pravljenje složenog ključa od PK prethodne tabele + PK Nešto novo. U tvom slučaju, za drugu tabelu PK (GRAD+ŠKOLA)


Ako sam dobro razumela, ovo sa slike sto sam uradila je to to ili nisam bas dobro razumela?

[Ovu poruku je menjao sanivr dana 25.12.2012. u 09:17 GMT+1]
[ sanivr @ 25.12.2012. 21:26 ] @
Sastavila sam nekako koboboksove, ali kako sada da povezem tabelu "Student"? Hvala XFiles za primere i odgovore :)
[ sanivr @ 29.12.2012. 09:30 ] @
Posle nekoliko dana sam resila problem :) znaci relacije u bazi su kao na tu sliku, a ako neko zapne ko ja evo ceo test projekt pa neka se snalazi :) Ogromno hvala XFiles