[ bozabaksuz @ 24.12.2012. 22:07 ] @
Pozdrav, imam brandname racunar Lenovo/IBM Thinkcentre A52, malo modovan, sa Pentium D procesorom, 3gb ddr2, 500gb sata2 hdd i LG DVD-RW, Aureon 5.1 fun dodatnom zvucnom i mojom glavnom mukom zivotnom, PCI-E Geforce 8400 GS sa 512mb (izlazi su VGA, S-video i DVI). Racunar je sestrin za net, office i igre. Monitor na koji je povezan je Phillipsov 222EL LED, koji nazalost ima samo VGA ulaz. Koristim DEFAULT rezoluciju preporucenu za monitor 1920x1080.

1. Kada je monitor prikljucen preko VGA kabla boja treperi (ne gubi se slika) samo slika dobije jacu nijansu zelene, tj kao da malo pozeleni i cesto se zamrljave slova. Posle nekog vremena gledanja u ovakvu sliku glava neopisivo krene da boli, ko god da je seo za taj komp. Drmanjem kabla se slika povrati u normalno ali nakratko.

2. Ako ukljucim S-video na TV (preko kompozitnog na A/V ulaz ili preko SCART-A, zbog gledanja filmova na velikom ekranu) slika na monitoru pocinje da treperi, a tv prijavljuje nedostatak signala. Ovo mi generalno i nije tolko bitno.

3. Najbitnije. Zbog problema pod 1, nabavio sam DVI-VGA adapter (2 razlicita komada, jedan sa manje pinova, drugi sa svim pinovima, pretpostavljam da su dve razlicite verzije). Kada adapter nakacim na karticu, a vga na njega, a u windowsu (win7 32bit ultimate sp1)sam monitor izbaci da nema signala i ode u stand-by. Napominjem da se prilikom paljenja racunara do windows logo animacije ekran normalno daje sliku.


Sta sam pokusao (sa ukljucenim monitorom preko DVI adaptera):
- Bootovanje LIVE-CD Linuxa (FEDORA 17) Monitor daje kristalno cistu sliku BEZ PROBLEMA
- Bootovanje u Safe mode windowsa slika radi BEZ PROBLEMA(u screen resolution vidim stoji u izboru display-a Default monitor on (ovde nema identifikovane kartice niti bilo cega, tako da pretpostavljam default windows drajver radi)) i ovde se mogu podesiti samo rezolucije
- Kompletna reinstalacija windowsa (prvobinto je bio windows 7 ultimate 64bit, stalno radio windows update, ali sam ga reinstalirao posto je krenuo malo da usporava i mislio sam da ce mi resiti problem sa dvi-jem i stavio 32bit verziju) komp radi bez problema sa default VGA drajverima, ali cim instaliram nvidia drajvere (ili preko windows update-a ili skinute sa geforce sajta) slika se izgubi kao sto je na pocetku objasnjeno.

Molim pomagajte

[Ovu poruku je menjao bozabaksuz dana 25.12.2012. u 00:34 GMT+1]
[ Seyokiller @ 29.12.2012. 21:40 ] @
Jako komplikovan problem.
Ja bih uradio sledeće da bih 100 % utvrdili u čemu je problem.
Kao prvo reinstalacija OS-a.
Instalacija poslednjeg grafičkog drivera koji je trenutno aktuelan.
Probati sve ponovo onako kako si nam naveo da vidimo javljaju li se isti problemi.
Kod W7, prebacivanje slike ide kombinacijom tastera WINDOWS+P
Probaj pa nam javi.

[ bozabaksuz @ 05.02.2013. 21:10 ] @
Nazalost, problem nisam uspeo da resim, vise puta sam reinstalirao sistem, pretpostavljam da je kartica glavni krivac. Adaptere sam probao da drugom, racunaru skoro identicne konfiguracije (sa grafickom ati x1550 povezanom na LG LCD TV od 42") davala je dobru sliku. Eventualno kad bude potrebno zamenicu karticu.
[ miki069 @ 09.02.2013. 22:52 ] @
Promeni VGA kabl koji spaja grafičku karticu i monitor.