[ newtesla @ 26.12.2012. 17:36 ] @
Zašto mi je obrisana poruka koja ima svake veze sa temom, nije nepristojna, nije vulgarna, i nije u suprotnosti NI SA JEDNIM članom ili stavom Pravilnika ES-a???

Dakle, evo tačno na šta se žalim:

Tema je naslovljena: Potrebna pomoc clanova foruma u vezi jednog istrazivanja

U pitanju je tema http://www.elitesecurity.org/p3221050

U prvom postu pokretač teme piše sledeće:
Citat:

Bilo bi mi od velike koristi da sto vise clanova daju svoje misljenje, a i konkretne odgovore na nekoliko pitanja.
....
- da li biste vi licno ponekad kupili takav sendvic
.....
- koje sastojke biste voleli da sadrzi jedan sendvic - dajte recepte i ideje. Cevapi i mesano meso otpadaju za pocetak :)


Posle nekoliko (desetak) poruka, u kojoj se iznose različita mišljenja (što je i svrha foruma, jel) našao sam za pravo da i ja iznesem svoje:

Citat:

Citat:
morihei ueshiba:Cevapi i mesano meso otpadaju za pocetak :)


...i tu si mene izgubio kao mušteriju doveka :)
--cut here--


Kao rezultat - dva dana kasnije dobijam mejl sledeće sadržine:

Citat:
Ovim putem Vas obavestavamo da je ( Nebojsa Milanovic ) obrisao Vasu poruku
sa elitesecurity.org foruma na adresi:
( http://www.elitesecurity.org/tema/459726/0 ), ( dana 26.12.2012. - 14:54 ).

Poruke se najcesce brisu ukoliko odstupaju od tematike datog foruma
ili same teme na kojoj se poruka nalazi, ako im je sadrzaj u suprotnosti
sa pravilnikom koji mozete videti ispod polja za unos teksta poruke
na forumu, ili su na neki drugi nacin nepodobne, a sve u cilju postizanja
veceg kvaliteta poruka na forumu. Cesto se poruke brisu jednostavno zbog
zastarelosti date teme. Nije nam cilj da ogranicimo slobodu izrazavanja
EliteSecurity zajednice, i zato se unapred izvinjavamo ako je Vasa poruka
greskom obrisana. Ukoliko ipak zelite da Vam se poruka objavi, probajte
da je napisete ponovo (ali u skladu sa pravilnikom) i opet je posaljete.

Ovo je sadrzaj originalne poruke:
--cut here--
Citat:
morihei ueshiba:Cevapi i mesano meso otpadaju za pocetak :)


...i tu si mene izgubio kao mušteriju doveka
--cut here--

Dodatni razlog brisanja koji je moderator naveo:
Sređivanje teme.

Hvala na razumevanju.

Moderator elitesecurity.org-a, Nebojsa Milanovic


Takođe, napominjem da supermoderator Nebojša Milanović nije obrisao nijednu poruku koja je prethodila mojoj (pre mene je postovao Shadowed), a ni jednu poruku posle mene (ništa napisano): dakle, kakvo je sređivanje teme po sredi?

Dakle, ne razumem - da li bi neko mogao da mi pojasni zašto je moja poruka bila ispod standarda ES-a, protiv pravilnika ES-a, ili zašto bi na bilo koji način ugrožavala ES, temu, ili sam tok diskusije? Član je tražio da se što više ljudi uključi u diskusiju, tražio je različita mišljenja, tražio je da drugi članovi ponude svoje recepte, čak: direktno je postavio pitanje da iznesemo da li bi svako od nas kupio takav sendvič:
Citat:
morihei ueshiba:
...
Mene zanima:
- da li biste vi licno ponekad kupili takav sendvic

...
Hvala unapred svima na saradnji :)


- i na dotično pitanje je član dobio odgovor. Blago šaljiv, ali odgovor.

Da li je moj post bilo gde u sukobu sa Pravilnikom ES-a, normama lepog ponašanja, da li vređa/diskriminiše bilo koga na verskoj/rasnoj/rodnoj/polnoj/nacionalnoj/političkoj, ili bilo kojoj drugoj osnovi?

Stoga, zamolio bih da mi se da pojašnjenje. Tražio bih pojašnjenje direktno od supermoderatora Nebojše Milanovića, ali - rešavanje problema volim da bude javno, bez skrivenih motiva. Takođe, mislim da je objašnjenje moglo biti sastavan deo mejla koji mi je upućen: pošto nije - evo nas ovde.

Dakle, zašto?
[ morihei ueshiba @ 26.12.2012. 18:00 ] @
Obrisana je i moja poruka sa ubacenim YT videom...nisam se nesto narocito potresao, ali stvarno ni ja ne vidim razlog za brisanjem. Malo zezanja u temi uopste nije na odmet, ne pisemo akademski rad pa da mora sve sa grafikonima i podacima.
Vidim na drugim nekim temama da se clanovi zale na doticnog moderatora. Meni licno ne smeta brisanje mojih poruka, ali recimo poruka od newtesla je bila sasvim ok - ne koristi nesto temi specijalno, ali ni ne razbija koncepciju. Sasvim je u redu da nekad neko nesto ubaci kao fazon...bezveze je brisati takve stvari.

Meni se cini da se covek malo zaneo, valjda ljut sto su ga isprozivali na drugim mestima. Pa dobro, proci ce ga. Ja se ne ljutim. Vise mi je krivo sto je tako malo ucesnika u temi, a stvarno mi treba sto vise misljenja.
[ Goran Mijailovic @ 26.12.2012. 20:15 ] @
Nebojsa Milanovic ne brise poruke po svome nahodjenju, vec uredjuje forum koji mu je poveren.

Nebojsa Milanovic ima pravo da obrise poruku koja bilo cime odudara (po njegovom licnom misljenju) od svrhe teme i foruma koji uredjuje. Na kraju N. Milanovic ima pravo na tzv. slobodno sudijsko uverenje tj. njegovo je diskreciono pravo da odlucuje kako ce voditi diskusije na forumu koji uredjuje.
Citat:
4. Pišite kvalitetno i ozbiljno

Ne pišite poruke nepovezano, tek da i Vi nešto kažete! Ako tražite pomoć, budite precizni. Izložite tačno šta očekujete da se dogodi, šta se u stvari desilo i iznesite sve relevantne detalje. Ukoliko odgovarate na nečiju temu ili pitanje, odvojte nekoliko minuta i dobro razmislite šta ćete napisati, proverite da li ste zaista u pravu i imate li dokaza za svoju tvrdnju. Ne zbijajte šale kada tome nije mesto na ozbiljnoj diskusiji (a najčešće nije). Budite spremni da stojite iza svoje tvrdnje.

Citat:
2. OPŠTE DUŽNOSTI MODERATORA

Tri osnovne tačke su dužnost i obaveza svakog člana moderatorskog tima:

a) Kontrola sadržaja

U ovo spada najviše sprečavanje "šuma" na forumu (izrazi koji se još koriste za opisivanje ove pojave su "trolovanje", "spamovanje", i sl.), namernog i neprirodnog skretanja sa teme koju je postavila prva poruka ili apsolutno skretanje sa kursa samog foruma, sprečavanje delikvetskog ponašanja članova i maltretiranje ostalih u zajednici, kao i nepristrasno sprečavanje svih drugih vidova zloupotrebe foruma. Premeštanje off-topic tema se vrši kao redovna dnevna aktivnost, preko foruma "čekaonica" ili direktno.

b) Sprovođenje Pravilnika

Moderatori osiguravaju sprovođenje i poštovanje Pravilnika za korisnike i Pravilnika za moderatore.

c) Kreiranje stabilne zajednice

Zarad dobijanja poverenja novih i postojećih korisnika, jedna od najbitnijih stvari u radu foruma je stvaranje utiska o stabilnosti cele zajednice; moderatori su jedini koji mogu i moraju da spreče svađe, vandalizam i svaki vid neprimerenog ponašanja kod članova ili moderatora foruma; poštovanje ove tačke i skladna i smirena diskusija koja iz nje proizilazi je jedno od osnovnih načela ES foruma. Zapamtite da je čak i prividna stabilnost ostavlja bolju sliku od svake vrste haosa na sajtu.

Citat:
4. HIJERARHIJA U TIMU MODERATORA

Hijerarhija moderatora na forumu je sledeća (od najniže titule ka najvišoj):

Moderatori pojedinačnih foruma imaju moderatorske privilegije u forumu za koji su zaduženi i dužni su da sarađuju međusobno u vođenju tog foruma, kao i da održavaju kontakt sa SuperModeratorom ili Tehničkim konsultantom zaduženim za kategoriju kojoj taj forum pripada.
SuperModeratori imaju pristup moderatorskim funkcijama u svim forumima na sajtu i mogu obavljati moderatorske dužnosti u svim javnim forumima, poželjno u dogovoru sa moderatorima koji su za njih zaduženi. Oni mogu (ali ne moraju) istovremeno biti i moderatori pojedinačnih foruma ukoliko postoje oblasti za koje su specijalno zaduženi i kojima se posebno bave. Neke osobe iz reda SuperModeratora će biti izabrane za vođenje određene grupe foruma i učestvovati sa nadležnima u postavljanju moderatora pojedinačnih foruma za koje su zaduženi. SuperModeratori na ovaj način zaduženi za superviziju foruma direktno su nadležni za njihovo funkcionisanje i dužni su da redovno kontrolišu kvalitet diskusija, kao i da prateći aktivnosti moderatora na forumu odlučuju o potrebnim korekcijama u sastavu moderatorskog tima tih foruma, ili njihovom radu.


PS
al' cu sada da se nadobijam plusica
[ Nebojsa Milanovic @ 26.12.2012. 21:14 ] @
Vidim da postaje moda da se sve poruke koje obrišem kopiraju ovde, zanimljivo bi bilo saznati nameru toga, no ako se moderator ovog foruma slaže da mu se forum puni obrisanim porukama, nemam ništa protiv.

A ne znam ni po čijem nahođenju bi trebalo uređivati ES ako ne po nahođenju moderatora foruma koji služi za to, a i ne znam otkud ideja da je moderator dužan da objašnjava svaku obrisanu poruku, naročito kada je taj zahtev postavljen na ovako ružan i tendenciozan način.

I naravno da nije tačno da je "samo tvoja poruka obrisana sa te teme", obrisano ih je nekoliko, čak i jedna poruka Administratora ES-a, urednika ovog foruma. Jel' bi i on sada ovde trebalo da piše "prijavu" protiv mene? Na šta bi to ličilo?

Vidim da je u drugom postu korisnik sam rekao da mu obrisan jedan YT video, samo po običaju nije rekao koji. Ispratiću taj trend da se poruke koje obrišem postavljaju ovde, pa ću ga postaviti ja, evo ga:



Verovatno i za ovaj video važi da "nije protiv pravilnika, nikoga ne vređa po rasnoj/verskoj/rodnoj/bla, bla, liniji", i slično što ne vredi ni komentarisati.

Pokušajte da shvatite da ES nije brbljaonica na Internetu, a naročito njegovi najstručniji delovi u koje spada forum Vodič za posao.

To posebno važi za teme kao što je ta koja je navedena, u kojoj pokretač teme traži vrlo konkretne savete oko nekog posla/investicije.

To su najosetljivije teme na ES-u u kojima se mora posebno paziti kakvi se saveti daju jer čak i dobar savet, ako je na pogrešan način upućen, može loše/dvosmisleno/neodgovarajuće da se shvati, čime se pokretaču teme šalje pogrešna poruka koja može veoma skupo da ga košta.

I još jedan predlog nevezan od ovoga konkretno ali ima veze sa ovim:

Ovaj teror na ovom forumu mora prestati, a to može vrlo lako da se postigne ako bi se poštovao samo jedan sasvim zdravorazumski i logičan princip koji počiva na ovoj tezi:

Tvrdim da nijedan moderator ES-a, uključujući mene, nema apsolutno ništa protiv bilo kog korisnika ES-a. Često se dešava da se teme odjednom sređuju, kada se kod većih u cugu obriše i po 10-15 poruka (nekad i više), i potpuno je normalno da se u takvim slučajevima ponekad obriše i neka poruka koje nije u potpunosti za brisanje.

Svaki takav slučaj i svaki generalno slučaj kada neki korisnik smatra da mu je neka poruka neopravdano obrisana, može se lako rešiti privatnom komunikacijom između njega i moderatora, i u slučaju da je korisnik u pravu, poruka će se vratiti.

Nema nijednog razloga za ovakvim terorom na ovom forumu, osim ako se ne želi nešto drugo postići ali to je štetan/jalov posao koji može da se završi i kaznama za pokretače takvih tema, što smo imali prilike da vidimo.

Dakle, bilo kom slučaju kada korisnik smatra da mu je poruka neopravdano obrisana, samo jedna razmenjena PP sa moderatorom će rešiti svaki problem. Čak i prethodni Administrator Gligorijević je to sugerisao, evo jednog primera: http://www.elitesecurity.org/t393485-0#2538739

Što se mene tiče, u svakom narednom slučaju kada neko otvori temu sa ovakvom namerom i ovako bombastičnim naslovom protiv nekog moderatora a bez da ga je prethodno kontaktirao, tražiću kaznu za njega.

A što se mene kao moderatora tiče, tvrdim da se svaki slučaj bilo kakvog neslaganja nekog korisnika i mene u pogledu toga da li da se neka poruka obriše ili ne, može vrlo lako rešiti sa par razmenjenih PP, i to najverovatnije u smeru vraćanja poruke.
[ Shadowed @ 26.12.2012. 21:41 ] @
Nebojsa, pobrisano je nesto offtopic-a sa ove teme i, iskreno receno, najveci deo ove tvoje poruke je cist offtopic i izuzetno u ovom slucaju necu obrisati.
U ovom slucaju cu ti to obrazloziti ovde (i necu ulaziti u dalje polemisanje oko toga), nadalje svako tvoje paranoisanje koje se ne odnosi na konretnu temu cu brisati.

Moderator nije duzan da objasnajva svaku poruku koju obrise ali je to krajnje pozeljno i zato postoji polje za razlog prilikom brisanja (ja cak i svoju poruku kad brisem upisujem to, ne upisujem jedino banovanim kornsicima). Ti si ga popunio i u ovom slucaju korisnik se nije slozio sa datim objasnjenjem i trebalo mu je obrazlozenje.
Sto se tice videa i demagogije pisane oko njega - morihei ueshiba je lepo rekao da mu ne smeta brisanje te njegove poruke, kao sto ni meni ne smeta brisanje moje poruke jer stvarno jeste offtopic.

Sto se tice pitanja preko PP pre zalbe ovde:
-Jeste pozeljno i dobra praksa da se prvo kontaktira moderator putem privatne poruke. Brze se dobija odgovor i stedi se vreme vecem broju ljudi.
-Nije obavezno jer postoje razlozi kada to nije prakticno, kao sto je na primer da je obrazlozenje jasno ali se ne slaze sa njim pa se ulaze zalba, da postoji problem u komunikaciji PP-ma sa doticnmi moderatorom (takvo ja iskustvo imam sa tobom) i drugi.

U ovom slucaju se slazem da je trebalo kontaktirati prvo privatnom porukom. Medjutim, sada kada je tema vec ovde, zadrzimo se na njoj, posto i mene zanima odgovor jer ni meni nije ocigledno da je trebalo obrisati (za razliku od moriheine i moje). A realno, nisi odgovorio na temu, pisao si i pisao samo nisi konkretno odgovorio. Ukoliko ne zelis, dovoljno je da napises "smatram poruku offtopic-om i stojim iza toga bez ulazenja u dalju diskusiju". Ne trebaju nam referati.


Inace, zamolio bih te da manje pretis korisnicima.
[ Flo33 @ 26.12.2012. 22:05 ] @
Citat:
To su najosetljivije teme na ES-u u kojima se mora posebno paziti kakvi se saveti daju jer čak i dobar savet, ako je na pogrešan način upućen, može loše/dvosmisleno/neodgovarajuće da se shvati, čime se pokretaču teme šalje pogrešna poruka koja može veoma skupo da ga košta.


Izvinjavam se na pitanju, nemam veze sa temom, ali sam primetio ovaj pasus. Dakle moderator jedini zna sta je ispravno za postavljaca teme/pitanja. Zasto onda ne bi pobrisali sve forume, napravili forume sa imenima moderatora, i postavljali pitanje njima, i imali tacne odgovore u jednom postu.
[ Shadowed @ 26.12.2012. 22:26 ] @
Taj deo sam propustio.
Dakle, vec je bilo poprilicno objasnjavanja na mods-u, takodje sam pomenuo i na prethodnoj temi - ES NIJE enciklopedija vec forum. Poruke se ne brisu zato sto je nesto u njima netacno vec demantuju.
[ Zarko Silic @ 26.12.2012. 22:40 ] @
Citat:
Shadowed: Poruke se ne brisu zato sto je nesto u njima netacno vec demantuju.


Ako bi se kojim slucajem pojavio neko ko bi na vrlo kulturan nacin precizno objasnio kako se pravi eksplozivna naprava u kucnoj radinosti, da li bi se takva poruka obrisala, ili bi se demantovala?
[ Shadowed @ 26.12.2012. 23:00 ] @
Najverovatnije obrisana, ali ne zbog netacnosti. Stavise, to sto pitas nema nikakve veze sa citiranim.
[ Zarko Silic @ 26.12.2012. 23:07 ] @
Kako nema veze? Pa samo od sadrzaja poruke zavisi da li ce ona biti obrisana ili ne.
[ HeYoo @ 26.12.2012. 23:14 ] @
Citat:
Zarko Silic: Ako bi se kojim slucajem pojavio neko ko bi na vrlo kulturan nacin precizno objasnio kako se pravi eksplozivna naprava u kucnoj radinosti, da li bi se takva poruka obrisala, ili bi se demantovala? :)

Diskutovala ideja, tehnicki aspekti, predocile posledice..itd Na netu svakako ima dovoljno informacija o pravljenju bombe u kucnim uslovima pa onaj kome je bas do toga moze uz 2-3 pretrage na googlu naci sve sto mu je potrebno. Brisanjem poruke nisi postigao nista.
Ne pratim auto forum ali sam procitao ono vase koskanje i mogu reci da ti ne stoji rezon da necije pisanje moze dovesti nekog u opasnost pa ga treba sto pre ukloniti. Za tog koji cita to "pogresno" pisanje je neuporedivo korisnije da procita i argumente zasto je to "pogresno" jer ako je vec bio sklon gutanju "pogrsnog" nece ga spastiti uklanjanje sadrzaja - taj ce naici na to "pogresno" na sledecem: forumu, blogu, u kafani, kod priucenog krpez majstora..itd
[ Zarko Silic @ 26.12.2012. 23:19 ] @
A sta treba moderatore ES-a da zanima nesto sto ce neko naci na nekom drugom forumu?

Moderatore ESa iskljucivo zanima politika ES-a i nista osim toga!

Meni je najvise nejasno kako moderatori ovog dela foruma, u ovom slucaju Shadowed, uopste dozvoljavaju bilo kakvu polemiku sa administracijom ESa po ovom pitanju!
[ Nebojsa Milanovic @ 26.12.2012. 23:26 ] @
Flo33, zanimljivo je kako si iz tog citata to zaključio ali to i nije neki problem. Problem je atmosfera koja potpiruje takve potpuno besmislene konstrukcije koje ne vredi ni demantovati.

Shadowed, nije nikakva pretnja ako kažem da ću tražiti kaznu u ovakvim slučajevima generisanja terora na ES-u. Jel to moderatorima zabranjeno? Niko nije dužan da trpi ovakve teme koje ružno izgledaju čak i kada joj promeniš naslov kao što si promenio ovoj, niti je bilo ko dužan da odgovara na sva totalno proizvoljna tumačenja pravilnika ES-a. Mnogo bolje i korisnije bi bilo da se sva ta energija usmeri u kreiranje kvalitetnog sadržaja na ES-u, pomoć korisnicima, pitanja i odgovore na stručnim forumima (pa i na MZ-u), umesto da jedna ista ekipa generiše prepucavanje ovde.

Mnogo puta je rečeno a sada sam i ponovio, da privatna kominikacija između moderatora i korisnika rešava sve probleme, što mogu da potvrdim iz ličnog iskustva dužeg od decenije. Praktično od prvog dana ES-a uređujem veliki broj foruma, često kao jedini moderator na forumima, i skoro da ne prođe dan da mi se neki korisnik ne obrati sa nekim pitanjem/molbom ili željom za savetom. To funkcioniše odlično, mnogo više odgovora/objašenjenja/saveta sam dao privatno nego javno na forumu.

Eventualna nedoumica oko brisanja neke poruke je bukvalno po definiciji predmet za najpre privatnu komunikaciju između korisnika i moderatora, pa tek ako to ne urodi plodom, u šta sam praktično siguran da nema nikakvih razloga da se desi, onda može da se ide na nekakve žalbe i slično.

Ovakav trend da se na ovom forumu otvaraju teme za svaku obrisanu poruku je potpuno besmislen i predstavlja čisto terorisanje ES-a, i korisnika, i moderatora, a i tebe kao urednika ovog foruma.

I zaista nema potrebe za onim:
Citat:
Shadowed: morihei ueshiba je lepo rekao da mu ne smeta brisanje te njegove poruke, kao sto ni meni ne smeta brisanje moje poruke jer stvarno jeste offtopic.

Ne razumem, jel' ja kao moderator treba da vam budem zahvalan što vama "ne smeta" što sam vam obrisao totalno besmislene off-topic poruke na stručnom forumu?! Ee, svašta...

A da li je neko nekada pomislio da ES-u smeta što se na njegovim najstručnijim forumima pišu totalno off-topic i besmislene poruke, čak i od strane Administratora ES-a! Izgleda da to, na žalost, niko nikada nije pomislio...

Kada bi se više obratila pažnja na Pravilnik ES-a i njegov udarni član 4 koji skraćen glasi ovako:
Citat:

4. Pišite kvalitetno i ozbiljno

Ne pišite poruke nepovezano, tek da i Vi nešto kažete! Ukoliko odgovarate na nečiju temu ili pitanje, odvojte nekoliko minuta i dobro razmislite šta ćete napisati, proverite da li ste zaista u pravu i imate li dokaza za svoju tvrdnju. Ne zbijajte šale kada tome nije mesto na ozbiljnoj diskusiji (a najčešće nije).

...i kada bi se više imalo u vidu ono što je napisano još pre prvog člana Pravilnika, a glasi ovako:
Citat:
Korišćenje naših servisa je PRIVILEGIJA, a ne PRAVO i može bilo kome biti uskraćeno u svakom trenutku ukoliko ES tim proceni da je integritet foruma ugrožen ponašanjem korisnika.

...mnogo korisnije i kvalitetnije bi sve bilo.
[ Miroslav Jeftić @ 26.12.2012. 23:29 ] @
@HeYoo

Postoji to rešeno u pravilniku još odavno:

Citat:
11. Pazite kome verujete

Ne verujte prvom odgovoru koji dobijete. Sačekajte nekoliko dana dok se više upućenih osoba ne uključi u diskusiju i da svoje mišljenje o problemu. Vrlo je moguće da ćete sami morati da izaberete pravu opciju iz spektra ponuđenih odgovora, nakon što razmotrite sve iznete argumente.


Forum koliko god bio ozbiljan nije ničiji plaćeni savetnik, te ako neko želi da donosi poslovne ili slične bitne odluke na osnovu forumskog mišljenja, sâm je odgovoran za tako nešto. Isto važi i popravke, prepravke, kupovine - bilo da je u pitanju hardver, softver, automobili itd.
Citat:


Zarko Silic: Ako bi se kojim slucajem pojavio neko ko bi na vrlo kulturan nacin precizno objasnio kako se pravi eksplozivna naprava u kucnoj radinosti, da li bi se takva poruka obrisala, ili bi se demantovala?


Naravno da bi se izbrisala, tako nešto nije u skladu sa zakonom
[ pajaja @ 26.12.2012. 23:36 ] @
Citat:
Ako bi se kojim slucajem pojavio neko ko bi na vrlo kulturan nacin precizno objasnio kako se pravi eksplozivna naprava u kucnoj radinosti, da li bi se takva poruka obrisala, ili bi se demantovala?

Bice obrisano zato sto je neovlasceno pravljenje eksplozivnih naprava krivicno delo po Zakonu o oruzju i municiji. Ne biti u pravu ili ne slagati se sa necijim misljenjem nije krivicno delo, osim mozda u nekim okruzenjima kao sto je Severna Koreja, tako da poredjenje nije adekvatno. Sto se politike ES-a tice objasnio je Shadowed par poruka iznad:
Citat:
Dakle, vec je bilo poprilicno objasnjavanja na mods-u, takodje sam pomenuo i na prethodnoj temi - ES NIJE enciklopedija vec forum. Poruke se ne brisu zato sto je nesto u njima netacno vec demantuju.
[ Shadowed @ 26.12.2012. 23:42 ] @
Citat:
Zarko Silic: Kako nema veze? Pa samo od sadrzaja poruke zavisi da li ce ona biti obrisana ili ne.

Tako lepo - nema. U citatu je receno da se ne brise na osnovu netacnosti. Ti si pitao za nesto sasvim drugo. O tome je ovde dosta. Mozes pokrenuti zasebnu temu o tome ovde ili jos bolje mods forumu jer se tice isljucivo rada moderatora.

Citat:
Nebojsa Milanovic: Ne razumem, jel' ja kao moderator treba da vam budem zahvalan što vama "ne smeta" što sam vam obrisao totalno besmislene off-topic poruke na stručnom forumu?! Ee, svašta...

Ne, nego nema potrebe da potezes to, odgovaras na nesto sto se niko nije ni bunio (a na ono sto jeste ne odgovaras).

Sto se PP tice, stvarno ne znam sa kim se svadjas, rekoh ti da se slazem da je trebalo da te kontaktira prvo na taj nacin.


I bilo je dosta gubljenja vremena. Svaka poruka osim Nebojsinog direktnog, jednostavnog i konciznog obrazlozenja ili isto takvo direktnog, jednostavnog i konciznog odbijanja da isto da ce biti obrisano. Izuzetak je ukoliko pokretac teme ima nesto da doda.


[ Nebojsa Milanovic @ 26.12.2012. 23:47 ] @
Citat:
Shadowed: Sto se PP tice, stvarno ne znam sa kim se svadjas, rekoh ti da se slazem da je trebalo da te kontaktira prvo na taj nacin.

To uopšte nije bilo upućeno tebi nego korisnicima čitaocima ove teme.

Na ES-u nije dovoljno razvijena kultura komunikacije korisnika i moderatora. Ona se po mom dubokom uverenju, a i mnogogodišnjem iskustvu, treba razvijati jer rešava praktično sve probleme.
[ newtesla @ 27.12.2012. 01:33 ] @
Imam da dodam - i ako dozvolite, bih.
=====

Ovo uopšte nije prva poruka koja mi je obrisana: naprotiv; živ sam čovek, omakne se u žaru diskusije: do sada nisam nijednom imao žalbu na rad bilo kog moderatora; svaka poruka koja mi je obrisana mi je bilo jasno zašto je obrisana: neke jer je tema pošla u pogrešnom smeru davno pre mene - pa sam se nadovezao na loše društvo; neke jer je moje pitanje protumačeno kao provokacija skretanju sa teme/trolovanju; neke jer sam u žaru nastavio sa flejmom, a jedna jer je vlasnik foruma dobio žalbu na moju poruku - za tvrdnju koju nisam adekvatno potkrepio argumentima, a i uostalom - vlasnik je, ne želi da se zamera sa bilo kim oko jednog mog posta. A čak i tu je vlasnik (da, pričam o Gojku) pružio objašnjenje.

Za svaku od obrisanih poruka mi je iz aviona bilo jasno zašto su obrisane; za jedan manji broj njih mi je bilo krivo - ali samo zato jer mi je proradila sujeta; jednom kad se sujeta smiri, postalo mi je jasno za svaku zašto je morala da pije "delete".

Na forumu sam već 5 godina: od preko 1000 poruka, obrisano mi je 14 poruka: i da, tu spadaju i one za koje je razlog brisanja "dupla poruka" (kad je latencija neta bila visoka), i dve koje sam obrisao samome sebi:


Na sve to - za svaku poruku mi je apsolutno bilo jasno zašto je obrisana.

Za ovu što si ti obrisao, Nebojša - nije. Bar, nijedno od prihvatljivih objašnjenja.

A ja sam u životu takav: ako vidim da nekog radnika neke filijale/službe tokom našeg razgovora obuzima usijana glava, ili preovlađuje sujeta - apsolutno prestajem sa svakom komunikacijom sa dotičnim, i tražim nadređenog: ponajviše zato što mislim da tako problemi imaju manje šanse da "zapadnu na dno fijoke", a i zato što nemam vremena za bilo kakve prepirke sa nekim.

Ukoliko mi se ponašanje zaposlenog ne dopadne - a nadređeni stane iza ponašanja zaposlenog: pružim ruku, zahvalim se, i udarim krupan plan mojih leđa! Jer, široko je more, i ako je moja dobra namera negde nepoželjna - ja je neću nametati. Ima kome treba, ako već negde ne treba.
=====

Što me dovodi do sumnje u validnost motiva vezanih za brisanje moje poruke: pre nekih nedelju dana sam se obreo u temi gde se postavlja pitanje nestanka "minusa" sa foruma; ja do tada ime Nebojša Milovanović sam video samo na spisku ES tima - na autozonu sam svratio par puta u životu (i iskreno jedino što mi je zapalo za oko je da zarsilic kudi Forda i FauVea diže u nebesa) - i tu, na Predlozima i pitanjima sam upitao "uostalom, kome smetaju minusi?" - postavljajući pitanje celoj zajednici, bez ciljanja na bilo kog pojedinca; no, moje pitanje mi se čini da je Nebojša protumačio kao direktnu provokaciju, za koju uopšte nisam imao nameru - i dok sam se okrenuo dvaput: tema je zaključana. No, sumnjam da me je zbog tog pitanja Nebojša "uzeo na zub", što mi baš nije bila namera. (namera mi je bila da iskažem svoje mišljenje, jer se zalažem za postojanje minusa, a napisao sam i u kojoj formi, i zašto - no, to je druga tema)

Par dana kasnije - i meni bude obrisana poruka baš od strane moderatora koji je na onoj temi shvatio da imam nešto protiv njega, i čak insinuirao da je tako; ja uvek (napisah gore) lepo stavim prst na čelo, i razmislim zašto mi je poruka obrisana: no, i posle dužeg razmišljanja - ne nalazim nijedan dobar odgovor. Nijedan za koji bih mogao da kažem da ima smisla. Čak, za poruke koje su mi brisane jer drastično odstupaju od kvaliteta koji se uglavnom nalazi na ES-u mi je, bar u kratkim crtama, stavljano do znanja zašto. Ovde nije - tojest, dat mi je generički "drop-down" odgovor, za poruku koju i dalje smatram sasvim dovoljno kvalitetnom da može da ostane na dotičnoj temi.

I tu stižem i do moje poente: ja nisam bogomdan da budem na ovom forumu: ako moje ponašanje nije u skladu sa ovim forumom - jednom zamoljen, ja ću otići. I to nije problem. Problem je što postoje moji postovi koji jesu veoma kvalitetni, što ti postovi privlače ljude da čitaju, a većina biva privučena i da pita ili prokomentariše nešto što sam napisao: sve to dovodi do rangiranja ES-a i do statistike banera - što je direktno ono što ovaj forum drži živim. No, indirektno, i moji postovi imaju neku frakciju promila zasluge za sve to - osim onih koji su mi pobrisani, i za koje, opet kažem, iz aviona se vidi da su višak, a za koje ne tražim ništa više osim dozvole članstva (što jeste privilegija, slažem se), i razumevanja za svaku osamdesetu poruku, koju sam napisao u lošem tonu, pa je morala biti uklonjena; i jednog minimalnog objašnjenja zašto je poruka obrisana, da bih imao i dalje osećaj da se nalazim na forumu gde se ceni kvalitet postova, podržava različitost mišljenja uz argumentovanu i pristojnu diskusiju, i brišu samo poruke koje nisu u skladu sa pozitivnim forumašenjem.

E, brisanje ove poruke sam shvatio isključivo kao čisto bahaćenje, u smislu "može mi se, i ne možeš mi ništa, pa ti vidi koga ćeš da prozivaš za smetanje minusa".
=====

@Nebojša: da ti ne mogu ništa - tu si u pravu; čak i ne želim. No, shvati da sam potpuno svestan toga da nisam apsolutno objektivan (jer je to jednostavno nemoguće, kad se radi o self, za bilo koga od nas), te nisam sto posto siguran da sam u pravu kad kažem da je tvoje brisanje mog posta potez tvoje sujete (na koju vidim da još ljudi ima pokoju primedbu) - ali, sa druge strane, da si imao bilo kakvo, makar šturo, objašnjenje zašto brišeš moju veoma smisaonu i konceptualno prihvatljivu poruku u zadatoj temi (za koju i autor teme kaže da je ok!) - ti bi to objašnjenje napisao u razlogu brisanja, i ja bi taj razlog vrlo verovatno i prihvatio. Ovako: a imajući u vidu sve iznešeno glede naših susreta na temama ES-a u poslednjih par dana, jedino što mi je očigledno - to je da imaš viziju nekakvog sukoba među nama; sukoba koji, veruj mi, ne postoji ni u tragovima.

Shodno tome: izvinićeš, ali ako mi je jedini smislen odgovor da vidiš neki sukob među nama - koji ja ne vidim; onda ću potražiti savet nadređenog; u ovom slučaju, obratiću se direktno na forum Predlozi i pitanja - sa pitanjem. Jer, ja sam u sukobu sa tvojim potezom, koji smatram neopravdanim - a ne sa tvojom ličnošću, i molim te da to tako i shvatiš, a budući da sumnjam u tvoju objektivnost, pitanje sam izložio javno.

Takođe, nadam se da nemaš problem sa javnom kritikom tvog rada: ja smatram da je kritika konstruktivna, a javnost će dovesti do toga da bude objektivna.
====

No, ako se ispostavi da je brisanje isključivi plod bahatosti - i bude podržana od strane drugih: pružiću ruku, i zahvaliti se na saradnji. Jer: slažem se da modovi treba da oblikuju diskusiju, i time utiču na društvance koje se tu okuplja: no, (opet) izvinićeš - ali pravo na izbor društvanceta imam i ja. Toliko.
=====

Pozdrav, i svako dobro.
[ Nebojsa Milanovic @ 27.12.2012. 02:26 ] @
Radi kompletnosti diskusije a i zato što si se toliko potrudio (mada nema potrebe, energija rasuta na ovom forumu je najbesmislenije potrošena energija na ES-u) a i vidim te dole da čekaš odgovor :), samo u najkraćem najpre o ovom "zubu": kao što rekoh gore, nemam apsolutno nikoga "na zubu", a tebe naročito, ako mi veruješ prvi put sam tvoj nick video u ovoj temi.

Evo sad sam ti pogledao profil, ti pretežno pišeš na Elektronika, Wireless, ADSL, ISP, Networking i sličnim forumima na koje ja uopšte ne zalazim, što možeš da proveriš u mom profilu.

Dakle, apsolutno se ni na koji način ne poznajemo niti smo se ikada sreli/videli i ono što mogu da ti kažem da je potpuno neprimereno da ovako startuješ temu, naročito sa onako bombastičnim naslovom, a bez da si mi se prethodno obratio u vezi bilo čega.

Što se tiče formalnog razloga brisanja verujem da ti je sada jasno zašto je on sređivanje teme a ne nešto drugo. Zato što tvoja poruka ne samo da nije jedina obrisana kako si rekao (ne znam samo kako si to pomislio jer si lepo mogao da vidiš da osim tvoje nema i još nekih poruka, naročito da nema one poruke sa Jagodinka Simonović klipom koji sam gore okačio), štaviše, tvoja poruka je poslednja u nizu obrisanih sa te teme. Pomenuh da sam pre tvoje obrisao najmanje dve besmislene poruke (možda i više), tako da je u takvom slučaju sasvim logično da iz padajućeg menija odaberem sređivanje teme.

Btw, taj padajući meni treba malo osvežiti, na primer umesto flame bolje je napisati sadržaj poruke je uvredljiv što bi bilo mnogo adekvatnije i češće bi se koristilo, itd.
[ Gojko Vujovic @ 27.12.2012. 09:53 ] @
Za sada cemo nastaviti direktnu diskusiju sa newtesla o ovom slucaju.