[ hisagi @ 30.12.2012. 16:47 ] @
Potreban mi je samostalan uredjaj koji bi izvukao nasumicno jednu od x reci iz memorije i prikazao je na ekranu, pritiskom na reset dugme prikazao bi neku drugu rec. Obzirom da posedjuem malo znanja(ako uopste i posedujem) vezanog za PLC, i ne planiram da se bavim programiranjem, taj uredjaj bi trebao da bude sto jednostavniji i sto jeftiniji. Zanima me kolkiko bi me kostala sva potrebna elektronika za tako nesto, ne racunajuci programator. Koliko bi kostao najjeftiniji programtor koji to moze da izvede, i da li postoje mikrokontroleri, nacuo sam da postoje, koji ne zahtevaju programatore da bi se programirali.

Dakle svi saveti kako sto jednostavnije, i jeftinije naravno :), da se to izvede su dobrodosli... Hvala unapred! :)
[ goran_68 @ 30.12.2012. 17:00 ] @
Koliko ukupno reči treba da bude, kako se one unose u sistem i na kakvom ekranu treba da se prikaže reč?
[ hisagi @ 30.12.2012. 17:08 ] @
U pitanju je recnik japanskog jezika, sto znaci mnogo, ali obzirom da je prototip u pitanju 10 reci bi bilo savsim dovoljno. Bilo kakav ekran, sto manjih dimenzija, i sto povoljiniji.

Nisam pomenuo da studiram dizajn, i da mi je ovo projektni zadatak. Dakle sto jednostavije, samo da obavlja funkciju, tj. da prikaze rec na ekranu. :)))

[Ovu poruku je menjao hisagi dana 30.12.2012. u 18:29 GMT+1]




[Ovu poruku je menjao hisagi dana 30.12.2012. u 20:06 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 30.12.2012. 17:27 ] @
Citat:
hisagi: U pitanju je recnik japanskog jezika,


sto znaci graficki display posto tekstualni nece raditi posao za japanske simbole


Citat:
hisagi: sto znaci mnogo, ali obzirom da je prototip u pitanju 10 reci bi bilo savsim dovoljno.


reci (slike) bi svejedno morao da cuvas van mikrokontrolera (na flesh memoriji, sd kartici ili tako nesto) tako da je kolicina nebitna ali je potrebna brzina pristupa jako bitna, dakle moras da kazes na koliko reci zelis koliko brzo da ti izbaci "odgovarajucu" (ne verujem da ce finalni proizvod izbacivati random reci, vec ce biti neki uslov, a taj demo uredjaj mora da ima smisla, random nema nikakvog smisla niti veze sa finalnim)


Citat:
hisagi:Bilo kakav ekran, sto manjih dimenzija, i sto povoljiniji.


imas preko milion vrsta grafickih ekrana, kazes koje velicine hoces, da li hoces bw ili u boji, da li hoces reflective tft, backlight tft, oled .. oni su svi inace dosta skupi kada se kupuju na komad.

Citat:
hisagi: da li postoje mikrokontroleri, nacuo sam da postoje, koji ne zahtevaju programatore da bi se programirali.


ima dosta mikrokontrolera koji kada se kupe vec imaju hardwerski u sebi bootloader, na primer STM32 cortex M3 serija ima ugradjen uart bootloader dakle vezes ga na bilo koji ttl uart i direktno uz pomoc bootloadera posaljes hex na njega... u svakom slucaju ti predlazem cortex m3 za ovako nesto no postojanje bootloadera ili nepostojanje istog ne treba da pravi neku razliku posto ko god to bude pravio ima programator a cena programatora na cenu tog projekta nije nesto znacajna
[ hisagi @ 30.12.2012. 17:45 ] @
U pitanju je romanizovani oblik reci, a ne simboli sto znaci da bi tekstualni ekran dolazio u obzir. Kao sto sam pomenuo u editu, studiram dizajn, ovo je samo prototip cija je svrha recimo da prikaze idejni proizvod, stoga rec moze biti nasumicno izbacena(moze i po redu, sasvim je nebitno), koji bi sluzio za ucenje pomenutog jezika. Napominjem: ovo je projektni zadatak, sto ne cini moj trud manje znacajnim(od toga mi zavisi ocena :)), ali finalni proizvod treba da bude sto jednostavniji i jeftiniji, samo da obavlja vec pomenutu funkciju. Hvala na dosadasnjoj pomoci.

bogdan.kecman: ima dosta mikrokontrolera koji kada se kupe vec imaju hardwerski u sebi bootloader, na primer STM32 cortex M3 serija ima ugradjen uart bootloader dakle vezes ga na bilo koji ttl uart i direktno uz pomoc bootloadera posaljes hex na njega... u svakom slucaju ti predlazem cortex m3 za ovako nesto no postojanje bootloadera ili nepostojanje istog ne treba da pravi neku razliku posto ko god to bude pravio ima programator a cena programatora na cenu tog projekta nije nesto znacajna[/quote]

Koliko kosta ovaj tip mikrokontrolera?

[ goran_68 @ 30.12.2012. 18:00 ] @
Onda je jednostavno i jeftino. Nego nisi odgovorio kako želiš da ubacuješ reči. Neka tastatura ili da prebaciš direkt sa računara?
[ hisagi @ 30.12.2012. 18:08 ] @
Citat:
goran_68: Onda je jednostavno i jeftino. Nego nisi odgovorio kako želiš da ubacuješ reči. Neka tastatura ili da prebaciš direkt sa računara?


Prebacujem direktno. Znaci reci se vec nalaze u memoriji ili cemu vec. Znaci poenta je samo da ta rec bude ispisana rec na ekranu i da mogu da ponavaljam taj proces jer mi je ta rec potrebna za koriscenje drugog, fizickog dela proizvoda... Izvinjavam se ako ne objasnjavam bas najbolje, kao sto rekoh nemam puno znanja iz ove oblasti. :)
[ bogdan.kecman @ 30.12.2012. 18:39 ] @
pa vidi ako mozes da fixiras reci u programu (dakle da ih ne menjas posle sam) i da izlaze random, i da je ispisujes latinicu obican 16x2 lcd (5eur u mikroelektronici), bilo koji mcu (2-5eur) i malo zice i eto ti resenja .. naravno pod uslovom da umes sam da ga isprogramiras .. pod uslovom da ti neko to pravi onda tamo u oglasima napises zadatak i sacekas da ti se javi neko ko hoce da ti to napravi

za stm32 kostaju koliko hoces ima ih raznih :) ovaj npr kosta 2e http://de.farnell.com/stmicroe...it-16k-flash-48lqfp/dp/1838504 a ovaj kosta 22e http://de.farnell.com/stmicroe...tm3272-mhz-100-lqfp/dp/1889031
[ hisagi @ 30.12.2012. 18:43 ] @
Citat:
bogdan.kecman: pa vidi ako mozes da fixiras reci u programu (dakle da ih ne menjas posle sam)


Gde ih fixiram? U mcu ili mora da postoji neka memorija?
[ ZAS011 @ 30.12.2012. 18:49 ] @
@hisagi
Baviš li se programiranjem ili dizajnom?
Kontroleri imaju podosta memorije tako da "ubacivanje" reči može da se odradi i bez eksterne memorije, pošto se traži jednostavnost i što niža cena.
[ hisagi @ 30.12.2012. 19:07 ] @
Citat:
ZAS011: @hisagi
Baviš li se programiranjem ili dizajnom? :D
Kontroleri imaju podosta memorije tako da "ubacivanje" reči može da se odradi i bez eksterne memorije, pošto se traži jednostavnost i što niža cena.


Pazi ovako studiram dizajn, ali sam zavrsio davno elektroniku u tesli, tako da mi nije strano ali vidis, ne secam se ni da mc ima memoriju, toliko o mom znanju sto se toga tice... :)
Uglavnom, mislim da je to to, sto se nekih osnovnih informacije tice, ali obzirom da je mnogo vremena proslo od mog poslednjeg kontakta sa elektronikom, mislim da bi mi licno trebalo mnogo vremena da sam to odradim i da to bude uspesno, tako da cu poslusati Bogdana i napisati oglas. A obzirom na informacije koje ste mi dali znam tacno sta da trazim.

Hvala svima, bili ste od pomoci.

I jos jedna stvar gde tacno postavljam oglas? :D
[ bogdan.kecman @ 30.12.2012. 19:16 ] @
mcu ima za razliku od cpu svoju memoriju (neki odvojeno za program i za datu, neki zajedno ali je deo segmenta rom a drugi ram etc etc)

oglas moze ovde:
http://www.elitesecurity.org/t314571-Kupujem-Prodajem

i / ili ovde:

http://www.elitesecurity.org/t...Oglasi-Potraznja-ponuda-Opreme

[ hisagi @ 30.12.2012. 19:26 ] @
Danas sam se reg, pa nemam mogucnost pp-a, Bogdane pretpostavljam da ti ne bi imao vremena za tako nesto? :)
[ bogdan.kecman @ 30.12.2012. 20:07 ] @
jok, ali realno 90% ucesnika ovog foruma (mikrokontroleri) moze to da napravi tako da ce se valjda neko javiti ... ti mozes eventualno da napises detalje
- da li mora da radi na baterije i koje
- da li mora da ima ugradjen punjac ili je nebitno, moze da se gurne 9V baterija i da radi na nju?
- koliko mora dugo da radi sa jednom 9V baterijom
- da li ocekujes i kutiju ili samo elektroniku

etc etc

i naravno, koliko bi ti para za to odvojio .. pa ce ti se onda javiti odgovarajuci ljudi, posto sat vremena osobe X ne kosta isto kao sat vremena osobe Y :)
[ DusanSukovic @ 31.12.2012. 06:15 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
sto znaci graficki display posto tekstualni nece raditi posao za japanske simbole



Da li nisam nesto razumeo? HD44780 moze da prikazuje Japanska slova?

http://www.learningaboutelectr...rticles/HD44780-character-mode

There are many different kinds of characters that can be sent to the LCD, including all the alphanumerical characters, special symbols, and also Japanese characters.
[ hisagi @ 31.12.2012. 07:32 ] @
Nije potrebno prikazati japanska slova(kanji ili kanu), vec njihovu romanizovanu formu, tj. latinicu...
[ bogdan.kecman @ 31.12.2012. 15:17 ] @
Citat:
DusanSukovic:
Da li nisam nesto razumeo? HD44780 moze da prikazuje Japanska slova?

http://www.learningaboutelectr...rticles/HD44780-character-mode

There are many different kinds of characters that can be sent to the LCD, including all the alphanumerical characters, special symbols, and also Japanese characters.


mozes ti da posaljes custom slova na hd44780 problem je sto imaju malo rama tako da moze da stane vrlo limitirani broj karaktera a ako ces svako malo da mu saljes nove karaktere ... kanji ima preko 100000 karaktera, 13000 standardizovano... katakana i hiragana nisu nista manji ... a ako ces da drzis sve te karaktere lokalno onda mozes i da ih tuces na graficki lcd, isto ti se vata samo je jos jednostavnije ... ako bi hteo calu kanu da ubacis to je da se samoroknes :D

no svejedno rece covek oce latinicu
[ MSElectronics @ 08.01.2013. 21:50 ] @
Da li ti je još uvek potrebna izrada ovog uredjaja?