[ star-duster @ 02.01.2013. 20:32 ] @
Pokušao sam da pomognem bliskim ljudima, ali je ispao još veći problem. Elem, jedan laptop iz serije Asus X51R (nazovimo ga laptop A) je počeo da se greje i gasi, rekli su mi i da se kuler uopše ne čuje od nedavno, pa su me konsultovali da pomognem. Pre oko godinu dana je laptop čišćen i sada kad sam ga otvorio nije bilo mnogo prašine. Ali kuler jednostavno nije davao znake života. Nije se uopšte okretao. Uključivao sam računar sa skinutim donjim poklopcem i gledao kuler, nije se zavrteo nijednom, a u Speedfanu je pokazivalo da temperatura procesora ide i do 90 stepeni!

Rešio sam da probam drugi kuler iz gotovo istovetnog laptopa, takođe serije X51R (nazovimo ga laptop B), ali koji pripada drugoj osobi.
Elem, izvadio sam kuler iz laptopa B i ugradio ga u laptop A i - voila! Počeo je da se okreće prilikom podizanja sistema! Dakle, pronašli smo problem (bar sam tako mislio).
Ali kada sam vratio taj isti kuler u laptop B, on više nije hteo da radi! Nije radio ni kada sam ga ponovo probao u laptopu A!

Dakle, sada je stanje takvo da ne radi nijedan kuler ni u jednom laptopu! Probao sam sve kombinacije, menjao oba kulera, oba laptopa, podizao Windows do kraja i - ništa, oba kulera su mrtva u oba laptopa! Ni da se zavrte.
E sad, pitam se kako je onaj kuler iz laptopa B koji je do tada radio bez problema, isto tako isprva proradio u laptopu A, a zatim se upokojio kad je vraćen u laptop B?!
Da li je moguće da su crkla oba kulera? Ne verujem da je nešto drugo, nisam oštetio kontakte na ploči.

Ovi laptopovi su stari po 5-6 godina, ali obavljaju posao svojim vlasnicama. Imate li neki savet? 'Ajd' što je jedan laptop crkao, nego sam u želji za eksperimentisanjem izgleda uspeo da ubijem i drugi kuler iz ispravnog laptopa...
[ valerijan @ 02.01.2013. 21:29 ] @
Da li si proverio ispravnost Ventilatora nezavisno od Laptopa?
[ star-duster @ 02.01.2013. 22:21 ] @
Hvala na savetu, ali moram da priznam da sada sve radi! Ne znam kako, menjao sam, isprobavao i sada rade oba kulera u oba laptopa. Izgleda da sam počeo sa paničenjem prerano. U svakom slučaju, znam da nisam izmislio i da onaj kuler u laptopu A zaista nije radio, temperatura je išla i preko 90 stepeni kad je laptop pod opterećenjem i dolazilo je do blokiranja računara. Ne znam šta mu je bilo, ali sada radi. Na opterećenju procesora od skoro 100% temperatura jedva nešto prelazi 60 stepeni i ne dobacuje do 70. Ne znam o čemu se radilo, ali srago mi je da sada funkcioniše. Izvinite zbog dizanja uzbune.